Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 43 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERDAG 13 APRIL 1933 42e Jaarffanw Nieuwstijdingen NIEUWE n LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - A bon nmentsprljs per 3 maanden 1.11. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER - Jedacteor I. H, KEIZER. Bureel NotirdscliarwoiÉ. AD VERTEN TIEN Van 15 reacts tit cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE Buiteniandsch Overzicht Washington en Rome in het brandpunt der belangstelling. D|e twee punten, waarheen zich de belangstel ling in deze dagen in de internationale politek richt zijn Washington en Rome. Washington, omdat daar door Roosevelt vertegenwoordigers bijeengeroepen zijn der verschillende landen, ten einde te beraadslagen over de komende economi sche wereldconferentie. Deze voorbesprekingen worden gehouden teneinde te verhinderen, dat te Londen op de eigenlijke wereldconferentie een ccnee zal worden geleden. Wij hebben te Idezer plaats reeds ee,nige malen de gelegenheid gehad te wijzen op de stuwende kracht, die tot dus verre van Roosevelt is uitgegaan. Dat zijn ka binet klaarblijkelijk mede is bezield van denk beelden die een gunstig voorteeken mogen zijn voor de toekomst blijkt o.m. uit de verklaring, die de Amerikaansche minister van Handel, Da niel Roper, voor de radio aflegde en volgens de welke de Amerikaansche regeering duidelijk te kennen moet geven, dat zij bij de (toekomstige internationale economische betrekkingen een po litiek van fair play zal volgen. Handelsbelem1- meringen moeten worden verminderd. Ziedaar een credo, dat ieder Nederlander zal kunnen toe juichen. Het valt dan ook te hopen, (dat deze Washingtonsche voorbesprekingen in deze rich ting een goed eindweegs zullen opschieten. Nieuwe samenwerking tusschen Enge land en Amerika? Wat deze besprekingen verder betreft, is het opmerkelijk, dat alleen MacDonald als leider van de Engelsche regeering naar Washington gaat, terwijl de overige regeeringen niet door Iden premier maar door een ander worden vertegen woordigd. Ligt hier een begin vaji een mauwer samenwerking tusschen Engeland en Amerika? Of moeten wij hierin alleen maar een gevolg zien van het feit, dat MacDtonald de komende economische wereldoonferentie zal presideeren? Hoe dit zij, wat thans te Washington wordt verhandeld behoort tot het belangrijkste van de hedendaagsche geschiedenis en het valt te hopen, dat hier nu werkelijk maatregelen zullen geno men worden die den weg vrij maken voor een overwinnen van de crisis, die de wereld bloedeloos en arm dreigt achter te laten in een afschuwelijke chaos. Mocht Roosevelt er in slagen omlijn oor spronkelijke bedoelingen door te zetten, d.w.z. alleen tarieven te willen verlagen, wanneer de andere landen hunne bewapeningen verminderen, wel, dit zou slechts een reden te meer zijn om verheugd te zijn. In een zoo geladen wereld als thafis om ons heen staat is ieder geweer en leder soldaat minder een winst, tweeledig zelfs, want economisch beteekent dit een vermindering van staatskosten en politiek een vermindering van oorlogsgevaar. IDiuitschlanid zoekt Anschluss met Rome ent Oostenrijk. Wat in Rome besproken zal worden kunnen wij slechts gissen. Dat er echter belangrijke din gen besproken zullen worden is reeds meer dan duidelijk uit het feit alleen, dat zich derwaarts hebben begeven de beide Düitsche staatslieden von Papen en Goering en de Oostenrijksche bonds kanselier Dbllfuss. Met Mussolini die uiteraard in Rome aanwezig is, hebben wij hier dus bijeen staatslieden, die tezamen gebieden vertegenwoor digen die van de Baltische tot de (MidJMland- sche zee gaan, zoodat het ons niet hoeft te ver wonderen dat Frankrijk de besprekingen, die