TREFPUNTEN Radio Programma's Binnenlandsch Overzicht SCHENE G. GEUS' TABAK van 25 ct. p. '4 pond Magdalenenstraat 14, Alkmaar HERIK. DU CROCQ TREFPUNTEN 50 cent Buitenland WOENSDAG 22 MAART HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.01 gr.muziek 10.00 VPRO morgenwijding 10.IS VARA uitz. v. d. arb. in de continubedrijven 12.00 de Notenkrakers 1.45 Verzorgen zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.15 gr.muziek 6.30 R.V.U. 7.00 SDAP-kwartier 7.20 VARA-orkest 7.58 herhaling S.O.S.-beriichten 8.00 Matthaus- Passion van J. S. Bach. Uit te voeren door de Stem des Volks 9.30 De Vakbeweging 9.50 voortzetting uitvoering 11.00 Vaz Dias 11.15 gr.muziek 12.00 tijdsein en sluiting. HUIZEN, N. C. R. V.: 8.00 schriftlezing en meditatie 8.15 morgen- conocert 10.00 zang door het NCRV-dameskoor 10.30 morgendienst 11.00 Viool recital 12.00 Politieberichten 12.15 Trio van der Horst 2.00 landbouwuurtje 2.45 verzorgen zender 3.00 lezen chr. lectuur 3.30 orgelspel 4.00 gr.platen 4.30 vervolg orgelconcert 500 kin deruurtje 6.00 gr.muziek 6.15 H. Amelink 6.30 Cursus Engelsch 7.00 onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.30 politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8/00 Samenkomst van het Leger des Heils te Goes 9.30 Orgelconcert 10.30 Vaz Dias 10.40 gr.muziek DONDERDAG 23 MAART HILVERSUM, A. V. R. O.: 8.00 Tijdsein 8.01 gr.muziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 10.15 gr.mluziek 10.30 Solistenconcert 11.00 cursus 11.30 vervolg solistenconcert 12.00 tijdsein 12.01 omroep orkest 2.15 verzorgen zender 2.30 gr.muziek 3.00 naaicursus 3.45 gr.muziek 4.00 bevr. Ant. van Dijk 4.30 solistenconcert 5.00 ver halen voor grootere kinderenu 5.30 omroep orkest 6.30 sportpraatje 7.00 omroeporkest 8.00 tijdsein 8.01 Vaz Dias 8115 gr.muziek 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Am sterdam 9.25 Aanesluiting met Theater Tu- schinski, Amsterdam 10.00 Aansluiting met ge bouw „Tivoli" te Utrecht 10.45 aansluiting met Theater Tuschinski, Amsterdam 11.00 Vae Dias 11.10 gr.mluziek 12.00 sluiting. trio met Rolanda en Dzakisky, maar zooals we boven reeds schreven, achten wij zijn partij niet de meest geslaagde, en lag die hem schijnbaar niet altijd. De Theaterdirecteur en de clown (de heeren Hart en Koeman) waren aardige typen, zoo ook Katinka (Mevr. A. de Groot-Vos) die haar rol met een juiste opvatting speelde. Meermalen zagen we aardige solo- dansen. De twee zigeuner meisjes in het tweede be drijf, mogen hierbij wel in het bijzonder genoemd worden. De andere dames en heeren vulden het geheel op waardige wijze aan, en de kleurige fleurige groepen (costumes en grime, Ridderikhof Hoorn) waren dik wijls een lust voor de oogen. Van de figuratie verdient nog een bijzonder woord van lof, de lange zigeuner met de valsche oogen, die daar in het derde bedrijf aan den rechterkant, maar in een hoekje stond te loeren, of het goed ging tusschen Rolanda, Dzakisky en de heer. Kos telijk hoor! Als geheel genomen, was het eerste bedrijf nog wat slap, de koren wat schuchter, de spelers nog wat stijf, maar al spoedig kwam men los, en vielen de prestaties zeer te waardeeren. Het orkest, bestaande uit zes violen, trombone, klarinet met piano-begeleiding weerde zich dapper, speelde algemeen zuiver en volgde den leider, den heer Zaal, die weer de touwtjes, als gewoonlijk, goed in handen had, in al zijn intenties. Soms was het iets speciaal de vleugel te luid, en kwamen de stemmen er niet voldoende onderuit. Een stille kracht, die met eere genoemd mag wor den, is de regisseur,, de heer H. Slikker, wiens deel zeer groot moet zijn, dat deze uitvoering zoo geslaagd is. Man achter de schermen, ons bijzon der compliment! De vleugel was welwillend afge staan door de Pa. Ypma, Alkmaar. 