Onschuldig verbannen. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond,, in "openbare zitting bijéén. Voorzitter jhr. A. L.. van Spengler, Burgemeester Secretaris dè 'heer'Remdprs Dé Héér' Schrijver -was metkennisgeving afwezig. De, voorz, heet da leden welkom eri geeft den 'se cretaris gelegenheid -tothet lezen der Notulen Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten waarin zij mededeelen de gewijzigde gemeentebegrooting goed te keuren. v. Bericht van mej. Wouda dat zij haar herbe noeming tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. wegens gezondheidsredenen niet kan aanvaarden. Benoemd wordt in haar plaats de heer K. Bier man. Bericht van aanneming van functies in Burgerlijk Armbestuur, Plaatselijk Schoolcommissie en comm. tot wering van schoolverzuim van mej. Devilé en de heeren Swager, Teunissen, van Loenen, Mallekote Wilmink en Schuil. d. Proces verbaal van kasponame van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Deze zijn in orde bevonden. De uitgaven bedroegen f 212199,82, de uitgaven f206134.08 zoodat het saldo was 6065.74. Deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. e. Schrijven van de Ned. Spoorwegen waarin zij te kennen geven, dat het ongewenscht is eenige perceelen op het spoorwegterrein reeds lang aan het bedrijf behoorende nog langer kadastraal op naam van de gemeente te laten staan. De gemeente heeft er geen inkomsten en geen uitgaven meer aan. De N. S. stellen voor dat het rijk de perceelen voor conform zal aankoopen tegen 25 gulden van de gemeente vrij van lasten en overschrijvingskosten Conform besloten. f. Dankbetuiging landelijke rijvereeniging Lan- gedijk enomstreken voor de haar toegestane subsi die,. Voor kennisgeving aangenomen. g. OnslagaanVrage van mej. Wouda wegens ge zondheidsredenen.. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te ver- leenen, met dank voor de langdurige diensten der gemeente bewezen. Conform besloten. B. en W. hebben tot tijdelijk onderwijzeres be noemd mevr. Meuleveld-Langedijk te Nieuwe Nie- dorp, een wachtgeldster. Ingevolge de nieuwe onder wijswet. Een sollicitant heeft zich inmiddels aan gemeld. Een voordracht zal op de volgende verga dering ingediend worden. h. Verzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek de gemeentelijke verdeeling in Kerkelijke Gezindten te willen opgeven. i. Rekening en Verslag Keuringsdienst Oudkar spel en omstreken. Goedgekeurd. Dze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. k. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin gevraagd wordt welke waarborgen de gemeente kan bieden, dat het lokaal volgens Raadsbesluit van 30 November 1932 op 1 April 1934 opgeleverd zal zijn. Het schijnt Gedeputeerden onwaarschijnlijk, als in 1934 zou worden aangevangen. Daarom verzoeken zij te zegden vóór 1 Mei, be groeting, bestek en voorwaarden, zoomede afschrift van het Raadsbesluit, waarin de bouwgelden werden toegestaan. Voorzitter deelt mede, dat opdracht is gegeven tot opmaken van bestek en teekeningen. De raad Zal zich formeel nogmaals moeten uitspreken gel- detf "Merfeóf té vóteeféh. Confprm besloten. Medcdeelingen. Voorzitter"'deeit mede-dftt de gemeentesluis- voor 2 jaren met 2 optiejaren is verpacht aan mej,.de Wed. T. Wagenmaker voor f 1200. Als 't'éékeri .des tijds zegt voorzitter, dat de sluis ■thans verpacht wordt voor-f1670.en twéé jaar - geleden nog-f:201'O;— opbracht; Omtrent de verhu- .rhrg .yan. gemeenteland zegt. Voorzitter- dat de hoog ste huur heeft bedragen f 2.00 per snees. De lasten zijn 'f l.