West-Friesche gedachten in het West-Friesch dialed Voor Wijze Menschen Even Schoolmeesteren Kinderrubriek Rob de Avonturier ken van een zinsnede in een ingezonden stuk wa- dein, 't was een mooie spies die ie ofstoken heb tempeltjes als gebrek aan neutraliteit beschouwd De burgervader raakte hillegaar met Borst an 't werd), zullen wij zeer waarschijnlijk als arbei- -klammen, Ja mense, prate kenne we hier wel, al- dersvijandig aangemerkt worden. Niets is minder Jien moste we of en toe ders wat meer zegge .waar Het is slechts het zielige in deze heele geschie-;Maar ek heb 't al skoten, je kenne beter je mond (denis, die ons doet protesteeren. Zielig, omdat in dezen tijd in een streek, die door en door verarmd en kapot is, er geen veertig groote menschen zonder toezicht kunnen blijven en op elkaar passen. En dat het dan naderhand met groote woorden, wóór den, wóórden goedgepraat moet worden Intusschen hopen wij, dat het de arbeidersorganisaties mag gelukken voor diegenen, die niet geknoeid hebben, het hen zeker toekomend loon te halen waar het te vinden is. En verder, dat we allemaal uit de ge- ischiedenis wat geleerd hebben. De voorzitter van de visschersvereeniging zaide, dat dominee Skerremerhorn van Nierop ers zaid heb „men vaderland is niks, ik heb liever het land van men vader!" Maar zaide die voorzitter, ik mien dat et een Vlug was, erbai, met et land van je vader zit je nou ok. En zoo is 't net, want et is je- rubel opheden, zoo'n akelig beetje as de boel op brengt. Ze hewwe van de Neutrale Bond een ke imissie maakt, en die moete de notarissen op er han- de kaike, of ze de mense niet te wainig berekene, maar as 't zoo doorgaat, zelle de notarisse ok gauw in de werrekverskaffing komme moete, want deimie ,maar dicht nouwe, den folaif je goeie bulsies met «lleman. of meskien ok we', niet ok. Want as je 't inou hoore van die burgermeister van de Warmetuut. mei, den ben ek liever Jasper, As je deer komme, den zait ie maar wat hu en ja fas je temir.ste bal let bai Nolet kraige kenne) en je verre nooit waizer 't Bien tussjhen de broodvisschers en hai is wel puur stikkend denk, want die hewwe de tieu gebode krege en dat -joene ze niet vanzelf. En de raad var. .Warmenlihul'ze.i skaint er niks var te weten. Zoo maar eeh konkeiefoesie van de burgermeister en de pelisie hew ek hoort maar dat neem ik niet voor me rekening. Ze kenne et deer ok raar versiere. as je 't zoc hoor?. As je 'de burgermeister ders een pond of tien aikke paling stuurde -' Nou, de groete, ok van Meraike, JASPER. Suntebanker:-s voor dat zij op ouderen leeftijd- komen. Bij arterio- sclerose, voorkomt men koude voeten het beste door gebruik te maken van jodium, omdat jodium het verwijden van de bloedvaten begunstigt, de inwen dige wrijving van het bloed vermindert en een be tere doorstroomdng en een gevoel van warmte ver- KOUDE VOETEN EN HET VOORKOMEN ERVAN. Koude voeten ontstaan in hoofdzaak door onvol doenden toevoer van arterieel bloed. Er zijn hierop kraige we alles voor niks en verkoup den je landtwee oorzaken. Gebrek aan spierbeweging of stoor- p,n je buurman eerluk voor een appel en een ai. nis in den bloedsomloop. Ook kan ondeugdelijke Dat zou de heere aars niet meevalle an de mod- j kleeding er de oorzaak van zijn. Een derde oorzaak iderbeugel skeure, of te diep spitten. Afain, der leer- treffen we bij oude menschen aan, namelijk de ver taid moete ze den maar deurmake in Oudkarspel kalking der bloedvaten, waarbij nog de omstandig- of in Suntenbankeris. Den hewwe ze of en toe nag heid komt, dat de voeten bovendien zeer ver van ers pauze. Der is deer wel puur eten an 't ai as je het hart, het middelpunt van den bloedsomloop 't zoo ders hoore, et is echt prutdarsen met de mod- zijn. Waar eenige van genoemde