Burgerrechten Handelsrecht Etten ter hoogte van den Bremberg bevond, door een uit de richting Breda komende perso nenauto aangereden. Bfó auto trachtte tusschen den stilstaauden melkwagen, die aan de rechterzijde van den weg stond en een vrachtauto, die zich aan den anderen kant bevond, door te rijden. Hierbij werd de heer Diirven die op dat oogenblik juist achter zijn wagen tevoorschijn kwam, gegrepen. Met een zware schedelbasisfractuur werd de r an opgenomen en naar het gasthuis te Etten vervoerd waar hij kort na aankomst overleed. Be man laat een vrouw en zes nog jeugdige kinderen achter. Buitenland DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Minister Seldthe verlaat den Stahlhelm. Het opzienbarende ontslag dat aan den tweeden leider van den Stahlhelm Dusterberg, is verleend, blijkt de voorbode te zijn geweest van een overgaan van den leider Seldte, en vermoedelijk van een groot aantal der Stahlhelmleden naar de nationaal- socialistische beweging. Met dit besluit heeft Dus terberg zich niet kunnen vereenigen. In een heden gehouden radiorede heeft minister Seldte namelijk verklaard, dat hij toetreedt tot de nationaal socialistische arbeiderspartij. Hij voegde hieraan toe, dat hij zich en den Stahlhelm, onder de leiding van Adolf Hitler plaatst. De kameraden die hem niet kunnen volgen, ontslaat hij van hun eed aan het vaandel. Seldte publiceerde de volgende verklaring: Tusschen den leider der nat. soc. beweging, Adolf Hitler en mij, den leider van den Stahlhelm, hebben langdurige besprekingen plaats gevonden, welker resultaat was, dat onze beide organisaties in loyale samenwerking voor het welzijn van het vaderland willen optreden. Deze vriendschapsverhouding in vaste vormen te gieten zal de taak van den eerst- volgenden tijd zijn. Donderdagvoormiddag is besloten het pensioen van den vroegeren eersten burgemeester Boss, die zooals bekend van frauduleuse handelingen beticht word,t tot nader order niet verder uit te keeren. de fakóndiging zijn van een internationaal dou anebestand. Dit internationale douanebestand zal ingaan op den'dag der bijeenroeping van de economische cou ferentie, welke bijeenroeping vermoedelijk Zaterdag a.s. zal plaats vinden en gehandhaafd zal blijven, totdat de conferentie zal worden verdaagd. NIEUWE VOLMACHT VOOR ROOSEVELT. De Senaat heeft, amendement op het inflatie wetsontwerp van de regeering aangenomen, waarbij de president gemachtigd wordt zilver weer in het monetair stelsel op te nemen, op basis van iedere waardeverhouding tusschen goud en zilver welke hij dienstig zal achten. Tevens wordt aan Roosevelt machtiging verleend de onbeperkte aanmunting van goud en zilver toe :te staan. ROOSEVELT'S ONTWAPENINGSVOORSTEL. President Roosevelt heeft zonder de Amerikaan- sche regeering aan een concreet ontwapeningsvoor stel te willen binden, de volgende richtlijnen opge steld, voor een algemeene houding van de U*S.A. bij de ontwapeningsbesprekingen. De groote mogendheden stemmen erin toe onder toezicht van een internationale controle-commissie geleidelijk te ontwapenen. Op deze wijze van het verdrag van Locarno zul len zonegewijze non-agressie verdragen gesloten worden ook in Zuid Amerika en in het verre Oosten In geval van oorlog zal de aanvallende natie als zoodanig worden gekenmerkt. De Vereenigde Staten behouden zich het recht voor van vrijheid van handelen om te bepalen of zij zich bij strafmaatregelen in den vorm van een of andere actie zullen aansluiten. Het Kellogg-pact dient door een consultatief pact te worden uitgebreid. j wmsèÉ. In den loop van de actie der Weensche politie tegen de communistische partij is, volgens een be- nicht der politie geconstateerd, dat de Oostenrijk- sche communisten oproepen hadden verspreid om iop 1 Mei ondanks het verbod demonstraties te hou den en de politie gewapenden tegenstand te bieden Verder werd opgeroepen tot een verwijdering van 'de dictatuur van Dolfuss en tot het instellen van een arbeiders- en boerenregeering. Onder