NIEUWE si Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaar tra n<r Mitoave: firma I. H. KEIZER .flektenr 1. H. KEIZER. Bureel Honrdscharwouda. Buitenlandsch Overzicht Afd. „Geestmer-Ambacht" Jaarvergadering der Tuinbouwver. De Eendracht ays en van- rel beter. RH 5 allerhoog» Le een) dtas- Uie de I r' -ntige tuin- I og een argu- loudend was, 'aar gelukkig I loogistens den en manden. 1 belangen is I nbouwvereeni voor den dag i irder dan die jrisis Voor de I it onvoldoen- I jen tuinders- a eutrale Bond d- en Tuln- oeten komen wvereenigin- de vakorga- luiten bij het ligingen, die :n telt. Want eindelijk wel heusch niets eenige jaren mdere stand iervan komt at bezfit een ogstens zijn geen factor Ier zijn land ïoed gaat en m rijke tuin n loopt het hard werken ids laat en hij staat ;n dan de s organisatie dat de las- r den arbei- tegenstelling vette brok- linders heen ;eld te kun- nkten grond en appel en neer er dan nt het spel- urder en de 1 weer (aan zoet winstje de tuinder isis. Tenzij niet aan de 1, maar van schen kapi- wordt fijn NO 35 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERDAG 23 MAART 1933 LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abnnnmentsprljs: oer S maanden f 1.1*. tar eischen, n Land- en eden, maar voorkomen, Ltgebult. Zij telling waar it de grond n, wanneer worden zijn t zij de op- u waardoor en consu- ichting van ezamenlijke sen, macht- buinders bij self kunnen m de arbei- d-e heer K. haar Land- jk reeds is Ier tuinders kkeling der tl, maar in en van één ik maar zij len en men at zij ont- ndelijk. „Ik tgenoodigd, gere kamer ind te héb- itstonü een 1 lady Wol- .lexa en de a zeer vroo had aange- /roolijkheid ontroering het salon vljn bléven srraam zat. e zij zacht. De kamer ontroering neesteresse ging heen Ledenis ze- kost dezen ien gedaan Zij Is niet Daar zijn ik .bezitten, emand, die ie. Ga mee, tt niemand wilde niet en kunnen en aanlei- Wanneer il dit eene die zouden f onopge- vestibule, rroote zaal bleef voor lenen, wat Alexa kon gemeubi- ïr gesloten AD VERTENTTEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Duitsdre rijksdag geopend. Zal het Keizerrijk meerdere glorie moeten bijzetten aan het Nationaal sodalis me? Be machtigingswet wordt aan vaard. B|e oud» rijkskleuweini hersteld. Be Ver. Staten interesse»: en zich voor de Jodenvervolgingen in Bmitschland Met heel veel luister is Diinsdag de nieuwe Rijksdagzitting in Potsdam geoepnd. Het werd een nationaal festijn van ongekende schittering, en met massale belangstelling- Pet was Hitiers dag en naar Hitier zieide ook de dag van Buitscnlands wedergeboorte. Laten we er bet beste van verhopen. Eie communistische afgevaar digden waren 'niet aanwezig, ze ('zitten bijna bijna voltallig in de gevangenis. Dè socialisten waren wel opgekomen, maar ook van hen zitten twaalf afgevaardigden in arrest. Ee socialistische afgevaardigde Vogel vroeg Binsdagmiddag, toen de zitting naar de Krollopera rm Berlijn was over geplaatst, onmiddellijke invrijheidstelling. Het voorstel werd naar de commissie verwezen. Om nog eens cp de plechtige opening terug te komen, daarbij waren ook verschillende, leden van het oude Keizerlijke Huis aanwezig, o.a. de ex-kroonprins die president von Hindenburg hartelijk begroette onder toejuiching der aan wezigen. Men beweert dat de dagen van 'herstel van het keizerrijk naderen. Eie Nazi's, die nu de macht hebben verworven zouden niet afkeerig wezen van de schittering der keizerlijke glorie. Gelijk Mussolini zich, dank zij het Italiaansahe koningschap Buce hertog .mag heeten, zoo zouden ook de nieuwe machthebbers in