Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang egeering leen No 29 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERDAG 9 MAART 1933 NIEUWE W ia LANGÏDIJKER C0ETR4IT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: per 3 maanden 1.15. Film J. H. KEIZER - .Iriittoi I. II. KEIZER. iBureel HoordscliarwouJa. Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Buiteniandsch Overzicht Het Hitler-regime in Duitschland. Hitler is niet van plan om zich na zijn over winning bij de Rijksdagverkiezingen verder uitslui tend aan zijn staatsmanschap te wijden. In het kabinet is een besluit genomen, dat de propaganda onverzwakt zal worden voortgezet en dat het Duit- sche volk, teneinde het in haar vertrouwen te schra gen, op de hoogte zal worden gehouden ook door middel van de radio van alle zegeningen, welke Hitier voor het Rijk uitdenkt. Intusschen worden van dag tot dag steeds scherpere maatregelen ge nomen, én tegen het Marxisme én ten behoeve van de unificatie van het rijk. De socialistische pers is nog verboden, maar onmogelijk is het niet, zoo is te kennen gegeven, dat een paar socialistische bla den weer zullen mogen gaan verschijnen, mits onder censuur en mits ergeen Marxistische propa ganda in wordt gemaakt. Radicaler nog is het op treden tegen de Communistische pers. Van de week kwam het besluit af, dat de „Rothe Fahne" voor 6 maanden werd verboden; dit besluit zal later natuurlijk door een definitief verbod worden ge volgd. Ook tegen verschillende onwelgevallige lands- regeeringen wordt scherp opgetreden. De Nazi's bestormen overal raadhuizen en andere officieele gebouwen, waar ze hun partij vlag en de oude Duit- sche rijksvlag, zwart-wit-rood, hijschen. De auto riteiten zijn door de regeering aangemaand om tegen dergelijke acties geen daadwerkelijk verzet te plegen. Regeermgen van kleine staten en van vrije steden worden eenvoudig afgezet en door rijks commissarissen vervangen. Dat geschiedde o.a. in Hessen, Hamburg, Bremen en Lübeck. Buitenlandsche correspondenten, die critisch over de nieuwe regeering berichten, worden met uitzet ting bedreigd. Een groot aantal hunner heeft reeds beterschap moeten beloven en zij worden voorloo- pig geduld op een „proeftijd van twee maanden." In Beieren wordt gestreefd naar een kabinets reconstructie en een samengaan tusschen de R. K. Beiersche Volkspartij en de Nationaal-Socialisten. De cijfers van de Rijksdagverkiezingen hebben voor Beieren uitgewezen, dat daar bij nieuwe verkiezin gen voor den Beierschen Landdag gekozen zouden worden: 55 Nat. Soc. (thans 43), Beiersche Volks partij 40 (45), Socialisten 20 (20), Communisten 7 (8), Boerenbond 3 (9), D. Nat. 3 (4). Op het oogeriblik heeft de Beiersche Volkspartij een regeeringscoalitie met den Boerenbond, maar de Volkspartij ziet wel in, dat ze de Nat. Soc. niet meer negeeren kan, terwijl deze laatsten tot de erkenning moeten komen, dat zij van een nieuwe verkiezing geen meerderheid hebben te verwachten. Beide groote partijen in Beieren schijnen tot het inzicht te komen, dat een zwart-bruin verbond in de huidige omstandigheden de beste oplossing zou zijn. Zulk verbond zou wellicht ook een gunstiger sfeer scheppen voor de opname van Centrum en Beier sche Volkspartij in de Rijks-regeeringscoalitie. Hit- Ier heeft die partijen noodig om een door hem ge- wenschte Grondwetswijziging, waarvoor een twee derde meerderheid wordt verlangd, te kunnen door drijven. De nieuwe Rijksdag zal tusschen 3 en 8 April voor het eerst bijeenkomen en wel, als gevolg van den brand in het Rijksdaggebouw, in de garnizoens kerk van Potsdam. Het schijnt een groote natio nalistische plechtigheid te zullen worden; Von Hin denburg zal o.a. een krans leggen op het graf