Eerbied voor het gezag Het vrije woord HET NUT VAN ADVERTEEREN. Er waren eens twee winkeliers, Zij heetten Jaap en Steven. Zij dreven zaken in het klein Waarvan zij moesten leven. Toch droomden Bij van grooten bloei En uitgebreide zaken, En beiden dachten midd'len uit Om tot dat doel ,te raken. Jaap dacht: „Als ik wat winnen wil, Dan moet ik ook wat wagen, Dan moet ik adverteeren gaan Zoo noodig alle dagen! Dan kijkt geen sterv'ling in de krant, Of mijn naam moet hij lezen! Dan ziet hij telkens weer opnieuw Bij Jaap daar moet je wezen!" Zoo dacht en deed de wijze man, Maar niet alzoo deed Steven: Hij was een man van huden tijd Voorzichtig in zijn streven! Hij gaf geen cent onnoodig uit, Nooit zou hij adverteeren: „Mijn vader heeft het nooit gedaan, Waarom zou ik het probeeren? De menschen, die mijn klanten eijn, Die zullen dan wel blijven! Die loopen toch niet naar de lui, Die in de kranten schrijven!" En ging hij, 'savonds bij zijn haard, De advertenties lezen, Dan sprak hij: „Centen weggegooid! Ik zal zoo gek niet wezen!" En zoo werd Steven nimmer rijk, Maar Jaap, die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met den dag en zijne zaak floreerde! Binnenland DE BEZUINIGINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Besprekingen tusschen de directie en Personeelraad. Dezer dagen heeft een conferentie plaats gehad tusscihen de directie en den Personeelraad der Ne- derlandsche Spoorwegen. Tengevolge ,van het con flict tusschen de vertegenwoordigers van den bond van ambtenaren bij de Nederlandsché Spoorwegen en die van de andere organisaties, was geen ver tegenwoordiger van den BANS aanwezig. De direc tie deelde mede, dat zij met het oog op de daardoor veroorzaakte meerder kosten niet kon besluiten tot het verstrekken van zomerdienstkleeding aan het treinpersoneel. Evenmin wenschte de directie te vol doen aan een verzoek om .personen wier dienst verband om bezuinigingsredenen niet verlengd is en die intusschen ouder dan 31 jaar zijn geworden weer aan te stellen, omdat deze 'wederaanstelling zich niet zal bepalen tot enkele gevallen. Zij ver klaarde zich wel bereid bij de aanstelling van loop jongens of bureau-hedienden in de eerste plaats rekening te houden met de belangen van hen die wegens bezuinigingsredenen niet langer als loop jongen in dienst zijn gehouden. De invoering van den vrijen Zaterdagmiddag voor het ploegperso- neel, het personeel van het seinwezen en de andere vaklieden van den dienst van weg en werken in den vorm zooals door de directie was aangeboden, nl. door vroegeren aanvang van den werktijd en verkorting van den middagschafttijd, was door den personeelraad afgewezen. De directie wees erop, dat voor den goeden gang van het werk zeer be zwaarlijk werkuren kunnen worden prijsgegeven. Nochtans verklaarde zij zioh bereid nadere voor stellen van den Personeelraad ondier de oogen te willen zien. Het verzoek om voor het geheele per soneel de pensionneering op 00-jarigen leeftijd te doen ingaan, wees die directie af. BRAAT EN DE ZOMERTIJD. Door het Tweede Kamerlid, den heera Braat is aan den minister van Binnenlandsche zaken het volgende gevraagd: „Is de minister bereid mede te deelen, waarom hij bepaald heeft, dat dit jaar de zomertijd twee weken langer zal duren dan het voorgaande jaar, waardoor dit ongerief voor velen onnoodig wordt verlengd.? Nieuwstijdingen COMMUNISTEN EN NAT. SOCIALISTEN. Buitenlandsche troebelen en binnenlandsche terugslag. Op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam hebben de communisten een huis gehuurd, teneinde daar Zondag as. den Diuitschen verkiezingsuitslag te publiceeren. Dit huis grenst aan de achterzijde aan pand Spuistraat 231, ,waar gevestigd is hte Nationaal