I '33 NooÉollantl en Zuidholland De Bond van Begrafenisvereenigingen Plaatselijk Hieuws Binnenland. Nieuwstijdingen AARDAPPEL-INVENTARISATIE. MAANDAG 27 MAART 1933. DE VERBOUWER VULT ZELF EEN FORMULIER IN Hiermede maken wij bekemd, dat Zijne Excel lentie de minister van Economische Zaken en Arbeid voornemens is aan de volksvertegenwoor diging voor te ptellen, 25 cent per 100 kilogram uit te keeren over de niet-verkochte voorraden consumptieaardappelen, teneinde op deze wijze een kleine tegemoetkoming te verstrekken in de groote verliezen op den verbouw van aardappelen geleden. Besloten is als datum der inventarisatie dezer onverkochte voorraden té nemen MAANDAG 27 MAART 1933. Op dezen datum zal iedere aardappelverbouwer, die volgens onderstaande bepalingen meent aan spraak te kunnen maken op bovengenoemde te gemoetkoming zijn voorraad zelf zorgvuldig moeten opmeten en het resultaat op een daar voor bestemd formulier invullen. Etit formulier wordt beschikbaar gesteld door de tarwe-organisatie. Deze organisatie belegt hiervoor zitdagen, waarop de invulling dient te geschieden. De teler neme dus zijn gegevens ivan huis af mede. Leze zitdagen worden zooveel mogelijk gehouden op Maandag 27 Maart, men informeere hiernaar bij de vertrouwensmannen der Tarwe-organisatie en bij de districtssecreta rissen. De zitdagen zullen zoo mogelijk tijdig in de plaatselijke pers worden bekend gemaakt. Op genoemde zitdagen zullen vertrouwensman nen behulpzaam zijn voor het geven van voor lichting ter juiste invulling van het inventar- satieformulier. Kan men onverhoopt den zitdag niet bezoeken, zoo dient men zorg te dragen op andere wijze (bij vertrouwensmannen en dis trictssecretarissen der Gewestelijke Tarwe Or ganisatie) een formulier machtig te worden en op Maandag 27 Maart volledig in te bullen, te teekenen en in te leveren bij den districtssecre taris. 1 CONTROLE Die gegevens door den aardappelteler (of koop man, die aardappelen op contract verbouwd heeft en nog onverkochte voorraden daarvan bezit) op het formulier vermeld, zullen voor 1 April woredn gecontroleerd. De eigenaar is tot volle medewerking verplicht (kuil openen enz/.) Bij gebleken bedrog volgt uitsluiting van den steun maatregel. Deze controle zal in Noordholland en Zuidholland als regel plaats vinden door de vertrouwensmannen, daarvoor door de districts besturen der Tarwe Organisatie aangewezen. Beroep op hun beslissing staat open. Men dient zich hiervoor binnen 48 uur na de controle tot den districtssecretaris te wenden en tegelijk een bedrag te storten dat 10 procent bedraagt van den steun, welken men over zijn voorraad zou ontvangen berekend tegen f0.25 per 100 kilogr. Het minimum beroepsbedrag is 10 gulden. Wordt zoodanig bedrag niet tijdig gestort, zoo vervalt ieder recht op beroep. De vraag rijst op welke wijze de verbouwer zijn voorraad moet opgeven. Hiervoor kan het volgende van dienst zijn. NADERE VOORSCHRIFTEN. 1. van iedere voorraad per teler wordt bij fie berekening van de tegemoetkoming 1000 kilo gram afgetrokken. Hieruit volgt, dat voorra den van 1000 kilogram of minder niet in aanmer king komen, dus niet behoeven te worden (op gegeven. De teler behoeft bij zijn opgaaf (niet de 1000 kilogram af te trekken, dit geschiedt door de Organisatie. 2 Het gaat om consumptie-aardappelen. Hieronder wordt verstaan alle leverbare aard appelen boven de maat van 33 mm. dus geen kriel poters, misvormde, beschadigde, bevroren knol len e.a. tarra. Een maatgrens naar boven wordt niet gesteld. Die verbonwler diejnt van dei totaal-voorraad dus het getaxeerde' gewicht val» dit kriel) tonzL af te trekken'. Pootgoed ook al is het boven 33 mm., bestemd voor eigen bedrijf, moet ook in mindering wor den gebracht, alvorens de voorraad op het for mulier in te vullen. Van de diverse soorten wordt een aparte opgaaf gevraagd. Pootgoed in kiem- bakken valt er geheel buiten. 