Nieuwsblad v. Moll j\r oorderkwartier Oe Willem de Zwijger herdenking in den lande. DINSDAG 25 APRIL 1933 42e Jaargang Huiduitslag NO 48 TELEFOON INTERCOMMUNAAL Nr. 58 NIEUWE n a LiiuEBiJKKK courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG o ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per S maanden 1.18. Uitgave: firma H. KEIZER - .8edactenr J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. AD VERTE NT IEN Van 1a rtgels .o vent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAK PLAATSRUIMTE. Overal in den lande is de geboortedag van Prins Willem I op feestelijke wijze gevierd. In Amsterdam zongen 14000 schoolkinderen de Koninklijke familie toe. Op de Dam waren duizen den verzameld om hiervan getuige te zijn. In de herdenkingsbijeenkomst In het Concertge bouw stelde Dr. H. Colijn de beteekenis van Prins; Willem van Oranje in het licht. Het toonkunstkoor*, verleende aan deze herdenking zijn medewerking. Minister Ruys de Beerenbrouck schetste Willem van* Oranje als staatsman. In de Residentie werden kransen ook een van de Koninginmoeder op het graf gelegd. Ook in an-, dere plaatsen Groningen, Haarlem o.a. heb ben feestelijkheden en herdenkingssamenkomsten plaats gehad. Op wensch van den commandant van den Helder waaide van het gebouw van den Bond van minder marinepersoneel de Vaderlandsche drie kleur. Ook in de kerk te Dillenburg, op historischen bodem dus, heeft in verband met de herdenking een bijzondere godsdienst oefening plaats gehad. In Alkmaar wordt den grooten Zwijger vandaag herdacht. Van middag hebben de schoolkinderen feest gehad, en vanavond wordt een concert in de groote kerk ge geven. De (herdenking hier. Vooral in Broek op Langendijk werd gisteren druk gevlagd. Velen hadden zich met Oranje getooid, en de schoolkinderen droegen een fleurige Oranjesjerp. Het hoogtepunt van den dag hier was wel de sa menkomst in het L.G.C. gebouw-waarvan wij 'het verslag hier laten volgen: Broeit op Langendijk huldigt den „Vader Hes Vaderlandsch" op treffende wijze. Wanneer op dezen avond toegang geheven was, zouden wij willen zeggen: „Een uitverkocht huis". Het toch niet kleine gebouw van de L.G.C. was stampvol, want velen, zeer velen hadden aan den oproep tegenwoordig te zijn gevolg gegeven. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den Edelachtbaren heer Burg. Slot, verschillende heeren Predikanten, Raadsleden van Broek op Langendijk, den gemeentesecretaris, den secretaris van de L.G. C., den heer S. de Boer, en anderen. Ook de jeugd was sterk vertegenwoordig. Nadat het chr. Fanfarecorps „Advendo" met een fiksche marsch, de Wilhelminamarsch een begin aan dezen avond gemaakt had, hield de Edelachtbare heer P. Slot, Burgemeester van Broek op Langen dijk de Openingrede. Spreker zeide, dat het hem een genoegen was, aan de uitnoodiging van de Oranjevereeniging ge volg te geven. Spreker meende dat de Oranjever eeniging op een goed pad was, omdat de Minister reeds in Januari daartoe geadviseerd had. Ds regee ring heeft hier een aanwijzing gegeven, welke te waardeeren is. Er is alle reden den Prins van Oranje te herdenken, en zijn daden te gedenken. Aan hem is veel te danken. Reeds op school werd het ons geleerd, en in de laatste maanden is er dan wel zeer veel geschreven over den Prins. Nader wijdde spreker uit over de beteekenis van Willem den Zwij ger voor ons vaderland, waarvoor hij goed en bloed veil had. Hij was de man van godsdienstvrijheid en zelfs in zijn sterven heeft hij voor ons land gebeden. Spreker noemt het verheugend dat zoovelen den vlag hebben uitgestoken en dankte al diegenen die tot het welslagen van den avond zich beschikbaar hebben gesteld. Vervolgens zong men staande twee coupletten van het Wilhelmus. Rede van den heer de Graaf. De heer de Graaf, hoofd van de Openbare School, dankte