Paaschvreugde Raad Zuidscharwoude Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 42e .Jaararancr Uitsave: firma I. H. KEIZER - .fledacteor I. H. KEIZER. Bureel Noordsdiarwoude. BuitenEandseh Qvsrzieht NO 40 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC52 DONDERDAG 20 APRIL 1933 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADonnmentsprUs: per 2 maanden f Lil. ADVERTENTIES Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR Vï A.ATSwrTMTR Van uit de ruime hal van de gastvrije woning, die ons enkele dagen zou herbergen, zien wij naar buiten, waar de Paaschdrukte een vroolijk aspect vertoont en een levendig vertier, een losse ongedwongen Paaschvreugde ontwikkelt. Jlet is tweede Paaschdag. Die feeststem ming is zoo wel binnen als buiten, fin ons als buiten ons. Tulpen, hyacinten, narcissen staan in vazen op tafels, raamkozijnen en schoorsteen mantel. Zij vriendelijken de omgeving in alle kleuren op, in wedijver met de groene omlijsting der planten, die den hal versieren. Het werk van den eigenaar, die zijn huis op de meest smaakvolle wijze het feestkleed heeft aangetrokken. Aan de overzijde van den Rijksstraatweg, waaraan net huis met zijn stroodak is gelegen, een tennisveld; de driekleur wappert en noodigt tot het spel. Het opgaand gewas staati in groene bladerentooi, de wuivende twijgen brengen een Paaschgroet aan allen, die er het oogop vestigen. Daar achter ligt de weide, aan den rand waar van een molen zijn wieken kruist en ©en echt Hollandsch landschap uitbeeljdt. Langs het fietspad staan bloemenverkoopers, die hun lenteweelde, de zoo bekoorlijke kinde reu Flora's, op karren hebben ten toon gespreid. Het is al leven en vertier. Langs den straatweg is het éen bloemenpracht. Duizenden fietsrijders en auto's -passeeren den geasphalteerden weg, getooid met kransen en bouquetten. De weg is als het ware bezaaid met auto-cars, reiswagens, luxe- auto's, motorrijwie len en fietsen; optochten met wapperende vaan dels, enkele rijtuigen, door paarden ge'trokken, wier dansende manen met bloemen zijn versierd, loopian en rijden er langs en tusschen, in elk tempo. Motorfietsen knallen en ratelen soms in duizelingwekkende snelheid voorbij, voor de voet gangers „de vlegels van den weg." (Eje ba gagedragers zijn beladen met pakjes, mandjes, koffertjes, waarin de mondvoorraad is gebor gen, die de trappende Paaschfeestvierders op hun tochtje tot voedsel strekken. Af en 'toe zien wij een paartje afstappen, zich in het gras neer vlijen, een plekje grond, waar een halmpje van liefde groeit, en de hongerige maag stillen. Diaar gaat een troepje racers, gekleed in grijs uatmium, voorover genogen, leunende op het lage stuur met uitgestrekte armen, een gangetje ma kende van wellicht 40 of 50 K'.Mj. Het schijnt wel ©en wilde jacht langs den straatweg, ieen gele lijn van kransen en bloemen, waarmede de wandelende en "rijdende menigte zich heeft ver sierd en getooid. Dp een heeft ze om den hals, de ander over den rug, weer enkelen om het mid del. Het lijkt of alles in het goud is gezet, wan- (neer het Paaschzonnetje zijn stralen over die voorbij trekkende schare uitzendt. Die sig nalen klinken soms oorverdoovend in de ooren. Wandelaars ziet men met snellen pas den weg oversteken en daar behoort een zekere moed toe, want er is geen rust. Auto's, fietsen, auto cars, reiswagens en motorrijwielen, ze zijn niet te tellen. Elke poging daartoe mislukte. In en kele seconden een 40 of 50, duizelingwekkend. Groepjes jonge paartjes ,in gezelschap van el kaar, in vreugde het Paaschfeest vierende en hun blijde lentetocht ondernemende, stappen even af om de bloemenwagens te ontlasten van hun kleurenrijke pracht en ziet men de „vrijer zijn maagd begiftigen met een krans." Wij 'wil len wel verklikken, dat hier de stelregel werd toegepast om elk conto onmiddellijk te veref fenen. Er zullen wel jeugdige „Huiberts en Klaartjes" bij geweest zijn, maar toen Ter Haar zijn levensschets dichtte, mogen er andere ge woonten