Binnenland. Waar vrouwen graag van lezen. Kinderrubriek Wat niet iedereen weet Rob de Avonturier mv-^C Eioor eén Duitsche bril. Wie heeft zich te beklagen? Nederland zeker liet ia de. eannliiaie die Kei. naü «ooialistsche de verschillende stations en halteplaatsen in het baanvak aanwezig zijn, vroeg genoeg op het rangeerstation te Zwolle zullen aankomen. In denzelfden nacht kunnen zij dan nog ver der vervoerd worden. In verband hiermede zijn op tien van de be langrijkste stations in deze baanvakken locomo tieven gestationneerd, die ook op de nabij gele den gebracht omdat zooals de rijkskanselier reeds in zijn regeeringsverklaring zeide alle in geenerlei opzicht met de kwestfé 'Öèr monar chie samenhangende dingen voorloopig niet ac tueel zijn. Gedupeerde schouwburgbezoekers. 't Stond kamp, drie teugen drie, want er was er ien i met de kruiden. Melk, stroop en honing worden met ziek. Nou zelle ze 't op de volgende vergaring doen.1 elkander vermengd en door de bloem gewerkt, waar Ze moste nou maar een steunregeling voor spinaziena men dit deeg zoolang kneedt totdat men een soepel geheel heeft. Een broodvorm wordt ingewreven met boter en het deeg erin gelegd, daarna wordt het minstens 1 uur in een matig warme noven gebakken. Is de koek gaar, dan op een rooster uit laten dampen en geheel en al koud laten worden. Rozijnen en krenten zullen wij zooveel mogelijk bij pudding, vla en gebakken angerechten gebruiken en wanneer wij kweeperen of andere zure vruchten koken, dan zal bijvoeging van een handvol rozijnen veel mindre suiker vragen. Hieonder laten wij nog eenige gerechten volgen, die zonder suiker bereid wordn. Appel- en Bananesla. Drie zachte bananen worden met een vork fijn gemaakt en zoolang geklopt totdat zij schumig zijn Drie zure appels worden goed gewasschen, daarna geraspt en met het sap van twee citroenen met de of zoo wat vrage, want 't modderen zal aansons wel dein weze. Ze hewwe der nag over de avond- skool ok praat, net as in Noordskerwoud. Der kon niks van kommie vanzelf, 't Onderwais kost al ge- nog. Nou ik docht, van der Molen zei wel jzegge, zeker omdat 't van ons kant is, maar hai zaide niks, en de are zaide ok niks, en toen was 't metien ofloupen. Ze hewwe de polletiek er gnappies buiten leiten, en zoo hoort 't ok, ei. De veldwachter heb deer ok een veer leite moeten. Dat gong ok hard; vaif en vaiftig golden tegelaik. Das are thee as in Oudkarspel, en deer gong 't nag maar over een tientje. Afain ze zelle ok docht hewwe, 't licht is ok duur en of we der nou nag ien lang en twee breed over prate, de wereld is nou ienmaal ziek. De segare wazze niet zoo best, as aars leek 't wel, en toch van dezelfde prais. Afain, bai de lilleke paip die deuze en gene opheden rouke moet, vergeleken ben ze nog primjee vanzelf. Maar die men neef meenam van de vergaring van dat begrafenisfonds uit Broek wazze beter, de weerlicht ja. Hai zaide, dat er wazze der zoo'n beetje, en je zouwe toch zegge, 't kost bananenschuim vermengd. Men kan dit gerecht in amper wat, en den nag een segaar toe. Deer moste glazen opdienen met wat geslagen room versierd, ze allegaar lid van weze, ze konne main vast op-1 skraive. 't Zei er met Paaschmaandag ok te doen Gedroogde vruchtensla. weze in de Haag, azze ze Willem de Zwijger her denken gane. 'k Heb toch nag efkes glaint in men Men neemt gelijke hoeveelheden gedroogde vij- aigen. Ze zelle deer een eed van trouw oflegge, of gen, perziken, dadels, pruimen en roeijnen en wascht zok of zain en de woorde deervoor heb een roomsealles in warm water flink af. terwijl uit de pruimen kapelaan maakt, 't Ken verkeere, zaide Breero al. de pitten verwijderd worden. Men maalt nu alles Afain, 't is heel gelukkig vanzelf datte ze deerover j met 100 gram anmandelen of noten door den vleescli niet meer klamme, en wat main aangaat, viere ze1 molen of heeft men dezen niet, dan worden alle deer maar feist, want as die eerste Willem der j ingrediënten zeer