3. Die voorraad moet in het bezit en eigendom zijn van telers, waaronder ook wordt verstaan hij voor wiens rekening en risico de aardappelen worden verbouwd. In dit laatste geval is niet de verbouwer rechthebbend, maar de persoon, voor wiens rekening hij ze verbouwde. 4. De hoeveelheid moet opgegeven worden in 100 kilogram met opgaaf van de plaats waar de voorraad zich bevindt. 5. Veranderingen in den voorraad na 27 Maart (datum der opgaaf), en voor de controle (voor 1 April) dienen zooveel mogelijk voorkomen te worden. Heeft verkoop tusschentijds plaats, zoo dient deze ten genoege der controle bewezen, 'te worden. Vervcederen op eigen bedrijf kan gewoon door gaan, maar moet aannemelijk gemaakt worden. G. BEDBOG en te hooge opgaaf, kan uitslui ting tengevolge hebben. Voor juiste adres-in vul ling en onderteekening blijft de betrokkene ver antwoordelijk. 7. De opgaaf dient op de zitdagen te geschie den. Eventueele afwijkingen hiervan kunnen al leen worden goedgekeurd bij gebleken noodza kelijkheid en mits de opgaaf in jeder geval voor 1 April op het formulier is geschieden bij den districtssecretaris ingeleverd. 8. Het formulier vraagt ook invulling van: 1. de totale oppervlakte in 1932 door betrok kene met aardappelen verbouwd. 2. de totale opbrengst hiervan. 3l. of zij op zand, klein of veengrond ^zijn verbouwd. Niet voor steun komen in aanmerking en die nen niet te worden opgegeven voorraden waarop eventueel op andere wijze overheidssteun wordt verleend. Wij raden de aardappeltelers aan vorenstaande goed na te lezen en als zij in het (bezit van eigen verbouwde voorraden zijn (geen eigen poot goed en netto berekend boven 1000 kilogram) er voor zorg te dragen een "der zitdagen te be zoeken. 1 de, dat men het recht had, om deze vooruitbetaalde contributie terug te vorderen. De afd. Sint Pancras en Schoorl infrmeerden naar de resultaten van den propagandist. De voorzitter antwoordde, dat deze naar Juliana- dorp en naar Kolhorn is geweest. Het bestuur wilde de propaganda aan het bestuur overlaten. Van den propagandist heeft spr. nooit iets ver nomen, dan de rekeningen van de auto, waaruit spr, concludeerde, dat hij er op uit is geweest. Resul taten hebben we echter niet gehad. Dirkshorn is verleden jaar als lid toegetreden, doch niet door bemiddeling van den propagandist. Men sprak er zijn verwondering over uit, dat de propagandist niet aanwezig was en ook niet in Jullanadorp is geweest op de gister gehouden ver gadering. Na nog eenige bespreking volgde sluiting. De ver eeniging te Jülianadorp gaf zich nog op als lid van Noordschaxwoude. Gistermorgen geraakte een zoontje van den héér Goudsblom nabij de brug van deLangestraat alhier te water. Döor het moedig optreden van den heer Simon Dekker kon de kleine spoedig behouden en wel op het droge worden gebracht. Dat is nu al het derde kind dat in een tijds verloop van een paar weken daar te water is geraakt. r Bovengenoemde bond hield Donderdagavond zijn algemeene jaarvergadering in „Concordia" te Noord- scharwoude. De Voorzitter, de heer D. de Jong, te Heerhugo- waard opende de vergadering met hartelijk welkom. Aller gedachten, aldus spr., zullen nu uitgaan naar hem, die de vorige maal de voorzittersfunctie ver vulde. Spr. bracht namens allen woorden van dank en hulde aan nu wijlen den heer Kramer, die warm voelde voor alles, wat den bond betrof. Wegens zijn gezondheidstoestand van spr. gaf spr. de leiding over aan den penningmeester, den heer Jb. Kramer te Zuidscharwoude. De Voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat de heer De Jong om gezondheidsredenen het voor zitterschap niet kan waarnemen. Het jaarverslag wees op de droevige omstandig heden, waarin we thans leven. Revolutie en bloed vergieten overal. De wensch werd uitgesproken, dat de vereenigingen hun plicht onder