sssi. db o»" i* Binnenland. Buitenland Pluimveeteelt Voor Huis en Hof Door eeta. Duftsehe briL Wie heeft zich te beklagen? Nederland zeker niet, is de conclusie die het natj. socialistsche Duitsche dagblad „Der Angriff" trekt uit cijfers die het publiceerde over den Nederlandschen ex port naar Diuitschland. Volgens „Der Angriff" is in 1932 de invoer uit Nederland, vergeleken bij 1931 gestegen, van roode kool bv. met 25 pet., van savoyekool met 31 pet., vanf witte kool zelfs met 105 petj.van tomaten met 28 pet., van uien met 44 pet., van (druiven met 46 pet. en van appelen zelfs met 165 pet. Ete Duitschers zijn handig in het groepee- ren van cijfers, verzekerde ons, aldus bericht ,JDe Telegraaf", het bestuur van het Centraal Bureau voor Veilingen, dat wil trachten deze cijfers recht te zetten voor zoover zij |den tuin- bouw betreffen!. En daar wijst men er aller eerst op dat het Duitsche blad zich bepaalt tot slechts een zevental producten. Over onzen export van aardbeien, kruisbessen, frambozen, bloemkool, peren en komkommers, die in 1932 in vergelijking met 1931 met millioenen kilo's terugliep, zwijgt men. Bovendien gaat een vergelijking met het jaar 1931 niet op, omdat juist in 1931 bnze tuin- bouw-export naar Duitschland reeds enorm is achteruitgeloopen. Ee oorzaak van dien ach teruitgang ligt in de juist in Juli een 'be langrijke maand voor den tuinbouw van 1931 ontstane betalingsmoeilijkheden, ten ge volge waarvan onze export dagenlang geheel xstilstoud. Onze tuinhouwexport naar Euitsch- land viel daardoor van 314 millioen kg. in 1930 tot 213 millioen km. in 1931 of *wel met ruim 30 procent. Het centraal bureau van veilingen meent dan ook dat niet 1931 maar 1929 het jaar is, waar mede onze export naar Duitschland vergeleken moet worden. Bij een dergelijke vergelijking blijkt duidelijk op welke verschrikelije wijze een groot gedeelte van onzen export naar Duitschland vernietigd is. In vergelijking met. 1929 is onze export van witte kool naar Duitschland in 1932 vermin derd met 30 pet.; die van roode kool met *50 pet.; en die van appelen met 41 pet.; terwijl onze uitvoer van tomaten in 1932 slechts '4 pet. meer bedroegg dan in 1929; van uien 3 pet. en van druiven 18 .pc't. Ee cijfers leeren dat de export van tuinbouw producten naar Duitschland op waarlijk cata- strophalc wijze is teruggeloopen. Slechts de aardbeien geven in vergelijking met 1929 een stijging aan, doch de aardbeienoogst was in dat jaar grootendeels mislukt. Een vergelijking met 19'30 en 1931 doet ook hier een teruggang zien. Iets dergelijks ziet men bij de appelen, als men 1932 met 1931 vergelijkt. 1931 was eén slecht appeljaar (beurtjaar): daaruit is de stijging van den export van appelen met 165 pet. te verklaren Bij de bloemkool een „stabiel product" ma nifesteert de geregelde daling zich wel zeer dui delijk. De teruggang van den aardappeluitvoer totl..... 17 pet. bracht den zwaren klap voor Noordholland. Ook het totaalcijfer laat bij een vergelijking met 1929 een sterke daling zien. Het totale gewicht van onze tuinbouw-ex- port naar Duitschland bedroeg nl. in: 1929 '395 millioen kg., 1930 '314 millioen kg., 1931 213 millioen kg. en 1932 226 millioen kg. De kleine stijging in vergelijking met 1931 is uitsluitend te danken aan de toeneming van j onzen export van appelen naar Duitschland, nl. 6 millioen kg. in 1931 en 1'7 (millioen kg. in. 1932 het gevolg van den misoogst van appelen in Dhiitschland zelf. Doch onze export naar Duitschland in 1932 bleef 28 pet. beneden dien van 1930f fèn '43 pet. beneden dien van 1929. Met deze cijfers voor oogen kan de Neder- landsche tuinbouw helaas met het volste recht er over klagen, dat hij door de 'Duitsche maat regelen te gronde wordt gericht, zoo luidt (het oordeel van het bestuur. de verschillende stations en halteplaatsen 'in het baanvak aanwezig zijn, vroeg genoeg op het rangeerstation te Zwolle