Indie s bodem en producten OnsCourantenverhaai Voor Huis en Hof Ongetwijfeld Is de belangstelling in onze koloniën in de laatste jaren belangrijk toegenomen, al mag wel eens word gevraagd, of deze belangstelling wel in vollen omvang aan het land ten zegen strekt. Niet altijd geldt deze belangstelling Indië's bodem en proaucten, welke toch zoozeer ons eigen bestaan raken. Veelal hoort men zelfs de opmerking: „wat hebben wij eigenlijk met Indië's bodem te maken, die bodem is immers onuitputtelijk rijk, en wat men er in aen grond stopt, groeit wel!" Was dat maar waar! Neen, voor de productie van alle schatten, die de Indische bodem inderdaad voortbrengt, is meer noodig, en dienen, gelijk Prof. Monr ons zoo duidelijk heeft geschetst, de volgende factoren samen te werken: 1. de bodem zelf; 2. het gunstige klimaat; 3. veel arbeid; 4. vee! kapitaal en 5. kennis, kundigheid en organisatie. Over elk dier punten een enkel woord. Als men door de vergelijking van de oppervlakte van Indië met die van Europa gaat beseffen, hoe groot Indië eigenlijk wel is, dan zal het niet moei lijk zijn. in te zien, dat in zoo'n uitgestrekt gebied de bodem niet overal gelijk, niet overal even mooi kan zijn. Inderdaad, er zijn streken, waar de vrucht baarheid grooter is dan die der rijkste stukjes van Nederland. Van nature groeit daarop dicht, weel derig bosch. Maar er zijn ook streken, wier bodem zóó arm is, dat er niets op wil groeien, zelfs ondanks het warme klimaat met veel zonneschijn e nregen, nagenoeg geen onkruid. De armste heigrond der Veluwe is rijk in vergelijking met zulke Indische streken. En toch ziet men tegenwoordig van de laatsten nog wel eens een nuttig gebruik maken, maar dan ligt dat aan de andere hierna genoemde factoren. Het klimaat is werkelijk voor plantengroei schit terend. Het gansche jaar door groote warmte zonder de verzengende hitte van de Sahara of Arabië; veel regen en rijkelijk zonneschijn. Toch zijn er wat den regen betreft belangrijke deelen van Indië, zooals Midden- en Oost-Java, Madoera, Bali, enz., Jaarlijks maandenlang droogte hebben. Schijnbaar een nadeel is dat in werkelijkheid weer een voor deel: cultuurgewassen als koffie, kapok, suikerriet gedijen daarbij zelfs uitstekend. De bodem is onder zulk een klimaat gemiddeld rijker en een eventueel tekort aan water laat zich aanvullen. Maar al die rijke gaven der natuur zouden, wat de productie betreft, niet tot hun recht komen zonder arbeid, veel arbeid. Inlanders, Chineezen, Europeanen, allen werken flink. Lijntrekkers vindt men overal, ook in Indië, maar vermoedelijk daar gemiddeld eerder minder dan meer dan hier in Europa. Het alom verspreide verhaaltje van de lui heid van den Inlander is zeker „een verhaaltje" al mag het waar zijn, dat hij per hoofd per dag minder werk verzet dan zijn Hollandschen collega; maar hij doet het dan ook bij een temperatuur, waarbij een Hollandsch werkman ook niet op zijn best is. Dit daargelaten de grondbewerking in de sui ker- en tabakscultuur is intensiever dan ergens anders tér wereld. Of het nu in den Inlandschen rijstbouw is, of in de tabakscultuur, of het is in de Europeesche suiker- of theecultuur, steeds wordt men getroffen door de Intensiteit van, de groote zorg voor de grondbewerking, de bemesting, het ult- planten, het wieden, enz. Neen, waarlijk, groot is de productie vafl Indië, maar grootsch is ook de arbeid daarvoor voortdurend verricht! Intusschen, vele der Indische cultures geven pas na 46 en meer jaren product; in het bijzonder de struik- en boomcultures als thee, kina, rubber, oliepalmen, enz. Al die Jaren moeten de bodem en de cultures met veel zorg onderhouden worden, en dat kost veel geld. Daarvoor is dus veel kapitaal noodig. Verder zijn er voor de bewerking van den oogst dikwijls zeer groote en kostbare installaties en fabrieken noodig; ook daarvoor zijn groote kapi talen noodig. Verder nog voor weg|=n, bruggen, woningbouw, hospitalen, enz. En daarmede is men er nog niet! Ook na het oogenblik, dat de bodem zijnen rijken oogst, (die soms