Waar denkt U aan P De Amerikaansche inflatiepolitiek RIJKSKAHSELIER HITLER Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 47 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. ZATERDAG 22 APRIL 1933 42e Jaargang llitgin: Firn» I. H. KEI/FR .litelw 1.1. IIIZEB. Iirel Imtatawrt. Üit den Omtrek - -- - In dit nummer o.a.: NIEUWE INGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG, nnmentsprljs: ner S tnaandeo f 1.15. ADVERTENTTEN: Van 1a icjcu «o ceui; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Weet je, wat ik nou het zaligste vind van een vacantie? vroeg ons laatst een kennis in een ver trouwelijke bui. Hij liet ons gelukkig niet raden, maar gaf aanstonds de oplossing. Dat is, dat een mensch dan eens geheel zich zelve kan en mag zijn. Of het nou aan het strand is, of in een bosch, op een wei of in een hei, in vacantietijd is het geoorloofd, dat een mensch zich langs den grond uitstrekt om zich te laten koesteren door de zon. Dan sluit ik de oogen en ik suf. Een mensch mag dan suffen. De huisgenooten suffen mee. Als iemand het waagt om wat te zeggen, dan doe ik of ik slaap want dan mag je slapen, midden op den dag. Geen mensch, die je dat alles kwalijk neemt. En dan lig ik te prakkizeeren, soms is dat prakkizeeren een vermeien in een toekomst welke me mogelijk voorkomt, soms is het een herleves van het verleden. Dikwijls redeneer je dan ook een beetje met j ezel ven, je beoordeelt wat je hebt gedaan of ondervonden, je keurt goed of af, dingen van je zeiven. Ik ben getrouwd, herinnerde ons onze kennis. —Ik heb een vrouw en kinderen en het past in de onderlinge verhouding, dat ik mij tegenover mijn gezinsleden verantwoord of verantwoording van ze vraag. Maar mijn gedachten, die hooren mij alleen toe. Ze zijn het privaat bezit van ieder individu. Wat ik evenwel in gedachten misdoe, daarover heb ik alleen verantwoording tegenover mijn eigen per soon" af le leggen en tegenover Hem, Die de ge dachten van ieder mensch kent, al zijn ze niet uit gesproken. Het is zoo goed om zoo nu en dan eens bij je zelf te rade te gaan. Wat we met den mond uiten, is niet alles wat ons inwendig beroert. We verzwijgen veel, omdat anderen er niet mee noodig hebben, of omdat we een meer bepaalde reden hebben om het voor ons te houden. Toch leidt bespreking althans beoordeeling, tot juiste inzichten. We moeten dus gelegenheid hebben om tenminste met ons zeiven te praten over de dingen, welke we niet aan de beoordeeling van anderen wenschen prijs te geven We moeten eens kunnen soezen, eens wakker kun nen droomen over niets, omdat ons dat van zelf voert tot gedachten over meer concrete dingen. Maar kan een mensch thuis wakker droomen, in zich zelf peinzen, mediteeren, bij zich zelf te rade gaan? We hebben niet allen onze eigen kamer, waarin we ons van tijd tot tijd kunnen terugtrek ken. Als we thuis willen peinzen of onwillekeurig tot peinzen gekomen zijn, dan zitten we ergens in een hoek op een stoel en laten we de krant of het boek waarmede we begonnen waren, een oogenblik op onze knieën rusten. Dat zien de huis genooten direct. Dan kijken ze verschrikt of nieuws gierig naar je oogen. Mensch, heet het dan dadelijk van meerdere zijden, waar^denk je aan. Waar denk je aan? Is het niet een vraag welke ons honderden malen in ons leven gesteld wordt? Het is of het een misdaad geldt. Zoo'n vraag is indiscreet. Over wat men zegt of doet kan men aan andere menschen verantwoording schuldig zijn, maar gedachten, die zijn van ons alleen. Daar heeft niemand iets mee te maken. Als we denken in ons zelve dan beleven we de eer lijkste oogenblikken in het leven. Dan zijn we waar, want dan is het nutteloos om iets te verbloemen. Door veel te denken kan de waarheid ons een twee de natuur worden. Laat een mensch toch zijn gedachten. D.w.z. in formeer er niet naar, wat zijn