OUD NIEUWS. Onschuldig verbannen. Binnenland HET KABINET BiUYS STELT ZIJN PORTEFEUILLES TEE BESCHIKKING. Het kabinet heeft onder dagteekening van 25 April de portefeuilles ter beschikking van H1. M. de Koningin gesteld. H. M- heeft de beschikbaarstelling in over weging genomen en dén heeren Ministers ver zocht» zich inmiddels met de behandeling en af doening zoo mogelijk van de loopende zaken te blijvén belasten. CONTROLE OP RADIO-UITZEND IN- GEN NAAR, INDUE. Bij beschikking van den minister van Water- stata is een propaganda-commissie voor radio uitzendingen naar Ned.-Inüië ingesteld. Voor zitter van deze commissie is de heer H. van Boeyen, die ook voorzitter van den Radioraald KONINKLIJKE ONE EjRSC HEID ING EN Bevorderd totl groot-officier in Oranje-Nas- sau-orde jhr. mr. A. Roëll, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, voorzitter van het UIT- voerend Comité voor viering van het vierde Eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje en is benoemd tot ridder in de Orde Ne- derlandschen Leeuw mr. G. L. de Vries Peijens, kantonrechter te Amsterdam, secretarie van dit comtié. 'sRLJRS SCHATKIST. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp, maatregelen in verband met dé invoe ring van een centrale boekhouding voor den dienst) van 'sRijks schatkist bij het departement van financien. Inzonderheid na het inwerking treden der comptabiliteitswet op 1 Januari 1929 is het ge mis van zulk een centrale boekhouding gevoeld en nu een boekhouding verkregen is, 'die alle deelen van 'sRijks geldelijk beheer omvat, komt het gewenscht voor, art. 26 der comptabiliteits wet zoodanig aan te vullen, dat naast de daar genoemde boekhoudingen ook deze centrale boek houding een wettelijk karakter verkrijgt. PRENTBRIEFKAARTEN DER SPOOR WEGEN. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoor wegen er toe overgaan een serie van 4 ansichts- kaarten uit te geven waarop in kleur de vier nieuwste types van zware locomotieven zijn aan gebracht. De belangstelling, die er bij het publiek, in zonderheid bij de jeugd bestaat voor onze N. v- locomotieven, was aanleiding tot dit plan. De kaarten, die er bijzonder goed verzorgd uitzien, zullen van 1 .Mei a.s. af aan alle kios ken der AKO te Amsterdam en der firma Bruna zoowel op de stations als in verschillende ste den, voor enkele centen verkrijgbaar zijn. Blijkt het, dat deze kaarten gretig aftrek vin den, dan is de kans groot, dat de N. (5. ook nog eens nadere series zullen beschikbaar stellen, OPHEEFING VAN EEN TRAMLIJN. Bij brief van 4 April 1932 richtte de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zich tot Ged. Staten met verzoek medewerking te verleenen tot staking van den dienst op het baanvak' Warmenhuizen—Schagen van de tramweg Alk maar— Schagen, welke 't eigendom is van de N. VNoorderstoomtramwegmaatschappij te Alk maar, doch geëxploiteerd wordt door de Neder landsche Spoorwegen krachtens 15 April 1911 gesloten contract. Ged. Staten hebben zich in beginsel tot me dewerking bereid verklaard. Dia minister van Waterstaat zegde de mede werking eveneens in beginsel toe en verklaarde daarbij, dat zoolang door andere schuldeischers van de Noorderstoomtramwegmaatschappij geeft terugbetaling van gelden zal worden geëischt, dit ook door het rijk niet zal geschieden. Van het indertijd door de provincie voor den aanleg van dezen tramweg verstrekte rente- looze voorschot ad f165,000 werd in de jaren tot en met 1924 door de tramwegmaatschappij FEUILLETON „Ja, mylord is zeer goed," zeide hij; „hij is zwak en verwend en niet in