33 Arbeiden Nederland en Japan Voor tuinder, boer en landbouwer Van alles en nog wat in lang vervlogen eeuwen zijn aan het mensch dom twee geboden, die in den grond, ider zaak dezelfde beteekenis hebben, gegeven; geboden, die niet alleen den menschen van dien tijd, maar ook aan ons en onze nakomelingen groote ver plichtingen opleggen. Het eene gebod zegt: ,,in het zweet uws aanschijns zult ge uw brood eten" en het andere, van dezelflde strekking duidt „zes dagen zult ge arbeiden en al uw werk cloen." Werken, arbeiden is onze plicht en het is in onze tijden meer dan ooit dure roeping, dien plicht te vervullen. Ongetwijfeld zullen er wel altijd, evenals nu, menschen geweest zijn, die dien plicht als een last hebben beschouwd, len om dien last te verlichten en den arbeid drage lijker te maken, staat ergens geschreven „arbeid is geen vloek maar een zegen." Efrn tzegen, vja, want wie niet werkt zal ook niet eten. Voor den arbeid zijn wij geboren en "in de wereld gekomen en daarom mogen wij niet ver drietig zij.n als ons een werk, welk |ian ook,' wordt aangewezen. Als we zien, dat aan alle schepselen een taak wordt opgedragen, en gade slaan hoe leeuwrikben, mieren, spinnen, bijen en meer andere dieren, waaronder wé zeker ook wel onze huisdieren mogen rekenen, hun arbeid volbrengen, dan past het ons, 'menschen, niet om te murmureeren. Integendeel, arbeid is de ruggegraat van ons leven en zijn houdende kracht. Waar arbeid ontbreekt valt hèt organisme ineen, zooals dat in deze jaren van groote werkloosheid duidelijk blijkt. Ledigheid doet die zenuwen roes ten en de spieren verslappen, doch: Werken en streven is heilzaam en groot, Arbeid is leven, maar niets doen de dood. Arbeid is leven, En toch toch zijn er nog velen, meer dan wij zoo oppervlakkig vermoeden, die van arbeid niet gediend zijn en die niet begrij pen of willen begrijpen, dat ledigheid des dui vels oorkussen is. Iets mooi en goed vinden, ja, dat doen verreweg de meesten gemakkelijk, maar zelf handelen, zelf de handen uit de mouw steken, zelf mee aanpakken, zelf mee bouwen, zelf de schouders onder de een of andere zaak zetten, die wij goed en mooi en edel en nood-1 zakelijk achten, zie, dat laten wij liefst "aan onzen buurman over, daarbij de verontschuldi ging uitende, daarvoor ben ik niet geschikt. Als wij toevallig eeto in aanbouw zijnd huis passeeren én zien hoe kleine kleuters al spelende 'mee doen, door steentje voor steentje mee aan te brengen, dan vragen wij ons onwillekeurig af of wij per soonlijk niets kunnen doen aan het werkf ,dat anderen met lust en ijver doen voon «een goede en edele zaak. Etn. dan is het "antwoord: ieder kan, als hij met een ernstigen wil is bezield,' in eigen kring toch wel iets tot Stand brengen, zij het dan ook met medewerking van tende ren. Die ervaring leert ons echter ook |hier, dat theorie en praktijk niet altijd samen gaan'. 'jO, zeker, velen willen zich wel bij deze of gene vereeniging aansluiten, velen zijn zelfs lid van verschillende vereenigingen of bonden e_ wat ^ies meer zij, en meenen al genoeg "gearbeid te hebben als zij de contributie betaald (hebben. Groot is het getal der aangeslotenen, maar daar blijft het dikwijls bij. Huishoudelijke en alge- meene vergaderingen worden slechts door weini gen en dan dikwijls door dezelfde personen bij gewoond. Lid zijn is al meer dan genoeg, zeggen velen. Maar zoo is het niet goed, vooral in dezen tijd, nu er op menigerlei gebied gewerkt, !hard gewerkt moet worden om de ellende in het maat schappelijk en zedelijk en geestelijk