1 lig - Zang 29 m Uit den Omtrek De Kamerverkiezing De opheffing van bannen in Westfriesland 'laatselijk jïeuws Noordscharwomte. Do r.d erdagavo nd vergaderde die afdeeling van a Neutralen bond van Boeren, Land- en Turn overs in Concordia alhier. De opkomst was niet bijzonder groot. De lorzitter de heer G. Bakker Oz. opende met ei kom, waarna de seeretaris, de heer M. Smit notulen las, welke werden goedgekeurd. 1 De voorz. bracht een verslag uit van de te Alk aar gehouden algemeene vergadering en deed singe mededeelingen over het te houden congres ■aarvan: dé punten voor het congres werden be ad eld. Voor de omschrijving van deze agendapunten wij zen wij naar reeds eerder gepubliceerde ver- agen. - i Funt 1 zal worden gesteund. Punt 2 was men algemeen voor Eenige leden waren bang, dat men als men it handhaafde, niet met de R.KjK. en Christe- yke bonden kon samenwerken. Voor wettelijke bescherming tegen gedwon- I en. verkoop zal worden gestemd. Eir zal zoo oodig plaatselijk worden opgetreden. Men zal op het congres ter sprake brengen at het program van actie niet goed is, na al e verschillende wijzigingen. Er is te weinig ppositie in. Men was voor wettelijke verlaging van alle entetypen. Met het actie te voeren voor een moratorium an schulden en adhaesie te betuigen aan desbe- reffdnde voorstellen ging men accooM. Men was er voor dat de sociale lasten door den taait worden overgenomen en dat de grond- en ersoneele belasting worden afgeschaft. Deze te effen; naar inkomen en vermogen. Er werd aangeraden om uitstel individueel e vragèn en niet als afdeeling en bloc. Er zal op het congres worden voorgesteld,) at een paar H. B. leden naar den directeur der irecte belastingen te Amsterdam zullen gaan, m den toestand toe 'te lichten. Het voorstel van de Beemster werd met het og op de kosten niet gesteund. Men was voor de aanstelling van een redac- eur en wenschte daarvoor den heer R. Singer e Wijdenes te benoemen. Betreffende het voorstel Wijdenes 'werd den fgevaardigden vrij mandaat gegeven. /Is afgevaardigden werden de heeren G. Bak er Oz. en J. Kater benoemd. De voorz. deed eenige mededeelingen van een «houden -conferentie met arbeidersorganisaties ver een collectief arbeidscontract. Het bestuur was in principe voor een arbeids ehtract, doch was pessimistisch gestemd over praclisehe uitvoering. Voorz. was van mee r,g dat een werkgeversorganisatie moest wor ti opgericht. D|e loonen zouden moeten zijn gulden per dag, in den drukken tijd 3.50 per lag en f 20 per week. Na «enige bespreking besloot men adhaesie te betuigen. Men was echter van meening, dat het hans niet kan worden uitgevoerd en dat de 'ereeniging niet de juiste werd geacht, om een ollectielf! co'htract af te 'sluiten. i Bij de rondvraag bracht fle heer Abr. de Gteus e verleden jaar ontvangen kunstmest tegen ge- educeerde prijzen ter sprake. Spr. wenschte de remeente te verzoeken voor 'hen, die niet in de gelegenheid zijn kunstmest te "koopen, kunst- nest beschikbaar te stellen. Men zal trachten samen 'te werken met den i.T.B. en den Christelijken hond. Die heer de Geus wilde er bij de commissies au advies uit de standsorganisatie namens den Neutralen Bond op aandringen, dat er met een igende steunregeling rekening wordt gehouden net. den finantieelen weerstand der tuinbouwers, loodat de steungellden doelmatiger worden be teed. Zal op het congres worden besproken. Hierna, sluiting. Oudkarspcl. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie met inhoud, een huis sleutel en een zakmes. Nadere inlichtingen verstrekt de gemeente.po- litie. 