OUD NIEUWS. Gemeenteraad van steun Uit ons nummer van 2 April 1893 'hetgeen hij in het belang der vereeniging hééft verricht w hoopt spr., dat de heer Ootjers een waardig opvolger mag zijn. Die rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten met een woord van dank voor d« belangstelling. Tot secretaris-penningmeester van den polder Oudorp is benoemd de heer O. Bos Wz„ in plaats van wijlen zijn vader, den heer W. Bos, die gedu rende 41 jaren, tot zijn dood, die betrekking had vervuld. Gedroogde aardappelen. Wie heeft er ooit van gehoord? En toch is het volstrekt geen nieuws meer. In gedroogden staat bederven de aardappelen niet licht, de transportkosten en die van het bewaren zijn veel geringer. Ook zijn ze tegen oud worden en uitloopen be stand. Zij kunnen ver verscheept worden en zijn daarom voor de scheepvaart als proviand en voor legers veel waard. Men kan ze als versch gebruiken, nadat zij 12 tot 15 uren in het water zijn geweekt. Smakelijk eten! Van de 1100 burgemeesters in, ons land vervul len 426 het ambt van secretaris. 88 zijn meester in de rechten, 62 noemen zich jonkheer, 48 baron, 3 graaf, 29 zijn versierd met den Nederlandschen Leeuw, 13 met de Eikenkroon en drie met de Mili taire Willemorde. De drie schepelingen van de „Thecla", die door honger gedreven een Hollandschen matroos slachtten en opaten, zijn door de rechtbank te Christiania vrijgesproken. BUITENLAND. Als een bewijs van de snelheid der tegenwoor dige papierfabricage, verhaalt een Amerikaansch blad van een boom, die in Georgië 's morgens te vijf uur werd geveld, en die 's avonds reeds tot papier verwerkt was, zoodat het publiek bij het avondeten reeds de courant las welke er op was gedrukt. Is dan eindelijk het vraagstuk opgelost: „De mensch zal kunnen vliegen?" In Amerika is een vlieginachine uitgevonden, vervaardigd van alu minium, staal en koper, de vleugels zijn van zijde. De machines, die de beweegkracht zullen geven aan een dubbele schroef, wegen 60 oneen en hebben een vermogen van 1 paardekracht. Er zijn vier stoom ketels, die ieder iets meer dan 7 pond wegen, zij worden met een zeer vluchtige koolwaterstof ge voed. Er zal met gazoline gestookt worden, De „Independance" gewaagt van een maaltijd voornamelijk bestaande uit walvischvleesch, op al lerlei wijze toebereid. Het smaakte, zegt het blad, als gekookt rundvleesch. EEN ADVERTENTIE. Tentoonstelling van Huisvlijt, te Oudkarspel. Aan belanghebbenden wordt verzocht van hun plan van inzending voor of op Dinsdag 4 April e.k. kennis te geven aan een der ondergeteekenden. Onderteeke- ning: H. A. Ludwig, te Zuidscharwoude; B. H. Habbema, Noordscharwoude; J. Vis, te Oudkarspel. GROENTEPRIJZEN. Roode kool f8.— a f 13—Gele kool f28.— f 12.— p. 100 kg; Rapen f3.— a f4.—; Uien f3.1 Bieten f 14.— a f 20.—. o Raadsvergadering op Vrijdag Aanwezig alle leden. De stemmingen vangen aan Maart. den heer De I doen. Dit komt o.a. tot uiting in liet betrekken va|n leegstaande woningen. Thans is door het be stuur een adres tot B. en Wj. gericht met ver zoek om de hüren te verlagen. Diaar van het ge meentebestuur steeds een loyale medewerking is ondervonden vertrouwt spreker ook nu hierop. Wethouder "Ootjers, die op de vergadering aan wezig is, zegt ,dat bij deze zaak in deeerste plaats het rijk betrokken is. Spr. gelooft iwel, dat men daar de noodige medewerking zal ondier vinden, daar de regeering ook wel weet hoe de toestand is. De voorzitter vraagt of de vergadering met Piet bestuursvoorstel accoord kaïn gaan. Aldus wordt