NIEUWE 8 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang llitum: firm MM - .Uttomt I. H. Ml. 8ure»l Knordscharwaude. Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Uit den Omtrek NO 28 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 7 MAART 1933 LAÏGEDIJOR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG eil ZATERDAG. Abonnmentsprljs per 3 maanden 1.15. advertentien Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Een meerderheid voor het Kabinet-Hitier. I En nu? Hitler is er in geslaagd men vragé niet met welke middelen om voor zijn regeering een werk- meerderheid in den Rijksdag te verwerven. Mét de Duitsch Nationalen mee- hebben de Nazi's in den nieuw-gekozen Rijksdag 340 zetels gekregen van het totaal van 647. Hieir volgt in ronde cijfers de uit slag, waarbij w;9 tusschen héakjes de-cijfers geven, welke resultaat waren van de verkiezing in Nov. van het vorig jaar. 17.265.000 3.132.000 7.176.000 4.845.000 4.423.000 1.072.000 Nazi's Duitsch Nat. Soc. Dem. Communisten Centrum Beiersche Volkspartij Duitsche Volkspartij Chr. Soc. Duitsche Boeren Wuirtum'bergsche boeren 84.000 (11.337.000)- 2.959.000) 7.248.000) 5.980.000) 4.231.000) 1.095.000) 662.000) 401.000) 149.000) 336.000) 60.000) Zetels Percentage 288 (196) 43,9 (33 52 52) 8 8,3) 18,3 (20,4) 120 (121)i 81 (100) 12,1 (16,9) 73 70)| 10,9 (11,9) 19 20) 3,1 3,1) 4 Hl) 1,1 1,9) 4 5) 1 1,2) 2 3) 0,3 0,4) 5 2) 0.9 1 1' 2) 0.2 0,2) Tegelijk met de Rijksdagverkiezingen zijn ook verschillend® Landdag- en gemeentelraadsverkie zingen gehouden. De uitslagen vertoonen alle het zelfde beeld. Ook in den Bruisischen Landdag be haalden Nazi's en Duitsch-Nationalen (Zwart-wit- rood) een meerderheid, n.l. 245 van de 461 zetels. De verkiezingen zelf zijn betrekkelijk kalm ver- loopen. Verscheidene communisten zijn nog gear resteerd geworden, o.w. de leider, Thalmann; vele communisten zijn naar Rusland uitgeweken. In Hamburg hetaben Nazi's het gemeentehuis bezet en den burgemeester tot aftreden genoopt. Op last van Goering is de Nat. Soc. Richter er met alle politioneelè bevoegdheden belast geworden. De algemeenen verwachting is, dat de regeering thans de communistische partij zal ontbinden en daarmee haar vertegenwoordigers in den Rijksdag zal uitbannen. Dan zal ze nog enkele kleinere mid delen behoeven om tot een twee-derde meerder heid te gelraken en daalrmee haar plannen tot Grondwetswijziging door te drijven. Uitlatingen van Goering wijzen er op, dat het kabinet zooveel mo gelijk het Italiaansche voorbeeld zal trachten te volgen. Oa. is er sprake, dat de huidige vakbeweging zal worden gereorganiseerd en een staats-éénheid- vakvereeniging zal worden ingesteld; lees: voor geschreven. In ons land hebben we de eerste bittere Hitler-pil al te slikken gekregen; op Maandag zijn de invoer rechten op eieren van 30 tot 70 Mark verhoogd. Roosevelt aanvaardde zijn ambt op het moment, dat een ongekend hevige crisis in het Amerikaansche bankwezen uitbrak. De Dollar bedreigd. Zaterdag is Roosevelt plechtig als president der Ver. Staten toeëedigd en des anderen daags stierf de burgemeester van Chicago, die de kogels opving welke! voor president Roosevelt waren bedoeld. Het nieuwe bestuur ving onder nog sombere aspecten aan. Het bankwezen van de Ver. Staten is plots algeheel ineengestort. De banken kunnen haar ver plichtingen niet meer nakomen, eensdeels als gevolg van desorganisatie en anderdeels door gebrek aan vertrouwen bij het publiek, dat alle waarden zooveel mogelijk in goud wilde omzetten. Een runop levensmiddelen in blik. Er had een run plaats op de banken en een run op de levensmiddelen in blik, welk laatste wel zeer scherp de paniekstemming der bevolking weer geeft Er is een algemeen bankmoratorium voor deze geheele week afgekondigd; er