1 Oudkarspcl. Kerkelijke gezindten. Ned. Hervormd 428 mannen en 427 vrouwen - Waalseh Hervormd 1 man "Remonstrant 1 man Chr. Gereformeerd nihil Doopsge zind 14 mannen en 22 vrouwen Evang. Lu- thersch 5 mannen en 6 vrouwen Hersteld Luthersch 1 man en 1 vrouw Geref. Kerken 28 mannen en 31 vrouwen Roomsch Katho liek 263 .mannen en 240 vrouwen Oud Bissoh. Cler. of Oud Roomsch nihil Ned. Israëliet nihil Port. Israëliet nihil Andere 1 man en 2 vrouwen, geen 211 mannen en 133 vrou wen onbekend nihil. Totaal 953 mannen eh 862 vrouwen. ZUIDSCHARWOUDE. Meiverg-adering S.D.AP. Blijkens een advertentie in dit nummer zijn de 1S.D.A.P. afdeeling Langedijk en het N.V.V. idem voornemens hun Meivergadering te houden op iMaandag 1 Mei, des avonds half acht bij P. Kramer te Zuidscharwoude. De tooncelvereeniging I.D.D.A. verleent hare medewerking door het drama .Ge- trapten" op te voeren, vertaald door Inte Onsman. Wij hebben het genoegen gehad deze vereeniging laatst te zien spelen en constaeeren, dat er zich goede krachten onder bevinden. Wij gelooven dan ook wel, dat een genotvolle avond den bezoekers ■te wachten staat. Natuurlijk is de entree een crisis .prijsje, 30 cent, inclusief belasting. LANGENDIJK. De Emmabloem-collecte» De gehouden Emmabloemcollecte heeft aan den •Langedijk de volgende resultaten opgeleverd: Oudkarspel 46.75 Noordscharwoude 42.52 iZuidscharwoude 54.82 en Broek op Langedijk 56.83 totaal dus f200.62. (Er mag zeker een woord van dank worden gebracht aan de jongedames die zich met den verkoop van de bloemetjes hebben belast. Broek op Langendijk. Bij het correspondentschap der arbeidsbemid leling hier ter plaatse staan 81 werklooze arbei. lers ingeschreven, waaronder 36 landarbeiders, p6 transportarbeiders, 2 schippers, 3 timmerlie- ETi ervan zijn er 35 geplaatst bij de werk verschaf ten, 1 matroos, 1 metaalbewerker, 1 kuiper, rag. Broek op Langendijk. f I'n de gehouden vergadering der aid. Broek >P Langendijk van de Chr. Fabrieks- en Trans- wtarebiders, werd na gehouden bespreking der igenda voor de te houden bondsvergadering in FïPotterdam, besloten, den afgevaardigde vrij randaat te geven aangaande de te behandelen vcorstelle'n. Die afdeeling zal worden vertegen woordigd door den heer H. Vinke, terwijl deze je vetos werd gekozen tot voorz. der afdeeling. Betreffende oprichting eener afdeeling Langen lijk van fabrieksarbeiders, werkzaam in de con 1,'!"ven fabrieken zal dienaangaande eerstdaags het hoofdbestuur uitgenoodigd worden deze zaak in een vergadering nader uiteen te zetten om'de ar beiders te overtuigen van de noodzakelijkheid ja,n> organisatie. Die wirtHumdenrennen. Naar wij vernemen is de bekende zesdaagsehe renner Cor Wals uitgenoodigd Zondag te Alk maar het startschot te lossen eri komt deze ex tra uit Parijs terug om aan dit verzoek gevolg te geven. ALKMAAR. De eerste snijbloemen. De eerste snijbloemen zijn heden door den heer Jan Blom ter veiling aangevoerd. Het Sportfondsenbad. Het Comité van Actie tot het komen van een z.g. sportfondsenbad te Alkmaar heeft zich in een uit voerig adres tot Ged. Staten gewend. Adressanten .wijzen erop, dat de Raadsleden onvoorbereid het voorstel van een open zweminrichting van de ge meente moesten aannemen, en het besluit onder de tourgerij groote ontstemming heeft gewekt. Na ver schillende argumenten te hebben aangevoerd ten voordeele van een overdekte zweminrichting zooals die door particulier initiatief tot stand kan komen, vragen zij vernietiging van het Raadsbesluit een open zwemschool te bouwen. Verschillende vooraan staande ingezetenen, waaronder doktoren hebben op een naamlijst aan het adres adhaesie betuigd. ALKMAAR. Ongeval. Naar de Alkm. Chr. mededeelt had bij het sloopen van de Gereformeerde kerk aan de Oudegracht, (Waarvoor een nieuwe in de plaats zal komen sen ongeval plaats, dat gelukkig