TWEEDE II - Zaterdag i iril 33 Vergaderingen Gewestelijke Varkenscentrale Protectionisme buiten den waard gerekend Uit den Omtrek iioen staat weer op het programma en dit blijkt toch wel veel te kort te zijn. De kamerleden waren het volkomen eens doch wezen op de slappe houding der Kamer en vreesden dat als de minister zei het is er niet dan zou de Kamer zich daar wel bij neerleggen. De heer J. Wagenaar (bestuur) wijst op de ver schillende belangen van groepen, b.v. de Westland- sche tuinders zijn gebaat met een paar dagen weg neming van de markt van een zeker product dat den minimum niet kan opbrengen, dit is echter voor onze producten van geen waarde. Het grootste bezwaar is wel voor den tuinbouw dat alles wat toeslag zal moete ontvangen uit de Staatskas zal moeten worden getrokken, dit maakt het veel moeilijker dan de producten welke indi recte belasting van wordt geheven. Het eenige lichtpunt in de steunwet kan worden de „Wet van Bevoegdheden." Dit wetsontwerp kan beter voldoen dan de steun wet zeif, hiermede kan een reserve fonds worden gevormd. Het voorstel wordt aangenomen. Verkiezing afgevaardigden. Gekozen worden, behalve het bestuur, de heeren J. Slijker, C. Bakker, C. Boon, D. Kansen, A. Hop man, M. Zeegers, G. Schuur, Jac. Olie. De reis zal geschieden per autobus, 1 uur wordt afgereden. Verdeeling Bloemkoolzaad. Hiervoor bestaat weinig belangstelling zoodat dit punt vlug is afgehandeld. De heer van Herwijnen deelde mede dat deze zomer wederom proeven zullen worden genomen voor de draaihartigheid. De heer T. Bakker wijst op het jaarverslag waarin voorkomt het gevén van bonnen, trots de besluiten der vergadering wordt maar gegeven, dit is niet zooals het hoort. Door verschillende sprekers wordt hierover het woord gevoerd en tenslotte naar de groote verga dering worden verwezen, om hier over te spreken. Hierna volgt sluiting. NOORDHOLLAND. Hierbij deelen wij U mede, dat gestreefd dient te worden, dat de biggen gemerkt worden op een ge wicht van hoogstens 10 K.G. Teneinde dit te bevorderen zal wanneer van de geboorte der biggen niet tijdig bericht is inge komen met ingang van 1 April 1933: a. Voor biggen, die kennelijk zwaarder dan 10 Kg., doch lichter dan 20 Kg. ter merking worden aangeboden een boete moeten worden geheven van f 0.25 en is het tarief hiervoor dus f 0.50 per stuk. b. Voor biggen, die kennelijk zwaarder dan 20 Kg. ter merking worden aangeboden een boete moeten worden geheven van f 0.75 en is het tarief hiervoor dus f 1.— per big. Ter herinnering deelen wij U voorts mede, dat voor varkens, die vóór 1 October 1932 geboren zijn het tarief f 1.— per varken is (25 ct. merkgeld en 75 ct. boete). Voor varkens, die aan een slachtplaats gemerkt worden is het tarief f 5.00 per varken (25 ct. merk geld en f4.75 boete). Voor biggen als de merker voor de tweede maal moet terugkomen f0.35 per big (25 ct. merkgeld en 10 ct. boete. Voor boventallige biggen is het tarief f5.— per stuk. Wij verzoeken U bij afrekening nauwkeurig op te geven hoeveel dieren van de verschillende cate- goriën telkens zijn gemerkt, waarbij U gebruik gelieve te maken, van afrekeningsstaten. Voorzitter releveert hoe de Pers kan medewerken het Oud en Arm de wereld uit te helpen. Speciaal heet ook Voorzitter den heer Burgemeester en Wet houder Bakker welkom. NOTULEN. De secretaris, de heer Bruin, leest hierop de notu len der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd, onder dank zegging aan den secretaris. JAARVERSLAG. Uit het jaarverslag 1932 memoreeren wij, dat er niets bijzonders is