ÖQ. dus dit spreekt boekdeelen. 40 snees zijn nog'onvérhuurd en het ié onwaarschijnlijk dat er nog huurders zullen komen. Voorstel geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan van f 10.000.rentende 4 3/4 pet., bij de m voor gemeentecredieten. De leeningwordt gesloten voor maximum 20 jaren.Vervroegde aflossing verhoogt de rente met 1 pet. De Voorzitter deelt mede dat deze gelden noodig zijn voor het dekken van het Begrootingstekort 1931, ontstaan door bouw en uitbreiding van de school met den bijbel, de R. K. jongens en meisjes scholen. Er waren steeds voldoende kasmiddelen, maar door de thans gegeven voorschotten voor de uitbreiding van de R. K. school is deze leening noodwendig. Voorzitter noemt overigens den toestand der ge- meentefinantien kerngezond en is natuurlijk het depositie op de Boerenleenbank niet voor goed ver dwenen. Wel merkte voorzitter op, dat het triest was, dat bij het proces-verbaal van den gemeente ontvanger administratie geen bedrag tegoed Boeren leenbank genoemd kan worden. Rondvraag. De heer KWADIJK meende dat B. en W. in deze vergadering met een prae-advies betreffende de Mosselenbrug zouden komen. De VOORZITTER hoopt dit de volgende verga dering te doen. De zaak is nog in behandeling bij de Prov. Waterstaat te Haarlem. De heer KOOY merkt op, dat het land dat aan de Rijvereeniging is verhuurd voor het doel nog te nieuw blijkt. Het had nog een Jaartje moeten wach ten. De VOORZITTER merkt op, dat contractueel de rijvereeniging de schade moet dragen. Spr. heeft geconstateerd dat de vereeniging daarin niets te kort schiet. De VOORZITTER sluit de vergadering en herin nert er aan, dat de bode, de heer Leuring wegens politiedienstjubileum afwezig is. Het doet spreker genoegen dat de Raad den jubilaris officieel wenscht te huldigen, en verzoekt hij daarom den secretaris, den heer Leurink uit te noodigen even in de Raadszaal te verschijnen. Officieele huldiging. De burgemeester zegt dan ongeveer het volgende: „Leurink, het is misschien wel een korte stoornis van de feestvreugde, maar de raad wenschte U offficieel te doen gelukwenschen. Het is mij geen corvee geweest, U eerst hedenmorgen te feliciteeren, daarna het eere-metaal uit te reiken en U thans nogmaals toe te spreken. Ik vind het zelfs heel prettig. Ik kan U verzekeren dat deze huldiging ook komt uit de harten van de Raadsleden en zij dan ken U voor de trouwe diensten Noordscharwoude in deze 10 jaren bewezen. Vanmiddag heb ik gezegd, dat de positie van den gemeenteveldwachter vaak verkeerd beoordeeld wordt, en zou de gemeentepoli tie een open oor hebben voor alle wenschen der ge meentenaren. Er zou een soort verbroedering be staan in slechten zin. In Noordscharwoude is het anders. Nu heeft de tuit altijd goed op te treden, zonder militariement te zijn. Daardoor is U gezien als politieman. Ik geef toe, dat het niet meevalt alle wetten na te komen. Speciaal om de winkelslui- ingswet zal men U leelijk aanzien. Men moet echter bedenken, dat èn veldwachter èn gemeentebestuur hier werktuigen van hoogerhand genoemd kunnen worden. Het zou mij spijten, als door de bezuini- FEUILLETON „tDle markies wil niet bekennen, dat hij met deze kwaal behept is, en niemand in huis durft het wagen hem er opmerkzaam op 'te maken. Bij al zijn vriendelijkheid is hij een streng heer en zijn bedienden weten het." Mrs. Ingestre hoorde zich zelf gaarne ver tellen en daar zij nu een geduldige toehoorster gevonden had, sprak zij