zal noodgeld in omloop worden gebracht en Roosevelt heeft beloofd, dat hij alle 'banken in een sterk stelsel met staatstoezicht zal dwingen. Intusschen is de afgifte van goud ook de uitvoer er van, verboden en daarmee is feitelijk de gouden standaard in de Ver. Staten prijsgegeven, al ontkent de regeering dat voorshands nog. Donderdag komt het Con'gres bijeen en dan zal Roosevelt vergaande volmachten eischen ten be hoeve van een finantieel en monetair herstel. In Griekenland een militaire dictatuur inge steld na een verkiezingsnederlaag van Vcni- zelos; het communisme zal er worden uit geroeid. In Griekenland heeft de premier Venizeios Zondag bij de verkiezingen een nederlaag geleden. Onmid dellijk is toen door generaal Piastiras een militaire dictateuur uitgeroepen. Zijn doel heet, het com munisme te vernietigen en de openbare orde te ver zekeren. De staat van beleg is afgekondigd. Al wéér een fascistisch geregeerde staat! Japan heeft Jehol bezet. De Japanners hebben hun opmarsch in de Chi- neesche provincie Jehol snel Voltooid; alle doelein den zijn reeds bereikt, dank zij ook het gebruike- lijke verraad van Chineesche generaals. De Chi- neezen hebben zich tot achter den Grooten Muur teruggetrokken. Ze vreezen, dat de Japanners voor wendsels zullen zoeken om hun opmarsch naar Peking voort te zetten. Japan is geteisterd gewor den door een groote aardbeving, welke reeds naar bekand werd, aan 1535 menschen het leven kostte. Men vreest, dat het aantal dooden tot 3000 zal stij gen. V erkieziajgs voorbt nei'dingo n Met rassche schreden nadert de dag der offi cieele candidaatstelling voor de Tweede Kamer en ook de stemdag zelve is niet ver meer ver wijderd. Verscnillen.de partijen vertoonen dan ook al een ongewone activiteit, zoo; groot, dat de brievenbussen der kiezers ervan klepperen.' De S.D.A.P. hield in Nijmegen haar 'strijd- congres waar een verkiezingsprogram werd op gesteld. Besloten werd om niet met 'de commu nisten samen te werken en, eveneens'om'in geen geval deel te nemen aan de eventueele vorming van een nationaal kabinet. In dezen ezwaren tijd is het voor een partij ook welzoo profijtelijk omj in de oppositie te blijven,'. Plaatselijke Keuze werd als eisch op het socialistisch program, ge plaatst. Het partijbestuur werd herkozen, in plaats echter van ir. Cramer kwam de'heer Stok vis in de partijleiding. De voorz. vond aanleiding om nadrukkelijk te verklaren, dat de heer Cra mer niet door de partij was geofferd als gevolg van de hetze aldus de heer Oudegeest in de burgerlijke pers tegen de persoon van dezen soeialistischen Indischen specialist, maar dat de wisseling van persoon was op verlangen van den heer Cramer zei ven, een verlangen, reeds in Ja nuari door hem geuit. In het congres is overi gens heel wat oppositie naar voren gekomen te gen de wijze van redactie van het „Volksblad" hetwelk naar het oordeel van velen een'lsensatio- neel boulevardblad is geworden, waarvan de schreeuwerige koppen met behoorlijke journa listiek niets zouden hebben uit te staan. De meeiningen van tegenstanders woTden in het Volksblad naar de critiek ter congresse verluidde weggemoffeld of verzwegen, terwijl voorts de prijs van de bladen der Arbeiderspers een doel matige reclame zouden belemmeren. Ook de leden der Katholieke staatspartij hebben Zondag belangrijke beslissingen genomen inzake de aan staande verkiezing. Zie hebben over het geheele land nl. gestemd over de samenstelling der gros lijsten, waarbij over het algemeen het gegeven politiek advies der leiding is opgevolgd gewor den Een onzer jongste staatslieden, de held der tolbestormers, de heer Floris .Vos, heeft te kennen gegeven, dat hij geen, nieuwe candidatuur wenseht te aanvaarden, hetgeen we ons levendig kunnen voorstellen. Intusschen is er