zullen aankomen. In denzelfden nacht kunnen zij dan nog ver der vervoerd worden. In verband hiermede zijn op tien van de be langrijkste stations in deze baanvakken locomo tieven gestationneerd, die ook op de nabij gele gen stations den rangeerdienst zullen verzorgen. D|e bespoediging in het vrachtvervoer bedraagt meer dan 15 uur, voor de routed!otterdam, Rech ter MaasoeverDelfshaven zelfs 19 uur. Deze opvoering van de snelheid in het vracht vervoer brengt bovendien jaarlijks een bezuini ging mede van 50.000 gulden. De volkshulde aan Willem den Zwijger op Paaschmaatnidag 17 April te D iel ft. Zooals algemeen bekend is, wordt op Paasch- maandag in Delft de Nationale volkshulde ge bracht aan Willem den Zwijger, waaraan alle Nederlanders kunnen deelnemen, hetzij onafhan kelijk van een vereeniging, mits zij niet komen om hun politieke inzichten te uiten, 'hetzij in vereenigi ngs ver band Die volkshulde duurt van 124j uur en bestaat uit drie deelen, nl. a. kranslegging in fde Nieu we Kerk om 1 uur, in aanwezigheid van afge vaardigden van deelnemende vereenigingen en van autoriteiten. Spreker ds. J. J. Stam'. b. redevoeringen op de Groote Markt door Z|. E. generaal C. J. Snijders, Anton van Duin kerken, drs. H. Brugmans, Dr. A. Jacob, een en ander afgewisseld door zang van Wilhelmus, van Heer Die daar des Hemels te.nte spreidt" en van ,,Waar een volk leeft, leeft een recht, een plicht tot eigenwaarde" de beide laatste liederen door zangkoren, inl. bij de oommissie. c. om ongeveer 2.30 onthulling van een ge denksteen in den kerkmuur, waarop gebeiteld de gelofte vau trouw aan Willem den Zwijger. Daar na urenlang defile langs den gedenksteen en door de Nieuwe Kerk langs het graf (dit laatste voor deelnemers, die zich tijdig opgeven, voor anderen slechts voor zoover de tjjjd het toelaat.) Alle deelnemende groepen leggen enkele bloe men tegen den gedenksteen. Aangezien het aantal deelnemers grooter is, dan verwacht was, zijn verschillende terreinen in de stad gereserveerd waar luidsprekersinstalla ties worden aangelegd. De 'ingang en uitgang van de Nieuwe Kerk worden uitgebroken, teneinde een vlot defile mogelijk te maken. Slechts aan hen, die zich tijdig opgeven wordt verzekerd dat zij een .goede plaats zullen kunnen innemen en dat zij van de goedkoope reisgelegenheid kun nen gebruik maken. Zij gelieven zich daarvoor te richten tot het bureau der commissie p.a. .F W. C. Blom, Waldeck Pyrmontlaan 4 Rotter dam, telefoon 55294, dagelijks 1017 uur. Maan dag, Woensdag, Vrijdag ook 1722 uur. Tot 8 April zijn daar de goedkoope treinkaartjes ver krijgbaar (zie aanplakbiljetten op de stations,.) Ee deelnemersspeldjes met programma zijn ver krijgbaar door storting op giro 181672' ten Iname van mej. Schenk te Rotterdam tegen 25 cent pe rs'tuk, na 8 April resp. 13 (April 30 e. resp. 35 oent. Groote vereenigingen zoo noodig kor ting. Deze speldjes zijn verplicht. Voor de deel nemers zijn verkrijgbaar pakketjes met brood jes tegen 25 cent per pakje, koffie en limonade tegen 10 cent. De volkshulde wordt dus wel een grootsche historische herdenking. Reorganisatie van de goederen verzending bij de Nederlamdsche Spoorwegen. Een laatsten tijd is de directie van de Neder- j landsche Spoorwegen bezig regelmatig de snel- J heid van het goederenvervoer te verhoogen. Voor j sommige baanvakken, waarop de snelheid reeds i opgevoerd was worden opnieuw maatregelen be- raamd. In den a.s. zomer zullen, zoo weet Het Volk te melden op de lijnen LeeuwardenGroningen --MeppelZwolle en HarlingenGroningen Nieuweschans snelrijdende doorgaande goederen- j Ee echtgenoote van den oud-burgemeester van New York, mrs. James Walker, heeft te New York echtscheiding verkregen van haar man, die te Nice vertoeft. treinen ingelegd worden. Een aantal stations is aangewezen waar de bedoelde snel-goederentreinen zullen stoppen voor het opnemen en uitzetten van waren en