daar thans gevoerd staan te worden met buitengewo ne belangstelling volgt. Immers, het is reeds her- haladelijk gebleken, dat de Duitsche nationaal socialisten het denkbeeld van een Anschluss met Oostenrijk een geenszins aantrekkelijk idee vin- de'n). De nat. soc. beweging in Oostenrijk' zelve groeit gestadig aati en het geheele streven van Dblfuss is het tot dusverre dan ook bp gericht geweest om het nat. soc. gevaar in (Oostenrijk, dat wel gelijk te achten is met een verlies van de Oostenrijksche zelfstandigheid, te bestrijden Men ziet, hoe belangrijk de kwesties zijn,, die eventueel te Rome ter tafel kunnen worden ge bracht. f I I Z&\ Mussolini het prettig vinden? Ver meerdert! oorlogsgevaar Niet vergeten mag in tusschen worden, dat Mus solini het geen onverdeeld genoegen zal kunnen vinden om aan zijn Noordelijke grenzen niet het afhankelijke Oostenrijk maar een krachtig en zelfbewust, [nationaal socialistisch Duitschland te vinden. Verder zal Mussolini ook geenszins on gevoelig kunnen zijn voor de Eransche argumen ten tegen den Anschluss. Italië moge dan in den laatsten tijd niet bijzonder vriendelijk geweest zijn jegens Frankrijk, het is in ieder geval een land, waar rekening mee zal moeten worden ge honden. Wij zullen moeten afwachten, wat de inhoud der besprekingen zal blijken té zijn, len of deze gepubliceerd zal worden. Dat het een be langrijke gebeurtenis zou kunnen zijn, is na het bovenstaande waarschijnlijk wel duidelijk. Im mers een Anschluss onder goedkeuring van Mus solini zou beteekenen een blok tegen Frankrijk. Het oorlogsgevaar zou er niet mindef door wor den, integendeel. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient C17 Alkmaar Tel. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN, RECHTHOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. crisis heeft ondervonden, maar dat men trots dat, toch nog zeer tevreden kan zijnj tover den gang van zaken der locale bank en niet alleen over de uitkomst daarvan, maar ook heeft de Centrale Bank een geluid doen hooren dat !het •weerstandsvermogen en de innerlijke kracht van Centrale en lokale banken zich in 9312 ten volle heboqn doen gelden. In dezen crisistijd kan met dankbaarheid geconstateerd worden, dat nog nim mer éen spaarder een cent is tekort gekomen. Z|èlfs is er nooit éen cent te laat uitbetaald. -De Reserves van de Centrale én lokale banken vormen een krachtig stootblok voor mogelijke minder aangename gebeurtenissen. Voor crisis-verliezen is er nog een, extra stoot blok aangebracht in den vorm van het „kapi taal voor bijzondere doeteinden, waardoor o. a. alle locale banken verzekerd zijn tegen rlsicos van diefstallen enz. Voorz. memoreerde verder nog, dat het be stuurslid A. Glas wegens ziekte verhinderd was. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A. Glas Czn. niet 115 van as 124 uitge brachte stemmen herkozen. Uit het jaarverslag leek, dat de totaal-ont vangsten hebben bedragen f587,611,(49 en de uitgaven f 587,611,49. De spaargelden zijn weer teruggeloopeu, met ruim f2200,vorig jaar f17000,— te balans sluit in debet en credit met f471,37,1,57. Op de spaarbank zijn 904 posten en op de Leenbank 2617 posten geboekt. Hjet lode .tal is 316. Die rentevoet is per,l April 1932 gebracht op 3i/2 pet., voor de spaargelden en de posito's in loopende rekeningen en voorschot-, ten en schuld in loopende rekening 5 een kwart pet. Bovendien worden voortaan de zegels be rekend. Naar aanleiding van een opmerking van dèh heer Kaas, werd medegedeeld yiat de Oen-" trale Bank in overleg met het Bestuur het leven Van den kassier verzekerd heeft. Door den heer Ki. Slot werd medegedeeld, de boegen en bescheiden in orde te hebben be vonden, weshalve werd geadviseerd tot