Ons Couranten verhaal Kort Nieuws Die garnizoenscommandant te Amersfoort heeft allen militairen aldaar verboden de opvoe ring van De Matrozen van Cattaro,,' bij te -wonen,. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond" heeft besloetn niet mede te werken aan de lergerlijke stadsontsiering in den vorm van het bekalkenider straten en het beplakken van den particulieren ei gendom. 1 Aan boord van het Noorsche s.s. JDalfons" dat Dinsdag van Rotterdam naar Hamburg ver trok, werd ©enigen tijd na het vertrek (een man vermist. Die man was in opdracht van Iden machi nist in den ketel gegaan om het! ketelsteen weg te bikken. D|e machinist had echter aan zijn op volger vergeten dit mede te deelen en jhad toen stoom binnen gelaten met het vreeselijk gevolg, dat de stoker levend verbrandde. Voor den burgemeester van Barneveld is een zeventienjarige jongen geleid, uit Apeldoorn afkomstig, die bekende brand te hebben gesticht op in de gemeente Barneveld gelegen heide, waar door een oppervlakte van 304 ha is verbrand. De jongen is gevankelijk naar Utrecht overge bracht. i Het wordt al mooier in Rusland. De Sovjet Unie heeft de bereiding van Russische Paaschge- rechten verboden, waaronder gebak begrepen. Overtredingen van dit verbod zullen met opslui ting in de gevangenis worden gestraft. Dan is Holland toch maar een heerlijk (land. Een meisje had omgang met een jongeman. Zij was dienstbode en haid een duitje van f 800. overgespaard. De jongeman wist dat geld met mooie praatjes van haar losrte krijgen, voor de in- I richting van het jonge huishouden. Maa r'de jongeman was ook verloofd met een ander meis- je met wie hij er 'vandoor ging ten met de duiten,. Nu is de zaak In 'handen van tie politie. De gouverneur van Californie is een verstan dige kerel. Met andere autoriteiten wordt over wogen om een 300.000 tal Werkloozen naar de goudvelden te zenden om goud te delven, op plaatsen waar verwacht mag worden, Qat dit kost baar metaal gevonden kan worden. Dit goud, als het er is, wordt tian aan tie regeering verkocht en de opbrengst is voor de del vers. Nog zoo kwaad iniet. r In Amerika kan men aanstonds z'n biertje weer drinken. In 20 staten zal na (L Juni weer bier mogen worden getapt, in enkele staten vroe ger. Zoo is het dan tnu weer het .natte" Amerika geworden. „Het kan verkeeren" zei 'Bredero. Uit den Omtrek Heerhugowiaard. Vrijdag 14 April a.s. zal de heer 'Ju. Kamp alhier 25 jaar werkzaam zijn, als agent van de bekende Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij te Oudkarspel van 1816'. Koedijk. Woensdagavond hield de vereeniging Het School verbond zijn jaarlijksche feestavond in het lokaal van den heer Jb. Groot. Op dezen avond wer den tevens de rpijzen uitgereikt aan de leerlin gen die dag en avondschool hebben verlaten!. D|e leiding van den avond berustte bij (den heer Stuffers, hoofd der school, welke heer ook |den avond opende. De verschillende voordrachten ver wierven een luid applaus zoo ook de pianonum mers door de dames onderwijzeressen van Oioyen en Janssonius. Een mooi nummer waren de dan sen door een tweetal meisjes onder leiding van mej. Janssonius. Voordrachten en meerstemmige zangnummers vormden een aangename afwisse ling. Met een toepasselijk woord reikte de heer Stuffers de getuigschriften uit aan 17 leerlin gen van de dagschool en 11 leerlingen van de avondschool. Met een driewerf hoera werd deze mooie feestavond besloten. liggeln twee paar soldatenschoenen en een veld- tenue te wachten. D(e rede werd onder de grootste aandacht en stilte aangehoord en het succes voor de organisa toren was dat, een afdeeling Sint Pancras werd opgericht. Burgerlijke Stand Sint Pancras. Van bevriende zijde schrijft men ons: Donderdagavond organiseerde het Prov. Comi té uit Noordholland van de Anti-militairistische beweging een vergadering in het