voorgevallen. Er kon maar een avond meer gehouden worden. Het ledental kan niet meer op peil blijven schijnt het. Secretaris wijst er op, dat elk lid propagandist moet zijn. Er zijn 3 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. De federatievergaderingen zijn door den heer Bruin en den heer H. Bakker bezocht. Voorzitter dankt den heer Bruin voor zijn ver slag, en hoopt dat voortaan de leden bij elkaar zullen blijven. Speciaal wordt een woord van dank gebracht aan het lid, dat eenige leden heeft aan gebracht. Dit moet een voorbeeld voor anderen zijn. De secretaris leest voor een circulaire, samenge steld door de Federatie Noordholland, met het oog op de verkiezingen ter verspreiding gezonden. Er zijn er 800 van besteld. De heer Carnas vindt dit te kort. De Voorzitter acht huis aan huis verspreiding niet noodig. Alles kost, en bij sommigen is een cir culaire toch niet meer noodzakelijk, om ze te bewe gen een staatspensioen-man te stemmen. Algemeen acht men deze circulaire wat zacht gesteld. VERSLAG PENNINGMEESTER. Uitgegeven is f283.76, ontvangen f280.92. Het nadeelig saldo van verleden jaar bedraagt f27.72. De rekening van den Penningmeester wordt na gezien en accoord bevonden. In bespreking komt het congres van het Hoofd bestuur op 11 April in Krasnapolsky, en den be schrijvingsbrief voor de algemieene Vergadering, welke de voorzitter voorleest. De vergadering staat stil bij het punt, betaling van de berichten van en door de afdeelingen. Algemeen is men van oordeel, dat het blad een weerspiegeling moet zijn van het leven in den Bond, en absurd, dat de afdeelingen de kosten betalen. De Voorzitter hecht niet veel beteekenis aan het orgaan als advertentieblad. De heer F. Groot meent dat een periodiek het aangewezen adres voor adverteeren is en acht de advertentierubriek voor uitbreiding vatbaar. De burgemeester zou vooral het jaarboekje zoo volledig en actueel mogelijk willen maken. INSCHRIJVING HANDELSREGISTER. In de week van 21 tot en met 27 Maart 1933 werden in het handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven. NIEUWE ZAKEN: D. G. Toolens, schilder, behanger en winkelier in verfwaren, Koogerstraat No. 7, Texel. WIJZIGINGEN: „The Perfect Foto" (eig. W. K. Schouten), foto grafisch atelier, Mient no. 2, Alkmaar. Zaak over gegaan aan A. Westerop. Wed P. Ruis-Broens, kappers- en sigarenzaak, «t Zand K No. 73, Zijpe. Zaak overgegaan aan Wed. j K. Oud. N.V. Aanneming Mij. Volder's Heiwerken, Wierin- gen. Verplaatst naar Hilversum. „Bonneterie" (eig. H. Dróge), winkel in dames- modes, Langestraat Nó. 73, Alkmaar. Handelsnaam gewijzigd in: „Bonneterie Dróge". N.V. Vereenigde Vleeschhouwerijen. Filiaal geves- tigd Den Helder, Koningstraat No. 57, onder den handelsnaam: „Het Vleeschpaleis". J. Rotgans, cafébedrijf, Schoolweg no. 38, Dne Helder. Zaak overgegaan aan: J. Kossen. Fa. de Wit en Kaag, handel in vakkleedmg etc., - Boterdijk 34, Heiloo. Vennootschap ontbonden. Zaak wordt voortgezet door J. B. de Wit. OPHEFFINGEN: T o P. Bakker, sigarenmagazijn, Ridderstraat No. 8, Alkmaar. Aftredend zijn de heeren Jb. Mosk, E. Slooves en W. Koordes, welke worden herkozen met algemeene stemmen. Zij werden met hun benoeming gefelici teerd. AFVAARDIGING. Als afgevaardigden naar de Federatie Alkmaar worden gekozen de heeren Bruin en Bakker, welke de benoeming aanvaarden. RONDVRAAG. De Burgemeester meent namens de aanwezigen te spreken, als hij een woord van hulde richt tot den Voorzitter, die ondanks lichamelijk onwelzijn, toch aanwezig is, en hoopt, dat htf weer spoedig