VERKIEZINGSNOOTJES Nieuwstijdingen FEUILLETON Onschuldig verbannen. Het vrije woord BAKKER, Noordscharwoude. KOOPT bij SCHENE GEUS' TABAK van 25 ct. p. V2 pond Magdalenenstraat 14 HERM. DU CROCQ TREFPUNTEN 50 cent VLIEGTUIG GEDAALD. Dinsdagmiddag heeft de militaire vliegener van de Kooy bestuurder kapitein Doesburg, we gens een motordefect in het O ver die onder' de gemeente Limmen, een noodlanding moeten ma ken. 1 Het defect bleek ter plaatse 'niet te herstel^ len, waarom het vliegtuig gedemonteerd is en naar De Kooy werd overgebracht. HEERiHUGQWAABD. Dezer dagen zijn ook de gemeentepolitie en het poststation-Noord in de nachtelijke telefoon verbinding opgenomen. Daar de heer Stapel bereid is om ook 'snachts het publiek terwille te zijn, kan men Mus thans ook vanuit Noord te allen tijde telefoneerenl. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. Van 4 tot en met 10 April werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende op gaven ingeschreven: NIEUWE: KAKEN: Jb. Lont Jz., winkel in sigaren en heeren mode-artikelen Zeestraat no. 25 Wieringen. „Edraf" electrische Drageefabriek, fabriek v. Dragee, chocolade- en suikerwerk, Lindenlaan no. 35 te Alkmaar. Bakkum en Smit, schildersbedrijf Verlengde Landstraat no>. 12, Alkmaar, Venn. P. IJ. 'Bak kum en Th. Smit. Ni.V. Expl. Mij. Aleos, handelende onder den naam cafe ^Dte Vlas- en Korenbeurs" Spoor- buurt no. 14 Anna Paulowna, Dir. M- H- Boon WIJZIGINGEN: N.V. Hoogewerff, Chabot en Visser's Wijn handel, Wijnkooperij. Ontslag procuratiehouder en beheerder filiaal den Helder H|. den Broeder. Benoemd als beheerster filiaal den Helder hievr. P, v.d. KampKegge. Vooruitgang is ons doel" uitkeering bij overlijden Tlessel, den Burg, Groeneplaats no. 9. Bestuurswijziging. OPHEFFINGEN. J. de Boer, hande in afbraak enz., Achterweg no. 131, Schoorl. P. de Boer, stucadoorsbedrijf, Dtruivenlaan, te Alkmaar. i „God weet, dat ik onschuldig ben". Ds. E. R., de bekende Ned. Herv. predikant te Winterswijk, veroordeeld door het Amsterdamsche Gerechtshof wegens de valsche brievenschrijverij, over welke reeds drie jaar lang zooveel te doen is geweest, deelt in „De Winterswijksche Kerkbode" mede, dat hij thans in de strafgevangenis te Am sterdam zijn straf ondergaat, doch dat hij onschul dig lijdt. „Onschuldig ben ik hier. Heerlijk om dat te we ten. Ware ik schuldig, het zou erger zijn. Tegenover alle beschuldigingen en vonnissen van rechtbank, gerechtshof en menschen houd ik mijn onschuld staande. De verklaring op den kansel indertijd afge legd, in tegenwoordigheid van den heiligen recht vaardigen God, die eenmaal rechtvaardig, onpar tijdig en onbevooroordeeld vonnissen zal, blijft van kracht, zal van kracht blijven, nu bij mijn leven, straks bij mijn sterven, straks in de groote eeuwig heid. God weet, dat ik onschuldig ben." „Ja vader, zeer veel." „En zij?" vroeg mr. Strange verder, maar slechts „Houdt hij van haar?" (Met moeite kon hij deze woorden uiten. „Ik weet het niet vader. Ik geloof dat zij hem acht, maar zij kan u niet vergeten, daarvan ben ik zeker. Zij meent dat u dood is." „Ik ben dood voor haar. Wij moeten haar in dien waan laten, totdat ik gerechtvaardigd ben. Is de dag voor de bruiloft vastgesteld?" „Ik geloof ja. Lady Markham, eene vriendin van lady Wolga, zeide mij, dat de bruiloft spoedig zou plaats hebben." Mr. Strange zuchtte diep. „Is zij gelukkig?" vroeg hij verder. „Zij is zoo trotsch, dat men niet zien kan of zij zich waarlijk gelukkig gevoelt, maar tegen mij is zij altijd vriendelijk." „Is zij u genegen, Alexa?" „Het