Bij Pijn Wiiiteriezingen te Broek op Langendijk OnsGourantenvernaal in hoofd en ledematen, alsook gevatte Koude, Rheumatische Influenza en vastzittende Hoes bij Kiespijn en pijnen, Griep, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 et Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist „Vaia Twijfel tot Zekerheid (Vervolg.) yan Dis. van Dijk te Groningen. Breng dat nu eens over op den Bijbel. Door redeneeren en concludeeren kunt u nooit tot zekerheid komen. (Wel tot een zekere graad van zekerheid, maar toch altijd met het voor behoud „als ik mij niet vergis." Neen, daar is eeti geheel andere weg noodig om uit het moeras vati de twijfel weg te komen. Daar is een ziels oog voor noodig om te zien dat de waardij van den Bijbel steunt op het feit, dat het eeuwige en blijvende .Woord Gods betrouwbaar is. Dian ziet ge dat het zoo evident is, dat, al zegt He geheele wereld van niet, gij-' het toch geloo'fi). Maar dat vermogen wordt alleen verkregen door de wedergeboorte, door den Heiligen Geest. Die dat bezit weet en gelooft en buigt zich want het is het „Testimonium Spiritu Sancti" het getuigenis van den Heiligen Geest. Dioch hoe is het nu mogdlijk dat iemand die dat zielsoog bezit, kan gaan twijfelen? Een na tuurlijk oog kan ziek worden, en haar scherpte verliezen. Die oorzaken kunnen verschillend zijn de gevolgen zijn altijd dezelfde. Door nooit in den Bijbel te lezen en Gods Woord steeds maar op zij te zetten, verleert men het zien. Ejn ook de zonde vertroebelt het oog. Ik durf het- niet vast te- zeggen, maar het lijkt mij, niet onmo gelijk toe dat God ook tijdelijk liet vermogen om te zien, buiten actie kan ze.tteü. Is de twij felaar in zulk een stadium gekomen, dan komt ook de fluistering van de wereld tot hem. Die dingen die in den Bijbel staan, zijn die niet wat te wonderlijk ,om waar te zijn? Ein hij 'gaat zelf ootc lezen en vindt dingen waarvan hij moet concludeeren dat ze toch niet zoomaar aan te nemen zijn. Was hij nu ineens maar los van den Bijbel. Ja ,dan was hij ongeloovig geworden. Maar dat niet. Ein dan ontstaat er in de ziel van zulk een, die moeilijke gewaarwording van het twijfeieu. Hij mist het vermogen om onmid dellijk den Goddelijken Auteur te herkennen. 'Aan den eenen kant zegt hij „het is immers te vreemd en te wonderlijk om waar te zijn" en aan den anderen kant hoort hij drie dringende stem „hou dat toch Vast" omdat' hij intuitief voelt, welk een groot gemis er ontstaat zoo hij idat loslaat. Die objectieve twijfel is dus het missen van het vermogen om dadelijk te zien. Hoe wordt men nu van dit soort twijfel ge nezen Het gemakkelijkste kan i hier over han delen door te veronderstellen dat er onder mijn gehoor wel zulk een 'twijfelaar aanwezig is. Een die geplaagd wordt door da vraag, „hoe kan ik nu tot zekerheid komen", die leeft in dien toe stand van onrust en vreeze. Het leven is we] heel moeilijk voor zulk een, vooral bij het terug denken aan vroegere tijden, toen zoo gemakke lijk en eenvoudig de onfeilbaarheid der Heilige' Schrift aanvaard kon worden. Dbch hoewel het heel zwaa ren moeilijk is, die toestand, vergeet ook nTet dat het een toestand van zonde ,is Die Heere duldt niet dat de mensoh in twijfel trekt wat Hij in Zijn Woord gesproken neeft. Het is iets minder dan God voor een leugenaar houden. Dlaarom zeg ik ook met nadruk, lat, hoewel het aan den eenen kant moeilijk is, het aan den anderen kant zonde is. Maar welke is nu de beste weg om uit dezen toestand te ge raken? Dan moet ik u hierin de volgende raad geven. Probeer nooit de zekerheid terug te vin den in den weg Her redeneering, dan komt ge er nooit uit, want dan hebt ge altijd weer' dat voorbehoud voor tie' zekerheid „als ik me niet vergis." Lees ook geen verhandeling óver den Bijbel, hoe oud of hoe mooi of hoe profetisch juist,, of hoe liefelijk of hoe veelvuldig bestre den of de Bijbel wel is:. D|e zekerheid krijgen we allen terug doordat we het veujiogen weer ontvangen om de Goddelijke autoriteit te zien De oorzaak van het verlies 'der zekerheid is im mers de ingezonken functionneering van dat