WB Voor Iets goeds BERVDETS Rechtzaken Het witte doek ling tot de eerste berichten, geen Duitschers in het vliegtuig bevonden. Menschen die het verongelukte Emgelsche verkeersvliegtuig zagen naderen, bemerkten al spoedig rook aan den achterkant van het toestel vervolgens een vlam. Het vliegtuig begon te zwe ven en maakte plotseling een slag over den kop over 300 meter. Met groot gekraak sloeg ihet tegen den grond, op dit oogenblik ontplofte feie motor. Een der vleugels kwam 70 meter van de plaats van den val terecht. Die ooggetuigen hebben den indruk dat de pi loot tot op het laatst de machine geprobeerd heeft te besturen. De namen van 14 slachtoffers luiden, de heer en mejuffrouw 'Thompson, de heer Bjoswell, de heer en mevrouw Voss, de heer Dteardon, de heer en mejuffrouw Dihdin, de heer en mevrouw II- rath, de heer Roland, de heer Kreglingen uit Ant werpen, de piloot Le]eu en de tweede piloot Brown. De naam van den mecanicien is nog on bekend. Arrondissements Rechtbank Alkmaar. Meervoudige Strafkamer. Zitting van 28 Maart. Uitspraken 21 Maart. H. J. L. A., tuinder en Reter de M., los arbeider. Beiden te Uitgeest. Diefstal van een geit. Belden vrijgesproken door bewijsgebrek. Gerrit H., los werkman, Helder, gedetineerd, dief stal en verduistering. 7 Maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. Krijn H., loonploeger, Breezand, gem. Anna Pau- lowna, onttrekking van twee paarden aan een re- vindicator beslag. Verduistering 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. OP DE SPITS GEDREVEN ACTIVITEIT VAN DE N. A. K. TE WAGENINGEN. (Nederl. Algem. Keuringsdienst). Als we in de Texelsche Courant lezen, dat aldaar puik beste piepers, als meel op de „skuttel" voor 50 cent per zak franco worden thuis bezorgd, dan ontgaat ons de belangrijkheid van het ministerieele pootaardappelen besluit van 1932 ons ten eenemale, doch onze deskundigheid bepaalt zich alleen tot de kwaliteit der consumptieaardappel, die we voor dat doel aan de vork hebben geprikt, dus moeten wij een oordeel verzwijgen. De Wageningsche N. A. K. ontwikkelt evenwel heel wat meer activiteit en als gevolg daarvan waren op 25 November j.l. voor den kantonrechter te Alkmaar gedagvaard de individueele leden der firma Vroegop, groentenhandel te Noordscharwoude, de heeren P. G. en J. Deutekom, ten einde ieder voor zich, verantwoording te geven van het feit dat zij aan de Ned. Spoorwegen ten vervoer hadden aangeboden tot uitvoer naar België een partij „ver pakte" aardappelen, waarvan door brieven of pros pectie enzoovoort bij bedoelde firma als afneemster of tusschenhandelaar den indruk kon worden ge vestigd dat zij bestemd waren voor uitpoting. In een aan de firma gerichten brief toch werden deze aardappelen als eerstelin gen non controle calibre 36/55 aangeboden tegen een prijs van fr. 6.48 les cent K.G., franco dans le wagon gare depart, zulks terwijl de prijs voor consumptie of eetaardappelen op of omstreeks Aug. '32 op de markt te H. H. Waard e.o. zeer aanzienlijk beneden den fr. 13.48 de 100 stond aangegeven. Die prijs bedroeg destijds 1 a VI, et. per kilogram, belangrijk lager dus dan die door de firma Vroegop gevraagd welke prijs bedroeg p. m. 3.3 cent per K.G., terwijl het formaat der gezonden aardappelen 36/55 m.m. een voor eerstelingen pootaardappelen zeer gangbare maat was. De verpakking dezer aardappelen voldeed voorts ook al niet aan het pootaardappelen besluit, aan gezien deze verpakking niet was voorzien van de merken en teekenen als door den minister ad hoe vastgesteld en waarborg dat de aardappelen aan de keuring hadden voldaan, noch van eenige certifi caten (van goed gedrag) uitgereikt door de vanwege de Kroon bevoegd verklaarde vereeniging „Neder- landsche Algemeene Keuringsdienst" te Wageningen De recherche van dezen keuringsdienst had van