HET MIEUWJ YAMAIKMAAB HEEGER k Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaargang mmmt NO 34 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 21 MAART 1933 NIEUWE LANGfiDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG -- DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprl] s per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordschaiwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Buitenlandsch Overzicht Mac Dionahl en Mussolini passen bloed transfusie toe op de ongeboren vrucht van de O n twapttaïn gsecn fercjntie. Het moge vreemd klinken wat we hierboven over de Ontwapeningsconferentie constateerden maar we meenden het toch juist te hebben ge typeerd. Benige vrucht heeft het ontwapenings werk te Geneve nog niet afgeworpen. Die vori ge 'week verzoende men zich 1 reeds met een mislukking, maar ziet, daa rstuift Mac Donald van Londen naar Zwitserland en hij suggereert de menigte, dat hetgeen als niets werd beschouwd toch inderdaad wel iets beteékent, mits het maar van andere en betere levenssappen wordt voorzien Hij gaat aan hei werk en dra toont hij de we reld het ontwapeningskind, dat hij -met zijn vredesbloed had gesterkt. Het ontwapeningsplan Mac Donald bracht heel wat sensatie. Het was klaar, en leek eenvoudig. Alle staten, om te beginnen, die van Europa, brengen hun legeref- fectieven tot zekere aangegeven grenzen terug- Zwaar geschut wordt afgeschaft, zware tanks worden niet meer toegelaten, vliegtuigen mo gen slechts tot een zeker aantal worden aange houden, de vloten zullen worden beperkt. Diuitschland mag het leger tot 200.000 man op voeren doch op geenandere wijze herbewapenen en dan steken de regeeringen van de mach tige Europeesche staten nog eens de twee voor ste vingers van de rechterhand omhoog om'te- zweren, dat ze haar eed van Locarno en de eed door Kellogg afgenomen, zullen 'houde n. D|e wereld klapte in de handen en riep bravo. Ook in Frankrijk deed men dat, maar men had er bedenking tegen het plan, omdat het ide Fran sche veiligheid niet genoegzaam waarborgde. Toen ging Mac Donald naar Rome en ook daar juichte men. Het plan vond men er schitte rend» maar van de effectievenvermindering wilde men er niet veel weten. Mussolini had een vredesontwerp bedacht, Italië, Frankrijk, Enge land en Duitschland zouden voor vijf jaar een vredesbestand sluiten, d.w.z. z:e zouden elkaar in al dien tijd niet aanvallen. Djaartoe zonden Ide regeeringen de twee voorste vingers van de rech ter hand, enz. Mac Djonald moet zich erg inge komen hebben betoond mtet de Italiaansche voorkomendheid. Nu is hij naar Parijs terugg om er zijn ontwapeningskind 'een spuitje te laten geven door dokter Dteladicr. Hjet arme schaap. Jodenvervolging in Diuitschland. "Moor denaars «lorden op vrije voeten gesteld!. Dir. Luther afgetitalein als directeur; v. de Rijksbulnk. U|e opening vani de Rijksdagzitti'nig. Op heden Dinsdag zal dus de nieuwe rijksdag plechtig worden geopend. En daarmede zal een plechtige uitvaart zijn bereid aan de Duitsche democratie. Vermoedelijk zullen wel niet veel Marxistische rijksdagleden de officieele plechtig heid bijwonen, want de politieke terreur duurde deze week onveranderd voort. Tal van socialis tische en communistische rijksdagafgevaardigden bevinden zich in hechtenis. Toen de politie |de- zer dagen in Baden een socialistische volksverte genwoordiger kwam aanhalen, schoot deze beide met de arrestati ebelaste agenten neer. H|etj ge volg was, dat nu alle Badensche socialisten en communistische vertegenwoordigers achter slot en grendel zitten. Ook den |Joden geldt de ter reur. Alle Joodsche strafrechters zijn ontslagen en de Joodsche zakenlieden blijft men met allerlei chicanes lastig vallen en vervolgen. Elen nieuwe noodverordening is uitgevaardigd.. Zp betreft ide inkrimping van ambtenaarsfuneties, dubbele be lasting op Warenhuizen en de vervanging van zilvergeld door nikkel. Dr. Luther, de president van de Rijksbank is tot zijn ontslagname ge noopt. Dir. Schacht volgt hem weer op- De valuta zouden gewaarborgd