lokaal Bouwstra welke druk bezocht was. Als spreker trad pp de bekende redenaar Jo de Haas. De leiding van den avond berustte bij den heer Swetsman van Koedijk, die de vergadering opende met een woorldl valn welkom en opmerkte dat deze avond geen verkiezingspropaganda (betrof maar uitsluitend tein doel had, om de menschen te doen laten we ten dat de dreigende oorlog nabiji is. Vervolgens kreeg het woord, de heer de Haas, (die in een re de vah twee uur op een leerzame (manier de men- -iaM. pue^soo^ ap ooq ^qonrq Soo qaq ropuo uoqos kielijk is en hoe slechts een eenparig „neen" den gruwel van den komenden oorlog zal kunnen voorkomen. Uitvoerig stond spr. stil bij! den we reldoorlog 19141918 en toonde aan hoe een volgende oorlog nog vreeselijker zal zijn, omdat deze in hoofdzaak de menschen achter het front vrouwen en kinderen zal treffen. Nederland zal daarbij niet vrij blijven. Ook in den volgenden oorlog zal het weer gaan als toen, dat de solda- teln vermoord en verminkt worden, door oorlogs tuig uit eigen land, dat via een naburig land aan den vijand geleverd werd. Er js uitkomst voor de werkloozeln, zeide spreker, want er liggen Gemeente Sint Maarten. (Ingeschreven over de maand Maart 19331.) Geboren: Nicolaas Petrus, zoon van Cornelis van der Stoop en "Agatha Snijders,. (Neeltje, dochter van Hessel Zijlstra en Cornelia Dekker. Gehuwd: geene. Overleden: Dirk Burger, oud zeventig jaren, weduwnaar van Trijntje Neefkes, overleden te Alkmaar. Dieuwertje Kporu, oud 82 jaren, weduwe van Jaoob Bregman. Levenloos aan gegeven kind van Jacobus Corbijn en, Dina .Vogel Gemeente Noordscharwonde. (Ingeschreven over de maand Maart 1933.) Geboren: Johanna Maria, dochter van Nicolaas op 't Veld en Geertje Brink. (Elisabeth Laura dochter van Laurens Schrijver 'en Elisabeth Ma ria Kaag. Cornelis Johannes, zoon van, Frans Bekker en Lucia Cornelia Tromp. Anna Aga tha, dochter van Johan Leek en Anna Verduin. Anna, dochter van Jaoob Diuineveld en Aagt je de Vries. Adriana, dochter van Djirk (Keppel en Jacoba Drost. Gehuwd geene. Overleden: Maartje Keeman, echtgenoot© van Klaas Gelder 61 jaren. "Willem Brinkman, we duwnaar van Pietertje Ootjers 80 jaar. (Antje Mienis echtgenoot© van Jan de Ruiter 71 jaar. Johannes Molenaar, weduwe van Willem Kraakman 65 jaar. Gemeente Oudkarspel. (Ingeschreven over de maand Maart 1933.) Geboren: Marinus Josephus, zoon van P,. Rood en M. Wpkke. Johannes Adrianus, zoon van A,. J. de Wit en M- 'E. Prins. Ide «zoon van W|. Boon en A. M- Moerbeek. Ondertrouwd en getrouwd: Jan Eecen 24 j., agent van politie te Amsterdam en Maria Adri ana de Leeuw, 22 jaar. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen personen: J. Visser van 's-Gravenhage. R. Schuijt van Noordscharwoude. H. D|. Bruin vanCast- ricumi. Ki. vain der Plas' en gezin van Noord scharwoude. Vertrokken personen: E. Schymiczak naar Duitschland. A. Kieze- ling naar Harenkarspel. A. de Koning haar Harenkarspel. C. W. Eradus en gezin naar Zjjpe. P. Kooij en gezin naar (Koedijk. K. Borst "naar Amsterdam. O. Scheltus naar Am sterdam. M. A. de Leeuw echtgeu. J. Eeoen naar Amsterdam. J. Elswijk en gezin naar Noordscharwoude. Rubriek van den Arbeid D» uitvoering der soeiale verzekering. Eenigen tijd geleden hebben wij in deze rubriek een overzicht gegeven van de denkbeelden van Mr. G'roeneveld, den chef van de Afdeeling Ar- beidsverzekering van het Dep. van Economische Zaken ean Arbeid, omtrent de eventueel© reorga nisatie van de uitvoering der sociale verzekering. Daarbij werd toe® gezegd, dat er een wetsont werp gereed lag om deze aangelegenheid te rege len. 1 Tha'ns terwijl de verkiezingen in het zicht zijn, is dit wetsontwerp, bij de Staten IGeneraal ingediend en, hoewel het dus niet meer in behan deling zal komen, is het toch van belang de aan dacht erop te vestigen, omdat het natuurlijk (niet onmogelijk is dat de nieuwe regeering het ontwerp zal overnemen. Het ontwerp wil in de eerste plaats komen tot een vereenvoudiging in de organisatie van de open Dare organen, belast met de uitvoering der socia le verzekering. Daarvoor wil het o.a. den Verze keringsraad, die thans belast is met het uitoefenen van toezicht op de Raden van Arbeid, opheffen en de taak van den Verzekeringsraad brengen bij de Rijksverzekeringsbank. In de tweede plaats brengt het wetsontwerp een vereenvoudiging in de samenstelling van de Ra den van Arbeid. Deze bestaan thans uiteen voor zitter en ten minste vier leden werkgevers (en 4 leden arbeiders met plaatsvervangers, Terwijl het bestuur van de Raden van Arbeid gevormd wordt door een voorzitter, een lid werkgever en een lid arbeider, Aangezien de praktijk heeft aan getoond, dat de volledige Raad niet noodigis voor de behandeling der zaken, stelt het wetsontwerp voor, dat in het vervolg het Bestuuif van den Raad dezelfde functies verkrijgt als thans de volledige Raad en dus deze kan worden opgehe ven. De leden van het bestuur zullen tian worden benoemd door de centrale organisaties van werk gevers en arbeiders. Tenslotte is een belangrijk voorstel de ophef fing van de autonomie. Thans kunnen de Raden geheel op eigen wijze de wet toepassen, waardoor de noodige eenvormigheid en samenwerking in de administratie ontbreken. Het is evenwel ge- wenscht gebleken ten deze een meer centrale lei ding in te stellen en deze zal 0an= volgens net nieuwe wetsontwerp worden opgedragen aan de Rijksverzekeringsbank. Het Bankbestuur zal dus bevoegd zijn aan de Raden van Arbeid bindende voorschriften te geven omtrent algemeene lijnen van administratief beleid en wetsuitlegging. Deze wenschelijkheid is nog sterker gevoeld met "be- terkking tot de door het bankbestuur beheerde verzekeringsfondsen, omdat het bankbestuur ver. antwoordelijk is voor het beheer dier fondsen en dus niet mag afhangen van eventueel afwijkende opvattingen van de Raden van Arbeid. Bij dit alles neemt tenslotte de mogelijkheid om in verband met deze centrale leiding in de fei- telijke uitvoering een verdere decentralisatie te betrachten een groote plaats in. Het is te wenschen dat na de herkiezingen door de komende regeering aan dit belangrijke wetsontwerp de noodige aandacht zal worden geschonken. j Vier maanden gingen voorbij. Ik was met va- cantie en belandde op een dag, waarop ik met m'n tijd geen raad wist in het dorpje Greenen Lodge. Er was een geweldige attractie, n.l. het beroemde cir cus Bloom, en ik ging er uit verveling heen, want het regende. Het was nog saaier, dan ik gedacht had. Ik zag twee tamme leeuwen, een dier, dat een rhinoceros moest voorstellen, maar meer op een gegrimeerd varken weghad, een sentimenteele clown juist wilde ik weggaan, toen de fakir Fuma- rikana werd aangekondigd. Er werden twee houten tafels neergezet, één met glasscherven en één met spijkers, waarvan de pun ten omhoog stonden. De fakir was een lange ge bruinde man. Hij droeg alleen een gordelband. Genoeglijk stapte hij op de tafels toe en begon een wandelingetje te maken. Daarbij keek hij eenmaal omhoog enmijn adem stokte me in de keel. Tom Brown, gilde ik. Hij glimlachte vriendelijk. Na afloop zocht ik hem op. Ik was ervan over tuigd, dat hij zijn geheugen kwijt was en mij ver wezen zou aankijken. Niets van dat alles. Stanley, ouwe jongen, begroette hij me, ga zitten. M'n hemel, Brown, wat ben je begonnen? Ik hield het niet meer uit, zuchtte hij, die kleeren, die boorden, die ellendige knellende schoe nen. Ik ben altijd een kleinzeerig mensch geweest, Stanley DE VERDWIJNING VAN TOM BROWN. Door CHARLEIJ 'AMER. Dit geheele verhaal is afkomstig van Stanley Dungerfield, een jongeman van onbesproken levens wandel, zoodat we niet aan de waarheidsliefde be hoeven te twijfelen. Stanley