goed-' keuring. t Tot lid va'n den Raad van Toezicht werd met 108 van de 126' stemmen de 'heer C. Spaans Jz. herkozen. Tot plaatsvervangende bestuursleden wenden herkozen de hh. S. Wagenaar en'C. Spaans Jz. Aangenomen werd het voorstel van het be stuur om het salaris vam den kassier en de ver goedingen van Raad van Toezicht en Bestuur met ingang van 1 Januari 1933 te •verminderen met 10 pet. Hierna sluiting. PlaatseflSjk Nieuws ZUIDSCHARW OUDE. De Zangvereeniging „Gemengd Koor" gaf Woens dagavond een uittvoering In de concertzaal van den heer P. Kramer alhier. Het Bestuur verzuimde ons uit te noodigen, kunnen wij van dit concert geen recensie opnemen. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag trad alhier in de Geref. Kerk voor de A. R. partij op de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. Waar wij voor deze vergadeering geen uitnoodiging ontvingen, kunnen wij geen ver slag uitbrengen. Noordscharwwude. Bie heer Leurifnlk 25 jaar hij de politie Naar wij vernemen is onze polie de heer Leu- rink 21 April a.s. 25 jaar in politiedienst werk zaam, waarvan ongeveer 10 jaar in deze (gemeente Wij kennen den heer Leurinb als een plichts getrouw en Beleefd ambtenaar, zoodat wij er niet aan twijfelen of dezen dag zal ivoor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgaan. Broek op Langend ijk. ergadering van de Coop. Boerenleenbank, op Maandag 1,0 April 1933, 'savonds half acht, bij J. de Boer. Voorz. S. Wagenaar memoreert dat de bank ook eenigszins de nadeelige gevolgen van den Uit den Omtrek Koedjjk. I Toen Maandagmiddag de heer Pj. Hart van Koedijk met een benzinelamp zijn motor zou verwarmen, geraakte hij tijdens die bezigheid^ door het spuiten van benzine op zijn: kleeren, in brand. Door tegenwoordigheid van geest van een der omstanders, welke getroffene een wind sel van zakken om zijn lichaam bond, werd erger voorkomen, doordat de vlammen stikten. Toch heeft Hart nog verschillende brandwonden bekomen aan handen, gelaat en borst. Naar we (nader vernemen zijn de wonden niet ingebrand, zoodat de patient het redelijk wel maakt. Sint Pancras. Ete Christelijke Bond van Boeren en Tuinbou wers vergaderde 12 April ia "het gebouw bij de Ned. Herv. Kerk onder leiding van den heer J.. Wagenaar Cz. Na de opening werd door Een voorzitter besproken de nieuwe Tninbouwsteun wet. Na breedvoerige toelichting bleek wel, dat allen nog lang niet voldaan zijn, over deze wét in verband met de maximale 5 millioen. Wegens de arbeidsovereenkomst was de verga dering van oordeel dat als het bedrijf (het eenigs 2ins toelaat haar leden te adviseeren een weekloon uit te keeren van 18 gulden per week, aan de landarbeiders gezien de behoefte In de arbeiders gezinnen. Hierna werd door C. Slijker een verslag gege ven over de keuring van verschillende ziektever schijnselen bij aardappelen. Op duidelijke wijze kweet de heer Slijker zich van zijn 'taak. iSpr. gaf een wenk om wat betreft de late aardappelen niervoor ook gekeurd pootgoed aan te schaffen, vooral met het oog op de vroege aardappelen. Tenslotte Werd door Jb. Kooij nóg een ops'tel 'ten gehoore gebracht ,,Van ons den Arbeid, en van God den Zegen»." waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. MEDEDEELING. Wij voelen ons niet graag als ongenoode gast. In dit nummer moeten wij daarom weer van twee bij eenkomsten mededeelen, geen uitnoodiging te heb ben ontvangen, en blijft daarom verslag achterwege. Nog eenmaal maken wij plaatselijke vereenigingen, onverschillig van welken aard of richting er op attent, dat wij graag bereid zijn plaatsruimte op onze gewone uitgebreide wijze te reserveeren, MITS ONZE REDACTIE TIJDIG EEN UITNOODIGING ONTVANGT. Wij kunnen dan beoordeelen ojf onze eigen verslaggevers dan wel