den Burgemeester 'vodr zijn vriendelijke woorden en behandelde in korte trekken den oor zaak van en de jaren vóór den tachtig jarigen oor log. Om het ontstaan van den tachtigjarigen oorlog en de groote rol van den Prins te begrijpen is het noodig een blik te slaan in de eeuwen daarvoor. De eerste oorzaak is wel het leenstelsel en het stelsel van belastingbetaling, dat tot verbrokkeling van vorstenmacht leidde. Het laatste geschiedde door de z.g. „beden", een niet-verplichte belasting, die tot allerlei voorrechten van de steden leidde. Tegenover deze verbrokkeling beraamde de Bour- gondische vorsten plannen om weer tot absolute I macht te geraken. In Spanje gelukte dit, maar nadat Karei V hier eerst wel succes had, leed het later I schipbreuk. Philips II regeerde anti-nationaal en joeg den Nederlandschen adel tegen zich m net I harnas. Zoo kwamen de drie oorzaken, schending der privilegiën, achteruitgang der edelen en later de strijd tegen de harvorming. Philips wachtte sleahts op een gelegenheid de vrijheid te beknottpr Onze leiders waren Egmond, Hoorne, °ude Ne- I derlandsche geslachten en de vreemdeling Wille van Oranje, die hier rijke goederen bezat en door I Philips gevreesd werd om zijn macht. Spr.ging verschillende feiten en gebeurtenissen van den prins I na, geboorte, jeugdjaren en het feit. dat na overlijden van zijn neef Rene van Chalons de go deren van deze o.a. de Baronie van Bacon aan Willem van Oranje kwamen. Karei V stelde voor opvolging echter de eischen dat def Loth^sche Prins Willem Roomsch zou worden eni aan net Spaansche Hof zijn opvoeding zou ontvangne. DiD geschiedde en leefde aanvankelijk het gewone leven van jong edelman. Tijdens een verblijf aan het Fransche Hof werd het hem echter duidelijk dat Frankrijk en P J plannen smeedden het Nederlandsche P Anna tisme te vernietigen. Door zijn huwelijk m t van Buren werd de Prins nog rijker.Spreker ging nu de vier huwelijken van den Prins na, en geschiedenis van zijn kinderen. Op aandringen van den Prins gftsi0ten hekeinde compromis der lagere edelen g waarna kort daarna consistorién S«vorm tot verdediging van het nieuwe geloof, hoofdzake lijk door de weifelende houding van de Landvoog des, als gevolg van opgehoopte energie kwam de beeldenstorm. In breede trekken ging spreker nu de verdere geschiedenis na. Door de Dreigende ge varen week de Prins uit naar Duitschland om hulp te krijgen van zijn familie. Alvh komt met strengt opdrachten, en werd alle macht aan het volk ont nomen. Egmond en Hoorne vielen. De zelfstandige macht van de steden moest verdwijnen, maar in het noorden slaagde Alva niet. Eerst uit eigenbelang. Als grootgrondbezitter, later uit overtuiging schaar de Prins zich aan het hoofd der opstandelingen. Hij werd de grondlegger van de democratie.Daarom kunnen alle Nederlanders, onverschillig van welke richting ook, hulde aan dezen vrijheidsheld betui gen, die goed en bloe'd, vrouw en kind en zelfs eigen leven voor het vaderland opofferde, toen hij viel door den kogel van-Baltthasar Gerards. (Daverend applaus). Muzikale en vocale afwisseling. Vervolgens zong lie 'christelijk gemengd koor Hallelujah" onder leiding van den heer Paul Kok drie nummers, De morgen, van Fred. J. Roeske; Lichtgeflikker van Leo Mens en O, gulden Hoofd, van Jac. Bonset, welke op hoogst verdienstelijke, wijze vertolkt werden. Het koor beschikt over voor treffelijk materiaal èn heeft in den directeur een rustig leider met onmiskenbare talenten. Het fanfarecorps speelde nu onder leiding van hun dirigent den heer J. van Kalken eenige vader landsche liederen welke door de jeugd dapper wer den meegezongen en gaf daarna een vlotte vertol-» king van „Paix et Labeur", Ouverture van O. Fils- fils. Het besloot zijn optreden weer met een fiksche marsch, de Caecilden marsch van A. S. van Leest.