NIEUWE W De Paaschdagen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 45 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DINSDAG 18 APRIL 1933 42e Jaargrang Mitgave: firma 1. H. KEIZER .fledacteur 1. H. KEIZER. Boreel HoofdschafwoBde. L4NGERIJKER C011R4NT DEZE COURANT DINSDAG en ZATERDAG Abonnmentspr ij s per 5 maanden 1.15. AD VER TENTEEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NA4R PLAATSRUIMTE Het Gooi ejn de bollenvelden Moeder Natuur heeft zich met de Paaschdagen aanvankelijk van een stiefmoederlijke zijde laten zien, tot haar echt-moederlijke aard weer bo ven gekomen is, en zij ons een (Paaschmaandag bezorgd heeft, kleurig en fleurig, zoodat Hol land genoten heeft van al wat bosch jen veld, kan bieden. D|e drukte is enorm geweest. Epn der voornaamste trefpunten wat is dat toch een mooi woord was natuurlijk wel de bollen velden. Inderdaad, voor de stetdieling is het jeen genot te dwalen op de paadjes tusschen de rijk- versierde velden,, zou het althans' een genot ge weest hebben kunnen zijn. Het genoegen was nu niet onverdeeld. Men had namelijk, om 'liet enorme verkeer op de hoofdwegen te ontlasten een sterke propaganda gevoerd om ook' de zijpa den te bezoeken, opdat men daar een mooier en ruimer gezicht zou hebben. Het gevolg is ech ter geweest, dat deze paadjes overbelast wer den en men volgens onzen zegsman' niet dan voetje voor voetje vooruit kon schuifelen. Enfin er is verdiend en zij die er voor zitten, heb ben algemeen niet te klagen gehad. Ookhet Gooi is druk bezocht. Met de Gooische tram! -zijn 12000 passagiers vervoerd. Op een zeker kruis punt telde men 1800 auto's. Die drukte in Alkmaar en Bergen In Bergen was het aardig druk. Voor zee was het wat frisch. Alkmaar heeft een van zijn hoogtijdagen ge had, waarvoor de motorwedstrijden wel de aan leiding waren'. Ejhprm was de drukte op 'de spitsuren, tusschen twaalf en half twee en tus schen vijf en zes. D|e politie had!techter de touw tjes goéd in handen, en voorzoover wij! kunnjen inagaan zijjn er geen ernstige ongelukken gebeurd Een aanrijding tusschen twee motorrijwielen op de Handelskade beperkte zich tot materieele schade. Paalschsport. Paschen 1933 heeft een paar belangwekkende sportdagen gebracht. Corrie Ladde verbeterde in Kopenhagen het Eiuropeesch record 200 mr. vrijje slag. Stormvogels wonnen, in de compe titie om het kampioenschap van Nederland in Eindhoven met 32 van P|.@|.V. Admira won na schitterend spel het Ajax Paaschtournooi. D|e Grasshoppers versloegen zoowel het Oostelijk Elftal als de Zwaluwen. De Rotterdammers en de Rijiswijksche wielerbaan werden geopend. [Timmer bleek in vorm bij de int. tenniswed strijden te Amsterdam. «Blauw Wit won in Enschede met 50 van Di.'OjS|. om het korfbal kampioenschap van Nederland. Op do baan te Ginneken won Archambaud van van Hout in de achtervolging. De voetbalvereniging Blauw Wit moet thans definitief degradatiewedstrijden spelen. H«e bij bus de Paasch gevierd) werd. „(Bij ons" zijn de Paaschdagen rustig verloo- pep. Eerste Paaschdag is voor velen een Kerk- en Zondag, en tweede Paaschdag krijgen we gasten of we gaan 'te gastt, E(n des javonds was er ruim gelegenheid de uitvoeringen te bezoeken. Als we vanuit het Noorden beginnen, krijgen we eerst Toeneel vereeniging Jong Leven.' Voor een stampvolle zaal gaf de Téoneelvereo niging „Jong Lieven" gisteravond een uitvoering van de klucht „Dé Ridder van den Kouseband', van der. Hollandschen auteur Henk Bakker, in de zaal van den heer Vis te (Oudkarspel. Die Firma Bluménthal en Kadelburg, grossiers iin Dtuitsche kluchten, waarin persoonswisselin gen, vergissingen en onbegrijpelijkheden, zich op stapelen heeft in dezen Hollandschen auteur een waardigen navolger gevonden. Alleen de dia loog is niet altijd even fijn, soms (zelfs bepaald plat of gingen de spelers buiten hun „boekje' en geeft licht aanleiding tot een teveel aan actie in woord en gebaar, waar- doo'r het gevaar loopt onsmakelijk te worden. (Over het algemeen echter is deze klucht 'van een gezonde boertigheid en heeft de auteur zijn gegeven handig geënsceneerd, zoodat er tooneelen in voorkomen, die het publiek doen brullen van den lach. Het stuk zal