hersteld moge zijn. Den heer Carnas is het opgevallen, dat de ad vertentie, aankondiging van deze vergadering niet in „Ons Weekblad" heeft gestaan. De Secretaris zegt, dat door een verzuim van den heer Heertjes, de advertentie te laat aan de druk kerij is opgegeven, en het blad was vol. De Voorzitter noemt het vervelend, dat het blad gedrukt wordt aan een drukkerij, die zelf een plaat selijk blad uitgeeft, en zegt dat hier concurrentie— motieven van de „Nieuwe Langedijker Courant" in het spel zijn. De heer F. Groot bestrijdt dit. De heer H. Bakker, meent dat men de plaatselijke Pers als advertentieblad nimmer mag passeeren. De secretaris merkt op, dat met het drukwerk der af deeling de drukkerij van het plaatselijk orgaan niet gepasseerd wordt. De heer Carnas vraagt of de afdeeling niet weer een uitje voor ouden van dagen kan organiseeren. Het bestuur zal dit in overweging nemen. De heer Bakker heeft gehoord, dat 8 April de afdeeling 25 jaar bestaat en vraagt of dit herdacht zal worden. Besloten wordt dit volgende herfst te doen. Hierna sluiting. Antwoord aan den voorz. OLTHOF. (De voorzitter is lichtelijk abuis, als hij be weert dat concurrentiemotieven van de Nieuwe Langedijker Courant contra Ons Weekblad, oor zaak zijn, dat een voor het laatste blad bestem de advertentie in het eerstgenoemde blad terecht gekomen is, en moeten wij tegen deze verdacht making in openbare vergadering, ten sterkste protesteeren. Ee advertentie werd voor ,,Ons "WV" opgegeven Vrijdagsmorgens tegen 9 uur, terwijl de drukkerij zelve gebrachte annonces aanneemt tot 5 uur des Donderdags. Daarna kan men bij de Administratie van O. Wi terecht, en is het de gewoonte dat de Administrateur Vrijdagsmorgens. voor 8 uur de advertenties komt brengen ien het blad indeelt. Om technische redenen kunnen daar na geen advertenties meer worden opgenomen, uitgezonderd familieaankondigingen. Deze re geling is algemeen bekejid en zeker den [heer Olt- hoff als bestuurslid van de Winkeliersorganisa tie, De advertentie is daarna, zonder eenige pressie onzerzijds aan onze administratie opgege ven ter plaatsing in de Nieuwe Langedijker Crt. Wij willen alleen nog zeggen, dat iemand, die lastert, ook de verantwoordelijkheid van zijn los lippigheid zal dienen te dragen. Hij toont zich echter een man van karakter, door in !het open baar geuitte onware verdachtmakingen ook in het openbaar te herroepen.) In deze crisis ziet men ongeveer alle pogingen, om het gedaalde prijspeil langs kuristmatigen weg op te zetten, mislukken. Dit vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat men zich niet genoeg reken schap geeft van de feitelijke oorzaken van die dalinga In het algemeen neemt de vraag naar een artikel af, indien de prijs daarvoor te hoog is, in vergelijking met het koop vermogen der consumen ten. In welk een mate nu dit koopvermogen afge nomen is, laat zich moeilijk bepalen. Doch de er varing leert, dat de massa veel meer verarmd is, hetzij door de geweldige werkloosheid, hetzij door daling der Inkomsten of kapitaalsverlies, dan men veeal aanneemt. Toen wij dezer dagen met een zeer invloedrijk en deskundig man de prijsbepaling voor onze land bouwproducten bespraken, deed hij uitkomen, dat de boteraccijns een te zware belasting is gebleken voor het koopvermogen van het Nederlandsche volk en verwacht zou dan ook mogen worden, dat wij binnenkort belangrijk lagere boterprijzen zouden zien. Het spreekt vanzelf, aldus onze zegsman, dat men bij de prijszetting van een artikel als boter, niet eenzijdig op de belangen van een