leven eenigs zins te verzachten en te verbeteren. Wjie zijn plichten kent, maar niet vervult, gelijkt ie mand, die wel ploegt, maar niet zaait. Wij hou den het er voor, ja we zijn (er van overtuigd, dat wij eerst dan de rechte blijmoedigheid zullen verwerven, als wij doen wat wij kunnen, en zoo goed als wij kunnen. Laat ons, hoofd voor hoofd dagelijks dit veelzeggend gedichtje repeteeren, dat feitelijk een wandtekst behoorde te zijn in iedere huiskamer: ?k kan wel, denkt de vlugge, en daarom kan bij wel, 't Gaat alles goed en snel. Ik kan wel denkt de vlugge en daarom kan bij wel. E|n als wij den inhoud van dit rijmpje in zijn volle beteekenis begrijpen, en eenigen goeden wil hebben, dan kan en zal er veel gezegende arbeid verricht kunnen worden. 'Het is wel opvallend dat in den laatsten tijd de groote bladen, vooral in Indië, hun aandacht schenken aan het Japansche streven, meer vas ten voet te krijgen in Indie. Hebben wij laats niet gelezen, dat Japan, door zijn overbevolking, een expansiepolitiek voert, die biets adders be- teekent dan gebiedsuitbreiding te krijgenJ.n China heeft het al aardig vasten voet weten te krijgen en het richt nu ook, doch in den laat sten tijd al bijzonder in het oog loopend, zijn oog op Indie. Nu zijn er wel zooveel belangen voor de andere landen, vooral Amerika jen angel and, bij dit streven verbonden, dat wij vooiioopig niet zoo ongerust over den <J apanscüen ïnvioeü benoeven te zijn. Maar wat wij lezen in de „N. Nptterd. Grt. moet toch wel de aandacht trek ked,. Wij zouden er boven kunnen zetten: Die wlerkzaainkedeia dar .Japanners op üjohneoi. Tijdens een bezoek aan dat gebied in 1924, schreven wij o.m. over de ,door de Koloniale prijsgegeven olieterreinen in de omgeving van öaugkoelirang „Er is nogai veel belangstelling Vvan Japansche zijde voor een terrein in de buurt van Ma- loewi (aan de Sangkoelirang baai); volgens me- dedoelingen van derden zou hier de heer iwasa zijn geweest voor de K.uhara .maatschappij, die vermoedelijk ook een oogje zou hebben op ee,n terrein aan de Oostzijde van evengenoemde baai waar de Oost Borneo Mij- pen concessie heeft aangevraagd. tin herinnert men zich niet de transportac ties der O;. B. M,. ,met Japanners over haar olie- terreinen in Koetei? - Het eiland Tarakan met gijn voor de Ja pansche vloot onmisbare oliebronnen ligt voor de monding der groote Sesajaprivier, welke een flink eind voor zeeschepen bevaarbaar is. Het trekt zeer de aandacht, ,dat op |den vas ten wal, westelijk van het eiland Tarakan, en zeer ruw aangeduid ,van de Ka jan (of rivier vau Boeloengan) af naar het Noorden ongeveer acht flinke Japansche houtoonoessies liggen, welke in exploitatie zijn. Zelfs ligt een op een eiland, een weinig noord Oostelijk van Tarakan. E|n het fraaiste komt nog. Hoewel de Sesajaprivier geen haven is of heeft, opengesteld voor den buitenlandschen handel, kwamen daar reeds twee Japansche .schepen om het gekapte hout te halen. Bit geschiedde met vergunning van ,den assis tent-resident van Samarinda die .blijkbaar met de scheepvaartaffaires niet zeer vertrouwd is. Ei- werden zelfs nog meer Japansche schepen verwacht. Ook al wil mén niet pveral spoken zien, dan valt het toch zeer op, <dat de Japanners in dat gebied, niet ver van een nlieterrein van zeer groo te internationale beteekenis als Tarakan, zoo veel houtconoessies konden krijgen. Aldus voltrekt zich het gestadige doordringen der Japanners, in het oostelijk Jeel van den archi pel, waar zij zich langzamerhand ,met de kust vaart^ gaan bemoeien. "Deze