11.00 gr.muziek lunchcooncert. HUIZEN, N. C. R. V.: 10.00gr.muziek 10.15 morgendienst 10.45 gr. platen 2.00 cursus 3.00 vrouwenhalfuur 3.30 verzorgen zender 4.00 bijbellezen 5.09 liederen-recital 5.45 cursus 6.15 S. Postmus 6.45 cursus 7.00 weekoverzicht 7.30 poli tieberichten 7.45 Ned. chr. Persbureau 8.00 Piano-concert 8.30 Ds. L. D. Poot 9.00 gr. platen 9.15 vervolg rede Ds. L. D. Poot 9.45 orkestvereen. „Joseph Haydn" 10.20 Vaz Dias 11.00 gr.muziek. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is de voetbalvereen. D.T.S. voornemens in de maand Juni seriewedstrijden te organiseeren, waarvoor de volgende vereenigingen uitgenoodlgd zullen worden: Sparta, Vrone, Succes, Alkmaar, Alkmaarsche Boys, N.V.V. en Uitgeest. De voetballiefhebbers staan dus weer eenige mooie wedstrijden te wachten. NOORDSCHARWOUDE. In een der lokalen van de u.l.o.-school werd heden een ouderavond gehouden, die zeer druk bezocht was. Het hoofd der school gaf een lezing over het onderwijs in de Duitsche taal, zooals dat aan de u.l.o.-school wordt gegeven. In de pauze werd tot nieuw lid van de oudercommissie de heer A. Ootjers te Oudkarspel gekozen. Na de paauze gaf de heer L. v. d. Bijl, onderwijzer a nde school, een lezing over Zwitserland, die met lantaarnplaten werd ge ïllustreerd en bijzonder in de smaak viel. De operette Rolanda door Caecilia voor het Nut. In aansluiting met de uitvoerige reportage van den avond als geheel, volgt hier het verslag van Rolanda. Rolanda. einde wordt gesteld De opvoering van een operette is te vergelijken 1 met een driehoek, waarvan de drie punten zijn, de capaciteiten van de speler, de muzikale lei ding en de regie. Alle drie zijn nauw aan elkaar verbonden. In het bijzonder is dit wel het geval met een operette als Rolanda, waarin de componist het èn den opvoerenden, èn de regie, èn de muzikale leiding niet gemakkelijk maakt. Den opvoerenden niet, omdat de muziek niet altijd in het gehoor ligt en soms eigenaardige, haast Debus- syachtige effecten en dissonanten vertoont, de regie niet, omdat ook het libretto soms niet-eenvoudige spelmomenten en actie bevat, en de figuratie af moet zijn, wil zij voldoen, en de muzikale leiding niet tenslotte, omdat 't voor een dirigent een heele toer moet zijn, dit alles te comlbineeren, en het geheel solisten, koor en orkest in het rechte spoor te houden. Maar na ernstige studie moet deze operette een succes worden, juist, omdat, zoo gauw We stidifceto! Pan Europa We hebben weer een schoon gebaar gemaakt aan het ziekbed, der wereld. Wij Nederlanders, hebbeh ons vereenigd althans een aantal on zer in een Nederlandsche Pan Eiuropavereeni- ging, welke bedoelt ons wat sterker van inter nationale gedachten te doordringen, opdat ein delijk eens de tolmuren zullen worden wegge vaagd, het auiarkiestreven zal worden vernie tigd en de vrijhandel van welken we 'het in ons land toch maar .moeten hebben, zal worden her steld. Pan Europa zoo lezen we in het commu nique van de oprichters, wil een halt toeroepen aan de verdwazing van onzen tijd. Pan Euro pa wil kweeken ,een Europeesch besef. Het streven is /ongetwijfeld schoon, maar voor- loopig onvruchtbaar. D|e ideeën, welke Pan Eu ropa verkondigt, liggen vooral in dezen crisistijd zoo vast geworteld .in ons volk, dat'het ons haast overbodig lijkt om ,er mdidels deze nieuwe vereeni ging nog eens extra van te getuigen. De vraag is xmaar, hoe we de volkeren en regeeringen der xgroote Europeesehe zaikèn tot onze zienswijze xkuhnen overhalen. I Het kan intusschen ,geen kwaad, als Pan Eu ropa mede probeert pm een goede zaak, mis schien wel met Andere en betere middelen te die nen, Tot. de .oprichters behoort een uitgelezen schare van industrieelen, .economen en andere geelerden. 