- De muziek klinkt in het gevulde gebouw bijzon der goed Rede van den heer Ytsma. Deze spreker merkte op, dat het misschien wat ironisch is eendrachtig den Vader des Vaderlands te eeren, terwijl e zooveel tweedracht heerscht. Er zijn er velen die de nagedachtenis van den Prins verguizen. Oranje heeft gemaakt ons land tot wat het nu nog is. Gelukkig zijn er nog velen die heden de geliefde Oranjekleuren dragen. Oranje en Neder land komen samen, en buiten God is er geen macht, die ze kan scheiden. Oranje heeft gestreden voor alle volken der wereld; voor gewetensvrijheid en godsdienstvrijheid. Hij was een internationale figuur. Willem de Zwijger vraagt echter geen hel- denvereering want alles heeft hij gehad, liefde en verguizing. Hij vraagt echter alleen „Kent gij mij," en „begrijpt gij mij". Kent gij de redenen, waardoor ik gedaan heb wat ik heb gedaan? En dan ziet spr. den Zwijger, den man die moest, omdat God het hem ingaf, en zoo werd hij een met ons. Oranje stierf, maar zijn gebed was opgestegen tot God, en God bleef. Als Oranje niet geweest was, waren wij onze zelfstandigheid kwijt, dan waren we misschien Duitschers, Fransc'nen of Spanjaarden Deze dag kan voor ons volk een middel, zijn, zich de groote daden der vaderen te herinneren, en de geestkracht weer op wekken. Zoo kunnen we enthousiast het Wilhelmus van Nassaue, de ver- trouwenspsalm van het geloof zingen, die krachtiger is dan de zwaarste kanonnen kunnen zijn. Spreker toode nu aan hoe de komst van Oranje was een lichtende ster aan den donkeren hemel, en schetste het ontzettend moeilijke werk in de eerste dagen van den strijd; en hoe het onbeperkte Godsvertrouwen van den Prins een voorbeeld van beschamende berusting was. Niet tegen den Koning maar tegen Alva's dwingelandij ging het, het was een strijd voor de democratie. Oranje werd de held der geloofs; het zaad uit zijn prille jeugd had wor- telgeschoten. In het Wilhelmus heeft de Prins ahes neergelegd, wat hij te zeggen had, en er in uitge sproken zijn wensch de Kerk Gods en het volk te dienen. De heer Ytsma las nu het geheele Wilhel mus voor, waaruit dit duidelijk blijkt. Spreker hoopte, dat in dezen toestand van chaos en razernij Oranje en Nederland voor elkaar zullen bidden. Onze Koningin zei de spreker, moeten wij eeren als een waardige nazaat van den grooten Willem volgd werd, verwierf een luid applaus. Gezongen werd nu psalm 25 vers 10, waarna het fanfarecorps een tweetal koralen ten gehoore brHet christelijk mannenkoor ,„De Lofstem" onder leiding van den heer Paul Kok zong nu achtereen volgens „Wilt heden nu treden", Domino Salvum Fac en „Het Geuzenvendel op den thuismarsch. Het gebodene stond óp zeer goed peil. Vooral het tweede nummer kreeg een goede vertolking, terwijl het laatste een waardig en op den avond toepas selijk slot van dit optreden vormde. Sluitingswoorden. Met eenige woorden van dank aan de beide spre kers de muziek- en zangvereenigingen en de op merking dat het feest op zeer sobsre en weinig kostbare wijze gevierd is, sluit de Edelachtbare Heer Slot deze zeer geslaagden bijeenkomst. Aan den uit gang werd gecollecteerd ter bestrijding van de kosten van dezen avond. C. Euii' welke genegen was het voot 10 procent miitder te doen dan het vorige jaar. Ijte huur vain de plukkisten en sorteermachine zalfeog nader onder de oogen Worden gezien. j De prijs der pootjesbakken is nog niet bekend j Deze zal door het Centraal Bureau vastgesteld I women, opdat overal de prijs hetzelfde is. De •veiling zal deze weer inkoopen, terwijl het te- veols noodzakelijk gevonden werd ook oen aan tal tien ponds bakjes aan te koopen, daar deze voctral in het begin nogal veel gebruikt worden De ftomaten zullen echter in de groote pootjes bak gepresenteerd worden. 