staat om in zijn eigen onder houd te voorzien. Wanneer het meisje zich bekend maakt en hare aanspraken laat gelden, dan is hij verloren. Maar daar valt mij iets in," ging hij op een anderen toon voort. „Het meisje moet met eenige zending hier zijn gekomen. Hare eigen moe der weet niet wie zij is. Welnu, waarom maakt zij zien niet aan haar bekend? Dat is eene vraag voor u, Jean." „Deze is zoo gemakkelijk te beantwoorden, dat het mij verwondert, hoe je ze kunt doen. Lady Wolga mag niet weten, dat haar echtgenoot haar vroegere echtgenoot nog leeft. Wanneer zij het wist zou zij hem verraden. Lady Wolga zal den te- genwoordigen markies huwen, en zooals van zelf spreekt, vertegenwoordigt het meisje de belangen van haar vader." „Je hebt gelijk; zij is bepaald gekomen met de overtuiging, dat haar vader onschuldig was aan de misdaad, waarvoor hij veroordeeld werd en wil be proeven bewijzen voor zijne onschuld te vinden." „Maar, hij was schuldig, Pierre; daaraan kan niet getwijfeld worden." „Ja, hij is schuldig," zeide Pierre ruw. „Het ge recht heeft hem veroordeeld. Ik zelf heb zeer be zwarende omstandigheden tegen hem ingebracht en •jn totaal een bedrag van f 7,658,65 terugbe taald, terwijl het restant ten bedrage van f 157,341,35 krachtens de gestelde voorwaar den, bij staking van den dienst op het gedeelte Warmenhuizen—Schagen dadelijk opeischbaar is. Het zal zoo schrijven Ged. Staten aan Prov. Staten echter duidelijk zijn, dat, indien van dit recht gebruik zou worden gemaakt, ook het nog overblijvende gedeelte van de tramlijn Alk maarWarmenhuizen zou moeten worden op geheven, hoezeer dat zeker nog in een behoefte voorziet en naar 'het oordeel van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en dat van het bestuur van de tramwegmaatschappij nog vol doende levensvatbaarheid bezit en op rendabele wijze) zal kunnen worden geëxploiteerd. Ton einde zulks te voorkomen, stellen. Ged. Staten voor hun college te machtigen niet tot opeisching van bovengenoemd nog niet tot op- eisching van bovengenoemd nog niet afgeloste gedeelte van het door de provincie verstrekte rentelooze voorschot over te gaan en voor de terugbetaling van genoemd bedrag dezelfde re gelen vast te stellesn als die, welke zullen gel- idefn ten aanzien van het restant van 't door het Rijk verleende rentelooze voorschot ad f 316,880,95. THEORIE EN PRACTIJK. De Amsterdamsche wethouder de Miranda en het verkiezingsgekladder. De N. R. Ct. deelt mede: Men weet, dat de soc.-democraten in den Amster- damschen raad, met behulp van de Vrijz. Demo craten, het plak- en klodderverbod verwierpen Dezer dagen heeft wethouder de Miranda daar van de onaangename gevolgen, om zoo te zeggen aan den lijve, ondervonden. Vlak voor zijn deur op het trottoir werd een aanbeveling voor een andere politieke partij geschilderd. En wat deed de heer de Miranda? z Liet hij die verkiezingsreclame ongemoeid? Neen, zijnerzijds werd eerst getracht, de schil dering te verwijderen, en toen dat niet gelukte, riep hij de hulp in van Publieke Werken en deed hij de straategels omkeeren! Theorie en practijk gaan niet altijd samen. In een zevental vragen aan B. en W. hebben de raadsleden Barnhard en Brulnsma inlichtingen ver zocht en o.a. gevraagd op wiens kosten Publieke Werken zijn hulp verleende en, indien B. en W. toestemming gaven tot het verwisselen der tegels, waarom zij er dan niet toe zijn overgegaan verkie- zipgsreclame van andersdenkenden voor de kerken en religieuze gebouwen te.doen verwijderen. Nieuwstijdingen BLOKKER. Aan de veiling alhier werden de eerste