Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e Jaar ff ang - Uilam: finna I. H. «1KB - .laiiclem I. H. KEIZER. Inrol MsdiiranJe. Sproeten komen vroeg in het Nieuwstijdingen SS»ben I» NO 42 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 53 DINSDAG 11 APRIL 1933 NIEUWE m IUI.TII IJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws Oudkarspel. Tot secretaris-penningmeester van de Tuin- bouwvereeniging ,,De Eendracht" is benoemd de heer Pl. "Wijn. Oudkarspel. Naar wij vernemen is het aantal zieken die steun ontvangen van de vereeniging Hulp in Nood zoo groot geweest in het eerste kwartaal Van dit jaar dat het bezit van de vereeniging inet ruim 300 gulden is teruggeloopen. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling van den Neutralen Bond kwam gisteravond in vergadering bijeen. De Voorzitter, de heer Jn. Klingelaar, opent de vergadering met een woord van welkom aan leden en Pers, en betreurt de kleine opkomst, omdat het toch noodig is actie te voeren en er eer. belangrijk agendapunt is. Voorzitter hoopt dat de besprekin gen kort en zakelijk en In het belang der vereeni ging zullen zijn. NOTULEN. De secretaris leest vervolgens de notulen der vorige vergadering welke worden goedgekeurd, na een opmerking van den heer De Geus. MEDEDEELINGEN Voorzitter noemt de jaarvergadering in Alkmaar zeer onvruchtbaar en zeer rumoerig, en gaat ver schillende punten van die vergadering uitvoerig na. Ingekomen is een brief van den bond van land arbeiders, verzoekende georganiseerde arbeiders slechts aan te nemen. Er komen nieuwe reglementen. Even komt nog ter sprake het Boerencomité en meent de vergadering dat men niet tegelijk ild van het Boerencomité en den Neutralen bond kan zijn Oor. wordt becritiseerd dat het Boerencomité blijk baar van plan is de actie van den Neutralen Bond in den war de sturen, en cellen te kweeken in de organisatie. AANSCHAFFING VAN KUNSTMEST EN LATEN PLOEGEN. De Voorzitter stelt de vraag of de mensehen kunst mest kunnen koopen. Het bestuur had gedaent den leden te wagen of ze het land om kunnen krijgen voor ploegen cn hoeveel kunstmest ze noodig hebben. Via B. en W. wil het Bestuur dan in den Haag actie voeren. Als alle leden opgeven, zijn er in ieder geval ge gevens. De heer Schoenmaker vindt dat er te weinig leden zijn, om dit punt te bespreken. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling is eerlijs; de zaak te behandelen en krap op te geven. - I De heer Verkroost. We staan gauw zoo zuiver als de overheid. De heer de Geus ziet niet veel heil ln plaatselijke actie. Het moet gaan in samenwerking met de andere bonden. Voorzitter zegt. dat B. en W. naar den Haag moe- vergadering het punt besproken is. Daar Is aange_ drongen actie te voeren tegen den lemiet van 5 millioen voor 1933. In Koedijk waren 25 tuinders die niet konden ploegen. Spreker heeft gezegd dat het in Zuidscharwoude ook zoo is, maar gezien de I kleine opkomst, zou men denken dat het m Zuid- I scharwoude nog wel goed was. Spreker weet echter wel beter, maar de de geringe opkomst wordt alle I plannen den bodem ingeslagen. De niet opgekome- nen verlammen het Bestuur en den Bond. I De voorzitter merkt nog op, dat al deze gegevens in het Bestuur blijven. I Na eenige bespreking wordt besloten dat het Bestuur een avond aangaande deze kwestie zitting zal houden. (Voor bijzonderheden zie Trefpunt in dit num- mer) COLLECTIEF CONTRACT. I Een schrijven is ingekomen van de gezamenlijke tuinbouwwerknemersorganisaties. 19 April is er een vergadering met het Hoofdbestuur dier organisaties om te komen tot een collectief contract. I Het Bestuur is er voor tot een collectief contract te komen, ook met het oog op steunwet 1933. I De heer P. de Geus zegt, dat het wat nieuws Is, I en meent dat er op 'de voorgestelde loonbasis siecnt de hand aan zal worden gehouden. De heer Jb. Kramer zegt, dat men er reining mee moet houden, dat de basis van een collectief contract de norm voor den Minister zal zijn voor een steunregeling. Na eenige discussie blijkt dat de vergadering niet I voor een collectief contract Is, omdat men. weet wat men geven kan. Beter vindt men oeiae resultaten van de steunwet 1933 af te wachten. Besloten wordt niet aan de conferentie