vermogen. Willen we 'weer komen tot dat bezit va*n de zekerheid dan moet dat zielsvermogen weer in actie gezet worden. En dan zullen we moeten beginnen met niet meer 'te luisteren naar menschen e,n boeken die zeggen „is het ook'v of ,jzou het wel waar zijn" We moeten de om standigheden voor de goede functionneering van dat vermogen zoo gunstig mogelijk maken. E|n dan is mijn raad deze. Ten eerste moeten wij het gezelschap opzoeken van 'menschen die onfeilbaar gelooven, die zich onbevooroordeeld buigen voor het Woord van God. Twee gelijkge stemde snaren zullen elkaar klank) overnemen:. Misschien begint er in uw ziel een verborgen snaar te trillen en, neemt Sie klank over, zoodat het ook in uw )ziel weer gaat spreken. Ten tweede moet gij u oefenen in de herken ning van de stem Gods in de Heilige 'Schrift). Ge hebt wel veel over den Bijbel gelezen en ge praat, maar ga nu eens zè^f lezen in den Bij bel en luisteren naar de stem die u daaruit te- genklinkt. Lees zelf critiekloos en laat die stem u toespreken. Probeer het Woord hiet naar u te buigen, maar buig u voor het Woord. Dat is de weg om weer te zien met het zielsoog en te herkennen den Goddelijken Auteur. Hoe zal ik de zoetigheid van 'de spijze herkennen? Niet als ik er veel over lees en hoor, maa rals ik ze met mijn eigen mondt smaak en proef. Hoe zal ik de schoonheid van een muziekstuk waardee- ren als ik er lange -verhandelingen over bestudeer Neen, ik moet het hooren en genieten. Ein hoe zal ik de Goddelijke Stem in de Heilige Schrift herkennen als ik ze niet tot mijn ziel laat (spre ken. Ten derde nog dit. Als een gebouw, een *kerk bijvoorbeeld inderdaad een kunstwerkf is. dan moet dezelfde grondgedachte spreken uit het kleinste ornament zoowel als uit het geheel Het duidelijkste zal het te zien zijn in Se spits bogen der ramen en 'in den toren bijvoorbeeld, maar zoo ge goed toezien, zult ge diezelfde gedachte ook gaan zien in 'de kleinste dingei^. Die architectuur spreekt uit elk onderdeel. Zoo is het ook met de Schrift. Ben grondgedachte spreekt daaruit, Christus. Ge zult Sus eerst die gedeelten moeten gaan lezen, waaruit het dui- delijkste Christus naar voren 'treedt. Hij is het centrum. Hij beheerscht de geheele architectuur van de Schrift. Ein vanuit dat centrum kunt ge de meer donkerder plaatsen gaan lezen om tel kens weer die grondgedachte 'te 'herkennen. Dat is de ©enigste weg om weer dat vermogen terug te krijgen om te herkennen de goddelijke ar chitectuur van de Schrift. Doch) het blijft een gave Gods. Daarom zonder Hem kan het niet terugkeeren. Dus tot Hem moet ge gaan om de kracht tot het werk). Tot de gemeenschap met Gods volk. Tot het hooren van de klank van Gods stem en 'tot het aanschouwen van de architectuur van de Heilige Schrift. Dus moet het gebed „O, God, open Gij mijn oogen dat ik zie, dat ik aanschouw dei' wonderen van Uwe wet" opstijgen tot Hem, wil uit het hart de danktoon en lofpsalm opstijgen „Uw Woord is mij eeU lamp voor mijne ziel, Mijn pad ten licht om 't donker op ïelrlarenl" Dit vers, ps. 119:52 werd hierna gezongen. prijzen worden vastgesteld, waarin de tuinders een bestaantje vinden, dan is het zeefde vraag, of de handelaren tegen deze prijzen de produc ten kunnen overnemen, om ze met succes naar het buitenland te vervoeren. Daarom ook is het noodig, dat de handel bij het nemen van maat regelen wordt gekend. Wanneer eenzelfde pr» duet wordt verbouwd in het' binnenland en aan de grens, dan verkeeren de handelaren in het grensgebied in een veel gunstiger conditie dan die in het binnenland omdat de laatsten nog hoo- ge vrachtkosten moeten betalen. Besloten wordt dat de Handelscommissie de ze zaak zal afhandelen, waarop de heer Wage naar op spoed aandringt, opdat de tuinders hier mede rekening kunnen houden met hun teelt plan. In behandeling wordt genomen een: adres v. de Ki. v. Kj. te Hoorn om steun tot het ver krijgen van i Uitkeerjug van hst Raasfonldis. D© heer Nobel zegt dat dit geld is geheven, van de kaas die naar Frankrijk is verzonden). Spr. meent dat het bedrag van een millioen niet zoo groot is, dat het voor