i» mmto êmmê o m oioiihO«D«o#oiNioe Zorg -gebtejrett ien- omstandighéden," 'die we haast zouden willen, noemen. een .einde.maakten aan een eervollên loopbaan,. eervol, omdat ..de heei Leurink .als pnUtteman. lot in.wijde kringen bekend-was..— Het .doet cms genoegen.dit in. het openbaar -te njo- ggn uitspreken en.het.doet.ons genoegen dat-op de zen dag. blijkt, dat men den jubilaris nog niet vër- geten is..Het..was. v.oor..den heer Leurink geen- de gradatie van. inspecteur te Alkmaar tot gemeente veldwachter te. Naordschar.woude. De-heer Leurink heeft zich daarboven verheven, door zijn -voorbeeld van plichtsbetrachting, ook in het milieu, waarin hij kwam te verkeeren.'En ook in deze functie is hij gebleven wat hij was, :een politieman in dengoeden zin van het woord. Meerderen hebben hem dit dezen dag te kennen gegeven, en het moet den jubilaris een vreugde zijn, thans te constateeren, dat het misschien eenerzij ds verloren terrein an derzijds glansrijk heroverd is. Uit alle kringen in de gemeente is hem onverholen waardeering getoond De eerste, die hem des morgens in een kernachtig schrijven feliciteerde, was de Weeleerw. Heer Pas toor van Noordt, die dit schrijven vergezeld deed gaan van een huldeblijk onder couvert. In aen na middag is de jubilaris ten zijnen huize gehuldigd door den Hoogedelgeb. Heer jhr. van Spengler, burgemeester van Noordscharwoude, die in een kern achtige speech de verdiensten van den jubilaris in het licht stelde, en hem namens den algemeenen Nederlandschen Politiebond, het eeremetaal op de borst spelde, en wel de medaille voor 25-jarigen trouwen dienst. De Burgemeester memoreerde noe de jubilaris zich in zijn verschillende standplaatsen Den Haag, Nieuwer Amstel en Alkmaar had doen, kennen als een knap politieman. Ook de voorzitter van de gemeente veld wachtersvereeniging, onderaf d. van den A.N.P.B., sprak hartelijke woorden van felicitatie. De Langedijker collega's boden een rook tafel aan en het gemeentepersoneel offreerde een fraaien vulpen. De veldwachtersvereeniging schonk een pracht fototoestel, en de gezamenlijke Langedij ker verslaggevers meenden ook den heer Leurink met een bescheiden huldeblijk hun erkentelijkheid te mogen betuigen voor de prettige behandeling dóór hem steeds ondervonden. Van de bloemstukken noemen wij een fraai bloemstuk van het gemeente bestuur. Ook per telefoon feliciteerde menigeen den heer Leurink nog met zijn jubileum. Onze drie kwartier tijd voor de raadszitting waren te gauw verstreken en het was werkelijk moeilijk om ons uit dezen gezel ligen kring los te maken. De heer Leurink is waar lijk naar verdienste gehuldigd op grootsche wijze OR. êSh vvijffjlïgsproèïaifima VVcvQ.r.i' Mef.imt té zdiwlèfi ohjer voorwaarde, d,at da"' uien. npcfe'jdê; .gevoelens van het Qt^xgröojx-.dael^dcr natie Zuilen worden gekwetst- - Moch-de-'-"lBfêrnationale-- :zal wo'rd.e.n, uitgezonden. ;X.' i<!~- j-Vhet - dèit minister niét bekend, dat al «t'«r<it -dc^yna-tmnalV-ïeesWag' dit "jaar.-op .1 "Mei "gevierd de A^aandag der prinses op 3U April in kerken 'enhiusgèziiinen wórdt' herdacht, zoo het aanstoot *moetgeven; wanneer op' tdien .rdag .dóór VA-RA de socialistische 1 Mei dag - 'wordt ingeluid?. 3. Acht de minister zijn beslissing niet half slachtig a. immers Wanneer de minister "den geboor tedag der prinses niet als een nationalen gedenk dag beschouwt, wat brengt hem er dan toe, te verbieden dat van 812 de Internationale wordt uitgezonden? Zulks terwijl de uitzending daar van in het algemeen wordt toegelaten en zelfs op dienzelfden dag. -tusscheij 5 en 8 uur wel mo gelijk is? b. wanneer de minister den verjaardag wel als ëen gedenkdag beschouwt, meent Z. ,Eixc. dan niét dat hét nationaal gevoel van ons volk ern stig 'wordt gekrenkt door 'deze besliss.ing 4. Is de minister na overwegmg van het bovenstaande alsnog bereid zijn beslissing te her roepen en aan de Algeméene Vereeniging Radio Urn roep haar zendtijd, op 30 'April te laten be houden Naspel van het vreeselijk ongeval te, Nien wenhcorn. Gisternamiddag is het stoffelijk overschot" van mevr. Kuipers, die "met" haat