dergelijke om standigheden zullen moeten uitvoeren. Er is 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. Dirkshorn is als lid toegetreden, waardoor de bond thans 13 leden telt. Het totaal aantal leden van 11 afdeelingen bedraagt 7619 tegen in 1931 7726, wat een achteruitgang beteekent van 107 leden. In 1932 werden 174 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 102 leden en 72 niet-leden. Verleden jaar totaal 205. De opgave van het geldelijk bezit van verschil lende vereenigingen waren niet juist, zoodat geen opgave kon volgen. De secretaris wekte op, goede opgaven te ver strekken. Stilgestaan werd bij het overlijden van den voorzitter, den heer P. Kramer. Spr. hoopte, dat zijn naam nog lang bij de leden in herinnering mag blijven. Hij ruste in vrede. Het jaarverslag werd goedgekeurd onder dank zegging. Hierna bracht de heer W. Koeman, de kasnazier rapport uit. Alles was in orde bevonden. De ontvangsten waren f 253.70, de uitgaven f279.29, alzoo een nadeelig saldo van f20.59. Het vorig bezit van den bond bedroeg f309.05, thans f 288.46. Goedgekeurd. Broek op Langendijk en Noordscharwoude wer den aangewezen voor de volgende kasopname. Het abonnement op het maandblad voor begra fenisonderneming is opgezegd. De afd. Oudkarspel stelde voor, leden, die naar een andere plaats verhuizen, niet eerder als lid te beschouwen, of hun verhuisbiljet moet ten raad- huize in de gemeente gedeponeerd zijn. Het Hoofd bestuur adviseerde hierop niet in te gaan. De Voorzitter lichtte het advies van het H. B. toe zeggende, dat er een geschiedenis aan was verbon den. Een groote moeilijkheid is, dat niet direct het domicilie wordt overgeschreven. De heer Jb. de Boer, Oudkarspel verdedigde het voorstel, er op wijzende, dat gevallen, welke dit jaar zijn voorgevallen niet meer mogen voorkomen. Het voorgestelde is de beste oplossing om misver stand en ongenoegen te voorkomen. Zuidscharwoude en Noordscharwoude steunden het voorstel. De heer D. de Jong zeide, dat art. 25 in dergelijke gevallen voorzag. De heer Schoorl, te Schoorl vond het wel mooi, dat men op de secretarie uitslag kon krijgen omdat overschrijving door de afdeelingen wel eens verge ten wordt. Na nog eenige discussie werd het voorstel in stem ming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen verwor pen. De afd. Noordscharwoude wilde gaarne een uit spraak, welke vereen, voor een begrafenis van een niet-lid moest zorgen. De heer De Jong, Heerhugowaard zeide, dat men eens besloten had, dat de eene vereeniging geen diensten mocht verrichten in het gebied van een andere, waaraan de voorzitter toevoegde, dat, als het een laatste wilsbeschikking betrof, de betrffende besturen met elkaar in overleg kunnen treden. Bij de rondvraag zeide de heer Bankersen, Oud karspel dat nu het voorstel van zijn afd, was ge kelderd, deze afd. eigenlijk een vordering heeft op die van Zuidscharwoude. De afd. Sint Pancras vond het niet juist, dat als een huisgezin werd overgeschreven en in de vorige woonplaats al vooruit had betaald, voor risico der nièüwew oonplaats kwam, waarop voorz. antwoord- Christelijke Lagere Tuinbouwschool, te Broek op Langendijk. I Zeer juist lazen wij in de Alkmaarsche Cou- raint, bijblad no. 58 datum 9 Maart 1933 onder het hoofd „Een lagere tuinbouwschool voor d. Langendijk" te stichten door de afd. van den Chr. Boeren, en Tuindersbond, Broek op Lan gendijk en Omstreken „dat leerlingen van elke gezindheid van die school gebruik kunnen ma- ketn met volle rechts." |(Zie voor aangifte leer lingen advertentie in dit blad.) Het onderwijs zal worden gegeven in een vier jarigen cursus. Eierste lesjaar 40 weken, 2, da gen per week. Tweede lesjaar 40 wéken 1 dag per week. Dterde en vierde lesjaar 30 wéken 1 dag per week. Vijf lesuren per «dag. Die vacan- tiedagen worden zoodanig geregeld dat zooveel mogelijk in drukke