bepaalde groep der bevolking kan letten, doch dat men daar bij tevens de vraag moet stellen, of de welvaart van de overige bevolking een dergelijke prijspolitiek wel toelaat. De praktijk nu heeft geleerd, dat dit geenszins het geval is. Het boterverbruik in Neder land is afgenomen, omdat de prijs relatief te hoog was. Men zal dus, indien men den landbouw wil helpen, andere wegen moeten bewandelen. Gelijk bekend is de ellende van onzen boeren stand vrijwel geheel toe te schrijven aan het bui- tenlandsche, met name het Duitsche stelsel van afsluiting, waardoor het onmogelijk is, het siirplus van onze landbouwproductie, met name boter, kaas en eieren buiten Nederland af te zetten. Zal hierin spoedig verbetering kunnen komen? Onze zegsman was op dit punt niet optimistisch. Op den duur echter zal blijken, meende hij, dat het Duitsche protectionisme buiten den waard gerekend heeft. Wanneer men het Duitsche programma van steun- verleening aan den landbouw bestudeert, zoekt men tevergeefs naar dergelijke fundamenten, waarop dit op den duur kan rusten. Weliswaar gaan de Duit sche machthebbers uit van de opvatting, dat, indien het den boer goed gaat, ook de industrie daarvan profiteert, doch men vergeet daarbij, dat de indu strieels bevolking tenslotte de producten van den landbouw moet' kunnen koopen, omdat de wille keurig van boven af vastgestelde prijs ook inder daad gehandhaafd kan blijven. Dit nu blijkt in Duitschland niet het geval te zijn, omdat de indu strie, die het voor het grootste gedeelte van den export moet hebben, thans met lamheid geslagen is, zoodat het koopvermogen van de Duitsche massa met den dag afneemt. Daardoor komt het geheele stelsel van landbouwondersteuning in Duitschland in de lucht te hangen. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van Siemens Halske, het grootste en sterkste electri- citeitsconcern van Duitschland, heeft Dr. von Sie mens daarop terecht gewezen. Hij merkte op, dat de export voor het geheele Duitsche bedrijfsleven van de grootste beteekenis was, waarbij hij de vraag in het midden liet, of de grootste nood wordt geleden in het landbouwende gedeelte van Duitsch land dan wel in de industrieele lagen der bevolking. In ieder geval, aldus Von Siemens, is de export een onmisbare factor en hij waarschuwde tegen de opvatting, dat de wereld in hooge mate van Duit sche producten afhankelijk zou zijn. Wat de electro- techniek aangaat, zeide hij, zal de wereld het ook zonder Duitsche producten kunnen stellen. Hij had berekend, dat verleden jaar alleen door den export van deze ééne onderneming tenminste zestig dui zend menschen een bestaan hadden gevonden. Zullen de verblinde Duitsche protection'sten deze waarschuwende woorden ter harte nemen? Het lijkt er vooralsnog niet op. „Het wil mij voorkomen merkte onze zegsman, zooals reeds boven aange haald op „dat de toestand nog zwarter moet wor den, alvorens het inzicht baan breekt, dat de lan den' er langs den weg van protectionisme niet komen. Doch reeds nu voelen de Duitsche landbou wers in hun dolzinnig drijven naar bescherming het aan den lijve, dat de grens van hun politiek ligt in het koopvermogen der niet-landbouwende bevolking. Wat heeft de landbouw aan kunstmatig hooge prijzen, wanneer men met zijn producten blijft zitten? Wanneer boter, eiren en vleesch kunst matig duur gemaakt worden, zal de consument onder de tegenwoordige omstandigheden zijn toevlucht nemen tot goedkooper surrogaten, of hij zal tot minder gebruik genoodzaakt worden". Bovendien, en dat zien industrieelen als Von Siemens heel