Berlijn, zich slechts door ©en herstel van het keizerrijk' tot vorsten en graven kunnen doen, verheffen. Of het waar is? Ook den Nazi's-' zal wel biets men- schelijks vreemd zijn. De oude rijksvlag is reeds i'n eer© hersteld. De Eiuitsche rijkskleuren zullen weer het zwart,; wit, rood zijn, maar met een hakenkruis op het wit, het oud-germaansche zonneteeken, dat de Buiisoh nationalistische jeugd zich koos als em bleem in den strijd voor herstel van het aanzien en de grootheid van .het {Buitscha volk,j gelijk dat in den mond van Hittler heette Be machtigingswet zou naar pier verwachting Donderdag worden aangenomen. De regeering krijgt daarbij zeer vergaande bevoegdheden, o.a. het recht om zelfstandig de Grondwetswijziging door te voeren. Voor deze machtigingswet was een meerderheid van twee derden der stemmen noodig, een meerderheid derhalve waarover de nationalistische partijen niet beschikken. Het Centrum echter heeft haar sanctie aan de wet willen schenken, blijkbaar in ,de overtuiging dat het regeeringsplan toch niet te verhinderen was. J In de D-uitsehe gevangenissen is altijd nog wel I plaats voor een aantal rijksdagleden. De Centrum I afgevaardigde Esser is haast Goering als eerste voorzitter tot vice-vporzitter van den Rijksdag rvoigd.) betaling stond, maar later heette het, dat-hij voor de betaling van 15 Juni uitstel zou iverleenen en inmiddels een nieuwe regeling door middel van onderhandelingen zou bevorderen. Het werkloozenvraagstuk baart den nieuwen president mede vel© zorgen. Hij heeft een plan uitgewerkt om een kwart millioen werkloozen bij de uitvoering van eenige groote normalisatie- werken onder te brengen. Bovendien zal directen werkloozensteun aan de bondsstaten worden ver leend, zoodat ook de werkloozen -in de Ver. Sta ten misschien eens door een geldelijke uitkeering voor den ergsten nood behoed gaan worden. .URji het Oosten. Die Japahners dringen regelmatig in de rich ting van Peking op. In de onmiddellijke nabij heid van de oude hoofdstad van China zou -dé Japansche cavallerie reeds zijn gesignaleerd. B© Ver. Staten blijken verontrust te zijn over de berichten omtrent Jodenvervolgingen in het Euitsche rijk en de regeering te Washington heeft haar gezant te Berlijn daarom' om nadere berich ten en inlichtingen verzocht. Bat zal de Nazi's wel wat tammer maken, want Duitschland heeft alle reden om de Ver. Staten te lontzien. Ontspanning van den politiek«n toestand op den Balkan. lh Oostenrijk is eenige politieke ontspanning I ingetreden. De regeering heeft toegelaten, dat de hoofdcommissie van het Parlement weer verga dert zoodat een geleidelijk herstel der parlemen taire verhoudingen mogelijk lijkt. Goed nieuws kwam ook uit Hongarije, waar minister president Gombos met nadruk verklaarde dat Hongarije slechts den vrede wil en volstrekt geen (avontuur zoekt. MeU wordt dus wat vriendelijker op don, Balkan. Uitstel der ontwapeningsconferentie tot na Paschen. Na de sensatie van het ontwapeningsplan Mac Donald en het vredesplan van Mussolini, is het te Geneve weer opmerkelijk stil geworden. Blijk baar zit er al weer geen schot (meer in de onder handelingen en daarom voelt men er alles voor om de ontwapeningsconferentie tot na Paschen te verdageii, opdat de regeeringen gelegenheid heb ben de nieuwe voorstellen nader te onderzoeken Och, ja, de wereld heeft geleerd geduld te hebben. - Roosevelt t> zorge-n. Omtrent Roosevelt's plannen ten opzichte van het schulden vraagstuk loopen allerlei tegenstrij dige geruchten. Eerst verluidde het, Idat hij op Deze vereeniging kwam Dinsdag 21 Maart in jaarvergadering bijeen, in het