kleinkinderen en een vriendinnetje van de meisjes op zulk' een vreesei- lijke wijze in het Voornsche kanaal te Kieuwen hoorn om het leven kwam, per auto (tiaar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam ver voerd, waar een sectie op het lijk' izal worden verricht. Re lijken der meisjes bevinden zich toog te Nieuwenhoórn en zijn nog niet vrijgegeven. Die officier van Justitie, mr. J. F. iHoeffelman heeft zooals de Tel. weet te melden, "beslag op de lijkjes laten leggen. Mr. Hoeffelman kan nog niet met zekerheid meedeelen, wannee n'iij het beslag zou doen opheffen. Het justitioneel onder zoek in deze vreeselijke ramp'is nog friet geheel en al beëindigd. In verband daarmede heeft men I ook den auto van den chauffeur 5,aly piog vast j gehouden. Nieuwstijdingen DE A.S. VERKIEZINGEN De minister van economische zaken en arbeid heeft overwegende, dat het gewenscht is om op 26 April, op welken dag de verkiezingen zullen wor- i den gehouden, aan hoofden of bestuurders van fa- brieken of werkplaatsen toe te staah in hun onder nemingen af te wijken van de krachtens de arbeids lijst geldende werktijdregeling; gelet op het be paalde in art. 68, twaalfde lid, der Arbeidswet-1919 aan hoofden of bestuurders van fabrieken in alle gemeenten des Rijks op 26 April vrijstelling verleend van hét bepaalde in het achtste lid van art. 68 der Arbeidswet-1919 onder voorwaarde; dat: de op dien dag voor de arbeiders geldende werktijdregeling op een naast de arbeidslijst op te hangen geschrift wordt vermeld, eno nverminderd de verplichting om op dien dag overigens de bij of krachtens de Arbeids wet 1919 gestelde werk- en rusttijdsgrenzen in acht te nemen. „POLITIEK UIT DEN AETHER". ZEGT DE HEER BOON. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hoe is het te verlaren, dat de Minister de rede van den heer L. H. de Visser op j.l. Donderdagavond voor de microfoon uitgezonden met machtiging van Zijn Excellentie en onder goedkeuring van de Radio Commissie, waarin o.m. voorkwam: „dat de communisten de eenigen zijn, die zich naast de Indische muiters hadden geschaard; dat de Regeering-Ruys is de uitvoerende macht van het wanbeheer der kapitalisten; dat er hier en in Indië verzet dient te komen te gen dat alles; dat de Communistische Partij de arbeiders en andere maatschappelijk geknechten oproept tot het eenheidsfront van blanke en bruine werkers; dat tegenover de dictatuur van het kapitalisme gesteld moet worden de dictatuur van arbeiders en boeren; dat de communisten de meest bekende revolu tionaire strijders op hun lijst hebben geplaatst; weshalve op grond van dit alles het volk van Nederland wordt uitgenoodigd vooral te stemmen op de communisten." (Mededeeling in de „Avondpost" van 14 April). a. in overeenstemming acht met twee der nor men. genoemd in art. 9 van het Radioreglement, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde; b. in overeenstemming acht met Zijn Excellen ce's verklaring in de Eerste Kamer van 24 Maart J.I., dat aan alles wat opruit; onbamelijk is en het gezag ondermijnt een einde moet komen? Indien de Minister de zienswijze van de Radio Controle Commissie deelt en haar voor zijn verant woordelijkheid neemt, is hij dan, teneinde een con flict met de gevoelens van het overgroot deel van het Nederlandsche volk te voorkomen, bereid een beslissing over de politiek in den aether niet meer zelf te nemen maar aan zijn ambtsopvolger over te laten? De zendtijd op 30 April. Die heer Boon heeft dein minister van water staat gevraagd: 1- Op welke motieven heeft de minister a-an de VARA. op 30 April den verjaardag zvan de prinses zendtijd gegeven des avonds van 8—12 uur welke zendtijd onder protest van de AVRO van deze omroep vereeniging werd afgenomen,), teneinde de eerstgenoemde omroepvereeniging m Zaak Sneevliet in hooger berpep. De officier van-Justitie mr. B. Kist,,'heeft hooger beroep a.angeteekend tegen het vonnis van de rechtbank waarbij de heer Sneevliet, leider van het N.AB. wegens opruiing werd veroor deeld tot yijf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Zooals men weet bevindt dei heer