1 'ij Maar verdeelJn ons .zelve in 53 partijen I In scherpe tegenstelling met het centralistisch streven van de. .bovengenoemde nieuwe organi satie staat de politieke versnippering, waartoe het volk in eigen gelederen steeds opnieuw mede werkt. Bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamer hebben we pns voor geheel Europa 'be lachelijk gemaakt door het vestigen van een re cord in zeteljagerij. Niet minder dan 53 politie ke partijen hebben hun geluk bij de verkiezin gen willen beproeven. Dié te betalen buit zou bij eerlijke verdeeling onder ,de gegadigden nog geen i twee zetels per politieke partij kunnen opleveren En een volk, dat zich zoo, verdeeld, zou zich moeten gaan opvoeden voor het uitdragen van de internationale gedachte? Het wordt tijd, dat door een wettelijke voorziening aan de al te ergerlijke politieke uitbuiting van ons volk een Brillenreparatie Vak optie voordeel is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen. Langestraat 80 - Telefoon 352 Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN OPENBARE PROPAGANDA-AVOND ter gelegenheid van het 36-jarig bestaan der Geh. Onth. Vereenigingen aan den Langedijk e.o. op Zaterdag 25 Maart 1933 bij P. Kramer te Zuidscharwoude. Programma bevat o.a. Spreker de heer Warnsbeek, Amsterdam, Tooneel en medewerking van den heer en Mevr. Fred. GrootHagenaar. In de pauze wordt een kop thee en versnapering aan geboden. Entree 50 cent. De Wilt ,U veel BLOEMEN voor weinig geld, besteld dan U dahlia knollen, 10 vctor een gulden, bij H. Ligtenberg. Ook je adres voor alle soorten bloem werken. Bloemisterij, Spoorstraat, Oudkarspel. Telef. 147. Te huur: vijf akkers BOUWLAND (96 snees) van K. Jongert. Te bevragen bij K. Wagenaar Wz., Noord-Schar - woude. gecomponeerde werk, een bijzondere aantrek kelijkheid heeft. De taak van het orkest is niet slechts als een illustreerend onderdeel opgeVat, maar het thema is zoo doorwerkt, dat het één ge heel vormt met was solisten en koor te doen krij gen. Een zeer geslaagde ouverture, waarin de trom bone een aardige partij blaast, en vooral de klari netpartij oorzaak is, dat echt zigeunerachtig akkoor den verkregen worden, en waarin de muziek steeds dringender, geheimzinniger wordt, leidt het eerste bedrijf in. De muziek blijft het geheele stuk door bijzonder suggestief, alleen de arias van den heer in het derde bedrijf, wanneer hij Rolanda zijn liefde verklaart we wat zoet en lang, o.i. heeft de ouverture voor het derde bedrijf, waarin de orkest- tatie een knap stuk werk genoemd kan worden, en in het slotkoor haar hoogtepunt bereikt. Zeer ge slaagd is ook de muziek, in ouden dansvorm, bij de dans voor de tent in het tweede bedrijf. De tekst is aardig, nergens banaal, en zal een vereeniging die zichzelf eenige eischen kan stellen, met dit „Hol- landsch fabrikaat" (dat men toch steunen moet) op haar repertoire te nemen, zichzelf en haar pu bliek een grooten dienst bewijzen. En nu de opvoering. Een vereeniging als Caecilia verdient „critiek". Laten we dan direct constateeren dat deze opvoering van dilettanten algemeen op een goed peil stond, en de hoofdrolspeelster Rolanda (Mej. Nel de Boer) in sommige momenten beroeps kwaliteiten toonde in zang en gebaar. Zij beschikt over een goede stem en weet die te gebruiken ook. Meermalen verraste zij door gevoelig spel en voor dracht, en was haar opkomst in het