fijn gehakt, daarna wordt alles niet weest was, hiette wai nou nag Jasperos en goed gekneed onder bijvoeging van sap van een hal- Meraitjos moet je rekene. En we wazze allegaar ve citroen en wat geraspte schil en met een deegrol Langedaiker osse. Nou niet vanzelf. En we hadde allegaar van die sikkebeerdjes en alle blonde from mesies wazze zwart. En we mochte vanzelf weer duelleere ok, net as nou de stedente in Heidelberg weer magge. Nou, ik ken der wel, die wazze den nou al zeuventien keer dood weest. Kom, 't wordt zeuren, en Meraike roep men alweer, want ze ken 't kip- pevoerskutteltje niet vinde, en dat lait toch geneven de zoutkist, Wat een ommenenweerom, zok verhui- Nou de groete, ok van Meraike. Suntebankerisos. Leste nuws. 'k Ben aigeluk efkes te laat weggaan, aars had ik ok stollesteere kunnen nei 't baantje van orgel trapper in Oukarspel. 't Is mooi werk. Je trappe maar, en je trappe maar, tot je zelf een trap kraige, en ze weer een aar neme. Afain, den ken je toch nei achtjaar zegge, dat gien mensch zoo'n houp wind maakt heb voor niks, as jai. De allergezondste suiker krijgen wij uit de honing, waarom wij deze dan ook altijd op de koffie tafel zullen nemen. De suiker, die in honing voor komt is druiven- en vruchtensuiker en bijzonder uitgerold tot een halve centimeter dikte, waarna er vierkante stukjes van worden gesneden, die men in plaats van koekjes kan presenteeren Hoe Koning Wreed genezen werd. Een sprookje door Essay. 1 schilleïnde bedrijven behaalt men op het oogen- blik voordeel doo rjlen hoenderstapel te doen selecteeren. Sommige pluimveevereenigingen la ten een deskundige overkomen om dezen oor. deelendc naar uiterlijke kenteekenen de min der goede legsters te laten aanwijzen. Waar die uitgezochte koppels afzonderlijk worden gezet, zijn de groote verschillen in geldelijke uitkom st™ sf.p.rlr na_ar vnrpri (rp.treden De koning staarde even glimlachend voor zie uit. „Luister eens Annie, ziei hij, „ik heb een heele tijd geluierd, weet je. Maar dat is n uafgeloopei Zou ik soms mogen werken met je vader?" „Misschien wel," sprak Annie, „er is vrij ve< werk. Er moet wel hard gewerkt worden, want vade moet zoo vreeselijk veel belasting betalen." „Waarom moet hij dat?" vroeg de koning vet wonderd. „U is zeker een vreemdeling?" sprak Annie. „Ati ders zoudt u toch zeker wel weten, dat konin Wreed zoo vreeselijk veel geld noodig heeft voor feesten aan het hof, dat hij telkens en telken weer extra belastingen laat innen." De koning zweeg. „Koning Wreed, koning Wreed soesde het door zijn hoofd. Waar had hij dien naait meer gehoord.? „Ik vind dien koning Wreed erg onrechtvaardig sprak hij. „Als hij feesten wil houden mag dat nie gaan ten koste van zijn onderdanen. Dat is schandaal. Annie knikte. „Dat zegt iedereen," verklaarde zij. „Maar het geel niets. De koning is nu eenmaal de baas en niemam In een groot rijk heel ver weg leefde een volk onder de wreede heerschappij van Koning Wreed. In werkelijkheid heette hij Koning Albert maar niemand noemde hem zoo. Zijn wijze van re- geeren had hem den bijnaam van Koning Wreed gegeven en niemand van zijn onderanen dacht er dan ook aan om hem anders te noemen. De armen en rijken in het groote rijk hadden het lang niet prettig. De koning hield groote feesten die erg veel geld kostten en de onderdanen moesten moesten het betalen. Er werden hooge belastingen geheven en soms kwamen de soldaten des Konings bij de boeren en dreven het vee met zich mee naar de koninklijke slachterijen. En als de boeren dan kwamen klagen bij den rech kan €r i€ts aan doen." ter kregen ze nog straf op den koop toe. j En zoo gebeurde het dat koing Wreed die Het volk leefde dus in armoede en ellende en de geheugen was kwijt geraakt met Klaas den vade koning hield zijn feesten en dronk zijn wijn. Hij van Annie het bosch inging om het zware hout Een zilver muntstuk verliest in 10 jaar 1 procent van zijn gewicht. Op die basis berekend, gaat