deze, vermoedelijk clandesttiene zending, de lucht gekregen, sprong er op als 'n bok op de haverkist en door haar bemoeiingen werd de wagon op he grens aangehouden en een strafvervolging inge steld. De heeren Deutekom frêres stelden hun juridische belangen in handen van Mr. C. P. Eecen, advocaat te Oudkarspel, die dan ook op 15 Sepember als gemachtigde inclusief verdediger voor het kanton gerecht opponeerde. Door de heeren controle ambtenaren van dezen keuringsdienst werd o.m. verklaard dat pootaard appelen te velde moeten worden onderzocht omdat de mogelijkheid bestaat voor wratziekte en aanver wante ongemakken en dat deze poters bij uitvoer moeten zijn voorzien van een op de verpakking aangebracht lood en zegel. De ambtenaar, die misschien om te ont komen aan de moeilijkheid, schuilende in de defi nitie die aan het pootaardappelen besluit 1932 van pootaardappelen wordt gegeven, een onmetelijke dagvaarding had saamgesteld, gewaagde in zijn re quisitoir van de moeilijkheden van het keurings ambt en het groote belang van het Vaderland door gewaarborgde pootaardappelen. Wees voorts op het kenmerkend prijsverschil, achtte voldoende termen aanwezig tot veroordeelen en eischte tegen ieder der verdachten f 15.— boete of 15 dagen, met last tot verbeurdverklaring der inbeslag genomen wagon- aardappelen. In een uitvoerig pleidooi trachtte mr. Eecen daar op aan te toonen, dat hier alleen waren uitgevoerd consumptie aardappelen, waarvoor geen goedkeu ring vereischt was, voorts besprak pleiter het prijs verschil in verband met geldkoers en marktnotee- ring, om te komen tot de conclusie, dat m casu vrijspraak zou moeten volgen. In het schriftelijk vonnis, gewezen op 9 December j.l. sprak de kantonrechter de verdachte vrij, in welk vonnis de veronderstelling werd geuit, dat de Plantenziektedienst de vervolging vermoedelijk had uitgelokt, ten einde een bewijs van activiteit te leve ren. De aardappelen werden voorts vrijgegeven. Van dit vrijsprekend vonnis kwam de ambtenaar in hooger beroep, dat heden door de Meerv. straf kamer werd behandeld. Ook ditmaal trad mr. Eecen op als gemachtigde, die de bevoegdheid en ook bekwaamheid bezat ook te kunnen pleiten. Als getuigen werden gehoord de controleur van Herwijnen en de heer van Haren, ambtenaar der Ned. Spoor, welke laatste onder meer mededeeiae, dat de zending, bestaande uit 300 zak aardappelen, waarvan 200 voorzien van lood en 100 van etucer niet was voorzien van een certificaat, welke forma liteit op de verzending geen invloed heeft, doch aan de afzenders de waarborg geeft, dat de aenaing in het buitenland wordt toegelaten. Er was wel over getelefoneerd en toen had de firma geantwoord. Dat certificaat komt wel! Erkend werd door den getuige v. Herwijnen flat de firma Vroegop als bona fide wordt aangemerkt Na het getuigenverhoor kwam de officier aan het woord en na eenige beschouwingen omtrent het Pootaardappelen besluit, dat ongelukkig was gered geerd en niet aan de verwachtingen had beant woord tot de conclusie dat in casu geen overtreding was gepleegd en, al stemde dit niet hoopvol voo het resultaat van de nog op afdoening wachtend zaken van gelijke strekking, het vrijsprekend vonrns van den kantonrechter te Alkmaar zou moeten wor den bevestigd De officier kon zich met de daarin ontwikkelde gronden volkomen vereenigen Mr. Eecen, de gemachtigde, h,a^ met spannmg geluisterd naar het requisitoir. Ook hij gaf nog eens n resumé van de kwestie waar het om grng en wees er met nadruk op, dat het de gunstig bekendstaande hrma er niet om te doen was om zijn afnemers knollen voor citroenen te verkoopen. Wat het prijs- Uitsluitend de aller nieuwste artikelen van dit seizoen! SPORTRIEMEN BOORDEN - DASSEN KINDERSPORTKOUSEN PETTEN - BRETELS SOKKENHOUDERS SOKKEN KINDERBLOUSES HEERENSPORTKOUSEN JONGENSOVERHEMDEN ALPINO'S