ijverig verder. Plotse ling hield zij op, terwijl zij naar de klok keek, en riep uit: ;,Hoe snel vervliegt toch de tijd. Het is reeds bijna zes uur, en. wij gaan binnen een uur éten. De markies is zeer nauwgezet. Begeven wij ons naar boven. Mijn kamer is dicht bij de uwe." Zij gingen naar buiten. JDat is het salon" zeide mrs. Ingestre, op een deur wijzende. „Maar je weet het. Ik vergat, dat je voor drie weken hier gegeten heb. Dat is de bibliotheek, zij staat met de balkonkamer in verbinding. Ginds leidt een corridor naar den rechter vleugel van het slot, waar de eetzaal de familiekamer en nog eenige andere vertrekken zich bevinden. Daar ginds Zij zweeg toen de deur van lord Montherons kamer geopend werd en een oude man met grijs haar en een zilverachtigen baard, met een gebo gen gestalte en met een bezorgd gelaat inaar buiten trad. Hij scheen diep bedroefd te zijn. jMx. Orrin, de rentmeester" fluisterde mrs. Ingestre Alexa in het oor, terwijl zij (den man nazag, toen deze zich verwijderde. ,,De pach ters haten hem, evenzeer als zij van den markies houden. Hij is reeds lang bij de familie geweest, iedereen had hem lief ,toen de vroegere markies nóg leefde, maar hij heeft 'thans zeer strenge maatregelen genomen, en laat de pachters de hoogste pacht betalen, waarom men algemeen tegen hem verbitterd is. Zij klagen bij 'lord Mon theron, maar deze weigert hem te ontslaan om zijn langdurig verblijf bij de familie, wier belan gen hij zoozeer ter harte neemt. Maar alle voor stellen en redeneeringen laten mr. Orrin koud. Geen wonder dat men hem haat.' Ale'xa kon deze beschrijving met het eerlijke bekommerde gezicht van den ouden man niet in overeenstemming brengen. „ffk heb nu den rentmeester gezien," dacht zij, ,,en ook schijnt hij mij niet lin staat 'een moord te plegen. Al had hij reden gehad den mar kies te haten dan kon hij nog 'zulk een schrik kelijke daad niet bedreven hebben. Tk geloof, dat hij zoowel als Puffet, geheel en al onschul dig is aan de misdaad. Dé kring, (dien ik met mijn vraag, wie den moord gepleegd heeft, rondga, wordt steeds nauwer en ik bemerk een spoor, dat ik niet dan met diepe smart (moet volgen."' Drie en tertijgste; hoofdstuk! Toen lord Kingseourt in de gezelschapskamer op Mont-Heron trad, was hij zoowel verheugd als verrast Alexa daar in gezelschap van mrs. Ingestre aan te treffen. Dé graaf had nauwelijks den tijd eenige woor den met zijn verloofde te wisselen en haar zijn vreugde over haar tegenwoordigheid te kennen te geven, 'toen de markies van Mont-Heron bin nen kwam. Hij was ongewoon stil en maakte op Alexa den indruk, dat haar aanwezigheid op het kasteel hem niet beviel. Hij toonde zich ech ter buitengewoon vriendelijk jegens haar toen hij bemerkte dat zij hem gadesloeg. Lord Kingseourt begeleiddde Alexa naar tafel en de markies bood zijn zwageri'n den arm. De heeren spraken over hun watertochtje en bega ven z'ich na het diner mét de |dames in de huis kamer. Op verzoek speelde en zong Alexa en werd bij een aria door lord Kingseourt geac compagneerd. Vervolgens bracht men een bezoek aan den wintertuin en de broeikasten. De avond verliep voor Alexa zeer vroolijk. Zij had hier van niemand een beleediging ondervonden. Mrs. Ingestre hield haar voor de vriendin van lady Wolga en dit was voldoende om haar aan'He zetten alles te doen wat zij kon Cm het meisje aangenaam bezig te houden, totdat zij door ver moeidheid overmand, in haar stoel langzaam insluimerde. Lord Montheron ging naar zijn kamer en zoo