oorzaken samen- derbeweging, hew 'k in de Klaasekrant lezen. Afain, werken, zal dit gebrek eerder voorkomen en hard- ze moeten 't maar weer uitzoeken. Veneivend gaan nekkiger zijn. Dikke sokken of kousen in nauwe j.k ers nei de vergaring van de Iendracht. As ik schoenen en of kousenbanden, veroorzaken licht aasen op Oudkarspel weun, vlait 't toch wel, datkoude voeten, daar zij het doorstroomen van het 'k ok lid wor, want achter dat huis is nag een bloed tegenhouden. De dikste sokken kunnen hun ■achtste van een sneis bouw. Ik mag laie dat ik weer doel, de voeten warm te houden, niet vervullen, veen mandje win, net as de leste keer, want dat komt wanneer de bloedvaten zoo vernauwd worden, dat nou met de verhuizing net van pas. Wat ben je de voeten uit gebrek aan bloedtoevoer in het geheel jaars nou gouw een end heen ei, met die nuwe dienstniet warm kunnen worden, of wanneer er zich tus- pp Skagen van Kok en Tuinman, zei ik maar opschen sok en huid geen luchtruimte bevindt, waar het oud of zegge. Van de week zat ik in de bus of aigeluk een Maandagenmorgen, Louw Breed zat at 't roer en deer stapte een frommesie in en die most zeker nei de Stroet, of zoo wat te gast. Nou, ze /docht, dat ze heel loupe most nei 't Noordend van Oudkarspel, maar Louw die zaide, wel neinik vrouw je kenne overstappe net as met spoor. Prachtig jmooi. Meraike zaide al, ik zei oftig nei Traintje in jDirksorn om de thee gaan met de nuwe bus. Der izelle der een jerubele brad meegaan. Meneer Leu- jrink wel niet, want die kraigt zelf een otootje. Das wel makkeluk as ie nei Alkmaar gaat, nei de peli- sieskool. Dat jo'enje van Maier is er an te koek hakken, en die ken 't best dus dat zei wel loupe. As de gemeente der nou van die traktorwiele onder tmake leit, ken ie der mee op de akkers ok, en den nag draivers eran, den is 't metien een motorbootje pen zei 't metien wel niet meer noodig weze om (een burgerwacht voor de kool, uien, en appeledieve >er op nei te houwe, want er ontgaat nou van zelf ■gienien meer. Kwan, eerst maar ders nei de ver garing, en den deimie de rest maar. Hè, hè, ik ben zoo louf as een maier van die Iendracht vergaring /thuiskommen, 't Was er wel leuk, warentig 't was er wel leuk. Ze hewwe der allegaar wat leert veneivend ■en dat is stemmen. As 't aarsens verkiezing is, zei der gien Iendrachtsman tweidracht zaaie doordat ie verkeerd stemt. Want ze hewwe 't hier een keer door de weinige warmte, die voorhanden is, terug gehouden wordt. Schoenen, kousen of sokken mogen niet nauw gedragen worden. Het beste is dunne maar zeer losse katoenen of bij koud weer wollen kousen met lage schoenen te dragen. Zijn wij boven dien in beweging, dan zullen onze voeten warmblij- ven, vooral wanneer wij bij koud weer slobkousen dragen. In het algemeen is beweging het beste mid del tegen koude voeten. Hard loopen, turnen, voet massage, bij lang ziten zoo nu en dan eenige gym nastische oefeningen met voeten en beenen. Toen ik eens een dame bezicht, bemerkte ik, dat zij met haar voeten op een stoof zat, waarin een test met doofkolen stond om de noodige warmte voort te brengen. Ik raadde haar aan dit na te laten, en haar voeten liever warm te maken, door inplaats van altijd te rijden, te gaan wandelen. Stoornissen van den bloedsomloop in de voeten veroorzaken niet alleen koude voeten, maar ook ern stige kwalen. Zij kunnen zelfs het leven verkorten. Vooral bij oude menschen met verkalking van de bloedvaten, kan de stoornis in den bloedsomloop een pijnlijke en langdurige verzwering en ook gangraen veroorzaken, (het afsterven van weefsels noemt men gangraen, necrose of brand)Men kan dit genezen door voor voldoenden bloedstoevoer te zorgen. Ge brekkige toevoer in de teenen kan gangraen menschen krijgen niet