weer door een anderen eenling een partij gecreëerd, door den Amsterdamschen huizenheer Adolf Bruins ma, nl., die voor zijn verkiezing een speciaal weekblad in het leven heeft geroepen, hetwelk zal worden gevuld door den heer Schroder (Bar- barossa) van ,.De Telegraaf." We vreezen, dat de heer Schroder het er weer niet beter zal af brengen dan met het gokje van het'Gouden Kalf Be Democratische Unie, ook al een speciale verkiezingscreatie, heeft een groot aantal on bekende dames en heeren op een lijst vereenjgd, welke als officieel© cahdidatenlijst zal worden ingediend. Als alle neefjes en nichtjes nu inaar trouw opkomen, dan haalt deze lijst ongetwijfeld een paar honderd stemmen. Sinjeevliet blijft iju arrest De heer Sneevliet leider der syndicalistische vakbeweging, anders ook een trouw Kamercandi- daat, zucht zwaar in het Huis yan [Bewaring, verdacht vain opruiing. Ook het Gerechtshof heeft zijn verdere gevangenhouding gelast. B|e heer Sneevliet zal het nu nog eens probeerea met een verzoek om tegen borgstelling te wor den vrijgelaten. De heer Schmidt, voorzitter van de O.S.P. heeft cjich ook alleen vervolging op den hals gehaald. Hij zon zich (in Sliedrecht aan opruiing hebben schuldig gemaakt. ,Hij is echter voorloopig op vrije voeten gelaten. Uitstel van behandeling vaan het ont werp (1 mzetbeLasti(ttg 'i Er is sprake van, dat het nieuwe ontwerp Om zetbelasting niet meer bij de oude Kamer in be handeling zal komen. In dat geval wordt het ook twijfelachtig of het ontwerp Weeldebelasting nog wel door deze Kamer zal wonden afgedaan. D|e gevapeb langs de grens. Aan de grens blijven zich allerlei smokkel- avonturen ontwikkelen, waarbij het gevaar yoor do burgerij met den dag grooter wordtl Bij de beschieting van een gepantserde smokkelauto op Zaterdag bij Sittard, werd een heer, die zich in zijn kamer stond te scheren door ©enpverdwaalde kogel in een long getroffen en zwaar gewona. Sport lein allerlei Ons voetbalelftal leed Zondag een nederlaag, zij het een eervolle, tegen de Hongaren, die pro fessionals zouden zijn. (Ons B-elftal verloor met grooter cijfers van de Fransche amateurs, het werd respectievelijk 12 en 13. WpHlt de gulden bedreigd. (ïnze gulden kampt op het moment tegen den dollar en andere buitenlandsche muntwaarden en van den uitslag daarvan hangt meer aJ. Men le ze onder „Buitenland" welke gevaren onze munt bedreigen. De directie der Nederlandsche Bank heeft de geruststellende mededeeling gedaan, dat ze haar politiek tot handhaving van den gou den standaard voortzet. 'T VELD. Zaterdag had alhier onder buitengewoon veel be langstelling de uitvaart en begrafenis plaats van wijlen Cornells de Boer, in laven lid van den Ge meenteraad van Oude Niedorp en bestuurslid van vele organisaties. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester van Oude Niedorp, de beide wethou ders, alsmede oud-wethouder Kriller, alle raads leden, gemeente-ontvanger, ambtenaren ter Secre tarie. het voltallig bestuur en de Raad van Toezicht der fl. K. Coöp. Boerenleenbank te Zijdewind, be nevens vele bestuursleden van den L. T. B., Noorder- marktbond, R. K. Ziekenfonds, Naastenliegfde enz. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedra gen door de leden der St. Ambrosiusvereeniging, waarvan de overledene gedurende 15 jaren een plichtsgetrouw lid was. Het verscheiden van dezen werkzamen en voor- beeldigen echtgenoot en huikvader is niet alleen een zwaar verlies voor zijn echtgenoote en talrijk gezin, doch evenzeer voor het openbaar leven, omdat hij naast zijn uitgebreid en veelzijdig tuindersbedrijf waarin men hem met reaht en reden den pionier der omgeving mocht noemen, steeds tijd wist te vinden om zich in zoo menig opzicht te geven aar- het openbaar leven waarin hij door zijn bezadigd en gezond