van Frederik de Groote. Hitier wil het kabinet dan doen machtigen om zelfstandig een Grondwetswijziging tot stand te brengen en voorloopig rekent hij daar bij op de meening der beide katholieke partijen. Ook een regeeringsdictaiuur in Oostenrijk. Verrassend was van de week het bericht, dat ook in Oostenrijk een regeeringsdictatuur is gevestigd. In Oostenrijk zijn de socialistische partijen en de burgerlijke partijen tesamen, ongeveer even sterk. Als reactie op de gebeurtenissen in Duitschland, was nu zeker een of ander politiek avontuur te vreezen, hetwelk de regeering heeft willen voorkomen, door een eigen dictoriaal avontuur te beginnen. Als ge volg van een parlementaire ruzie over den uitslag van een gehouden stemming, trad het geheele pre sidium van drie leden in den Bondsraad af, waar door er een grondwettelijk-moeilijke situatie ont stond, waarvan de regeering-Dolfuss gebruik maakte om te verklaren, dat zij zonder parlement zou ver der regeeren. Ze kondigde den uitzonderingstoestand af eg schorste de grondwettelijke bepalingen van recht van vergaderen en van persvrijheid op. Het verloop van zaken in Oostenrijk zal veler belang stelling trekken. In Griekenland schijnt de dictatuur al weer over. Griekenland beleefde van de week een ééndags- dictatuur van generaal Piastiras, die echter geen steun kreeg van het leger. Een andere generaal, Othoneos, heeft nu een zakenkabinet gevormd en beleeft, straks zijn plaats te zullen inruimen voor Tsaldaris, den leider der Volkspartij, die bij de ver kiezingen van Zondag overwon. Een conflict DanzigPolen. In de vrije stad Danzig heeft Polen een troep sol daten afgezet, z.g. om de munitieopslagplaatsen te beschermen tegen vermeende aanslagen van Nat. Soc. De Senaat van Danzig heeft bij den Volken bond geprotesteerd. De JapanscheChineesche oorlog. De provincie Jehol is door de Japanners veroverd. De Chineesche geeralissimus Tsang Hsu Liang is afgetreden. Een Chineesche generaal Tang Joe-lin, die verraad zou hebben gepleegd, is vermoord; ver scheidene stafofficieren zullen voor den Krijgsraad worden geleid. Gevreesd wordt een opmarsch der Japanners naar Peking. Van Hier en Daar. In de Ver. Staten heeft Roosevelt groote bevoegd heden gekregen ter bescherming van den dollar en ter saneering van het bankwezen. Plaatselijk Nieuws Broek op Langend ijk. j Verkiezing dia kenen. Tot diaken in de Doopsgezinde kerk zijn ge kozen de heeren A. Dirkmaat en T. Kostelijk Tz. Broek op Langen d ijk. Verkiezing notabelen. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn ge kozen de heeren G. Strijbis -Jz. enH. van Zuijlen Noordscbnrwonde. Verpachting gemeente-sluis. Die sluis dezer gemeente is verpacht aan mevr. de wed. P. Wagemaker te Oudkarspel voor 1200 gulden per jaar. Bij de vorige verpachting heeft de sluis 1670 gulden opgebracht. Wel een teeken des tijds. Zuidscharwoude 22 punten; 4. de heer en mevr. M. Wagenaar, Broek op Langendijk, 22 punten; 5. de heeren C. de Boer Dz. en Jb. van Twuyver, Zuid scharwoude 22 punten; 6. de heeren C. Vijzelaar, Broek op Langendijk en P. Bierman, Zuidschar woude 23 punten. De prijzen bestonden uit vleeschwaren. Oudkarspel. Voordracht benoeming gemeente-ontvanger Uit de 42 sollicitanten naar de vacature van gemeente-ontvanger, tijdelijk waarnemend de heer A. Timmerman, is door B. en W„, haar wij ver namen de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. Bakker, wethouder dezer gemeente. 21. B. Zaagman, lid van den gemeenteraad. Ondkarspel. Stemmen, in een andere gemeente. Zij, die bij de aanstaande verkiezingen in een andere gemeente wensehen te stemmen, dan waar zij momenteel verblijf houden, kunnen daartoe hun wensehen te kennen geven ter gemeentel secretarie, tot 12 April aanstaande. OUDKARSPEL. Verkiezing Notabelen. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente Oud karspel heeft stemming gehouden voor de verkiezing van 3 Notabelen periondiek aftredend de heeren A. Timmerman en G. IJff, die weder zijn herkozen In de plaats van den Notabel den heer Jb. Kroon Jbz., die benoemd is tot kerkvoogd, is gekozen de heer P. Kuiper. ZUIDSCHARWOUDE. Damwedstrijd. A.s. Maandagavond, kwart voor zeven, zal „Dam- lust" van Zuidscharwoude per autobus en per flets naar Hoorn vertrekken, om daar ten tweede male in dit seizoen een match te spelen tegen de daar gevestigde damolub. Ongeveer 32 spelers zullen van deze club aan dezen wedstrijd meedoen. Dammers denkt om den tijd! LANGENDIJK. De Langedijker Bridge-club hield Woensdagavond eenbridge-wedstrijd ten lokale van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk. Er werd door 24 personen deelgenomen. Deze wedstrijd werd niet gespeeld zooals de vo rige, waarbij het hoogste aantal behaalde punten voor een prijs in aanmerking kwam. Thans werd een nieuw systeem gevolgd, waarbij de behaalde resultaten per tafel werden geclassificeerd. Hier door wordt ondervangen dat, als in het begin door een der paren door een gelukkig spel een groote voorsprong werd behaald, men bijna vooruit kan zeggen, wie de prijs zal winnen. Bij de nieuwe re geling blijft de spanning er tot het einde in en komt men bij de laatste ronde soms nog voor verrassin gen te staan. De heer J. Deutekom heette allen hartelijk wel kom. Spr. was verheugd, dat zoovele Langedijkers bridgers aanwezig waren, terwijl er ook nog velen zijn, die in stilte oefenen, om aanstonds ook aan onze wedstrijden deel te nemen. Hierna werd begonnen aan den wedstrijd, die een zeer vlot en gezellig verloop had. De uitslag was als volgt: Oneven nummers: 1. de heeren G. Kooi en P. Beers te Noordscharwoude met 14 punten; 2. de heer en mevr. J. N. Otto te Noordscharwoude met 14 punten; 3. de heerenWeisenborn en W. Glas te Noordscharwoude met 19 punten; 4. de heeren P. en J. Deutekom Noordscharwoude 22 punten; 5 de heer en mevr. G. Hop Noordscharwoude 25 pun ten; 6. de heeren J. Glas en Adr. van der Welle te Zuidscharwoude 31 punten. Even nummers: 1. de heeren P. van der Molen en C. Smit, Broek op Langendijk 16 punten; 2. de heer en mevr. P. Schagen Broek op Langendijk, 20 punten; 3. de heeren P. en Abr. van der Welle, Bïoefe ip Laljngéiulijk. Itegrafetnis vereeniging. Linsdag 7 Maart 1933 des avonds half acht, j kwam de begrafenisvereeniging D|e Laatste Eier I in Jaarvergadering bijeen, onder presidium van j den heer Jaarsma. j Ingekomen was een schrijven van het gemeen tebestuur dat goedgunstig was beschikt tot het laten verven der lijkbaren. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental bedraagt 813 betalende en 50 niet betalende. I 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehou den, terwijl de vereenjging tevens ver tegen woor digd is geweest op de bondsvergadering, j Htet finantieel verslag gaf weer aan inkomsten over 1932 863.70, .uitgaven 852.54, saldo 11.16. gevoegd bij het kassaldo groot 1951.19 wordteen bezit op 1 (Januari 1933 van ,1962.35. Bij monde van tien heer J. C. Kouwen werd medegedeeld de boeken fen bescheiden in orde ito hebben bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeuri ng. Tot lid der commissie 1933 werd benoemd de heer C. Kloosterboer 'D|z. Bij de gehouden 'bestuursverkiezing werden de heeren 'F. van der Molen L. Molenaar en A. Schoon herkozen. 1 Door den heer 'K|. Slot werd verslag uitge bracht van de gehouden hondsvergadering. (Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering weiien benoemd de heeren P. vaa jer Molen en J. C. Kouwen. 