erg tegenvalt!) heeft gegeven, en het markt- product is bereid, komt er nog heel wat kijken, aleer dat product wordt verkocht en betaald (soms goed, soms slecht). Dat alles valt buiten het bestek van deze beschouwing. Alleen zij hier gereleveerd, dat zonder véél kapitaal in goed vertrouwen in al die ondernemingen van Indië gestoken, van de gansche productie maar heel weinig ware terecht gekomen. Tenslotte gegeven al dien meer of minder vrucht baren bodem, het groeizame klimaat, de talrijke willige arbeidskrachten, en groote beschikbare kapi talen, zou de Indische productie nimmer de hoogte en het succes hebben bereikt, die zij nu heeft, wan neer de Nederlanders in Indië niet kennis, kundig heid en organisatievermorgen, initiatief en volhar- dng hadden ontwikkeld, die de gansche wereld be wondering en eerbied afdwingen, behalve ja nu moet een pijnlijk woord uit de pen behalve een zeer groot deel van het moederland zelf! Want hoe weinigen hier te lande weten, hoe in weinige tien tallen jaren onbewoonde streken, grooter dan Ne derland, veranderd werden in bloeiende landen, waar inlanders en Europeanen genieten van de ge schapen welvaart, hoe Hollandsche ingenieurs door prachtige irrigatlewerken dorre vlakten herschie pen in vruchtbaar bouwland. Gelukkig begint er in de laatste jaren echter een verandering ten goede te komen; begint men ook in de kringen-, die nooit zelf in Indië waren of daar relaties hebben, in te zien, wat voor dit deel van het Rijk Nederland het andere deel van van Rijk Nederlandsch-Indië beteekent; mate rieel en cultüfeel, en het laatste is daarvan Zeker niet 'hèt minste! Zonder onze koloniën zou Neder land thans in even groote ellende verkeeren als tal van zijn nabuur-sta ten! Wilhelm zich echter principieel, daarom hij besloot met de wetten van het huis te breken.'' De „generalverwaltung" van het voormalige Prui sische koningshuis is officieel niet op "de hoogte ge steld van de verloving. Buitenland DE GOUDEN STANDAARD PRIJSGEGEVEN. De gouden standaard wordt in Amerika prijs gegeven. Minister Woodin heeft verklaard, dat het gouduitvoerverbod in Amerika beteekent. dat Amerika den gouden standaard heeft losgelaten. Vermoedelijk zal aan congres een wet worden voorgelegd, waardoor Roosevelt „inflatié-dictator' wordt. Men meent, dat Roosevelt de voorstellen zal goed keuren, waarbij hij wordt gemachtigd: lo. nieuw geld uit te geven. 2o. het goud-gehalte van den dollar te wijzigen. 3o. een raad tot stabilisatie van den dollar in te stellen. Bovendien zal hij een wet gemachtigd worden tegen zekere voorwaarden betaling van de oorlogs schulden in zilver in plaats van in goud te aan vaarden. GROOTE BRAND IN STRAATSBURG. In de nabijheid van Straatsburg is gisteren het dorp Altdarf door een grooten brand voor een groot deel in de asch gelegd. In minder dan een half uur stonden zes boerenhofsteden in lichter laaie. Toen de brandweer uit Straatsburg arriveerde slaagde zij er niet meer in het vuur tot zijn haad te beperken. Tegen tien uur gisteravond was een gedeelte van het dorp nog slechts een groote vlammenzee. Negen groote boerderijen met bijgebouwen en alle opgesla gen voorraden werden een prooi der vlammen. Ook veel vee kwam bij den brand om. Nuchter Japan. Wanneer het waar is dat het meest nuchtere volk in 'den wedloop der naties zal overwinnen, dan heeft Japan een goede toekomst. Een Japansche geheelonthoudersvereeniging onder de Marine maakte zooveel vorderingen^ dat reeds 32 schepen der vloot geen laloohol meer aan boord 'hebben. In het jaar 1925 werd het eerste Japansche dorp, Kawaitani drooggelegd. Ongeveer 100 dor pen hebben dat voorbeeld gevolgd. Die minister president wenscht van het resultaat en vail de ondervindingen, die men toet deze drooglegging opdoet, geregeld op de hoogte te worden gehou den. In October Van het vorige jaar werd in de stad Ueda in de provincie Schinschu een geheel- onthoud erscongres gehouden, waaraan 380 ver eenigingen deelnamen, vertegenwoordigd door on geveer 1000 leden. Ook onder de studenten maakt de