zijn weg op het dilettan- téntooneel wel vinden, vreezen wij, en bij reen vlotte vertolking is, succes bij een publiek, dat |niet al te kieskeurig is, bij voorbaat ^verzekerd. Joing Leven nu heeft van deze geschiedenis van een onscnuldig echtgenoot, die door de wantrou wigheid eener liefelijke schoonmama als zon daar em bedrieger een paar dagen op (dit onder maansche ronddoolt, totdat de heele ontrouwge- schiedenis een handige truc van een detective bureau blijkt te zijlu, om! klanten te winnen, vrij wel gemaakt wat er van te jmakenj was. D|at het al te dwaas is, dat persofnen van "beschaving, die de acteurs toch moeteu voorstellen een loodgieter met een detective verwarren, is dan pok jn iet aan de spelers te wijten, want de loodgieter (de heer O. .Wagenaar) was een loodgieter en de (detective (de heer J. Kuilman) Was een detective, en het is van den regisseur die deze onwaarschijnlijk heid moet verwerken goed gezien deze maar te laten voor wat zij is, om de typeering er niet onder te doen lijden. Zpoals wij zeiden, was de vertolking zeer verdienstelijk. De rolkennis was perfect, de spelers bewogen zich over het alge ineen vrij en ongedwongen over het tooneel en het samenspel liet weinig te wenschen over. De uitspraak was niet altijd zooals men van 'men- schen die met briefjes van honderd goochelen, ver wacht kan worden. Hoewel bijvoorbeeld „detec tive" in Nederland veelal gesproken wordt zoo het er staat, hadden we liever de Epagelsche uit spraak, die in beschaafde kringen gebruikelijk is, gehoord. Die heer P. Kist speelde lien echt genoot, die van vele ondeugden, nochtans pn- schuldig, beticht wordt, los en met een juiste opvatting. Bijzonder goed was ook zijn telefo- neeren en lezen uit de courant, twee aparte tooneelvaardigheden tusschen haakjes een ku»st die zijn vrouwtje Gerda (mej. A. |Moejes) nog wat beter leereu moet. Zij was (overigens een aardig figuurtje in plankenland, goed van toon, maar de houding moet nog wat ongedwonge.ner. Ejn niet meer om schoonpapa lachen, al is hij rog zoo grappig, want je bent en blijft de be drogen echtgenoote. Ja, die schoonpapa...... Je voelt je handen jeuken om den armen pantoffel held te hulp te snellen, want het is waarachtig geen partij tegenover zijn booze echtgenoote. Eien zeer bijzondere creatie van een onmogelijke figuur, die door het fijne spel van (den heer Slik ker iets meinschelijks en meelij-opwekkends bleef houden. Schoonmama mevr. A. de Groot Vos had vele goede momenten, soms zelfs bijzon der goede, eu als het tikje teveel ér nog afge schaafd wordt, zal de waardeering voor haar uit beelding van een niet gemakkelijke rol nog grooter worden. Dé loodgieter-detective van den heep:' C. Wagenaar willen we eens heel apart in ee|n lijstje zetten. Dé loodgieter metiz'n hang snor en knijpbrilletje zoo uit de Humorist over gestapt bleef loodgieter en was kostelijk van begin tot eind. Dé Heer Wagenaar slaagde er ook in een mooi verschil tusschen deze rol- én dien van den wereldkampioenbokser te maken. Van de bijrollen vielen op de heer Kuilman als de ech te detective Johnsons en de heer J. Huigen als zendeling Pilgier. Hét was maar het beste deze laatste rol als caricatuur op 'te vatten en ook zoo te spelén, omdat dan het onsmakelijke Van deze bizarre rol wat op den achtergrond blijft. Zou de regisseur het niet beter, vinden Ide twee regels vaSi het Onze Vader, die in fcle betreffende scene op de menschen een profanen indruk'zullen maken niet om de regels natuurlijk, maar om de iniet passende entourage maar te schrappen Mej. T:. Mulder speelde haar rolletjes va'u Dtuit sche dienstbode en mevrouw Xheel aardig, "maar moest eens wat minder druk doen, en" floor te veel stil spel de aandacht van de (hoofdpersonen afleiden). Wij hopen dat de spelers onze opmerkin gen geen aanmerkingen als opbouwend be doeld zullen beschouwen, want Jong Leven is geeti vereeniging, die spel geeft, waarvan wij (het verslag onder de afdeeling water- en melkreoen- sies willen klassifioeeren, en geven haar daarom de volle 100 procent. Resumeerende een niet bepaald fijn maar „lollig" stuk, geschikt om'(de zorgen eens weg te lachen en gespeeld op een wijze waarop en regisseur