en vormen bestaan hebben, maar zijn Huibert en Klaartje gingen immers ook al vroeg gearmd als paar." Het was een blijde lente- tocht, een stralende zonnedag, vol licht en leven, waaraan zelfs acht Volendammers zich blijkbaar niet hadden kunnen onttrekken. Veel geluk had den zij echter niet. Van hun oude (Ford was een band defect geraakt en wij zagen (hen wer ken en ploeteren om dit euvel te herstellen. Wij hebben nog een oogenblik getracht de zoowel uit Noordelij be als Zuidelijke richting elkaar voorbij snellende vervoermiddelen van meer nabij in oogenschouw te nemen. Vergeefsche mceite. Het duizelde voor de oogen als (neerval lenden bloesem. Wij vonden het beter den grooten tuin eens door te wandelen om de reeds bloeiend© vruchtboomen te bewonderen; in een der hees ters zit een lijster te broeden, die zich niet stoort aan het loeiend geruis der motoren en het geknal der motorfietsen noch aan het signalen-concert. Maar ook dit gaaike had met haar lechtgenoot geminnekoosd. Liente klonk het in de boomen, alle vogels zongen het, in de hagen, over de vel den; Lente klonk het langs den (straatweg, Lente en licht, een nieuw leven, leen ver jongde natuur, zong het overal, ook in ons hart. Morgen, zoo dachten wij, begint weer de strijd om het bestaan. Moge dit Paaschfeest een nieuw hoopvol leven voor onze menschenkinderen inluiden! Het werd avond. Het licht werd ontstoken. !En zacht gleden daarop de vingers over de toet sen ©ener 86-jarige dame, en klonk het lied: „(Robert le Edable" ons tegen. Toen hoorden wij een melodie uit de opéra „Martha" en er kwam meer gevoel in het spel, en vertolkte Idoor zijn zachten, lichten aanslag, dat in het hart .der 86-jarige pianiste eveneens een sprankje lente vreugde ontwaakte en tot uiting kwam. Gezegend zij haar voorbeeld.' en tracht te ondermijnen. Men ziet het, de redenee- ring is logisch genoeg, alleen zij lijkt een weinig simplistisch, vooral als men bedenkt, dat Rusland zich hiermede Engeland tot vijand maakt. En om dit op zoo losse gronden, zonder noodzaak of bij zondere aanleiding te weeg te brengen, thans, nu, de verhouding met Japan met den dag gespannener wordt men denke aan het conflict om den Oost-Chineeschen spoorweg, dat weer acuut dreigt te worden, moet Rusland toch wel voor ons niet meer volgbare richtlijnen volgen bij het logische denken. De Raad dezer Gemeente kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Jhr. van Spengler, Burgemeeser. Secretaris de heer Kunnen. Voorzitter opent en heet alle leden welkom. De notulen worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat bij kasopname bij den gemeente-ontvanger gebleken is, dat de inkomsten hebben bedragen f 186.838.24, de uitgaven f 185.595.78 S&ldo f 1242.16. STUKKEN. Een groot gedeelte van de kolommen der groote bladen over de- geheele wereld is in de afgeloopen dagen gewijd geweest aan het proces tégen de Engelsche ingenieurs te Moskou. Zelfs bij een aan dachtig lezen van deze verslagen blijft er voor den onpartijdigen beschouwer, die tracht zich een in druk te vormen en een oordeel, voldoend© duisternis om het vrijwel ondoenlijk te maken tot een werke lijke overtuiging te komen. Een argument, dat op weegt tegen veel beweringen van de West-Europee- sche dagbladen en instanties, die het geheele proces beschouwen als een bewuste afleiding van de aan dacht in het Russische binnenland van slechte economische vooruitzichten, lijkt ons te zijn, dat deze Russen, zij mogen zijn wat men ook' maar wil ten slotte toch niet volslagen ontbloot zijn van nor maal verstand. Wanheer inderdaad al, wat tegen de beschuldigden wordt aangevoerd op zoo losse schroeven staat, wanneer inderdaad zoo duidelijk blijkt, dat dit geheele proces een opgezette comedie is, dan vragen wij ons af, zouden die Russen, dat niet wat beters en wat minder gevaarlijks hebben kunnen vinden om die aandacht van binnenland- sche toestanden af te leiden. Het is toch voor Rus land in dezen ook een dringende noodzakelijkheid