café van den heer K. de Hart, Oudkarspel. De opkomst was geod. De Voorzitter, de heer E. Vlug, opent met een woord van welkom, en wijst er op, dat nu de vis- scherij 11 weken stil ligt, de visschers weer moeten zien, hoe ze er door komen. Hoewel de vangst niet slecht was, waren de prijzen van dien aard dat van een loonend bedrijf niet gesproken kan worden. Duitschland werkt ook hier remmend. Hoewel men moet moed houden, zegt de Voorzitter want moet verloren, al verloren. Ook roept spreker den heer Hart, opzichter, en de Pers welkom ter ver gadering. NOTULEN. De secretaris, de heer P. Glas, leest de notulen der vorige jaarvergaderingen welke zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. JAARVERSLAG 1932. Uit het jaarverslag memoreeren wij, dat er 2 leden- en 3 bestuursvergaderingen gehouden zijn. 2 leden traden toe, 1 lid is overleden, 2 hebben bedankt. Er zijn twee apparaten aangekocht op de waterleiding om zelf snoek te telen. Deze zullen echter w-eer verkocht worden, daar zij te duur blijken. Er zijn 350.000 eieren uitgezet. 500 fuiken- stokken zijn aangekocht, 1340 pond pootaal en 1170 pond klein blei. De rekening is nagezien door de heeren Schoon en Hoogeboom, en sluit in ontvangsten met f 2108.28, en in uitgaven f 1568.45, saldo alzoo f 589.83. Gratis is ontvangen 35000 stuks montie (jonge paling). Het jaarverslag ziet weinig lichtpunten, en acht den komenden tijd voor de visscherij nog zeer zwaar. Het jaarverslag wordt onder dankzegging goed gekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. De Voorzitter deelt mede, dat van B. en W. van Oudorp bericht is ingekomen dat het gepachte land in Oudorp niet meer beschikbaar wordt gesteld. Het bestuur heeft alle moeite gedaan deze zaak on gedaan te maken, en heeft de Burgemeester toege zegd het water weer disponibel te stellen. Een zekere Veldhuis, ingezetene van Oudorp had getracht de vereeniging het water af te nemen. REKENING EN VERANTWOORDING. Ontvangsten en uitgaven zijn reeds in het jaar verslag opgenomen. De Penningmeester, de heer G. Boerdijk, wordt voor zijn gehouden beheer gedéchargeerd. BESTUURSVERKIEZING Aftredend zijn de heeren W. Sieuwertsen en D. Bakker, niet herkiesbaar. Gekozen worden de heeren: A. Kieft, Oudkarspel en Jb. Sieuwerts, Warmenhuizen met resp. 28 en 27 stemmen. De Voorziter deelt mede dat hij volgend jaar aftreedt en dan bedanken wil als bestuurslid. Echter hoopt hij dit jaar nog op aangename samenwerking. VERKIEZING AFGEVAARDIGDE. Als afgevaardigde wordt bij acclamatie gekozen de voorzitter, de heer E. Vlug. VASTSTELLING PRIJS DER VERGUNNING. De Voorzitter noemt de verschillende tarieven. Kastoestand is nogal goed, en adviseert het Bestuur de vergunningen te brengen op f20.voor groote vergunning, kleine vergunning f 14.en dobber vergunning f7.De tarieven waren resp. f25. f 17.— en f 8.— Na eenige bespreking wordt het bestuursvoorstel bij acclamatie aangenomen. BESPREKING NIEUW CONTRACT VAN WARMENHUIZEN. Voorzitter memoreert hoe de gêmeente Warmen huizen het reeds 25 jaar loopende pachtcontract heeft opgezegd, in verband met de gewijzigde Vis- scherijwet. Het Bestuur heeft onderhandelingen ge voerd, en wilde Warmenhuizen het recht van hen- gelvergunningen aan zich houden. Verleden jaar had de gemeente dit onrechtmatig gedaan. Het contract, zoo de gemeente dit wenscht, leest de Voorzitter voor. De bepaling jaarlijks f200.