Socialistisch bureau. Daar vermiste men dezer dagen een aantal papieren. Men vermoedt dat de communisten waarschijnlijk over de daken ingebroken hebben en zich van de papieren hebben meester gemaakt. Men is er echter nog niet zeker van. In verband met een en ander staan beide hui zen onder politiebewaking. Naar verder wordt gemeld, is bij de politie geen officieele aangifte van diefstal gedaan. De bewa king door de 'politie van het nationaal socialistisch bureau staat dan ook niet in verband met dit ge val, doch is veeleer ingesteld uit vrees, door de nationaal socialisten uitgesproken in verband met de houding der communisten bij de DüitsCbe ver kiezingen op Zondag a's. KORTE BERICHTEN. Autobus te .water. Een autobus die den dienst onderhoudt tusschen Schagen en Dirkshorn geraakte nabij Schagen door een defect aan de stuurinrichting te water. Ér waren geen passagiers in, en de chauffeur kwam met den schrik vrij. Er onttsond een vrij belangrijke materieele schade. Aardbeving in Japan. Een hevige aardbe ving en vloedgolf heeft Japan geteisterd. Reeds zouden 480 dooden geborgen zijn. Er zijn bijna 2003 gewonden. Twee visschersdorpen zouden door de vloedgolf zijn weggespoeld. Hulp is naar het geteis terde gebied gezonden. Verduistering van 30.000 gulden. Te Am sterdam heeft een geëmployeerde door valsche boe kingen een bedrag van 30.000 gulden verduisterd. De man was reeds vijf jaar op het effectenkantoor aan de Keizersgracht werkzaam en bij een verhoor door de politie heeft hij bekend het geld ten eigen bate te hebben aangewend. De finantieele krach in Amerika. De crisis die in de Amerikaansche geldwereld is ontstaan wordt met den dag grooter. In 21 Amerikaansche staten zijn thans moratoria uitgevaordigd of zijn de banken beperkende bepalingen opgelegd. Het groote New Yorksche emissiehuis S. W. Strauss en Co. is ineengestort, hetgeen geweten moet wor den aan de bijzonder snelle daling van de grond waarde. Verboden opruiende biljetten. Door de politie te Utrecht zijn twee jongemannen gearresteerd, die op het militaire oefenterrein biljetten met oprui ende tekst hadden aangeplakt. De Tweede Kamerverkiezingen. Te Amster dam is bij de vele partijen die ons land bezit een nieuwe partij gevoegd door de oprichting van het Nationaal Verbond Plicht, Orde. Recht, welke par tij in alle kiesdistricten aan de a.s. verkiezingen zal deelnemen terwijl op haar candidatenlijst als no. 1 voorkomt de heer Adolf Bruinsma. Een door haar uit te geven blad zal de volgende week voor het eerst verschijnen. Opruiende lectuur. Te Amsterdam zijn twee personen gearresteerd, die met het orgaan van de O.S.P. colporteerden, en wel omdat in het nummer waarop beslag is gelegd, opruiende artikelen voor kwamen. Eveneens in den Haag werden twee .personen aangehouden voor hetzelfde feti, bij wie tevens de bladen in beslag zijn genomen. Sneevliet wordt vastgehouden. Het beroep van den heer Sneevliet tegen de beschikking van de Eerste Kamer der Rechtbank die zij gevan genhouding voor den tijd van 30 dagen gelastte, is door het gerechtshof afgewezen. Hij werd bijge staan door zijn raadsman mr. dr. Benno J. Stokvis. Sneevliet moet dus blijven waar hij is. Relletjes te Amsterdam. Toen de politie te Amsterdam twee personen in arrest wilde stellen wegens openbare dronkenschap, verzetten zij zich krachtdadig hiertegen daarin bijgestaan door de bevolking van Kattenburg. Er ontstond hieruit zoo'n ernstige botsing dat versterking van politie noodig was. Tenslotte werden beide personen naar het bureau gebracht. Zij bleken echter zoodanig gewond te zijn dat zij eerst in het ziekenhuis moesten worden verbonden om daarna op het bureau Kat tenburg ,te worden ingesloten. De moord tijdens