Hike Breijer's Gemoedsveredelingen ^^^^Wnnenland. Burgerrechten Handelsrecht In onzen tijd van realisme, da^t zich op elk levensgebied meer en meer uitbreidt en de Idealen van het schoone tracht te verdringen, om in hun plaats te stellen het beeld der werkelijkheid in haar vaak afzichtelijke verschijning, is het een licht bij de jeugd, waar men haar niet buiten dien strijd kan houden, de geestdrift voor alles wat goed, edel en groot is, op te wekken. Al moge men die schoone denkbeelden illusies noemen, al moge men beweren, dat de jeugd later, in den strijd des levens, de dingen moet zien zooals zij zijn, al moge men zelfs zeggen, dat streven naar waarheid aan den mensch de grootste voldoening schenkt, wij allen gevoelen in het diepste van ons hart, dat het als een roof aan de jeugd moet be schouwd worden, als wij het aanschouwen dier schoone bselden onthouden; wij beseffen dat juist het geloof aan iets hoogers voor haar een sterk wapen in den strijd moet zijn, wij weten dat haar geest nog te zwak is, haar ondervinding nog niet rijk genoeg, om reeds nu het vorschen naar posi tieve waarheid met goed gevolg te kunnen aan vaarden. Wie ziet niet in zalige herinnering terug op den schoonen tijd zijner jeugd en prijst hem gelukkig, die, van geestdrift voor schoone denk beelden bezield, al zijn krachten wilde inspannen om ze te verwezenlijken? Wie zal durven beweren, dat de bewondering van het waarachtig groote, de liefde tot edelmoedigheid, volharding en vrij heid, den mensch niet zou stalen en sterken in den strijd tegen zelfzucht, onverschilligheid en laagheid? Wie zou zijn kinderen niet willen bewaren voor het aanschouwen der vaak stuitende werkelijkheid, zoolang hun gevoel voor het schoone nog niet krachtig genoeg ontwikkeld is om een afkeer te kunnen koesteren tegen alles wat de ziel besmet? Hoe zal nu de jeugd staan tegenover al die ver schijnselen uit de werkelijkheid zooals die in zekere realistische literatuur vaak wordt getoond, indien zij niet heeft leeren kennen, waardeeren en lief hebben het eeuwig schoone, edele en goede? Met welke beginsels en wapenen zal zij later zelf prac- tisch den strijd des levens en het vorschen naar waarheid aanvaarden, als zij niet de onwrikbare wet der hoogste waarheid, der schoonheid en volmaakt heid in het oog kan houden? Een wijze wetgeving heeft gezorgd, dat op de scholen niet alleen vakken beoefend worden, die voornamelijk het verstand ontwikkelen en de kennis uitbreiden, zooals de wiskundige en historische vak ken, zij heeft in dit program ook vakken opge nomen, die mede en hoofdzakelijk ten doel hebben: de veredeling van het gemoed, de .opwekking van liefde voor het schoone waar de mensch naar stre ven moet, de versterking der wilskracht, moed en volharding in den strijd voor het goede. De wetge ving wilde niet alleen den grond doen leggen tot de ontwikkeling van groote vernuften, maar ook va dit tot eerbiedwekkende karakters. Het gemoed trachten te veredelen, is dat niet de heilige plicht die op ons alleen rust in den tegenwoordigen tijd, waar geheel het streven der menschen wereldscher is geworden en zich meer op aardsche verhoudingen en practische doeleinden ge richt heeft. De mensch is,— dit vergeten wij te vaak een burger van twee werelden. De eene wereld, die waarin wij leven, is, hoe schoon en heerlijk zij er ook kan uitzien, desniettemin een wereld van lijden, smart en dood, een van onreinheid, een wereld waar overal voetangels en klemmen ons bedreigen en ons maar al te vaak en te gemakkelijk verstrikken. Te midden van die wereld moet onze ziel naar