Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang Uitgilt: firma I. U. KEIZER BeJictwr I. H. ItlZtB. - Bureel Unmdscliirmiiiilt. 1 Derde blad Raedtpraet Wanneer II eens plotseling millionair werd De vroolijke kant. Nuttige wenken. Kleine Kwaje Krabbeltjes, No 30 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 11 MAART 1033 NIEUWE M m IHGEDIJKEH CdUftiMT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Ab nnnmentspry s par 3 maanden 1.16. ADVERTENTTEN Van 1S regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. OUDKARSPEL. TEMPO TEMPO! NAAR BENEDEN EEN VREEMDE MOSK OP 'T VINKETOUW. HET SLOT WAS PAKKEND. Tempo, tempoStembureau klaar? Attentie heeren. Jetzst geht es losVergeleken bij de vertraagde film van de Oudkarspelsche Begrootings- raadsvergadering, zouden we deze vergadering als een non-stopvarietéact willen kwalificeeren. De uit drukking is niet eerbiedig, we willen het erkennen, en alle misprijzing van de standing van een Ge meenteraad zij ons verremaar de dachten onwillekeurig aah een revue van Ter Hall of circus Sarassani, want ook hier was kunst en vlieg werk, er waren komische intermezzo's, de figuratie kon er wezen, en de apotheose werd tot het slot bewaard, met een klap op den vuurpijl toe. Er hing iets in de lucht, en de stem van den voorzitter heeft iets vermlanends gehad, als hij den leden adviseerde, beknopt en zakelijk te blijven, en eikaars overtuiging te eerbiedigen. Dat gaf mioed. We hadden voor deze Raadszitting twee-en-een-halve kolom disponibel gehouden, maar eilieve, nu we onze sobere aanteekeningen nagaan, vreezen we er een paar duimen bij te moeten lee- nen, of het archief waarin de zeeslang lectuur onder het hoofd ,,Komkomm|ertijd'' bewaard wordt te moeten nasnuffelen. Enfin, we hadden van het achtste raadslid ver nomen, dat buurman Vis de Kolfbaan disponibel moest houden voor eventueele fractie vergaderingen In de schilderachtige omgeving, waar de zoete zigeunerwijsjes van Rolanda nog zweefden, zouden de ge moederen weer tot kalmte kunnen komen, maar, als het waar is, was het niet noodig geweest, want zoover is het niet gekomen. De loonen van de lichtbedrijvenTusschen haakjes wet een mooie alliteratie.... Haast vanzelf vloeit een sonnet ons uit den vulpen als Ze waren geboren in zonnegloren Maar nou valt het niet mee. Wat droeve akkoorden we nu hooren Ze moeten naar benee De snuitjes huilen traan met tuitjes Het spijt ons om de liën Maar dat de zon schijnt in hun ruitjes Dat kunnen we niet zien Niet langer zijn we stil, tevreden en gedwee We denken alsmaar omi ons eigen portmenee En deez gedachte gonst maar in ons om De korting stut' weldra des schatkist zwakte plekken, We 'geven 't nóóit, en nóóit hen meer weerom Alleen het kost gauw meer van stijgen als van dekken. Nietwaar? Hoeveel winnen we ook alweer uit? En wat heeft het al gekost met alle op- en dependen tie? Enfin, alle beetjes helpen, en het is voor de krantenmenschen wat |e nqemt en fijn stukje kopy geweest. En dat is ook wat waard alleen. vorige maal verworpen 6 tegen 1, en nu Commis sie-voorstel aangenomen 4 tegen 3, Het kan ver- keeren, zei Brero. De arbeiders-avondschool heeft ook geen jool, s ze hooren, dat ook hier afwijzend is beschikt. De heer Bakker was principieel voorstemmer, maar gezien den toestand stemde hij tegen. Enfin, meneer Bakker moet dezer dagen méér doen om zijn hou ding te rechtvaardigen, dus had hij gelijk, om het zóó te doen. Via wat klein goed kwamen we langzaam maar zeker een het kardinale punt de gemeente-ontvan ger. Het ging vlug, nadat de heeren eerst door het drinken van een kopje inderdaad geurige thee St. Pancras krijgt concurrentie zich de noodige kalm|te tot het nemen van een dergelijk besluit eigen gemaakt hadden. En toendaar kwamen de „vrije" stemmen los. Meneer Bakker niet, meneer Zaagman niets, meneer Timmerman niets, maar een vreemde iend in de bait, of liever een vreemde mosk op 't vinkentouw. Inmiddels wenschen we den heer Mosk veel geluk met zijn benoeming, en gelooven, dat ongeacht de voorafgaande duis tere gebeurtenissen, deze kwestie, een Voor de ge meente loffelijk einde gekregen heeft. Maar hoe is het nu gegaan? Welke geheimzinnige gebeurtenis sen hebben zich tevoren afgespeeld? We