i Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Weet te geven GEWELDIGE AARDBEVING IN IAPAN. No 27 ZATERDAG 4 M'AART 1933 42e Jaargang Stichting van een Christelijk lagere Tuinbouwschool Buitenland Nieuwstijdingen TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE m a LANGKIIJkfl courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DENSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Uilmw: firmi I, II. KM - .UrimUm I. H. IEIZEI. Ural WaardschifwrniilB. ADVERTENTEEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PI,AATSR.FFMTK De crisis heeft wel een zeer ongelukkigen invloed op. de algemeene mentaliteit des volks. Een onzer .schoonste deugden, de milddadigheid, wordt minder en minder beoefend. Geen wonder, zal menigeen zeggen. E»e menschen hebben ook niets meer te geven. Dat laatste is maar betrekkelijk juist. Het betrachten van milddadigheid is niet verbonden aan het schenken van rijke gaven. Een dubbeltje, ge schonken van zijn armoede, is een milder gave dan een bankbiljet, dat een arme wordt toegestoken door iemand die in weelde leeft. Het is geen kunst om milddadig te zijn, in een tijd waarin men het gebrek verre van zich weet. Mild dadigheid wordt juist dan pas een ware deugd, als men in zorgelijke omstandigheden denkt aan degenen, die "het nog minder of slechter hebben en voor dezulken nog iets weet af te zonderen. In de oorlogsjaren bv. heeft een groot deel van ons volk zich van haar beste zijde doen kennen. Toen we allemaal, hetgeen we noodig hadden bij mondjesmaat kregen toebedeeld, hebben velen ge voeld, hoe ze een tekort aan voedsel; kleeding of verwarming beter zouden kunnen verdragen dan andere mienschen uit hun omgeving en toen is er heel dikwijls Iets geschonken geworden van wat men zelf tekort kwam. En ook direct na den oorlog werd milddadigheid beoefend. Bij duizenden hebben we ondervoede kindertjes uit vreemde landen naar hier gehaald en zeer vele slachtoffers zijn opgeno- men en goed verzorgd geworden in gezinnen waar de weelde nimmer over den drempel was gekomen. Op het oogenblik echter is de ware milddadigheid een beetje zoek. Het is bv.é-sf feit,"dat hi de kas van het Algemeen Crisiscomité lang niet de baten vloeien, welke om den grooten nood van velen mochten worden verwacht. In verschillende plaat selijke bladen lezen we den laatsten tijd ook drin gende oproepen van de plaatselijke comité's, welke niet in staat zijn om ook maar in de allerergste gevallen van crisisellende voldoende verlichting te brengen. Toch blijven resultaten afdoende resulta ten van die oproepen uit. We meenen daarvan twee oorzaken te kennen. Ten eerste heerscht vrij algemeen het gevoelen, dat hulp ten deze een overheidstaak is, en de steun, welke over het algemeen wordt verleend, vrij voldoende is. Zeker Is de overheidshulp in gevallen van algemee- nen nood een overheidstaak, maarmede een taak van mensch tot mensch. We kunnen de ver plichting van naastenliefde te betrachten niet van ons afwentelen op de overheid. De middelen van de overheid zijn bovendien beperkt. Particuliere hulp moet voor aanvulling zorgen. Men meent, dat de overheidshulp vrij afdoende is, maar vergeet, dat de uitkeering geschiedt naar zekere normen, en er in bijzonder omstandigheden, extra hulp noodig kan zijn. Uitkeeringen geschieden als regel ook slechts aan werklooze kostwinners. Ouden van dagen, kleine middenstanders of neringdoenden, kleine rentetrekkers verkeeren vaak in zeer kom mervolle omstandigheden, Ze zijn de „stille armen" voor wie geen rechten op ondersteuning zijn gescha pen. Al dezulken zijn juist degenen, voor wie. het crisiscomité de eenig mogelijke uitkomst beteekent. De tweede oorzaak van de verminderde mildda digheidsoefening is, o.i. gelegen in den verminderden milddadigheidszin. Men acht zich te spoedig van zijn verplichting ontheven, omdat men ook zelve dupe is van de crisisomstandigheden. Vergeet