een andere, een volmaakte wereld smachten, die wij met onze zintuigen niet kunnen waarnemen. „Tien vingerwijzingen" voor het stemmen ,JWïe zónder geldige redenen zijn stemplicht niet vervult, maakt 'zich schuldig aan wetsover treding en wordt gestraft. Het stembureau is geopend Woensdag 26 April van des ochtends 'acht tot des namiddags lö uur. Wie geen. oproepingsk&art voor de .stemming ontving, ga zulk een stamkaart op het stadhuis halen. Men kan haar zoo- noodig ook èp het stem bureau verkrjjgein. Men moet zijn stamkaart ter stembus mede brengen. Na het eetae hokje voor 'den gewensehten candidaat te hebben gekleurd, vouwt men het stembiljet dicht, toofit het den voorzitter en steekt het in de bus. Wia slechts eefn leukele krabbel, naam of be schrijving op het stembiljet plaatst, maakt het Ongeldig. Man mag op het stembiljet slechts een wit puntje kleuren, en 'wel dat voor den maam van den candidaat. Wie zich vergist heeft kan eenmaal een nieuw stembiljet krijgen. Eau hulpbehoevend kiezer tan zich door een anderen kiezer of niet kiezer doen bijstaan. Wanneer gij hebt gestemd op den 26sten April is uw taak niet af gel oo pen. Herinner uw 'geest verwanten aan den plicht hun stem zoo- vroeg mogelijk uit ie brengen. Nrd. Holl. D'bld. Nieuwstijdingan Chantage door een roovexsbende. Het Handelsblad meldt Een rooversbende te Botterdam, die reeds eenige jaren gej.eu.eu aan tai van siaontoriers-, groote ueurageu aan geld aiuandig aeeic gemaakt is ueu laaisten tijd opnieuw op zeer bruiaie wjj- ze opgetreden. Hen van daar siaentoiieis lieeit tnans, nauat hij duizenden guldens nad ueiaani, 1 de recherche op de hoogte georaent. Uit een oer laatste gevanen, die tnj de centrale recherche werden benend gemaakt, bieen nog eens duidelijk welke praktijnen ueze misdadi gers toepassen. Een rtotterdamsche zakenman maakte vorig jaar kennis met een „dame handlangster van de bende die van haar kant de relatie oieef aan houden en hem na korten tijd wist te bewegen haar op een middag te bezoeken. Enkele dagen later vervoegde zich op het kantoor van oen zakenman iemand, die zich particulier deteo- j tive noemde en zeide te weten, dat de zaken- mau op bezoek was geweest bij mevrouw A. l Haar echtgenoot was dit te weten gekomen ietti nu was hij zeer verontwaardigd ep teleurgesteld Hij wilde nu van zijn vrouw scheiden en naar j Amerika vertrekken doch eischte 15.U00 gulden schadeloosstelling, omdat hij nu verplicht was zijn zaken in den steek te laten. iHet slachtoffer maakte bedenkingen, doch de detective, natuur lijk een der bendeleden, verlangde dat de ge- eischte som binnen tweemaal 24 uur te zijnen huize zou worden gedeponeerd, ten behoeve van zijn principaal. JJie zakenman wist den eisch tot 10.000 gld. terug te brengen en betaalde enkel uit 'angst voor openbaarmaking en de funeste gevolgen, die dit voor zijn gezin zou meebrengen, iiij dacht nu verder van alles af te zijn, maar zou spoedig anders bemerken. Bieeds een week later vroeg de detective hem dringend-te spreken. Hij zeide dat de beleedigde echtgenoot bij zijn vrouw een zakboekje had gevonden en dat zij hem had bekend, dit van den zakenman te hebben ontvangen. Hij eisch te voor de teruggave 2500 gulden anders zou men met het zakboekje naar de vrouw van het slacht offer gaan. Hij weigerde te betalen, doch werd nog dienzelfden dag opgebeld door mevrouw X die onder grove bewoordingen het verlangde be drag opeischte. H iervoor zwichtte de man en hij betaalde wederom. In den loop der volgende maanden werd hem bij. gedeelten nog 5000 gulden afgeperst. Toen de bende