de Carnavalspret. Door de politie te 's-Hertogenbosch is aangehouden een 18- jarige jongeman verdacht van medeplichtigheid aan het bloedig drama tijdens de Carnavalsviering. De ze bekende zijn mes kort voor den aanslag aan den dader te hebben overhandigd. De Zeeliedenstaking te IJmuiden. Zooals bekend mag heeten trad de burgetmeester van de gemeente Velsen als arbiter op in het geschil tus schen zeelieden en reeders. Bij gevoerde besprekin gen tusschen beide partijen kwam men tot geen overeenstemming, zoodat het .conflict blijft voort bestaan, zeer tot nadeel van deze gemeente en van het visscherijbedrijf. Hiermede zal tevens geacht worden dat de taak van den bemiddelaar heeft op gehouden. Clandestien uitgezonden radio. Het schijnt een epidemie te zijn het clandestien uitzenden van radio door amateurs. Zoo is thans door de politie te den Haag weder een clanedstiene eender in be slag genomen. —1635 gulden zoek. Bij de politie te den Haag is aangifte gedaan van de vermissing van een aangeteekende brief ,in houdende het boven genoemde bedrag. De brief was van den Haag naar Amsterdam verzonden. Waar de brief op normale wijze ten postkantore te den Haag is behandeld wordt verondersteld dat de verdwijning of te Am sterdam of onderweg heeft plaats gehad. De eisch van den minister en het besluit van de Marinebonden. Zooals wij in ons vorig num mer hebben gemeld, eischte de minister ontslag van de burgerbestuursleden nl. de heeren De Nijs. van der Vaart, van Klaveren en Smith. In de ge houden algemeene vergadering van het CAMBO werd met algemeene stemmen besloten aan den eisch van den minister ten spoedigste uitvoering te geven en gendoemde heeren uit hun functie te ontslaan. Tevens zal het Algemeen Marine-Week- blad voorloopig niet meer verschijnen, omdat onder de ontslagenen zich ook de redacteur bevindt. Een ieder, die oogen heeft om te zien, zal hebben kunnen constateeren, dat de eerbied voor het gezag, de vertegenwoordigers van de staat, danig aan het tanen is. Niet alleen in het buitenland, maar ook in Nederland. Dat is een feit boven alle twijfel ver heven. Bij onze oostelijke buren hebben wij daar wel een zeer sprekend voorbeeld van gezien. Daar werd terreur uitgeoefend en geregeerd door par ticuliere legertjes, die onderling met elkaar slaags raakten en dikwijls mat uitschakeling van het staatsapparaat zelf hun geschillen beslechten. De strijd van die legertjes, of ze wel links, dan wel rechts extremistisch georiënteerd waren, ging tegen het bestaande gezag, dat op alle mogelijke wijze werd ondermijnd. Men weet voor Duitschland, wat het resultaat van dit werken is geweest. De dragers van het gezag werden afgezet en anderen nemen hun plaatsen in, die nu voor hun gezag weer eer bied verlangen, particuliere troepenformaties wor den semi-officieéle staatsinstellingen. Alles binnen de perken van de grondwet, naar men doet voor komen. In Ierland is men sinds jaren bezig zich los te maken van het Britsehe Rijk, dat, hoewel Groot- Brittanië zelf een voorbeeldig gezag weet te hand haven, in zijn koloniën en dominions langzaam maar zeker een eens onwankelbaar schijnend gezag gaat boeten en verplicht is met leiders van een opstan dige menigte, die in de gevangenis zitten en zelfs daar een geweldige kracht ontplooien (geval Gandhi), te onderhandelen. Ierland is hard op weg een volkomen onafhankelijke staat te worden. We hebben het vorig jaar in Spanje gezien, hoe gemakKenjk het daar ging den Koning van zijn zetel te verjagen en een repubiieK uit te roepen. Een paar wexen hebben de Kranten over deze „re- geerings-wisseimg" benenten gebracm, en op net oogenonk is bijna ieaereen aeze onoioedige revo lutie vergeten en wordt aiweer aanuaent gevraagd