Laffe Opruiers Raai Hoordscharwoude Gaf het al een heelen schok, toen we in het begin dezer week plots door middel van radio of nieuwsblad moesten vernemen, dat het machtige Rijksdaggebouw te Berlijn in vlammen stond en dat als oorzaak daarvan opzettelijke brandstichting ver moed werd, verbijsterend was de latere mede- deeling, dat de brandstichter die inmiddels was ge arresteerd, een Nederlandsche communist bleek te zijn. Was deze heethoofd een Tribune-redacteur of andere communistische propagandist? Was hij wel licht de syndicalistische vakbond leider Sneevliet? Neen, dat kon niet, want die zat nog in voorarrest, wegens opruiing, Dan zou de dader misschien een der voormannen zijn van de Rev. Soc. Partij, die onlangs ook wegens opruiing waren gearresteerd, maar intusschen weer in vrijheid waren gesteld; een der heeren Menist of van Burink derhalve, of de heer Reuderink, of Maar het bleek geen dezer opruiers van professie te zijn. De brandstichter was een onbekende jon geman uit Amsterdam, nauwelijks 20 jaar oud, „mager en met een fanatiek gezicht" zoo werd hij ons beschreven „in het donker gekleed en met een cape om." Met zoo'n stumper hebben we tenslotte nog te doen. Een jongen uit het volk, slecht geschoold mis schien, een beetje dweepziek, nog in de sturm und drang-periode van zijn leven. Hij raakt begeesterd door de holle phrasen der volksopruiers, die hun storm en drang-periode reeds lang achter den rug hebben en leerden inzien, dat het „beter mal te praten dan mal te doen is". Voor praten maken ze je niet zooveel. Hoogstens wordt je een keertje aangehouden en dan zorgt „de beweging" wel voor een goeden advocaat, die heel de justitieele wereld beroert om je invrijheidsstelling te verwerven. Na een paar dagen kom je los en dan wordt je opge wacht door een begeesterde schare geestverwanten welke den martelaar bejubelt en befuift. Het is zulk sinister werk, hetgeen die opruiers begaan. Dat ze een eigen voor ons vreemde overtuiging hebben, deert ons niet. Als ze oprecht meenen, dat de maatschappij eerst ondersteboven zou moeten, voor er iets beters kan worden opge bouwd, dan zouden ze daarmede alleen ons respect nog niet verliepen. Als het dan maar kerels waren die persoonlijk stonden voor hetgeen ze meenen. Maar de grootste opruiers behoeven het eerste wa ter voor den schrik, als er klappen vallen. Ze zet ten andere, jonge menschen aan tot daden, voor welke ze zelve terugdeinzen. Daar zit in Berlijn "nu" zoo'n 20-jarige jongen in de gevangenis, - - wie weet voor hoeveel jaren. Hij stak den brand in een machtig en kostbaar bouwwerk „om te protesteeren tegen het interna tionale kapitalisme." Och, arme! Wat weet hij nog van ingewikkelde problemen van het maatschappe lijk bestel? En wat kan hij bereiken met zijn daad? Is het zelfs niet waarschijnlijk, dat de reactie, wel ke hij wekte, zijn vermeende doelstellingen zal bena deelen? Zoo'n jongen heeft wellicht veel kommer en jam mer om zich heen gezien. Gevoelig van aard als jonge menschen gewoonlijk zijn, laatthij zich oprui en tot wraak. Hij gaat het gevang in en zijn voor ganger, die hem zoover bracht, blijft bij zijn week of maandgeld toucheeren, zet zijn „vak" voort; hij ruit andere jonge menschen op. Het gebeurde zij een waarschuwing. Als het opruierswerk hier ongestoord kan voort gaan, dan zouden we wel eens in internationale moeilijkheden kunnen komen. Bovendien zien we, welke verschrikkingen ook in eigen omgeving ge wekt kunnen worden, als vele jongelieden door de beroepsopruiers tot fanatisme worden opgevoerd en een terreur over hun medemenschen zouden gaan uitoefenen. De Justitie is juist in de laatste weken wat krach tiger tegen het voeren van opruiende taal opgetre den De bevolking, welke op rust en orde prijs stelt, steune de justitie. Wij, Nederlanders, hebben