nog goed is afgeloopen Terwijl werklieden bezig waren met het omtrek ken van den linkermuur, kwam de rechter naar '.beneden, met het gevolg dat één van de arbeiders - H. Reus uit St. Pancras - door een brok muur werd getroffen. De man viel gelukkig voorover rn het zand en bekwam alleen een hoofdwonde en een schending van zijn aangezicht. Hoewel hij klaagde over pijn in zijn rug, bleek feeds spoedig uit het door dr. Blomberg in de pas torie ingesteld onderzoe dat geen Ikedematen wa ren gebroken. Door den inmiddels gearriveerden geneeskundi gen dienst werd de getroffene zekerheidshalve naar het stadsziekenhuis vervoerd, wadr eveneens bleek dat er geen inwendige kwetsuren waren veroor zaakt, zoodat de man des middags het ziekenhuis kon verlaten Wat de Pers er van zegt. D|e dag van Celijn. Onder dit opschrift schrijft het „Handelsblad:"' Welke les moet het land nu uit deze verkie zingen trekken? Naar onze meening deze: dat de botsende machten zich in ons land scherper beginnen af te teekenen. De cijfers spreken duide lijke taal: al moeten er natuurlijk ook aanzienlij ke verkiezingstechnische toevalsfactoren in aan merking worden genomen in verband met de overschotberekeningen enz. Maar de algemeene conclusie verandert daardoor niet. En nu is het van Ontegenzeggelijk belang dat het land door de onmiskenbare toeneming van het aantal com munisüsche en soc. rev. stemmen, "tijdig gewaar schuwd wordt voor een gevaar dat tot dusver on getwijfeld is onderschat. Maar tevens is het van groote beteekenis dat er daartegenover een nationaal eonvergeerende tegenstrooming ontstaat zooals die ditmaal uiting heeft gevonden in de extra stemmen welke de lijst van dr. Colijn heeft tot zich getrokken, en waarvan de ahti.rev. lei der gisteravond zelf erkend heeft dat zij kwa men van velen die niet uit beginsel tot de- anti- rev. partij behooren. Of dr. Colijn dit verschijnsel juister interpre teert wanneer "hij zegt, dat „die anderen en dit is het verheugende 'hiermee hebben er kend in de a.r. partij het bolwerk te zien dat weerstand kan bieden aan de anti-nationale Red. H.) stroomingen van nu," meenen wij te moeten betwijfelen. De winst voor de anti-re volutionairen is, naar onze overtuiging voor namelijk zoo niet geheel bestemd geweest voor den „sterken man." Onze lezers weten, (lat wij Colijn als .nationale figuur" beter gediend zou den hebben geacht met een versterkte liberale fractie dan met een vergrooting van zijn eigen fractie, die op een bijzonder christelijken begin- selgrondslag staat, die niet overeenkomt met dien van de overgroote meerderheid des volks. Gok hier geldt het „Weniger ware mehr gewe- sen." Tenzij de anti-revolutionairen zich nu duidelijk bewust zullen zijn van hun moreele verplichting om met hun „nationale figuur" ook een „nationale politiek' te voeren en geen partij-politiek in engeren zin. Wij hopen, dat dr. Colijn niet aan zulke engere partijpolitiek gedaebt heeft, toen hij gisteravond zeide, dat ondanks de hulp van vele andersdenkenden „de (a.r.)' partij geen tittel of jota van haar begin sel zal prijsgeven." Een beginseloffer zal natuur lijk niemand ooit mogen verlangen. Maar wel een duidelijk besef dat de natie niet uit louter aanhangers der partij-beginselen van fraar „ster ken man" bestaat. Hoe dit zij, vast staat, dat de tegenstellin gen tusschen de partijen van orde en wanorde in Nederland zich ook in deze stembus-resulta ten hebben toegespitst. De nationaal-voelende volksgroepen zullen dan ook meer dan ooit naar krachtige samenwerking moeten streven, niet als „burgerlijk blok" maar als „nationaal voelend blok." Dat ons volk zich niet heef? laten ver leiden om daartoe bij de bepleiters van buiten- Iandsche patentgeneesmiddelen