geest in stilte be roert. Als een leugen ooit geoorloofd ware, dan zou het een valsch antwoord moeten zijn op zulk een ongepaste vraag. Laat een mensch zijn gedachten. Dat wil ook zeg gen, verstoor iemand niet onnoodig in zijn gepeins. Wie geen oplossing weet voor de raadselen welke zijn gedachten bezig houden, moet er uit eigen vrije wil toe komen, o mze aan anderen voor te leggen, teneine naar een oplossing te streven. We mogen ons niet als raadgever opwerpen. Het is een onderscheiding als men tot deelgenoot van eens anders zieleroerselen wordt gemaakt. Wie indis creet is, verdient zulke onderscheiding niet. ^ieuwsiijdiiifgetrB Uit de Kamer. Algemeen werd instemming betuigd met het voornemen der regeering tot bespoediging van den bouw der vier bruggen bij Rotterdam, .Dor drecht, Hendrik Ido Ambacht, en Moerdijk, zoo I wel om het belang van de verkeersverbeteringv als om dat van de werkverruiming, aldus jhet Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake deelneming in het aandeelen kapitaal van en verstrekking van rentedragende voorschotten aan de N.V. Versnelde Bruggen bouw." - iSint Pancras. De op het jubileum van Vrone opgevoerde sportrevue Stop, Kerst Vrone, werd niet ge speeld door de B.R.O.C. maar door leden dhr BB.V. te Bergen. Buitenland Charlie gaat Napalcojn spelen. Blijkens desbetreffende mededeelingen in een Amerikaansch orgaan voor filminsiders, heeft Chaplin zijn sinds jaren gekoesterd plan om ©en film te vervaardigen naar een periode uit .Napo leons leven nog niet opgegeven. In tegenstelling tot de meening van hen, die veronderstelden, dat dit plan voor goed van de baan zou zijn, blijkt het dat Chaplin onafgebroken aan de voorbereidingen van zijn Napoleonfilm heeft gewerkt en naar alle waarschijnlijkheid op 1 Mei a.s. met jhet scenario zijn studio binnentrekt. Dat men daar dezen Napoleontischen Chaplin met een groote belangstelling uitziet, behoeft geen betoog. Het kokende oosten. Uit buitenlandsche kringen verluidt, dat de Japanners Haijang hebben bezet en dat de Mand sjoekwotroepen oprukken naar Föening langs den Mandarijnenweg die Peking met Sjan Hai Kwan verbindt. Tevens wordt gemeld, dat een Chineesche troepentrein is vertrokken naar Loent sjau met de troepen die in garnizoen lagen in de steden aan de lijn PekingHankau. De stad is rustig en nog. onder staat van beleg De Japansche legatie heeft bekend gemaakt,f dat reparaties betaald zullen worden voor scha de, toegebracht aan eigendommen van buitenlan ders in Noord China tijdens luchtaanvallen, mits een onderzoek aantoont dat deze eigendommen geen Chineesche troepen hebben gehuisvest. Akira Arioyoshi de Japansche gezant in Chi na, die met verlof in Japan heeft Vertoefd, is dezer dagen naar Shanghai teruggekeerd Die strijd tusschen de Russische en Mands- joerijsche regeering als gevolg van het inbeslag nemen door Sovjet Rusland van een deel van het rollend materiaal van den Chineeschen Ooster spoorweg krijgt een verscherpt karakter. De Mandsjoerijsche regeering die Rusland van dief stal beschuldigt, eischt naar uit Charbin wordt egmeld, dat de locomotieven en goederenwagens, die over de Russische grens zijn gebracht, uiter lijk 10 Mei zullen zijn teruggegeven. Anders zal Mandsjoekwo de oostgrens van Mandsjoerije ge heel voor Sovjet Rusland sluiten. vo Poging tot brandstichting in het Becnsche Rijksdaggebouwi. Een 50-jarige Kopenhagenaar Staehr genaamd lid van de communistische partij heeft bekend een poging te. hebben gedaan het Dieensche rijks daggebouw slot Christianborg in brand te steken. 