1 1 Bij de rondvraag werd door (Jen, heer C|. Kloos terboer naar voren gebracht, waarom de baar niet meer boven het graf geplaatst wordt bij een eventueele begrafenis, daar, zooals het nu geregeld is bij het weggaan van het graf door de familie geen laatste blik gewijd kan worden aan den overledene. Medegedeeld weri dat in ver band met de volheid van palen op fie begraaf plaats het moeilijk is de baar boven het graf te plaatsen zoodat noodgedwongen van dezen regel moest worden afgeweken en ,het kleed al- zoo gespreid moest worden kort boven het graf. Besloten werd in den vervolge het kleed op het graf te leggen wanneer er gesproken is. Dpor den heer Kloosterboer wend nog naar voren gebracht en gevraagd hoe hoog het !in- leggeld is voor een nieuw toe te treden lid. Geantwoord werd dat het tarief is voor per sonen van w3250 'jaar 10 gulden per persoon en van 1632 jaar 6.66 per persoon. Op de vraag of zulks niet te hoog is werdge antwoord, dat een lid welk 16 jaar is, voor zich zelf moet betalen 1 gulden per'jaar, hetwelk tot den leeftijd van 32 jaar een bedrag wordt plus rente van pl.m. 17.50. Wanneer dus iemand den leeftijd heeft bereikt van 32 jaar en wenscht lid te worden, dan heeft hij nog een voordeel van j 7.50. tegenover een lid der vereeniging. Beslo- ten werd het bestaande inleggeld te handhaven. 1 Van bestuurszijde werd nog opgemerkt, dat mochten er eventueele klachten zijn aangaande de uitvoering van een begrafenis, of bijkomen de werkzaamheden, deze dan te melden bij het bestuur der vereeniging. Na nog eenige besprekingen van liuishoude- lijken aard werd overgegaan tot sluiting. Noordscharwoude. 1 Landverhuring. Dinsdagavond werd in Concordia een apenba re verhuring gehouden van landerijen der ge meente en van het Burg. 'Armbestuur. Dieze verhuring stond wel in het teeken van den slechten tijd. Van de 16 perceelen der ge meente konden niet meer dan 6 een huurder vinden. De uitslag was als volgt: gemeenteland- Een akker bouwland, ged. Machieltje, thans in huur bij Wj. Woestenburg, gr. plm. 15 sn., f25. C. Bet Noordscharwoude. Een akker bouwland gr. plm. 15 sn., thans in huur bij J. van der 'Vliet f25 O. Bet Noordscharwoude. Een akker bouwland, achter de M°lengr°et, gr. 3 sn., thans in huur bij W^Van Loenen f6.IW. va'n Loenen te Noordscharwoude. Een .akker bouwland gr. plm. 3 sn. in den Noordscharwou- der polder. Gehuurd door den .tegenwooriïïgen huurder M. Smit Pz. te Noordscharwoude f 3. Een akker bouwland ,ged. Machieltje, gr. plm 15 sn., 'thans in huur bij de erven C. Langedijk Huurder C. Bet Noordscharwoude voor f25. Een akker bouwland, gr. plm. 15 sn., thans in huur bij P. Galis. Huurder C- Bet Noord scharwoude voor 'f25. Landerijen van het Burg. Armbestuur: Een akker bouwland aan de Schoutensloot, gr. plm. 7 sn. Gehuurd door den tegenwoordi- gen huurder P. Visser te Noordscharwoude voor f 10.50. Eien akker bouwland aan de Molen sloot gr. plm. 4 sn. Gehuurd door Iden tegen- woordigen huurder W|. E. Smit te Noordschar woude voor f12'.. Een akker bouwland aan de Papemersloot, gr. 1 sn., thans in ,huur bij den heer J. Diuineveld, Huurder C:. Bet Noord scharwoude voor "f3.Een akker bouw land in den Noordscharwouder polder gehuurd door den tegenwoordigen huurder A. de Vet Jbz. voor f15. -,Een akker bouwland in den Noordscharwouder polder groot 8 snees, thans in huur bij J. Bergen. Huurder A- de Vet Jbz. te Noordscharwoude voor f10. Efen akker bouwland in den Noordscharwouder polder, th. in huur bij J. Smit, Huurder J. Smit te Nrd. scharwoude voor f 10. Een akker bouwland in den Noordscharwouder polder, groot plm. 9 sn. thans in huur bij A. Bakker. Huurder 'N. C. Bruin te Noordscharwoude voor f 13.50. Een akker bouwland benoorden de M°len" sloot thans in huur bij de erven Ci. Langedijk grooc 12 sn. Huurder C. Bras te (Noordschar woude voor f 33.60. Langendijk. KjUderbenstellings- en Vaeaintilejkoleiniies. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings en Vacantiekolonies vergaderde Dins dagmiddag in hotel Concordia. De voorzitster mevr. EecenSlot opende de vergadering 'met een woord van welkom, waarna 'de secretaresse mevr. PaarlbergHartland de notulen der vo- rgie vergadering las, welke werden goedgekeurd De voorzitster wees erop, dat er voor 'het Ge nootschap meerdere moeilijkheden zullen ko men met de finantien, daar het W;it Gele Kruis thans ook de kinder uitzending ter hand heeft genomen, waardoor men in Oudkarspel reeds een mindere subsidie van de gemeente heeft ge kregen. Daarom zullen de schoolhoofden niet worden gevraagd alle kinderen op te geven, die misschien voor uitzending in aanmerking ko men. Men zal het zooveel mogelijk .aan de dok toren overlaten. De hoofden van scholen zullen worden verzocht, als zij een patient opmerken, er de ouders op attent te willen maken en hen maar den dokter te verwijzen. Aan het Jaarverslag der secretaresse ontleenen wij dat de vereeniging een veer heeft moeten laten 'tengevolge van 'den slechten tijd. .Er is 1 vergadering gehouden. <Er zijn 8 kinderen ver pleegd in Nunspeet. Door patiënten is na- verpleging aangevraagd, waarvan er 3 zijn ga- verpleegd. Het aantal verpleegdagen in Nuns peet bedroeg 482, in het zeehuis 'te Bergen aan Zee 275. Van de gemeente Broek pp (Langendijk is een extra-subsidie ontvangen van £100. terwijl cLoor ouders f110 in de verpleegkosten der kinderen is bijgedragen. Het ledental is van 524 teruggeloopen op 423. D|e contributie- ontvangsten van f730 op f585. Het Jaarverslag wordt aldus vastgesteld. Betreurd werd dat de subsidie verminderd is, daar het Wit Gele Kruis geen kinderen heeft uitgezonden. Uit het finantieel verslag van mevr. Paarl bergHartland stippen wij aan, dat de ontvang sten 16'60(.56 en de uitgaven 1068.53 hebben be dragen alzoo een batig saldo van 595;.03. Het vorig jaar was er een batig saldo ,van ruim 400;. Een patientje, dat reeds 3 maanden in Nuns peet is verpleegd zal nog 1 maand worden ver pleegd/Van eenige ouders van .verpleegde kinderen waren dankbetuigingen ingekomen. Dit jaar zullen weer hoefijzer vlaggetjes worden verkocht. Er zal geen afgevaardigde maar de alg. vergadering worden gezonden. - Er was een aanbieding ingekomen voor de vertooning van een propagandafilm, waarop men echter miet inging. Van het hoofdbestuur was een schrijven ingekomen met vragen over een pver- gang naar een 6-weeksche verpleging. Men was voor een 6-weeksche verpleging, zoowel in den winter als in den zomer. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. Nieuwstijdingen H u drama dat nïtet drhlnatisdi is. Dtezer dagen berichtte Het Volk, dat de nieu we brug bij Schoorldam in den verkeersweg Alk maarDen Helder in tweeën gebroken is. In het midden zou feen zichtbare breuk zijn:. Het blad beweert dat eeln nieuwe brug moet worden gebouwd en dringt aan op een ptreng onderzoek naar de(n) schuldige(n), aan het verknoeien van duiezaden guldens. Door ons ingewonnen inlichtingen geven een anderen kijk op dit bruggendrama, Jat geen drama is, zegt het Hbld. Die brug is ter bespa ring van de kosten van 'een hulpbrug in twee deelen gebouwd, Tpen de tweede "helft gereed was bleek, dat de eerste helft ongeveer tien oen- timeter gezakt was. Toch heeft men de tweede helft heel goed daar tegenaan kunnen plaatsen. Van een breuk is dan ook geen sprake, evenmin van gevaar voor het verkeer en. aan afbreken en het maken van een nieuwe brug wordt «liet gedacht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1