Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaarffan» ut. - IÜiwi: final I. H. K1ZEB - .BadmtMt I. H. KEIZER. - toil NaardschanauJe. LENTE Brief van Krelis No 33 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 18 MAART 1933 NIEUWE m ii Vi in ij kin mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AD VERTE NTIEN Van 1S regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. i energiek optreden van toegeschoten personen kon verdere uitbreiding van den brand -wonden I voorkomen. We hebben het reeds gevoeld aan de natuur, welke ons met eenige zeer milde dagen bedeelde, we hebben het gezien aan de bloeiende crocusjes en aan de spruitende struiken, we kunnen het boven dien straks, op den 21 Maart, lezen op den kalender het is weer lente! Gelijk elk jaar. De natuur was niet dood, maar sluimerde. Het leven had zich slechts geborgen, maar herneemt haar rechten. Slechts datgene, waaruit de levens kern geweken was, is ondergegaan in den barren winter. De levenskern, dat is het geloof en vertrouwen. Het geloof in eigen kracht en het vertrouwen op de genade des hemels. Vertrouwen op de genade, dat hebben we noodig om te leven. Er zijn menschen, die wanhopen en geen vertrou wen meer hebben, omdat we vertrouwen behoeven, als het ons altijd goed moest gaan? In elk levend wezen huist het vertrouwen, maar er zijn menschen, die dat natuurlijke gevoel op onnatuurlijke wijze onderdrukken. Als de vogeltjes in den winter kouwelijk kleumen en onder een ijzig sneeuwkleed wroeten naar iets eetbaars, dan moeten ze toch ook wel ,op haar gnanier de ellende van haar bestaan een oogenblik voelen, maar tóch blijven ze ijveren en bescharrelen ze den naakten bodemi om te trach ten den zorgelijken tijd door te komen. Ze Wéten, dat het straks beter zal worden en haar vertrou wen geeft ze kracht. Nauwelijks is de lente aange broken, of ze bejubelen in vreugdig gesnater de blijde overwinning en ze oogsten opgewekt het loon van haar vertrouwen. Op alle winters is een schoone lente gevolgd Elke regenperiode is gevolgd door een tijd van heerlijke zonneschijn. Elke nacht bracht een dageraad en een dag. Wie de geschiedenis der wereld bestudeert, kan het bestatigen, hoe ook zij in haar economische ontwikkeling haar up and downs heeft gekend, haar vette en haar magere jaren; herhaalde wis seling van tegenstelling is een element, welke het wezen der natuur uitmaakt. Waarom zouden we dan thans versagen, nu een maatschappelijke crisis de menschen teistert, een crisis, welke op zich zelf toch eigenlijk niets bij zonders is, maar zich alleen kenmerkt door een buitengewone diepte en een langen duur? Hebben we dan geen winters gekend van bijzondere koude of van een ongekend langdurig aanhouden? Zorgen zijn tenslotte niet zoo erg; ze sterken ons, kunnen ons althans sterken. Maar wél is het erg, als we het vertrouwen verliezen op een beterenden keer. Dan zijn we onze levenskern kwijt. We gelooven, dat er bijzonder strenge winters, zoo nu en dan, noodig zijn om het zwakke, het min levensvatbare, hetwelk zwak nageslacht kweekt, te doen afvallen. Ook een crisis van ongekende hevig heid en duur kan een nuttige selectie uitoefenen. Wat zwak en slag is, valt uit ter verdere deel name in 's werelds bestel. Sterken we ons, opdat we niet tot ondergang gedoemd raken. Nieuwstijdingen Lijk vak een vrouw' gevonden. Gistermorgen werd te Medemblik het lijk ge vonden van de 67-jarige vrouw Schoen genaamd die eergisteravond haar woning had verlaten en daarin niet meer was teruggekeerd. Tot laat in den nacht is men 'aan het 'zoeken geweest. Men neemt aan dat zij, door de (duisternis niet meer wetende waar zij zich "bevond, is gaan lig gen op een stuk land "achter het station, waar zij waarschijnlijk door uitputting is bezweken. Provinciale nummers van Die Kampioen. Ter inleiding van de aanstaande herdenking j van het gouden jubilé van den Aj.N.Wi.Bl. zal JD|e Kampioen" het officieel orgaan van den Toeristenbond, achtereenvolgens iedere week een nummer wijden aan den bond én zijn elf afdee- lingen (Provincies.) In deze provinciale num mers vertelt Dje Kampioen van 'net bondswerk dat in het belang van het toerisme in die pro vincie wordt verricht Van zijn „officials" die hem daarbij steunen en van hetgeen uit een al- gemeen toeristisch oogpunt in de 'provincie van belang is. Het eerste van deze provinciale 'nummers is I deze week gewijd aan Afdeeling