de gearresteerde leidende figuren der com munistische partij bevinden zich ook een aantal buitenlanders In totaal zijn 62 arrestaties verricht. In het volgend nummer van het Staasblad zal een op voorstel van minister Hugenberg door de rijksregeering aangenomen wetsontwerp verschijnen waarbij de tarieven op vruchten, voedingsmiddelen, bloemzaden en teenen verhoogd worden. Ook het invoerrecht op kleine boerenpaarden en konijnen wordt verhoogd. De veranderingen beteekenen een verdere ontwikkeling van het nationale protectio nisme, in het bijzonder op het gebied van den land bouw. i Een verschrikkelijk ongeluk is gister in den die rentuin van Berlijn gebeurd. De 9-jarige Herbert Kaspar uit de Steinmetzstrasse, wiens vader in den Dierentuin kranten verkoopt, voederde daar de groote Alaskaberen. Daarbij greep ten der beeren hem aan de rechterhand en rukte die geheel af. i Een toeschouwer sprong op het hulpgeroep van den knaap toe en slaagde erin hem te bevrijden. Nadat I een noodverband was aangelegd is de knaap naar een ziekenhuis overgebracht. De Duitsch-Nederlandsche handelsovereenkomst is Donderdagmiddag onderteekend. In een bespreking met de pers heeft staatssecre taris van Rohr allereerst uiteengezet, dat de met Nederland getroffen regeling van de toekomstige handelsbetrekkingen in een nauwere innerlijke sa menhang staat met de geheele regeling, welke on langs door de rijksregeering door de Duitsche vet- voorziening is getroffen. Het kwam daarop aan, zich niet te binden door verplichtingen op langen termijn. Voorts is het niet mogelijk' geweest om aan Nederland de ge- wenschte invoeren in hun geheel toe te staan. Voor het vet is het autonome decht van R.M. 3& verlaagd tot R.M. 20, bij een contingent van 60 procent van den invoer van het vorige jaar. Wat de kaas betreft is aan Nederland voor 50 procent van den gemiddelden invoer der jaren 31- 1932 het oude tarief van R.M. 20 en voor 20 procent van dezen invoer een invoerrecht van R.M. 50 in plaats van R.M. 60 toegestaan. Bij- eieren moet het autonome recht van R.M. 70 binnenkort verhoogd worden tot R.M. 100. Bijzondere voorzichigheid moest, aldus de staats secretaris betracht worden bij de tuinbouwproduc ten, daar de tuinbouw onder de onjuiste economi sche politiek van de laaste jaren bijzonder sterk heeft geleden. Derhalve kon ten aanzien van aard appelen geenerlei concessie van Duitsche zijde ver leend worden. Als tegenprestatie doet Nederland een aantal concessies op het gebied van den Duitschen uitvoer en verlaagt den rentevoet voor het Tredefina-cre- diet (een crediet dat de Duitsche industrie heeft bekomen) van 5.5 procent tot 4 procent. De over eenkomst geldt voor korten tijd. Zij teredt onmid dellijk in werking en wordt op 31 December van dit jaar automatisch opgeheven. (Tel.) BERLIJN GAAT 1 MEI VIEREN. Op het Tempelhoferveld zijn voor de viering op l Mei a.s. van den nationalen feestdag voor den arbeid omvangrijke voorbereidingen getroffen. Da gelijks zijn er nog 240 timmerlieden werkzaam, ter wijl nog 270 personen bezig zijn de lantaarnpalen np te stellen en de electrische leidingen aan te brengen. Inmiddels is het grootste gedeelte der tribune- kaarten verkocht. Er zijn ca. 90 luidsprekers opge steld waardoor de bezoekers het verloop der feesten kunnen volgen. Er komen verder bijna 600 schijn werpers. Op den 1 Meidag zullen de leden van verschillen de nationaal-socialistische vereenigingen een groote demonstratie op het Tempelhoferveld houden. Teneinde het mogelijk te maken, dat straten en gebouwen op 1 Mei met groen worden versierd, heeft ee minister van arbeid zich tot de landsregeeringen gewend met het verzoek op Zondag 30 April en Maandag in de morgenuren den straathandel in bloemen en groen toe te staan. DE BESPREKINGEN IN AMERIKA. NAAR EEN DOUANEBESTAND? Volgens de Amerikaansche bladen zal een der resultaten van MacDonalds bezoek aan Roosevelt Hierna wordt overgegaan tot een oppervlak kige bespreking van het