BEU - HflMg IE M 33 Gemeenteraad Sint Pancras Onze Hegeeringspoiitiek Uit den Omtrek Interessante cijfers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft eenige cijfers over het verloop der vermogens (en inkomens hier te lande die de aandacht den volle waard zijn. Want zij geven een duidelijk beeld van den invloed die de crisis op de finantieele volkskracht van ons land heeft uitgeoefend. Ter wijl de bevolking in den tijd van tien jaar is toe genomen met 15.5 prooent en het nationale ver mogen en inkomen dus hadden moeten toenemen, is het volksinkomen in vergelijking met het be drag van de jaren 1920—1921; 85 millioen gulden lager dan voor tien jaar. Het volksvermogen is wel vooruitgegaan en gesprongen van 13.5 mil- liard tot 14j.3 milliard in die periode, doch in verband met het bevolkingscijfer had in ,nor male tijden de verhooging grooter moeten zijn. Het inkomen per .aangeslagene is van 1921 tot 1931 gedaald van f2619 tot f2253, jd w.z met bijkans 14 prooent. Hu zijn wel de kosten van levensonderhoud ietwat gedaald, (loch idle diver se steunmaatregelen der regeering maken een nor male aanpassing aan het lager prijzenniveau on mogelijk. Want het zijn de verbruikers in de groote stad, op wie de steun aan het platteland feitelijk neerkomt. Indirect worden de consu menten meer en meer getroffen, terwijl nieuwe belastingen dreigen. Dp cijfers toonen duidelijk aan de groote mate van verarming vanjons land Zij -hebben nog maar betrekking op het jaar ,1930 toen de crisis zich nog toiet zoo fel had door gezet en de invloeden van de goede jaren nog na werkten. Voor het pogenblik zouden zij onge twijfeld een nog somberder beeld te aanschouwen geven. Een ingrijpende bezuiniging is dus wel de aangewezen weg. Daarover is vriend en vijand het eens. Niet echter over de objecten, die door bezuiniging moeten worden getroffen. Het is te hopen dat hierover in de naaste toekomstleenstem migheid zal heerschen,. Die margarifmy-ittdustr'ie in gevaar. De vaten onverkoopbare boter stapelen zich meer en meer op. Steeds minder gaat Cr naar het buitenland, steeds minder wordt de overtollige voorraad, ü'e remedie, die de regeering heeft gegeven, het verplichte mengen van 25 procent natuurboter door de margarine heeft niet de ge hoopte uitkomst gebracht. Men weet, dat intus- sehen het percentage verhoogd is tot niet minder dan 40 procent. jVlen weet inderdaad niet meer of men spreken moet van margarine, vermengd met natuurboter of wel natuurboter vermengd met margarine. Nu zelfs de verplichte 40 pro cent ook al piet genoeg blijkt te helpen wordt er van verschillende zijden op aangedrongen om ter wille van het platteland nu maar de heele margarineindustrie op te doeken, resp. door con- tingenteeringsmaatregelen aan banden te leggen. Dit zou echter niets anders zijn dan ifeen ver plaatsing van de moeilijkheden. Immers het ge tuigt van een weinig ruimen blik om een bedrijf te willen oplappen, want meer is het iniet, door een ander en niet het onbelangrijkste kapotl te gaan maken. Het spreekt vanzelf, dat de mar- garineindustrie die reeds zestig jaar oud is, en zich vanuit Nederland over de heele wereld heeft vertakt, het er niet bij zal (laten zitten en geducht van zich zal afbijten, als blijken mocht dat het ernst is met de bpoze voornemens, die men ten opzichte van haar hier en daar koestert. Diezer dagen heeft de Unilever haar fabriekspoor- ten voor de krantenmenschen opengesteld om hun