is, voor schepen niet varend onder Hol- landsché vlag in Indie verboden, ,en er moet tijdig tegen worden gewaakt dat dit ..voorschrift ge legeerd wordt. Het is schepen onder Hollandsche vlag niet ge oorloofd in Japan, Australië en elders kustvaart uit te oefeneu. Het ligt dus volkomen in de lijn, dat wij dit in dezen archipel evenmin aan vreemden toestaan. Men moet merkt het blad hierbij op bij de beoordeeling van dit alles intusschen terdege rekening houden met het volgende: Door de Japanners wordt groote bedrijvigheid ontwikkeld in streken, welke doo nons vrij wel (ge heel worden genegeerd. "Wanneer wij nu het politiek element even uit schakelen dat dit aanwezig is val tl wel te vermoeden, doch niet te bewijzen dan dienen wij toch te begrijpen, dat wij onmogelijk "die reusachtige gebieden kunnen reserveeren voor Hollandschen ondernemingszindie wellicht nooit komt. Wij concentreerden ons op Java, Sumatra en Celebes en zelfs daar is de handel voor een groot deel in vreemde handen. Menado is wat dat betreft Duitsch, Makassar en Padang zijn eveneens sterk Duitsch georiën teerd. Medan ook in beduidende mate. Men informeere eens welke plaats het Engel- sche element in den rubber- en thee-export van West Java inneemt, en het Etngelsche en Duit- sche element in den suiker-export van West Java Hoeveel groote zuiver Hollandsche export-en importfirma's bestaan hier nog? Haar aantal is te tellen. Daarentegen: de internationale bedrijvigheid neemt- toe. Buitenland Luit-rant Stewart veroordeeld tot 5 jaran tucht huisstraf. De Engelsche luitenant Balllie Stewart die beschul digd werd van spionnage is uit het leger verwijderd len veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaar. Enorme brand in Littauen. 200 families dakloos. In de in Noord Littauen in het district Scnaulea gelegen stad Lygumai is een groote brand uitge broken, Van de 136 woonhuizen voor het overgroote deel opgetrokken uit hout, is bijna de helft in de asch gelegd. De brandweer van Lygumai en alle omliggende plaatsein sond machteloos tegenover de vuurzee. Gevreesd wordt, dat de geheele plaats een prooi der vlammen zal worden, daar bijna alle huizen reeds door het vuur zijn aangetast. Daar ook de telefoon- en telegraaflijnen ge stoord zijn, komen berichten betreffende den brand slechts met groote vertraging binnen. De politie deelt nog mede, dat de brand te Lygumai tegen zes uur gisteravond bedwongen was, 45 woon huizen, 40 bedrijfsgebouwen, de pastorie en de volks school zijn tot den grond afgebrand. De kerk kon behouden blijven. Het vuur greep zoo snel om zien heen, dat de bewoners der verbrande huizen zoo goed als niets konden redden. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in een schoorsteen, Me;r dan 200 families zijn dakloos geworden. Belangrijke debatten in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis zijn fel bewogen debat ten gehouden over de verdragsherziening, het Vier- mogendhedenpact, het bezoek van MacDonald aan Washington en den toestand der Joden ln Duitsch- land. Het debat werd door den arbeidersafgevaordigde majoor Atlec geopend. Hij begon vlogens een Reu- terbericht aan het Hbld. te verklaren, dat het Viêr- mogendhedenpact hem verdacht voorkwam. De Labour-oppositie zeide hij is gekant tegen elk plan, volgens het welk de wereld zou worden gere geerd door de groote mogendhedn, terwijl de ove rige landen slechts zouden hebben te aanvaarden wat men hen zou voorleggen. De wereld mag de kleine landen, zooals de, Skandinavische landen dankbaar zijn dat deze over het