voor nieuwe, uitra-imicsche opstanden tegen net gezag. We zouden nog versenniende, andere op standen tegen het gezag, die in het buitenrand hebben plaatsgevonden kunnen aanhalen. Maar dit is niet noodig, daar wij op het oogenonk zeli een opstand tegen het Niederiandsche gezag neDben meegemaakt. De inlandscne bemanning van net oorlogsschip „De Zeven Provinciën" had als protest tegen een loonskorting bezit genomen van dezen oorlogsbodem, de omcieren gevangen gezet en stoomne met het schip weg, ondanks oe vermalingen van de Nederiandscne marme-autonteiten, dat ae opstandelingen met zonder ongeiuKKen met net scnip konden manoeuvreeren. Geregeld gat' het- schip door middel van de radio zijn nauwaeurige positie op. Daarentegen staat ons anen nog drndenjK voor den geest het gebeurde bij de Koopvaardij, waar de bemanning van net stoomschip „Rotter dam" midden op zee weigerde veraere te varen en eerst weer aan het werK ging, naaat de Kapitein zeaere toezeggingen geaaan naa. xnamaueeie ge vallen van opstand tegen net Nedenanascne gezag komen aagehjKS voor, geregeld lezen we in ae cou rant over gevallen van dienstweigering, die aoor het Bosscne-Gerechtshof worden bereent. iten enkele keer komen ook wel eens kleine georgani seerde „kankerpartijtjes" in het leger voor, aie meestal ontstaan over ontevredenheid over eten en of slapen, en meestal zonder aat de buitenwereld er iets van te weten komt, atioopen met enkele dagen politiekamer of provoost. Het geval van „De Zeven Provinciën" valt toch wel geheel buiten het kader van al de hier aan gehaalde gevallen. Hier had de bemanning van een oorlogsschip haar superieuren onder bedreiging met aooasiag gevangen gezet, en was met net schip verder gaan varen. De regeeringsverklaring dat geen onder handelingen met de muiters zouden worden ge voerd en men zoo zij zich niet overgaven geweid zou gebruiken, was izeer noodig en noodzakelijk, maar.... beter ware het geweest, indien de over heid het niet op zulke excessen had laten aanko men. N,u, terwijl het kalf eigenlijk al verdronken was, wilde men de put dempen, terwijl men lang van tevoren al door andere middelen het gezag had moeten hoog houden. Wij gelooven, dat in zeer vele gevallen de dragers van het gezag hun taak op een wel heel zonderlinge wijze opvatten, een wijze, die er niet toe bijdraagt, de eerbied voor het gezag te verhoogen. De opmerking, die wij hier maken, is een strikt algemeene, pe slaat op groote figuren, in het buiten-, maar ook in het binnenland, die op weinig verant woordelijke wijze omspringen met de werkelijke be langen van het land. De afgeloopen jaren nebben tallooze schandalen aan het licht gebracht, waarbij hooge ambtsdragers waren betrokken, maar zonder dat er nog sprake behoeft te zijn van schandalen, gebeuren er in hoogere politieke kringen wonder lijke zaken, die het vertrouwen van het publiek langzaam, maar zeker doen verminderen. Eens waren hooge ambtsdragers door rang en stand, maar ook door ontwikkeling verre de meer deren van het volk, waarover zij regeerden, maar de laatste tientallen jaren is er over de geheele wereld een zekere niveüatie ontstaan, die de scherpe grenzen van weleer, die er tusschen het volk en de vertegenwoordigers van het gezag bestonden, deed vervagen. Niet langer zijn deze ambtsdragers, wat hun ontwikkeling aangaat, de meerderen, sterker, zij moeten dikwijls vechten voor hun bestaan, zij zijn bang door anderen, die hetzelfde of meer in hun mars hebben overhoop geloopen te worden. En juist daardoor doen deze ambtsdragers dikwijls rare sprongen. Een gezag, dat zich alleen op wapenen wil hand haven, is een hol gezag, dat zich hoogstens korten tijd, maar nimmer langdurig in stand zal weten te houden. Als