vroege aardappelen aangevoerd, welke tegen een prijs van f2430 werden verkocht. DE NOOD IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW. Sommige eigenaars van tuinbouwgrond in West- Friesland geven geld toe aan den gebruiker, opdat het niet braak zou blijven liggen. schadevergoeding geeischt. De vader der beidé gebroeders Kersten, die zooals men weet in de Annadaalsche bosschen zijn doodgeschoten, heeft, naar ,,De Telegraaf" weet te melden, een eisch tot schadevergoeding bij de Rechtbank te Roermond ingesteld tot een bedrag van f 8000 tegen jhr. Van Aeffer- den, burgemeester van Geulle en eigenaar der Annadaalsche bosschen te Echt en tegen den ge wezen jachtopziener. Die jachtopziener en zijn zoon werden destij(ds resp. tot vijftien en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. NA EEN WOORDENWISSELING. Dinsdag heeft de maréchaussee te Amstelveen in samenwerking met de gemeentepolitie uit Wil ms, in laatstgenoemde gemeente gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht den arbeideF W. H., woonachtig te WiLnis. W. H. had in den avond van Zondag jl. iemand uit Bovenkerk op den openbaren weg te Am stelveen een zevental messteken toegebracht, na dat hieraan was vooraf gegaan een kleine woor denwisseling en een aanrijding met de fiets. Verdachte heeft nog niet bekend de daad ge pleegd te hebben. Een zijner broers die bij het misdrijf aanwezig was, heeft echter een verhaal omtrent het gebeurde verteld. zou nog meer hebben kunnen zeggen." „Je mocht lord Mont-Heron niet lijden." „Neen!" siste Pierre tusschen zijne op elkander geklemde tanden. „Ik haatte hem het was een afkeer waarvan ik mij geen rekenschap kon geven, en hij haatte mij eveneens. Iedereen hield overigens van hem. Hij was als een vorst onder zijn volk en ik werd alleen door hem geduld." „Hij behandelde je echter niet als een dienaar; zelfs voor een bedelaar, die aan de deur kwam, was hij vriendelijk." „Maar hij beproefde zijn broeder over te halen mij uit zijn dienst te ontslaan. Hij wantrouwde mij van het eerste oogenblik dat hij mij zag en ik haatte hem en mijn heer eveneens. Beiden zijn vervloekt!" en hij voegde er nog eene verwensching bij, die het meisje in hare schuilplaats deed beven. „Hij on schuldig!" en de bediende lachte. „Hij was schuld - dig en ik zal hem nog aan de galg zien! Ik zal politiedienaren naar Griekenland zenden om hem gevangen naar Engeland te brengen! Heeft hij je herkend?" „Dit bleek niet, ofschoon hij mij zeer wantrouwend aankeek, wat mij niet beviel. Hij scheen op zijne hoede te zijn en sprak weinig. Hij was echter éven beleefd als vroeger. Ik wachtte mij wel iets te laten blijken; maar toch is he mogelijk da hij mij her kend heeft. Een mensch die geheel afgezonderd leeft en géene nieuwe gezichten onder de oögen krijgt, moet steeds die, welke hij jaren geleden ge zien en gekend heeft, in de gedachte hebben. Neen, Pierre, hij heeft mij niet vergeten en wat er lp ter volgde bewees dit volkomen, 's Middags zag ik liem, en 's nachts vluchtte hij reeds naar het gebergte. Ik wachtte enkele dagen doch hij keerde niet terug". „Dat. is een bewijs dat hij Je herkend heeft. Is - DE „AUFWERTUNGS" ZAAK. Notaris Mr- L- M. te Amsterdam die door het Amsterdamsche Gerechtshof wegens valsch- heid in geschrifte meermalen gepleegd, daarbij gebruikmakende van middelen hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staandp, is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met af trek van de geheele preventieve hechtenis, wélke eveneens drie maanden bedroeg, is van dit arrest in cassatie gegaan bij den Hoogen Raad der Ne derlanden. HEVIGE BOSjCHBRAND'. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur brak brand uit in de Leutherbosschen op Diuitsch gebied in de onmiddellijke nabijheid van Venlo. Door de'n hevigen wind aangewakkerd woedde ie brand weldra over een oppervlakte van ruim 100 H.A. Onmiddellijk werden toen de militairen uit het garnizoen, de gemeentepolitie, de brandweer en marécphaussee en een groot aantal gemeente arbeiders uit Venlo gerequireerd. Het vuur breidde zich zoo snel .uit, Idat ook de bosschen, toebehoorende aan de gemeente Venlo gevaar liepen door het vuur aangetast te wor den, hetgeen echter na veel moeite voorkomen kon worden. Tegen twee uur was men het vuur eindelijk meester. Meer dan 100 H.A. bosch en heide gingen in de vlammen verloren. Het ver brande is voor het grootste gedeelte eigenldojm den gemeente Leuth. WORDT MEN NOOIT WIJZER Een veehandelaar uit Kralingen vermiste ver leden Maandagavond, nadat hij een bezoek had gebracht aan een vrouw te Rotterdam, een por tefeuille met een inhoud van f2150, Dte vijf-en-dertige-jarige vrouw is aangehouden. Een dierenbeul. Dte gemeentepolitie heeft proces verbaal op gemaakt tegen een arbeider te Balk, wegens het laten verhongeren van drie koeien. Reeds gedu rende een paar weken hadden de arme dieren geen voedsel ontvangen. Twee van de drie koeien moesten worden afgemaakt. Dé derde zal men trachten in het leven te houden. Armoede zal hieraan wel niet vreemd zijn, maar ondanks dat is voor deze dierenkwelling geen verschooning te) vinden. Een nieuw bezoldigingsbesluit. Bij K.B. is met ingang van 1 April jl. voor de burgerlijke en militaire rijksambtenaren en he+ personeel bij lager, nijverheids en landbouwonder wijs, hetwelk, geen rijksambtenaar zijnde, niet temin bezoldigd wordt naar door of vanwege K B. vastgestelde regelen, het volgende bepaald 1. Bij de uitbetaling van belooning voor be volen dienst of arbeid, die buiten de gewone werktijden valt, wordt daarop, voor zooverre deze beloóning ingevolge de desbetreffende rege lingen of voorschriften geschiedt naar de bezol diging of het voor den ambtenaar geldende tijd loon een korting toegepast van 10 ten honderd. 2. als de bezoldiging of het voor den ambte naar geldende tijdloon dient daarbij te worden aangenomen, de bezoldiging of het tijdloon vast gesteld bij of afgeleid uit de voor den ambtenaar geldende bezoldigingsregeling, zonder daarbij in aanmerking te nemen de korting, bedoeld bij het K.B. van 29 Diecember 1931, zooals dit is gewijzigd bij K. B. yan 24 December 1932. Déze korting blijft achterwege, indien en voor zoover de belooning betrekking heeft op dienst of arbeid, verricht voor 1 April 1933. Hij wist van niet9. De arrestatie van den leerling machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen, A. C. S„ die, naar reeds gemeld is, te Emmerik door S. A. mannen van zijn machine werd gehaald, blijkt thans, zich eenigszins anders te hebben toegedragen dan men uit de eerste berichten zou opmaken. Naar S. aan De Telegraaf mededeelt, heeft hjj vorige week op het stationsemplaoement te Eimmjerik een pamflet gevonden, dat in het Duitsch was gedrukt en waarvan de titel wees op anti fascistische strekking. S. kent de Diuitsche +aal niet en gaf daarom het geschrift aan een Duitschen collega om dezen te vragen wat er in stond. De Duitscher verzocht het papier te mo gen behouden. Dinsdag jl. maakte «2. zijn volgende reis naar jammer dat Je gelaat hem waarschuwde om zich in acht te nemen." „Zijn volk zeide mij, dat hij zijee