HEEREN OVERHEMDEN HEEREN SLIP-OVERS WÊm- verschil betrof, hier kan als serieus zakelijk geen verwijt van worden gemaakt, dat zij poogde de hoogste prijzen voor haar leveranties te maken. Ten slotte refereerde gemachtigde zich aan het requisi toir van mijnheer de officier. Dfe Directie vain de Cinema Americain te Alk maar, actief als steeds, heeft Beslag kunnen leg gen op D|E film van het seizoen „MENSCHEN IM HOTEL" naar het wereldberoemde boek van Vicky Baum vati denzelfden naam. Het typi sch ein deze film is eigenlijk, dat Ihier niet éen ster als stralend middelpunt, door haar licht, de overige verblindt, doch dat hier alle rollen, door zeer bekende artisten gespeeld worden, zoo dat het dén regisseur Edmund Goulding Be ex-regisseur van Gloria Swanson gelukt is, het spel tot een ongekende, hoogte op de voeren Als we vermelden, dat hiér samen spelen, Greta Garbo, John en Lionel Barrymore, Joan Craw ford, Wallace Bury, Lewis Stone, aangevuld door andere eersterangs artisten, is verdere aanbe veling feitelijk overbodig. De groote Pers, als Telegraaf, Het Volk, Handelsblad, enz. laten zich dan ook unaniem in de meest vleiende be woordingen over deze superfilm uit. Wij, komen in ons nr. van Zaterdag, nadat wij. fie premiere morgenavond zullen hebben bijgewoond, op deze film, die als een gebeurtenis in het seizoen aan gemerkt kan worden, terug en laten reeds nu den korten inhoud, zooals die óns door den Pers dienst van de Metro Goldwijn Mayer Productie gezotiden werd, volgen: „MENSCHEN IMj HOTEL" Grand Hotel Een groot hotel, zooals men in alle wereldsteden kan vinden en waarin dage lijks stukken van honderden levensgeschiedenis sen zich afspelen Vandaag logeeren hier Preysing, directeur van een textielfabriek, die een conferentie zal hebben, waarvan het bestaan van zijn fabriek afhngt. Grusinskaya, een Russische balletdanseres, wan hopig omdat het publiek niet meer applaudiseert baron von Gaigern, een speler en hoteldief, die plannen beraamt om de parels van Grusiskaya 1 te stelen en daarmede uit zijn finantieele moeilijk heden te geraken. Otto Kringelein, assistent boekhouder van Preysing's fabriek, heeft een specialist bezocht en vernomen, dat hij, nog maar enkele weken te leven heeft. Hij heeft al zijn spaarepnningen op genomen en wil van die laatste weken zooveel mogelijk genieten. Ook hij neemt zijn intrek in het Grand Hotel. Hier maakt hij, kennis met ba ron von Gaigern, met wien hij goede vrienden wordt. Preysing heeft een stenotypiste in dienst geno men, Elammchen geheeten, die, terwijl zij op den i directeur wacht, kennis maakt met den baron en Kringelein. Die conferentie dreigt te misluk ken en voor het eerst van zijn. leven neemt Prey I sing zijn toevlucht tot onware verklaringen. Hij weet hierdoor een fusie .door te voeren maar de spanning en wroeging doen hem zijn moreel evenwicht van degelijk' huisvader verliezen. Hij stelt Flammchen voor hem op een zakenreis te vergezellen én neemt een kamer voor haar in het hotel. Grusinskaya komt onverwacht van het the- j ater terug en vindt den baron in haar kamen. Hij heeft haar parels in zijn zak. Hij (naakt haar het hof en zij gelooft in hem. Dés morgens toont hij haar de gestolen sieraden maar weet haar te overtuigen, dat zijn liefde voor haar ongeveinsd is. Zij laat hem beloveh, dat hij tien volgenden dag met haar mee zal gaan naar fWeenen. Dien avond is Preysing in de kamer van Flam chen,. Hij hoort iets in zijn kamer en vindt daar den baron. Een worsteling volgt en Preysing doodt den indringer. Hij probeert Kringelein om te koopen om een gunstige verklaring af te leg gen, maar deze lacht hem uit én waarschuwt de politie. Die dag breekt aan. Het stoffelijk overschot van vou Graigern wordt door een achterdeur uitge dragen. Preysing wordt geboeid weggevoerd. Elammchen heeft haar toevlucht