algemeen een betere opvatting toonen va nhet geen goed voor de we» reld is. MacDonald deelde hierop mede, voor zoover een herziening der verdragen is overwogen, betreft het een herziening ten bate van den vrede, dei niet buiten den Volknbond valt, maar juist in het kader ervan, door middel van zijn bemiddelingsorganen en zijn mecanisme. De kleine mogendheden zullen evenveel recht yan spreken hebben als de groote mogendheden wanneer het oogenblik zal zijn geko men om deze herzineing te bestudeeren. MacDonald betoogde voorts, dat de betaling der schulden tusschen de naties belangrijke politieke consequenties heeft gehad en dat een schuldenre geling welke voor de beide partijen aannemelijk zou zijn een der gelukkigste oplossingen zou wezen welke zich zo uvoordoen. Aangaande het onderhoud van MacDonald met Mussolini werd medegedeeld, dat hieromtrent een witboek zal verschijnen. De interventie van Mac Donald ter Ontwapeningscoferentie werd een hoop volle genoemd. De terugslag in Engeland van de be handeling der Duitsche Joden werd genoemd een spontane uiting van de gevoelens welke elkeen in Engeland heeft met betrekking tot beginsel van ethnische tlerantie aan de Duische Joden in Duitsch land zullen bij vervroeging verstrekt worden 1000 immigratie certificaten. De toestand in Duitschland. Goering en von Papen hebben de vertegenwoor digers der Italiaansche pers ontvangen. Zoowel Hitier als Goering verklaarden voorstan ders van een nauwe samenwerking te zijn. De bewe ging zou in Duitschland niet geslaagd zijn, zonder het voorbeeld van Italië. Het proces der Engelsche ingenieurs in Moskou. In het bekende proces tegen de Engelsche in«- genieurs MacDonald Shornton en anderen, heeft eerstgenoemde alle bekentenissen tegen de Gpoe heroepen. Het proces duurt voort, MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxëer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Plaatselijk Nieuws - UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING te Zuid- scharwouue, gehouden door J. de Groot, waarneemd Notaris te Zuidscharwoude op Donderdag 13 April 1933 des avonds 6 uur in het café De Roode Leeuw to Zuidscharwoude: Onder Zuidscharwoude: 1. een akker Bouwland, en water, ten westen van de Voorburggracht (4) met aandeel brug. 2. Een ditot Jb. Yven, aan de Zuidzijde van de Kardinaalsloot (6). 3. Een dito Kleiakker aan de noordzijde van de Kardinaalsloot (4). 4. Een dito Jan Karei boven de Wijdesloot, aan de Kossloot (10.) Eigendom van den heer A. van Bergen. Kooper de heer P. Berkhout Jbz. voor 34.50 per snees. SINT PANCRAS. Een jongetje van den heer Goesinne geraakte spelende onder een passeerende auto. Het kind klaagde over pijn in den buik. Medische huln was BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond werd in Café Vijzelaar te Broek op Langendijk wederom een goed geslaagde bridge- wei'strijd gehouden. Met het oog op de beschikbare ruimte kon er door 28 personen deel genomen wor den. Het was een prettige en zeer leerzamen avond ..erwijl diverse spelen aan den bridgers nogal moei lijkheden boden was het soms zoo stil in de zaal dat men een speld kon hooren vallen. Eenmaal werd zelfs groot slem ruiten geboden en ook gehaald. Een k)ein slem bod was zelfs vier maal bereikbaar. De uitslag luidde als volgt.: Oneven nummers le prijs de heeren C. Jes en P. Beers van Noordscharwoude met 19.5 punt. 2de pr. de heeren J. Swan en J. Vlam van Warmenhuizen met 21.5 punt. 3de prijs de heeren C. Kooy van Noordscharwoude en P. van der Welle van Zuidschar woude met 23.5 punt. Vervolgens paar 9 met 23.5 punt. Paar 1 met 26 punten. Paar 7 met 39 punten. Paar 11 met 43 pt. Even nummers: 1ste prijs de heeren A. d e Groot en P. Pronk van Warmenhuizen met 18 punten. 