deel te ne- Ingekomen is nog een schrijven van het Hoofd- betreffende zeven punten voor het te houden con- gres op 29 April te Hoorn. Het bestuur zal de afgevaardigden aanwijzen. I RONDVRAAG. De heer Verkroost vraagt in welk stadium de on derhandelingen zijn tot aansluiting met de L.G. De Voorzitter zegt dat op de algemeene verga dering besloten is, dat men per afdeeling kan toe treden. De afdeeling zelf heeft dit nog niet gedaan. De heer Verkroost wil hiervan een voorstel ma ken. Besloten wordt dit punt tot de volgende ver gadering aan te houden. Hierna sluiting. Zjuidschaïwtoude. Het was Maandag de laatste tentoonstellings dag van dameshandwerken, gehouden door de vrouwenvereeniging TONEGIDjO, in het lokaal van den heer P|. Schoenmaker. Na afloop |der tentoonstelling had des avonds de trekking der verloting plaats. Hiervoor waren uitgenoodigd B. en W. van Zuidscharwoude de echtgenooten der dames van 'de vereeniging en de [Pers met ihunne dames (een unicum, verslaggever.) Die presidente, mevr. StamDiirkmaat verwelkom de de aanwezigen en verklaarde met blijdschap dat deze tweede tentoonstelling in alle opzich ten geslaagd is, temeer zeide zij, is dit verheugend omdat de verwachting in dezen crisistijd niet groot was. Het aantal bezoekers bedroeg 312. Die opbrengst dezer 'tentoonstelling komt de daarvoor in aanmerking komende menschen ten goede. Wél is ons ledental iets teruggeloopen,t doch toch nog groot genoeg om bevredigend ge noemd te kunnen worden. Verder bracht spreek ster dank aan B. en Wvoor Jhet toestaan der tentoonstelling en ook den zaalhouder en echt- genoote werd dank gebracht voor de altijld be toonde welwillendheid. Na een poosje van gezel lig samenzijn werd tot trekking der verloting overgegaan. D|e gemeente-secretaris der gemeente de heer J. Th- Kunnen was gevraagd, zich met de trekking- te willen belasten, daartoe gaarne ebreid en werd in dezen bijgestaan door mevr. KuiperBoontjes. Alvorens men met de trekking een aanvang nam, zei de heer Kunnen idat B. en jW|. wegens het te laat inkomen van Jhet betref fende verzoek hier 'niet aanwezig of vertegen woordigd kon zijn. Verder hield hij nog een en thousiaste toespraak, waarin 'hij de damesvereeni ging met haar succes feliciteerde en zelf dank baar was voor deze uitnoodigingj. Nu begon, natuurlijk onder spanning, de trekking, waarvan wij wegens de uitgebreidheid der artikelen 110 alleen de tien eerste prijswinners vermel den: le pr. 806, A. Langedijk, een sprei, 2de prijs een vacht, 924 Q. R;tis, 3die'prijs een sier- kussen, nr. 417 mevrouw StamDirkmaat, 4e prrijs een keepje 1119, mevrouw van Spenglerj 5e prijs een Slibover, nr. 770, Wf C. Bouman, 6e prijs een sierkussen nr. 997, D|. van Twuijver 7e prijs een vloerkleedje, nr. 490 WL |Sineiekes| 8e prijs een gehaakt kleedje nr. 44 ,J. Balsema 9e prijs een fluweel kleedje, nr. 11 |S. Kossen,, 10e prijs een taschje, nr. 1099 C. Voogt. Het aantal erwten in een flesch werd geraden door den heer Piersma hl. 2400, zijnde het meest na bijkomend, juist aantal '2424. Die naam van de pop was Ida, en werd geraden door den heer P1. Schoenmaker. Voor - de steeds betoonde welwil lendheid werd aan de echtgenoote van dezen heer (zaalhouder), een sierkussen ten geschenke gegeven'. Htet getal raden voor een sjaal, werd gewonnen door Annie Keesman, met 265. zijnde het meest nabijkomend van het juiste getal 267 Dies Zaterdags en Zondags werd voor iederen dag geraden voor een getal voor een "taart, waarvoor groote animo was en een aardig voordeeltje werd D|e heer vain Gugten had als bakker -een taart der vereeniging aangeboden. Na de trekking nog een poos van gezellig samenzijn, ging de presi- "dente tot sluiting over, en bracht allen hartelijk dank voor de ondervonden medewerking en van de leverancier der Sabinathee, die belangeloos voor dit laatste zorgde. Na dde pauze sprak een der aanwezigen nog een erkentelijk woord. TO- NEiGIDO kan met dank op deze tentoonstelling terugzien, want ze is een succes geweest!. 