Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang Waardeering. No 30 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 11 MAART 1033 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT ÜEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprl] 8 per maanden 1.1S. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER - .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTTEN Van 1—5 regel* 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Heden regeert Hitler in Duitschland, mis schien ten genoegen van de helft plus een van het Duitsche volk dat hem verkoos, maar tot gram van de andere helft en tot leedwezen van vele buitenstaanders, o.a. van de overgroote meerderheid van ons e,igen volk, Wij hier, we mogen Hitier niet, We houden niet van al te veel dwang en ook niet van "al te groote monden Hitler is een man, die het 'geweld als strijd middel bezigt en wij zijn sentimenteel 'genoeg om het als regel voor de verdrukten 'öp ;te nemen, ook al zou het niet precies "de onschuld zijn, welke wordt verdrukt. Persoonlijk, de schrijver van dit artikel, zijn we niet anders noch beter dan de volksmeer derheid, welke we zoo juist schetsten,. Wie hou den niet van Hitler en in. het algemeen niet van fascistische methoden. J\laar toch willen we niet meedoen aan de verguizing van den nieuwen Duitschen heerscher, omdat we veel van wat we niet kunnen goedkeuren, toch vermogen te Wat we bedoelen vonden we zoo 'juist geka rakteriseerd in eén opmerking van ds. Banning op het jongste congres van de S-'DjA.P- te Nij megen. Daar was men natuurlijk ook zeer on der den indruk van den uitslag der verkiezingen in Duitschland, welke voor geruimen tijd een on derdrukking beteekent van de vrije meeningsui- ting dér democratische partijen, onder welke ook de S.B'i.A.P. ziqh gaarne rekent, als haar dat te pas komt. Een jong, vurig en strijdbaar congresganger hij was o.a. een hevige voorstander van een militair geschoolde socialistische afweer-orga nisatie in ons land vond jiet verschrikkelijk wat in Duitschland was geschied en jiep, blijkens het verslag in Het Volk of.a.met veel pathos uit „Een bende pummels mag als in Duitschland, ons het. werk niet onmogelijk maken." Pan ning merkte toen later op „om het fascisme in Euitschlaud te kunnen beoordeelen, moeten wij het leeren begrijpen. Daarvoor is ptudie noo- dig. Want in dit fascisme steekt' een groot stuk lijden van een volk." i Dat vonden we een mooi getuigenis, pmdat 'i kwam van een zijde, welke principieel scherp tegenover het fascisme staat. We vermogen het Duitsche fascisme niet te prijzen, maar komen onder den indruk van de grootte van den nood van een .volk, waaruit zoo iets als het fascisme kan voortkomen. JVIillioe- nen zonen zijn gevallen in een wanhopigen vol- kerenstrijd terwijl de burgerbevolking geduren de jaren aan den hongersnood was prijs gegeven. En onderwijl zoo'n geslagen rijk aan zijjn her. stel werkte, werd het leeggezogen door de tover, winnaars en gekromd gehouden onder wreeden druk. Politieke leiders van velerlei kleuij heb ben wanhopig gepoogd om het land .er weer boven op te brengen, maar tevergeefs. Eindelijk^ na veertien na-oorlogsche jaren heeft het volk zijn geloof prijs gegeven,, dat de ,oude leiders met de oude middelen nog een 'levensmogelijkheid zouden kunnen scheppen voor het jonge ge slacht, dat wanhopig worstelde om zijn plaatsje onder de zon. T(oen pas heeft het den nieuwen roep aanhoord van de nieuwe leiders, die wel niet konden bogen op successen uit het verle den, maar die tenminste andere wegen konden wijzen, welke nog niet waren betreden. Houden ze het niet riskeeren, om ze te volgen op ;het nieuwe pad? Wat waagde het volk er mee? Als iemand jaren, lang tevergeefs geworsteld heeft om zijn bestaan te vestigen en er bieden zich nog geenerlei perspectieven, zou men het hem dan kwalijk kunnen nemen, dat hij ,het eens probeert met een lot in de loterij Diit artikel is tenslotte niet alleen bedoeld om het Duitsche fascisme te verschoonen. Wat we hierboven schreven moet gelden als waar schuwing bij het vormen van een oordeel over personen en zaken met welke we verschillen. Het is eisch van menschelijkheid, dat we objec tief zijn, in de waardeering van het werk van anderen. Tout savoir, c'est beaucoup pardonner. Alles weten beteekent veel vergeven. jWe behoeven in het leven geen verkeerde daden van anderen te tolereeren, maar bij rechtvaardige beoordeeling zullen we er wél vaak .toe dienen te komen om ze te excuseeren. Dat laatste leidt tot begrip en begrip voert ons tot verzwakking der tegenstelling, eindelijk ook tot compro missen en toenadering, welke het mogelijk ma ken om het aanvankelijk verkeerd gestelde, .te corrigeeren. CORSETTEN MAGAZIJN Mient 17 Alkmaar Tel. 526 De nieuwste modellen CORSETTEN, CORSELETS, BUSTEHOUDERS, JARRETELBANDEN, KINDERLIJF- Specialiteit in BUIKBANDEN EN ELASTIEKEN KOUSEN. Ook voor het Ziekenfonds. Vakkundige bediening. Depot PALTHE Verven, Stoomen. Badnebesturen worden besproken. Nadat onder de aanwezigen nog eenige scheepsartikelen wer- denverloot sluit de voorzitter de vergadering. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Het Bestuur van de Banne Oudkarspel is heden tot stemming overgegaan voor de benoeming van een Hoofdingeland voor het Ambacht van West- Friesland genaamd Geestmer-Ambacht tengevolge van het overlijden van den heer G. Hart is gekozen de heer C. Butter Jz. ZUIDSCHARWOUDE. Uitslag van de publieke verkooping te Zuidschar- woude gehouden door J. de Groot, plaatsverv. no taris te Zuidscharwoude op Donderdag 9 Maart 1933, 's avonds 6 uur, in het café „De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. Een huis, koolboet, koeboet en erf aan de Oost zijde van de straat te Zuidscharwoude, sectie C, no. 1307, groot 2.25 A., in huur bij J. Kruijer, tegen f3.50 per week. Koopster N.V. Alkmaarsche Bank voor f2800.—. Eigendom van den heer A. van Twuyver Pz. Broek op Langendijk. Schuttevaer. Zaterdag 4 Maart vergaderde de afd. Lange- dijk van Schuttevaer. Na de gebruikelijke ver slagen van secretaris en penningmeester kwam in bespreking de binnenscheep vaar twet. Die voorzitter zal in de Kamer van Koophandel aan dringen op een vaste commissie te Langedijk. Aan de NIV. gebrs. Kaan te Wieringen zal in verband met het vijftigjarig bestaan der zaak een felicitatietelegram worden gezonden. Door den heer J. de Waard werd verslag van de Al- gemeene Vergadering te Werkendam uitge bracht. Als voorstellen voor de algemeene vergadering te A,nkhuizen werd het volgende voorgesteld .le. Bij de betreffende vereenigingen aandrin gen op het dimmen der lichten van fle auto'p langs de vaarwaters op bet tegenkomen van schepen. 2e. verlaging van haven en kaaigelden en af schaffing der nachtgelden. 3e. Bij de Firma Westzaan en Laan aan te dringen dat de schepen die daar :liggen te wachten op het lossen, niet te breed naast el kaar liggen waardoor de scheepvaart ernstig be lemmerd wordt. Als afgevaardigden voor de vergadering te Einkhuizen worden gekozen de heeren J. Plug boer en J. Kramer. Bij de rondvraag worden nog eenige klachten naar voren gebracht over het vaarwater in 'Zd. scharwoude en over de Mosselbrug te Noord scharwoude. Dit zal door den secretaris met de Breek op Lamigendijk. Machinisten diploma. Onze plaatsgenoot de heer A. Blokker alhier, is bij het gehouden examen te den Haag, ge slaagd voor het machinistendiploma A. Noordscharwoude. Lezing instituut voor arbeidersontwikkeling Donderdagavond hield de heer W].. J. Smit een lezing over Albert Schweitzer, voor bet Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Waar het In stituut ons geen uitnoodiging zond, kunnen we van dezen avond geen verslag geven. Buitenland Hitlerianen in Kehl. Sensationeel© berichten omtrent het optreden van de Hitlerianen in Kiehl, werden in <de bladen Ongeveer 400 Hitlerianen,.van wie een tiende gewapend was, zouden de kazernes aan den Rijn bij di brug van Kehl bezet-hebben. Volgens het Journal de Paris 'hebben de Hit lerianen in het district Kehl gehoor gegeven aan een individueelen mobilisatieoproep. Zij zouden voornemens zijn onmiddellijk alle open bare gebouwen te bezetten. De Eransche auto riteiten hebben maatregelen genomen om de Rijnstreken te bewaken. Kehl, Restatt en Freiburg in Breisgau behoo- ren tot de gedemilitariseerde zone. Latere berichten melden: Een Wolffbericht uit Berlijn meldt dat het bezetten der kazernes te Kehl niet anders is dan een tijdelijk oponthoud van ongeveer twee honderd man Si. A. troepen uit de omgeving van Kehl, die reeds weer naar huis zijn terug gekeerd. Een militair karakter of doel had deze .be zetting niet ,zij hing slechts samen met de wij zigingen in de binnenlandsche politiek van Ba den. Twistende schoonheidskoninginnen. Naar de Daily Herald meldt is een heftige twist aan den gang tusschen twee schoonheids koninginnen te Istanboel, waarin zelfs parle mentsleden zijn gewikkeld. Op een schoonheids wedstrijd te Istanboel werd mejuffrouw Nazird Hanem tot schoonste in den lande uitgeroepen,, tot groote verontwaardiging van het