men het zoover laat komen dan is het eigenlijk al te laat. In het geval van „De Zeven Provinciën Waar men intusschen veel te aarzelend is opgetreden was het gezag reeds zoodanig ondergraven, dat herstel ervan met de wapenen slechts een lapmiddel kon worden genoemd. Vóór alles, ook in Nederland en in Nederlandsch Indië, moet het gezag eerbied weten af te dwingen door daden, die op onverdeelde waardeering aan spraak kunnen maken. Dat de eerbied voor het gezag alom aan het tanen is, heeft het aan' zichzelf te danken. Misschien dat het nog tot inkeer komt, voordat het te laat is, en men de juiste middelen zal weten te beramen om het verloren prestige te herwinnen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Plaatsing bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt.) Sint Pancras, Februari 1933. Die nood ip den Tuinbouw,. Zeer geachte Heer Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende een ^plaats je in uw veelgelezen blad, waarvoor "bij voor baat mijn dank. De tuinbouwer heeft dagen gekend in de mo bilisatie, dat de aardappelen en de verschillende koolsoorten bepaald duur waren. Zoowel in net binnenland als in het buitenland was gebrek en het scheen alsof er nooit genoeg kon (wor den geteeld. Diezelfde tuinders weten ook, dat wanneer er gebrek was aan een bepaald product in het buitenland, de prijzen omhoog gingen, zoo zelfs, dat menige huismoeder in het binnenland dit niet meer kon koopen. Het gevolg hiervan was, dat de stedelingen in de verschillende groote ste den hunne monden begonnen te ope nen en weldra was men er in denf Haag:van door drongen en binnen enkele dagen vernam de tuin der, dat er een bepaald percentage in het'binnen land moest blijven, voor een door dé .regeering vastgestelden prijs, waarna de rest werd uitge voerd. Dat zoo'n bepaalde regeling voor de ver: bruikers hier te lande met open armen werd ontvangen behoeft geen betoog, doch de tuinders dachten hier geheel anders pver. Immers, wan neer bv. de vroege aardappelen ter veiling ge bracht, twaalf gulden konden opbrengen, voor welken prijs ze in het buitenland konden wor- den geplaatst moest de consument in het bin nenland dezen prijs ook betalen. Een regeling van hoogerhand was weldra Voor elkaar en de teler mocht bv. 40 procent voor het buitenland en de resteerende 60 procent voor het binnenland veilen, waarvoor dan bv. inplaats van twaalf, acht gulden werd gegeven. Dergelijke uitvoer verboden drukten ook op bijna alle groentesoor ten en heeft den producent tientallen duizenden guldens gekost. Toch hoorde men hieromtrent onder de tuinders geen wanklanken, omdat be grepen werd dat in ons land ook moest worden gegeten en om de. doodeenvoudige reden, dat er door elkaar nog een loonende prijs kon worden bedongen. Wanneer een tuinder ,,rond" kan komen, dan is hij tevreden, dan klaagt hij niet. Een (ieder had een of meerdere arbeiders in zijn dienst, welke laatsten een goed loon konden verdienen en genoegelijk samen arbeidende snelde de tijd voort. Mocht er al eens een jammerklacht op stijgen, dan was dat misschien wél over 3e hoo ge belastingen, die moesten worden opgebracht. Hoe geheel anders gaat het nu. Hij die nog baas genoemd zou kunnen worden, gaat alleen naar den akker, de knecht welke allang geleden ontslagen moest worden, omdat zijn loon niet meer kon worden betaald, gaat noodgedwongen te stempelen en het land gelijkt meer op heide dan op een eens vruchtbaren teeltgrond. Door alle zorgen aan bemesting,, beplanting en bewerking besteed, heeft de tuinder na har den arbeid eertijds eigendommen bij elkaar ge marteld en thans hebben zij die op dezelfde manier zien wegsmelten. Thans geen geld meer voor bewerking en .be mesting en het heeft