'Opgave werd gevraagd van het kwantum steen kool wat gebruikt is en nog zal worden gebruikt i'til het seizoen 19321933 tevens welk soort en waar ze vandaan komen. (ppgemerut werd dat het kwantum steenkool hetwelk in Nederland in den tuinbouw wordt ge bruikt) zeer belangrijk is, hetwelk misschien nog kan dienen als onderhandelingsobject. Door de leden werd er nog uitdrukkelijk op gelezen om toch vooral goed te letten op de kwaliteit. Yoorzitter zegt dat de uitvoering in goede 'hadden is, zoodat dit rustig aan hem toever trouwd kati worden. Spreker hoopt verder dat de tomaten een loo- nendem prijs op mogen' brengen, waarna sluiting vólgde. 1 de vergadering zich voorloopig tot uitstel be palen. 6e. Ovejlmamo sociale lasten door den Staat en afschaffen van grond en parsoneele be- lastilng en deze te heffen naar inkomen en vermogen. De heer Bobeldijk wil tot dit idoel met hand teekeningen requesteeren. Er moet veel sterker actie komen. 7e. Directe vrijstelling van hen die onmach tig zijn deze te betalen. Hiervoor zal met alle kracht geageerd wor den. I i Aangehouden punten van de Jaarverga dering. a. Voorstel afd. Beemster tot het versprei den van een vlugschrift aan den geheelen Nederlamidscben tuinbouw. De heer Hink vraagt hoe dit gefinancierd zal worden. Dte voorzitter zegt, dat het hoofdbestuur dit luiet mogelijk acht, hoewel het de noodzaak in ziet. i i D|e heer Bakker vindt de circulaires vooral in de steden een propagandamiddel en meent dat andere organisaties hier aam. zullen medewerken. Do heer Groet zegt, dat de bedoeling van de Beemster is de oorzaak vast te leggen, het kapita lisme enzoovoort. De voorzitter kan dit niet aannemen. Plaatselijk ISieaws Broek op Langendijk. Vergadering van tomatenkweekers in het be taal kantoor der L.G.C. onder leiding van den heer de Boer, welke in zijn opening memoreert het beginnen te kweeken, het sorteeren op groot te en kwaliteit en het veilen van tomaten. Spr. achtte het een geluk dat dit alles zoo goed is aangepakt en dat de kweekers collectief hun to- mateu hebben laten sorteeren en veilen. Besloten werd op het oude pad, betreffende sorteeren en veilen voort te gaan, terwijl de uit voering wederom werd opgedragen aan den heer Oudkarspel. Jpe neutrale bond van Boeren, Land- en ;Tuin bouwers vergaderde Zaterdagavond in net lok ral van den heer C. Vis te Oudkarspel. Voorzitter d.e Iheer xiaan. De opkomst was vrij ;goed. Do voorzitter hoopt lat de bespreki-igen van aaiïgenamea eu zakelijken aard zullen zijn. Spr. wijdteen kort woord aan den huid Lgen'toestand. Hef gaat niet goed en de weinige lichtpunten do'. r ons nog het hart vastnoudeu. Men (kan niet te pessimistisch zijn. Een lichtpuntje kan zijn de geest in Amerika waar een poging gedaan wordt het vrije ruilverkeer te herstellen. Het zijn echter visioenen en het duurt altijd beer lang voor deze verwezenlijkt worden. De voor stellen van het hoofdbestuur beoigen alle maat regelen, voor de naaste toekomst, om het hoofd boven; water te nouden. De vergadering heeft zich met ernstige kwes ties bezig te houden. Reclames steunwet 1932 blijven on oe antwoord, en voor 1933 zal het {wel licht weer zoo gaan. Een en ander (wordt gewe ten aan de zwakke Tweede Kamer. Men heeft de leden gewezen op de vele fouten van de wet 1933. In de Kamer zei men thans algemeen dat net tekort was. In 1932 is ondanks aetie weinig, bereikt. Echter is er een góede zaak ge komen, het organisatiebesef van de tuinders, die gaan voelen dat aansluiting bij den Neutralen Bond noodzakelijk is. Spreker hoopt nu op een betere volksvertegenwoordiging, die drang op den minister zal uitoefenen. De N. B. moet blij ven ageeren en de regeering ervan overtuigen dat de tuinbouw aan het einde is. WiÈggg Notulen worden onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Bespreking Congres. Ie. Grantieloon f 18, te verdisconteeren in de steunwet 1933. (Hoofdbestuursvoorstel.) Op een vraag van den heer Bakker licht voorz. toe, hoe het bestuur zich dat voorstelt, hierbij volgend de berekeningen van het plan Lovink, met andere cijfers. Het loon is bedoeld voor arbeiders en ondernemers. vergadering kan zich hiermede vereenigen, nadat gewezen is op de wenschelijkheid deze loonei! dan ook inderdaad uit te betalen aan de arbeiders) als norm voor den minister. 