derde bedrijf, en haa aria b.v. bijzonder geslaagd. Haar tegenspeler Dzakisky, (de heer K. Schuyt) had ook vele goede momenten. Het had nog wat vuriger gekund. De heer (de heer L. Uipkes) speelde beter dan hij zong. Het was wel eens tegen den toon aan, vooral in het Sweevliiet blijft in arrest. Ook een beroep op den minister van Justitie ten l>ehoeve eener voorloopige invrijheidstelling van den heer Sneevliet, lijstaanvoerder van de Bev|. Soc. Partij, heeft geen effect gehad. De minister heeft bepaald, dat de heer Sneevliet^ wien opruiing wordt ten laste gelegd, in voorloo pige hechtenis blijft. Het is overigens de vraag of het slachtoffer daardoor veel verkiezinigs- sehade wordt berokkend, Zijn gevangenhouding levert veel slof voor agitatie. Half Amsterdam is volgekalkt met den eiseh „Sneevliet moet vrij-' i W,e krijgen nieuw» postzegels. Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje, worden vier soorten nieuwe postzegels uitgegeven in de waarden van 1.5 cent, 5, 6, ®n 12.5 cent. De eerst genoemde waarde draagt het wapen van den Prins, op de andere drie zegels worden portretten van den Zwijger afgebeeld. Gedurende dit heele jaar zijn de postzegels verkrijgbaar en ook1 ge durende het volgende jaar mogen ze nog wor den gebruikt. De uitgifte begint ojp '1 April* Van den 24 April 's Prinsen geboortedag af tot 31 Mei zullen in de waarden voornoemd, uitsluitend de jubileumpostzegels worden ver kocht, tenzij men uitdrukkelijk de gewone .ze gels verlangt. Dié rijksmiddelen eeds maar Februari bedroegen de ontvanf 'Allerlei. Nergens ter wereld schijnt het op het oogen blik trouwens plesant te zijn wat het weer be treft. Uit Java wordt bericht, dat "jdit1 (eiland door geweldige stormen pn zware regenval ge teisterd wordt. Groote overstroomingen hebben plaats en op verscheidene plaatsen zijn slachtof fers te betreurep De Israëlitische kerkgenootschappen hier te lande hebben een commissie benoemd met op dracht om stappen te doen, welke de tijdsomj- standigheden in verband met den 'toestand .dier Jo den in Diuitschland h.i. zullen eischen. Blijkbaar wordt er rekening gehouden met de mogelijk heid, dat een aantal Diuitsche Jolden naar ons land zal moeten vluchten. Als een anti-Diuitsche fascistische reactie mo gen ook de demonstraties worden aangemerkt, welke in Amsterdam en Botterdam zijn gehou den tegen opvoering van de film „Morgenrotj" een soort Djuitsch nationalistische oorlogsfilm in welke het oorlogshelden gloriedom wordt ver heerlijkt. Vele protesteerenden blijken intusschen com munisten te zijn, menschen, die van oorlogsge weld alleen maar af keurig zijn, aïs het tegen de Sovjets gericht is of als daartegen gericht wordt beschouwd. Aanslag op Hitier voorkomen. l!n een persconferentie deelde de politie-presi- dent van Munchen, Himmler mede, dat doo.r Je waakzaamheid van de bevolking en het snelle in grijpen van de autoriteiten een aanslag op rijks kanselier Adolf Hitler kon worden voorkómen. Volgens berichten uit Z/witserland was men sedert enkele dagen erover ingelicht, dat van communistsiche zijde aanslagen beraamd waren op den rijkskanselier en de leidende figuren van het huidige regiem in Diuitschland. Het desbe treffende materiaal móet zeer omvangrijk zijn. Gisterochtend zou het bijna tot zulk een aan slag gekomen zijn. Er werden namelijk in de nabijheid van het Bjchard Wagnerstandbeeld dus in de nabijheid van 0e woning vanjden Bjjkskan selier in Munchen, drie Tisjekisten waargenomen van wie een Djuitsch en "twee Bjussisch of Tsje chisch spraken. Mét een &uto, die het Berlijn- eche letterteekén I A droeg kwamen zij bij het standbeeld aan waar zij