Kameroverzicht Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 41 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 ZATERDAG 8 APRIL 1933 42e Jaargang Uit den Omtrek In dit nummer o.a.: Echt en goed NIEUWE LIMCrEDIJKGR courant DEZfi COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. per S maanden ƒ1.15. UitgaveFirma 1.1. KIM - .Bitoctant 1. H IllZfl. Biiwl Hoonlscliarwamli. AD VERTENT EEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. EiEiRSTiEi 'KAMER,'. De Eerste Kamer behandelde Woensdag 'het wetsontwerp inzake de instelling van bedrijfs- raden. I 1 Die heer Pollema c.h. deelde mede, dat de ge- heele Christelijk Historische fractie tegenover dit ontwerp stond. Sprekers bezwaren waren zoo wel van economischen, als van juridisch-staats- rechtelijken aard. Hij vreesde, dat de strijdbare vakvereenigingsvertegenwoordigers den strijd in het bedrijf zullen brengen, dat dus het beoogde doel: de bedrijfsvrede niet- bereikt zal worden. Uit juridisch oogpunt is een orgaan, dat zoowel uit voerende, verordende als rechtsprekende bevoegd heid heeft in den strijd Imet ons staatsrecht en met de grondwet. Dieze wetgever is bovendien niet belangeloos. D|e heer van den Bergh. vrijh.bond, verklaarde zich vierkant tegen de economische democratie" zooals hij steeds warm heeft gestreden voor de politieke. Spr. verzocht den minister deze wet in ieder geval in den 'crisistijd niet m te voeren. De heer Danz s.d.a.p. achtte het ontwerp vol strekt onvoldoend. Het bevredigt de voorstanders van socialisatie niet en den boogden bedrijfsvrede piet kunnen brengen,. Spr. zou de voorkeur gegeven hebben aan ondernemingsraden. Intus- schen wilde spr., nu het principe van de veror denende bevoegdheid in het ontwerp is opgeno men, den bedrijfsraad een kans geven en hij zal alleen daarom voor het ontwerp stemmen. Verschillende sprekers o.a. prof Steger r.k. Visser r.k., Schoemaker r.k. en Die Bruijn r.k. verklaarden zich voor het ontwerp, terwijl ook prof. Kranenburg v.d. zijn instemming er mee betuigde. Het ontwerp werd tenslotte met 29 togen 11 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de Christelijk Historischen, Vrijheidsbonders en de heer Blomjens r.k. Daarna hield de heer Oudegeest s.d.a.p. zijn interpellatie over de toepassing der Vreemdelin genwet in verband met de Daiitsche vluchtelin gen. Spr. bepleitte soepeler toepassing der wet; Hij had hierbij uitsluitend het oog op He poli tieke lvuchtelingen, waaronder hij ook de Duit- ische Joden rekent. Spr. hoopte dat de minister reeds maatregelen had getroffen. Minister D|onner verklaarde dat het hooghou den van het asylrecht niet zoo simplistisch is als de heer Oudegeest het voorstelde. Onvoorwaar delijke toelating is bovendien niet altijd in het belang der betrokkenen zelf. D© toestand van ons eigen volk is zoodanig, dat eenige reserve gewenscht is. De heer Oudegeest s.d.a.p. was door dit ant woord weinig bevredigd. De opvatting van den •minister inzake het asylrecht is z.i. wel "wat erg beperkt. 5 Prof. Kranenburg v.d. was evenmin bevredigd en drong er op aan, dat Nederland (de schoone traditie zou handhaven van vrijheid en toelating van vervolgden, speciaal geloofsvervolgden. Dn zijn dupliek deelde de minister nog 'mede, dat, als er direct levensgevaar is voor leen vluch teling, deze bij onze grens niet zal worden tegen gehouden'. TWEED® KAMER'. het algemeen een mislukking zijn volgens de opgave van inspecteurs van het onderwijs. Ech ter is dit in St. Pancras niet !het geval. Dit doet) genoegen aan het personeel, en ouders, D|e sa menwerking wordt er door