om den vrede te bewaren en zich niet in meer buitenlandsche moeilijkheden te storten dan wer kelijk onvermijdelijk geacht moet worden. Waarom zouden zij zich dan de vijandschap van Engeland op den hals halen? Mochten zij, die dit proces be schouwen als een comedie, die voor het Russische publiek, echter gelijk hebben, dan kan men er alleen van zeggen, dat het een lugubere onderne ming is, die wederom het zijne er toe bijdraagt om de politieke horizon der huidige wereld, die toch al niet in verblindend licht straalt, nog Iets duisterder te maken. Dat diegenen, die er van overtuigd zijn, dat het proces een afleiding is van de openbare meening in 'Rusland inderdaad sterke argumenten tot hun be schikking hebben valt intusschen niet te ontken nen. Het schijnt nu vrijwel vast te staan, dat de collectivisatie van den landbouw, in laatste instan tie de hoeksteen van het op te trekken gebouw van het socialistische Rusland, op moeilijkheden stuit, die mede tot de grootsten gerekend moeten worden, die het Sowjetbewind ooit heeft ontmoet. En het is menschelijk gesproken, begrijpelijk, dat de boeren, die na eeuwen van onderdrukking en uitbuiting door de groote landheeren bij de groote revolutie de lang verwachte kansen zagen ontstaan om eindelijk eens een eigen stuk land te bezitten en te kunnen be werken ten eigen bate, niet onmiddellijk geestelijk rijp kunnen zijn voor een begrijpen van de hun voorgespiegelde voordeelen van een collectieve be bouwing van den grond, waarvan de opbrengst voor het leeuwendeel aan den staat zal komen. Ten slotte bestaan voor den boer en zeker voor den primitieven Russischen boer niet alleen economische overwe gingen, maar ook een verhouding tusschen hem en het land, die met geen menschen mogelijkheid in enkele jaren radicaal gewijzigd kan worden. Dat de gedwongen collectieve landbouw dus niet zoo goed werkt als de oorspronkelijke Sow jetberekeningen deden hopen, is dus niet onbegrijpelijk. Dat daar door echter het geheele Sowjetgebouw in gevaar wordt gebracht is niet minder waar. De gelden, noodig voor den aankoop van grondstoffen en ma chines in het buitenland moeten hoofdzakelijk wor de gewonnen uit den uitvoer van graan. Dit graan moet, het koste wat het koste geproduceerd worden, in ieder geval uitgevoerd worden. Wanneer nu te veel graan is uitgevoerd ten behoeve van de indu strialisatie, dreigt een tekort in het binnenland. Om de aandacht van een dergelijke dreiging nu af te leiden, aldus de Westersche dagbladen, wordt een proces als dat tegen de ingenieurs van de Vickers maatschappij op touw gezet, met het doel het Rus sische volk te suggereeren, dat een eventueele ver traging in den opbouw en moeilijkheden, die zich kunnen voordoen niet zijn te wijten aan de Russi sche leiders en hun maatregelen, maar alleen aan de vijanden van het buitenland, dat nog altijd open lijk en ondergrondsch de Sowjetrepublieken bestrijdt a. Goedkeuring Raadsbesluit, schenking Plaat selijk Crisiscomité. b. Bericht van de heeren v. d. Berg en P. de Sbus Jzn., dat zij hunne benoeming tot lid van de aatselijke schoolcommissie aannemen. c. Verslag van de Plaatselijke Schoolcommissie. d. Schrijven Vereen, van Ned. Gemeenten inzake voorkomen van een teveel aan adhaesie betuigingen. e. Twee berichten van het Gemeentebestuur van Oudkarspel, zijnde verslag en Exploitatierekening i Vleeschkeuringsdienst. De ontvangsten hebben be (ftagen f 4974.