echter niet dat de milddadigheid er niet was of is, om ons van eigen overvloed te ont lasten. Ook al moeten we ons zelve wel eens behelpen, dan mogen we niet vergeten, dat er duizenden men schen zijn, die h.et minder hebben. Ook in eigen zorg zoolang die tenminste niet te groot is, kunnen we ons de vreugde en de voldoening van het weldoen verschaffen. We maken er anderen en ons zelve gelukkig mede. Ja, ook ons zelve. Juist als we er toe worden gebracht om aan anderen te den ken, leeren we inzien, voor hoe veel we nog te dan ken hebben ondanks de slagen, welke ons werden toebedeeld. Door te geven aan anderen worden we minder egoistisch en meer tevreden met eigen omstan digheden. WACHT U VOOR VERKOOP LANGS DE HUIZEN. WENDT U TOT EEN VER TROUWD ADRES. MET VAKKUNDIGE BEDIENING, WAAR MEN DOOR JAREN LANGE ERVARING U HET BESTE KAN AANHALEN VOOR: BUIKBANDEN CORSETTEN CORESELETS ELASTIEKEN KOUSEN enz. OOK VOOR ZIEKENFONDS Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Plaatselijk Nieuws Broek op Langemlijk. Vergadering van de afdeeling Broek op Lan- gendijk van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, op Vrijdag 3 Maart 1933, des avonds 7 uur, in het lokaal van den heer J. de Boer. Voorzitter J. Balder Jbz. opende op de ge bruikelijke wijze en zette daarna in het kort uiteen de bedoeling der vergadering. I In verband met de oprichting der chr. lagere tuinbouwschool werd medegedeeld, dat een schrij ven. van den minister was ontvangen, dat gun stig was beschikt om tot oprichting over te gaan Naar aanleiding daarvan zijn informaties inge wonnen betreffende de werkzaamheden daaraan verbonden. Zoo is 'allereerst rondgezien naar een hoofdonderwijzer. De benoeming daarvan geschiedt niet door de plaatselijke vereeniging, maar door het hoofdbestuur v.an den Chr. Boe ren en Tuindersbond. De afdeeling echter dient van advies met als resultaat dat xle aandcht ge vallen is op den heer Witte veen,' hoofd der chr. lagere tuinbouwschool te ZwjLindrecht, die voor gedragen zal worden bij het hoofdbestuur. Wat betreft de Tinantieele zjjde der oprichting het installeeren, schoolruimte en woning voor het hoofd, blijkt uit de verstrekte gegevens, dat de salarieeri'ng geschiedt door het rijk, terwijl de gemeente moet voorzien in een woning en een eventueel aan te leggen proeftuin/; Die wo- ninghuur komt voor rekening van den onderwij zer, doch mag 'niet hoogér zijn dq.n 10 procent van het salaris. 'Voor de benoodigde inventaris voor het schoollokaal wordt door hat rijk een, som beschikbaar gesteld welke ruimschoots vol doende is 'tot het installeeren daarvan. Door het bestuur is reeds met de betrokken au toriteiten over een lokaliteit gesproken, terwijl reeds bereids toezegging is gedaan tot beschik baarstelling. Op de vraag hoelang er onderwijs wordt ge- gevejn en hoe zioh de klassen onderscheiden, werd medegedeeld 'dat als regel geldt in de eerste klasse 40 weken twee dagen per week; in de tweede klasse 40 weken 1 'dag per week. in de derde klasse 30 weken 1 dag «per week- in de vierde klasse 30 weken 1 dag'per week). Het getal lesuren zal gewoonlijk 5 per dag i bedragen, terwijl de aanvang van het leerjaar ge- I regeld kan'worden naar den aard der plaatselijke vereeniging. Leerlingen welke de zevende klas op de lagere school doorgeloopen hebben, kunnen, i voor plaatsing toegelaten worden. i Vervolgens werd overgegaan tot vaststelling I van het nieuwe huishoudelijk reglement der gewestelijke afdeel ingen. j wrswsaü Door den heer C. Timmerman werd verslag uitgebracht van de actie voorbereiding Tuin- bou/wsteun 1933 en memoreerde eerst de vragen welke door het Tweede Kamerlid, den heer Kamp schoëer tot den minister van Koon. zaken zijn gericht. In dat verband merkt spreker op, dat harcl wordt gewerkt aan een goéde steunregeling nl. 