bij Kringelein gezocht en samen vertrekken zij naar Parijs. Grusinskaya verlaat vroolijk lachend het hotel, de baron heeft beloofd in den trein te zijn. Nieu we gasten komen, een nieuwe dag begint in het Grand hotel. Noiordho! lalndSsche Cinema. REPRISE VAN: „IK HEB EEN MENISCI! GEDOOD Vrijdag morgenavond geeft de Noordholland- sche Cinema in het lokaal van den'heer PI. Kra mer te Zuidscharwoude een reprise van de film „IK HEB EEN MENSCH GEDOOD." de ge ring eentreeprijs mag nu geen bezwaar zijn deze schokkende film, waarin een zeldzame anti-oor- logspropaganda is verwerkt, te gaan zien. Reeds eerder bespraken wij den inhoud uitvoering. Die meeste films worden spoedig vergeten, maar "zij die .de film bij de eerste opvoeringen gezien heb been, zullen, wanneer zij er aan terugdenken, deze tragische geschiedenis weer terstond intens doorleven. Die gesohiedenis van een Transche sol- j daat, die een Duitscher doodde, en zich Bit als een gepleegde moord bewust werd, is er een uit de vele oorlogsverhalen, maar zelden is er een spanning en een feitelijk logische ontknooping bereikt als in deze scheppingg van den beroemden regisseur Ernst Lubitsch. Dp film, natuurlijk ge heel geluidsfilm, wordt in de hoofdrollen ge speeld door Lionel Barrymore, Nancy Carroll en Philip Holmes. Het bijprogramma ziet er ook zeer aantrekkelijk uit. Gedurende een geweldigen veldslag op het Wes telijk front komt Paul, een jong Fransch soldaat, j tegenover een nauwelijks de kinderschoenen ont- wassen Duitscher te staan, die hij met een bajonet- I steek doodt. Onmiddellijk heeft hij berouw van zijn daad. Hij beseft met afschuw dat hij een jongen I gedood heeft, die hem nimmer iets gedaan had en die hij zelfs niet kende. Op het lijk van zijn „vijand" vindt hij brieven, die de jongen bij den aanvang van den slag aan zijn verloofde geschreven heeft, en zoodoende komt hij achter den naam van zijn slachtoffer. Het is het jaar na den Wapenstilstand, en de groote dag wordt gevierd met parade's en dank missen in alle kerken. Maar het „Vrede op aarde" brengt geen rust in de ziel van den jongen soldaat. Hij kan niet vergeten dat hij een mensch gedood heeft zonder reden. Hij besluit naar Duitsch- land te gaan om' de moeder van den gedooden Duitscher om vergiffenis te smeeken. Dokter Holderline de vader van den jongen, is geneesheer in een klein dorp, waar hij woont met zijn vrouw en met Elsa, de verloofde van den ge vallene. Dokter Holderlin's haat tegen de Franschen kent geen grenzen. Voor hem is iedere Franschman de moordenaar van zijn zoon, en het heele dorp is een met hem in zijn haat tegen alles wat Fransch Paul's derate daad bijz ijn aankomst in het plaatsje is bloemen te leggen om het graf van zijn slachtoffer. Elsa ziet hem op het kerkhof, en is verbaasd een vreemdeling bij het graf van haar verloofde te zien. Een doodgraver vertelt haar dat de vreemdeling een Franschman is. Paul begeeft zich naar DokterHolderlin. Deze ont vangt den vreemdeling vriendelijk, doch wanneer hij verneemt dat deze een Franschman is, wijst hij hem de deur. Paul barst in tranen uit en smeekt den ouden man hem te woord te staan. Elsa treedt binnen, en herkent Paul als de vreemdeling die zij op het kerkhof gezien heeft. Wanneer de dokter en zijn vrouw vernemen dat Paul uit Frankrijk geko men is om bloemen op het graf van hun zoon te leggen, ontstaat er eenige toenadering. Paul zint op woorden om zijn verschrikkelijke bekentenis te doen, doch de oude menschen meenen dat hen een vriend van hun zoon was, en smeeken hem alles te vertellen wat hij van hun jongen weet. Hun blijdschap belet hem om de waarheid te zeggen. Paul wordt een geregeld bezoeker, en de familie heet hem van harte welkom. In het dorp doen allerlei praatjes de ronde over Dokter Holderlin, die een Franschman in zijn huis duldt,e n over