hebben in ons Donderdagnummer een grooten mond open gezet, dus zijn nu ook verplicht te resumeeren, wat wij er verder van hoorden. Officieel hoor, niet van buitenom dezen keer, en we hebben „getuigen". De heer Bakker zou er zich tegen verzet hebben op de voordracht te komen, maar algemeen zouden er leeftijdsbeziwaren zijn tenopzichte van den heer Timmerman. Men wilde dezen den oneer sparen op de aanbeveling geplaatst te zijn en geen stem) te krijgen, en daarom traden de heeren Bakker en Zaagman als figuranten op. De heer Bakker zou het met ons eens geweest zijn, wanneer er een „man met een papiertje" benoemd was, die den burgemeester kon Vervangen. Als de Burgemeester langen tijd ziek zou zijn, wordt het óók duur. Ook keurde de heei; Bakker het niet goed, da|t de Raadsleden-sollicitanten aan de stemming moesten deelnemen, omdat zij steeds één stem op voor had den. Enfin, de zaak komt hier op neer, dat alles wel weer in kannen en kruiken was voor de pu blieke vergadering aanving. Was een voorvergade ring van den Raad niet wenschelijk geweest? We zijn hier in Oudkarspel erg, wat je noemt, „wette lijk". B..en W. moeten de voordracht opmaken Ja, ja, die voordracht. Op de agenda, stond niet vermeld de namen der aanbevolenen. Heel onschuldig vroeg een der verslaggevers, of hij de namen mocht weten; maar gestrengelijk wees de Burgemeester hem1 terecht. Het was bekend genoeg, want alle kranten hadden er over geschreven. Dit was de apotheoseDe klap op de vuurpijl kwami op het gangetje, toen een andere journalist nieuwsgierigelaar het waagde te Vragen aan den Burgemeester, die mieneer Zaagman en mieneer Bakker van de conferentie wegriep, wele meerder heid van B. en W. de voordracht had opgemaakt. „Daar heeft U toch niets mee te maken', zei meneer Wijnveld, de deur zei „klap', en de arme verslag gever, die nog wel beleefd met zajn Zondagsche hoed in zijn hand stond, zei niets meer van de schrik en zocht troost bij de dames, die bij buurman Vis, een interessante bijeenkomst hielden. „Waaruit menschen leven' het leekenspel zal hij daar gezien hebben. Misschien heeft hij het in de Raadszaal al wel begrepen En zoo is ook dit baantje weer vergeven.l lijk, observer heeft niet gesolliciteerd. Wij zullen maar blijven denken, het is zaliger te geven dan de ontvangen (als je geven moet van een ander zijn geld en niets anders ontvangt als standjes van Raadsleden, die 't niet miet je eens zijn) en daar om geven we er voor dit keer ook finaal de brui aan: Abgelaufen. WAT ZOU U DAN WEL WILLEN? Wie heeft zich niet eenmaal in zijn leven afge vraagd, wat hij zou gaan doen, wanneer hij plot seling millionair werd? Het komt helaas slechts zeer zelden voor, dat van een gelukkigen sterveling een onbekend dollaroom komt te overlijden, en voor 90 pet. blijft deze gedachteeen schoone droom. Een groot dagblad heeft bovengenoemde vraag gesteld aan menschen van zeer uiteenloopende be roepen en standen. Ziehier eenige van de resultaten: De Dokter. Wanneer ik millionnair zou worden, zou ik dit millioen en mij zelf volkomen ter beschikking stel len om de menschheid van een verschrikkelijken plaag te bevrijden: De kanker. Hoe meer geld voor dit onderzoek beschikbaar wordt gesteld, des te meer mienschen kunnen zich zonder door eigen materieele zorgen gekweld te worden, aan het on derzoek naar deze kwaal geven. De Tooneelspeler. Wanneer mij een mdllioen ter hand werd gesteld, zou ik, indien ik er de capaciteiten toe bezat mij voornamelijk op de regiekunst toeleggen of anders zins een der grootste regisseurs de gelegenheid ge ven zijn artistieke pretenties na te leven. Deze zou misschien in staat zijn om de banden tusschen het volk en het tooneel wat nauwer aan te halen dan thans het geval is. Dit kan echter alleen geschieden wanneer de regisseur zich, zonder door materieele zorgen gekweld te worden, op den geest van den tijd kan instellen. Hieraan ontbreekt thans nog wel het een en ander. De kleine verkoopster. Wanneer ik millionnaire zou zijn, zou ik manne quin willen worden of filmster.... Ja, ja filmster, evenals Greta Garbo. Maar ik ben bang dat een millioen in Hollywood niet veel indruk zou maken en daarom geloof ik dat ik toch maar hier zou wil len blijven. Maar ik