ieder jaar van de in omloop zijnde zilveren muntstukken ongeveer 10 aan zilver verloren. De bevolking van de hoofdstad van Amerika, Washington, bestaat voor 30 procent uit negers. Er zijn in Duitschland 2.6 millioen geiten, die per jaar ongeveer een milliard liter melk geven. De oudste Duitsche wandklok dateert uit het jaar 1390. Het uurwerk ervan is hoofdzakelijk van ge smeed ijzer vervaardigd. Charles Parsons, de uitvinder van de stoomtur bine, beweert dat de temperatuur der aarde op een diepte van IS tot 20 kilometer 500 tot 600 graden is. Misschien gelukt te avond of morgen deze ener gie nuttig voor het menschdom te maken. Wij spreken van een boek als zoodanig, omdat de oude Germaansche volken hun „Runen" schrift- teekens) bijna uitsluitend op tafelen griften, die gemakkelijk verteerbaar. Het gfehalte aan gist- van „Buchenholz (Beukenhout) waren gemaakt. stoffen is zeer hoog en hierdoor zijn de gerechten, die met honing bereid worden gemakkelijk verteer baar. Honing kan men dan ook inplaats van suiker gebruiken om een of ander gerecht zoet te maken. Ook kan het dienst doen bij het maken van ont bijtkoek, waarvoor wij hier een recept laten volgen: Ontbijtkoek. 500 gram zelfrijzend 'bakmeel, 250 gram stroop (donkere) 2 flinke lepels honing, 1.25 theelepel ka neel, 1 theelepel gemalen kruidnagelen 2.5 dl. melk. De bloem wordt eerst gezeefd en daarna vermengd In de Duitsche taal is dat duidelijker waarneem baar. Buch en Buchenholz. Zwart is niet in alle deelen der aarde de kleur van rouw. In Turkije en in Syrië draagt men daar voor blauw, in Egypte geel en in China wit. In de stad Hamilton prov. Ontario Canada mag men na middernacht slechts in avondkleedij op straat zijn. Anders wordt men gearresteerd. Staal is elastischer dan rubber, op wedden.) (Daar kunt u lachte, hij was vroolijk, en vroeg niet hoe zijn bras partijen moesten worden betaald. Op een goeden dag ging de koning op jacht met een aantal leden van zijn hofhouding. Het was een prachtigen zonnigen dag en de konig voelde zich recht pleizierig. Hij reed voort op zijn paard en praatte opgewekt met zijn hovelingen. Plotseling werd er geroepen „een wild zwijn, een wild zwijn." Nu begon het jagerbloed van den ko ning te koken. Hij boog zich over den nek van zijn paard, gaf het de sporen en rende vooruit, het zwijn achterna. Het werd een dolle rit. Het opgejaagde beest rende door het kreupelhout of de duivel hem zelf op de hielen zat en koning Wreed galoppeerde steeds sneller en sneller Hij wilde het zwijn nu eenmaal hebben, het kostte wat het wilde. Toen hij vlak achter het wild voort- rennende beest was gekomen gebeurde er plotseling iets wonderbaarlijks. De koning wilde net zijn zwaard rukken toen hij een vreeselijken klap kreeg die hem van zijn paard deed storten. Even zat hij versuft te kijken. Flauw tjes begreep hij het hij was tegen een dikken boom tag aangereden. Toen was het plotseling of zijn geheugen afknap te. Alles werd zwart voor zijn oogende wereld ging opeens sneller draaienkoning Wreed ver loor het bWustzijn Toen hij bijkwam lag hij in een oud wrak bed dat in een kleine hut stond. Een beetje zonlicht speelde door de gebarsten ruitjes en wierp lichtplek- jes op de verschoten opgelapte deken. „Waar ben ik?" fluisterde de koning zachtjes. „Hij is bijgekomen" hoorde hij Ven hooge stem zeggen en een klein blond meisje trad op het bed toe en zei: „U is hier bij Klaas, den houthakker. Dat is mijn vader ziet u. Hij heeft u gisteren in het bosch gevonden. Wie is u eigenlijk? Is u ook een houthakker? Of neen, dat zal wel niet zoo zijn. u hebt zulke mooie kleeeren aan." Het was raar, maar of het nu door die slag op het hoofd kwam of waardoor dan ook: de koning kon zich niets meer herinneren. Hij wist niet eens meer dat hij een koning was. Daarom zei hij: „Neen neen, kleine meid, ik ben ook een hout hakker. Ja, ik geloof zeker dat ik een houthakker ben." Het meisje lachte. ,Ik heet Anne, zei ze