Sneevliet zich nog in voorlo.opige 'hech tenis. iZoeals men weet; had de officier een jaar en zes,maanden gevangenisstraf geëischt. Crt. Jeugdige boeven ben de in den Haag. De politie is een jeugdige boevenbende op het spoor' gekomen die het Haagsche bosch den laat sten tijd. des avonds.onveilig maakte. OplPaasch maandag kwam een 50-jarige vrouw bij de politie ahar beklag doen, dat zij nabij de ,1e van den Boschstraat door eenige jongens was aangevallen en mishandeld. Uitgaande van slechts enkele ge gevens is de .politie op onderzoek uitgegaan en het mocht haar gelukken reeds na drie Üagèn de hand. te leggen op een veertiental jongens, die bij den aanval betrokken waren geweest. Die bacenregeling. Re yertoogen door de Nederlandsche regeer'ing aan de Britsche regeering gericht met betrekking ARMEN ONBRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEER. Rheumatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hü het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze, waarop- vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voör rheumatiek. - „Ik heb heel erg aan rheumatiek geleden"., schrijtf ons iemand en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. Het was'altijd het ergst óp regenach tige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebruiken en het' werken was mij'werkelijk ©en marteling. Ik probeerde twee verschillende middelen tegen rheumatiek, maar ik was na ide kuur nóg altijd even slecht. Tóen zei men mij, dat ik Krusöhen Salts moest probeeren en nadat ik een lfaeón gebruikt had, voelde ik verbetering Bus -ging ik er natuurlijk mee doornen nu ben ik aanmerkelijk beter en ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld.-Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos eu lui, maar dat ik weer kan werken is nu een pieizier voor me geworden linplaats van een schrik." t B. B. H et organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat de oorzaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaadaardige urinezuur kon ontstaan' doordat de inwendige organen onvoldoen de werken. Kruschen Salts nu spoort de afvoer- organen dusdanig aan, dat-elk spoor van afval stoffen regelmatig ën volkomen verwijderd wordt Kruschen maakt en houdt u inwendig schoon, un zuiver. En uw gfeheéïe wezen lichaam en geest ondergaat déze verfrisschende werking. 'Kruschen Safts"is. 'uitsluitend verkrijgbaar bij falie apothekers èn drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheidvoor éen cent per dag. - (Adv.) staten bij de vrijwillige bacouin voer regeling; nebben, naar de Londensche correspondent van ie 'fel. verneemt, tot het bevredigend resultaat: ge leid dat aan federlsiBd; tHan3'soortgelijke con cessies zijnverleend Zooals men zieh zal herinneren zal, liep de oor spronkelijke regeling -op 28 November van het "vorig jaar aangegaan,' op 23 Februari jl. af eu.de nieuwe voorstellen, welke het Britsche Departement- van Landbouw in den loop van Februari aan- de vertegenwoordigers van de ba- "cofiuitvoerende landen heeft voorgelegd', kwa men neer op een verdere inkrimping van den .invoer in Gróót' Brittannie mét 2.5 procent per maand van het toegestane quotum tot een totale vermindering van 1 <0 procent na afloop van vier maanden dus op 23 Juni a.s., op welk tijdstip naar. men hoopte, de definitieve regeling krach tens de Agricultural Marketing Bill in werking zou treden. Hierna wistten echter sommige in- dividueele staten concessies te verkrijgen, waar door hun. invoerquotum weer werd verhoogd en de voorloopige regeling tengevolge van den in breuk, die hierdoor op de vastgestelde cijfers ge maakt werd op losse schroeven is gesteld. Bij de. stappen van de zijde onzer regeering onderonmen, heeft Nederland zich op het stand punt gesteld, dat het aanspraken kon doen gel den op een verhooging van het' invoerquotum,- gelijk aan het gemiddelde van de aan de andere uitvoerende staten verleende tegemoetkoming, Deze wensch is thans ingewilligd, waarmede de in Eiebruari vastgestelde cijfers der progressieve iiivoerverlaging met ongeveer 20 procent in het voordeel van Nederland zal zijn veranderd. Hoe definitieve regeling zal zijn, die tegen 1 fJuli haar "beslag dient te krijgen is nog niet met zekerheid te yoorzién. H ZAKEN DOEN ZONDER a ADVERTEEREN g f is hetzelfde als een aar- g dig meisje in'tdonker een S knipoogje geven.