— pootvisch in het water uit te zetten verwekt vroo- lijkheid, evenals eenige andere bepalingen, die veel op ambtenarij beginnen te lijken. Algemeen is men van oordeel, dit contract niet te aanvaarden. De heer P. v. d. Molen heeft met een der wet houders gesproken, die meende dat er niet veel ver anderd was. Er zou nog wel te praten zijn, want noch raad, noch wethouders weten het fijne van de zaak, en van het contract niets. Algemeen becriti- seert men de houding van Burgemeester Nolet. Er zijn negen artikelen, zegt de Voorzitter, en als er tien waren, zou men het de tien geboden kunnen noemen. Men wil de visschers aan handen en voe ten binden. De Voorzitter vraagt echter of de vergadering wel weet, in welk packet de visschers komen, als Warmenhuizen blijft weigeren. Moeten de Warmen- huizer visschers nu ook uit de wateren verwijderd worden? Als elke gemeente afzonderlijk de wet gaat stel len, moet dit het begin van het einde zijn. De vis schers moeten baas blijven in eigen huis. Geschre ven zal worden dat de vereeniging accoord gaat met de pachtsom, en met de hengelvergunning maar dat de oevrige voorwaarden niet geaccepteerd kun nen worden. Er is bericht ingekomen, dat voor 18 Maart uitslag moest zijn, maar was dit natuurlijk onmogelijk. Aan den Raad zal geadresseerd wor den, opdat de leden kunnen weten, dat de Warmen- huizer visschers in hun brood benadeeld worden, nadat nog een paar visschers uit Warmenhuizen morgen belet bij burgemeester Nolet zullen aan vragen, en dit niet gelukt. Ook gaat de Inspecteur naar den Haag, als blijkt dat niets helpen wil. VASTSTELLING HOE MET DE FUIKEN GEVTSCHT ZAL WORDEN. Verleden jaar is begonnen z.g. op de schuit te visschen. Dit is goed bevallen. De vergadering is van oordeel dat September vrijgelaten moet worden. En dat Juli en Augustus onder de bepalingen vallen. Een hevige discussie volgt omtrent de kwestie of de z.g. puiten de visch schade aandoen en vernielen. Besloten wordt dat de puiken (zetfuiken) ook ver wijderd moeten worden. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het bestel len van fuikenstokken. Bij de gehouden verloting werden de prijzen ge wonnen door de heeren J. Hessing, A. Kieft, Jb. Sieuwertsen en G. Jonker. Bij de rondvraag richtte de Voorzitter eenige woorden van dank tot de scheidende bestuursleden. Hierna volgde sluiting. De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" kwam Dinsdagavond in jaarvergadering bijeen. Er waren aanwezig 63 leden. De Voorzitter opent met de volgende rede: Vergadering, ik heet u namens het Bestuur van harte welkom, ook de Pers heet ik welkom, en inzonderheid een woord van welkom aan den Bur gemeester. Bestuurslid Swager kon nog niet op onze vergade ring aanwezig zijn, maar bij dezen vooruitgang spreek ik den wensch uit dat hij weer spoedig zijn dagelijksche werkzaamheden mag hervatten. Om de revue te laten passeeren van de werk zaamheden in het afgeloopen jaar onzer vereeni ging kan ik gerust aan uwen secretaris overlaten welke hier wel zorg voor zal dragen in zijn jaar verslag. Vergadering ik wil beginnen met te zeggen dat het in ons bedrijf zeer slecht is, zoo zelfs, dat de ouderen onder ons er niet van weten. En als wij dan voor ons uitzien in de toekomst dan is alles duisternis, diepe duisternis. Zou het dan nooit meer licht worden zal menigeen zich afvragen, het ant woord op deze vraag zal zijn, wel zeker, het licht zal zeker komen, deze crisis gaat zeker voorbij. Vergadering, dezie tijd is voor ons allen een moei lijke tijd, voor de meeste onzer zelfs niet om te dragen, aan wien de schuld van al deze ellende, dit is door niemand te zeggen. Vergadering, ik zie het zoo, het egoïsme viert op heden hoogtij, zoo wel plaatselijk, landelijk als internationaal, wilden wij elkander de hand geven, de toestand zou er veel beter op zijn. Hier