I van den Bond Noordholland. Het opent met een portret van den Commissa ris der Koningin in deze provincie, Jhr.jMr. Dir. A. Boell en een door dezen geschreven artikel, waarin hij verklaart er altijd 'trotsch op te zijn geweest, het bondsinsigne, zoo al niet zichtbaar op de pet te dragen,, dan toch te bezitten als het: tastbaar bewijs van een lidmaatschap, dat hij boven vele andere is gaan 'op prijs stellen. Met warmte getuigt de sclirijver vau 'zijn waardeering voor den Toeristenbond, ddie zoovelen recht streeks doet genieten van de 'voordeelen die hij, al was het alleen maar in den vorm van de wit blauwe wegwijzers aan het snelverkeer biedt, dat ieder die een automobiel bezit zich bezwaar lijk kan ontrekken aan de verplichting om Idaar voor zijn erkentelijkheid te betoonen door het offerer, van de bescheiden bijdrage, die de Bond' van zijn leden vraagt. Maar vooral ook als wan delaar roemt de schrijver de 'zegeningen die de A.N.W.B. met kwistige hand heeft verspreid en als d eeenzame wandelaar, die zich oprecht verheugt over hetgeen de Bond tevens doet voor het ongerept bewaren der natuur, biedt hij zijn gelukwenschen bij dit gouden feest aan, niet alleen als een dankbare hulde aan liet initiatief van den bond, maar ook als de gulle erkenning;, dat wij het zonder het pionierswerk van! (den A.N.W.B. nooit zoover zouden hebben gebracht. Verder verbet in dit nummer 'G'. J. N ij 11 and op een vlotte en onderhoudende manier van het toerisme in de provincie te land, te water en in de iluclit en schrijft de Afd.-öonsul H. J. van der Aa over hetgeen in zijne afdeeling Noord-Holland na ,50 jaar Bondsleven tot starid werd gebracht. Daar aan en van den, groei dien de Bond heeft bereikt, spreken ook de cijefsr idiie worden gegeven over het .ledental, de bakens langs den ,weg, de Bondsinstel- iingen, de verkeersverheterimgen en rijwielpaden. •Voorts bevat dilt nummer, waarvan, de omslag her innert aan de Alkmaarsche kaasmarkt, een paar .kaartjes, waarop schetsmatig staan aangegeven de door den Borid uitgeschreven rondwandelingen en rondritten, en de binnen de provinciale grens get- legen gebieden der rijwielpaJdvereenigingen „Noord- .Kennemerland" en .„Gooi- en Eetmiand", een lof lied op Noord-HoUanld en en op den Bond door P. floppers, de portretten van de leden van het Alg. Bestuur en van de con suls van aid. 1 en eenige reproducties van foto's uit dit aan natuur- en stedenschoon zoo rijke ge- Bosch- en, "heidebranden. Die eerste Vain Ifrfjjaar. Nauwelijks hebben we enkele zonnige dagen achter den rug of het éuvel der bosch- en heidebranden begint zich te vertoonen. 1 Te Stiphout N.Br. is een complex heide gron den door het vuur vernield. Die verbrandde op pervlakte bedraagt plus minus twee necatrren. Te Budel woedde eeu boschbrand, waardoor partijen bosch en heide werden Verwoest. Door Weer stopgezet. Lie N,.V. Stroocartonfabriek „Hollandia" te Coevorden zal aanstaanden Maandag het be drijf weer stop zetten wegens gebrek aan or ders. De fabriek, die sinids September 1932 stil stond, was vier weken geleden weer geopend. "Die onbewaakte overweg. Toen gistermorgen 'trein 3040 uit de richting Zeeland den overweg onder de gemeente Bergen op Zoom nabij den Langeweg passeerde, stak juist een '40-jarige slager ,van Dlael dezen, over weg over, werd door den trein gegrepen en ruim 40 meter meegesleurd en vermorseld. Van. Dael was gehuwd en vader van 'twee kinderen. Het stoffelijk overschot werd naar het politiebureau jj te Bergen op Zoom overgebracht. De trein kon na ongeveer 10 minuten vertraging de reis voort zetten. AANGEBRAND. *k Heb het raadsvarslag gelezen, Daarna „Raedpraet", 't was e'en' lust! Men moet edelachtbaar wezeh, Als men .„vroed" wfl zijn, gerust! „Nogmaals de Onlfcvan'gerskwestie", Las ik daarna in de krant; 'k At |me haast een indigestie Aan d' ontvangers-buil de) banld. Maar de korst wals bruin gebakken, D' ov|n wellicht al .te heet; Men zW elkaar wat te verlakken, De bakker zat geducht in) 't zweet. Wie van al de grage klanten, Zou ontvanger voortaan pijn? Twee-en-veertig sollicitanten Trokken aan' dezelfde lijn. •Twee der edelachtb're heeren Dongen mede naar het ambt; Werd daardoor als zooveel keereto, In den Raad weer eens geklamt? ■Maar één, 't is alweer geblekën, Noem ik, 't'klinkt misschien wat raar, Naam lijk, door MIJN bril bekeken, Stellig BOmimer ËeceN KosTelijk De BOer BakkEr Ryper