het hem dezer dagen weer lastig maakte en een bedrag van lO.OdO gulden ineens vroeg, besloot hij -eindelijk de stoute schoenen aan te trekken. Hij begaf zich naar de centrale recher che die aan deze praktijken een einde maakte. Had deze man bij "dë eerste poging tot afper sing zonder een cent te betalen onmiddellijk tot de politie gewend, dan zou hem' «veel leed zijn bespaard gebleven en duizenden guldens waren niet in handen van deze misdadigers ge vallen. I Sachtoffers moeten inzien, dat zij door te betalen steeds vaster in de strikken verward ra ken en dat zij niet alleen zichzelf, maar ook de gemeenschap een dienst bewijzen door -direct de politie in "den arm te nemen. Alleen dan kan zij aan dit bedrijf voor goed een einde maken. Voor openbaarmaking behoeven de gedupeerden niet te vreezen. Zij hebben dit immers zelf in de hand, daar alleen op hun uitdrukkelijk ver langen tot strafvervolging kan worden overge gaan. De centrale recherche verzoekt dan ook dringend hen, die slachtoffer van chantagepo ging zijn of worden, zich onmiddellijk tot haar te wenden. Mie-n kan er verzekerd van zijn, dat alle aangebrachte gevallen met groote discretie zul len worden behandeld en dat met de persoonlijke belangen van den betrokkene rekening zal wor den gehouden. Alleen met hun medewerking is het mogelijk deze misdadigersbende uit te roeien Eerste boomplafttdag in de Wieringermeer In den Wieringermeerpolder wordt heden een boomplantdag gehouden, voor de schoolgaande kinderen te Nootdorp en Middenmeer, uitgaan de van de directie van de Wieringermeer. Le Minister van Waterstaat, mr. P. J. Beijmer, zal de plechtigheid bijwonen, en den eersten boom planten. Om half drie wordt de minister verwelkomd aan de brug te Slootdorp r bij regenweer in het gymnastieklokaal. In op tocht vo-orafgegaau door muziek gaat het dan door het dorp naar He. Brink- In dein stoet wordt meegevoerd de versierde boom, die door den minister wordt geplant. Na een welkomstwoord van den voorzitter der Dorpscommissie, den heer P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik, volgt een toe spraak van minister Beijmer, en het planten van den boom. Daarna worden de boomen door de kinderen geplant. Het doel van de boomplant- dagen is om de kinderen in nauwe aanraking te brengen met de natuur en bij hen de liefde -voor de natuur, vooral voor het bosch aan te kwee ken. Voor de Wieringermeer jeugd is deze dag van bijzondere beteeken is, omdat zij hun boom planten in een tot nog toe boomloos gebied. Ongeveer 250 schoolkinderen, verdeeld in plant groepen van vijf zullen hun boom planten aan de Brink en andere wegen te Slootdorp, terwijl voorts aan eiken boom een herkenningsteeken wordt bevestigd door het kind. dat hem (plantte. De langzamerhand populair geworden boomplant liederen zullen ook dien dag worden gezongen. Een tractatie is het slot van de feestelijkheid. Des avonds worden in het gymnastieklokaal te Slootdorp om 7 uur en "half D de Wieringer- meerfilms afgedraaid voor volwassenen, deel uit makende van de Wieringermeer bevolking. Buitenland! INGEBROKEN BIJ C. A. TE BERLIJN. In één van de Berlijnsche filialen der firma C. A. Brenninkmeyer in het centrum der stad heeft men Zondagavond een merkwaardige, men kan wel zeggen gecombineerde inbraak gepleegd, waarbij voor ongeveer 60.000 a 80.000 mark aan goederen is gestolen. De inbraak werd ontdekt door twee politieagen ten, die voorbij kwamen en merkten, dat één der groote winkelruiten was stukgeslagen en uit de etalagekast verschillende kleeren waren weggeno men. De agenten alarmeerden onmiddellijk den filiaal-chef en de recherche. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, kwam men tot de merkwaardige ontdekking, dat niet alleen etalagedieven aan het werk waren geweest, maar dat bovendien nog twee andere groepen inbrekers in het gebouw waren bin nengedrongen. Op de eerste étage waren waren de magazijnen geplunderd, waarbij echter uitsluitend de meest waardevolle stukken zijn ontvreemd, zoo dat men moest constateeren dat er vaklui aan het werk waren geweest.Op.de tweede verdieping, waren brantikastdieven aan den gang geweest. Zij hadden gepoogd de brandkast met zuurstofapparaten open te snijden. Blijkbaar hadden zij te weinig zuurstof en te zwakke werktuigen bij zich, zoodat zij onver- richterzake moesten aftrekken. Uit de sporen, die zij achtergelaten hadden, is gebleken, dat deze laat ste beide inbrekersbenden elkaar in het gebouw moeten hebben ontmoet. De roovers schijnen ge raffineerde vaklui te zijn geweest, daar zij met handschoenen hebben gewerkt en geen vingeraf drukken hebben achtergelaten. rechtspersoonlijkheid na de Kon. goedkeuring der statuten. Tijdens de republiek heerschte er een groote rechtsverwarring. Er was een groote rechtsver. scheidenheid, Men haidt stand- en landrechten, contumen, privileges enz. Daardoor is eeu streven ontstaan naar meer rechtseenheid en rechtsveiligheid. En heeft dit een oplossing gevonaen in de Codificatie, in oe samenvatting van alle rechtsnormen in enkele, weinige wetboeken. In Frankrijk werd deze verkregen' door de re volutie en vastgelegd in de Code civiel van 1804, eu later in de Code Napolion van 1807. Op dein 1 October 1938 is in ons land het B. W. in werking getreden en had aansluiting gevonden op de code civiel van Frankrijk. Toen dacht men het toppunt van rechtsze kerheid te hebben bereikt. Maar het rechtsleven heeft niet stil gezeten. Nieuwe belangen kwa men naar voren. Er ontstonden steeds nieuwe belangengroepeeringeu en verhoudingen, waaraan de rechtszekerheid zich diende aan te passen. In dit verband wijst spreker op de procedure voor het verkrijgen van echtscheiding, welke scheiding nimmer verkregen kan worden bij on derlinge toestemming. Echter is dit mogelijk langs een omweg. Zoo bv. is krankzinnigheid geen reden tot het verleenen van echtscheiding, en noemt spr. dit een leemte in de wet. Hierna gaat mr. Eeoen over tot de behandeling van het Handelsrecht, waarover in ons volgend •nr. (Wij willen nog mededeelen dat mr. Eeoen natuurlijk geen verantwoordelijkheid draagt over den inhoud en samenstelling van déze artikelen daar de mogelijkheid bestaat, dat sommige za ken door hun beknoptheid niet zoo precies wor- cies worden weergegeven als deze door den spr. naar voren zijn gebracht.) Uit deze rechtsorde is ontstaan het Burgerlijk Biecht, en is dit vastgelegd in het 'Burgerlijk Wetboek. Men zou kunnen zeggen dat het Bur gerlek VV etboek is ontstaan door het contact van de menschen onderling. Het Burgerlijk Wetboek is verdeeld in ver schillende boeken en wordt in het le boek ge vonden de regeling van het contact van enkelin gen. het „Familierecht." Onder- dit familierecht wordt verstaan, de uitoefening van de ouderlijke macht over het jong gt,U>>eu en opgroeiend kind., het verleenen.van ma- leneeieu en geestelijken steun. Tevens wordt hierin geregeld het uitoefenen vac. voogdij over het ouderloos kind, het onder curateele stellen van personen of kinderen die met geacht kunnen worden zelfstandig hun be langen of zaken te kunnen behartigen, en verder wordt in het eerste boek behandeld het huwelijks ree ut. Alles bij elkaar