bezittingen ver kocht en het geld reeds ontvangen had. Hij kan zich gemakkelijk in het gebergte verschuilen even als de baandieten, en zijne vervolgers trotseeren." „Hij kan de Grieksche regeering trotseeren de bandieten doen dat ook maar dat gaat niet met de Engelsche. Zij zal den veroordeelde van Grie kenland opvorderen, de bandieten zullen hem hel pen zoeken en hem uitleveren ter wille van de be looning, die op zijn hoofd is gesteld en jij. en ik zullen hem nog zien handen, Jean. Nog heden laat ik het aan het ministerie bekend maken!" „Hij correspondeert immers met zijne dochter." „Ik zal de post bewaken. Ik zal eiken brief die komt en gaat eerst nazien. Ik zal de jonge markie zin scherp bespieden." „Wat moet je lord Stratford Heron toch haten," zeide Jean; „hij bewees je nochtans een goeden dienst, want hij verloste je van je heer; immers als lord Stratford Heron zijn broeder niet gedood had, dan zou jij hem vermoord hebben uit dankbaar heid voor het fraaie lidteeken, dat hij je gaf. Hij heeft je kans op een huwelijk geheel verwoest, want geen enkele vrouw zal een man trouwen met zulk een gezicht." „Jé vergist je'„ antwoordde Pierre geraakt. „Ik ben verloofd met Felice Dupont, de kamenier van lady Wolga. Wanneer mylord de lady huwt, tróuw ik met het meisje." „Eene goede partij!" riep Jean verwonderd. „Fe lice is spaarzaam en zal een aardig sommetje bijeen hebben. Maar hoe komt zij er toe jou te huwen, die je geheele vermogen in kleeren en juweelen ver kwistte? Kun je haar onderhouden? Zul je bij Uit ons nummer van 23 April 1893 PLAATSELIJK NIEUWS- Aan voorzitters, secretarissen, leden van de Bannen en verschillende Polder-districten in Geest, merambacht is een copy-adres met circulaire, waar. in het Spoorplan Noordscharwoude-hoofdlijn wordt uiteengezet, verzonden, strekkende langs dezen we» de belangstelling voor bedoeld plan op te wekken niet alleen, maar daarvoor den noodigen steun te verwerven, tot verwezenlijking van het beoogde doel. Jl. Woensdag werd te Oudkarspel op feestelijke wijze het 25-jarig ambtsjubileum van den Weleer» Heer Ds. Stramrood herdacht. Het geheele dorp vlagde, optochten werden gehouden en 's avonds was er muziek in de met lampions verlichten tuin. Aan geschenken en felicitaties van personen van ver schillende richting, ontbrak het den jubilares niet. BERICHTEN: Volgens de jongste telling leven op aarde 1434.000.000 menschen, waarvan 416.000.000 Chris tenen, 8.000.000 Joden, 175.000.000 Mohammedanen 835.000.000 Heidenen. Eene boerenwoning met 7.70.20 bunders wei land te Barsingerhorn heeft f 12513 opgebracht; een stuk weiland, groot 1.82.30 bunders f2004. Met het oog op den verkiezingsstrijd is het volgende bericht niet onaardig: „De Standaard" verwondert zich, dat het met de verkiezingscam pagne te Harlingen zoo bedaard gaat. „Zouden de Liberalen den moed opgeven?" vraagt zij, „of zou den ze in de loopgraven een tactiek van verschal king trachten uit te voeren?" BUITENLAND: In België is een staking onder de arbeiders uitge broken en scharen vrijwillige werkloozen, welke wel op 200.000 wordt geschat, trekken de straten door onder de leuze, welke op verschillende opschriften is aangegeven: „Wij willen algemeen stemrecht, geen recht dan ook geen plicht, enz. EEN ADVERTENTIE: De ondergeteekende bericht u, dat hij weder ruim is voorzien van Matten, Vloerzeil, Tafelkleedjes, Deurmatten en Kleedjes, Tapijten op staal, alles voor den minst mogelijken prijs. Onder aanbeve ling, Jb. Kok Pz„ Oudkarspel. GROENTEPFSftzEN: Roode kool f 8.00 a f 13.00 p. 100 Kg., uien f6 a