zijn voorbeelden genoeg voor aanwezig, maar men schijnt schijnt moedwillig overal den ondergang tegemoet te willen gaan. Ik wil hier niet dieper op in gaan. Vergadering, een oogenblik wil ik even stil staan bij de baggerregeling voor de kleine tuinders. Hier werd van onze plaatselijke Overheid wel de hand gegeven, hiervoor onzen dank, hier is door enkelin- igen op ergerlijke wijze misbruik van gemaakt, ik kan er helaas geen ander woord voor vinden, men heeft misschien de draagwijdte van dezen daad niet ingezien, dit ter verzachting, maar het blijft voor velen een slag in het aangezicht. Vergadering, nu kom ik onwillekeurig op den steun van onze regeering, de bewuste 5 millioen, waarvan op het oogenblik de helft zoo wat van is uitgekeerd, ik heb een schating gemaakt voor deze Tuinbouwstreek door elkaar van f50.per H.A. Die het beter weet zegt het, de andere helft zal zeker komen, doch als het daar 'bij blijft, veel te weinig. Hier wordt voor in de bres gesprongen, te weten door het Centraal Bureau, en de drie stands organisaties. Gezamenlijk trekken deze op om de vastgestelde richtprijzen voor ons te bemachtigen, voor zeker een zwaar en moeilijk werk. Mocht zij hier niet in slagen weest zacht met uw critiek, bedenk dat het uw menschen zijn, blijft achter hen staan als een goede stuwkracht, opdat zij steun hebben, dat maakt hun werk licht, stel vertrouwen in hen, dat is het beste. Raadpleeg eens, kan ik het beter. Vergadering bedenk, zij moeten nog veel meer voor ons doen, hier wil ik wijzen op den steun voor 1933, welke zeer noodig zal zijn om het hoofd boven water te houden, onze regeering is moeilijk te be werken als er om steun aangeklopt wordt voor den Tuinbouw, zij schijnt het niet te willen inzien dat Nederland voor een groot gedeelte op de kurk van land- en tuinbouw drijft. Vergadering, moeilijk is het zeker gemaakt door de vele bultenlandsche belemmeringen welke onze handel in den weg worden gelegd, ons allen wel bekend. Vergadering wij zijn van huis uit vrijhan delaars, maar wordt het nu eens geen tijd om hier mee te breken, hier wil ik wijzen op den 'boycot, om deze ter hand te nemen, tegen die landen welke ons de zwaarste belemmeringen in den weg leg gen, dit als verweer om niet geheel ten onder te gaan. Vergadering als wij onze convocaat bezien en wel punt 6, bedanken van den heer C. Borst. Vergade ring, die spijt mij en ik weet van velen uwer, wij hebben den heer Borst altijd gekend als een zeer ijverig bestuurslid, zoo de heer Borst bij zijn besluit blijft moeten wij dit accepteeren. Als het straks zoo ver komt hoop ik dat u een goede keuze mag doen, het is tegenwoordig geen gemakkelijke taak om een bestuursfunctie te bekleeden. Vergadering ik vraag voor hedenavond weer u volle medewerking, wij weten het allen wij zijn door de tijdsomstandigheden, door de vele teleur stellingen vaak prikkelbaar, ik hoop dat dit heden avond niet tot uiting mag komen, dat wij onze zaken hedenavond kalm en zakelijk mogen afhan delen. Ik vraag nogmaals uw volle medewerking om ons scheepje van hedenavond weer in veilige haven te brengen. NOTULEN. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De heer Kalverdijk maakt een opmerking over de hengelaarsvergunningen. Deze zaak wordt na eenige bespreking in handen van het bestuur gesteld ter afdoening. De Voorzitter deelt mede, dat ten aanzien van de Poterbewaarplaats een commissie gevormd is, die alle moeite doet, de bewaarplaats meer rendabel te maken, door er bollen in tep laatsen. De bollenbou- wers dragen de kosten. JAAR- en FINANTIEEL VERSLAG. De secretaris, de heer A. Timmerman, leest nu het jaarverslag, waaruit te constateeren is, dat als allen hun best doen, de zaak rollende blijft. De ver- eenigingsrekening luidt, ontvangsten f617.48. Uit gaven f 615.39. Voor de Poterbewaarplaats, ontvang sten f 415.10 (op te voeren tot f 1297.65, door omsla gen nog te vorderen posten) en uitgaven f807.06. Het ledental bedraagt 220. Er zijn drie algemeene en 6 bestuursvergaderin gen gehouden. 