drankbestrijding goede vorderingen. Japan blijkt ook hierin modern te willen zijn. Driehonderd gewapende mannen hebben den dijk van de Tallahatchierivier met dynamiet vernield Duizenden hactaren land zijn overstroomd en de steden Swaulake, Glendora en Blackboyou zijn door hoog water geteisterd. Ter voorkoming van eiken verderen maatregel van zelfhulp van de boeren, die bij Talahaship den dijk van den Mississippi doorstaken en aldus uitge strekte vruchtbare landen onder water zetten, is 'n compagnie miliie naar Talahatsthip gezonden De soldaten hebben de strenge instructie, dat zij terstond moeten vuren op een ieder, die iets wil ondernemen aan de beschermingsdijken. Boeren, die aan den linkeroever wonen, hadden den dijk aan den rechterover doorstoken, om aldus de sterk gewassen wateren van den Mississippi een uitweg te verschaffen. Het Japansche Oppercommando deelt mede, dat de Japansche ravelerie den straatweg van Tslejau naar Toensjau heeft bezet en is opgerukt tot in de onmiddellijke nabijheid van Peking. De Japansrhe troepen trachten klaarblijkelijk Peking te omsin gelen en het Chineesche leger den terugtocht af te snijden. Naar in welingelichte Chineesche kringen ver luidt, zouden de Japanners voornemens zijn na de inneming van Peking ook de stad Kalgan aan den Grooten Muur te bezetten, waardoor alle verbindin gen tusschen China en de Sovjet Unie verbroken zouden worden en de Japanners den strategisch zeer belangrijken weg van Kalgan naar Mongolië in handen zouden krijgen. TOCH PAASCHFEEST GEVIERD. Zooals reeds werd bericht, dat in Moskou het Paaschfeest. als werkdagen moesten worden be schouwd. Aan de Voss. Zeit. wordt uitMoskou geseind, dat de weinige kerken in die stad, waarin nog gods dienstoefeningen plaats hebben „niet voor te stellen overvol" (unvorstellbar überfüllt) waren met Pa- schen. Ofschoon er dikke, natte sneeuw viel, son- den honderden mensehen buiten de kerken, om door cle open deuren .de godsdienstoefening te volgen. ONGELUK MET EEN VLIEGTUIG. JflToensdag schijnt zich bij het eiland Anglesey een geheimzinnig vliegongeval te hebben voorge daan, dat tot nog toe niet is opgehelderd. Negen personen hebben gezien dat een uit de richting van Ierland komende groote eendeker, die door twee andere machines vooraf werd gegaan, in zee stortte. Een reddingboot van Mo'elfre voer uit en zocht ge- ruimen tijd de zee af, echtre zonder het minste spoor van een vliegtuig te vinden. i informatie te Dublin gelooft men, dat het ver dwenen vliegtuig een toestel was, dat met bruilofts gasten van een bruiloft te Dublin naar Engeland terugkeerde. VOOR WIE ER BELANG IN STELT. Te Bonn a. d. Rijn is de verloving gevierd van den oudsten zoon van den ex-kroonprins, prins Wilhelm v. Pruisen mtt Frl. Dorothea v. Salvlati. Prins Wilhelm is op 4 Juli 1906 geboren. Deze verloving heeft daarom opzien gebaard, em- dat zij niet in overeenstemming is met de voor schriften betreffende de „Ebenbuertigkeii", ofschoon prins-Wilhelm bekend is om zijn gevoel voor tra ditie. Sedert 1923 neemt de prins deel aan den natio- nelen weerbaarheid. Hij is tegenwoordig bataljons leider in de Stahlhelm. De bruid is gesproten uit een oorspronkelijk in Noord-Italie woonachtig adellijk geslacht, waarvan een tak ten tijde van Frederik den Grooten wegens geloofsredenen naar Pruisen uitweek. Sedert dien stond deze tak in dienst van staat en leger in Prui sen. Volgens de gelijkwaardigheidsbepalingen van de huiswetten der Hohenzollerns had de prins zijn keuze slechts kunnen bepalen binnen den kring zijner verwanten en onder de buitenlandsche prin sessen. Vooral tegen het laatste verzet de jonge ,De iSttroopery door Jan van Eamf. Er was Er was een houthakker, wiens beste vriend, een berucht strooper was. Op den avond van den dag, dat ile jachtop zieners een klopjacht op den strooper begonnen waren, zat onze houthakker in gedachten ver zonken bij het vuur. Van tijd tot itijd, nam hij1 de pook en porde verwoed in het luid knappende vuur. Nadat hij in enkele teugen een groot glas schui mend bier