zou zeker iedere modeshow bij willen wonen en geen costuum zou mij voor goed genoeg of te duur zijn. Ja wanneer ik een milloen rijk was De Moeder. Ik zou vast en zeker het geld voor kindertehuizen besteden, bestemd voor kinderen, die in nood ver- keeren, angst of kommervolle omstandigheden ver- keeren. Niets is voor een moeder verschrikkelijker dan de gedachte dat kinderen in- ellende op moeten groeien. De tienjarige. Wanneer ik een millioen had, dan zou ik al mijn vriendjes uitnoodigen om met mij naar Amerika te gaan, naar het land waar de Indianen wonen. En wij zouden van de Indianen de blanke broeders worden en met hen de vredespijp rooken. Mijn vader Wil nog niet dat ik rook maar dan kan hij het imimiers toch niet zien. De vrouwelijke politicus: Mijn millioen zou voor die partij bestemd zijn die de leus van gelijkheid voor mannen en vrouwen in haar programi voert. Thans ts het nog zoo dat de vrouwen, al hoewel zij het grootste gedeelte van de 'bevolking vormen, nog slechts schaarsch in de volksvertegenwoordiging aanwezig zijn. Eerst dan zal er veel veranderd kunnen worden in de wetge ving wat nu nog voor het grootste gedeelte ten voordeele der mannen en ten nadeele der vrouwen uitvalt. Het kind. Wanneer ik een millioen had, zou ik eens in de week mijn hals en ooren wasschen. De Millionnair: U schreef mij dat u dezje vraag aan vele men schen hebt gesteld en ook mijn oordeel wenschte te vernemen. Ik wil gaarne aan dit verzoek voldoen onder voorwaarde dat U mijn antwoord aan het slot zult willen stellen en het als een résumé zult willen beschouwen. Laat ik U dan dit als levensles leeren: of men nu een millioen bezit of niet, het levensgeluk laat zich daardoor niet in het minst beinvloeden. En voorts geld brengt eenige comfort met zich mee, doch ook vele ongemakken waarvan men als niet-millionnair gespaard blijft.. Vriendin: En, heeft de dokter iets gedaan om de genezing van je man te bespoedigen? Mevrouw: O ja, hij heeft gezegd dat hij vijf gul den per visite zou rekenen. Sergeant Pietersen kon goed met zijn schoon moeder opschieten,. Hij kreeg dezer dagen een erfenis en vroeg schoonmama wat hij met al dat geld zou beginnen. „Weet je wat, jongen zei opoe," je bent nu al zoo lang knecht geweest, koop een oud fort, en een paar kanonnen, en begin voor je zelf." DWEILEN. Een zeer eenvoudige oplossing van het dweilenvraagstuk, zoo eenvoudig dat menige lezeres die al heeft gevonden, is de volgende. De dweil was te vervangen door een z.g. mop aan langen steel, dus bukken en rugpijn uitgesloten. U heeft daarbij een emmer water, waarvan de helft ongeveer wordt afge dekt door een soort vergietje, een aan den rand bevestigde instolping met gaatjes. Elke smid of koperslager kan die voor U maken. Als de mop in het water is uitgespoeld, verwijdere men het over tollige vöcht, door de mop in het vergietje rond te draaien, wat dezelfde uitwerking heeft als uitwrin gen. (In Oudkarspel staan op de voordracht voor ge meente-ontvanger, uit 42 sollicitanten, als no. 1 en no. 2 een wethouder en een raadslid. Eigenaardig is het, dat bij een gelijksoortige voordracht, in vorige jaren, de partij van eerstgenoemde, de be noeming en benoemde heftig becritiseerd hebben). Langs lijnen der geleidelijkheid Oudkarspel stond jaren terug op zijn kop, 't Was schande.het kwam niet te pas. Dat hadden de Raadsvriendjes netjes bestoofd Geen mensch, die er verder in zoo'n stel gelooft Een Wethoudergaan ze ontvangertje maken.. Zoo'n Raadsbesluit.kon men niet anders dan laken En veel jaren later,.komt nu weer de dag Dat een oproep moet worden gedaan. En onder de velen, die 't baantje najagen Zijn twee, die speciaal onze aandacht nu vragen. Wéér twee uit den Raad.van de zijde die toen. Zoo „doelbewust" riepen.. „Hoe kunnen ze 't doen!" O, hoor naar mijn woorden, zie niet naar mijn daden Want och, de politiek, gaat nog langs kronkelpaden. J. Te aanvaarden bij de betaling. Behoorende tot de nalatenschap van den heer Germent Hart. Zoekt een uurtje ontspanning en bezoekt onze senmerenae gedecoreerde en verlichte zaak. EEN IEDER IS VOL LOF. Leest eerst onze tarieven op de tafels en U zult verbaasd opkijken van onze prijzen

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7