seizoen tijden geen school ge houden wordt. Leerlingen kunnen zij worden die zeven klas sein der gewone lagere school hebben doorge- loopen en ouder. Schoolgeld bedraagt per leerling per jaar mini mum vijf gulden. On- en minvermogenden kun nen geheel of gedeeltelijk van het betalen van schoolgeld worden vrijgesteld. Voor nadere bijzonderheden vrage men inlich tingen bij het bestuur. Begin der lessen 1 April. Voor dit jaar bij de opening der school waarschijnlijk omstreeks 1 Méi. - EEN NATIONAAL NATUURPARK Naar „De Tel." mededeelt is de Regeering voornemens om van het Kroellerooncern aan te koopen het landgoed „Hooge Veluwe" te Hoen- derloo, om dit te bestemmen voor natuurpark). De A^TJO. over dein afsluitdijk. t 'De dienst AlkmaarLeeuwarden wordt 11 April a.s. geopend. Naar wij vernemen zal de dienst over den af sluitdijk hoogstwaarschijnlijk op 11 April a.s. worden geopend. De dienstregeling zelf bevindt zich momenteel nog ter goedkeuring in handen van Ged. Staten. Zooals men weet heeft de ATO de concessie gekregen. Het ligt in het voornemen der direc tie de bussen om de twee uur (te laten (loopen met een rijtijd van drie uur en 35 minuten. - Aanvankelijk was men voornemens voor de zen tocht in bedrijf te stellen groote met fau teuils geriefelijk ingerichte touringcars, maar daar de toegangswegen tot den afsluitdijk nog niet voltooid zijn, wordt het bedrijf verplicht den dienst met lichter materiaal dat langer over de route doet aan te vangen. Juist gisteren ont ving men te Utrecht van de zijde der Zuiderzee werken bericht dat het nog wel tot het najaar voordat een volledig en onbeperkt vervoer over den dijk kan worden toegelaten. Wat de dienstregeling betreft kan worden me degedeeld dat de eerste bus uit Alkmaar vertrekt om 6.55 uur en vervolgens om de twee uur op den zelfden tijd. D|eze tijd is zoo gekozen, dat aansluiting wordt gegeven op de electrische trei nen uit de richting Amsterdam en Haarlem, die 15 minuten voor het vertrek van de ATObus üit Alkmaar aankomen. De laatste bus vertrekt uit deze stad om 18.55. Een soortgelijke dienstrege ling is ontwerpen van Leeuwarden uit, waar de eerste bus om 6.55 vertrekt. De laatste bus, die daar aankomt, bereikt de stad. om '22.30, het zelfde tijdstip waarop in Alkmaar de laatste bin nenrïjdt. Reizigers voor Amsterdam vinden dan nog aansluiting. Ten slotte kunnen wij nog berichten, dat de ATO het voorfnemen heeft te Breezand een plaatsje halverwege den afsluitdijk, een kort op onthoud in te leggen. Er komt een autobussta tion met behoorlijke outillage, zoodat men zich daar even kan vertreden, terwijl een buffet gele genheid geeft er consumptie te gebruiken. De hoofdzetel vau den dienst wordt gevestigd te Alk maar waar een garage aan het station wordt in gericht. Voorloopig wordt de dienst onderhouden met zeven bussen. Handelsblad. JONG VEE NAAR DE WIERINGERMEER. Voor de gelegenheid tot inscharing van jong vee bleek groote animo te bestaan. Door een der secre tarissen van de landbouworganisaties, de hun be middeling konden aanbieden, werden niet minder dan 700 stuks aangegeven. In totaal zijn pi m 4000 hokkelingen opgegeven, terwijl slechts pl.m.' 3500 stuks plaats beschikbaar is. De gelegenheid tot aan- ïfte is thans gesloten. De dieren zijn grootendeels afkomstig uit Noord- en Zuidholland en Friesland Met het nummeren en schetsen der dieren wordt dezer dagen een aanvang gemaakt. TAXIEBESTUURDERS STAGNEEREN HET VERKEER. Donderdagmiddag tusschen half zes en half ze ven heeft het verkeer in Amsterdam op verschil lende plaatsen veel belemmering ondervonden. Een aantal H.G.T.