1 Die man zou in benevelden toestand met behulp van een flesch petroleum en een bundel stroo een 'der bijgebouwen in brand hebben gestoken. Ele brand werd echter onmiddellijk ontdekt en in den kiem gesmoord. Daar de gearresteerde reeds eerder eenige malen gestraft is wegens brandstichting zal een onderzoek worden inge steld naar zijn geestvermogens. Technische bandieten. Sir Rad field deelde tijdens .die Jaarvergadering vap de Radfields te Sheffield mede, dat een nieuw projectiel, dat pantserplaten doorboort ont dekt is en door de firma gepatenteerd in acht lan den. Het is het beste projectiel ter wereld en vol doet aan de modernste eischen. We kunnen dus aanstonds weer frisch en fröhlich beginnen. CRITIEK VAN OVERAL. DE DOLLAR IETS VASTER In het buitenland heerscht tamelijke ontstemming over de nieuwe finantieele maatregelen die Presi dent Roosevelt in het belang van zijn land, meent te moeten nemen. De Londensche pers bevat uitvoerige beschou wingen over het loslaten van den gouden standaard - door Amerika, waarbij de opvattingen der verscha lende bladen tamelijk ver uiteen blijken te loopen.. „Financial Times" verklaart, dat Roosevelt de taak van MacDonald belangrijk heeft verzwaard. Een inflatie in Amerika beteekent uitstel voor onbe- paalden tijd van de oplossing van het valuta-vraag stuk, temeer omdat een stabilisatie een langdurigen overganstijd eischt. Of men er in zal slagen de prij- zen»van de wereldmarkt omhoog te drijven, is naar Engelsche opvatting twijfelachtig. De economische medewerker van de socialistische „Daily Herald" heeft een gunstiger oordeel over de Amerikaansche maatregelen. Er bestaat thans de gelegenheid tot een gemeenschappelijke Engelsch- Amerikaansche politiek van gecontroleerde inflatie, die credietuitbreiding tot verhooging van de koop kracht en opleving van den wereldhandel mogelijk maakt. Frankrijk zich zich op den duur hiertegen niet kunnen verzeten. Indien men echter niet tot overeenstemming komt, bestaat het ernstige gevar van een handelsoorlog. Verschillende experts leggen er den nadruk op, dat het Roosevelt zeer spijt, dat hij zoo kort voor de aankomst van MacDonald en Herriot er toe over moest gaan het goudembargo weer in te stel len. Zij zijn echter van meening, dat de president tot het volgen van deze politiek genoopt werd door de toenemende beweging in het Congres ten gunste van inflatie, welke op het punt stond een ongunsti ge wending te nemen. Het embargo heeft den inflationisten in het Congres den wind uit de zeilen genomen en geeft Roosevelt de gelegenheid maatregelen te nemen voor een gecontroleerde inflatie. De dollar iets vaster. De dollar lag gisteren op de Amsterdamsche wis selmarkt iets vaster. Na een opening op 2.23, dus ca. 3 punten boven het niveau van gisteren, liep de koers tegen den middag op tot 2.24. Naar „Unitia Press" aan de Telegraaf mededeelt, zijn eenige financieele experts der Amerikaansche regeering van meening, dat krachtige pogingen in het werk zullen worden gesteld om een nieuw type van den gouden standaard in het leven te roepen en wel door midel van een overeenkomst met Enge land, Frankrijk en andere landen, die groote goud voorraden bezitten. Volgens deze overeenkomst zou goud slechts mogen worden gebruikt voor bepaalde commercieele doeleinden, ten einde op deze. wijze de goudvoorraden wederzijds te beschermen. Deze deskundigen zijn van meening, dat de hui dige goudvoorraad van Engeland dit land in staat stelt to den gouden standaard terug te keeren met basis van een koers van circa 3.50 van het Pond Sterling. De Vereenigde Staten zouden den dollar dan wel licht kunnen stabiliseeren op een niveau van rond 85 8 cent, hetgeen dan ongeveer zou correspondeeren met de daling van den Canadeeschen dollar. Men wijst er hier op, dat, indien het Pond Sterling op 3.50 zou worden gestabiliseerd, de huidige circu latie voor 100 pet. door den Engelschen goudvoor raad zou zijn gedekt. Door de hoogê règeeringsambtenaren, zoo wordt de in sommige kringen geuite vrees dat de beslis sing van president Roosevelt snel zal leiden tot een internationale concurrentie