blijven. Behalve een ver lenging van het verbod tot .uitgifte van een groot aantal Duitsche bladen is nu ook leen ver bod in werking getreden van binnenvoer van tal van buitenlandsche bladen. Dir. Luther de afgetreden rijksbankdirecteur, is intusschen tot zaakgelastigde te Washington benoemd. ;i Diuifcsch conflict met Tsjecho Slowakije Dje Duitsche regeering heeft het betalingsver keer met Tsjecho Slowakije door een verbod stop gezet nadat zulk een maatregel eerder door Isje- cho Slowakije was genomen. De regeering in Praag vond het onduldzaam, dat |deviezenrege- ling en andere bepalingen den handel op Duitsch land onmogelijk maakten, waarom ze tot haar rigoureuze maatregel besloot. De handel tus- schen beide landen ligt thans stil. Dé gebeurtenis van heden, het gesprek van den dag in Alkmaar en wijde om geving: Victorie, Heeger opent morgen. Woensdag 3 uur! Gemoderniseerd tot in de kleinste onder- deelen, met een verkoopruimte die méér dan verdrievoudigd is, 10 paskamers en een etalageruimte waarin Gij niet uitge keken raakt, is Heeger thans hét toonaan gevend Modehuis in Alkmaar, voor de Dame van smaak en elegance. Morgen 3 uur worden de deuren geopend en stelt Heeger het op buitengewoon hoogen prijs ook U in zijn gemoderniseerd en ver nieuwd huis te ontvangen. Wowlt Weetaen weer bed i'eig:! In Oostenrijk is na een week van politieke hoogspanning de rust thans weergekeerd, maar reeds verluiden berichten, dat er weldra weer po litieke onheilen zouden zijn te verwachten. Be richt wordt, dat tegen 25 Maart een opmarsch der Heimwehren naar Weenen wordt verwacht. RritschRussisch geschil. De Britsche regeering heeft een geschil met Moskou waar vier Britsche ingenieurs zijn gear resteerd op beschuldiging van sabotage. De Brit sche regeering vindt dergelijke beschuldiging on zinnigg en eischt waarmaking of intrekking der beschuldiging en invrijheidstelling van de be tichten. Er wordt zelfs gedreigd met verbreking der economische betrekkingen. Uit Oost en Wtest Het verluidt dat president Roosevelt zich zou hebben verklaard voor toetreding der ,Ver. Sta ten tot het Int. Hof ,van Justitie en inniger in ternationale samenwerking. En nü nog over iets anders. Verwacnt wordt, dat tegen begin April in de Ver. Staten overal licht bier zal mogen worden verkocht. Die Chineezen, die aanvankelijk langs den Chi neeschen muur hardnekkig tegenstand hebben geboden aan de Japanners, zijn nu aanzet wij ken. Blijkbaar beoogen de Japanners een pp- marsch naar Peking- Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield in „De Roode Leeuw" zijn laatste Nutsavond waarbij ook de dames tegenwoordig waren. Zijn de gewone 14- daagsche samenkomsten gewijd aan het behande len van diverse onderwerpen, de z.g. vrouwenavon den beoogen een gezellig samenzijn. Tooneel, mu ziek, lezing, voordracht enz. vormen dan doorgaans een afwisselend programma. Ook op dezen avond ontbrak het niet aan groote verscheidenheid. In aanmerking genomen dezen bewogen tijd, was men over de te verwachten opkomst wel wat sceptisch gestemd, doch „men" had zich vergist, want in een vrij groot getal waren de leden en de gasten aan wezig. Natuurlijk was het welkomstwoord van den voorzitter een blijde getuigenis, waarin reeds de priori gezinspeeld werd op een gezellig verpoozen, temeer waar een bijzondere attractie de aandacht vragen zou. Wij onthouden ons het noemen van na men, daarvoor waren er te veel. Allen deden hun best en alleen zagen zich met een luid en dankbaar applaus beloond. Het blijspel, de één-acter „De pro fessor en zijn vrouw" werd goed vertolkt en er is uitbundig om gelachen. Niet minder was dit het geval met de vertooning van het „Schimmenspel" waar meer dan om gelachen werd. Ook de opvoering van de Kufferblieksche raadsvergadering met haar wel wat ruwe schakeering, dwong een schaterend gelach af. Muziek, voordracht, lezing en gemeen schappelijke zang verbeurten elkaar. Inmiddels was het na twaalven geworden en sloot de voorzitter deze zeer gezellige samenkomst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1