Handelsrecht. Mr. Eecen begint met te zeggen, dat wanneer men zich afvraagt wat het doel van den handel is, het antwoord daarop moet zijn: het omzet ten van waren, het koopen en verknopen. Door deze handelingen zijn door den handel verbintenissen in het leven geroepen, die als on afwijsbaar worden beschouwd, terwjjl uit deze handelsovereenkomsten weer een stuk verbinte nissenrecht is ontstaan, die geheel afgescheiden staan van het verbintenissenrecht in het B. W. Zielfs in het oude Bome dat door ons be schouwd wordt als de bakermat van het recht/ was men zeer ontevreden met het toegepaste burgerlijk recht. Nieuwe combinaties werden ge maakt, waardoor een vlugger en leniger recht ontstond. Zoo werd in het oude Bome het burgerlijk recht steeds gewijzigd en vervormd, waaraan een einde kwam met den dood van Justianus in het jaar 565 na Chr. Echter in de Middeleeuwen werd. dit Bomeinsche recht overgenomen als het modelrecht, maar dan ook zoo, dat er geen ver anderingen in mochten worden aangebracht, en is aan de uitvoering van deze wet geen verdere uitbreiding gegeven. Maar buiten dit Bomeinsche recht groeide het handelsrecht, zoodat clit na de codificatie een aan vulling werd van het burgerlijk recht. ■Wordt in het B. W. het koopen en verknopen omschreven, in het handelsrecht zijn speciale za- Aen opgenomen, die in het B. W. niet voorko men, zooals assurantie, handelsvennootschappen, terwijl in het handelsrecht tevens zekere voor réchten zijn vastgelegd voor handelsverbintenis sen. Terwijl door het handelsrecht de algemee ne bepalingen in het B. W>. minder straf worden gemaakt, verruimd of soms geheel afgeschaft. Maar naast de voordeelen in het handelsrecht vastgelegd, zijn ook extra verplichtingen opge nomen, terwijl ook in het handelsrecht scherpe re middelen worden aangegeven tot nakoming van aangegane verplichtingen. In het handelsrecht dat afwijkt van het Bur gerlijk reedt worden ook speciaal geregeld de burgerlijke maatschap, de vennootschap onder firma, de hoofdelijke' aansprakelijkheid, de be merkte aansprakelijkheid N.V., terwijl daarin te vens worden genoemd de commanditaire ven nootschap en nadere regelingen worden aangege ven voor de coöperatieve vereenigingen. Voor het doen van zaken wordt door den han del gevraagd een tusschenpersoon, die wordt ge vonden in den commissionair en makelaar, die ook nader worden genoemd. Het handelsverkeer heeft het vervoer in het leven geroepen van de eene plaats naar de'andere eti zoo ontstond het. vervoer ter zee, en daarna to land (hetgeen geschiedt door expediteurs). Aan dit vervoer is natuurlijk risico verbonden hetgeen nader wordt geregeld en gedekt door het handelsrecht. Voor het drijven van handelszaken is natuur lijk geld noodig, voor welker financiering ge zorgd wordt door bankiers en kassiers, waaruit weder het wisselrecht is ontstaan. iVVat het faillissementrecht betreft, vroeger konden slechts alleen kooplieden falliet ver klaard worden, maar sinds ,1896 is hierin ook liet gaan. Echter wordt het faillietrecht toch verandering gekomen en kan thans iedereen fail- nog lot het handelsrecht gerekend. Zoo zijn er vele verhoudingen gemeengoed geworden, die toch nog beschouwd worden ,als tot het handels recht te behooren. Het wetboek van Koophandel bevat veel af wijkingen van het B. ,W. en waarin veel nieuwere dingen worden geregeld. Zoo heeft men gekregen een ruimer recht van reclame, een vrijer bewijsrecht, dat minder vormelijk is dan in het burgerrecht. Natuurlijk worden ook verplichtingen' voorge schreven, zoo o.a. het houden van boekhouding Het is noodig dat de nakoming kan worden af gedwongen. Meestal worden de voorschriften vrijwillig nageleefd, omdat zij steunen op de overtuiging van de menschheid. Men dient hier echter onderscheid te maken in het recht in objectieven 2in en het recht in subjectieven zin. Het naleven van de bestaande rechtsnormen vindt men in het procesrecht, terwijl in het ci viel recht de overheid alleen op verzoek optreedt. Het procesrecht handhaaft dus de bestaande rechtsnormen of beschermd de rechten van enke lingen. Moest vroeger ieder zijn eigen recht handha ven, later is de overheid naar voren gekomen, die zich belast met iedere schending die haar ter oojpe komt. Het is het strafproces. Zooals reeds gezegd, in het civiel recht treedt de overheid alleen op het verzoek op. Hierna geeft spr. een uiteenzetting van het principe van het procesrecht. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie,) Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U het volgende in uw blad te walen plaatsen. Naar aanleiding van het besluit der Langedijker G i'oenten Centrale in hare vergadering te Ursem gehouden; betreffende het voorst-ei van de „West" te Koedijk, zouden wij he; volgende willen opmer ken. De inhoud van het voorstel, U allen bekend, beoogd het voorkomen van executie's. Op zichzelf een voortreffelijk werk, een nood zakelijke arbeid, een begeeringswaardige bezigheid voor allen die. het heil van hun naaste op het oog hebben. Van harte wil hieraan de christelijke organisatie meewerken inzoover het voorkomen van executie door vriendschappelijk overleg en bemiddeling be vorderd worde, want hoe meer tuinbouwers in de zen moeilijken tijd hun bedrijf zullen kunnen be houden hoe beter. Doch het voorstel behelst meer; n.l. zoolang de overheid geen wet tot voorkomen van executie's tot stand brengt, is het de taak van organisatie door middel van boycot en besmetverklaring exe cutie's te voorkomen en onmogelijk te maken. En dan mogen en kunnen wij niet meegaan. De overheid is dienaresse Gods, regeert bij de gratie Gods waarom wij aan haar gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Met dien eisch komt de overheid tot ons ook als het betreft een wet, waarin de rech ten en plichten van schuldeischer en schuldenaar omschreven zijn, dat is haar recht. Doch ook ter bevordering en behoud van gezonde verhoudingen in het volksleven is deze eisch nood zakelijk vooral in dezen tijd. Gezagsondermbijning degradeerd het leven. Het toepassen van een machtsmiddel door de organisatie verzwakt de basis voor een gezonde sa menleving. Handhaving van het gezag waarborgt onze vrij heden. In de plaats der overheid als handhaafster van het gezag, recht en orde stelt de L. G. C. een andere wet om op de openbare veiling tegen de ook voor haar geldende wet (de statuten) de mogelijkheid te doen wat der overheid is. In de statuten der L. G. C. Art. 2. Hij stelt zich ten doel het veilingwezen te beheeren en uit te breiden en de handels- en algemeene belangen van de leden der bij hem aangesloten tuinbouwvereeni- gingen te behartigen. Art. 3: Hij tracht dit doel te bereiken door: a. Het exploiteeren van een eigen veiling en een betaalkantoor. b. De leden der aangesloten vereenigingen te verplichten al hun tuinbouwproducten te veilen. c. Het veilingwezen en de afzet der producten te bevorderen, d. Het bevorderen van alles wat strekken kan tot verbetering der Cultures en verhooging der pro ductie. e. Bestrijding en zoo noodig verdelging van door de tuinbouw schadelijke dieren en gewassen. f. Het richten van adressen en vertoogen zoowel aan plaatselijke en gewestelijke besturen als aan de Hooge regeering en de volksvertegenwoordiging, zoo dikwijls zijn belangen dit mochten vorderen. Art. 4. Tuinbouwvereenigingen, die rechtsper soonlijkheid bezitten en wier statuten niets bevat ten in strijd met deze statuten, kunnen door het bestuur als lid van den bond worden aangenomen. Dus alles wat dient ter bevordering der veiling de afzet der producten moet worden bereikt 't welk toch niet zal kunnen gebeuren als men artikelen gaat weren omdat deze of gene zijn particuliere v^rpllchtitnegnwrfcswb ,veiligheidnatte uzemfw verplichtingen niet nakomt of kan nakomen. Is de veiling daarvoor het aangewezen lichaam dat uit te maken? Is dat in wezen niet revolutionair? Reeds nu hooren wij van aankoopvereenigingen die door drang van zekere zijde zakenmenschen