2e. silaatslrypotlicekbain!k met rentevoet ge lijk aam de Rijkspostspaarbank. Dia vergadering "kan zich hiermede vereenigen maar acht het wenschelijk dat een en ander via de Boerenleenbank gaat. 3e. wettelijke bescherming tegen gedwon gen: verkoop. De f/iergadering is van oordeel dat dit oen der belangrijkste, zaken is, waarvoor de Neutrale B. dient te strijden. '4e. Verlaging van rentetype. Een adres aan de Boerenleenbank had een nega tief resultaat. De centrale in Utrecht kon geen initiatief nemen. Slechts een wettelijke bepa ling kan hier wat aan doen. Die vergadering dringt op actie aan. 5e. actie voor moratorium van schulden en adhaesiebctnigimg aan hem die daarvoor ageeren. De vergadering staat sympathiek tegenover een wettelijk uitstel van betaling van schulden. Die heer BORST, zegt dat schrapping van schulden ook een punt van actie moet zijn, en heeft o.a. het oog op de kerkelanden te Oud- karspel. Met het oog op practisch resultaat wil Wasch de aangedane plaatsen met warm water en 1 urolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat l'urol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig Is. Die heer Borst voelt meer voor intense pro vinciale propaganda. De afgevaardigden krijgen vrij mandaat, met opdracht het idee van den heer Borst naar voren te brengen. b. Voorstel Wijldidnies voor de Ontwaking oen redacteur te benoemen. Die vergadering wenscht den huidigen toestand to handhaven. c. Voorstel afdeclimg Wijdlemes een goed be ginselprogram samen te stellen. Die heer de Boer meent dat een beginselprogram samenwerking met andere organisaties bemoei lijken zal. De heer C. Borst meent, dat de naam Neutrale Bond, waar plaats is voor iedereen, een bepaalde politieke richting uitsluit. Dfe afgevaardigden krijgen opdracht tegen te stemmen. D|e heer Bakker zegt dat een aangehouden voor stel van Oudkarspel niet op de agenda van net congres staat. Het bestuur had daartoe geen recht. De afgevaardigde krijgt opdracht hier in Hoorn over te spreken. Het betreft hier gelijke werkloozenuitkeering voor stad en platteland. De heer Kalverdijk merkt op dat vau arbeiderszijde opgemerkt is, dat de Neutrale Boud zich met deze kwestie heeft te bemoeien. Verkieziinig: van twice afgevaardigden. Uit het bestuur wordt gekozen de heer C. Borst en uit de leden de heer A. Bakker. De heer Borst zal er in Hjoorn den nadruk op leggen dat! niet de leden van het B. C. oorzaak waren van de mislukte vergadering in Alkmaar. Ingekomen stukken De diaconie deelt mede dat 50 procent reduo- tie op landhuur zal worden verleend. Het college van kerkvoogden reduceert 20 pro cent over 1932 en is» bereid voor 1933 te onder handelen. Dlei heer Borst zegt als notabel te hebben te gengestemd als zijnde te laag. Heti B. A. reduceert 20 procent. De heer IJf brengt verslag uit van een gecom bineerde vergadering met tuinbouworganisaties en' arbeiders besturen om te komen tot een oollec tief contract. Op deze vergadering was men van oordeel dat deze contracten door de tuinbouworganisaties oenandeld moeten worden. Rondvraag. Be heer Vlug wil actie voeren voor verkleining va;n de verstrekte credieten van rijkswege. - De heer P. Wijn meent dat deze last momen teel niet drukkend is. Landhuur eu kunstmest e'n de fiscus zijn lastiger. De afgevaardigden zullen het punt ter sprake Na nog eenige opmerkingen volgde sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1