heil te zoeken de sterkste fascistische lijst kreeg nog niet de I e]fi van den kiesdeeler is verheugend. Wel hebben helaas eenige tienduizenden kiezers hun stem meenen 'te moeten verknoeien aan volkomen onlevensvatbare partijtjes zonder eenig staatkun dig beginsel en zonder eenige nationale beteeke- tiiis, ter wijl de dingen toch juist nu in hun bree- do nationale verband moeten worden gezien. Maar het politiek beeld van vandaag wordt daardoor in zijn groote trekken niet gewijzigd. Wat zijn die trekken? Wij zien een R. K. Staatspartij, die de R. KK. Volkspartij in de Kamer ziet verschijnen en den druk van haar ei- gr.n linkervleugel voelt verzwaren, zooals de zer dagen trouwens wederom bleek uit de lief desverklaring van den heer Aalberse aan de Vrij zinnig Democraten. Wij zijn getuige van een S.D.A.P. die haar ontevredenen ziet deserteeren toaar de rev. socialisten en de volwaardige com munisten en zelfs naar de halfslachtige commu nisten der Onaf. Soc. Partij (die ruim 27000 stem men kreeg.) Wat zal het gevolg zijn? Een radi- kale oriënteering van de heeren Aalberse eu Al- barda? Aan den anderen kant een versterking van de positieve gezagspartijen zooals de anti revolutionairen. Em ook van den Vrijheidsbond, wanneer men met stemmen rekent en niet met zetels of totaal-percentages. (De Vrijheidsbond kwam van rond 249000 stemmen in 1929 op 2.(9000 in 1933, een totaal winst van 10.000). Terwijl „Nationaal Herstel" eveneens tot deze winnende categorie behoort. Alleen de christe lijk historischen zijn hier niet alleen in zetels maar ook in stemmen achteruit gegaan (van circa 355.000 op 340.000). De Vrijz. Democraten knlnnen met hun politiek van eenzijdige ont wapening niet meer tot de consequente gezags partijen worden gerekend. Ook zij verloren be halve een zetel ook stemmen (van circa 209.000 op 189.000). 'Wat zullen wij onder deze omstandigheden als regeering, als parlementaire regeeringsbasis mogen, verwachten? Dë scheiding bijv. nationaal anti-nationaal teekent zich duidelijker dan te voren af. Een keuze in nationalen zin een andere is niet mogelijk zal een zoo sterk en breed mogelijke levensbasis moeten beoogen, en daarbij moeten rekening houden met de nood zakelijkheid om een rechtvaardig beleid te voe ren dat de beste elementen uit het heel en half- revolutionaire, anti-nationale kamp, dat nu meer dau een kwart der kiezers achter zich heeft, kan overtuigen van hun dwaling en hun verkeerd begrepen eigen belang, maar ook, van de duur zame paraatheid van hun nationale opponenten. Zal, ito dit licht bezien, de 26ste April ,4e dag van. Colijn" blijken te zijn geweest De kans is groot, moge, indien zij bewaarheid wordt, de anti-revolutionaire leider inderdaad de „natio nale figuur" blijken te zijn, die velen geloofd hebben in hem te zien. Moge hij de nationale taaki dan ook zoo breed opvatten, als de nooden vereischen, waaraan ons gansche wet en natie- eerbiedigende volk moet weerstand bieden. Inschrijvingen Handelsregister te Alkmaar. Van 19 tot en met 24 April werden in het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven ingeschreven: NIEUWE ZAKEN. Het Kousenhuis (eig. J. Homma), winkel in manufacturen en babyartikelen, Payglop no. 33 A, Alkmaar. WIJZIGINGEN. ■Suze Kuijper damesmode-artikelen, pelterijen ete. Houttil no. 15, Alkmaar. Filiaal gevestigd te Alkmaar, Laugestraat no. 12. N.V. Holl. Fransche Drageefabriek, chocola de en suikerewrken, Lindenlaan no. 35, Alk maar, in liquidatie getreden. Fa, W. Helling en Co., sigarenfabriek en ta- bakskerverij, .Spanjaardstraat no. 19 Alkmaar, ■'n liquidatie getreden. N.V. Eames en Heerenmodemagazijnen v.h. G. Worm, Houttil no. 54, Alkmaar. Filiaal ge- OPHEEFINGEN. vestigd