geledigd had, werd hij spraakzaam en begon aan zijn vrouw de wederwaardigheden van zijn vriend te vertellen. ,v Zooals ik je zeg, Anna, besloot hij, Arie was aan het stroopen in de bosschen aan den straatweg, toen hij plotseling gekraak van tak ken hoorde en daar stonden twee opzieners lop nog geen tien meter afstand van hem. Hij op den loop, dat begrijp je. zij pchter hem aan Hij aan het jennen en zij kern op de hielen, Eln loopen van je welste. Ze zijn nou al twee dagen achter hem aan en ze hebben hem nog niet. En ze zullen hem zoo gauw (niet vinden ook, voegde hij er lachend aan toe. Anna kwam een stap nader. "Waar zit hij vroeg ze nieuwsgierig. Waar of hij zitP Ja, dat zou je wel willen weten. Maar van mij zal je het niet hoo- ren. Als ik het jou vertel, weet morgen "het hee- le dorp het. Vraag dus maar niet verder. Anna toonde zich diep gekrenkt. Ik inerk wel, dat je niets meer om me geeft, pruilde ze. Eat was onzen houthakker toch wel wat ;al te kras. En hij besloot haar op |de proef te stel len. i Zou je het erg graag weten? plaagde hij, dn nam haar hoofd liefkoozend tusschen zijn grove handen. He, toe .vertel het nou, vleide Anna. -Zweer me, dat je het niemand zult over vertellen, beloof je dat? -Goed. Welnu, luister. Aan den Westkantj' van bet bosch ligt immers een weiland, daar staati een groote hooischelf i'n zooals je weel;. Ejn daar zit hij in. Die hooiberg is goed te zien van alle kanten en daarom komen ze vast nimmer op de gedachte hem daar te zoeken. Be eenige die het weet ben ik. En nu weet jij bet ook. Maar denk eraan, zeg tegen niemand iets, want als je het toch doetdus mondje dicht, zeide hij, weg gaande. De houthakker was nog niet goed en wel uit het gezicht of Anna vloog haar (een buur vrouw. Zeg Marie heb je het al gehoord van Arie Neen, vertel eens gauw, waar zit hij. Ja, maar je moet me beloven Üat je ,het aan niemand vertelt, hoor. Natuurlijk, ik zwijg als het graf. In een paar woorden deelde Anna het ge heim mede en met een verlicht gemoed ging zij weldra weer huiswaarts en aan haar werk. Een half uur later hield de bakker voor het huis van de buurvrouw stil. Toen hij weer weg wilde gaan, kon Marie het niet langer uithouden. Je bent niet erg spraakzaam vandaag en iaing zoo nieuwsgierig niet als anders. Als je wat nieuws weet, vertel dan maar op, antwoordde de bakker. 1Ik weet iets een^gs iets heel bijzonders maar het is een geheim. Eerst beloven 'Om er niet over te spreken? Goed hoor,' dat beloof ik. Het is over Arie, fuisterde zij. Ah, lachte d© bakker zij <zoekën hem overal, dat weet ik. Ze zijn al op verschillende boerderijen geweest, maar hebben niemand ge vonden. Marie die den bakker naar buiten gevolgd het geheele dorp, het geheim kende en niemand was dan ook verbaasd toen den volgenden dag drie marechaussees te paard het dorp binnenreden recht op dan hooiberg aan. Iedereen liep uit om niets te missen en allen waren benieuwd om te zien hoe het zou afloopen Hij stroopt al jaren en nog (nooit hebben ze hem te pakken kunnen krijgen, zei de een. Hij laat ze loopan tot ze niet (meer kunnen^ lachte de ander. Zeg liever, tot ze er mager van worden, zoo klonken de stemmen dooreen. De marechaussees sommeerden Arie om uit den hooiberg te komen, doch niets bewoog |en Arie verscheen niet. Toen begonnen de mannen der wet met 'hun sabels in den hooiberg te steken en te prikken. Een gemompel van protest steeg op. Een vrouw uit die menigte kreeg bijna een zenuwtoeval. O, o, mijn man ze steken mijn man dood, gilde zij. Het was de vrouw 'van den stroo per. f Op dat oogenblik verscheen de houthakker ten tooneele. Vreeselijke dreigementen rolden hem van de lippen, terwijl hij dreigend de vuist te gen kijn vrouw schudde. Door jouw schuld zal hij hangen, ze zullen hem oppakken en hem de boeien aanleggen mijn arme beste vriend, schreeuwde hij tegen de bevende Anna. O,, die arme Arie en ik heb het maar .een enkele maal verteld weende zij Ben keer is een keer te veel, kletskous, en je had beloofd het aan diemand te vertellen,, bulderde de