een indruk te geveu vau de lenorme beteeke- nis, die dit reuzenbedrijf voor ons land len niet minder voor Nederlandsch Indie heeft. Geweldige bedrijven Bij die gelegenheid hebben de margarinefabri kanten op enkele zeer belangwekkende feiten ge wezen, waarvan wij enkele willen aanstippen. Het belang van Nederlandsch Indie bij de mar garineindustrie blijkt uit de omstandigheid, dat in 1932 van de producten copra, palmolie en ka- pokolio uit onze Oost verscheept werden rond 66Q.OOO ton, met een waarde van rond'75 millioen gulden. Door de Nederlandsche margarineindus trie werd hiervau verkocht rond 25 millioen gulden waarvan door Nederland werd doorge voerd rond 120.000 ton. Van niet. minder groote beteekenis is de mar garineindustrie voor de groote scheepvaart. De in. en doorvoercijfers van 1932 toonen aan, Idat aan zeevracht en opslag in Nederlandsche havens in dat jaar volgens matige raming werd uitge geven ruim veertig millioen gulden. Het bedrag ten goede gekomen aan de Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen en aan onze zeehavens kan zeker op tien millioen gulden worden becijferd. De margarineindustrie geeft aan tal van bedrijfs takken werk. In dit verband moeten worden ge noemd de industrie, die zich bezig houdt (met dte verwerking der bijproducten, ter bereiding van vetzuren en veevoeders. Indien deze veevoeders niet meer hier te lande kunnen worden vervaar digd, idan zullen zij de hoeveelheid, welkfe thans reeds uit het buitenland worden geïmporteerd, aanzienlijk doen stijgen, zeer ten nadeele van on ze handels en betalingsbalansen. Voorts verwer ken de 57 zeepfabrieken hier te lande grondstof fen, die worden verkregen uit de met (de mar- garinefabrieken samenhangende oliefabrieken, zoodat er een nauw verband ontstaat tusschen margarine en zeepfabrieken. Het bidrag dat voor de margarine en vctindustr.e, in samenhang 'met de andere bedrijfstakken, met uitschakeling van He zeepindustrie, aan salarissen en luonenten goede komt kan per jaar op 37 millioen worden geraamd. Uit een en ander blijkt overduidelijk, dat hier niet roekeloos mag worden ingegrepen, en dat men er zich bewust van moet zijn, .'dat wanneer men de hand slaat aan de margarineindustrie, men een geweldig bedrijf in den grond boort, dui zenden broodeloos maakt, terwijl de aantasting van de handels- en betalingsbalansen, haar na- deeligen invloed in sterke mate zon doen Igelden Dje landbouwsteun wet Zooals na de opmerkingen in en buiten 'het par lement te voorzien is geweest, heeft de Kamer voor het wetsontwerp dat de regeering dictato riale macht zou geven ten aanzien van den land bouw, van welken maatregel door niet weinigen het ergste werd gevreesd, bedankt. Zij wilde ier •Piet aan en 'het gevolg is, dat jhet rustig blijft, lig gen tot na de verkiezingen, als er |een nieuwe Kamer en een nieuw Kabinte zal zijn. We zul leu dan verder zien. Het Vel ii we- kind goed Die regeering heeft deze week ook nog ,op an dere wijze de kous op haar kop gekregen1. Zij had de Staten Generaal nl. een plannetje aan de hand willen doen, dat er zoo op het oog wel aaardig uit zag, dat toch, echter vele bezwaren met zich bracht. Dje regeering had voorgesteld het land goed ,Dje Hooge Veluwe" aan te koopen om er een prachtig ^nationaal park" van te'maken in het midden waarvan een museum zou Verrij zen, waarin men de kunstschatten zou kunnen bewonderen van de familie Kroller, eigenaresse van het landgoed, Idie dit, alsmede dje kunstver zameling aan den staat, zou overdoen, een en ander om den Boskoopschen boomkweekers aan een afzetgebied te helpen voor hun onverkoop bare producten. Het zaakje kostte 1 millioen gulden door de regeering als een koopje beschouwd maar de Kamer gaf te kennen dat ze de waarde van "het nieuwe bezit twijfelachtig vond, hoe urgent de nood der boomkweekers ook moge zijn. De regeering heeft toen maar de verstan digste weg gekozen en het voorstel maar weer ingetrokken. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 11 April, des namid dags 6 uur. Voorzitter Burgemeester Kroonsnburg. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en Pers en leest de notulen der vorige verga dering welke zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. De stemmingen vangen aan bij den heer van Kampen. INGEKOMEN STUKKEN. a. Goedkeuring van den minister aangaande de spitregeling. b. Ministerieel schrijven mededeelende dat voor de steunregeling van 23 Oct. tot 31 December j 1. f 105.02 subsidie zal worden verleend en voor de baggerregeling f399.99. c. Ministerieel schrijven, dat de steunregeling voor de transportarbeiders verlengd wordt van 12 Maart tot 15 April. d. Ministrieel schrijven, behelzende steunregeling verlenging tot 15 April 1933, voor tuin- en land- bouwarbeiders en weigering steun te verleenen aan kleine kooplieden, omdat deze niet als arbeiders in den zin der wet worden beschouwd. e. Ministerieel schrijven, dat de declaratie voor den correspondent van de arbeidsbemiddeling f 150) slechts voor 20 pet. vergoed wordt, naar de normen van 1930. f. Schrijven van den Inspecteur der directe be lastingen, dat de opcenten voor de gemeentefonds belasting f 2200.bedragen. g. Schrijven van den Minister van Onderwijs, dat in de jaarwedden der onderwijzers aan de open bare school voor 1933 f 6350.zal worden bijgedra gen. h. Declaratiegoedkeuring van de Provincie inzake f 265.26 voor de t.b.c.-bestrijding. i. Proces-verbaal gemeente-ontvanger, saldo f3U1.45, waarvan f 404.79 giro. j. Uitvoerig schrijven van de Vereen, van Ned. Gemeenten inzake adhaesie betuigingen. k. Schrijven der commissie uit de Westfriesche Gemeenten, mededeelende verschillende actiemaat regelen inzake steunwet 1932 en 1933. De voorzitter deelt mede dat door de gemeente aan den nieuwen weg 3.8 pet. arbeiders geleverd kan worden, dus op elke 100 arbeiders nog geen 4 man. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat de bijdrage voor St. Pancras f214.63 bedragen voor den Keuringsdienst. Ingekomen is nog een ver slag van de Handelsschool te Alkmaar. De cursus der rijpere jeugd is gevolgd door gemiddeld 48 leer lingen. en bedroegen de kosten f 3.70 per leerling. B. en W. stellen voor een akker bouwland van de Wed. Kouwen thans tte verhuren aan R. Zeegers voor f 2.00 per snees. De heer Russen, ambtenaar der secretarie heeft eervol ontslag gevraagd. De heer deBoer is thans in verband met zijn benoeming tot vast agent van politie, en onbezol digd rijksveldwachter, benoemd tot bode. Er is f9000 uit vast goed geplaatst op de Rijks postspaarbank. Voorzitter merkt op, dat de omstandigheden be schikking over kasgeld noodzaken. De Voorzitter deelt mede, dat herhaaldelijk klachten zijn inge komen omtrent het Daalmeerpad. Er gebeuren haast ongelukken. B. en W. hebben daarom Termaat op- vraagt een uitstel van betaling voor een jaar, want er is geen geld. Dan zegt Voorzitter, dat B. en