immers geen zin meer, wat er ook op moge groeien, het js toch onver koopbaar. Met de wanhoop nabij, staan zij wederom voor een nieuw seizoen. Er zal weer gespit, geploegd, bemest en gezaaid moeten worden, maar hoe en waar moet het geld voor dit alles vandaan gehaald worden? Zou de regeering die- zellde tuinders, welke in de mobilisatie het Ne- derlandsche volk hebben gevoed, nu vergeten? Het is wel bijzonder hard* maar het antwopnd hierop is ja.." Die tuinder wo' dt vergeten, hij is overbodig, althans dit schijnt zoo. Zeker er is hulp gekomen, dat is waar, eer£t credieten, toen rentelooze voorschotten ,en tenslotte is er een toeslag op bepaalde producten gegeven. Uit dit alles blijkt echter al zeer duidelijk, dat de regeering niet is doordrongen van den ertnstigen nood welke hier heerscht. Indign zij dat wel ware had er zeer zeker al (gender een meer afdoende regeling ter bestrijding van den nood voor den tuinbouw geweest. Juist hierom is m.i. de tijd gekomen, dat de tuinbouwer zijn afgevaardigden gaat kiezen voor de Tweede Kamer. Deze zullen daar als ter zake deskundige inlichtingen moeten verstrek ken omtrent den harren nood en zij zullen met gegevens moeten komen, hoe hierin zal kunnen en moeten worden voorzien. "Wie kan de belangen van den tuinbouw beter beoordeelen en voorstaan en den nood schetsen dan een tuinder zelf? Zelfs een goed gesalari eerd persoon, die dagelijks met den tuinder om gaat, kan dat niet, om de eenvoudige reden, dat hij het zelf niet aan den lijve voelt. Neem late voprbeeïd een zakenman in Alkmaar of waar dan ook, hij mist zijn klanten, zijn zaken gaan niet, hij weet ook, dat het aan den Langendijk en Omstreken slecht is, maar HOE slecht het er is, weet hij niet. Dat weet niemand anders, dan de betrokken persoon zelf. Nu alles zoo is geloopen hebben de werkgever en de werknemer begrepen, dat zij éen zijn. De arbeider, noodgedwongen stempelaar, wil werken en de tuinbouwer heeft werk voor hem Met dit laatste als voorbeeld, zal men het ook gezamenlijk eens jnoeten zijn, dat en de werk gever en de werknemer, straks dienzelfden tuin der-afgevaardigde voor 3e Tweede Kamer moeten stemmen. Van welke richting of kerkgenootschap men ook moge zijn, doet niet terzake, het gaat om een stukje brood, dat al jaren niet kan worden verdiend. Men behoeft geen opruier of geweldenaar te zijn, dadSr bereikt men nergens en nooit iets mee en een dergelijke geest heerscht hier ook niet. Met den nood onder de oogen der regee ring te brengen en met goed opgezette plannen ter leniging, zullen we ons doel nlt met wer ken brood voor ons en voor onze gezinnen te verdienen bereiken, mits als bovengemeld, vertegenwoordigers in de Kamer, eveneens harde werkers, onze belangen behartigen. "Moge het echter blijken, dat de politiek ook hier niet buiten kan blijven, goed, dan verschil lende tuinders van verschillende richtingen, het gaat tenslotte pm de tuinders zelf en niemand anders. Ook zal het niet hinderen, wanneer daar straks een door ons gekozene in den Haag niet weet of het „de" of „den", moet zijn en »f |er een d aan het eind van een lettergreep moet staan, dan wel gen t of andersom, hij' motet /lem mood durven schetsen en die zijn er. Zij, ,die met bo venstaande sympathiseeren laten van zich hoo- ren door vergaderingen'van tuinders; zij, die het anders en beter weten (schrijven dit. Politicus zijn we hier geen van allen, maar onze gedachten hebben we toch evengoed. Geachte Heèr Redacteur, ik heb nogal wat ruimte van u verbruikt, doch ik hoop, dat Lu mij dit. niet ten kwade duidt, waarvoor nog maals mijn welgemeenden dank. Hoogachtend, Uw dw. dnr., Tj. KOEtLE-MFJJ Jr. Sint Pancras, ,54.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5