schijnt alsof zij in haar hart gevoelt, wie ik ben. En ik houd van haar. Hoe trotsch en koel zij ook wezen moge, zij heeft een warm hart," zeide Alexa. „O, als ik er in mag slagen u beiden weer te vereenigen!" Mr. Strange stond plotseling op; hij moest zich met geweld inhouden. „Eene hereeniging tusschen uwe moeder en mij zou in elk geval onmogelijk zijn," zeide hij na eene korte poos op gedempten toon. „Zij houdt mij voor dood en ziet naar een anderen man op. Eene diepe kloof scheidt ons. En toch voel ik, dat ik haar niet kan vergeten, dat ik haar altijd zal blijven lief hebben." Hij bedekte zijn gelaat met beide handen en gaf zich geheel aan zijne smart over. Alexa knielde naast haar vader neer en omhelsde Naar wij vernemen 'heeft een politie-auto een rondrit door Amsterdam gemaakt voor een in spectietocht langs de tallooze borden met ver kiezingsreclame. Die politie heeft eenige borden van dejS,.D.A.P. o.m. dat op het Bokin bij Bpui, waarop een hoofdofficier stond afgebeeld die door een ar beider getrapt werd in beslag genomen). Een eandidaat van een der vele tpo'litieke partijen, die al dan niet terecht door de uiterst-linkschen als fascistisch wordt beschouwd, ging Dinsdagavond per bootje naar het Tuindorp ,,'Oostzaan" om daar drukwerkjes te verspreiden. A an den steiger bij den weg naar het Tuindorp werd hij ontvangen door een groep communisten, die den eandidaat te lijf gingen en hem en zijn assistent afrosten. Beide heeren zijn daarop met het bootje truggekeerd. Van de aanranding is aangifte bij de politie, die thans een oog in het zeil houdt, gedaan. (Buiten verantwoording der Redactie.) I. 1 Geachte Redactie, In antwoord op het Ingezonden stuk van den heer Kostelijk in Uw blad van j.l. Zaterdag, verzoek ik beleefd nog eenige plaatsruimte. De heer Kostelijk begint met te wijzen op mijn verheerlijking van de S.D.A.P.-politiek en de af brekende critiek op het beleid der Vrijzinnig-Demo craten. Tot des heeren Kostelijk's spijt moet hij in dezen geest took antwoord geven. Het is voor den heer K. jammer, dat dit antwoord nu niet direct een lofzang kan worden genoemd voor de V. D. al is het wel als zoodanig bedoeld. De Vrijz. Dem. vragen voor 26 April het vertrou wen op grond van hetgeen zij in het verleden heb ben gedaan. Daarna somt de heer K. eenige „daden" op, welke dan blijkbaar zijn bedoeld als waarde meter voor de daden der Vrijz. Dem. „De Vrijz. Dem. brachten de crisis-pachtwet- Ebels." Inderdaad, maar de heer K. is niet volledig, wes halve ik het een en ander even zal aanvullen. Want deze crisis-pachtwet is pas in 1932 door Ebels inge diend. Maar in 1930, dus twee jaar eerder, stelden de Soc. Dem. bij amendement voor om in de Pacht wetten, die alleen zouden voorzien in pachtvermin- dering bij natuurrampen, hagelslag, overstrooming, enz., een bepaling op te nemen, om sterke daling van de producten eveneens als een buitengewone omstandigheid te beschouwen, waardoor dus paent- vermindering mogelijk was. Dit amendement werd verworpen. (29 October 1930). De Vrz. Dam. stemden voor. Dus twee jaar eerder was het Initiatief van de S. D. uitgegaan. In 1931 deden de S. D. opnieuw een poging om de pachters te beschermen, want de toestand werd steeds slechter, terwijl de regeering werkeloos bleef. Er werd een motie ingediend, waarbij werd uitge sproken dat de pachtcontracten welke voor 1 Jan. 1930 gesloten woren, werden ontbonden. Deze motie werd verworpen, waarbij ditmaal zelfs de Vrijz. Dem. tegen stemden. De toestand in de land- en tuinbouw werd steeds slechter en