2de prijs de heeren G. en J. Deutekom van Noord scharwoude met 21.5 punt. 3de prijs de heeren G. Severhuysen en L. Kalverdijk van Warmenhuizen met 23 punten. Verder paar 6 met 28.5punt.Paar 4 mee 30.5 punt paar 12 met 35:5 punt. Paar 2 met 39 punten. Ter verduidelijking voor toekenning dezer punten kan een paar als allerbeste resultaat bereiken een aantal van 7 punten. Het paar welk aan diverse tafels het allerbeste resultaat bereikt komt oo de lijst te staan als no. 1 en daar aan 7 verschillende tafels gespeeld wordt zou men dus als allerbeste resultaat wat practisch niet voor zal komen 7 punten behalen. We hopen dat de bridgesoort zicb aan den Langedijk nog meer zal uitbreiden, zoodat we dan op nog grooter deelname kunnen rekenen. In dezen tijd van het jaar biedt Beverwijk de marktplaats van Kennemerland, wederom het jaar lijks terugkeerende schouwspel van lange files wa gens en karren, die, beladen met de fijnste produc ten van onze vaderlandschen bodem, ter veiling gaan. De komst van de groentewagens beteekent het begin van een bedrijvigheid, waarnaar altijd met groot verlangen wordt uitgezien. Door de tuin ders en door den middenstand. De eersten zien met verlangen uit naar de belooning van hun arbeid en de laatste, de handeldrijvende midden stand weet dat straks de rekeningen weer betaald zullen wo'- den. Helaas. Zoo was het voorheen. De crisis heeft den tuinbouw in zulk een hevige mate getroffen dat het hoopvol aspect, hetwelk men andere jaren om dezen tijd kende, zich thans veranderde heeft in een hopelooze situatie, die met alle redelijkheid den spot drijft. Het beeld van leven en bedrijvigheid is inderdaad weer teruggekeerd, maar het parool luidt thans, naar de belt. Een groot eegdeelte van de spinazieaanvoer bleek Woensdag te Beverwijk onverkoopbaar. Toch was het nog pas de tweede veiling van den kouden grona. Andere jaren bracht de eerste spinazie tot 1.6J per kist op. Gisteren was ze niets waard( Vroeger trok, na afloop der markt een kleine spinazievloot naar Amsterdam Gisteren lagen er slechts een paar schuiten aan den kant, bestemd voor de hoofdstad. Voorheen gebeurde het wel eens, dat, bij een paar warme dagen in Mei, een buitengewoon groote aan voer sleepen noemen ze dat in Beverwijk de prijzen deed tuimelen. Maar wat thans gebeurt, is in de geschiedenis nog niet voorgekomen Het gevolg was gisteren, dat het Rijksinkoop- bureau de onverkoopbare spinazie plm. 4000 kisten uit de markt nam en naar een centraal punt ter vernietiging liet voeren. Dat centrale punt was de Beverwijksche vuilnisbelt. Een lange rij van vrachtauto's en wagens, beladen met honderden kisten spinazie, trok naar de belt, waar de groente werd neergestort. Daar lag nu het product. Prachtgoed was het. Daar had de tuinder nu voor gewerkt, gemest, dagenlang het goed nage- loopen, om het tenslotte naar de belt te brengen, met de wetenschap dat hij van het rijk een kleine vergoeding krijgt, waarmede nog niet eens de kosten goedgemaakt zijn. Hij kan nog goedkooper zijn spi nazie omspitten. Wordt er egen versche groente meer gegeten? Dezer dagen verklaarde ons een winkelier, die ver sche spinazie in zijn zaak had staan, dat zijn klan ten om busspinazie vragen. Daar was niet zooveel werk aan. Zou dit een symptoom van onzen tijd zijn? Intusschen hadden de Beverwijksche veilingen gezamenlijk een telegram