vermeerderd. Door den secretaris den heer C(. de Jong werd mededeeling gedaan dat de cursus voor rijpere jeugd wederom eeu sucees is geweest. Begonnen met 60 leerlingen en geëindigd met 55 'leerlingen Dlaarvoor kunnen wij onzen dank uitbrengen laan de onderwijzers, de heeren de Ruiter ien van der Tak. Het benoodigde geld dat de gemeente beschik baar had gesteld is niet ten volle gebruikt. In- plaats va"n 5 gulden wat was toegestaan, was noodig 3.70 per leerling. Het overschot is aan de gemeente gelaten. Door de vergadering wordt op hoogen prijs gesteld indien voor het volgend seizoen weder om een cursus wordt voorbereid. Hieraan zal het bestuur voldoen. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer A. de Ruiter. Dleze is echter niet herkiesbaar, om dat de aftredende geen kinderen meer op 'school heeft. 'r Door de heeren de Vries en het hoofd der school worden eenige waardeerende woorden tot den heer de Ruiter gesproken. Die heer de Ruite rdaukt de sprekers voor hun medewerking en het bestuur voor de prettige samenwerking. In zijn plaats werd gekozen de heer O. van der Ham. - Hierna gaf het hoofd der school een inlei ding over Stelonderwijs. Dit werd met groote aandacht door de aanwezigen aangehoord. Door den heer de Ruiter wordt met (de rond vraag naar voren gebracht de strijd die gevoerd is door de oadercommissie om de kinderen welke in gemeente Koedijk wonen 'te houden op 'de school te Sint Pancras, hetgeen ging om 114 knideren. Dit zou voor Koedijk beteekenen een leerkracht meer en voor Sint Pancras een minder De kosten echter zijn voor Koedijk grool(. Die kosten voor de o.l.s. zijn 34.50, 'voor de bij zondere 20 en voor de r.k. kinderen 17 gulden. Deze verschillen zijn zoo groot wegens oude overeenkomst voor dat de Bijz:. en r.kf. school waren gebouwd. Het zou op den weg liggen van Koedijk om deze ongelijkheid weg te krijgen. Nog wordt besloten om op den volgenden ou deravond de kinderen der hoogste klasse eenjpaar liedjes te laten zingen. Hierna sluiting. In de Tweede Kamer, die Donderdag bijeen kwam, stelde de voorzitter voor de zg. Mach tigingswet inzake landbouwsteunaangelegenheden alsnog op de agenda te plaatsen. Hiertegen ver zetten zich de heeren Knottenbelt, Albarda, Oud, van den Heuvel, Braat en Wijnkoop. Op voor stel va'n den heer Knottenbelt om dat (ontwerp niet te behandelen werd met 36' tegen 31 stem- meh aangenomen, een voorstel Snoeck Henke- mans om den voorzitter te verzoeken de volgende week de Kamer bijeen te roepen 'tot 'behandeling dezer wet, werd met 37 tegen 31 (stemmen ver worpen. Sint Pancras. In de openbare school werd 7 April een ouder avond gehouden. D|e zaal was geheel bezet. Die openingsrede werd gehouden door den heer de Ruiter hoofd der oi.l. school. t Spreker wijst erop dat de ouderavonden in Alkmaar. Eerste komkommers. Aan de exportveiling te Alkmaar werdeu gis- xteren de eerste komkommers aangevoerd. Zij waren gekweekt op den proeftuin 'Rennemer- land. (Alkm. Crt.) Hecrhu go waard. Die politile waakt; Vrijdaguacht half twee. Langs den donkeren Middenweg gaan ons de hoornen snel en haast eentonig voorbij. Er valt een trage motregen, niet genoeg om het uitzicht te belemmeren maar voldoende om een sterk verlangen naar huis en naar bed nog meer aan fe wakkeren. Nog een kwartier. Plotseling, twee roode lichten op den weg en een fel wit) licht van een flinke zaklantaarn. Halt politie. W(e js toppen. Ete rijksveldwachter komt argwanend-beleefd naderbij. Wat verderop staan er nog twee. Goeden avond, zegt hij. kijkt en wacht. 