de moeilijkheid voor de pachters steeds grooter, zoodat de „goede geest" (van berusting enz.) onder de pachters geheel dreigte te verdwij nen. Hieraan is het te danken, dat de Vrijz. Dem. met hun pachtwet succes hadden en er dus ein delijk een regeling was getroffen. Het amendement van Oud, om de crisis-opcenten op de grondbelasting voor ongebouwde eigendom men, af te schaffen, werd krachtig gesteund door de Soc. Dem. Eveneens werd de motie-Oud voor afschaffing vleeschaccijns door hep gesteund. Waar wij het nu toch over belastingen hebben, kan ik nog wel even mededeelen, dat bij de behan deling van een wetsontwerp, waarbij onder andere, de accijns op suiker en de invoerrechten op zuid vruchten zouden worden verhoogd, de Soc. Dem. een amendement indienden, om dit te verhinderen. Maar thans stemden de Vrijz. Dem. tegen. En dit amendement raakt de portemonnaie van alle men schen, ook de armsten, dus nog belangrijker dan dc opecenten op de grondbelasting, die tenslotte slechts ten goede komt aan de bezitters van den grond. Van (hem; door hare liefkozingen kwam hij weer tot zich zelf. „Ik heb jou nog, mijn lief kind en zoolang mag ik niet wanhopen," zeide hij met half verstikte stem. ,Maar van het oogenblik dat ik je brief ontving leefde ik in gestadige onrust. Ik heb in mijn geest het gelukkig verleden weer eens doorleefd. Gedu rende mijn ongeluk heb ik onophoudelijk gedacht, dat zij boos was en mij schuldig oordeelde aan eene afschuwelijke misdaad, en toch heb ik veel van haar gehouden. Zij treurde om mij, zij geloofde en ver trouwde mij, en toch zijn wij altijd voor elkaar ge scheiden! Zij zal Roland Ingestre huwen, terwijl ik als een vluchteling moet ronddwalen, zonder mij van eenige schuld bewust te zijn! O, Hemel! hoe zal ik het verdragen!" De man snikte hevig en Alexa sidderde. „In geen jaren heb ik aldus aan mijne smart toe gegeven," zeide hij daarna. „Vergeef mij, mijn arm kind. Ik ben weer mij zelf. Het wordt reeds laat. Men zou je kunnen missen en ik zal de gelegenheid laten voorbijgaan om lady Wolga te zien. Keeren wij terug." „Maar wanneer zal ik u weer ontmoeten, vader? Hoe verneem ik wat u geschiedt,?" „Je verblijft veertien dagen op Montheron. op een avond zal ik daar in den tuin bij je komen. Ik ben in Engeland en vooral te Londen veiliger dan ergens anders. Maar haasten wij ons, Alexa." Hij legde (haar arm in den zijne en zij gingen langzaam naar huis. Onderweg spraken zij fluisterend: Alexa verhaalde van hare ontmoeting met lord Kingscourt, van zijn vrouw en zijn vertrouwen in haar, in weerwil dat, de schijn tegen haar getuigde. Zij waren aan het huls gekomen. Het licht scheen nog door de vensters van het salon. Alexa drong tegen haar vader aan toen hij in het struikgewas sloop en in het salon keek. De gasten hadden zich reeds naar hunne kamers begeven, alleen lady Wolga en lady Markham ver bleven nog in de zaal. Zij stonden aan den schoor steen en het vollel icht viel op het schoone gelaat der vrouw van lord Stratford Heron. De blikken van den banneling schoten stralen, zijn Ookvoor Buikbanden Buikcorsels en Leverancier Ziekenfonds voordeel Seldlg op alle K.A.B.D Autobuslijnen ia zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen Langestraat 80 - Telefoon 352 - Alkmaar Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN Te koop: 80 bakken vroege eerstelingen Poters, gekeurd met A. Gebrs. Klooster boer, St. Pancras. Stamslaboonen te koop, dubbele zonder draad a 20 cent per pond. W. Ver» kroost, Zuidscharwoude. klassepolitiek gesproken! „De Soc. Dem. weigerden