— en de uitgaven f 4870.61, zoodat het "saldo is f 103(39. f. Schrijven van het bureau voor de Statistiek inzake kerkelijke indeeling. g. Bericht van den heer van Zuidscharwoude, Jhr. Mispelblom Beyer, meededeelende dat hij de verplichte bijdrage van de gemeente schenkt aan het Plaatselijk Crisiscomité. Voorzitter deelt mede, dat de heer van Zuid scharwoude met B. en W. in bespreking is om voor taan de hem toekomende gelden een andere bestem ming te geven. Deze regeling zal niet in het nadeel der gemeente zijn. Voorzitter spreekt eenige erkentelijke woorden aan het adres van Jhr. Mispelblom Beyer, die als heer van Zuidscharwoude getoond heeft een goede heer te zijn. (Applaus). h. Schrijven van de Besturen der Arbeiders organisaties, vragende een regeling voor uitgetrok- kenen. Voorzitter deelt mede, dat door een ministerieele bepaling dit onmogelijk is, en stelt voor dit adres, evenals alle voorgangers voor kennisgeving aan te nemen. De heer Du Burk merkt op, dat het adres is inge komen Februari, terwijl het nu eind April is. Als minderheid in het college had spreker termen ge vonden op het verzoek in te gaan. Er is nu echter geen aanleiding meer voor. Verzoek van de Tuinbouwvereeniging „De Toe komst" in de politieverordening op te nemen een verbod tot het losvliegen van duiven. B. en W. stellen voor een verbod op te nemen voor den tijd van 1 Maart tot 1 September. De heer Dijkhuyzen zegt, dat het voor duiven- liefhebbers een bezwaar is de vogels den geheelen zomer vast te houden. Er wordt trouwens gevraagd van Maart tot Mei. Voorzitter merkt op, dat de bepaling om prac- tische redenen zoo gesteld Is. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. Verder heeft „De Toekomst" gevraagd om een spitregeling in werkverschaffing. De Voorzitter meent dat adressante zich vergist, want alleen diepspitten is geoorloofd en dat is in Zuidscharwoude niet op zijn plaats. De heer Kroon zegt, dat dit juist is, maar alle menschen kunnen niet slikken en het was een poging de werkloosheid te verminderen. B. en W. adviseeren afwijzend, Conform besloten. Praeadvies B. en W. den gemeente-opzichter Rut- sen een gratificatie te verleenen van f200.voor buitengewone diensten verricht bij het baggeren en bij de Kerkewei. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vaststelling kohier Hondenbelasting. Er zijn 63 honden tot een bedrag van f 189.—. Al dus besloten. Herstemming subsidie Arbeidersavondschool. Met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Salariskorting personeel lichtbedrijven. Het voorstel der Gascommissie wordt aangeno men. De heer Du Burk verklaart geacht te worden tegen gestemd. RONDVRAAG. De heer Dijkhuyzen vraagt of B. en W. een rege ling willen treffen of bebouwing op de erfjes aan den Westkant voortaan onmogelijk is. De Voorzitter zegt, dat dan een uitbreidingsplan noodig is. Bij de jongste wijziging van de Woning wet is bepaald dat de bouwverordening binnen 2 jaar moeten zijn gewijzigd. Misschien zullen B. en W. het hierop kunnen verbieden. De heer Groen vraagt of reductie zal worden verleend op huur van gemeenteland en-. Het ging uitsluitend om perceelen die te hoog in huur zijn. Het verschil tusschen thans en verleden jaar is te hoog. De Voorzitter zegt, dat deze zaak de aandacht- heeft gehad. De meerderheid van B. en W. stelt ■i reductie van 20 pet, voor op alle landhuren, mits zij vóór 15 Augustus betaald zijn. De heer Groen wenscht geen algemeene reductie'/ maar progressieve reductie. De heer Bekker heeft voorgesteld 25 pet., mits de huur minstens f 2.50 hlijft. De heer Du Burk stelde voor 20 pet., omdat de laagste betalers het slechtste land hebben en het -minst kapitaalkrachtig zijn. De heer Du Burk herinnert aan het beginsel van de Pachtwet. Reductie moet worden verleend op pachten die in tijd van hoogconjunctuur ontstaan zijn. Spreker licht zijn voorstel nader toe. Als ge volg van de slechte steunwet moeten de gemeenten nu reductie geven, wat niet juist is. De Voorzitter meent dat men de zaak niet alleen van de zijde der tuinders moet bekijken. Het alge meen belang wordt er feitelijk niet mee gediend. Uitstelverzoeken worden door B. en W. zeer clement behandeld. Er behoort moed toe neen te zeggen, maar de gemeente ls er ook, en de inkomsten dalen steeds. De Gemeente heeft zich niet onbetuigd gelaten als b.v. de overname van de rente van de voorschotten Het is juist dat het bedrag van 5 millioen te laag is, maar kunnen de gemeenten daar niet op reageeren. Het schept precedenten. De huurders hebben in de gemeente een rechtvaardig