te den Helder, KIEeizerstraat no. 60. Coop. Borgtochtvereeniging tot het doen ver- Icenen van credieten, Egmond aan Zee. A. Ploeger, sigarenfabrikant Metiusstraat no. 18 a, Alkmaar. In hun voordracht van 14 December 1932, betrekking hebbende op de opheffing van de bannen Wormer, Jisp en Nek, waaraan inmid dels reeds de koninklijke goedkeuring is verleend deelden Ged. Staten van Noordholland medie^ dat het verkrijgen van een meer geconcentreerd beheer op het gebied van de waterschapszorg< naar hun meening in de eerste plaats gezocht moest worden in de opheffing van de bannen, daar deze lichamen in het algemeen belast zijn met een taak van geringen omvang en luttele beteekenis, welke evengoed en veelal met min der kosten door de groote waterschappen, waar binnen zij zijn gelegen, zou kunnen worden ver vuld. 1 Dit laatste geldt ook voor de bannen, welke behooren tot het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder KKoggen daar de taak van deze waterschappen zich in hoofdzaak beperkt tot het toezicht en de schouwen op het diep-' en schoonhouden van de slooten en de in vordering van de verschillende aanslagen. Ged. Staten hebben aan het bestuur van het Ambacht van die opvatting mededeeling gedaan eu vervolgens terzake ook enkele besprekingen met vermeld bestuur en met vertegenwoordigers vak de bannen geSad, waarbij bleek, dat als ern stigste bezwaar tegen de opheffing werd gevoeld de omstandigheid, dat, na opheffing van de ban nen en opdracht van de taak dier lichamen aan het Ambacht, het schouwen van de slooten door hoofdingelanden zou geschieden. Meu meende nl., dat van deze functionarissen niet kon worden verwacht dat zij zoo goed met de bijzondere om standigheden van elke banne bekend zouden zijn als de bestuursleden van de bannen. Bovenal echter zou het opheffen van de ban- men, naar het oordeel van de vertegenwoordigers der bannebesturen, het ernstige bezwaar met zich brengen, dat het meer directe contact tus schen ingelanden en waterschapsbesturen zou verloren gaan en het dagelijksch toezicht niet ireer zoo intensief zou kunnen worden uitge oefend als bij de bestaande regeling het geval is. Uitgaande van de opvatting, dat de bannen als zelfstandig gereglementeerde waterschappen die hen te, worden opgeheven, hebben Ged. Staten ze, in verband met de geuite wenschen, uit dien hoofde niet slechts gelijk aanvankelijk in de bedoeling lag als kiesdistrict gehand haafd, maar als onderdeelen van het Ambacht met eigen functionarissen. Deze functionarissen, in elke banne door de stemgerechtigde ingelanden te kiezen en aan wie Ged. ötaten den naam „schouwmeesters' hebben gegeven, zullen in elke banne belast zijn met het schouwen van de slooten en in het algemeen met het dagelijksch toezicht op den gang van zaken, terwijl ook andere werkzaamheden aan leze functionarissen kunnen worden, opgedragen. De vaststelling van de keurbepalingen en 'de hef fing van de lasten zullen ove-rgaan naar het Am bacht hetwelk de voor het dagelijksch toezicht in de bannen benoodigde bedragen beschikbaar zal stellen. Ook bij een dergelijken opzet zal nog een be langrijke vereenvoudiging verkregen worden, daar de op zich zelf staande administratie van zestien bannen alsdan zullen vervallen, het gel delijk beheer in een hand zal worden geconcen treerd en de verschillende wetten (pensioenwet ambtenarenwet enz.) dan slechts voor het Am bacht als geheel en niet meer voor elke banne afzonderlijk zullen "behoeven te worden toege past Dat dit niet alleen voor de Vier Noorder KKoggen, maar ook voor de prov. griffie een .aanmerkelijke besparing aan arbeid beteekent, behoeft niet te worden betoogd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 11