zachtjes. „Wat leuk dat u zegt ik geloof dat ik ook een houthakker ben. Weet u dat dan niet zeker?" hakkerswerk te doen En hij leerde het zware houthakkersleven doo en door kennen. Hij leerde begrijpen wat werket hard werken en zwoegen was en hij leerde ook d ellende kennen die in de woningen der armei heerschte. En toen op een zonnigen dag, kwam plo seling het geheugen van koning Wreed terug. Hi had namelijk een boom omgekapt en bij het vallei van dien boom raakte eert der takken hem tegei de slaap. Even duizelde hijeven wankelde h: op zijn beenen en toen werd alles plotseling wee duidelijk voor hem. Hij herinnerde zich weer dat hij koning van he groote rijk moest wezen en hij rende terug naa de houthakberswoning. „Kleeden jullie je aan" sprak hij tot den hout hakker en diens vrouw en dochter, we gaan op be zoek bij den koning. Eerst wilden ze niet medegaan omdat ze dachten dat ze toch niet toegelaten zouden worden, maai dekoning drong zoo aan dat ze eindelijk meegingen Toen zij in het paleis kwamen liep de koning dadelijk door naar de groote feestzaal, waar een vroolijk bal aan den gang was. De koning duwde d< lakeien die hem eerst nog niet herkenden in zijn eenvoudige houthakkersplunje opzij en stapte de zaal binnen. Daar was men natuurlijk erg verbaasd hem te rug te zien in zulk een kleeding. De koning gaf ech ter geen antwoord op de vragen die hem aan alle kanten werden gesteld. Hij liep regelrecht naar het podium, betrad het en sprak: „Van nu af zijn er in mijn Paleis geen fee,sten meer. Wij zullen inplaats daarvan eens wat meer aandacht gaan besteden aan een rechtvaardig en menschelijk bestuur van het land. Bergt uw mooie kleeren weg, sluit de wijnkelders, stuurt de muzi kanten weg. Men noemt mij koning Wreed, en met recht: ik heb de gevolgen van mijn wijze van re- geeren gezien. Dat is nu voorbij. Het zal beter worden en alle menschen die hier in de zaal aan wezig zijn moeten me daarbij helpen". En uit de zaal klonk één „Hoerah! op. Ieder helpen! Enieder deed het ook. Het rijk van „Koning Wreed" werd een land vol gelukkige tevreden menschen. En de koning kreeg een andere bijnaam. Men noemde hem nu „Koning Recht" En dien aam kwam hem toe. 24. Nadat ze eenigen tijd geloopen hadden, werd hun de weg versperd door een diepe kloof. Juist wil den ze teruggaan, toen Rob op een afstand een na tuurlijke brug ontdekte in de vorm van een rots, die zich over den afgrond spande. Dichterbij geko men, zagen ze dat de brug, ofschoon tamelijk rbeed aan de kanten in het midden heel nauw was. Het zal een gevaarlijk werkje zijn, om die brug over te steken; zullen wel het wagen?" informeerde Rob. „Het schijnt de eenige manier te zijn, om de over kant te bereiken dus we zullen het wagen" ant woordde Daan grimmig. 25.0roote hoogten maakten Rob nooit duizelig en dapper ging hij, geheel rechtop loopend voor, terwijl Ouwe Daan ,die bang was, dat hij draaierig zou wor den op handen en voeten voortkroop. Ze waren on geveer halverwege gekomen, toen ze tot hun ont steltenis een scherp gekras hoorden en verscheiden geweldig groote, venijnig uitziende vogels op hen af zagen komen ,Buk je, Rob" schreeuwde Ouwe Daan, verontrust, „of die nijdige beesten zullen je naar be neden werpen." 26. Ondertusschen klom het geheimzinnige inïand- sche meisje, dat hen de heele tijd gadegeslagen had en het gevaar waarin ze verkeerden zag, op een rots. Toen spande ze haar boog en schoot. 'MM<Ë 27. De pijl vloog recht op haar doel af, en terwijl de vogel, die Rob aanviel, omlaag tuimelde, zagen Rob en Daan het meisje weer naar beneden klauteren. Rob riep haar en beduidde haar, halt te houden. Maar ze schonk er geen aandacht aan en verdween vlug tusschen de struiken en rotsen van het ra vijn. „Ze wil geen vrienden met ons worden," zei Rob teleurgesteld. „Laten we vlug opschieten. De roofvogels krijschen van woede, ze kunnen ieder oogenblik terugkomen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8