f7.00 per mud. Emmerik, waarvan hij Woensdag zou terugkee- ren. Toen hij de machine had gereedgemaakt voor de terugreis em hij bezig was de locoi^fctief voor den trein te rangeeren gaven twee mannen, waar van een in burger en een in 3. A. uniform hem bevel te stoppen. Zij grepen hem bij den kraag en brachten hem over naar h«t bureau van de Kriminalpolizei. Hier werd hem allereerst gevraagd of hij communist of socialist was, waarop a. verklaar de tot geen van beide partijen te behoosen. Bij nauwkeurige fouilleering trof men in een van zijn jaszakken een verkiezingsstrooibiljet aan, dat hem in zijn woonplaats Amsterdam in de hand was gestopt. Dit biljet was toevalliger wijze van een partij, die in Nederland voor fascis tisch doorgaat. Toch werd S. zwaar geboeid naar een cel ge bracht, waar men hem liet van des avonds 9 uur tot den volgenden ochtend 11 uur. Men kwam hem toen halen om hem te onderwerpen taan een verhoor, dat onafgebroken twee uren duurde. S. vernam daarbij, dat ook de Dmitsche rangeerder dien hij het gevonden vlugschrift had gegeven zich in arrest bevond. Men deelde den Nederlandschen machinist mede, dat in zijn woning te Amsterdam huiszoeking gedaan zou worden en drong S. er qp aan, dat. dit dan zoo spoedig mogelijk zou gebeuren. Tot des middags 6 uur werd hij vervolgens weer in de cel ondergebracht, doch toen geble ken was dat zijn verklaringen volkomen klop ten tmet die van zijn Duitschen collega, werd hij eindelijk om 7 uur des avonds in vrijheid gesteld S. deelde nog mede, dat de directie der Ne derlandsche Spoorwegen hem langdurig over t gebeurde ondervraagd heeft en geen aanleiding vond, hem (^enigerlei straf op te leggen. Buitenland Merkwaardige ziekte. In Cegied woont een 77-jarige weduwe, die se dert 22 jaar geen oogenblik heeft kunnen sla pen: Zij woont door haar bloedverwanten verla ten geheel in een kleine donkere kamer. Vanaf haar jeugd lijdt zij aan bloedarmoede, waarbij een hartkwaal en zenuwstoring gekomen is, wel ke de slapeloosheid veroorzaken. milord in dienst blijven?" „Ik zal naar Frankrijk gaan; Felice heeft geld genoeg om met ons beiden te kunnen leven; en ik wacht van mijn meester ook een ruim huwelijks geschenk." Het viel Alexa op dat Pierre Renard geen enkel woord tot zijn broeder sprak over zijne erfenis, die hij, aan Felice gezegd had van den oom zijner moeder te hebben gekregen; de geheele zaak moest dus niet waar zijn. Indien hij geld bezat moest hij er op een of andere wijze zijn aangekomen, doch op welke wijze? Zij dacht aan de verdwenen juwee len van den markies en hare overtuiging, dat Pierre Renard ze zich tijdens den moord toegeëigend had, won meer grond. „Pierre," zeide Jean, op de zaak terugkomend. „Dit is zeker: lord Stratford Heron leeft, hij bevindt zich in Griekenland, waar ik hem zelf heb gezien. Hij verbergt zich in een of ander hol en trotseert ons. Wanneer hij gevangen wordt genomen, maak ik minstens aanspraak op een gedeelte der beloo ning, welke de regeering op zijne gevangeneming heeft gesteld. Geef me nu het geld, dat je me beloofd hebt'. Pierre Renard trok eene beurs uit den zak en gaf ze aan zijn broeder. Deze schudde den inhoud in hand, telde de goudstukken er weer een voor een to en stak ze daarna in den zak. „Ik moet bekennen, Pierre", zeide hij, „dat ik vreesde iets van je te krijgen, daar ik je als een verkwister ken. Waar haal je het geld vandaan om er zoo mee te kunnen spelen? Mylord moet je als een vorst betalen. Ik wilde hier ook wel in dienst zijn." (Wordt,Vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4