vormt dit het familierecht of het eerste boek vau het B. (W. Naast het contact van de menschen onderling is eeu nieuw contact ontstaan, en wel het con tant tusschen mensch en aarde. Het is de rechtsregeling van den eigendom. Hierin worden geregeld de erfdienstbaarheden net gebruik vau wieg van licht en het bekomen van uitzicht het bouwen op 'het terrein van een ander het verleenen van opstal van erlpacnt het genot van vruchtgebruik net verkrijgen van hypotheek op woning, lana, en anderszins. Al deze regelingen waarborgen het ongestoord genot van een zaak en vormen het zakenrecht. Lit is het tweede boek van het B. W. Het derde boek behandelt het verkrijgen van reenten op een zaak van een ander, door koop en verkoop ruil huur van huizen - het paenten van land, e.a.Verder betreft dit de verbruikleening de bruikleening de bewaar geving - het arbeidscontract de maatschap vennootschap lastgeving schenking borgtocht eu de dading. Al deze afspraken betreffen de vermogensbelan gen en vormen het Verbintenissenrecht. Echter zijn hier nog vele hijregelingen bij. Ce personen die deze overeenkomsten aangaan, worden geacht te zijn van geestelijke en physie- ke rijpheid. Het zakenrecht regelt derhalve de vermogens belangen in ruste, het verbintenissenrecht de vermogensbelangen in beweging. Het zakenrecht en verbintenissenrecht vor men tezamen het vermogensrecht. Echter is ten aanzien van het vermogensrecht nog een laatste reeks van voorzieningen getrof fen, hetgeen betreft het Erfrecht. Dit erfrecht is verdeeld in het familie lerfrecht het testementaire erfrecht, dus testementaire erf genamen en het verleenen van legaten. Het B. W. bevat dus het Familierecht het Verwogensrécht, verdeeld in zakenrecht en ver bintenissenrecht en het Erfrecht. Ook is er nog in opgenomen het bewijs van verjaring, het zij formeel of materieel. Wat het Burgerlijk, civiel of privaatrecht be treft is de mensch niet onbeperkt drager van de rechtsverhoudingen. Hiervan worden uitgeslo ten vreemdelingen, krankzinnigen, minderjarige kinderen en gehuwde vrouwen. Fchter kennen wij hier ook de rechtspersoon lijkheid van niet-natuurlijke personen, zooals van vereenigingen en stichtingen, Zij verkrijgen de SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient CI7 Alkmaar Iel. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN, RECHTHOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. Van 11 tot en met 18 April werden in het Handels register te Alkmaar o.m. de volgende opgaven inge schreven: NIEUWE ZAKEN TE DEN HELDER: H. C. Mebius, reclameschilder Limburg Stirum- straat n. 10. Frans Bosch, Foto-atelier, Spoor straat 96. D. Jongepier, consumptieijshandel, La brieksgracht no 21. A. A. van Egmond—de la Fosse, ctameskapsalon, de la Reystraat no. 37, WIJZIGINGEN. M. Schutte vlettenverhuurinrichting, scheepsbe- vrarh'er en assuradeur, Verdronken oord no 11, to Alkmaar. Benoemd tot proc.h. .J Schutte. N.W J. Sirks en Zoon's Kaashandel Leeuwarden, Filiaal gevestigd Alkmaar. Kaarsemakersgrachc no. 2. S. Bruin, bakkerij Dirkshorn, B ro. 114, Hartnkar spel. Overgegaan aan W. A. Bullooper. J. 3trkhout, graanmalerij en fouragehandcl 7g- mcu.c'sche straatweg no. 303, Egmond Binnen. Over gegaan aan gebrs. Berkhout. F Biskanter, slagerij, Laat no. 63, Alkmaar. Over gegaan aan J. van Hoorn. OPHEFFINGEN. P. de Haan, schoenmaker en winkelier, R? 'be straat no. 192, de Rijp. F J. van der Weide, commissionair in kaas, sta tionsweg no. 27 Alkmaar J. H M. Rose, timmerbedrijf, Oosterweg no. 26. B eg en.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3