Elsa die op den Franschman verliefd is. De oude vrienden van den dokter bejegenen hem met koelheid, en nummer één om hem zijn gedrag te verwijten is Schultz, een winkelier, die met Elsa hoopt te kun nen trouwen als hij erin slaagt den Franschman te verjagen. Dokter Holderlin beseft de dwaasheid van hun chauvinisme, en hijv erwijt zijn vrienden hun bekrompenheid. De komst van Paul heeft hem dui delijk gemaakt dat ook de Fransche soldaten vaders en moeders hadden. „Wie heeft onze jongen in den dood gestuurd?" roept hij uit, „Wij! Wij, de vaders! Wie gaf ze gas en kogels en bajonetten? Wij! De vaders! Wij zijn verantwoordelijk!" „Toen duizenden zonen van anderen gedood wer den, noemden wij dat overwinning en vierden het met bier! Toe duizenden van onze zonen gedood werden, noemden zij het overwinning en vierden het met wijn! Vaders die drinken op de ndood van zoons!" „Ik stond voor dit hotel toen mijn zoon naar zijn dood marcheerde en ik juichte!" Zijn woorden missen hun uitwerking niet. Ook de andere vaders, die hun jongens op het slagveld moesten laten, zijn tot nadenken gebracht. Paul heeft den moed niet zijn verblijf nog langer te rekken. Hij begeeft zich naar Dokter Holder lin's huis om afscheid te nemen. Nancy bekent hem dat zij hem lief heeft. Zij weet dat hij ook hier lief heeft, en zij meent dat hij niet durft spreken omdat haar vroegere verloofde gedood werd. Zij brengt hem Walter's laatste brief, waarin hjj schrijft dat zijn einde haar geluk niet in den weg mag staan. Wanneer hij de woorden hoort die hij eens in de loopgraven gelezen heeft, kan Paul zich niet langer goed houden. Snikkend doet hij haar zijn beken tenis. Hij gaat naar de ouders van den jongen, en wil ook hen bekennen wat hem hierheen gedreven heeft. Elsa echter valt hem in de rede. Zij vertelt de oude menschen dat Paul bij hen blijven zal voor altijd. Als zij alleen zijn smeekt Paul haar hem te laten gaan. Hij zal de oudjes nimmer meer onder de oogen kunnen komen. Elsa verwijt hem echter dat het lafheid zou zijn om hen alleen te laten, nu zij hem als een zoon hebben lief gekregen. Hij be grijpt dat zij gelijk heeft. Verlicht nu het vreeselijke geheim dat hem bezwaarde van zijn hart is, vindt hij vrede en geluk in het huis van den man dien hij doodde. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 29 Maart 1933. Aanvoer: 2500 kg uien 0.80—0.90; grove uien 0.90 —1.10; 18200 kg roode kool 1.60—2.90; doorschot 1.40 —2.40; 73500 kg D. witte kool 0.60—0.70 47001 kg gele kool 1.30—2.00; doorschot 1.00. Doorgedraaid 55.300 kg. Deen. NOORDERMARKTBOND, 30 Maart 1933. Aanvoer: 1500 kg uien: drielingen 0.80; uien 0.90 —1.00; grove 1.10; 3200 kg kroten 0.60; 60700 kg roode kool 1.80—3.70; doorschot 1.30—2.90 88900 kg D. witte 0.60; 27700 kg gele kool 1.40—2.40; door schot 1.20—1.60. Doorgedraaid: 1200 kg kroten; 700 kg rood; 60700 kg Deen. L. G. C., 29 Maart 1933. Aanvoer roode kool 1.703.20; 2e srt. 0.901.60; 35000 kg gele kool 1.00—2.30; 2e srt 0.80—1.30; 14000 kg D. witte 0.60; 1600 kg uien: gele 0.80—1.10; grof 0.80—1.20; 1700 kg biet 0.60-0.70 L. G. C„ 30 Maart 1933. 15000 kg Roode kool 2.90—3.50 2e srt 1.70—2.70; 41000 kg gele kool 1.20—2.30; 2e soort 1.00—1.80; 21000 kg Deenen 0.600.70. WARMENHUIZEN, 28 Maart 1933. Roode kool 1.50—3.20; 2e 0.90—2.00; gele kool 1.60—2.10; 2e kw. 1.00—1.80; D. witte kool 0.03—0.70; uien: drielingen 0.80; uien 1.001.40; bieten 0.60. WARMENHUIZEN, 29 Maart 1933. /Roode kool 1.60—3.20; witte kool 0.60; bieten 0.60. ALKM EXPORTVEILING, 29 Maart 1933. Andijvie 0.80—4.80; gele kool 1.50; kropsla 8.10— 5.20; prei 1.90—4.80; rabarber 8—11; raapstelen 3.30 3.60; radijs 24.20; roode kool 0.603.80; selderie 3.80—4.10; spinazie bak 0.52—0.81; uien 1—1.50; wit lof 4.50—6.50; Idem II 1.503.50.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5