inloten. Voorz. zegt nog, dat er een bond van -woningbouwvereenigingen is en gelooft spr. dat he punt huurverlaging algemeen aan de or de komt Nu is het woord aan ple gemeente. [D|e rekening en' de balans De balans sim met een totaal van '128 767'.07, de verlies en wMrekening ©en verlies van 2990.65. Die rcfeöu^-wordt nagezien door cLe heeren Kooij en Oofy,g^ en worg.t bij monde van laatstgenoemde de P^ngmeester gedechargeerd Bestuursverkiezing. Aftredend is de heer J, rg ^ie met bijna algemeene stemmen wol herkozen De voorzitter constateert deze iezing met genoegen daar de heer Oo man 0p de rechte plaats is. VQor De heer Ootjers zeg belofte ..hem Keuringskring Oudkarspel over 1932 gestelde vertrouwen en geen, e^enTjn De punten a—g worden voor kennisgeving aange- beste krachten voor de wonmgbo nomen en blijven ter inzage. te Wil ven seven. In de vacature C. Keeman h Rondschrijven Van het Dag. Bestuur der Ver te blijven geve j Q0tjers, wethouder. oeniging van Ned. Gemeenten inzake adresseeren wordt gekozen ae jjeeman voor ieden met verzoek om adhaesie. - Dte voorzitte ma^kt «ten e xirkennisgeving aangenomen. 1. Beëediging gemeente-ontvanger. De Voorzitter heet de leden, alsmede de vertegen woordigers der Pers welkom en merkt op, dat, hoewel de gemeenteraad juist drie weken geleden heeft vergaderd, zoo spoedig wederom de Raad bijeen is geroepen, omdat de nieuw benoemde ge meente-ontvanger, alsvorens morgen zijn betrekking te aanvaarden in een openbare vergadering van den gemeenteraad de in de gemeentewet voorge schreven eeden of beloften zal moeten afleggen. Spreker hoopt op een beknopte en zakelijke afwik keling van de verdere punten der agenda, opent dc vergadering en stelt voor over te- gaan tot beëediging van den heer A. Mosk, als gemeente-ontvanger. Bericht is ingekomen van den heer A. Mosk, dat hij de benoeming aanneemt. Spreker vraagt den heer Mosk of deze de eed of de belofte wenscht af te leggen. Nadat deze te kennen heeft gegeven de belofte te willen afleggen gaat de Voorzitter over tot het afnemen van de oelofte. Nadat de benoemde - daaraan heeft voldaan, wensch spreker hem, namens den Raad geluk met zijn benoeming en spreekt de verwachting uit, dat hij het vertrouwen, dat In hem is gesteld, niet zal beschamen. De gemeentewet zegt wel de ontvanger is belast met de invordering van alle inkomsten en uitgaven der gemeente, maar zoo eenvoudig, als de taak daar wordt omschreven, is ze niet. De ont vanger is belast met de invordering der inkomsten en juist de invordering is niet het gemakkelijkste deel de rtaak van den ontvanger. De fiscus is nu eenmaal geen vriend van het publiek en vooral m dezen moeilijken tijd wordt van de dienaren der fiscus welwillendheid en soepelheid verlangd. Maar U hebt volgens eer en geweten, overeenkomstig de voorschriften der gemeentewet Uw plicht te doen en ter. aanzien van dit deel Uwer taak hebt gij vriend noch vijand. Mijnheer, Mosk, van harte hoop ik, dat de gemeenteraad met U te benoemen een goede keuze zal hebben gedaan en dat U gegeven zal wor den vele jaren de toetrekking, waartoe U heden wordt geroepen, met lust, ijver en nauwgezetheid te kunnen vervullen. De heer Mosk dankt met een kort woord voor zijn benoeming. 2. Vaststelling notulen. De notulen van de vergadering van 10 Maart worden gelezen en zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. 3. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, het voorschot op de rijksvergoeding over 1933, ingevolge art. 56 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1933 heeft vastgesteld op f8280 en het bedrag der inhouding wegens pensioens bijdragen over dat jaar op f740. b. Van den heer A. Mosk, bericht is ingekomen van aanneming der benoeming tot gemeente-ont vanger, onder dankbetuiging voor het in hem ge stelde vertrouwen; c. De kosten der steunverleenin aan werkloozen over 1932 hebben bedragen in totaal f 1708.80, ver deeld als volgt: tuinbouwarbelders f969.90; trans portarbeiders f724.15; kerstgaven aan werkloozen f 14.75 Hierin draagt het rijk bij 25 pet, in de beide eerstvermelde bedragen of f 423.51, zoodat voor reke ning der gemeente blijft f 1285.29; De Voorzitter merkt nog op, dat de crisisomstan digheden meerdere geldelijke offers van de gemeente hebben gevraagd, doch bovenvermelde uitgaven hebben uitsluitend betrekking op steun aan werk loozen met subsidie van het Rijk. d. Een aanvang wordt gemaakt met den nieuwen weg door het Geestmerambacht en burgemeester en wethouders daartoe een vergedering hebben bij gewoond van afgevaardigden van den polder Geest merambacht, Banne Noordscharwoude, polder de Diepsmeer en de gemeenten Noord- en Zuidschar woude, Koedijk en deze gemeente, ter bespreking van het tewerkstellen van arbeidskrachten aan dien weg, met een vertegenwoordiger van den Provin cialen Waterstaat. Uit de besprekingen is gebleken, dat van het aantal benoodigde arbeidskrachten 90 percent moet worden betrokken van de arbeiders uit de hierboven aangegeven streek. Het resultaat der bespreking is geweest, dat een procensgewijze verdeeling is gemaakt, berekend naar de oppervlakte van den polder Geestmerambacht, zijnde 38 pet. van de te werk te stellen arbeiders, terwijl de overige 62 pet. gelijkelijk is verdeeld over de vier bovenver melde gemeenten. Deze gemeente is dientengevolge toegewezen 22.72 pet. In overleg met den aannemer is besloten een cen traal punt aan te wijzen, waar hij de arbeiders kan aanvragen, en is daarvoor aangewezen het gemeen tehuis van Noordscharwoude. Het ligt in de bedoe ling de arbeidskrachten te betrekken over de ar beidsbemiddeling. In den eersten tijd zal het aantal arbeiders ver moedelijk niet meer bedragen dan ongeveer 100. Dank zij het besluit; van den gemeenteraad om in de kosten van den "weg een bijdrage te verleenen, wordt de gemeente daardoor in staat gesteld 23 arbeiders te werk te stellen. 4. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname bij den waar nemend gemeente-ontvanger op 16 Maart 1933. b. Verslag betreffende verbetering van de volks huisvesting over 1932. c. Verslag van het agentschap der arbeidsbemid deling over 1932. d. Verslag van de afd. Langendijk van de Ver eeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, betreffende den toestand van de tee- kenschool te Zuidscharwoude over 1932, e. Verslag van de Commissie tot Wering van schoolverzuim over 1932. f. Verslag van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over 1932. Verslag van den Vleeschkeuringsdienst in dén 5. Voorstellen vah burgemeester en wethouders. 