bleven Alexa en lord Kingseourt alleen. Dé graaf maakte van deze gelegenheid gebruik, om te beproeven Alexa over te halen spoedig te hu wen. Hij vertelde haar dat hij op zijn schrijven nog geen antwoord van haar vader had ontvangen maar toch hoopte dat deze niets meer tegen hun vereeniging zou hebben. Zijn woorden wa ren echter tevergeefs, want Alexa verklaarde, dat zij nooit zou huwen, zelfs indien haar va der zijn toestemming gaf, zoo lang nog een hin derpaal niet uit den weg was geruimd. gipgscomrnissie Weiter, de gemeentelijke politie plaats moest maken voor gewestelijke politie. Voor Noordscharwoude zou dit een ramp be tee kenen. Gij hebt steeds met plichtsgevoel uw ambt waargeno men. Ik heb er nooit spijt vap gehad, dat ik U no. 1 - geplaatst heb, en ik hoop, dat gij nog uw 25-jaxlg veldwaehtersjubilèum zult mogen vief|en. Ook u heelt tegenspoed gehad, maar U heeft 2ich door moeilijkheden niet uit het veld laten slaan. Steeds heeft U het hoofd omhoog gehouden, in welke po sitie ook. Ik wensch U nogmaals geluk en hoop dat deze dag bij U in aangename herinnering zal blijven. De heer Leurink dankte Burgemeester en Raads leden in een eenvoudige rede, waarna de eerewijn werd rondgediend. Nog even Weef men daarna gezellig bijeen. ogeft. heeft men 'daar ditó 110 verandering vöor noodig en is het duidelijk welk een geweldig concentratievermogen de hlindspeler moet heb ben. Le heer épringer heeft meermalen op der gelijke demonstraties van zeer sterke spelers ge- wonenn. Wij Mogen aannemen dat hier en dam mers en niet dammers, die toch iets voor deze .mooie sport gevoelen iets bijzonders te wachten staat. De entreeprijs is laag. gesteld en kan voor niemand een bezwaar zijn deze bijeenkomst te bezoeken. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDUK. Door den kweeker C. Duif Sr. te Sint Pancras, werden de eerste tomaten ter veiling aangevoerd, welke door de firma Slot en Bonnet werden gekocht voor f 1.03 per kilogram. BROEK OP LANGENDIJK. Openstelling hulpkantoor Zuidscharwoude. Met ingang van 24 dezer zal het hulpkantoor te Zuidscharwoude voor den Post-, den Telegraaf- en c.en Telefoondienst op werkdagen geopend zijn als volgt: 3.30—12, 1415.30 en 18—19. Zuidscharwoude. Beu interessante middag veo rdammejTH Wel staat den dammers iets buitengewoons te wachten. Zijn zij gewend aan mooie wedstrijden en interessante problemen, thans mag wel ge zegd worden dat het hoogtepunt in het damsei- zoen komende is. Met dit hoogtepunt bedoelen wij dan de demonstratie die de heer B. Springer wereldkampioen zal geven Zondagmiddag half drie iu h°t lokaal van den heer T. Kramer. Kaast de simultaanseance, die zeer zeker zeer spannend zal zijn, noemen wij de demonstratie blindspelen. Dit gaat opgeveer als volgt in zijn werk. De heer W. Kuiper een der sterkste spelers van Lamlust zet zich voor een bord, en doet een b.paalde zet van veld naar veljd. JDe leider van den wedstrijd noemt de zet en geeft deze aan op een demonstratiebord, dat voor de aan wezigen geplaatst is. De heer Springer, die met zijn rug naar de borden gekeerd is, heeft dus wel de zet „gehoord" maar niet „gezien." Deson daoks noemt hij den tegenzet, die hij in gewone gevallen natuurlijk aan zijn bord zittend, gedaan zou hebben. I e heer Kuiper doet weer een zet de heer Springer noemt een tegenzet en wordt op deze „ongelijke" wijze de strijd voortgezet. Als men weet. dat een gemiddelde partij 55; zetten 'Tegen half elf ontwaakte mrs. Ingestre en daar dit het uur was, waarop