'Goe denavond zeggen we ook, en grabbelen onwille keurig in onze hersenen rond, maar kunnen mo menteel niets strafbaars ontdekken. Nee, nummer-, belasting-, rijbewijs het klopt. Daar gaat het niet om" zegt de politieman. i^&t heeft u daar in dien wagen. De onschul dige inhoud wordt oppervlakkig, nochtans cri- tisch bekeken. - „Wat doet u zoo laat op den weg?" „Zus en zoo en izoo en zus mijn heer de politie." Die veldwachter zegt' niets en kijkt. De andere veldwachters zeggen ook iniets en kijken ook. Wacht, die cene moet ons kennen. Hij kent ons, op een vraag van onzen aanhouder. Ein dan is het in orde. Maar dan komt beroepsnieuwsgierigheid boven. Ele stalen gezichten vertrekken geen spier. Niets bijzonders. D|e politie waakt. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient C17 Alkmaar Tal. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN, RECHTHOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. LAATSTE BERICHTEN FEUILLETON ALG. VERGADERING L. G. C. OUD NIEUWS HOE KEES LA YEN TE VRAIEN GONG ONZE NIEUWE DAMESRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW RUBRIEK VAN DEN ARBEID (le blad) (Ie blad) (2e blad) (2e blad) (2e blad) (3e blad) (3e blad) (2e blad) (2e blad) Nieuwstijdingen Het is in Haarlem nog niet pluis. In Haarlem hebben op den Kruisweg Donderdag avond weer eenige relletjes plaats gehad, veroor zaakt door communisten en O.S.P.'ers. die meenden dat in hotel Lion d'Or een fascistenvergadering werd gehouden. Hoewel ditt nie het geval was, bleef men samenscholen, tot de politie er genoeg van kreeg en zich genoodzaakt zag hardhandig op te areden. Arrestaties hadden niet plaats, hoewel het nog lan gen tijd rumoerig bleef, Nachtelijk avontuur. Toen de heer M., directeur van een Zangvereeni- ging te Hoorn, huiswaarts keerde, meende hij in een sloot langs den Wester-Zwaagdijk iets verdachts te hooren. Naderbij gekomen bemerkte hij, dat hij juist op tijd gekomen was om een man na heel wat moeite uit het natte elemen op 't droge te brengen. Drank was hiervan de oorzaak. De heer M. zou hem dan veiligheidshalve maar naar zijn woning bren gen, doch op eens reed' de man voor de tweede maal pardoes bij een bocht van den weg weder het koele nat in. Na veel moeite bracht hij hem nogmaals op 't droge. Diep in den nacht leverde hij den man aan de echtelijke woning af. (Enkh. Crt.). Een Drieling. Had reeds 13 kinderen. De werklooze veenarbeider E. Gort te Daarlerveen (Ov.), hoofd van een gezin van 13 personen, zag dezer dagen dit getal vermeer deren tot 16 door de geboorte van een drieling (2 jongens en 1 meisje). Tijdens de aangifte op het bureau van den bur gerlijken stand werd door een der ambtenaren een inzameling gehouden onder het personeel op het gemeentehuis, veldwachters enz. en kon den vader een bedrag van f 16.50 ter hand worden gesteld. De Kaasproductie met 30 pet. beperkt. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat in gaande 1 April 1933 een regeling in werking treedt welke de strekking heeft om gedurende de maanden April, Mei en Juni 1933 de kaasproductie in fabrie ken te beperken. De bedoeling is te komen tot een totale beperking van ca. 30 pet. Een van de middelen ter beschikking van dit doel bestaat hierin, dat aan de bedrijven, welke aan deze productiebeperking medewerken, een bijslag zal worden uitgekeerd op de ondermelk, voor die hoeveelheid, welke aan de boerderijen worden terug geleverd boven hetgeen in de overeenkomstige maan den van 1931 van die bedrijven naar de boerderijen terugging. Het bedrag van den vorenbedoelden bijslag zal worden bepaald op grondslag van de kaaswaarde der ondermelk. Deze voor onze nationale zuivelindustrie