de producenten indi vidueel van belang kan zijn. Hij wenseht hei geld te besteetien ter bevordering van den afzet van "kaas, en tot het zoeken van nieuwe af- en wijziging van de wet wordt aangedrongen^. Door den heer Ringers wordt de aandacht ge vestigd op de werkloosheid in de bouwvakken, zoowel onder werkgevers als werknemers). Spr. wijst daarop op werken die in werkverschaf fing worden uitgevoerd, waarvan het beter was 1 dat ze op de vrije markt werden gebracht. Hij vraagt dan ook een adres te richten aan den m*i- nister met verzoek om normale werken op de j vrije markt te brengen, en daarvoor adhaesie te vragen aan andere kamers, j D© Kamer erkent de billijkheid van het ge- sprokene en wordt deze zaak ter afdoening in I handen van het Bureau gesteld. i Nadat de secretaris nog woorden van dank I heeft geuit voor de vriendelijke woorden tot hem bij de opening gericht, en dank zegt voor de I medewerking van voorzitter, commissies en per soneel wordt de vergadering gesloten. Vergadering van de Kamer van Koophandel "Woensdag 1 Maart ten stadhuize te Alkmaar. De voorz. de heer Arntz, opent de vergadering mc-t een woord van welkom, en zegt spr., dat het in zijn bedoeling lag een "beschouwing te houden over de nieuwe tarieven in Duitsehland, maar zal het nu afwachten aan de hand van de politieke gebeurtenissen aldaar. Verder wijst hij op de indiening van het wetsvoorstel Omzetbe lasting, waardoor zoovelen zullen worden getrof fen, zoo dat velen niet zullen kunnen voortbe-i staan. Het is een plicht van den handel te tagee- ren tegen deze wet, die wordt voorgesteld op e©n wijze die funest moet werken. Het gevaar is daardoor groot dat onze export naar het bui- land geheel verloren gaat, waar tevens de loo- tnen nog een vierde iiooger staan hier dan in de omliggende landen. Het ware gewenscht dat de regeering maatregelen nam om den levensstan daard te verlagen. Verder wijst spr. op het feit dat de heer Scneffel heden zijn functie als secretaris tien jaar evrvult. Spr. meent namens allen te spre ken, wanneer hij hem hiermede gelukwenscht/. Hoog waren de verwachtingen over zijn arbeids prestaties gespannen en men is in deze verwach ting niet teleurgesteld. Wij hebben in hem een man gevonden met groot organisatietalent, waar voor we respect mogen hebben. Steeds staat hij een ieder ten dienste en wordt geacht in geheel ons district. Het personeel is dermate geïnstru eerd, dat wij mogen zeggen, dat het onder zijn toezicht uitstekend is opgeleid. Spr. uit den wensch, dat de heer Scheffel nog jaren de fune tie van secretaris zal mogen vervullen. D© notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Aangehouden wordt een adres van den Bond van expediteurs en Transportondernemers waar i'n steun gevraagd wordt van de Kamer in de ac tie tegen de tariefswijziging van de Spoorwegen om gratis te bostellen in plaatsen waar een be steldienst is gevestigd. Ben adres over invoe ring van den Midden Europeeself en Tijd gedu rende de zomermaanden en de W;. E. T. gedu rende de wintermaanden. Ingekomen is een adres van de Kj. v. K. te jRtftteriAam betref fetid© de bevoirtieirilng van den uitvoer van tuin- De heer Wagenaar is het hiermede, wel eens maar meent dat men voorzichtig moeit zijn, om dat bij de thans geldende lage prijzen, zoo spoe dig wordt gedacht aan dumpingprijzen en men dit daa rtegengaat door het verhoogen van in voerrechten. Nadat de heerNóbali (tiog als zijn meening te kennen wordt gegeven, dat in de toekomst de 20 plus en 30 plus kaas moet komen te verval len en men zich uitsluitend moet toeleggen op het maken en beschikbaar houden van vol vette en 40 plus kaas, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Eveneens een circulaire ovee de centralisatie van den goederenruil. Een schrijven over het doorgeven van tele grammen per telefoon en het antwoord van het hoofdbestuur der P).T.T. dat dit zonder ver hooging van kosten kan geschieden, worden v. kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van het Pnovi/Dffiaal Bestuur «vei de verMMdiugeti van den Helider en Beha gen met Friesland, zegt de