tot depreciatie der va luta's, niet gedeeld. Naar Reuter verneemt, heeft ook de Nederland- sche gezant te Washington, dr. J. H. van Royen, in lichtingen ingewonnen bij het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken in verband met de gedane voor stellen tot inflatie. De „Herald Tribune" meldt, dat men in voor aanstaande regeeringskringen er van overtuigd is. dat de hieuw gevolgde politiek het uitzicht verbeterd heeft op oveneenstemmingen in den aaste oekoms voor een inernationaal wisselbeheer, dat de valu ta's in hun onderlinge verhouding tot elkaar zal stabiliseeren en een soliden grondslag zal verschaf fen voor hèt economisch herstel 'van ieder land af zonderlijk. DE INFLATIEPOLITIEK VAN AMERIKA le blad BINNEN- EN BUITENLANDSCH NIEUWS le en 2e blad DE MAN MET DEN GLAZEN NEUS 3e blad EEN NIEUWE RUBRIEK: „ZE HEWWE ZAID" 3e blad FEUILLETON 2e blad DE HULDIGING VAN DEN HEER LEURINK 2e blad IS HET WAAR, HEEREN EXPORTEURS? Heeft u al gemerkt, dat ook de 'Diuitsche telefoonjuffrouwen zich aan den toestand daar hebben aangepast? En voor haar namen-die min of meer jiddisch klinken taboe geworden zijn? Vraagt u maar eens, als het 'zoo voorkomt: „.jFraulein, buchstaben Sie bitte, en u zult te hooren krijgen zegt „Het Nieuws "van kien dag' niet meer: D' wie David, J wie Jacob, N wie Nathan, S. wie Samuel, 'maar: D wie Dieutschland, J. wie Januar (de maand der be vrijding of des oordeels naar het lijkt) !N wie national, S wie Sigfried... MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ot. Bij Apoth. en Drogisten Een man van energie en wilskracht is toch zeker de Duitsehe Rijkskanselier Hitler. Deze man, die het derde Duitsche rijk heeft 'gesticht, is 44 jaar oud geworden. Rijaspresident Von Hindenburg heeft een fe licitatie-telegram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor alles, wat Hitier voor 'het va derland heeft gedaan en hem zijn kameraadschap pelijke groeten doen toekomen. Namens de weer macht heeft Rijksweerminister Von Blomberg den Rijkskanselier een felicitatie-telegram toe gezonden. Ook van het Leger des Heils |ontv,ing Hitier een telegrafischen gelukwensch. In de Domkerk te Berlijn werd voor 1500 S.A.- (en SS.-mannen een feestelijke kerkdienst gehouden, die ook door dr. Goebbels het Rijksdaglid Prins August "Wilhelm van Pruisen en den S.A.-leider Graf Helldorf werd bijgewoond. In de straten van Berlijn werd ter gelegen heid van Hitler's verjaardag gecollecteerd met den lievelingsbloem van den Rijkskanselier, de Edelweiss. De opbrengst dient voor de uitzen ding van behoeftige kinderen. De steuntrekkers en werkloozen stonden in lange rijen voor de distributie-bureaux. Vele xbedragen en giften in natura zijn ontvangen,, zoodat volgens de leiding van de inzamelings actie te Berlijn niemand honger behoeft te heb ben gehad op Hitler's verjaardag. Onder de bonte verscheidenheid van geschen ken voor Hitier bevinden zich barnsteenfigu ren, porceleinen vazen ,een agent uit peperkoek, het vermaarde product van Aken, een taart, die 75 K.G. weegt, kostbare schilderijen, dui zenden boeken, w.o. 20 bijbels, origineele brie ven van Bismarck, munten uit den'tijd van Fre- derik den Grooten gobelins uit den dertigjari gen oorlog, briefopeners, houtsnijwerk, speel goed, gramafoonplaten, marsepein ha,m, kant, enz. De oudste Berlijner, die 102 jaar bud is, heeft bloemen gezonden en van kinderen ontving de rijkskanselier hondjes, kanarievogels en zelfs een paard. Hitier kan verder uitrusten op 100 sofa-kussens. Meer dan 300 steden hebben hem het eereburgerschap aangeboden, terwijl de bloe men telegrammens en brieven ontelbaar zijn. Daar Hitier niet rookt en drinkt, stuurde hij de sigaren en flesschen wijn evenal,s trouwens de meeste geschenken, naar weldadigheids-instel lingen. 'r

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1