oordeel, gebouwd op hechten principieelen gror.lslag, veler vertrouwen en tallooze vrienden had verworven. Hij rustte in vrede. W ARMENHUIZEN. Veilingomzet. Aan de veiling alhier werd verhandeld in Febr. 1933. Roode kool 1.322.750 kg; in Febr. 1932 1.394 225 kg: gele kool Febr. 1933 323.050 kg; in Febr. 1932 270 350 kg; Deensche witte kool in Febr. 1933 890.200 kg, in kg., in Febr. 1932 146.375; aardappelen in Febr 1932 768.175 kg.; uien in Febr. 1933 113.975 kg.; in Febr. 1932 146.375 kg; peen in Febr. 1933 4475 kg, in Febr. 1932 10.350 kg; aardappelen in Febr. 1933 3925 kg; bieten in Febr. 1933 4975 kg in Febr. 1932 3725 kg. De omzet bedroeg in Februari 1933 f 47.999.80 te gen f37.181.06 in Februari 1932. (Nrd. Holl. Dbld.). TUITJENHORN. Koolzaadontsmetting. Door den Plantenziektenkundigen dienst wordt Woensdagavond in café Bleeker gelegenheid gegeven tot het laten ontsmetten van alle soorten koolzaad. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. De Operettevereen. „Caecilia" en „Rolanda". Zondagavond werd in het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel een opvoering gegeven van de operette „Rolanda", een compositie van den oud- directeur, den heer Jac. Jansen, thans te Bergen. Reeds tweemaal mocht deze operette een opvoe ring beleven in deze gemeente, de eerste maal on geveer 15 jaar geleden en de tweede maal 11 jaar geleden. Toen mocht de heer Jansen een groot suc ces boeken en wij vinden het van den tegenwoor- digen directeur, den heer H. J. Zaal, een goede gedachte om nogmaals met deze operette voor het voetlicht 'te komien, en dan vooral op een wijze zoo als dit thans heeft plaats gehad. Door een orkielst, samengesteld uit verschillende dames en heeren musici uit Noordscharwoude en Oudkarspel werd belangeloos medewerking verleend, en wij zouden bijna van een gala-avond kunnen spreken, want de componist vervulde zelf de partij aan den vleugel, die door de firma Ypma uit Alk- maar voor deze uitvoering was beschikbaar gesteld. De grimaaa werd verzorgd door de firma Ridde- rikhoff uit Hoorn, door welke firma de keurige cos tumes waren geleverd. Ook dit zoo belangrijke deel van de operette was keurig verzorgd. Na het inleidende muzikale gedeelte ging het scherm open en worden wij verplaatst in het bosch waar de zigeuners hun kamp hebben .opge slagen, en warden wij getroffen door de keurig verzorgde decoratie. Den geheelen inhoud weergeven Van deze oPf1®™6 zou te veel plaatsruimte vergen en moeten wij ver trouwen op de herinnering van hen die de twee vorigja raaien van de opvoering mochten genieten. Het geheel was oog- en zinnen bekorend de koren waren goed het spel vlot en soepel en alles 'getuigde Van de Vitaliteit die steeds weer in het rollen speelde» en zongen met een gemakkelijkheid die zeer aan genaam aandeed. De dansen die door mevrouw Jansen waren inge studeerd gaven weer het hartstochtelijk zich uitende leven onder de zigeuners die met muziek en dans zeggen wat innerlijk in hen leeft en gloeit. En wanneer de Vier danseresjes en daarna nog twee voor zich dit complimentje mogen opeischen een bijzonder woord van hulde willen wij richten aan het adres van Rolanda die op onvergelijkelijke wijze zich gaf in spel, zang, houding, gebaren en liefdeuiting. Haar vlotheid deed haar ver boven het normale peil uitgaan en werkelijk Rolanda was de schoonste van allen. De zigeuner die haar bemint Dzjahiski gaf haar goed partij en hij verdient niet minder een woord van hulde voor zijn spel en mimiek. Vooral wanneer Rolanda tot haar stamgenooten terugkeert en den zigeuner om vergiffenis smeekt was een tooneeltje dat door hen beiden tot wer kelijk iets moois Werd gemaakt en een beeld gaf van een zich volkomen inleven in de handelingen. Hulde. De clown was ook goed, zoo ook de