gauw koude voe ten, wanneer ze hun voeten hygiënisch behandelen, vooral door dikwijls voetbaden te nemen. Het beste kan men zich tegen koude voeten hoe den, als men dagelijks de voeten eerst met een kou den natten doek afwrijft, zoowel den rug als de zool van den voet en daarna met een beetje eau de co logne of alcohol de voeten flink wrijft tot ze rood worden en dus deze ledematen met meer verwarmd bloed gevuld worden. Heel doelmatig is het daarna den voet met het voorste voetgewricht 20 tot 30 maal snel achter elkaar naar voren en naar ach ter te buigen. Men staat gewoonlijk na zulke be werking met een warmer gevoel in de voeten op. Het zou het raadzaamste zijn, deze bewerking des morgens dadelijk na het opstaan te doen, en het beste zou het zijn, niet alleen de voeten, maar ook het geheele lichaam op die manier te behandelen. Erkend moet worden, dat bij de tegenwoordige prijzen van eau de cologne en alcohol deze behande ling niet zeer goed uitvoerbaar is. De verbetering van den bloedsomloop tot in de uiterste deelen van het lichaam, is het beste middel tegen koude voeten, Daar echter jodium een deug delijk geneesmiddel is, is het aan te bevelen voor personen, die dikwijls over koude voeten klagen en wien geen hygiënische maatregelen meer baten, den arts te raadplegen over het innemen van jodium of jodiumpreparaten in kleine hoeveelheden, ingeval z'j op rijperen leeftijd zijn, dus na-diun 60ste jaar. In zekere gevallen kunnen schildkliertabletten die jodium in organischen vorm bevatten, gunstige re sult'. Ut afwerpen. (Naar badarts Dr. A. Lorand.) zien, maakt aldus een kringloop. De giro speelt als betalingsmiddel en ter vervanging van geld in he internationale credietverkeer een groote rol. INSOLVENT is een onderneming, als zij niet meer in staat is betalen. De insolventie kan een voorloopig karakter dragen en behoeft niet tot een algeheele ineenstorting te leiden, als de geldschie ters den schuldenaar uitstel van betaling verleenen PARITEIT ie de waardeverhouding van twee munteenheden op goud gebaseerd. Uit een kilogram fijn goud zouden bv. in Duitschland 2,700 mark geslagen kunnen worden. In Zwitserland uit een kilo muntgoud, dat uit 9.10 fijn goud bestaat, 3.100 francs. Hieruit kan' men de vergelijking opmaken waaruit men de pariteit 100 francs is 81 mark kan afleiden. RUN. Een run ontstaat als een groot aantal schuldeischers van banken en spaarkassen hun te goed terugverlangt. Daar de banken spaarbanken en spaarkassen hun gelden voor he tgrootste deel te ingeildswaardige papieren en hypotheken hebben belegd, is het onmogelijk bij een run op de banken alle vorderingen te bevredigen. Een rur (Engelsch woord voor rennen) kan onder zekere omstandigheden het geheele credietwezen van eer. staat aan het wankelen brengen. „En hoe leeft Jansen met zijn jonge vrouw? „Hm, toen vier weken na de bruiloft nog een ver late felicitatlekaart bij hem besteld werd, heeft hij geweigerd die aan te nemen. Koperen traproeden poetsen gaat veel vlugger en beter door ze, nadat ze met een poetsmiddel zijn ingewreven, mefr.-oude kranten uit te poetsen. U maakt geen doeken vuil en ze glimmen in een wip of zeuven oefene keunen. De voorzitter heb 't goed veroorzaken, ook bij suikerziekten bv. dikwijls al De krantenlezer mag tegenwoordig haast wel een levend woordenboek of encyclopedie zijn, want de moderne tijd, het moderne leven brengt geweldig veel uitdrukkingen onder ieders bereik, die vroeger slechts in bepaalde vakkringen bekend waren. Wij zochten eens wat woorden op, waaronder een ieder we. eenige bekenden zal aantreffen. Weet u echter wel juist wat zij beteekenen, en waar zij vandaan komen: Leest het maar eens: ASSIGNATEN. Schuldverbintenissen, die door de Fransche revolutionaire regeering