naar den minister ge zonden, waarin verzocht werd de steunregeling voor 1933 zoo spoedig mogelijk in werking te steden. In de betrokken kringen is men van oordeel, dat de regeering de vergoeding op 60 cent per kist moet en behoorde te stellen. Zooals men weet,, heeft de regereing voorgesteld een bedrag van 5.000.000 gulden voor steun aan den tuinbouw beschikbaar te stellen. Op grond van de ervaring in 1932 opgedaan, moet dit bedrag veel te laag worden geacht, om daarmede het verschil tus schen den richtprijs en veilingsprijs te kunnen aan yullen. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft den minister hierop reeds gewezen. (Nrd. H. Dbld.) Veertig tulpen voor een cent. Op de speciale vreogetulpenveiling te 's Graven- zande brachten de afgesneden Coplandtulpen Woens dag 30 cents per 100 bos op, dat is dus veertig tul pen voor een cent. De snelle groei door het zachte weer, waardoor groote hoeveelheden tegelijk moeten worden aangevoerd, is een der oorzaken daarvan. De bollentrekkers krijgen daardoor nog niet de kosten van hun bollen terug, laat staan dus loonen, brandstof enz. Dat de prijs zoo laag kan loepen, komr cmdat de veilingen in tege tsnlelgnldrsbanha komt omdat de veilingen in tegnestelling met groen ten en fruit geen minimumprijzen hebben vastge steld. Zitoals men weet zullen de bollentrekkers, niet te verwarren met bollenkweekers, van overheidswe ge wioden gesteund. Alkm. Crt. Laat wij eerst beginnen met mede te deelen dat het buitengewoon milde lenteweer de Betuwe ia bloesemtool heeft gestoken. Alle boomen zijn zoo dicht met knoppen bezet, dat men dit jaar een buitengewoon weelderigen bloei verwacht Het scheelt wel drie tot vier weken bij verleden jaar. Nu lezen wij iets over „schijndoodpistolen" waar van wij nog nooit gehoord hebben. In dat geval er kennen wij graag, dat wij wat betreft verschillende soorten wapens, niet up to date zijn. In Amsterdam is een meaalbewerker aangehouden, die vijf van deze schijndoodwapens vervoerde. Deze pistolen heb ben het uiterlijk van vulpotlooden en er bevindt zich eein gaspatroon in, die men kan afschieten, waardoor de getroffene het bewustzijn verliest. Wegens overtreding van de vuurwapenwet Is er proces verbaal tegen hem opgemaakt. Prikplanken zijn meer bekend. Voor een dub beltje kan men door een gaatje in een plank in een nummer prikken, dat men niet zien kan. Men kan vele malen prikken, dat men niets heeft, maar men kan ook gelukkig zijn. Men kan er desnoods zijn geheele huishouden mee opzetten. En er wordt zeker nogal een druk gebruik van gemaakt want in Amsterdam werden in 563 winkels prikplanken aangetroffen en op den weg op karren en auto's werden er 92 geëxploiteerd. Vooral vrouwen en kinderen uit de minder draagkrachtige volkslagen maken van deze prikplanken gebruik. Aangezien er blijkbaar ernstig mee geknoeid wordt en het een middel wordt geacht waardoor op minder goede wijze het geld wordt besteed, wordt aan den ge meenteraad voorgesteld het gebruik van prikplan ken te verbieden. Er zijn menschen, die geniaal kunnen heeten om hunne spitsvondigheid. Maar niet altijd wordt de gave ten goede gebruikt. Zoo was er een man in den Haag die trachtte in te breken en toen hij gsnapt werd voorgaf met den zoon van den be woner een weddenschap te hebben aangegaan. De man was zooals men dat noemt aangeschoten en door den daardoor verkregen durf ondernam hij deze euvele daad. Maar hij werd ingerekend, want de politie geloofde het maar niet. Het was ook wel

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3