houthakker woedend. O wat moet ik doen riep Anna wan hopig uit. In de verte waren de marechaussees nog al door druk in de weer met het hooi. Plots barstte de houthakker in een schater lachen jlos. Nou is het genoeg, riep hij uit, maak je nou maa rniet verder van streek, er is niets ge beurd. Hij zit heelemaal niet in den 'hooiberg. Dat heb ik alleen maar gezegd om je te laten zien, dat jullie vrouwen immers nooit je toond kunt houden. Beschaamd sloop Anna naar huis, onder het daverend gelach 'der omstanders. DE VOORJAARSCRISIS DER BLOEMEN. Evenals- de menschen maken ook de planten en vooral de kamerplanten in het voorjaar een moei lijken overgangstijd door. Het gebrek aan licht in den winter is wel geen feitelijke belemmering voor de ontwikkeling der bloemen, doch het kan toch daarop neerkomen, waneer men ze aan zichzelf overlaat en ze niet goed verzorgt. Voor de planten is n.l. het gebrek aan zonlicht al even ongunstig als de in den winter sterk wisselende kamertempe- rateuren. Juist onder fulke nadeelige levensom standigheden bestaat er gevaar, dat de wortels door ziekte worden aangetast, iets, waartoe ook andere invloeden soms nóg meewerken. Zelfs wanneer voor een gelijkmatige temperatuur is gezorgd, terwijl de plant den geheelen winter een plaatsje bij het raam gehad heeft, kan het nog wel gebeuren, dat er schade aan wordt toege bracht. Gewoonlijk is de reden, dat de plant on danks alle voorzorgen „kou gevat" heeft of dat de wortels ziek zijn geworden door de koude lucht, die van onderen door de reten der ramen naar binnen dringt. Als een plant weken of zelfs maan den achtereen aan zulke schadelijke luchtstroomen wordt blootgesteld, kan zij ziek worden, al heeft zij van nature een groot weerstandsvermogen. Ben duidelijk symptoom is het verwelken, dat heel gelei delijk begint, om dan des te sneller om zich heen te grijpen. Planten met een hoog watergehalte wor den hierdoor het meest bedreigd. Ook planten, die in den winter slechts weinig hebben geleden, kunnen in het voorjaar niet zon der een goede verzorging. Hoewel over het algemeen het verpotten en verplanten in het voorjaar zooveel mogelijk dient te worden vermeden, is het beslist noodzakelijk voor planten, die niet geheel gezond zijn. Ook wanneer de aarde in de pot veel van haar vroegere vruchtbaarheid verloren heeft of zelfs zuur is geworden, is verpotten noodig^ Dikwijls maakt de sterke wortelvorming het ook noodig om de plant in een grootere pot te zetten. In geen geval verzuime men, de deelen van het wortelstelsel die uitgedroogd zijn of in andere opzichten te wen- schen overlaten, zorgvuldig weg te snijden, omdat zij de verdere ontwikkeling van de plant in den weg staan. Voor het wegsnijden der wortels heeft men een zeer scherp mes noodig. Het weer is nu al zacht genoeg, om de potplanten een plaatsje in den tuin of op het balcon te ge ven. Voor de aardige versiering van balcons en vensterbanken met bloemen is het nu tijd. Toch moeten deze planten nog zorgvuldig behandeld worden; alleen dan heeft men de zekerheid, dat zij zich voorspoedig zullen blijven ontwikkelen. Ook de plaats, waar de planten komen te staan, dient met zorg te worden gekozen. Met name dient men ertegen te waken, dat zij komen in een hoekje van de tuin, dat voortdurend in de schaduw staat; dit zou al even schadelijk zijn als dat zij onafgebroken zijn blootgesteld aan den feilen zonneschijn. Om de oo planten te beschermen tegen ongedierte, late men was, wees iin de richting van de weide en fluis- den onderkant der potten niet rechtstreeks in aan- terde haastig een paar woorden waarop de bak- I raking komen met den grond. Er moet in den ker vertrok jom in ieder huis, waar Hij brood grond een kleine holte blijven, zoodat wormen en moest afleveren 'tegelijkertijd het geheim van j allerlei ongedierte niet bij de planten kunnen ko- Anna te vertellen j men. Deze holte is ook noodig om het water zonder Hjj was er zoo van vervuld, dat (des avonds I bezwaar te laten wegvloeien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6