heer Ringers dat dit een gevolg is van een verzoek om het beginpunt van den dienst te verleggen van "Alkmaar naar 'Helder, en Beha gen een goede verbinding heeft gekregen. Ged. Staten wenschen echter geen verandering aan te brengen, daar de concessie is gegeven voor een busdienst SchagenD© KooijHelder. Be heer Grunwald zegt dat door het gemeen tebestuur van Hélder nog pogingen zullen ge daan worden voor het verkrijgen van een be tere verbinding tusschen Helder en Friesland. Een adres van de Tesselsche middenstandsver- eeniging om bij den minister aan te dringen op het behoud vato (ie Zeevaartschool te Tessel wordt op verzoek van die vereeiliging aange houden. Een adres van dezelfde vereeniging over de Slramdvervuiling te Tessel dooi' het storten van vuil In ze© door de stad Den Helder, lokt eenige bespreking uit, waarbij de woord voerders, zoowel van Tessel als van den Helder het erover eens zijn, dat hier een onhoudbare toestand is geschapen, waaraan zoo spoedig mo gelijk een einde 'dient te worden gemaakt. Het resultaat van deze gedachtenwisseling is dat een onderhoud ftiet ,het gemeentebejstuur van den Helder 'zal worden aangevraagd. Het Handelsonderwijs. Van 'het gemeentebestuur 'van Alkmaar be richt, dat het 'gemeentebestuur van Amsterdam bereid is de handelsschool met 5-jarigen cursus aan t© wijzen als school, waarvan het diploma recht geeft tot het afleggen van examens aan de handelsfaculteit, De uitgegane stukken leveren geen stof tot besprekitig op, waarna de hou wproiducten, waarin lijnen worden aangegeven en ook de steun maatregelen aan de tuinders worden besproken. D'e heer WAGENAAR zegt het eens te zijn met het adres dat de belangen van handel :en producenten het best worden gediend door zoo weinig mogelijk belemmerende bepalingen. Spr. gaat de werking van de in het leven geroepen steunmaatregelen en van het In- en Verkoopbu reau na"Het voordeel dat! de handel ervan heeft is. dat de doorgedraaide producten van het too- neel verdwjjnen. D© minimumprijzen werken echter funest voor den handel en brengen het bestaan van den handel in gevaar. Dan gaat hij na de beteekenis van de richt prijzen, en is het moeilijkf voor welke produc ten deze moeten worden bepaald. Spr. vermoedt dat het adres is opgesteld loor een groentenexporteur lid der Ki. v. K. te Rot terdam en worden maatregelen voorgesteld, die voor den handel van zeer verstrekkenden aard zijn. hij adviseert de Kamer aan den Min. van Bcon,. Zaken te verzoeken om bij het in het leven roepen van steunmaatregelen voor 1933, ook den handel hierin te kennen. Wanneer richt Rondvraag wordt gehouden, waarbij de heer De Raat een causerie houdt over de Omzetbelasting en haar beteekenis in de handelswereld. Voor de toelichting óp deze wet verwijzen wij naar ons nummer van Donderdag jl. Boor den heer De Raat wordt scherp stelling gekozen tegen de 'invoering van deze wet, waar bij hij wijst op de funeste werking omdat de artikelen meerdere maden "kunnen worden belast Het is een aanslag op den handel en het is een getiieperige belasting. Hieruit blijkt duidelijk de regeeringsmentaliteit. Zij is nieii sterk ge noeg om haar bezuinigingsplannen door te voe ren en wentelt nu de lasten van de tekorten af op den handel. Door verschillende heeren wordt het woord gevoerd, waarbij de voorz. zegt, dat men zich niet tegen de wet kan verklaren omdat mjsn weet dat er geld noodig is. Maar wel dient inen zich te verzetten tegen de wijze waarop zij zal worden toegepast en moeten de artikelen ook niet meer dan éen keer belast kunnen worden.. Tenslotte wordt besloten 'deze kwestie in hau'dep te stellen van de Handelscommissie om een adres samen 'te stellen waarin op verbetering ZANGERSROEM. Door JAN PARDONA. Caro, je kijkt niet eens naar m'n bloemen, die ik pas heb geplukt, pruilde het meisje. De jonge man, die aldus werd toegesproken, keek droomerig naar het heerlijke landschap dat baadde in een weelde van zonlicht. De atmosfeer was be zwangerd met aromatische geuren, afkomstig van de duizenden bloemen, die overal, in de dalen en op de berghellingen, overvloedig bloeiden. Het