een sterken vrijheidszin en toonen ons gauw gevoelig waer we meenen, dat bepaalde gedachten worden onderdrukt, een meeningsuiting wordt belemmerd Onze vrijheidszin is een deugd, maar we moeten op passen dat die niet in een ondeugd overgaat, nl. tot roekeloosheid en bandeloosheid wordt vervormd. Opruien is niet hetzelfde als het uitdragen van een overtuiging, maar aanzetten tot misdaad. Wie meent dat de maatschappij met gewelddaden moet worden bestreden, zij kerel genoeg om ze dan ook zelf te begaan en er zelf de verantwoordelijkheid voor op zich te nemen. Als hij anderen aanzet echter om te doen, wat hij noodig vindt, maar persoonlijk niet aandurft, dan is hij behalve misdadiger ook een lafaard. Uit latere berichten bleek ons, dat de Nederland sche communistische brandstichter vermoedelijk niet rechtstreeks uit ons land (Leiden) naar Be lijn is getrokken, maar reeds eenigen tijd in Duitse land vertoefde, en vermoedelijk het vorige jaar ook in feusland is geweest. Dat doet aan de strekking van ons betoog echter niets af. Opruiers worden in ternationaal gekend, men treft ze in Duitschland en Rusland zeker niet schaarscher aan dan ten onzent. Lie raad. dezer gemeente vergaderde Donder dag jl. in voltallige zitting. Voorzitter Thr. A'. L. van Spengler. Secretaris de heer K'. 10. Beinders. l,e VOORZITTER heet de leden welkom en wijst- erop, dat nu de Raad weer voor het eerst vergadert, er geen kentering In den economischen toestand is gekomen. Een «terugblik durft de Voorzitter haast niet te slaan, want dit zou slechts een opsomming van droevige feiten zijn. In het afgeloopen jaar zijn haast slechts crisis maatregelen voor werkgevers en werknemers ge- domen. Toch wenscht spreker den leden moed toe, want moed is voor alles noodig, en 'hoopt dat toch binnen afzienbaren tijd een verbetering mag intreden. i Notulen*. Le notulen van de vergadering van 30 Novem ber worden zonder op- of aanmerkingen goedge keurd onder dankzegging aan den samensteller. Mediedieelingieni en arbeidersavondschool allebei principieel. Rij de katholieken wordt nog gekaart en ge biljart, bij de arbeidersavondschool wordt werk mee naar huis genomen, en is alles cursus, en niet in «hoofdzaak ontspanning. De heer DUIJVES laat zich niet overtuigen. De VOORZITTER herhaalt nogmaals dat het hier geen speciale werkloozenzorg betreft. B. en W. houden zich aan den lijn, geen subsidie aan politieke vereenigingen. De heer KWADIJK zegt eerst gevraagd te hebben om een schoollokaal. De L.T.B. krijgt de openbare school. Zij hebben toch ook een ka- tholieke school. Het blijft een kleinzielige ge dachte, zegt spreker. De heer DUIJVES meent dat het in den land bouwcursus meer technisch is. De heer -KW Al) IJK. Bij ons is het ook tech nisch. De heer SCHRIJVER maakt, om geen ver keerde gedachten te wekken, de opmerking al leen voor de werkloozen te zijn. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Die stukken betrieffe<n,de vergoitjdkTngieai en vecftschotten aan bijzondere scholen voop instandhouding. i Voor de r.k. meisjesschool is het bedrag to taal 1373.70 en voor de Jongensschool 1443.60 De bedragen worden goedgekeurd. Verzoek van het Plaatselijk crisiscomi- te om 500 gulden subsidie. In een der volgende vergaderingen komen Bi. B. en \V. adviseeren goedkeurend, gezien de en W\. ,met een uitgewerkt voorstel, om samen zegenrijke werking, met de Banne de verbreeding en verbetering van i Conform besloten. de Mosselenbrug ter hand te nemen. Ingekomeln stukken. J Eenige dankbetuigingen van vereenigingen en i particulieren voor verleende subsidies. Van Ged. Staten inhoudende goedkeuring der begrooting. Idem, houdende goedkeuring vergunnings- en verlofsrecht. Van de gemeenten Kerkrade, Oudkarspel en Ambt Hardenberg, ,om adhaesie te betuigen aan verschillende onderwerpen. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen, Van de gemeente Oudkarspel ,adviseerende toe te treden tot de N.V. Thermochemische fabrie ken, daar dit 513.50 minder kost dan bij Bar- singerhorn. Tot toetreding besloten. Een adres van de rijvereeniging, waarin gewe zen wordt op het feit, dat de vereeniging niet over een behoorlijk oefenterrein beschikt, en zij verzoekt het terrein achter de o.l. school ter beschikking te stellen. R. en W". adviseeren tot, voorloopige beschik baarstelling,. onder restrictie, .dat schade verhaald kan worden. Die heer KOOIJ wil door den opzichter telkens laten vaststellen, of het terrein berijdbaar is na regen. De VOORZITTER wijst erop, dat een en .an der nauwkeurig zal worden nagegaan, maar een voorwaarde van niet rijden na regen, lijkt hem niet practisch. De heer SCHRIJVER zegt, dat de vereeniging als belanghebbende ar wel voor Zal zorgen, voor zichtig te zijin, omdat het voortbestaan er van afhangt. Conform prae-advies B. en W. besloten. Adres va|n de ArheidieiisaVonidschool, \it zoekende het schoolgeld voor werkloo zen voor gemeemtAiwkefnii'ng te nemen Bt, en ,W. stellen voor afwijzend te, beschikken Zeer recent is ©en dergelijk adres van het Insti. tuut voor Arbeidersontwikkeling afgewezen en is het voorzitter opgevallen, dat de namen van voorzitter en secretaris op beide adressen dezelf de zijn. Geen bezwaar om te steunen zouden B. en W. hebben, wanneer de cursus van niet meer leerplichtige jeugd tot volwassenen werd uitge breid. Die heer KWADIJK verklaart zich voorstan der, evenals toen gevraagd is een lokaal beschik baar te stellen. Het leerplan is nimmer opge vraagd, wat spreker afkeurt. Als doekje voor het bloeden wordt naar de ou(l©rcommissie ver wezen en op grond van een enkel statutenarti kel weigert men botweg. Wel wordt een ge deelte van de kerk aan het Instituut verhuurd:. Het Katholiek Bestuur krijgt wel toestemming, en dat is toch ook politiek. Die VOORZITTER zegt, dat dit laatste on juist is. De Jozefgezellen hebben t. b. van werkloozen een cursus georganiseerd. Hier is het een arbeidersavondschool, niet uitsluitend voor werkloozen. Het gaat hier om net princi pe. Om het leerplan of onderwijs gaat het hee- lemaal niet, zoolang dit niet in strijd is met de Grondwet. Voorzitter spreekt in het alge meen en gaat niet op een leerplan af,. In Oud- karspel was een vergadering met onderwerp (Land- en Tuinbouw, en toen is er ook geen Land en Tuinbouw behandeld. De heer KWADIJK verklaart nader dat niet ieder van het Instituut S.Di.A.P.-er is. Ook Katholiek is politiek. De VOORZITTER. Dat is godsdienst. De heer SCHRIJVER, is het niet met B. en W. eens. Spreker is er niet op tegen, en ziet geen streng onderscheid. Daarom verklaart hij er zich ook voor. De heer KOOIJ kan zich met het ,standpunt van den heer Kwadijk vereenigen. De heer DUIJVES ziet het anders. Bij de ar- beidersavondschool is meer politiek. De heer KWADIJK (noemt katholieke cursus Adres va|n de Spoors traat.beweners, ver zoeketalde demping van de sleot. De gemeente-opzichter aldus zegt VOORZIT TER heeft een begrooting gemaakt en is geko- men tot een bedrag van f8969. Hoewel in principe voorstanders van demping om nygieriische redenen, adviseeren B- en W. niet te dempen om de kosten. Er zijn andere ob jecten als slikken enzl. Straks wordt aange vangen met den nieuwen weg. Ook in de Wie-, nngermeer is kans op plaatsing. Wanneer min4 der abnormale tijden aanbreken, zullen' B. en W, met omlijnde voorstellen komen. Toch moét er wat gebeuren,. Die toestand eischt verbete ring en daarom stellen B- «en W. voor grondig opknappen en baggeren door werkloozen. De heer OOTJER, wijst erop, dat er menschen zullen komen die niet voor slikbeugel en weg geschikt zijn. D|eze kunnen dan 'hier helpen, wat ook het idee van