theaterdirec teur, maar ook mag in het bijzonder nog worden genoemd de kaartlegster Katinka, die in haar mi miek en spel uitstekend was. Ook de heer, die Rolanda overhaalt zich van haar stamgenooten te scheiden en met hem mede te gaan, gaf goed spel, en het meest kwam dit tot uiting bij de twist met de zigeuners wanneer Ro landa door hem is verstooten en hij zijn schijnbare meerderheid tracht te demonstreeren door het cy nisme waarmede hij zijn sigaret opsteekt en met een zichtbare minachting de plaat® van de twist verlaat. Zoo samenvattende kunnen wij niet anders ver klaren, dan dat Caecilia een kostelijke avond heeft gegeven, die nog lang bij de aanwezigen, die de zaal tot in de uiterste hoeken Vulden, zal blijven voortleven. Aan het slot van den avond werden door den voorzitter van de vereeniging woorden Van hulde gebracht en dank aan mevr. Jansen voor hetgeen zij had gedaan met het instudeeren van de dansen en bezegelde hij dit met het overhandigen van een keurig bouquet bloemen. De heer Jansen complimenteerde den directeur met het welverdiende succes en dankte hem voor de zuivere weergave van de operette. Tevens hul digde hij de draagster van den titelrol door ook haar een bouquet te overhandigen. Caecilia mag op een uitstekend geslaagden avond terugzién. Nieuwstijdingen DIENSTBODE IN BRAND GERAAKT. Te Rotterdam is Zondagavond de 18-jarige dienst bode G v. B., werkzaam in het hotel „Elin" aan de Schiedamschedijk aldaar, te dicht bij de kachel gekomen, waardoor haar kleeren in brand geraak ten. De aanwezigen wisten door middel van een deken het vuur te dooven, en het meisje te redden. Niettemin moest ze met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel worden vervoerd. FELLE BOERDERIJBRAND. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de groote boerderij van de Br., bewoond door den landbouwer Fr. N., aan den Klinkerweg te Zundert. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar stond machteloos tegenover de geweldige vlammenzee. Woning en stallen werden in asch gelegd; ook de geheele inboedel gin'g verloren. Bovendien kwamen in de vlammen om acht melkkoeien en acht kal- Eeifen ander was verzekerd bij den N. C. B. INBRAAK IN TWEE KERKEN. Vrijdagnacht is te Zevenhoven zoowel in de Herv. als in de Geref. kerk ingebroken. In beide kerken is men door de kerkekamer door verbreking van een raam binnengekomen. Bij de Herv. kerk deed men zulks via de begraafplaats. Collectebusjes zijn geledigd. Eenk ast in de Herv. kerk is deerlijk gehavend wijl deze met een belitel is opengebroken. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Het standpunt der reeders. Het bestuur der vereeniging van reeders van vis- schensvaartuigen „IJmuiden" heeft aan den gemeester van Velsen, mr. T. L. J. E. Rambonne een schrijven gericht, waarin wordt gewezen op de belangrijke concessies, al reeds door de reeders ge daan: het terugnemen der korting van 5 pck. ver- zachting van het voorstel ten aanzien van de sterkte der bemanning van kustbooten (drie matroozenen een lichtmatroos) en ten aanzien van de regeling betreffende de christelijke feestdagen. Waar hier tegenover de IJmuider Federatie star aan haar eischen vasthoudt, kan de reeders-organ^atie h^r standpunt niet verder prijsgeven, en laat zij het aan de Federatie over, op de genoemde voorwaarden al of niet een nieuwe overeenkomst te sluiten. ALS HET KALF VERDRONKEN IS. Vrijdag is de heer P. K. door zijn hond len en zóó hevig gebeten, dat het siachtoffer het bewustzijn verloor. De hond had eerst den vader van het slachtoffer gebeten, waarna het dieden heer K. aanviel. Verleden jaar Viel dezelfde^hond den ouden heer K. aan en ^^^-lbke^dier vele verwondingen toe. Thans is het gevaarlijke aier gedood.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1