W. inzake den Twuyverweg overdracht in beroep gegaan zijn bij Ged. Staten. Betreffende verbetering van den De- nedenweg komen B. en W. binnenkort met voors. el- De heer C. DUIF vraagt omtrent de spitregeling, en zegt de Voorzitter, dat doorgegaan kan worden tot nader bericht. De heer LEK had gewild, dat de verbetering van net pad in de raad gekomen was. De VOORZITTER zegt, dat ingegrepen moest worden, toen er gevaar dreigde. De heer LEK betwijfelt of het werk vakkundig wordt uitgevoerd. De VOORZITTER zegt, dat het een schitterende verbetering geacht moet worden. De heer M. DUIF zegt, dat er op den weg ge deelten zijn, door een stratenmaker gemaakt die veel beter zijn dan het pad. De heer KOELEMEIJ betwist dit. De VOORZITTER zegt dat het geen straatwerk als zoodanig is. De heer MUURLING zegt, dat de strattenmaker het slecht gedaan heeftt. De heer KOELEMEIJ zegt, dat dat de opzichter het werk goedkeurt. De raadsleden weten er niets van. De heer C. DUIF denkt dat het pad weer gauw uitzakken zal, omdatt er geen zandlaag is. De heer M. DUIF begrijpt niet dat de fietsers vallen op het vlakke gedeelte. De VOORZITTER zegt, dat juist daarover ge klaagd wordt, maar het is verkeerd geweest, dat de tegels direct niet in het verband gelegd zijn. De heer SNEL vindt het heel goed dat B. en W. buiten den Raad om gegaan zijn De heer M. DUIF: Dat zal wel. De heer MUURLING zegt, dat Duif niet interum De heer SNEL: Het is Duif niet meer gegeven. De Raad moet zich neerleggen bij het advies van den opzichter en er later niet over peeuwen. Verzoek verlenging verpleging Hark Bus. De verpleging wordt 3 maanden voortgezet. Af- en Overschrijvingen 1932. De Voorzitter deelt de diverse bedragen hierom trent mede, en acht het zeer gelukkig dat er een beroep gedaan kon worden op het rijk inzake de finantieele verhoudingen, dat van 1 Mei 1931 tot en met 1932 f2455.33 meer ontvangsten beteekent. Adres Neutrale Bond om steunregeling kleine tuin bouwers. Bedoeld wordt een gemeentelijke steunregeling, zooals b.v. in Venhuizen bestaat. B. en W. adviseeren afwijzend. Zij staan er sym pathiek tegenover, maar waar moet het geld van daan komen? Het armbestuur heeft alweer een leege kas, en er zijn aan werkverschaffing en steun verlening reeds f4600.— uitgekeerd, bij een be grooting van f4000. Zelfs moet geleend worden van de f9000.uit vast goed, die op de Rijkspostspaarbank staan. Ook is de grens moeilijk te trekken. De heer LEK weet dat het juist is wat de Voor zitter zegt, maar bepleit de mogelijkheid een week of vier uit te keeren, en daarvoor een paar duizend gulden op te nemen. Overigens meent speker dat de Minister het wel niet zal toestaan. De VOORZITTER zegt, dat, hoe bedroevend het is, bfj broodsgebrek de eenige weg het Burgerlijk Armbestuur is. Spreker merkt op, dat de bagger- en steun regeling der arbeiders ook den tuinders ten goede komt. De heer SNEL noemt den toestand onhoudbaar. Op Broek op Langendijk begrijpen ze het ook niet, maar dat kan de Raad niet helpen. Waarom keert de veiling niet uit. Een steunregeling per week is verder niet sprekers leus, omdat de grens moeilijk is en er nog wel zijn die zich kunnen redden. De aller armsten kunnen gesteund worden via het armbe stuur, en dat is geen schande voor hen meer. Hee- lemaal niets gaat de kat van dood, en ook de kleine tuinders. De Raad zou echter een bedrag moeten bepalen. De heer LEK vindt het geen baantje gemeente raadslid te zijn, want