1. Vaststelling kohlet hondenbélasting voor het dienstjaar 1933. Het aantal aangeslagenen is 108 voor 110 honden. Het bedrag is f 258.50. De burgemeester vindt de belasting eigenlijk te laag. Een hoogere belasting zou het aantal los- loopende honden doen evrminderen. Rondvraag. De heer Eecen verklaart zich diep geergerd te hebben aan de wijze waarop de baggerregeling in de pers is besproken. Aan B. en W. zijn verwijten gericht, maar over de tuinders, die de fraude pleeg den is geen woord gerept. Er is zelfs van opzet ge sproken, en worden B. en W. tot medeplichtigen gemaakt, van een vooropgezet plan de baggerrege ling onmogelijk te maken. Als er ooit weer een baggerregeling komt, zal de heer Eecen hier zijn stem niet meer aangeven. De zaak dient grondig in het openbaar behandeld te worden. De voorzitter zegt, dat de heer Eecen feitelijk bui ten de orde is, omdat de Raad aan den Rondvraag is, en zal geen discussies toelaten. Echter wil hij gaarne de heer Eecen beantwoorden. De heer Eecen zegt nog, dat bepaalde personen volgens de couranten gewaarschud zouden zijn, en 1 anderen niet. De voorzitter vervolgt en deelt mede dat des I Maandags Wethouder Kostelijk ontdeekte, dat er fraude gepleegd werd. In het college werd toen besloten de baggerrege ling stop te zetten. Er kwam, onafhankelijk van dit besluit echter een opzichter, die de zaak eens wilde controleeren. Louter uit beleefdheid is wethouder Kostelijk meegegaan, en heeft Vrijdags met hem rondgevaren. De opzichter sprak toen. zijn diepe afkeuring uit, dat om het netjes uit te drukken, de bepalingen niet werden nageleefd, en eischte dat over die week, de loonen aan de kleine tuinders niet- betaald mochten worden. Aan de werklooze tuin- bouwarbeiders werd 5/6 uitbetaald, omdat het ver- j eischte aantal pramen niet was gehaald. De Bur- gemeester heeft alle moeite gedaan, maar het mocht beslist niet. Zaterdags hebben toen alle betreffende tuinders een beleefden brief thuis gekregen, waarin hen de zaak werd medegedeeld, en hen geadviseerd werd, dén onnoodigen gang naar het gemeentenuis niet te maken. Dat enkelen van te voren gewaar schuwd waren, ontkent de Voorzitter pertinent. Wethouder Kostelijk deelt mede des Maandags de zaak persoonlijk te hebben onderzocht. Om het ulat uit te drukken, verknoeide de een den ander. Men wist dat voor zich zelf baggeren niet mocht. Enkelen zeiden zelfs, dat het vast moest loopen. Spr. verheugt zicht dat de heer Eecen de zaak ter sprake brengt, maar doet hem opmerken, dat er toch ook een Schrijver is geweest, die er openlijk voor uit kwam, met den raad van Oudkarspel en B. en W. niet in alle opzichten te sympathiseeren, mede in dit geval B. en W. absoluut in alle opzichten vrij pleitte, van wat de anderen hen aanwreven. Niets meer aan de ordè zijnde, wil de Voorzitter de vergadering sluiten met een woord van dank aan de leden en de Pers, maar acht zich verplicht nog een bijzonder woord te spreken, tenopzichte van den waarnemend ontvanger, den heer A. Timmer man, die zijn taak met groote welwillendheid en nauwgezetheid heeft verricht. Nieuwstijdingen Jongen door eem tram overreden en gedood Donderdagmiddag is in de (Ttesselschadlestraat té den Haag een .negenjarige jongen, Arie de G. wanende in de Zeezwaluwstraat, ,toen hij onver wacht de tramrails overstak en uit baldadigheid op een aanhangwagen van lijn 10 wilde bpringen gevallen en door den aanhangwagen overreden- De arme "knaap werd zoodanig verminkt-, dat hij vrijwel onmiddellijk den geest gaf. Blijkens het door de politie ingestelde onder zoek treft den trambestuurder geenerlei schuld. Ben koe gestolen,. t Voor de rechtbank te Haarlem stonden drie mannen terecht beschuldigd van diefstal van een koe in een weide "te Velsen. Het geval had zich blijkens het verhaal van een der verdachten dié een bekentenis aflegde, aldus toegedragen. Ze waren met acht mannen uit LJmuiden met een bootje van de Ballastmij, dat ze daarvoor hadden weggesleept naar een weide inde buurt gevaren en hadden toen een koe weggehaald. Ze