38200 H.L. steenkool is omgezet grof en 25000 HL, fijn. Van het wortelzaad is 40 pond aanwezig. Den secretaris wordt dank gebracht, en adviseeren de boekencontroleurs tot goedkeuring. Als nieuwe nazieners worden aangewezen de heeren J. Kra mer Pzn., W. van Hout en D. Borst Kzn. De heer Van Hout rapporteert namens de Kunst- mestcommissie. In deze maand heeft de commissie 50000 kg. kunstmest geleverd, dit is 25000 kg minder dan ver leden jaar, daar er thans nog 5000 kg. voor Dirks- horn ook bij was. Thans waren er 31 inschrijvers, verleden jaar 40. Alles is geleverd door het land- bouwkantoor. Prijzen en gehaltes waren als volgt: 11650 kg ammoniak f5.25, gehalte 21.3; 850 kg chili f7.35; 4800 kg kalksalpeter 7.20; 800 kg am moniak salpeter f 6.85; 12450 kg super f 2.25, gehalte 14.3; 1600 kg Thomas slakkenmeel f2.80, gehalte 17.6; 6250 kg patentkali f6.85, gehalte 25.7; 10750 kg kali f 6.06, gehalte 40.3, 500 kg nitrophoska. Een monster was voldoende, 3 ruim voldoende. Eenige discussie volgt omtrent publicatie der prij- zijn, en het feit dat daardoor grootere bouwers buiten de vereeniging om gaan koopen. Nu brengt de Voorzitter in bespreking de boy cotmaatregelen der Fa. Hayteima, Alkmaar. Ook den leden staat iets dergelijks wellicht te wachten, als een zekeren Dekker, wlen een ondeugdelijk sproei middel geleverd was, en die geen vergoeding kan Voorzitter adviseert dan maar te stemmen voor boycotmaatregel tegenover de fa. Haytema, hoewel misschien de zaak op een abuis kan berusten. Voorzitter leest voor een brief van de fa. Hayte ma, die op sommatie van het Boerencomité niet wenscht in te gaan, doch arbitrage voorstelt. Het Bestuur meent, dat arbitrage tusschen Haytema en Dekker geregeld moet worden. De heer Borst deelt mede, dat het Boerencomité de firma genoeg gelegenheid gegeven heeft, en acht het hoofdzakelijk van belang dat de tuinders zich eens laten zien. Conform bestuursvoorstel wordt besloten. Voorzitter merkt op nu ten aanzien van de ver tegenwoordigers in het Marktbestuur op, dat door nieuw reglement het noodig is dat elk jaar de ledenvergadering de afgevaardigden benoemt, en niet zooals vroeger, dat het bestuur dit onderling regelt. De heer Kaan wijst er op, dat morgenavond ge legenheid is voor ontsmetten van koolzaad. Tevens wijst hij op het nut van wortelzaad, ha ver zaad en uienzaad ontsmetting. Voorzitter adviseert bloemkool- en wortelzaad bij de vereeniging te bestellen. REGELING ZETKOOL. Hieromtrent volgen eenige huishoudelijke bespre kingen. wegens bedanken van den heer C. Borst Pzn. Bij eerste stemming is geen volstrekte meerder heid. Op den heer Borst zijn 26 stemmen uitge bracht (ofschoon hij te kennen geeft bij zijn bedan ken te blijven) op den heer A. Baks 15 stemmen. W. Jonker 11 stemmen. De overige zijn verdeeld. De heer Borst licht toe, waarom hij bedankt. Op de voorlaatste bestuursvergadering is kwestie gere zen omtrent afgevaardigde Noordermarktbond. Ver der was er een stemming als algemeen plaatsver vanger, waarin spreker gepasseert werd. Spr. kreeg het idee, dat de andere Bestuursleden hem om zijn principes wilden loslaten. Het is geen koppigheid,

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1