men wil helpen en kan niet. Toch moet er iets gedaan worden. De heer SNEL: Waar moet het naar toe? Waar moeten we belanden? De heer C. DUIF meent, dat er niet veel verschil zit, in wat Snel wil en B. en W. zeggen. De heer VAN KAMPEN merkt op, dat Snel een regeling wil en B. en W. dit meenen niet te kunnen doen. De heer SNEL: Brood mogen wij de menschen niet onthouden. Alle tuinders die het beslist noodig hebben moeten geholpen worden, maar de arm voogden moeten niet willekeurig kunnen geven. De heer MUURLING wil de armvoogden vrij laten. De heer LEK meent dat de gang naar het arm bestuur te zwaar is. De heer VAN KAMPEN meent dat het niet anders kan. De heer SNEL wil eiken tuinder evenveel geven. Iemand zonder kinderen moet evenveel hebben als iemand met kinderen. Het voorstel B. en W. de zaak aan de armvoogden over te laten wordt met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. De heeren Lek en Snel stemmen tegen en willen een regeling. Adres „Zwaluwen" om vermindering pacht sport terrein. VOORZITTER deelt mede dat de Zwaluwen twee dagen per week het terrein willen gebruike nen de gymnastiekvereniging op gebruik geen prijs stelt, en W. meenen en W. meenen dat de Zwaluwen uit het oog verliezen, dat zij den gunstigsten tijd huren en Vrone zelf een gedeelte van het terrein huurt. B. en W. stellen voor het eertijds genomen be sluit te handhaven. De heer C. DUIF stelt voor er f27.50 van te maken. De Zwaluwen zullen voor 10 dagen langer f 10.— meer moeten betalen. De heer LEK meent dat de Zwaluwen naar pro portie meer moeten betalen. Eenige discussie volgt omtrent het tijdperk waar op de Zwaluwen het terrein huren. De heer M. DUIF vindt dat de een niet meer mag betalen dan de ander. en W. hebben zich vergist, en moeten dit be kennen. De heer VAN KAMPEN meent dat de Zwaluwen zeer billijk behandeld worden. De heer C. DUIF doet het voorstel de huur met f7.50 te verminderen, gesteund door den heer Lek. Het voorstel B. en W. de huur te laten op f35.00 wordt verworpen met 4 tegen 3, dus het voorstel Duyf met 4 tegen 3 aangenomen. Vaststelling verordeningen art. 125 Ambtenarenwet voor Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. vragen een clausule toe te voegen t.o. van' boven- fleSn! tmH ^aren, Art' 1 van het Ambtenaren reglement wordt daardoor gewijzigd Aldus besloten. Voorstel aanvulling politieverordening verbod voetballen op openbare straten. VOORZITTER zegt, dat er eigenlijk nog geen recht is het te verbieden daar de oude politieveror dening er niet in voorziet. De heer LEK kan zich vereenigen met de veror dening, al heeft hij er persoonlijk niets op tegen Er is echter ook gevaar voor de kinderen, voor over rijden door bussen en auto's. Aldus besloten. Hierna volgde sluiting. Binnenland Extra tneilnien met de Paaschdagen. In verband met te verwachten druk bezoek aan. de bloembollenvelden, worden door de Ne derlandsche Spoorwegen op beide Paaschdagen uitgebreide-maatregelen getroffen. Verscheidene treinen zullen desgewenscht te Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout stoppen voor het in en uitlaten van reizigers, waardoor veél- vuldige reisgelegenheid naar'en van de bloembol lenvelden ontstaat. Dbcn iniet alleen naar de bloembollenvelden zijn extra treinen ingelegd, ook naar andere plaateen zijn behalve die, welke reeds in den spoor weggids voor de Paaschdagen zijn aangegeven, nog eenige extra verbindingen gemaakt, daar door oveorstappen