'den 'tuinbouw zoodanig te steunen, dat >de volje toeslag tot de gestelde richtprijzen wordt uitgekeerd. Voorts zal worden verzocht, voor 1933 den tuinbouw te steunen door middel van dezelfde regeling welke voor 1932 heeft gegol den^ doch met dien verstande, dat Idle steun ge durende en piet na het seizoen ter beschikking vatf^de tuinders wordt gesteld. Dit vooral zal van groot belang zijn,, voor diegenen, wélke ge heel van het bedrijf afhankelijk zijn. moeilijkheden waarin de Nederlandsche groenten en fruitteelt verkeeren, duren nog al tijd voort en hemen zelfs in omvang toe, tem gevolge van het feit (,'dat de mogelijkheid van export waarop deze beide takken van den Ne- derkmdschen tuinbouw zijn aangewezen, door de maatregelen van buitenlandsche regeeringen steeds kleiner wordt. Om deze redenen, zegt spreker zal het noodig zijn, dat de regeering ook voor het jaar 1933 aan den N ederlandschen .tuinbouw steun verleent teneinde den overgang naar "het lager peil «te verzachten en meer geleidelijk te doen plaats vinden. Voorzitter spreekt hierna jéen, opwekkend ■woord om niet le versagen in het' werk idat bi] den aanvang van Jiet seizoen, voorhanden ligt, maar rekening te Jiouden niet alleen met de maatschappelijke doch ook toet den geestelijken nood: f .IV afval van God. en zijn. gebod is den- on dergrond van den Itijd. Velen denken op éigen kracht en eigen kunnen, dezen tijd door te ko men, maar als christen dient met God voor oogen gestreden te worden om dezen moeilijken tijd door te komen en zool fret kan te overwin nen. Spr. wekte allen op vol goeden moed en in het vertrouwen bp God het werk met nauw gezette plichtsbetrachting te vervullen. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard werd op de gebruikelijke wijze ge sloten. Uit den Omtrek Bén zakenjubilfcum Heden 3 Maart bestaat de bekende zaak van de Firma H„ van Gijken en Coujrijftig jaar. Ze ker zal het deze echt Alkfflaarsche zaakf friet aan belangstelling ontbreken- In 1883 door den ouden heer Van Gijzen opgericht, heeft zijn zooU de zaak voortgezet en in den loop der ja- reu overgebracht naa rlhet Payglop 22 en 24, waar de fraaie winkel in dames- en heerencon- fectie een sieraad voor de straat _genoemd mag worden. Ook de maatkleedermakerij heeft een zeer goede naam gekregen. Wat Van Gijzen maakt is goed, zegt men. Opmerkelijk is het wel, dat onder het personeel zich nimmer stakin gen of ernstige conflicten hebben voorgedaan. "Nog steeds dezelfden zijn in functie, met dienst jaren van 35, 26 en 21' jaar, wel een bewijs Van een goede verstandhouding eh aangename samen werking. D|e receptie werd zeer druk bezocht en werden zeer vele bloemstukken binnengebracht. Bij deze gelegenheid wordt een gedeelte van het perceel voorzien van een gedenkplaat in brons, waarop de naam H|. van Gijzen voorkomt met de data 1883 en Maart 1933'. D|e tegenwoordige leider, de heer Van Gijzen is nog slechts 42 jaar, waaruit is op te maken dat ook hij naar het Payglop werd overgeplaatst. Leuk is het wel, dat. de heer Valn Gijzen zich frog herinnert deze overplaatsing, al was hij toen nog- maar 2 jaar. Ook wij' wenschen de firma alle goeds, en hopen, dat zij trots de crisis, zal blijven groei en en bloeien. ACTIE TEGEN DE COMMUNISTEN IN DUITSCHLAND. Ook heden weer zijn volgens Wolfftelegrammen in verschillende plaatsen van het Rijk communisten gearresteerd, drukwerk en wapenen in beslag ge nomen. In Wurziburg werd bij communisten munitie ge vonden, welke tot dum-dum kogels was verwerkt. In het bureau van het vakverbond in Breslau werd een hoeveelheid drukwerk in beslag genomen. In Berlijn werden in een lokaal der „Kampfge- meinschaft für rote Sporteinhelt" 18 communisten gearresteerd. Ben ontdekking van belang deed de politie in Berlijn-Oberschöneberg, waar bij het doorzoeken van een woning naar revolutionnaire geschriften, vier kisten met 700 lonten werden gevonden, be stemd voor handgranaten. De bewoner van het huis werd gearresteerd. In Hamburg werd door de politie bij een com munist een hoeveelheid munitie in beslag genomen. Voorts een lijst waarop de nam'en der boerderijen stonden, welke in brand moesten worden gestoken. Gisteren werden te Hamburg 120 communisten en in Koningsbergen 40 communisten gearresteerd. Aanklacht wegens hoogverraad. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt dat tegen 20 personen .bevel tot inhechtenisneming wegens hoóg- verraad is uitgevaardigd. De betrokken personen zouden in het bezit gevonden zijn van vlugschrif ten, waarin tot gewelddadig ten val brengen der rij'ksregeering wordt opgeruid. (Algemeen Handelsblad). Aanslag op personentrein. De personentrein van Belfast naar Londonderry is tot déraillement gebracht daar een gedeelte van de rails was opge broken. Hoewel de trein van een hoogte Is neerge vallen werd niemand gedood, gnaar 30 personen werden gewond. Volgens medédeeling van Het Japansche Tele- graaf-Agentschap heeft een aardbeving, die heden morgen vroeg, tegen twee uur plaatselijken tijd het Japansche hoofdeiland Hondo heeft geteisterd, on geveer tweehonderd slachtoffers geëischt, terwijl nog een honderdtal personen vermist wordt. Op tal van plaatsen brak brand uit, terwijl duizenden huizen nabij de kust door een vloedgolf zijn ver nield. Het ergst is de kustplaats Kamaishi in de prefectuur Iwata geteisterd. Meer dan duizend hui- zenw erden na de aardbeving door een vloedgolf weggespoeld. Later brak brand uit, waardoor twee duizend gebouwen, o.a. een bank en twee theaters, werden verwoest. Ook de omgeving van de stad Mijako werden honderden huizen door de vloed golf vernield. In deze stad werden zeventien per sonen gedood en vijftien gewond, terwijl dertig vermist worden. Ruim 240 huizen moesten ontruimd worden. t Te Tokio en te Yokohama werden vele huizen door de aardlbeveing ernstig beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en in massa's vluchtte zij naar de open pleinen. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbeving slechts weinig schade aangericht. Te Yokohama was slechts gedurende korten tijd dè electriciteitsvoor- ziening gestoord. De seismografen van het observatorium te Green wich hebben de aardbeving in Japan geregistreerd als de sterkste aardbeving van de afgeloopen twin tig jaar. In het seismografisch instituut te Stony- hurst was dé uitslag zoo sterk, dat de registreer- naald werd beschadigd. Men vermoedt, dat het centrum van de aardbeving in den Stillen Oceaan ligt. Volgens de deskundigen moet deze aardbeving in de geheele wereld geregistreerd zSjn. Het eilandje Hokkaido is eveneens door de aard beving getroffen. Het schijnt dat het epicentrum van de beving nabij het eiland Kinkwazan ligt. De aardbeving in Japan en de daarop volgende vloedgolf hebben volgens de thans ontvangen be richten reeds ongeveer 480 slachtoffers gemaakt, terwijl 1800 personen zijng ewond en 330 worden vermist. Twee visschersdorpen zouden door de vloed golf geheel zijn weggespoeld. Het Japansche Mini sterie van Binnenlandsdhe Zaken heeft terstond een staats-secretaris met een staf van ambtenaren en personeel naar de meest geteisterde plaatsen ge zonden, om maatregelen voor de getroffen bevol king te nemen. DE KAS KLOPTE NIET. Te Driehuizen (gemeente Zuid- en Noord-Scher mer) is een vergadering gehouden van de afdeeling Groot-Schermer van de wijkverpleging, welke afdee ling zich uitstrekt over de dorpen Groot-Schermer, Driehuizen, .Oost- en West-Graftdij'k en Gtraft- Noordeinde. Deze druk bezochte vergadering werd gepresi deerd door den heer C. de Groot, burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer en daarin heeft Kop pen medegedeeld, aldus de ,,N. R. Ct.", dat geble ken is, dat de kas en boeken van den penning meester niet in orde waren, waarbij een verschil van circa f200 werd geconstateerd. De penning-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1