R- en W. was. Aanstonds komt de Mosselenbrug. Er is werk genoeg aan dein winkel, zegt spreker. De 'heer KANSEN vindt het 'tegenstrijdig, eerst uitbaggeren en dan dempen. Spr. vraagt verder of de eigenaars den grond zullen krijgen, bij demping. De VOORZITTEiRfkan dit officieel niet me- dedeelen. Denkelijk is het gemeentegrond. Ook hierop zal teruggekomen moeten worden. De heer KANSEN denkt, dat als de eige naars bijdragen in de kosten het goedkooper zal worden. De VOORZITTER zegt toe, alles in finesses te zullen onderzoeken. De heer KWADIJK vindt het jammer dat het prae-advies zoo laat komt. 27 Augustus is ge adresseerd. Vele menschen hadden kunnen wer ken, die nu steun genoten'. den nieuwen weg zal het ook zoo, hard niet gaan, 'Men zou het over een paar jaar kunnen verdoelen'. De VOORZITTER wijst erop, dat 'de gemeen- tefinantien eenvoudig deze uitgave verbieden. Steeds is in het belang 'der gemeente gehandeld. De heer KOOIJ acht ook uitdiepen en weer volplempen ongewenscht. Spreker zou maar be ginnen willen. Die VOORZITTER vi'ndt dit makkelijker ge zegd dan gedaan. B. en W. zullen later komen met een plan, niet in werkverschaffing te dem pen, wat goedkooper zal zijn. Besloten wordt R„ ejn W. te machtigen, voor zoover noodig maat regelen te nemen. BefnMmimgim. Tot lid vain het Burgerlijk Armbestuur wordt met algémeene stemmen benoemd de heer C|. Swager, tot leden der Plaatselijke schoolcom missie de dames Dievilé en Wouda, en tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim mej. Denisse, en de heeren J, Deutekom, L. Mal lekote, R;. Schuil, B. J. Wilmink, J. van Loenen De 'heer Zut heeft verklaard, geen lid meer te willen zijn van het stembureau. B. en W. willen aanwijzen den'heer Duijves, die. 'zijn benoeming aanneemt. Voorstel tot het aangaan van een getdleening van 4000 gulden tegen 5 procent, yoor 30 jaar, ten be hoeve van de iichtbedrijven, ter bestrijding meerdere kosten, ontstaan uit de kabileerihg. Conform besloten, i Voorstel tot verlaging van IooneOf en saliairiSsem aan de Lichtbedrijven. De VOORZITTER gaat nog eens het verloop van de zaak na, en Vijst erop, dat er nu,eigen lijk een gewijzigde begrooting wordt aangebo den. Spreker wijst erop, dat <er weinig verschil zit, wanneer de verlaging ingaat, omdat het tijd perk op drie jaar gesteld is. Verlaging van te rugwerkende kracht zou voor de werknemers een heffing ineens beteekenen. Die heer KOOIJ vindt een tijdperk van drie jaar te lang of te gevaarlijk, en zou willen 16 procent zonder restrictie, voor een «jaar. D'e heer KWADIJK wijst er op, dat er 'in het G\0. twee stroomifagen waren. Hij zal onder protest een loonsverlaging aanvaarden, maar brengt het voorstel der werknemers baar voren, 6 procent en de eerste kluizend gulden vrij. Diit ontlast de lagere inkomens,. De heer Kwadijk noemt de loonsverlaging overigens een. manie. Die VOORZITTER, merkt op, dat de werk nemers eigenlijk geen voorstel hebben, maar de Commissie van Beheer. Overigens kan de Raad met voorstellen komen. de heer KWADIJK!. Dan kom ik met het stel. - 1 i De VOORZITTER acht zijn standpunt be kend. Vele andere voorstellen zijn ongewenscht en adviseert spreker het eindbesluit te aatn- vaardeh. 25 procent is billijk, op zijn plaats en in den geest van gelijksoortige wetgevingen. Die heer KANSEN sluit zich ook aau bij den heer Kooij De heer SCHRIJVER Vindt het al inge wikkelder worden, en vraagt zich af, hoe ko men we eruit. Spreker is niet enthousiast voor loonsverlaging. (Gelach.) Die heer BARTEN vindt loonsverlaging geen irriania. 