en spelers meerldan te vreden kunnen zijn. Dé tooneelaankleeding was bijzonder verzorgd en de grime (Ridderikhof te Hoorn), bepaald keurig. Een goede band zorg de voor entreact en balmuziek. GR. Dé Centraal Bioscoop. He» tweeden Paaschdag werd door bovenge noemde bioscoop een filmavond gegeven in de groote zaal van Concordia van Noordscharwoude Dat het bezoek niet grooter Was dan liet was, moet wel toegeschreven worden aan het feit, dat er dezen avond nog twee uitvoéringen wer den gegeven, en niet te vergeten de groote stroom fietsers, autorijders en wat dies meer zij (die uit gelokt door het mooie weer, „hun" dag genoten nn de omgeving van de bloembollen velden. Alleen deze „exodus" was reeds een opname voor de film Waard. Men moest met (de groot ste aandacht het verkeer gadeslaan, om' geen on geluk te maken of zelf te ondergaan 'door de vele soorten voertuigen die dezen dag op (den weg waren. 1 Maar zooals hieruit reeds blijkt Wij be- holrden niet tot hen, die van deze [Paaschgeneug- te*4 gebruik konden maken, en vergenoegden ons dus met een bezoek aan de Centraal (Bioscoop, dat tot een werkelijk genoegen is geworden). Wat gisteravond geboden wordt was goed, Geopend werd met een beeld in het gebied van de gezomdheidbrengende wintersport, en de ta- feteelen waren lokkend genoeg om ons daar te Het eerste hoofdnummer was een .Wild-West film, een van die soorten, die (de spanning er bij de aanwezigen inbrachten, zoo zelfs, dat met happy end een applaus klonk als uiting van vol doening dat hier het goede over het booze zege vierde. Er werd genoten van de schitterende rij kunst der eow boys eni. van wat (Dom Tyler voor bravourstukjes uithaalde met zijn paard Tonny. Het tweede hoofdnummers was getiteld „In de maalstroom van Parijs" waarin een beroemde zangeres tot de ontdekking komt, dat huiselijk -geluk en oprechte liefde van een goed echtgenoot verre te verkiezen zijn boven het klatergoud ?van het groote stadsleven en vereerd te worden als een beroemdheid, die niets dan een holle leegte liaat Ln het hart, dat naar rust verlangt. Wij zeggen het natuurlijk heel in het kort, maar aan deze film was een goeie afwerking en i'ljng gegeven, die boeide van het begin tot het einde. Het beeld was bijzonder helder en synchronisa tie volkomen in overeenstemming met den in houd. j jiii Wij kodden het programma niet tot het einde bijwonen, maar mogen zeggen dat er genoten is van het goede dat door de (Centraal Bioscoop werd gebracht. Noord hel laindjsche Cinema. Het signaal in den storm. Van deze film uit het zeemansleven gaver, wij reeds eerder de volledige inhoudsbeschrijving. De directie van de N. H. Cinema heeft ons een prettigen avond bezorgd, want, „Het Signaal in denu Storm" is een film, prachtig van fotografie en geluid en met vele spannende momenten. In deze film wordt na tuurgetrouw geteekend dee gevaren van het zee mansleven in mist en storm, en Georg Bancroft de bekende Amerikaansche acteur van „onderwe- reldrollen" toont thans ook in eén ander genre heel wat te kunnen presteeren. De overige acteurs vullen hem waardig aan. Het bijprogramma gaf een mooi journaal, met o.a. opnamen van de Alkmaar- sche Kaasmarkt, en een Betty Boopteekenfilm, die weer allerkoddigst was. De goedgevulde zaal zal het Paaschprogramma wel zeer gewaardeerd heb ben. Een bijzonder woord van lof aan de heeren Stammes en Plevier, die voor een vroolijk modern muziekje zorgden, op hun bekende vakkundige ma nier. „Allveiwlio." Op tweeden Paaschdag werd door het Chr. Fan farecorps te Broek op Langendijk een uitvoering gegeven in de Gcr. Kérk onder leiding van den heer G. van Kalken te Hoorn. Na de opening op gebruikelijke wijze werd door den heer Schelhaas voorzitter der finantieele oommissie, gememoreerd de lauweren welke reeds door dit jonge 'corps zijn behaald. Spreker hoopte verder, dat deze avond er toe mocht bijdragen, de eere Gods te verheerlijken, ook op het terrein van de muziek, waarna het corps gelegenheid kreeg tot het 'af werken van een tiental nummers. Bleek men bij de» aanvang eerst eenige last te hebben van plan kenkoorts al spoedig werd dit beter en -werden de nummers vlot en mooi gespeeld, waarin voor al uitmuntte