-Je weet O alleen zélf, wat er ge- a beurd is. Geeft daarom g uw knipoogjes het volle licht der publieke belang- g stelling door een adver- m tentie in de „NIEUWE LANGEDIJKER COURANT, H Uw plaatselijk bladJJ Kort Nieuws Wegens de langdurige droogte hebben de bewo'ners in de polders rondom de gemeente Maasland Zh. reeds nu gebrek aau drinkwater. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeel de heden den Amsterdamschen notaris mr. M- j egens- valschbaid in geschrifte meermalen ge pleegd en daarbij gebruik makend van middelen hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staan de tot ean gevangenisstraf van 3 piaanden met af trek van 3 maanden voorarrest. Het hof vond geen aanleiding hem uit zijn ambt te ontzetten. G is ter a vond is te Amsterdam op de Wees- perzijde bij dé Keulsche vaart een 47-jarige man door een trein aangereden en gedood. Het lijk is overgebracht naar het Binnen Gasthuis. Bij Koin. Besluit is bepaald dat de wet van 7 April tot wijziging van de crisispachtwet 1932 in werking treedt met ingang van 1 Mei Gistermiddag is de 50.000ste ingezetene te Leeuwarden geboren. Het meisje een dochter van H. idmidt en C. SmidtJoustra, was jde laatstgeborene van een tweeling. De commissaris der Koningin in Friesland heeft nieuwe instructies gegeven voor de ge meenteveldwachters waarbij bepaald wordt, dat deze ambtenaren zich buiten den strijd der poli tieke partijen moeten hóuden. Naar wordt vernomen zal de Hooge Raad op Dinsdag 16 Mei het cassatieberoep behande len van den 33-jarigen techniker Konings, die door het Haagsche gerechtshof in hooger be- ro.ejp' is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf in de bekende moordzaak op den heer Fschauzier. De Nederlandsche spoorwegen hebben aan den „minister van waterstaat voorgesteld om met ingang van 15 Mei den reizigersdienst van 'de stoomtram van Kwadijk naar Edam stop) te 'zet ten. De goederendienst zal worden gehandhaafd. Die boycott van Duitsche goederen is een onderwerp dat overal in den lande wordt bespro ken. De heer van Rappard, Vrijheids bonder, heeft zich ook in dezen geest uitgelaten. Genoemde mr. in de Achten was van oordeel dat indien overleg met Duitschland niet mocht baten, men z.al moeten overgaan tot dó boycott van 'Riuit- schoo goederen. Duitschland verdient den naam van beschaafde natie niet meer, waarbij hij wijst op dé Jodenvervolging. De Nederlandsche en de Japansche minis ters van buitenlaindsche zaken hebben vriendelij ke telegrammen gewisseld omtrent het gesloten, arbitrageverdrag tusschen beide landen. 1 In den nacht van. 29 op GO November 1932 dat is nu bijna 5 maanden geleien,, werd in het station te Medemblik ingebroken- en getracht j de brandkast weg te sleepen uit de kamer' van den chef. De inbrekers werden gestoord, vlucht I ten maar werden gevat. Nu pas heeft de zaak I gediend, liet waren een 47-jarige pensionhouder, een 47-jarige koopman en een 31-jraige musi cus. De musicus kreeg 2 jaar de anderen drie jaar gevangenisstraf en met aftrek van preven tieve hechtenis. Het heeft wel wat, lang igedüurd maar het kwam toch. f Dat een brief 19 jaar onderweg is, hoort men ook niet veel. Te Cettinje, de hoofdstad van het toenmalige Montenegro, werd 19 jaar geleden een brief op de post gedaan, Idie gericht was aan iemand in den Amerikaanschen staat Colorado. De brief had den geadresseerden nooit bereikt, was verschillende malen den Oceaan op en neer geweest en kwam nu weer in handen van den afzender. Maar de postzegels waren waarde loos geworden en de afzender moest opnieuw porto betalen. Gelukkig dat hij nog leefde, In het Westland heeft de scherpe nacht vorst van de laatste nachten veel schade aange bracht aan het jonge aardappelgewas. Men vreest intusschen ook voor de bloesem der vruehtboo men, die veel door den vorst en den scherpen wind hebben geleden. Er is