wordt voorkomen. /Op Zaterdag 15 April Eixtra trein Botterdam- Maas—Goudadoor—Utrecht, welke om 15 54 uit Botterdam vertrekt. Amsterdam W. P. 13.39—Utrecht—Eindhoven Heerlen. Doorvoer van trein 167 Botterdam Maas— Utrecht met aansluiting van den Haag Sf. G,.n Amersfoort, als extra trein naar Deventer. xEeze trein vertrekt van Botterdam te lö.OOuur van den Haag te 14.54 uur. Op Maandag 2den Paaschdag: Extra trein ZeelandBotterdam Dl. P. Deze trein vertrekt 181.40 uit' Vlissingem en stopt slechts in Middel burg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom, en sluit aan op den electrischen trein 11.60 Botterdam —Den HaagAmsterdam, waardoor het publiek ongeveer drie kwartier eerder de plaats van bestemming bereikt. Extra trein Botterdam Maas 20 44—Gouda,. or—Utrecht. Extra trein Heerlen—Eindhoven—Amsterdam W. P. Deze trein vertrekt te 18.50 uur uit Heer lea. - f Extra trein Deventer 21r.04 Apeldoorn—U6-' recht (aansluiting van den Haag S;. 8|.) Amers foort als extra trein naar Apeldoorn. Deze trein gaat van Apeldoorn door als trein, '1923 ZutphenW interswijk. Doorvoer van trein 940 S'. van Den (Helder— Alkmaar als extra stoomtrein naar Amsterdam" Cl. S. Deze trein vertrekt 19.51 uit (den Helder Trein 2405 Amsterdam C. S. 23.30—Alkmaar, zal als stoomtrein loopen en te Alkmaar wor den doorgevoerd naar den Helder als trein 939. Op Maandag 2den Paaschdag zal een speciale goedkoope trein loopen van de stations Zut phen, Brummen, Tier borg, Doetinchem, Nijme gen, EJst DierenDoesburg, Velp, Zevenaar, Arnhem en Ede naar Amsterdam en terug. Wat het reizigersvervoer naar en van Bel- gie betreft, zal op Zaterdag 15 April (de snel trein 11 Botterdam D|. P. 15.06—Boosendaal, als extra trein worden doorgevoerd naar Ant werpen G., waar hij om 17.52 aankomt. Deze trein gaat Maandag 18.57 weer als extra trein van Antwerpen C terug. Zooals bekend zijn de vacantiekaarten met de Paaschdagen eveneens verkrijgbaar. Steunregeling aan hollenkweekers. Die Tweede Kamer is beijengeroepen tegen Woensdag 19 April des middags een uur. Dieze vergadering heeft de voorzitter bepaald ingevolge een verzoek van de heeren Van, den Heuvel, Krijger, Kampschoer, Feber, S'noeck Hen kemans, Loerakker, Van de Bilt, Albarda, Mar- chant en Kortenhorst, allen leden der Kamer, om eeïi vergadering bijeen te roepen ter behande ling van het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maat regelen in het belang van den landbouw1. Die bedoeling van deze tien kamerleden is zoo kunnen wij in aansluiting op ons -bericht van gisteravond nog mededeelen een beslissing uit te lokken, waardoor het den minister/ van Economische Zaken en Arbeid mogelijk zal wor den alsnog, zonder dat daarvoor een "bijzondere wet noodig is, een steunregeling voor de bloem bollenkweekers te treffen. ALKMAABi. Het algemeen afdeelings-ziekenfonds, afd. Alk- imlaar en omstreken, kwam in hotel Proot in algemeene vergadering bijeen. In ons nr. van Zaterdag a.s. zullen wij wegens plaatsgeBrek op heden een uitgebreid verslag vzan deze bij eenkomst publioeeren. Thans vermelden wij, dat de aftredendie bestuursleden allen werden her kozen. De bijdrage der verzekerden blijft onver anderd, terwijl artsen en apothekers tijdelijk genoegen nemen met 5 pet. salaris-verlaging., Dte secretaris-penningmeester deelde mede vrij willig ljO pet. van zijn salaris te Izullen 6torten ten bate van het fonds.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3