publiek, die meende dat dat genoegen toekwam aan mejuffrouw Feriha Hanem. Op het bal dat na de selectie volgde kwam het tot ©en oproer, I want de eene schoonheidskoningin had van de i andere beweerd, dat zij geen wenkbrauwen I had, waarop de ander vinnig repliceerde, dat de tanden van haar rivale valsch waren'. Vreeselijker beleediging is niet denkbaar en de j beide meisjes hebben een aanklacht ingediend. Janus Nady Bey een parlementsafgevaar- digde zal een klacht indienen tegen dagbladen die minder vriendelijke dingen over de schoon heidskoninginnen hebben gepubliceerd en Aka Gunduz Bey eveneens een parlementslid, zal verstandiger zijn en een voorstel bij 'liet par lement indienen om schoonheidswedstrijden te verbieden. Het is toch een gekke wereld. Hjet is over al hetzelfde. Kern oude voorspelling. Zou Franklin Roosevelt zich bij de aanvaar ding van zijn ambt de woorden herinnerd heb ben, die een zijner voorgangers hem jaren ge leden heeft toegevoegd? Toen Roosevelt eens op vijf-jarigen .leeftijd door zijn vader werd meegenomen naar het W tite Huis, legde president Cleveland zijn band op het hoofd van het kind en sprak hij op iern- stigen toon: „Je zult mijn woorden misschien vreemd vinden, maar ik wenseh je van harte toe, dat je er voor bewaard moogt blijven, ooit president van de Vereenigde Staten te worden." Nieuwstijdingen Opruiende geschriften. Brutaal gedoe op het Leidscheplein. Woensdag hebben te Amsterdam een 22-jarige werkmau en een 34-jarige fotograaf op het Leid scheplein bij den ingang van de Stadsschouwburg waar het Vlaamsche Tooueel „Willem de Zwij ger"' opvoerde, opruiende pamfletten verspreid. De geschriften droegen tot titel „Willem de Swijeger heeft gesproken" en de tekst was leven eens in min of meer oud Hollandsch gesteld. Er werd in opgewekt tot verzet tegen de ti- rannye, tot verzet tegen elk gezag. H|et Ige- val van de Zeven Provinciën werd er in bespro ken, alles van anarchistisch standpunt uit. De beide colporteurs, militante anarchisten, Waar van een een zeer berucht type is, zijn gearres teerd en worden ter beschikking van de justi tie gesteld. Bie zaak Sneevliet. Voor de rechtbank te Amsterdam had de be handeling- placete-van het request inzake de-in vrijheidstelling van den heer Hf. J. F. M. Snee vliet tegen borgstelling. Mr. dr. Benno J. Stokvis voerde voor raadkamer der rechtbank aan, dat thans, nu de instructie gesloten is en het dossier volledig, men de zaak kan overzien. Men zal (dan tot de slotsom moeten komen, dat wat verd. ten laste wordt gelegd, geheel afgezien van de vraag of het strafbaar is, geen ernstige bedreiging van het staatsgezag in zich houdt. Indien de rechtbank ingevolge art. 80 W|. v. Strafvordering zekere voorwaarden wil stellen, die bepaalde redelijke grenzen niet overschrijden en de politieke overtuiging van zijn cliënt geen geweld aandoen, is Sneevliet in principe gaarne bereid zich te verbinden die voorwaarden na te komen. Ook de heer Sneevliet heeft hierop het woord gevoerd en met klem verzocht tegen cautie |in vrijheid te worden gesteld. Die rechtbank zal over het request beraadsla gen en een dezer 'dagen uitspraak doenf. Onvoorzichtig Inotorrijder. Op den nieuwen betonweg BussumHilver sum is gistermorgen een 23-jarig© motorrijder uit Hilversum tijdens een 'gesprek in aanraking gekomen met het stuur van den motorrijder, die naast hem reed. Die motorfiets sloeg over den kop. Die berijder werd bewusteloos en zwaar ge wond naar de Majellastichting be Bussum ver voerd. i Onder ©en goeder ent rtcintje. Gistermiddag is de 34-jarige fabrieksalrbeider J. H. Bax, werkzaam op de zinkwitfabrieken te Budel onder een zg. goederentreintje geraakt en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw ton 5 kinderen na. t DIEVEN GEARRESTEERD. Het is de politie te Bergen op Zoom gelukt een aantal arrestaties te verrichten, waarmede waarschijnlijk een eind is gekomen aan het be staan van een 'tweetal dievenbenden, die .zoowel deze plaats als de omgeving door talrijke dief stallen onveilig maakten. Na lang gewacht te hebben, totdat zij zekerheid had, heeft de po litie eindelijk Dinsdag op verschillende plaatsen tegelijk een inval gedaan, waarbij al dadelijk een der leiders kon worden ingerekend. .Dieze, Th. was de leider geweest van de eerste bende, die later door ouderlingen naijver en ruzie uit elkaar viel en zich in tweeën splitste. De beide benden maakten het elkaar steeds moeilijk. Ge regeld hebben nog nieuwe arrestaties plaats'.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1