is een mijner goede kennissen en ik wam hem voor het eerst weer tegen op een regenachtigen Octoberdag, ongeveer een half jaar na de verdwijning van Tom Brown. Het was teekenend voor Dungerfield dat hij eerst rustig koffie met mij dronk om daarna met het rare verhaal aan te komen, dat ondanks alles waar moest zijn. Maar eerst over Tom Brown, die tenslotte de voornaamste rol speelt. Het was heelemaal niets voor Tom Brown voor den Tom Brown dien ik op het oog heb, bedoel ik om de voornaamste rol te spelen. Daarvoor bezat hij een aangeboren bescheidenheid. Toch was hij een zoo plichtsgetrouw en verstandig mensch, dat hij op den duur nog weieens minister of iets dergelijks zou zijn gewor den. Het moet een speling van het noodlot, als ik het zoo noemen mag, zijn geweest, dat deze wegen voor hem afgesloten zijn. Laat ik nu Stanley aan het woord laten, die zijn boezemvriend was en U wellicht meer eigenaardig heden over Tom vertellen kan: Zoolang ik leef en dat zijn al twee dozijn jaren, heb ik geen mensch ontmoet, die zooveel zorg be steedde aan zijn kleeding als mij vriend Tom Brown. Er zijn meer Tom Browns, maar dien ik bedoel is de Brown geboortig uit Graham, wiens vader de bekende Brown's Staalfabrieken drijft. Ongelooflijk zooveel Tom voor zijn kleeren over had, zooveel tijd als geld. En toch was hij bij lange na niet de bestgekleede man in de stad! Want het ging er bij hem niet om of zijn kleeren mooi waren en goed zaten, alleen of ze ruim en gemakkelijk waren. Hij droeg altijd geweldig wijde pantalons, ruime colberts, jassen die hem los om het lijf hin gen. En hij was er steeds op uit den kleermaker te vinden, die toch aan deze slobberige garderobe nog voldoende vorm en gratie kon geven. Eens liep hij de geheele stad af om een smokingboordje, dat te wijd was, maar toch niet misstond. Er waren tal van menschen en niet de minsten, die voorspelden, dat Tom in het krankzinnigengesticht zijn leven zou eindigen. Maar dat was een voorbarige en hoogst onbillijke gedachte. Dat ontdekte ik pas later, toen ik er achter kwam, waarom Brown's leven zich zoo op zijn aankleeding concentreerde. Een Zaterdagavond kwam ik bij hem, want we zouden naar een avondfeest gaan. Hij zat op zijn kamer en zag er uit of hij doodziek was. Wat is er, Brown, riep ik uit. Hij wees op zijn overhemd. Wat? Ik heb geen andere manchetknoopen dan deze zei hij en liet me een paar dofgouden knoopen zien. Heel mooie. Hij zuchtte en ik meende dat er tranen in zijn oogen stonden. Kijk eens, hij liet me zijn polsen zien. Ze waren heel even geschaafd. Die verdraaide knoopen, zei hij het doet zoo'n pijn, Stanley, het doet zoo gemeen pijn. En ik heb geen andere. Dus dat, meende ik, is de reden, waarom je je zoo uitslooft voor je kleeren. Hij knikte bezorgd. Een ellendige uitvinding, die kleeren, fluisterde hij. Ik begrijp niet hoe jij en de anderen het uithouden. Een hoed bezorgt me na 5 minuten ber stende hoofdpijn, een boord dat me past is een langzame poging tot zelfmoord. Een gewone pan talon is een subtiel folterwerktuig en zoo is alles, alles. Het is een vreeselijk leven, eindigde hij, ik ge loof niet dat ik het zoo langer uithoud. Een week na dezen Zaterdag was Tom verdwe nen. Niemand wist waarheen, niemand wist waar om. Bij mijn onderzoek vond ik op zijn kamers een keurige, witte doos. Verder trof ik twee nieuwe lage zwarte schoenen aan, één onder zijn bed en één op een kast. Zeer beslist weggesmeten. En ik concludeerde, dat deze schoenen den gena deslag waren geweest. Ongetwijfeld wazen ze te nauw gebleken. En dat was voor den meest klein- zeerigen mensch die ooit bestaan had en Tom Brown heette aanleiding geweest er een eind aan te maken. Land- en Tuinbouw Ook gras- en weiland dient volledig bemest te worden. Vroeger mam men het bij het aanleggen, verple gem en bemesten van gras- en weiland, (niet