hadden het dier gedood en in stukken ^getrokken Et© stukken werden verdeeld in zakken gestopt len daarna voeren zij terug. De diefstal kwam aan ,het licht en drie vah de acht mannen zijn gearresteerd. Een der verdachten bekende, de beide andle ren eziden niets van het geval te weten. Het O.M. achtte het bewijs tegen deze beiden echter ook geleverd. Zij .hadden in de cel van het politiebureau, waar zij opgesloten waren, een vrij luid gesprek gevoerd over de houding die zij bij het onderzoek zouden aannemen-. Een agent van politie die .alles gehoord had, teekende het gesprek op. Hjet ,O.M> noemde het onder zoek in deze zaak zeer moeilijk!. Diefstal van vee uit eeu weide is een ernstig en brutaal mis drijf. Spr. eischte tegen den eersten verd. een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar ,en aftrek van zes maan den voorarrest, voor de anderen ieder 2; jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 13 April. Ontwikkelingswerk der Woodbrookers te Barchem. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli or ganiseert de vereeniging Woodbrookers drie ver schillende ontwikkelingscursussen voor jonge mansehen tussehen 13 e n25 jaar, die belangstel ling hebben voo reen wijder© levenskring dan hun huis, dorp, fabriek die eigen geest willen vor men. Wat bedoeld wordt met deze bijeenkomsten, vindt men uitvoerig vermeld in een boekje dat aan onderstaand adres kan worden aangevraagd en gratis aan belangstellenden wordt toegezonden Enkel zij hier aangestipt, dat .niet naar „geleerd heid gestreefd wordt, (verdere ontwikkeling dan de lagere school geeft is voor-het bijwonen van de cursussen niet noodig). maar naar kennis >,waar je wat aan' hebt" in je leven. Vier cursussen vermeldt het programma: 1 820 Mei cursus voor meisjes, die soci aal werk willen doen (op dorpen en in steden#). 2- 2431 Mei cursus voor fabrieksmeisjes. 3. 19 Juni—1 Juli cursus voor plattelands meisjes. 4 310 Juli cursus voor jongens (jongens en meisjes) die met jeugdbeweging of jeugdvor- ming in aanraking zijn geweest. Op de bijeenkomsten wordt niet gevraagd naar politieke of godsdienstige richting, alleen eer bied voor de overtuiging van anderen. Programma's en inlichtingen kunnen worden gevraagd bij mej. C. O. Wilbreuninck deCarpen- tierstraat 82 den Haag Onder dit opschrift plaatsten we reeds eerder een artikel, waarin we aandrongen op een doelmatiger steunverleening. We betoogden, dat een algemeene lijn ontbrak bij den opzet om noodlijdende groepen van producenten te hulp te komen, terwijl we er mede op wezen, dat het onpractisch was om óók toeslag te geven op den prijs van het teveel gepro duceerde. Overproductie immers doet den prijs der producten dalen en steun voor het teveel geprodu ceerde doet aldus de behoefte aan vermeerderden, toeslag rijzen. Ne de publicatie van bedoeld artikel verscheen in „De Telegraaf" een artikel van den heer Westrik, burgemeester van Barneveld, die mede op de nood zaak wees om aan de steunverleening bepalingen te verbinden voor productiebeperking. En thans heeft de regeering een wetsontwerp van zulke strekking ingediend. We willen natuurlijk volstrekt niet beweren, dat -een en ander het gevolg is geweest van ons schrij ven, doch merken slechts op, dat de fouten, welke we in het huidige systeem van steunverleening aanwezen, blijkbaar ook in andere kringen werden gevoeld en erkend. Uit den aard- der zaak zal men begrijpen, dat we met het nieuwe regeerings-ontwerp zijn ingenomen. De regeering wil de steunverleening in nieuwe banen