boven dien is een station aangewezen, waar die stuk goederen verzameld worden, die op de plaats van afzending in directe koerswagens kunnen worden geladen. Van die stations af worden ideze goederen dan in directe koerswagens verder ge transporteerd. Als verzamelstation voor stuk goederen is Zwolle aangewezen. Het rangeersta tion Zwolle is daarop echter niet berekend. Wilde men het voor deze nieuwe taak geschikt maken volledig, dan zouden ingrijpende verbou wingen moeten plaats vinden. Daarom heeft men de oplossing gezocht in een volledige wijziging van de voorschriften voor de belading van de koerswagens. Hierdoor is het gelukt de verlading zoo te -verbeteren dat 'de goederen, die voor zes uurjdes avonds op den gebracht omdat zooals de rijkskanselier reeds in zijn regeeringsverklaring zeide alle in geenerlei opzicht met de kwesföé der monar chie samenhangende dingen voorloopig niet ac tueel zijn. Gedupeerde schouwburgbezoekers. Onlangs begaf een Parijsche dame zich naar de Opéra Comique om Sjaliapien te hooren. Die groote zanger was echter ziek en in zijn plaats trad een ander op. De dame vroeg (haar geld te rug. Zij was voor Sjaliapien gekomen en men had haar met dat doel de plaats Verkocht. Het kwam tot een rechtzaak, waarbij de da me in het gelijk werd gesteld. De rechtbank oor deelde dat de theaterdirecteur verplicht is „de goederen te leveren waarvoor hij adverteert." Die zaak wordt van beteekenis geacht voor het theaterleven, daar het meermalen gebeurt dat een aangekondigde ster door een of andere om standigheid niet optreedt zonder dat de voor stelling wordt afgelast, waardoor vele bezoekers worden gedupeerd. Die eierprijs en het broedseizoen. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHER- STELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. De Groote Inzameling" voor het Centraal Genootschap. Het zal den zeer velen vriendinnen en vrienden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies aangenaam zijn te ver nemen, dat de z.g. „Groote Inzameling" tot heden een bedrag van ruim 14150 gulden heeft opgeleverd. Het geraamd bedrag aan minder rijkssubsidie van 18QOO gulden is nog niet bereikt, maar voor de afdeelingen is het verlies toch grootendeels inge haald. Ik zeg allen geefsters en gevers hartelijk dank. Wie nog vergat, zijn bijdrage te zenden, kan dit nog steeds doen aan mijn adres: Joh. Verhulst- straat 9, Postrekening 16038, Amsterdam (Z). Geep terugkeer van deli ex-keizer. In verband met het bericht dat het fetadsbe- stuur van Bad Homburgg een schrijven heeft ver zonden naar Doorn, waarin de voormalige keizer verzocht wordt voor het geval eener verande ring van woonplaats naar Duitschland zijn intrek te nemen in het Homburger slot, heeft het Wolff bureau voeling genomen met de General verwal- tung van het vroegere koningshuis. Verklaard werd dat wel is waar den laatsten tijd zeer veel gesproken is over de vraag van een terugkeer des keizers, doch dat de keizer niet het voornemen heeft te kennen gegeven, naar Duitschland te rug te keeren. In geinformeerde kringen wordt er op gewezen dat de terugkeer des keizers af hankelijk zou zijn van de toestemming der rijks- regecring en dat in officieels kringen deze 'kwes tie vermoedelijk thans niet op het tapijt zal wor (Er moet thans beslist worden of men nog jong pluimvee zal fokken, of niet. Eigenlijk, of men het bedrijf zal voortzetten, dan wel staken. Niet fokken immers beteekent ophouden met het hoender bedrijf, want al zal het geraden we zen om in het nu aangebroken seizoen het pluim veemateriaal slechts voor het hoogst noodige te vernieuwen, toch is er voor een behoorlijke be drijfsvoering een vereischte dat de foktoomen op peil worden gehouden, wat mede door ver jonging moet geschieden en dat de oudere, dus minder productieve hennen, welke we uit sluitend voor de eierproductie aanhouden, op tijd worden opgeruimd. Als gevolg van