verhuurder gevonden. Spreker keurt het af, dat de Raad een dergelijk voorstel aanvaardt. De heer Groen zegt, het in hoofdzaak met den heer Du Burk eens te zijn. Er moet echter rekening gehouden worden met onmacht. Van^and van 5 gulden is naar verhouding niet meer. glFtaald dan van land van 2 gulden. Daarom wil spreker aan de hoogste huren de grootste reductie geven en ver volgens progressief handelen. Het is ook gemeente belang deze menschen tegemoet te komen. Met den datum van 15 Augustus is spreker het eens, want als men geen huur ontvangt, hoeft men geen re ductie te verleenen. De heer Dijkhuyzen vindt dat een minimumsom vah b.v. f 2.00 vast moet staa'ir. De heer Kramer is het eens met den Voorzitter. Men moet ook het standpunt als verhuurder niet loslaten. In het particuliere leven gaat het al erg genoeg. De heer Groen: Niet generaliseeren De heer Kramer houdt vol dat het tegenwoordig heel gemakkelijk schijnt om de huur niet te betalen. Er wordt zoo maar stilzwijgend genomen. Van hooge huren kan hier niet gesproken worden en de hoog ste huurders hebben de consekwenties te aanvaar den. Van de goede akkers is toch nog wel wat gehaald, als tulpen bevoorbeeld. Elk perceel moest op zichzelf beschouwd worden. De heer Bekker zegt, bedoeld te hebben de huren In 1931. De Voorzitter zet nogmaals zijn standpunt uit een. Er zijn ook andere categorieën die aanspraak op gemeentesteun zouden kunnen maken. De heer Du Burk acht het vreemd dat de heer Kramer, als levende in het midden van den tuin bouw, dit starre standpunt inneemt. Men moet het standpunt als verhuurder loslaten, en naast het verstand ook het hart laten spreken. Spreker weet geen ander lichaam dan de burgerlijke gemeenschap om de zorgen af te wentelen. Anders komen zij bij armbestuur of Crisiscomité terecht. Spreker maakt eenige technische opmerkingen over bemesting, pacht, opbrengst in hun onderlinge verhoudingen. Spreker acht het billijk als de pachters van het goedkoope land utgesloten worden. Deze menschen krijgen natuurlijk toch al kleinere bedragen. Voorzitter herinnert dat uit de reserves uit vroe ger jaren veel voor de tuinbouwers is gedaan. De gemeentefinanciën worden vergeten. De Raad ver gadert niet om zijn hart te laten spreken. De heer Du Burk: Soms wel. De heer Groen merkt op, dat Zuidscharwoude in hoofdzaak tuinbouw gemeente is. De tuinbouw geeft ook welvaart aan de andere groepen, in normalen tijd. Kleine ondernemers misten elke sociale hulp, en de arbeiders krijgen betere steunregelingen. De heer Du Burk knikt toestemmend. De heer Groen zegt, dat het er om gaat wie het grootste verlies heeft, en dat zijn de huurders van de beste stukken, die intensief behandeld worden. Het zwaartepunt moet op de hooge huren rusten. De heer Mulder trekt de conclusie uit de bespre kingen en gaat met de heeren Groen en Dijkhuizen mee. De heer Groen stelt voor een principe besluit te nemen, en overigens de uitwerking aan B. en W. over te laten. Dit voorstel wordt met de stem van de nheer Kramer aangenomen. De rondvraag wordt vervolgd. De heer Groen heeft een voorgevoel dat er een droog jaar zal komen en wijst in dit verband op het feit dat de regenbakken leeg zijn. Dit kaï: funest worden voor de niet-aangeslotenen bij de waterleiding. Spreker verzoekt B. en W. in overleg eventueel met Heerhugowaard te treden. Voorzitter wijst erop dat meermalen bij Ged. Staten op een regeling is aangedrongen. Dit wordt echter voor de gemeente te duur, want zij moet in de kosten bijdragen. Levering van leidingwater is door de gemeente niet mogelijk. Alleen zou bij een die aangesloten is, water gekocht kunnen worden. De zaak zal onderzocht worden om clandestiene levering te voorkomen. De heer Kroon dankt den voorzitter voor zijn be moeiing inzake het niet meer bebouwen van den grond aan den Westkant, waar het huisje gestaan heeft. De Voorzitter meent dit compliment naar den heer Kroon te kunnen verwijzen. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1