bij verschillende gele genheden medewerking voor steunmaatregelen, o.a. bij de Tarwewet, Zuivelwet en de Varkenswet." Dit zal dan zeker als een verwijt moeten gelden, maar mijnheer K. ook de Vrijz. Dem. stemden tegen de Tarwewet- Wat de Zuivelwet betreft, Is dit niet zoo eenvou dig te verklaren. Een steunwet bedoelt toch immers niet anders, dan de belanghebbende direct of Indi rect te steunen. Deze zuivelwet bestaat eigenlijk uit drie deelen: 2e. een belasting op de kaas die in het binnen land werd verbruikt, dus beiden beoogen door het heffen van een belasting op de boter en kaas de boeren een dragelijker bestaan te geven. Dit kon gebeuren door de boter en kaas te belasten, dat alleszins billijk is, immers niemand mag verlangen, dat boter en kaas beneden den kostenden prijs wordt verstrekt. Hierdoor immers zouden de con sumenten profiteeren ten koste van de producen ten, de boeren. Maar het derde deel der Zuivelwet stelde voor een belasting op de margarine. Door deze belasting zou de prijs van de margarine omhoog gaan van 40 cent op 110 cent, dus geen geringe ver hooging. En waar een prijs van 40 cent het marga- rinebearijf nog steeds tot een zeer loonend bedrijf maakte, kon hier moeilijk sprake zijn van een steu nen der margarinefabrieken. Deze belasting op de margarine was dan ook alleen gewenscht om te voorkomen, dat de menschen de belaste boter lie ten staar, en de zooveel goedkoopere margarine zou den nemen. Derhalve stelden de Soc. Dem. voor om de 30 millioen die de margarine aan belasting zou gelaat was bleek, terwijl zijne lippen op elkaar klemden. Zijn zonderling gelaat joeg Alexa schrik aan, en zij klemde zich bevend aan hem vast; hij zag echter niet naar haar en had haar op dit oogenblik geheel en al vergeten. Zijn echtgenoote, die hij lang geleden verlaten had, zag hij nu weder. Zijn hart klopte stormachtig als wilde het bersten, terwijl zijne oogen vast op haar gericht waren. Hij had door het venster in de kamer willen dringen en zich aan hare voeten wer pen, om daar te sterven. Alexa stond naast hem. Zij waagde het nauwe lijks te ademen, maar een gevoel van onbeschrijfe- lijken angst beving haar toen zij dacht aan de mogelijke ontdekking van haar vader. Lady Wolga was in gesprek met lady Markham en natuurlijk liep dit over Alexa. Zij hadden het over het voorgevallene bij het criquetspel, en de oude dame deed haar best om lady Wolga te doen begrij pen dat zij ongelijk had. „Waar is miss Strange?" vroeg zij eensklaps." „Ik geloof op hare kamer. Men kan toch niet aannemen dat zij langer hier blijft dan noodig is." „Zij is niet naar hare kamer, lady Wolga. Ik zag haar een uur geleden de deur uitgaan en zij keerde nog niet terug." Lady Wolga wierp een blik op de pendule en ver bleekte. „Het is reeds te laat om nog buiten te zijn," zeide zij. „Ik zal iemand zenden om haar te zoeken. Zij mocht eens een ongeluk gekregen hebben." „Of een afspraakje hebben met lord Kingscourt," zeide lady Markham boosaardig. „Lady Markham, ik wil zulke verdachtmakingen niet hooren, ook niet van u!" zeide lady Wolga. Ik zou mijn leven te pand willen stellen voor de deugd van Alexa, en ik ken lord Kingscourt te goed, om te mogen denken, dat hij eene heimelijke bijeen komst met zijn verloofde zou zoeken." „Ha! Is het reeds zoover gekomen? Heeft de avon turierster den trotschen lord Kingscourt binnen gepalmd? „Lady Markham „Geloof me, Wolga, ik heb het bij het rechte einde. Maar waar blijft zij? Ik zal eens uit het ven-ster opbrengen van de suikeraccijns af te nemen, waar door die