de exportmoeilijkheden en de daardoor veroorzaakte daling der eierprijzen, raken de pluimveehouders ontmoediggd. Voor zoover ze het bedrijf nog voortzetten, willen ze de werkzaamheden inkrimpen, o.a. door "den nieu wen aanfok dit jaar eens over te slaan. Dat is het paard achter den wagen spannen, de bedrijfs risico's sterk verhoogen. Reeds eerder hebben we betoogd, dat het raad zaam kan wezen om meer dan vroeger goede eenjarige kippen nog voor een tweeden leg aan te houden en zich in de aanschaffing van nieuw pluimveemateriaal derhalve te beperken, maar tenslotte moet de noodige verjonging toch wor den doorgevoerd en op het einde van het eerste legjaar der hoenders door een doelmatige selectie het onproductieve deel van den hoenderstapel worden opgeruimd. We spreken van het onproductieve deel. Daaruit kan men opmaken, dat we ook dezen tijd van lage, veel te lage eierprijzen, een winst gevend pluim vee bedrijf nog mogelijk achten. Winstgevend in zekeren zin. De uitkomsten van een hoender bedrijf maken het zeer zéker niet meer mogelijk om alle bedrijfskosten te dek ken, als daar zijn, grondhuur oï rente afschrijving op hokken, 'broedmateriaal, enz. en loon voor arbeid. Maar als we nu eens plotseling ophou den met het houden van kippen, zullen we dan ineens van grondhuur of grondrente ontlast zijn Krijgen we in zoo'n geval aanstonds de waarde van hokken, broedmachines e.d. vergoed? Vin den we voor ons zelf dadelijk maar anderen, loo- nenden arbeid De pluimveeteelt wordt over het algemeen gevoerd op gemengde boerenbedrij ven. Daar is de grond er eenmaal, Ide hokken staan er en zullen niet aanstonds naar dezer waarde kunnen worden verkocht, de arbeidstijd kan er helaas toch niet pp andere wijze productief worden gemaakt. De oogenblikkeliike reëele kosten in een pluim veebedrijf zijn derhalve de voederkosten, wélke ook nu nog te dekken zijn door'|de opbrengst der eieren. Ee eierprijzen zijn ontstellend laag, maar de voederkosten zijn eveneens miniem. Indien men met verstand en overleg voedert hetgeen volstrekt niet wil zeggen, zuinig <of 'te weinig dan kan men een kip thans voor ruimi een halven cent per dag onderhouden. We zagen van de week nog een boekhouding Van een bedrijfje van ruim 200 hoenders. De voerkos ten 'bedroegen er gemiddeld veertig gulden per maand, dat is 480 gulden per jaar. In een be hoorlijk pluimveebedrijf moeten tenminste 150 eieren per jaar en per kip worden geraapt, dus van 200 kippen circa 30.000 eieren. Daaruit blijkt dat men de voederkosten kan dekken met een gemiddelden eierprijs van 2 cent. Uit het over schot kan dan zelfs de nieuwe aanfok jnog wor den bekostigd, omdat ook de kosten van kuiens er. opfokvoer sterk zijn verminderd en de oude hoenders nog iets, zij het dan niet veel, opbren gen. - Nu concludeere de leek uit dit artikel, niet, dus de pluimveehouders, die immers een hooger middenprijs dan 2 cent ontvangen, het zoo slecht nog niet hebben. De menschen hebben ook recht op loon voor hun werken en als we de overigens ook normale, verdere bedrijfskosten, welke we reeds eerder noemden, mede in rekening gaan brengen dan is dat loon in dezen tijd ongetwijfeld nihil. "We wilden slechts betoogen dat de voortzet ting van de pluimveeteelt nog mogelijk is jsn men zich niet geheel mag laten ontmoedigen. Daarom raden wefok ook nu weer, maar met mate. Eln bedenk, dat alleen de besie hoenders nog eenig voordeel kunnen afwerpen. Op ver schillende bedrijven behaalt men op het oogen- blik voordeel doo r*leu hoenderstapel te doen selecteeren. Sommige pluimveevereenigingen la ten een deskundige overkomen om dezen cor. deelende naar uiterlijke kenteekenen de min der goede legsters te laten aanwijzen. Waar die uitgezochte koppels afzonderlijk worden gezet, zijn de groote verschillen in geldelijke uitkom sten sterk naar voren getreden. Minder productieve hennen moet men oprui men. Hoe eerder hoe