nummer 5 Paix ét Labeur, ouver ture van Oi. Filsfils, en no.'7|3,ur l'Alpe, fantasie van H. Kling. Ter afwisseling werd in de pauze door den heer Grondsma van Alkmaar gedecla meerd en door den heer Ki. Wagenaar gemusi ceerd op het orgel. Beide heeren hebben we be wonderd om hun talenten in dezen, ieder op zijn eigen wijze ten toon gespreid. Te ruim /10 uur werd deze goedgeslaagde avond idloon den heer Schelhaas gesloten. Chr. Gem. Ziajnjgver. „Rooft dén Heer'.')' I» de Ned. Hèrv. kerk te Sint Pancras con certeerde het Chr. gem. koor „Looft den Heer" met medewerking van vrouwen- en meisjeskoor en den heer P. Hartman orgelist. Bij Bouwstra voerde een vereeniging op de revue ,JSitop Éérst Vrone. Bij |het ter jerse gaan van dit nummer hebben wij de ver slagen nog niet ontvangen en kunnen dus bij zonderheden eerst Donderdag publiceeren. Paaschfeest 0 ps tan (li n gs feest. Zoo heeft Nederland ondanks crisis en malaise zijn Paaschfeest vroolijk gevierd, naar het uiter lijk. Achter de schermen hebben wij liever niet willen kijken, omdat zulke dagen even een ver ademing kunne» geven in 'de alledaagsche grau we atmosfeer, waarin wij noodgedwongen leven. Hope» wij slechts, dat het eindpunt van (de crisis nadert dan is dit Paaschfeest ook kerkelijk een feest der opstanding, een feest des lichte ge weest. f f i Plaatselijk Nieuws Noordse harwbude. Naar wij vernemen schijnen bij de H'.A.B.O. N.V. plannen vasten vorm te hebben aangenomen om het hoofdkantoor van dit au to busbedrijf naar Alkmaar over te plaatsen, Het administra tief personeel thans op het kantoor te Noord- scharwoude werkzaam, zou ook naar Alkmaar worden gedirigeerd. Het garagebedrijf en de reparatie-inrichting blijven echter te Noordscharwoude gevestigd. [Tevens vernamen wij dat de heer J. ITuinman, vanaf de stichting mede-firmant van de Firma Kok, Tuinman en Wilken, en thans zitting heb bende in de N.V. B.A.B.O. wegens gezond heidsredenen zal uittreden. Noordscharwoude. Door een ongelukkig toeval is de heer C. Lan- gedijk, werkzaam in het bedrijf de Langedijker Timmerfabriek met de zaagmachine zoodanig in u&nraning gekomen, dat hij waarschijnlijk drie vingers van zijn rechterhand zal moeten missen. Naar wij ver nemen is de getroffene naar het zieeknhuis te Alkmaar overgebracht. Nieuwstijdingen DOODELIJK MIJNONGEVAL. Gistermorgen heeft in de ondergrondsche werken op de Oranje-Nassaumijn III te Heerierheide een doodelijk ongeluk plaats gehad. De sleeper J. Stef- fen was bezig met het halen van hout, toen er plotseling een instorting plaats had, waaronder hij werd bedolven. S. werd dood onder de steenen van daan gehaald. Hij was 26 jaar oud, gehuwd en woonachtig te Heerierheide. BIGGEKERKE NEEMT EEN LAAG BIJ DE GRONDS STANDPUNT IN! De gemeenteraad besloot niet deel te nemen in het garantiefonds voor de Zeeuwsche luchtlijnen der K.L.M. Wèl verkreeg een meerderheid het voorstel van B. en W. om f5.00 bij te dragen in de kosten van het huldeblijk aan den A.N.W.B., in verband met hetgeen deze bond heeft verricht voor het rijwiel pad langs de Walchersche duinen. DE BERECHTING DER MUITERS IN INDÏë. Aneta meldt aan „De Telegraaf": Het lid var. de I. S. D. P., de heer De Dreu, heeft vragen tot de geering gericht in verband met de zitting van den Zeekrijgsraad te Soerabaja, welke niet openhaar was. Hij heeft o.a., gevraagd of de regeering niet van meening is, dat de bij de behandeling van het ontwerp-reglement voor de Zeemacht aan de Twee de Kamer (zitting 1911-T2) gedane meierfeeling, dat „de terechtzittingen na invoering van de bij dit wetsontwerp voorgesteld wijzigingen (moeien) wor den gehouden in lokalen waar gelegenheid is om publiek te ontvangen", evenzeer geldt voor de zit tingen van den Krijgsraad hier te lande als te Den Helder. Bij ontkennende beantwoording der vragen zou de steller gaarne worden ingelicht, welke argumen ten de regeering daarvoor meent te kunnen aan voeren, terwijl bij bevestigende beantwoording hij gaarne zal vernemen of stappen zullen worden ge daan om te voorkomen dat bij volgende zittingen van den Krijgsraad het beginsel van openbaarheia opnieuw zal worden aangedaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1