goed in, heeft een prijsverhooging voor dergelijke eerste levensbehoeften een kunstmatige stijging van het kostenpeil tot gevolg, zonder uit zicht op herstel van inkomsten. Ja maar, zoo redeneeren de protectionisten, dè industrie zal vanzelf een grootren binnenlandschen afzet krijgen, wanneer de landbouw in staat wordt gesteld, de producten der nijverheid in grootere mate dan tot nu toe te koopen. Dat is evenwel een zeer eenvoudige, om niet te zeggen kinderlij e, voorstelling van zaken: te mooi om waar te zijn Gelooft iemand, aldus de Frankfurtur Zeitung, da de zoo wijd vertakte Duitsche industrie haar ge heele productie aan den landbouw in het binnenland zou kunnen afzetten? Dat men bijvoorbeeld in staat zou zijn, twee millioen paar schoenen, welke in normale omstandigheden worden uitgevoerd, plot seling aan den Duitschen boerenstand zou kunnen verkoopen? Het is te gek om van te praten. Maar hoe zal men dan de werklooze arbeiders uit de schoenindustrie moeten voeden? Zal de landbouw dit gratis op zich nemen? Welk een verschrikkelijke miskenning van de voordeelen van den buitenland- 3chen handel! Steun aan den landbouw, aldus het blad, wiens stem voorloopig echter wel die eens roependen in den woestijn zal blijken te zijn, is slechts dan gerechtvaardigd, indien men tegelij kertijd ook een open hoog houdt voor de industrie, de andere zuil, waarop de welvaart van een moder nen Staat rust. Zooals de toestand thans is, is men bezig alle peilers, zonder uitzondering, neer te halen, met als eindresultaat een geweldige verarming van de we reld, welke juist haar welvaart der laatste tien tallen jaren van vóór den oorlog te danken had aan de internationale verdeeling van den arbeid. Ons land heeft daarvan steeds in hooge mate gepro fiteerd, doch wordt nu in niet mindere mate de dupe van den internationalen waanzin der pro tectie! Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond j.l. vergaderde de Oranjever- eeniging alhier ten gemeentehuize met het oog op de herdenking van den geboortedag van Willem van Oranje. Besloten werd aan de verschillende pre dikanten te verzoeken dit feit in de godsdienst oefening op 23» April a.s. te willen gedenken, tenzij er de voorkeur aan gegeven werd dit in afzonder lijke bijeenkomst te doen. Vervolgens werd besloten op 24 April, 's avonds half acht, een concert te geven in het Bloembol lengebouw der L. G. C. dat daarvoor zal worden gevraagd en is medewerking verzocht van het mu ziekgezelschap Advendo en het Mannenkoor „De Lofstem" en de Gemengde Zangvereen. „Hallelujah" In deze bijeenkomst zal ook de groote beteekenis van Willem van Oranje voor ons Nederlandsche volk worden uiteengezet. Nog werd de aandacht gevestigd op de Nationale Volkshulde, die op 17 April a.s. (Paaschmaandag) te Delft plaats zal vinden en waartoe men krach tig werd opgewekt tot deelname. Ieder Nederlander kan daaraan deelnemen. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagmorgen werden voor het eerst door de Gebr. Slot aardbeien aangevoerd ter veiling, welke 4 en 5 cent per stuk opbrachten. RECTIFICATIE. In ons verslag der Tuinbouwvereeniging „De Groente Cultuur" van Donderdag j.l. kwam onder meer voor, dat de heer C. Timmerman is aange wezen tot het keuren van akkers aardappelen. Dit moet zijn: dat aangifte tot het keuren van te veld staande gewassen (waaronder andere ook aardap pelen) kan geschieden bij den heer C. Timmerman te Broek op Langendijk. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot W. Verdonk Jr., is van de 2e klasse van de Ambachtschool verhoogd naar de 3e klasse. NOORDSCHARWOUDE. De Noordscharwouder slikgeschiedenis. In ons numimer van Dinsdag maakten wij mel ding van een geschil tusschen het Gemeentebestuur en den heer Sch., inzake inhouden van steun, omdat Sch. niet kon baggeren, bij gebrek aan gereedschap. Wij deelden mede, dat Sch. ons had verteld, bij den bouwer waar hij moest slikken gevraagd te hebben, hem eenig gereedschap te leenen.hetgeen gewei gerd werd. De betreffende tuinder verzocht ons te willen melden, dat hij het bedoelde gereedschap zelf niet bezat, en er begrijpelijk niets voor voelde, dit aan te schaffen, omdat het toch maar voor veertien dagen zou zijn. SINT PANCRAS. De vereeniging „De Tuinbouw" vergaderde Don derdag 30 Maart in het Café van den heer Bouwstra Aanwezig 81 leden. De leiding berust door ontstentenis van den voor zitter in handen van den heer Jb. de Vries. In zijn openingswoord hoopt voorzitter dat de heer Kloosterboer weer spoedig in ons midden mag zijn. De tijd is weer daar, zegt spreker, dat wij weer naar den akker gaan, doch het gaat met een be zwaard gemoed als wij de ontvangsten van onze vereeniging nemen zegt dit genoeg, dit bedroeg in 1918 f1305000.— en in 1932 f 306400— een ver schil van een millioen. Deze Cijfers zeggen genoeg, de nood is groot. Van de heer R. Zeegers was een dankbetuiging ingekomen voor genoten hulp bij zijn ziekte. Hierna volgde de behandeling van den Beschrij vingsbrief. Door den heer C. Duif wordt op de exploitatie rekening gewezen. De afschrijving voor 1933 kan spr. geen voldoening geven, deze verschilt te veel met De heer Schuur wijst op de Dub. Debiteuren dit wordt verwezen naar de algemeene vergeadering. Behandeling voorstellen. Het bestuursvoorstel 1/20 pet. reclame wordt na eenige opmerkingen goedgevonden. Evenzoo het voorstel van „De Toekomst om het kiesstelsel te veranderen in de Prov. Commissie. „D West" te Koedijk stelt voor om z.g.n. besmette bedrzijven van de veiling te weren. Door den voorzitter wordt uiteengezet dat de be smette bedrijven zijn zij die door executie worden verkocht in den crisistijd enz. De vergadering kan echter niet met het vodrstel accoord gaan omdat statutenwijziging enz. eerst noodig zou blijken ^e zijn. Voorstel „Groentecultuur" te'Broek op Langen dijk: Actie Regeeringssteunwet 1933. De heer Hoogland wijst vooral op de laatste zin snede van het prae-advies van het Hoofdbestuur Spreker is dezen dag voor besprekingen omtrent deze wet naar Den Haag geweest om met verschil lende kamerleden te confereeren. Want de 5 mu- OUDKARSPEL. Vergadering afdeeling bond voor Staatspensioen. OPENING. De afdeeling OudkarspelNoordscharwoude kwam Donderdagavond in jaarvergadering bijeen. De opkomst was niet groot. De Voorzitter, de heer Olthof, opent de verga dering met een woord van welkom aan de leden en Pers en betreurt het dat de opkomst niet grooter is, om eens per jaar de belangen der ouden van dagen te bespreken. Misschien wil men het wel overlaten aan het bestuur, wat vleiend is, maar toch diende de be langstelling grooter te zijn. Noordscharwoude. Eionderdagavond werd door het voorloopig co mité „Mobilisatie voor den vrede" een openbare vergadering gehouden in Concordia om te komen tot de definitieve stichting van een afdeeling, en trad als spreker op de heer Van Warmelo, oud kapitein der artillerie, de welbekende vredespno- padandist. Na een openingswoord van den heer Koopman, die den wensch uit dat men er in mag slagen de vredesgedachte nog steeds meer te versterken,

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3