beter. De maand April. Hoewel de maand Maart verscheidene mooie zonnige dagen heeft opgeleverd, kunnen we niet bepaald van een vroeg voorjaar spreken. De maand Februari was koud en kende vele vorst- dagen, zoodat het begin Maart werd, eer de verschillende grondbewerkingen konden worden uitgevoerd. Nu de natuur zooveel milder is ge worden, loopt alles echter vlot uit, zoodat we ons met zaaien, planten en verplanten thans moeten haasten. In (den moestuin. Hier zijn we al heel druk met zaaien en plan ten. Zg. weeuwen van koolplanten kunnen wor den uitgezet, ook slaplanten We zaaien nog sla. spinazie, raapstelen, wortelen en radijs. We leg gen capucijnders, doperwten, ook de opvolgers reeds en peulen. Erwten en peulen blijven we met geregelde tusschenpoozen leggen. Tusschen uitgeplante bloemkool kunnen we afgeharde sla- plantjes zetten. Bladluizen in vroege gewassen bestrijden we met 2.5 kilogram zeep op te lossen in zoo weinig mogelijk heet water en daaraan 2 liter brandspiritus toe te voegen. Dan sproeien of wat veel beter is (spuiten er mee. Mei kevers welke de zoo gevaarlijke engerlingen voort brengen, moeten we zooveel mogelijk wegvangen. Als we des morgens aan boomen en struiken schudden kunnen we ze gemakkelijk verzamelen en vernietigen. Zaailingen verspenen we, als dat noodig is, zoo spoedig mogelijk. Bieten, savoyekool, spruitkool en ook wel reeds boerenkool kan worden gezaaid. Ini den bloementuin. Het wordt de hoogste tijd .om de paden op orde te brengen en grasranden af te steken, want al heel spoedig wordt het druk in (den tuin. Buxus randen kunnen nu worden geknipt. Groenblijven- de heesters kunnen nog met succes worden ver plant. Rozen worden gesnoeid en schoon ge maakt. Rotsplanten kunnen in het begin van de ze maand nog worden overgezet. Neem ze zooveel mogelijk met kluit op, dan bloeien ze gauw. Van uitgebloeide bolgewassen snijden we de bloemstengels even onder de bloem af, opdat ze geen zaad zullen schieten, wat de bollen tezeer zou verzwakken. Van tulpen verzamelen we ge regeld de afgevallen bloemblaadjes, welke we verwijderen, daar ze anders vuurplekken zouden Cactussen kunnen we thans zaaien in gezeef de bladaarde, met veel grof zand vermengd. Dahlia's kunnen worden gestekt, maar ge makkelijker is om de oude knollen in deze maand te scheuren. We moeten zorgen, dat aan elke plant minstens een oog aanwezig is. Men kan de oogen vooraf tot ontwikkeling brengen door de knollen op een warm zonnig plaatsje in vochtig zand te kuilen. Chrysantenstekken worden weer verpot en in voedzamen grond gezet. Perkplanten als Fuchsia's en Pelargoniums Geraniums worden afgehard, hanggera- niums worden om een stokje geleid. Buiten kunnen we verschillende eenjarige bloemplanten zaaien, zooals goudsbloemen, papa vers, reseda's, asters, lupinen, zomerviolieren, chrysantemums enz. Op 't laatst van de maand zaaien we grasanjers ep vingerhoedskruid. In den fruittuin. De aardbeien beginnen weer te groeien. Men moet thans niet pogen om er stalmest 'tusschen te spitten want dan schaadt men de planten. A ardbeien immers wortelen zeer oppervlakkig, d.w.z. de wortelen verspreiden zich in het rond niet naar omlaag. Wil men stalmest bezigen voor aardbeien, dan spreide men die in het na jaar, goed kort over de bedden. In bet voor ja11- wordt de mest dan weer weggeharkt. Men 5an thans wel kunstmest over de bedden st^nien, nl. 60 gram superfosfaat, en 50 gram' pjAntkali Over een paar weken nog 30 gram chili a^es Per vierkante meter. Rupsennesten in vrucht boomen 'aoeten wor den vernietigd. (Tegen bessenbladwesp in krir0®^36^ kan men sproeien met. een tiende proc/ ariJs°h groen zwaar gif of met, een' Pr°cent oplossing van chloorbarium. Perziken, welke te vKy® bloeien wat met het oog op r>, ^rs|'en n\e} wensche- lijk is schermen middagzon. Kamerplanten. aeg ruim potscherven onderin.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6