zij (pich ter ruste legde, verliet zij de kamer eu nam Alexa mede. Toen zij door de vestibule gingen, ontmoet ten zij Pierre Benard, die zich naar zijn heer begaf. De bediende bleef als door den bliksem getroffen staan toen hij Alexa. zag en keek haar bevreesd ;na, toen zij de trap opliep. Die gelij kenis welke hij in haar blauwe oogen en het blonde haar met den veroordeelden en verdwe nen lord Stratford Heron zag, viel hem weder om op eu zelfs nog meer dan bij zijn eerste be zoek. C j i ,jZij gelijkt zoo sprekend op de Mont-Herons, dat ze wel een dochter des huizes kon zijn", mompelde hij. „Wie is zij Wanneer de kleine lady Constance in leven gebleven ware, zou iij er juist uitzien als deze miss Strange. Maar het kind is dood en begraven, daar kan (niet aan ge twijfeld worden en toch wacht ik ongeduldig op nadere berichten.' In weerwil van de gebeurtenissen, welke dien dag hadden plaats gehad, haar gesprek' met lord Kingseourt, haar ontmoeting met twee man nen, die den moord bedreven konden hebben, waarvoor haar vader ter dood was veroordeeld sliep Alexa spoedig in. De slapeloosheid van den afgeloopen nacht en de ontroering van den vorigen avond hadden haar zoo afgemat, dat zij haar gedachten niet geheel en al meester was. Den volgenden morgen na het ontbijt verzocht mrs. Ingestre den jongen graaf 'Alexa de merk waardigheden van het kasteel te laten zien, daar zij hoofdpijn had en dus niet in staat was dit zelve te doen. Het behoeft nauwelijks gezegdp te worden, dat lord Kingseourt deze opdracht met vreugde aannam. De ruïnen bestonden in een gedeelte van (het kasteel, dat eeuwen ouder was, dan hetwelk jnu gebruikt werd. De smalle, spits toeloopénde ven steropeningen, de massieve muren en tinnen, groo- tendeels met klimop begroeid, de groote vier kante toren, vormden te zamen een schilderach tig geheel, dat ofschoon nog sterk genoeg, poch tans niet meer bewoond werd en toch zulk een groote historische waarde bezat, dat men het als een misdaad zou beschouwd hebben, het Ite willen omverhalen. Hier waren groote kamers met steenen vloe ren, lange gangen en groote zalen, maar ook kleine bedompte cellen zonder licht of lucht, welke i'n vroeger tijd tot kerkers hadden gediend Aan deze ruine grensde de kapel, die nog niet lang geleden gebruikt werd en daarom zeer gaaf NOORDSCHARWOUDE. HET JUBILEUM VAN DEN HEER LEURINK. EEN GROOTSCHE HULDIGING. Ja, daar zaten we temidden van de gewapende macht. Een sigaar in den mond, een gebakje in de linkerhand, de vulpen in de rechtermaar maak nu eens notities, als je linkerbuurman-rijks- veldwachter, je een gebakje toestopt, en je rechter dito een gemeentelijk dienaar van de Heilige Her mandad, met bezorgdheid naar je half leege glaasje kijkt, en de flesch (alcoholvrij) al weer klaar heeft om bij te vullen. En fin ze zijn zoo beroerd niet. En als ze zoo bij elkaar zitten, lijken ze overal op, behalve opstrenge, ongenaakbare machthebbers die er op loeren je een „bonnetje" te geven, waarop je niet als bij Piet de Gruyter of Nieuw Leven later wat terug krijgt, maar moet toebetalen. Waarom ook niet? Zoete lammetjes zijn we hier niet, en ze ker is het wel, dat het baantje van politieman aan den Langedijk geen sinecure is. Des te aardiger is het nu te constateeren, dat politieragenten in de eerste plaats menschen zijn, die weliswaar hun brood verdienen door de zwakheden hunner mede- menschen te corrigeeren, maar die toch naast hun plicht van strafverordeningen te handhaven, in de eerste plaats .opvoeders" willen zijn. De ingewijden zullen uit deze inleiding wel begrij pen, waar al die politiemannen verzameld waren, en de outsiders zij hier medegedeeld, dat een onzer Langedijker politiemannen, DE HEER LEURINK jubileerde en wel zijn vijf en twintig jarigen poli tiedienst hedenkt. Des morgens spraken we hem. „Ik noodig niemand uit" zeide hij, maar wie komt is welkom. En zoo hadden drie plaatselijke journalis ten zich opgemaakt den jubilaris,te feliciteeren. Samen gingen ze er heen, want al is de samen werking tusschen politie en pers in alle 4 gemeen ten bijzonder prettig met z'n drieën heb je toch meer praatjes tegen zooveel koperen knoopen man nen, als dat je alleen met je eigen ikje komt aan wandelen. Daar zat dan de jubilaris, gemoedelijk en eenvou dig als steeds, in het midden van familiekring, en collega's. Midden in de bloemetjes en voor hem een bak met een verbijsterend aantal brieven, te legrammen en kaartjes. Het waren er in de hon derden vertelde een collega. En toen constateerden wij met bijzonder genoegen, dat deze dag voor den heer Leurink werkelijk een zeer bijzondere is ge weest. Wie de loopbaan van den jubilaris gevolgd heeft en als oud-Alkmaarder heeft ondergeteekende dit weet, dat teleurstellingen hem niet bespaard zijn was gebleveP. Lord. Kingseourt voerde Alexa door het schip der kerk naar het altaar, een'kunstwerk van ou de beeldstikunst. ,dVele eeuwen geleden" zeide hij, „werd in een oorlog waarin de Montherons aan de zijde der overwonnenen stonden, een markies van Montheron vogelvrij verklaard en een bloedprijs op zijn hoofd gesteld. Een bende soldaten kwam hierheen om hem gevangen te nemen. Door list wisten zij binnen te komen, bezetten alle uit gangen en eischten dat de markies zich over zou geven. Hij vluchtte naar de kapel en ver dween in de nabijheid van het altaar om Let zoo uit te drukken voor de oogen van zijn ver volgers. Alles werd doorzocht en de kapel (dagen achtereen bewaakt, maar tevergeefs. De mar kies was verdwenen. De oorlog nam een keer. De partij waartoe de Montherons behoorden,„ver kreeg de overhand en op zekeren dag kwam de markies uit deze kapel even gezond en krach tig als hij altijd geweest was, weer tevoorschijn Gedurende al dien tijd had hij zich op een ge heime plaats van de kapel schuil gehouden. ,jKen je deze geheime plaats?" vroeg Alexa. ..{Niemand kent ze, zelfs niet de tegenwoordi ge markies. Het geheim daarvan ging sedert eeu wen van den vader óp den oudsten zoon over. In oorlogstijd bewees ze goede diensten. 'L'e laatste markies kende het geheim zoomede' lórd Stratford Heron doch met dezen ging het ver loren. (p'e tegenwoordige markies stamt niet van "Üe rechte lijn af en heeft er dus ook geen kejn- nis van gekregen. Deze schuilplaats zou overi gens in onzen niet romantischen tijd geen ande re waarde meer hebben, dan de nieuwsgierig heid van de bezoekers dezer plaats te bevredigen Maar ik moet je zeggen dat het mij een groot genoegen zou doen, wanneer ik ze vond. Hij onderzocht de paneelen van het altaar en de muren, terwijl Alexa de gedeeltelijk bescha digde opschriften der marmeren steenen van den vloer trachtte te ontcijferen. „Deze oude Engelsche kasteelen bezitten een aantal geheimen, welke niemand kan ontraad selen" zeide de graaf, toen hij zijn vruchteloozen arbeid opgaf. .„Maar van géén enkel kasteel in geheel Engeland worden meer sagen verteld dan van dit. iJé Herons zijn van een groot, oud ge slacht." Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4