in December 1789 werden uitgegeven. Zij zouden zoogenaamd gedek. zijn door de door den Staat geconfiskeerde klooster goederen. De omloop van de assignaten nam snel toe, van 900 millioen livres in 1791 tot 45.500 mil- lioen livres in 1795. Dit is het eerste voorbeeld in de wereldgeschiedenis van een inflatie. heeten in vele landen in Amerika en Engeland o.a. de stukken van staatsleeningen en ook de stukken van steden en spoorwegen. CLEARINGHOUSES zijn bankrekeningsinsti tuten, die cheques met banken en firma's verreke nen. Zulke afrekeningsplaatsen die het chequever keer vereenvoudigen, zijn er reeds de 18e eeuw, toen in Londen het Clearinghouse ontstond. De Clearing houses danken hun ontstaan aan de vindingrijkheid van Engelsche bankloopers, die er last van onder vonden de wissels van hun firma's te incasseeren en elkaar daarom ergens in een lokaal- onder een glas bier ontmoetten om de vorderingen hunner fir ma's onderling te vereffenen. GIRO van het Grieksche woord Giros kring De wissel, die oorspronkelijk slechts ruilmiddel is geweest, wordt van een overdrachtskenteeken voor- DE CLUB VAN OOM JAN. En? Stijve vingers van het poppen vasthouden? Kunnen ze al ja en neen zeggen? Nu gaan we vandaag de poppenkast maken en volgende week vangt de voorstelling aan hoor! Ifc wed, dat moe der al gezegd heeft, die Oom Jan met zijn poppen kast! Ik begin er niet aan, veel te duur! Niets hoor, het wordt heelemaal niet duur, want een paar latjes en een stukje doek hebben we allemaal wel. Jongens, er kunnen geen teekeningen in de krant en daarom moet ik beproeven het jullie zóó dui delijk te maken. Je doet maar net of je een huisje bouwt, alleen is het wat lang en smal. Groot hoeft het niet te zijn, want je kunt het wel op een tafel tje zetten. Heel gewoon maar, vier latten voor den grond vier latten recht omhoog, weer vier latten daarop getimmerd. Horizontaal, dat woord kennen jullie wel, niet waar, plat zal ik maar zeggen. Het punt dak kunnen jullie erop zetten van latten of karton, De achterkant is precies hetzelfde als de voorkant, De voorkant gaat voor driekwart dicht met doek of bordpapier, en de zijkanten heelemaal. De ach terkant blijft juist beneden open en gaat boven dicht. Daar komt het achterdoek te hangen. Als je goed teekenen kunt, neem je een vel wot karton, en tee- ken er allemaal huizen op, en die ga je mooi kleu ren. Voor de zijkanten moet je zoogenaamde cou lissen hebben. Jullie bent misschien wel op de zang- vereeniging, dus hebt wel eens gezien, hoe een tooneel er uit ziet. Zoo'n tooneel moet nu onge veer in onzen poppenkast ook komen. De coulissen kun je ook huisjes op teekenen of ze kleuren in één kleur. Als je niet alles hebt begrepen, vraag je het maar aan je vader. Saluut hoor! OOM JAN. 29. Maar de heele tijd zat het meisje ongezien tus- schen de wortels van een boom, die aan de uiterste rand van de kloof stond. Zenuwachtig gluurde ze omhoog naar Rob, die juist boven haar stond. 21. Toen ze hem naar beneden zag gluren werd ze bang, dat hij de natuurlijke ladder gezien had, die gevormd werd door de dooreengevlochten boomwor tels en nu op het punt stond haar te volgen. Daarom sprong ze overeind en trad een hol binnen, dat zich in het ravijn bevond. 22. Rob en Daan zochten nog geruimen tijd naar het meisje, doch eindelijk keerden ze naar het strand terug, waar ze hun honger en dorst stilden door middel van voedsel en water, dat voor hen klaargezet was, Daarna liepen ze langs het strand naar de voet van de rotsen, op de top waarvan ze het meisje hadden zien verdwijnen, maar nog steeds was er geen spoor van haar te zien. Ze gingen verder en kwamen aan een met gras bedekte heuvel, die ze opklommen. ultima ium i/e

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8