misschien, behalve de dood, geen macht die den mensch in het leven meer bedreigt dan de zorg. Nergens is zij welkom, overal verschijnt zij als een ongenoode gast. Nooit laat zij ons volkomen met rust. Des morgens staat zij met ons op en achtervolgt ons bij den arbeid zonder ons dien te helpen volbrenggen en 's avonds legt zij zich met ons ter ruste en beangstigt ons in den droom. Wat wij ook in het werk mogen stellen om haar terug te jagen, altijd en overal sluipt zij ons na; iederen dag vervolgt zij ons als een plaaggeest die iedere vreugde- vergalt. Deze zorg heeft natuurlijk niets te maken met een bedaard en verstandig overleg en moet vooral onderscheiden worden van een wijs zorg dragen voor de toekomst, van een handelen naar wel over wogen plannen. De zorg, die wij moeten bestrijden, omdat zij op den duur ontzenuwend op ons gestel werkt, is dat wonderbare gedachtenspel dat ons hoofd en hart pleegt af te tobben, wanneer zij ge heel en al met de mogelijkheden en waarschijn lijkheden, met de misstellingen en het toeval van het lagere, stoffelijke leven vervuld zijn. Deze zorg geldt bijna uitsluitend de behoeften van ons zinne lijk leven. Zij komt zonder ophouden met deze vragen tot ons: wat zullen wij eten? wat zullen wij drinken? waarmede zullen wij ons kieeden? Als wij eens nadenken met welke onrust wij dik wijls de eenvoudige, iederen dag weer verschijnende werkzaamheden verrichten, dan kunnen wij begrij pen wel een aantal gewaarwordingen, overleggingen en vreesaanjagende spooksels de zorg in het leven roept. En toch kunnen onze zorgen niets veranderen aan onze geldmiddelen, noch aan onze bekwaam heden, noch aan de natuurwetten of aan het men- schelijk levenslot. Zorg is geen kracht, maar zwak heid; zij neemt geen besluiten, maar maakt beslui teloos; zij brengt geen vreugde maar verdriet. Hoeveel duizenden en duizenden gaan hun leven lang onder deze zuiver aardsche zorgen gebukt. Zeker worden al deze menschen daartoe niet door armoede en honger gedwongen en velen zouden tamelijk, wel zeer velen zouden zelfs vreugdevol kunnen leven als er maar geen zorgen waren. Maar wat het heden hun goeds schenkt is reeds vergald door de vrees voor het kwade, dat de toekomst zou kunnen brengen. De zorg houdt de wacht bij hun schatten en staat den bezitters nauwelijks toe het eerlijk verworven bezit te aanvaarden. Iedere be geerte, iedere hartstocht, Iedere krachtsinspanning ontspringt bij hen uit een en dezelfde bron, uit de zorg voor het „mijn en dijn" gelijk men het noemt. In dezen stroom verdrinkt elk verlangen naar het betere goeds des levens. Zij die een doorveod lichaam als het hoogste beschouwen, zij die geen anderen glans kennen als dien van zilver en goud, zij die geen andere smart gevoelen als deze: geld en alles wat geld waard is, verloren te hebben, werkelijk, zulke menschen slijten een rampzalig leven. Ja, het leven der menschen is vol zorgen, maar wat betreurenswaardi gis, is dat velen van de grootste en gewichtigste levenszorgen niets willen weten. Hun aandacht Is slechts gevestigd op de zorgen dezer aarde en hun ontbreekt de redelijke kracht, de zorgen des hoogere levens op hun schou ders te nemen. Staan wij niet dikwijls verbaasd over veler zorgeloosheid wat betreft hun hoogste plihc- ten en heilige levensroeping? Wij zorgen er voor, dat ons huis tot In kleinigheden toe aangenaam en smaakvol worde ingericht, maar wij zorgen niet dat ons hart rein, onze gezindheid vroom, onze wandel zonder smetten Is. Wij vergeten te vaak dat de mensch bij brood alleen niet zal leven, wij vergeten dat er in elke menschenziel een behoefte sluimert die gewekt en ontwikkeld moet worden, de behoefte aan het geestelijke en eeuwige. Wat zal er van de maatschappij worden waar alleen het vergankelijke gezocht en begeerd wordt, waar de beoefening van deugd, de eerbied voor godsdienst en de practijk der liefde ontbreken? Bezorgd moeten wij zijn, maar vooral bezorgd voor al hetgeen de ziel verkwikt, den geest verstrekt en dén wil wapent tegen de gevaren en de verzoekin gen des levens.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5