drie handgranaten en mu nitie neerlegden. Volgens de verklaringen van ooggetuigen staat het vast, dat' 2lj het plan had den tijdens het voorbijrijden van den auto van den rijkskanselier door de Prinsregentstrasse .een aanslag met handgranaten op hem te 'plegen. Dioor het toeslnellen van politie welke door (de getuigen gealarmeerd waren, werden de drie "mannen op de vlucht gedreven. Zij konden tot dan doet de boer al wat ,ie wil' Gelet op 1 nu toe nog niet worden gearresteerd. D|e hand dat spreekwoord voorspelt Maart defn boeren granaten met lonten werden Onschadelijk ge en tuinders thans eein sof. J maakt. De politiepresidelnt voegde aan deze me- De rijksmiddelen vloeien steeds maar lang zamer. In Februari bedroegen de ontvangsten ongeveer 31.5 millioen tegen circa 38 imifiioen in dezelfde maand van het vorige jaar. Wel een echt crisisverloop. D» staart valn Maart». Ook in de natuur crisist het. Na |een paar mooie Maartsche dagen heeft Maart bewezen dat ze haar staart nog driftig roeren kan. Stor men gaan gepaard met geweldige slagregens en hagelbuien. Een droge Maart en een natte April dedeelnigen toe dat hij in iedere poging tot een aanslag een allerernstigste bedreiging Van de rust én de veiligheid ziet. Ingeval het eerste schot ook maar zou valleln, zelfs wanneer het geen doel zou treffen zou (het an Diuitschland tot een chaos ku'nnen komen, welke geen enkele staats macht der wereld zou kufnnen verhinderen,. Hij gaf den uitdrukkelijk™ wensch te kennen dat dergelijke pogingen zich niet meer zouden herhalen. Concentratiekampen voor Diuitsche nisten; i Dn Diachau bij Munchen zal Woensdag een con centratiekamp voor communisten worden geopend Het kamp schij'nt in liet bijzonder bestemd té zijn voor het gevangen houden van communisti sche leiders, die vastgehouden zullen worden tot zij hun politieke meening .uiterlijk? heb ben afgezworen. Dictatuur in Duitschland Ofschoon eigenlijk reeds van een dictatoriale macht in Diuitschland gesproken kan worden, schijnt men nog verder 'te willen gaan, en zal den nieuwen rijksdag als eerste wetsontwerp aan geboden worden, een, dat niet meer of minder omvat dat, het parlement zelf afstand doet van alle rechten om deze over te geven aan het} kabi- |net Hitier. Dje rijkspresident behoudt zijn be voegdheden maar alle wetgevende en uitvoerende macht zou aan het kabinet moeten overgaan. Po 1 it.iK' maatregelen in Potsdam. In Potsdam wordt in groote spanning de dag van de eerste rijksdagzitting afgewacht. ;Dje spoorwegen hebben op enorme toeloop gerekend Groote bedragen zijn uitgetrokken voor versie ring. Die brandweer is extra versterkt, en ook zijn vele veiligheidsmaatregelen genomen. De politie is versterkt tot 1600 agenten en 200 re chercheurs. Ilitlcr confenwert met de Centrummannen!. Iin het verloop van de zitting van de Centrum fractie heeft dr. Kaas mededeeling gedaan van zijn onderhoud met rijkskanselier Hitier, waar aan zooals bekend ook dr. Stegewald enDr. Hac- kelsberger hebben deelgenomen. Over de resulta ten wordt het diepste stilzwijgen bewaard'. ZAngara gecxecutfleaid. De moordenaar van Chicago's burgemeester, de Italiaan Zangara, zooals men weet reeds eer der veroordeeld tot 80 jaar gevangenisstraf, we gens een aanslag op president Boosevelt, is '20 Maart op den electrischen stoel 'ter dood ge bracht. Mac Djomald naar Parijs vertrokken. Mac Donald heeft zijn bezoek aan Mussolini beëindigd en vertrok heden naar Parijs. In Letland worden de Fascisten uitgewezen Met JL tegen 14 stemmen is het voorstel der sociaal democraten in het Detlandsehe Parlement

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2