-taxibestuuders, aangevuld met andere snorders, hebben ongeveer gelijktijdig op een vijftal punten in de stad hun wagens dwars over den weg en over de tramrails geplaatst, daarna hun wagen op slot gemaakt en dien verlaten. Het gevolg was, dat het rjjverkeer ernstig werd belemmerd.. Dit geschiedde op de kruising MarnixstraatRozen gracht, Stadhouderskade, hoek van Woustraat.. De verkeerspolitie trad dadelijk onder leiding van inspecteur Cohen doortastend op. Van de wagens die op den weg vastgezet waren, werr een ruit inge slagen om in den auto te komen. Deze werd vervol gens aan den kant van den weg gezet. Talrijke nieuwsgierigen maakten de taak van de politie niet gemakkelijk Toen de taxi's eenmaal verwijderd waren, kwam er spoedig wser schot in het verkeer. Verbolgenheid van de chauffeurs tegen de politie, die de laatste dagen strenger optreedt tegen snorren moet beschouwd worden als oorzaak van dit rel letje, waarvan het naspel voor velen wel zal gege ven worden voor den rechter (Alkm. Crt.) FRANSCH SCHIP GEZONKEN BIJ TERSCHELLING. Het Fransche stoomschip .Madeleine" dat Don derdagavond nabij Terschelling in nood verkeerde is gezonken. Het bergingsvaartuig „Holland" redde de uit 65 koppen bestaande bemanning. Volgens den kapitein van de .Madeleine" is het schip op een onbekend voorwerp zwaar lek gestooten. De be manning verliet, toen de toestand critiek werd in de booten het schip, en dreven helpeloos rond. Dé redding, een kranig staaltje van navigatie, ge schiedde juist op tijd. De „Madeleine" is een vracht- ischip van 1097 ton en te Rotterdam in 190|7 ge bouwd. VLIEGENIER VERDRINKT IN DE WAALHAVEN. i Naar „De Coürant" mededeelt is Donderdag middag een Pandertoestel van de Rotterdamsche Aeroclub nabij pier 8 in de Waalhaven gestort. Een der inzittenden, de heer Muntenga uit Delft, werd, hoewel ernstig verwond, gered. De ander, de heer G. D. Liemers uit den Haag verdronk jammerlijk. Zijn lijk is later uit het geheel vernielde toestel gehaalt. Den gewonde bracht men naar het zieken huis aan den Coolsingel. De bestuurder Liever heeft vermoedelijk bij het nemen van een bocht een fout igemaakt. Beide heeren waren gebrevetteerde vlie gers. HET DRAMA TE HEEMSTEDE. De "motieven tot den moordaanslag, welke de 58- jarige boekdrukker L. A. C. te Haarlem Woensdag morgen op zijn gescheiden echtgenoote pleegde, waarbij de 46-jarige vrouw levens gevaarlijk werd getroffen, zijn volgens „De Telegraaf" van finan- tieelen aard. De man had ook ten aanzien van zijn eerste huwelijk tegenover de kinderen nog verplichtingen, en waren zijn zaken achteruitgegaan. Zijn tweede echtgenoote had per deurwaarder nagevorderd een bedrag verschuldigd aan onderhoudsplicht. Dit alles had den man in een mee dan zenuwachtigen toestand gebracht. Hij zocht zijn vrouw op en ont stond een heftige woordenwisseling met het be kende gevolg. Donderdag zal hij aan de Justitie worden overgelerd. De toestand van de vrouw is nog zorgelijk. CHRONISCHE ISCHIAS. PIJN NU WEG STOK OVERBODIG. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: „18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoe ven te verzuimen op mijn werk. Ik zou dan ook nooit meer buiten Kruschen willen want het is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik maken, want ik kan Kruschen Salts werkelijk aan leder lijder aanbeve len.' C. F. Als de afvoer-organen traag gaan werken wordt het schadelijke urinezuur vrijheid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm van naaldscherpe kris tallen. Deze kristellen zijn het, die, doordat zij de zenuwwanden doorboren, de ondragelijke rheuma- tische pijnen veroorzaken. Kuschen Salts lost de kwaadaadige urinezuur-kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit hetl ichaam te verwij deren. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine, dagelij ksche dosis, zullen de zes verschillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aan sporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaad aadige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, (Adv.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3