belasting dus lager zou worden. Dit voor stel werd ondersteund door de V. D. maar ver worpen. Daarna stemden de Soc. Dem. tegen de Zuivelwet, omdat deze wet aldus onnoodige belasting op de levensmiddelen zou brengen. Met de Varkenswet was het al niet veel beter. Om de boeren te steunen door het varkensvleesch, dat in ons land wordt gebruikt, te belasten, was billijk, omdat de boeren minder voor hun varkens kregen dan ze hun kosten. Men mag niet verlangen, dat de consumenten leven ten koste van de producenten. Dus ware de Soc. Dem. daar vóór. Maar het voörstel van de regeering was, om ook de export van varkens te laten betalen door de hollandsche consumenten. En hier waren de Soc. Dem. weer tegen, omdat dit wederom een onbillijke belasting beteekent voor onze bevolking. De Soc. Dem. stelden voor een sta bilisatiefonds te vormen, waaraan de regeering cre- dieten verleent, om daaruit de verliezen op de var kensexport te dekken. Wanneer er dan later weer een opleving komt en er dus weer winsten worden gemaakt, dan zouden de credieten weer aan de regeering kunnen worden terug betaald. Deze motie werd ondersteund door de Vrijz. Dem. maar ver worpen. Daarna stemden de Soc. Dem. tegen de Varkenswet, omdat dit een onbillijke belasting in hield voor de consumenten. Het is dus bij deze steunverleningen niet de kwestie geweest, dat men de boeren niet wilde steunen, maar men keurde het af, dat de bevolking lasten zouden worden opgelegd, welke haar niet toekwam. Van de 15 voorstellen om geldelijke steun aan land en tuinbouw, hebben de Soc. Dem. 4 maal tegen gestemd. En dit tegenstemmen gebeurde niet, omdat men de steun bij de Soc. Dem. niet wilde, maar alleen omdat men zich verzette tegen de wijze waarop dit zou geschieden. (Slot Volgt) kijken of ik haar zie." Zij ging naar het venster waarvoor Alexa en haar vader stonden, die niets van het gesprek gehoord hadden. „Vader," fluisterde Alexa, „u moet gaan." Mr. Strange schrikte als uit een droom op, wierp nog een blik op zijn echtgenoote en sloop toen weer in de struiken terug. „Ik moet hare taal nog eens hooren," mompelde hij, „ik kom terug." „O vader u is hier niet veilig. Verlaat Engeland! „Ik ben nergens zeker. Iedereen kan de hand tegen mij opheffen. Maar de hemel is rechtvaardiger dan de menschen. Zie, zij komt aan het venster." „Neen, het is Lady Markham, zij kan ons niet zien. Maar ik moet weg; men zou mij missen. Ik kan onbemerkt naar mijne kamer gaan. Ik zal u eiken avond op Mont-Heron wachten. O, ik kan u niet verlaten. Jean Renard heeft u in Griekenland ge zien en vervolgt u wellicht. Beloof mij dat u zich onkenbaar zal maken." Zij waren verder gegaan en spraken zeer zacht. „Ik beloof het je," zeide Mr. Strange. „Laat ons thans schelden, Alexa. De hemel zal ons niet ver der beproeven dan nu reeds geschied is. Vaarwel, mijn kind." Hij sloot haar aan zijn hart en bedekte haar met kussen. Toen liet hij haar los en verdween. Alexa keerde naar het kasteel terug. De deur was nog open en de gang stralend verlicht. Nauwelijks had het meisje eenige schreden gedaan of een ge stalte kwam achter een boom te voorschijn, en trad haar in den weg. Alexa's hart dreigde te bersten. „Deze gestalte was Lady Markham. „Heb ik je eindelijk op heeterdaad betrapt?" riep hare vijandin triomipheerend. „Mijne verdenking was dus wel waar. Volg mij naar het salon, miss Strange, en verantwoord je gedrag tegenover de edele vrouw, die je zoo schandelijk bedragen hebt. Kom, het uur van je ontmaskering is geslagen!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4