leiden en ze is van plan om aan haar hulp strenge voorwaarden te verbinden van regelend en dwin gend karakter. M.a.w. ae zal noodlijdende bedrijven staande helpen houden, maar op derzelver productie taoezien. Dat is een algemeen belang. Door produc tiebeperking wordt de marktprijs vanzelf reeds om hoog gevoerd en zal de rijkssteun kunnen worden gereduceerd. De consumenten hebben er recht op, dat bedrijfs steun zoo doelmatig mogelijk wordt georganiseerd, want zij zijn het tenslotte, die de hulpverleening moeten financieren. Men kan wel beweren, dat het 't zelfde blijft, door welke middelen de producten tot haar kostprijs of iets daarboven worden opgedreven, omdat zulks nU eenmaal het einddoel van elke steunactie zal moeten wezen, maar men vergete niet, dat de con sumenten tot heden óók de kosten moesten dragen van het teveel geproduceerde, hetwelk in pak- en koelhuizen werd opgeslagen, meestal zonder vooruitzicht, dat er ooit behoefte zou ontstaan om het opgeslagene weer te voorschijn te brengen. Alleen reeds de landbouw wordt op het oogenblik met ruim 180 millioen gulden per jaar geholpen. Daarvan komt rechtstreeks uit de schatkist; bijna 22 millioen gulden. De rest, 158 millioen, wordt op gebracht door consumenten en distribuanten. Als gevolg van de tarwewet betalen we ongeveer 26 millioen boven de wereldmarktprijs voor tarwe. De Crisis-Zuivelwet doet de consumenten 80 millioen bijpassen op den marktprijs. De Crisis-Varkenswet eischt 35 millioen, de contingenteering van den vleeschinvoer 16 millioen. We praten we eens over de bevoorrechte positie van den arbeider, die, als hij zonder werk geraakt, zijn hand maar zou hebben op te houden voor steun, maar ook voor de plattelanders met eigen bedrijven of bedrijfjas, wordt veel gedaan. Van de 180 millioen per jaar, welke hun toevloeien, zouden 180.000 plattelandsgezinnen jaarlijks f1000.kun nen worden toebedeeld. Maar de plattelandsbedrij - ven zouden met zulke ondoelmatige steunverleening worden verietigd en daarmee zou de bron van een zelfstandig bestaan dat toch nog wel voor de toekomst zal zijn weggelegd! zijn droog gelegd. Noch de schatkist echter, noch de consumenten kunnen, voor jaren achtereen misschien, een steun verleening blijven financieren, welke door ondoel- niatigen opzet te kostbaar werd. Naast steun moet er regeling komen van de productie. Het is niet noodig, dat de marktprijzen zoo laag zajn als thans; elk artikel, hetwelk wordt aangevoerd in een hoeveelheid, waaraan behoefte is, zal haar kost prijs kunnen opbrengen. Om de productie naar behoefte te regelen, daar toe moet de regeering over vergaande volmachten kunnen beschikken. En die heeft ze nu aan de volksvertegenwoordiging gevraagd. Vertegenwoordigers van sommige landboüworga- nisatines hebben te kennen gegeven, dat ze de ge vraagde regeeringsvolmachtenn iet noodig vinden. Ze begrijpen zelfs niet, hoe de regeering er toe komt, want, de organisaties zelve hebben er vol strekt niet op aangedrongen, dat de regeering zoo veel bevoegdheid zou krijgen! Dat laatste kunnen we ons voorstellen. Organi saties in een bepaald bedrijf hebben alleen als belang, dat de regeering him leden aan den prijs helpt, welke hun producten moeten opbrengen. Doet de regeering dat, dan hebben die leden van een productiebeperking geen enkel voordeel. Maar de regeering is er tenslotte voor de heele gemeenschap en daarom heeft ze er voor te waken, dat de consumenten niet te zwaar én onnodig wor- den belast.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5