een onzer corresponden ten tegenwoordig zullen zijn. Als alle besturen daar aan zullen medewerken, blijven dengenen die prijs op een verslag stellen, teleurstellingen bespaard. Het witte doek. Voor de Paaschweek heeft de directie van de Cine ma Americain te Alkmaar beslag kunnen leggen op de buitengewone film „Titanen der lucht" (Heil Divers) Dat dit inderdaad een gelukkige greep genoemd kan worden, blijkt wel uit het oordeel der groote Pers, die eenparig de film aanprijst als (sensatie) film van de beste en. gezondste soort. Uit de vele persartikelen, die het bureau van de Metro Gold- wyn Mayerfilm, waarvan dit een product is, ons zond, nemen wij het volgende in zijn geheel over. Metro Goldwijn Mayer verstaat het maken van die soort films de Amerikaansche marine, de Ameri kaansche brandweer, de Amerikaansche luchtvloot, en al wat Amerika nog verder heeft aan goedgedls- ciplineerde corpsen, zijn al meer dan eens op het doek gebracht, maar telkens kijkt men opnieuw zijn oogen uit naar zulk een film, vooral als zij ver vaardigd is op een schaal als „Titanen der lucht", en men niet alleen prachtig filmspel ziet van een Wallace Beery, maar ook adembenemende stunts van acrobaten in den stuurstoel, en tafreelen die men. nog niet eerder zag, zooals het landen van het luchtschip Los Angeles aan boord van het gewel dige marinebaartuig, dat een landings- en start plaats heeft voor bombardementsvliegtuigen, en hangars voor honderden van deze angstwekkende insecten. Hoe het aan boord van dit vaartuig toegaat, hoe Amerikaansche luchtmanoeuvres worden gehouden, hoe men projectielen, naar beneden werpt, en afge dankte kruisers uit de verte stuk schiet, hoe de ma rinevliegers in het luchtruim om elkaar heen dar telen als speelsche muggen, dit alles en nog veel meer ziet men in deze film, waarbij de motoren oorverdoovend ronken en de granaten gieren tot hooren en zien u vergaat. Onder het nog veel meer dat men te zien krijgt, moet men in de eerste plaats verstaan het spel van Wallace Beery, sergeant bij het vliegcorps. Hij is een sergeant met den moed van een leeuw en een hart van goud, maar hij is al te zeer geneigd uit passagieren te gaan, zich met ondermans zaken te bemoeien, en zijn vusten te gebruken. Na keer op keer te zijn gerapporteerd en gestraft, wordt hij gedegradeerd tot matroos, en bewijst dan wat voor een man uit-een-stuk hij is als hij een reddings daad volbrengt, die hem zelf het leven kost. Deze creatie van Wallace Beery overheerscht zoo sterk, dat men het toch verdienstelijk spel van Clark Gable, Conrad Nagel, Cliff Edwards en John. Miljan, of dat van de beide dames-in-het-spel, Marjorie Rambeau en Dorothy Jordan, nauwelijks opmerkt. Men wordt niet moe naar Wallace Beery te kijken, wij beschouwen hem als een der grootste film acteurs die Amerika heeft. Kapitale boerderij afgebrand. Veel vee omgekomen. Dinsdag brak brand uit in een kapitale boerderij te Beek en Donk. Drie koeien, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlam men om, terwijl twee koeien die zware brandwon den hebben opgeloopen, afgemaakt moesten worden. De boerderij met inboedel en alle landbouwwerk tuigen, werden een prooi der vlammen. De brand weer van Beek en Donk wsti een klein bijgebouwtje voor het vuur te sparen. De en haar popje. Dinsdag was een tweejarig kind in een woning aan de Paul Krugerstraat te Haarlem aan het spelen met een celluloid pop. Het kind kawm te dicht bij de kachel, de pop vloog in brand en een oogenblik later brandden ook de kleeren van het kind. Op het gegil van de kleine kwamen de ouders toeloopen, zij bluschten de vlammen. Maar het kind was zoo verbrand, dat het nu aankomst in het ziekenhuis is overleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1