1 oent van den gasprijs af en het is ncodig. v Die heer OOTJERS zal niet met een nieuw voorstel komen, maar noemt verlagen vooruit zied. Het gasverbruik zal inkrimpen. Drie jaar is geen wet van Meden en Perzen en er Is niets tegen tusschentijds weer met een voorstel te komen. Men moet dit geen monopolie noemen, maar drie jaar weegt bij spreker niet zwaar. Hij acht eigenlijk de sop de kool niet waard. Die heer KWADIJK is het hier mee eens, maar tegenovergesteld. Als "het zoo'n beetje is, hoeft 'het er toch niet af. Er komen, nu drie voorstellen in, stemming: Voorstel commissie van Beheer, 6 procent, eh de eerste 25 procent vrij, voor drie jaar. Voorstel Kooij 6 procent voor een jaar. Voorstel Kwadijk 6 procent en 3e eerste 1000 vrij, voor drie jaar. Het commissievoorstel Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Duijves, Kansen, Kwadijk en Kooij. Voor de heeren Bar- frii, Ootjers en Schrijver. Het voorstel Kooij wordt verworpen piet 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bartan, Oot jers, 'Schrijver en Kwadijk. Voor de heeren D'uij- ves, Kansen en Kooij. Het voorstel Kwadijk wordt verworpen met 5 tegen twee steiftmen. Tegen de heeren Bar ten Ootjers, Duijves, Kansen en Kooi|, Voor de hee ren Schrijver en Kwadijk. De VOORZITTER, schorst nu de vergadering om de fracties gelegenheid te geven te beraad slagen. Na heropening deelt de heer KOOIJ mede, dat hij zij,n voorstel intrekt en het voorstel van de commissie overneemt. Dit komt nu in stemming en wordt met zes tegen een stem aangenomen!. Alleen de heer Kwadijk stemt tegen. Die VOORZITTER vindt het verstandiger voortaan even van te voren te babbelen. Voorstel tot verlaging landhurm ges ineantelaiiderijen met 30 procent. Aldus besloten. VOORSTEEL tot overuame rente der met ga rantie van gemeente en provincie verstrakte tuinderscredieten 19301931 voor 30 procent. D|e overige 70 procent worden door de Provin cies overgenomen. Conform besloten. RoWdvraag. De heer SCHRIJVER meent dat een adres van de arbeidersorganisaties is ingekomen, ver zoekende zich tot den minister te wenden om verhooging der steunnormen. Die VOORZITTER, zegt dat dit stuk aan B en W. geadresseerd was en is ook door (BI. en W. afgedaan. Hierna sluiting. KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN. Voelde zich als vergiftigd. Rheumatische pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedle gerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch, dank izij Kruschen, leeft en be weegt zij zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooalis zij het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ern stig, dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in ped met een rek om mij Iheen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heele organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vriendin mij leende, had ik eens een Kruschen-advertentie gelezen, en die ad vertentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerste paar doses voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds meer doorgegaan. Dat alles was onge veer acht jaar geleden. Maar k heb sedert jaren geen rheumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als leder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag mijn kleine dosis anders heb ik niet noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me ongeveer 20, dank zij Kruschen." Mevr. M. G. De oorzaak van rtieumatie k is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. in gewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelen zich steeds meer in Uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, spo ren deze afvoerorganen tot b°tere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. Daarna zal de ge regelde „kleine dagelijksche dosis" ervoor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ojfhoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bu alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per fla con. Stralende gezondheid voor één cent Per «ag- (Adv.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3