0 udkar.spcl. Tot hoofdingeland van den polder Geestmer Ambacht Oosterdijk en Molengeerzen is benoemd de heer Pj. Kroon Az. Kort liieuws - Zuidscharwoude. i [Bij den heer Pi. Goet, slager alhier ,s 'in den nacht van Donderdag op Vrijdag uit de placht plaats een partij vet en vleesch ontvreemd,. Die dieven hebben de waar netjes en hygiënisch -ver- pakt in een paar badhanddoeken die te bleeken lagen. Dte daders liggen tot heden toe Inog op het kerkho.f Wat zijn de Amerikanen blij met hun biertje. Zie hébben er een waar feest van gemaakt toen de eerste wagonlading bier op straat verscheen. Een ware vreugdedans ontstond toen deze voeh tige wagonlading als een cadeautje, een bewijs van de groote vreugde in de harten |der dorstige Yankees, naar het Witte H;uis werd vervoerd. D|& versierde vrachtauto droeg tot opschrift .President Roosevelt het eerste bier is voor u." De auto reed in feestelijken stoet geëscorteerd door een afdeeling marinesoldaten en politieman nen op motorrijwielen naar het Witte Huisi. Hier lagen de bewoners echter reeds in diepen slaap. Wat nu? Een persfotograaf stelde voor dat de marine soldaten het bier voo trihun rekening zouden nemeti. Djeze waren hier wel voor .te vinden. Het rest-eerende bier werd heiden met} de compli menten van den president aan de Nationale Pers club ter beschikking gesteld. Kort geleden is onder eere-voorzitterschap van vice-kanselier von Papen een bond van ka tholieke Diuitschers gesticht, die den naam draagt van Kruis en Adelaar." Verleden week werd een bewoner der Adolf Hitlefstrasse, die zich in den laatsten tijd. fliad schuil gehouden gearresteerd. Hij wordt er ern stig van verdacht den Nederlander van der Lub- be kort voor de brandstichting eenigen tijjd |in zijn woning gehuisvest te hebben. Het aantal werkloozen in Dtuitschland daalt. Van 1 6 tot 31 Maart verminderde dit dan tal met. 537.000 en bedraagt thans nóg in zijn ge heel 5.598.000 Het gunstige weer heeft in de zen een zeer goeden invloed gehad. Een tienjarig jongetje te Hpnselersdijk kwam ,toen het zich op het dak van de woning bevond in aanraking met de electrische geleiding Het kon de draden niet mee rloslaten en we?d bewusteloos. Door voorbijgangers werd het ge red, maar het had ernstige brandwonden beko- Ze weten toch maar altijd hun slag te slaan Een jongen uit Tilburg wist gedurende de vroeg diensten der katholieke kerken 'te Brelda op ban dige wijze de fietsen van sommige kerkbezoekers te rooven. Dp politie arresteerde een zekere V. toen hij bij zijn meisje in Breda vertoefde. Het huis van bewaring is thans zijn adres. E|e Burgemeester van Heesch, in Noord brabant kan het met zijn gemeenteraad niet al te best vinden of andersom). Steeds opnieuw komjt het tot conflicten. Thans heeft de Baad zich mét een uitvoerig adres tot de Elerste en Tweede Kamer gewend. Reeds eerder heeft men zich tot de Volksvertegenwoordiging gewendi. Wie zich verzet tegen de maatregelen der Sovjetregeering wordt verbannen. Zoo is de ge- heele bevolking van drie landelijke districten in het Kubangebied naar het uiterste Noorden ver bannen totaal 45000 personen. Mannen en vrou wen en kinderen moesten huis en hof (verlaten en hun bezittingen werden verbeurd verklaard. Een lief land toch. menschen op de twee rij hooge zitplaatsen rondom het S. C. H.-veld staan, zoodat deze banken te zwaar belast werden. Plotseling begaven de stutten zich en vielen de banken uit elkaar met het noodlottig gevolg, dat verscheidene menschen onder de plan ken kwamen te liggen. Drie van hen, waaronder een meisje en een vrouw, werden vrij ernstig ge kneusd aan de beenen zoodat zij per brancard naar hun woning moesten worden vervoerd. Naar wij van officieele zijde vernamen, ondervin den de gewonden geen ernstige gevolgen van het ongeval. Gestikt. Te Hoeven raakte het dochtertje van C. v. R. al spelende ln een gierput. De arme kleine werd er levenloos uitgehaald. Uitbreiding Buurtverkeer Ned. Spoorwegen. Zooals bekend is, bestaat er buurtverkeer tus- schen de stations Amsterdam CS/MP en Alkmaar en ook voor de tusschcnliggende stations. Dit buurtverkeerbaaanvak wordt nu ingaande 15 April a.s. uitgebreid met Bergen. Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Schorl. Dat wil dus zeggen, dat alle stations van Amsterdam MP t/m Heiloo, in gaande 15 April buurtverkeerkaart kunnen afgeven, naar de genoemde tramstations en natuurlijk ook omgekeerd. Met Paschen kan men hiervan dus reeds profi teered voorjaar, koopt tijdig een pot Spriltol Bij alle Drogisten. Op de Krocht te Haarlem stak een bejaarde dame den rijweg over, toen een wielrijder naderde. De dame weifelde even, en werd aangereden. Zij viel met het hoofd op de straat en overleed kort daarna. Uit donker Rotterdam. Twee Duitsche zeelleden zijn op de Leuvehaven te Rotterdam, nadat zij een bezoek aan den Schie- damschen Dijk gebracht hadden, met elkaar slaags geraakt. Hierbij heeft de 32-jarige P. S. op den 26-jarigen F. S. een revolverschot gelost. Dit trof echter den zeeman niet, maar raakte de 70-jarige weduwe A. M. W. geboren P., wonende aan den. Schiedamschen Dijk, die met haar hondje nog even een straatje om was gaan wandelen. De vrouw werd in het rechterbeen even boven de knie getrof fen. De dader werd kort na het gebeurde door agenten aangehouden. Tribune ingestort. Zondagmiddag, na den wedstrijd S.C.H.—-Quick te Nijmegen, toen er nog een strafschop na een protest gegeven moest worden, gingen honderden Een hevige vechtpartij te Enschede. Zondagnacht heeft in het vroeger beruchte wijk De Krim te Enschede een steekpartij plaats gevon den. Omstreeks kwart voor twaalf kregen de 30-jarige ongehuwde G. en de ongeveer even oude L. van B., eveneens ongehuwd, ruzie over een kleinigheid. Bei der gemoederen waren aldus „Het Volk" zeer opge wonden ten gevolge van drankgebruik. In een oogwenk werd er hevig gevochten. G. zwaaide als een woesteling met een mes in het rond, en even later stortte Van B. neer. Hij richtte zich nog op, strompelde naar een lantaarn en zeeg ineen. Het bloed gutste uit een diepe wond, die hij in de borst opgeloopen had. De politie werd gewaar schuwd; dr. Wefers Betting verleende de eerste geneeskundige hulp. Van alle kanten kwam publiek toesnellen. Bewusteloos werd Van B. per ziekenauto naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat een zijner longen ernstig geraakt was, terwijl hij zeer veel bloedverlies had geleden. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Een uur na de vechtpartij werd G. door de re cherche van zijn bed gelicht en in verzekerde be waring gesteld. De man ontkende, doch de politie, beschikt over verschillende bezwarende getuigen- klaringen. De zooveelste Jobstijding. Frankrijk sluit zijn grenzen voor Ned. rundvee en schapen. De Fransche Staatscourant publiceert volgens een telegram uit Parijs een verbod om rundvee in te voeren, afkomstig uit Nederland. Het lijkt wel, of onze geheele landbouw aan een langgerekt vernietigingsproces wordt onderworpen. Welken kant wij, Nederlanders, ook uitkijken, overal zien wij zoo onderdehand gesloten deuren voor de producten van onzen nationalen bodem: In 1932 zonden wij naar Frankrijk: slachtkoeien J» f slachtvee beneden 1 jaar 18 1«» fokstieren en - kalveren 554 80.0W melk- en kalfkoeien 315 58.000 jongvee boven 1 jaar 3.468 ƒ486.000 Totaal rundvee en schapen 12.190 928.000 Ook hierin Is dus, vcorloopig, een einde gekomen. Uit de cijfers blijkt, dat onze uitvoer naar Frank rijk geen slachtrunderen betrof, doch fokvee. Auto in een huiskamer gereden. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de luxe auto van den heer v. G. uit Waalwijk rn de bocht van den Rijksstraatweg Moerdijk tegen het huis van den heer J. Kauters gereden, De wagen drong dcor de muur het huis binnen en kantelde in de woonkamer om. De bestuurder brak zijn pols, terwijl de twee andere inzittenden door glasscehrven in het gezicht werden gewond. In de woonkamer een formeele ravage aangericht. De bewoners ble ven echter ongedeerd. Door een auto gegrepen. Zondagmiddag omstreeks kwart over twaalf werd te Apeldoorn op de Deventerstraat, ter hoogte van de Julianakerk, de 55-jarige wielrijder W Beek uit Brummen, aangereden door een auto, die in dezelfde richting reed als hij. en bestuurd werd door M. J., uit Putten. De heer Boek wilde den weg oversteken kennelijk met de bedoeling het huis van zijn aldaar wonende dochter te bereiken, doch verzuimde teeken te geven. De heer Boek sloeg met zijn hoofd tegen den grond en overleed na eenige smartelijke oogen- blikken. De auto reed vervolgens tegen een boom en werd danig beschadigd. De inzittende bekwam geeri letsel. Het lijk Is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1