ge heel maakte een paradij s-achtigen indruk en het was niet te verwonderen, dat dit heerlijke oord druk bezocht werd door rijke vreemdelingen. Caro had ze vaak zien flaneeren, die keurig gekleede dames en heeren, of ze in hun auto's voorbij zien rijden en een brandende begeerte was in hem opgestegen om zoo rijk te zijn als zij en te kunnen leven en genieten, zooals hij dat zelf wenschte. Zijn lenige gestalte rekte zich uit toen hij uit volle borst begon te zingen. Zijn volle, klankrijke stem schalde hoog op en drong aoor tot een anderen heer die in gezelschap van een jonge dame in een open rijtuig voorbij ging. De heer liet het rijtuig stilhouden en terwijl hij zich vooroverboog vroeg hij: „Wie zingt daar?" Verlegen blozend trad de jongeman naar voren en maakte een eenigszins stijve buiging. De heer keek heb opmerkzaam aan. Zing nog eens diezelfde aria van zooeven, verzocht hij vriendelijk. Caro ivoldeed aan het verzoek, eerst wat haperend, maar alras vlot, met volle stem en vrij-uit. Wonderbaarlijk, juichte de vreemdeling. Er ont spon zich (usschen nen beiden een levendig gesprek. Het bleek, dat de vreemdeling eens een beroemd zanger was geweest. De ouderdom had hem echter gedwongen van zijn roem afstand te doen. Jij zult mijn opvolger worden, besloot hij, ik zal een groot zanger van je maken. De vreemdeling hield woord. Dank zij Caro's pret tige stem, die onder de ieiding van den meester nog in schoonheid toenam, trad de jeugdige zanger weldra op in verschillende concerten, waarin hij een ongekend succes behaalde. Zijn roem als zan ger was weldra zoo verbreid, dat vorsten en vor stinnen het niet beneden zich achtten, zijn con certen bij te wonen. Hij was tot het toppunt van zijn roem gestegen. Het schoone meisje, dat zich indertijd in gezelschap van zijn bescehrmer had be vonden en diens dochter was, had voor den zoo door fortuin gezegenden jongeman een groote be wondering opgevat en deed dit op ondubbelzinnige wijze blijken. Caro had reeds lang een vurige liefde voor haar opgevat en hij wilde haar na den avond, waarop hij voor een publiek, bestaande uit vorsten en hooge autoriteiten, optrad, vragen zijn vrouw te worden. Toen hij zich in zijn kleedkamer gereed maakte voor zijn optreden, was hij bevangen door een vage onrust.Reeds eenige dagen voelde hij in zijn keel stekende pijn, wanneer hij zijn stem tot haar groot ste klankvolume uitzette. Zonder er met iemand over te spreken, had hij het advies ingewonnen van een beroemd keel-specialist, die hem groote voorzichtigheid had aangeraden. Toen hij het too- neel betrad, werd hij ontvangen met een luid ap plaus. Ook nu weer miste zijn stem haar machtinge bekoring niet en in ademlooze spanning luisterde het publiek toe. Tegen het slot van het eerste be drijf kwam echter de catastrophe. Midden in een met groote kracht ingezette aria greep Caro plot seling naar zijn keiel. Hoe hij zich ook inspande, zijn stem weigere. G* en geluid kwam meer over zijn lippen. Het tumult in de zaal werd onbeschrijfelijk, want op hetzelfde oogenblik, dat de zanger door dezen vernietigende slag werd getroffen, was zijn oude beschermer die zich in een der loges bevond, dermate door de ontroering aangegrepen, dat hij door een hartverlamming werd getroffen en stierf. In één slag was de toekomst van den jongeman vernietigd. Het meisje, dat hij liefhad, gedroeg zich na zijn val koud en harteloos tegenover hem, zijn stem was voor goed weg. Hij wist niets anders te doen, dan naar z:'(jn geboorteplaats terug te keeren. Het was gedaan met zijn roem en met z'n geluk ook, dacht hij bitter. Tot hij op een dag een jonge vrouw ontmoette, in de frissche landelijke dracht, z'n vriendinnetje van vroeger. Zij begroette her.i hartelijk en eenvoudig, vroeg hem niets, maar wachtte geduldig, tot hij haar in zijn vertrouwen nam. Hun ontmoetingen herhaalden zich steeds veelvuldiger en «tenslotte begreep Caro dat het geluk dat hij zoo ver gezoch,t had, vlak bij hem was, het geluk, dat uit ware reime liefde tusschen twee men schen ontstaat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6