zeer in grijpende maatregel, immers een productiebeper king met een derde deel van het zoo belangrijke product kaas, is in eersten aanleg een direct ge volg der drastische verhooging, n.l. van 20 op 60 Mark per 100 Kg., van het invoerrecht door Duitsch- land, welk land 40 pCt. van de Nederlandsche ex- portkaas tot" vóór korten tijd afnam. De vermelde maatrgel, om het mengpercentage voor margarine te verhoogen van 25 op 40 pet. boter zal hiermede zeker ook in verband staan, meldt net Alg. Hdbl. Die verarming in het Kappeisbedrijf. De Nederlandsche kappersbond heeft een actie ingezet, waarvan het doel is de autoriteiten en het publiek ervan te overtuigen, dat tengevolge zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoe ders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoest poeders, Wormpoeders, enz. i Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. van de malaise de toestanden in het kappersbe- drijf zeer zorgwekkend zijn, zoowel voor de pa- i troons als voor de bedienden. Het ligt in het j voornemen een groote bedrijfsenquete te orga- j niseeren om aan de band van de verkregen gege vens den autoriteiten een juist beeld van |den toe stand te kunnen geven. Bic boterprijs. Die crisiszuivelceutrale maakt bekend, dat voor de week van 9 tot 15 April de prijs van het cTisisbötermerk op 1 gulden per kilogram en van de vervoervergunniug van buitenlandsche boter op 90 cents per kilogram is «vastgesteld. Nederlander beroofd. •Een Nederlander, Sigmund den Rais, is het Slachtoffer geworden van een brutalen diefstal Een tweetal mannen, met wie hij te (Monte Carlo had kennis gemaakt, hebben hem 1.600.000 francs afhandig gemaakt. Een van de dieven, Johnson genaamd, moet reeds gearresteerd zijn. Dje ander, Eaton, geheeten wordt nog gezocht. Ban s nel bei d s regel ing van 40 Ki.M. Naar de Telegraaf verneemt, zal dezer da-< gen een wetsontwerp tot wijziging van de Mo tor- en Rijwielwet worden ingediend, dat den minister van Waterstaat bevoegd verklaart om voor het geheele land binnen de bebouwde kom men een algemeene maximumsnelheid voor mo torrijtuigen vast te stellen. De minister zal van deze bevoegdheid gebruik maken door deze algemeene maximumsnelheid in het Motor- en Rijwielreglement te stellen op veertig kilometer per uur. ■Wanneer deze regeling is tot stand gekomen vervallen de in de verschillende gemeente be-i staande snelheidsvoorschriften. De gemeenten zullen niet meer bevoegd zijn te dezen aanzien eigen bepalingen in het leven te roepen. Ook voer gemeenten waar geen maximumsnelheid geldt den Haag bv. wil tot (afschaffing ervan overgaan zal de 40 'kilometer bepaling van kracht zijn. i Die wijziging is voorgesteld door de commis sie tot herziening van de Motor- en Rijwielwet Het wetsontwerp zal zeer binnenkort bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. Sigarenfabriek stilgelegd. De sigarenfabriek Jasneva te Zundert wordt ingaande heden stopgezet. Aan al het personeel circa 120 man is tegen dezen datum ont slag aangezegd. Van de oprichting af, nu onge veer twee jaar geleden is het personeel dat aan vankelijk 250 man bedroeg, steeds ingekrompen. B. en W. stellen den gemeenteraad voor te beslui ten tot overdracht van het G. E. B. aan de provin cie, zulks met ingang van 1 Mei a.s. De provincie zal o.m. bij overeenkomst een half millioen gulden in de gemeentekas storten. DE TWENTSCHE BANK N.V. De Twentsche bank stelt voor over het afgeloo- pen jaar een dividend uit te keeren van 4 pet. (als v. j.) waarvan reeds 2 pet. ad interim is be taald.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1