RypEr Kostelijk De BoEf EeceN Bomimer ZaagmAn ZaAgman BakkeR CORSETTEN MAGAZIJN Mient 17 Alkmaar Tel. 526 De nieuwste modellen CORSETTEN, CORSELETS, BUSTEHOUDERS, JARRETELBANDEN, KINDERLIJF JES ENZ. Specialiteit in BUIKBANDEN EN ELASTIEKEN KOUSEN. Ook voor het Ziekenfonds. Vakkundige bediening. Depot PALTHE Verven, Stoomen. Tumult op het Bembraiwltsplein. Gisteravond zijn de betoogingén in het Bem- brandt-Theater tegen de Ufafilm „Morgenrot en op het Bembrandtsplein voortgezet, schrijft het Hbld. De actie gaat uit vaneen Anti-oorlogs comité en het zijn in hoofdzaak communistische. elementen die eraan deelnemen. Maandagavond a.s. belegt het comité een openbare vergadering tegen bedoelde film vertooning. Gisterochtend hebben de officieren van Jus titie mr. van Thiel, eu de hoofdcommissaris de heer Versteeg de film „Morgenrot" gezien ener geen bezwaren tegen geopperd. In totaal zijn gisteravond ongeveer dertig schreeuwers en schreeuwsters uit de zaal ver wijderd een enkele maal ging dit met eenig ver zet gepaard. De arrestanten werden of naar het posthuis Halvemaansteegg of naar het bureau j Singel overgebracht, waar proces verbaal is op- gemaakt.Een groot aantal inspecteurs en re chercheurs was iu de zaal anwezig en 'zoodoen fle kregen de betoogers niet veel kans op voort- 1 zetting van 'hun protesten. Dp straat groepten nu en dan "betoogersf samen een paar maal moest de politie deze lieden met de wapenen uiteendrijven, daar aan het .bevel tot doorloopen geen, gevolg werd gegeven. Er was veel politie o.a. ook vier ruiters pp, fiet Bem- 1 brandtsplein aanwezig. Bij het Thorbeckeplein zijn drie mannen aangehouden die in (het bezit MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 et. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten van gummistokken bleken te zijn. Tot ongeveer middernacht bleef het rumoerig -op straat wer den vöortdurnd pamfletten tegen de filmvertoo- ning verspreid. Het geschil te IJmuijddn. De waarnemend rijksbemiddelaar in het 2de district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft een brief gezonden aan de vereeniging van fee ders van visschersvaartuigen te IJmuiden én de IJmuider federatie van arbeiders in het vissche- rij en transportbedrijf waarin hij mededeelt, dat hem na een onderzoek is gebleken, Öat partijen elkander zeer dicht genaderd zijn. Mr. Jitta'heeft den indruk dat er "feitelijk nog slechts twee be langrijke geschilpunten bestaan en dat partijen wat de overige geschillen betreft, "zonder veel moeite tot overeenstemming zouden kunnen ko men. Hij geeft daarom in overieg met den bur gemeester in overweging, deze twee geschilpun ten de positie van den vierden ma'troos aan boord van de kustbooten en de de betalen schade loosstelling in geval van stilleggen van de boo ten aan arbitrage te onderwerpen. In overleg met partijen zou men daartoe een of twee ar biters moeten aanwijzen. Hiervoor noemt de hr. Jitta den burgemeester van Velsen, en den heer Oud, directeur van het staatsvisschershavenbe- drijf. In de acte van compromis, waarin de re geling van de arbitrage zou moeten worden op genomen, zouden tevens de punten moeten wor den vermeld, waaromtrent overeenstemming is bereikt. Het lijkt den rijksbemiddelaar niet on mogelijk dat er reeds zoodra de acte jvan compro mis zal zijn getcekend, zou kunnen worden ge varen op arbeidsvoorwaarden, die afzonderlijk voor deze korte periode zouden 'worden vastge-' steld. Die rijksbemiddelaar doet een dringend! be roep op "beide partijen om zich irekenschap te geven van het groote belang voor het visscherij- bedrijf en voor IJmuiden om thans aan het ge schil een einde te maken,. Als partijen zich in beginsel bereid verklaren lot .arbitrage zullen zij door den rijksbemiddelaar tot een conferentie worden opgeroepen. D|e stoomtreiler „Knikker" die deze week is uitgevaren is gisteren te IJmuiden teruggekeerd wegens een defect aan de machine. Inbrekers aangehouden,. Een agent van politie te Haarlem heeft twee mannen betrapt, die ingebroken hadden in het Lyceum op het Prinsen Bolwerk. Een hunner was afkomstig uit Losser en de andere uit Botter dam. Hun bedoeling was geld en waardevolle in strumenten te stelen. Zij zijn in bewaring gesteld en de politie onderzoekt thans of zij 'bok de da ders zijn van de vele inbraken welke den laafc- sten tijd in Haarlem zijn gepleegd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1