zöo nauw. Neen, ze werden maar al te vaak stief moederlijk behandeld. Voor zaaizaad nam men eenvoudig maar wat hooizaad onder uit hooi berg of -tas, de verpleging liet alles te wenschen over, aan bemesting dacht men meestal heele maal miet. Gevolg een erbarmelijke eerste snede terwijl men een eventueel© tweede snede of ma- etting als toegift beschouwde. Voor het weiland was het al niet veel beter. Db Weinige stuks vee welke men op een groote oppervlakte kon hou den vonden een armzalig bestaan. B|e tijd dat de gras en weilanden stiefmoederlijk behandeld werden ging voorbij. Meer en meer ging men inzien dat ook hierbij, evenals bij alle andere cultuurgewassen, niet alleen het uitzaad een groote rol speelt, de verpleging van gnooten invloed is, maar ook dat een oordeelkundige bemesting zeer zeker niet nagelaten mag wor den. Zonder deze drie hoofdfactoren kan er van een rendeeren van ons gras en weiland zelfs geen (Worden er dan nu bij de bemesting van gras- en weiland geen fouten gemaakt? Ja, wij Jnee- men zelfs van groote, welke zich zeker in de naaste toekomst geducht zullen wreken. Door de goedkoop© stikstof en fosforzuurprij- zen is men nl. veel te eenzijdig gaan bemesten. Men liet het gebruik der kali geen gelijken tred houden met die van bovengenoemde voedingsstof fen. De kali is immers zoo duur. jM®n vergeet eeh ter dat de kali altijd goedkoop geweest is, goed koop gebleven en niet goedkoop geworden is, evenals stikstof. Slakkenmeel is na een poosje laag in prijs te zijn, thans weer duurder gewor- tieni. Intusschen is de prijs van kali toch ook nog al wat lager geworden. Dpor een eenzijdige bemesting dan, waarbij de kali in het gedrang komt, zal men (tenslotte van de stikstof en fosforzuurbemesting minder resul taten zien, Wij zullen dan ondanks het gebruik van groote hoeveelheden stikstof en fosforzuur terug keeren tot den tijd van geringe opbrengst aan gras, tot den tijd van schrale weiden, omdat de wet van het minimum eischt, dat pok het grasgewas voldoende kali moet vinden. Die juiste verhouding is nu geheel zoek. Moge de hoeveelheid kali waarmade het grasland is be mest weinig gedaald zijn, in verhouding tot het stikstof en fosforzuurgebruik is ze ver en ver achtergebleven. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig dat er thans nog meer dan fvroeger, op het graslandbedrijf ten opzichte van de kali een geduchte roofbouw is gepleegd en nog ge pleegd wordt Ejn dit kan niet anders als tot groote teleurstelling leiden. Landbouwers denk dus aan de woorden welke wij tot opschrift van dit artikeltje kozen. Ook gras- en weiland dient volledig bemest te wor den. Nog is het de tijd om,- Eventueel© fouten te herstellen.. Stikstof en fosforzuur zijn onontbeer lijk, maar de kali eveneens. Voor de ontwikkeling van klavers in het be stand. van onze hooi en weilanden speelt kalibe mesting een groote rol. Door de opvoering van de hoeveelheid stikstof worden de grassen in hun groei zoodanig bevorderd, dat de klavers meer en meer worden teruggedrongen. Wil men deze klavers in zijn bestand houden, dan dient men ©enerzijds de stikstofbemesting niet te hoog op voeren en anderzijds te zorgen, dat de bodem rij kelijk van kali voorzien wordt. Met het oog op de eiwitvoeding en de kalkvoorziening van ons vee is het van belang, dat inlhet hooi en gras een zeker gedeelte van klaverplanten voorkomt. De kenteekenen van kaligebrek bij laver, die men in de laatste jaren nog al eens tegenkomt, omdat men waarschijnlijk onvolledig of eenzijdig ge mest heeft, zijn zeer duidelijk. Ze bestaan in het voorkomen van witte of geelbruine stipjes op de randen van het klaverblad;. Is het kaligebrek erg, dan verkleuren langzamerhand de randen van de blaadjes en krullen om. Op 0©ze kentee. kenen dient men ook acht te slaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6