uitsluiten bij hare aanbestedingen en inschrijvin gen. Isd at neutraal? Immers neen. Steeds wordt gewezen op de mogelijkheid als Marks betere tijden aanbreken de schuldeischers de schuldenaars moeilijk zullen vallen. Welke bewijzen zijn daarvoor in het algemeen de laatste tijden? Moeten wij niet opmerken het bijzónder in deze tijden van moeilijkheden in den tuinbouw dat er zoo weinig executies voorkomen? Is de oorzaak dat alle schuldeischers in zulke florisante posities verkeeren? Is het niet vaststaand dat ook hierin tot uiting komt het gemeenschapsgevoel dat overhserschend is, dat, waar men ziet en gevoeld de moeilijkheden die er voor de tuinders is om te betalen men ver mindering van pacht, rente, aflossing, ja zelfs in sommige gevallen kwijtschelding van schulden geeft? Moet dat niet genoemd? moet dat niet gewaar deerd? Is het; waar wij dat moeten constateeren geen eisch van billijkheid indien het weer mogelijk is hun te geven wat hun toekomt? Ook zij hebben behoeften, en vaak niet geringe nooden, en waar zij in dezen zoo zorgvollen tijd een zeer te waardeeren houding aannemen, is het onzes inziens verkeerd, reeds nu diezelfde men- schen te stempelen als er op te wachten dat, als er betere tijden komen zij hun slag zullen slaan. Neen, wij kunnen, willen, en mogen die gedachte niet voeden, maar spreken het uit dat ook dan, als er opleving komt, ook dan als de grond en de be drijven weer waarde krijgen, ook dan zullen zij die belangen bevorderen, steunen en helpen opdat ook zij weer rente, lusten en leven hebben daar allen en alles op elkander is aangewezen. Zijn er dan geen misstanden die voorziening be hoeven? Zeker in den weg der organisatie wordt getracht bij H. M. regeering kenbaar te maken de groote nooden en zorgen die alomme en hier wel zeer sterk heerschen. Veel wordt gedaan in regelende wettelijken weg en nog zal veel moeten gedaan worden om in stand te houden, om te redden, om te steunen, doch heil is ook in dezen zorgvollen tijd alleen te verwachten in den weg van recht en billijkheid van wet en orde van overheid en gezag want alle negeering van die zaken zal steeds blijken te zijn een vloek voor volk en vaderland, voor onszelf en onze nnaast. Alles wat zich niet onderwerpt aan de gestelde orde is in wezen revolutionair. Daarom kunnen wij niet anders concludeeren dat waar de L. G. C. in hare vergadering een besluit heeft genomen in strijd met hare statuten het op haren weg ligt dat besluit officieel in te trekken. Wil zij statutenwijziging dat zij dat zoeke in de gewone gangbaren weg. Zij kan zelve de regelen harer huishouding be palen mits niet in strijd met wet en gezag der overheid. Het bestuur der L. G. C. zal het met ons eens zijn voor deze gedachte neergelegd in het aange nomen voorstel is er geen overheid die daaraan zijn zegel zal hechten ter goedkeuring zoolang wij in een geordende staat zullen leven. En waar dat voor ons vaststaat is dat besluit niet zooals is beweerd vrij van politiek en wel neu traal maar in wezen zuiver Revolutionair. U redactie dankend voor de verleende plaats in uw blad. Namens de gewestelijke af deeling der C. B. T. B. Langendijk en Omstreken. Land- en Tuinbouw Mozaïek ziek)," vain bloembollen speciaal tulpcln1. Ito de laatste jaren heeft men bij de tulpen, speciaal bij de oudere soorten, een verschijnsel ku'nnen. waarnemen, 'dat men gewoon is met den naam van mozaiek te betitelen. Tot nu toe 'heeft men er niet zoo buitengewoon veel aan dacht aan besteed, doch op sommige plaatsen en in sommige partijen is de omvang ervan van dien aard geworden, dat het toch wel noodig zal zijn wat meer te gaan letten op de aanwezigheid er van. Om nu 'te trachten met de medewerking vato de lezers van de verschillende bladen, te we ten te komen van welken omvang nu 3eze ziek te is wordt dit stukje geschreven. Beschrijving van het ziektebeeld. De beschrijving van het ziektebeeld is niet zoo eenvoudig, niet omdat dat ziektebeeld zoo moeilijk te onderkennen is, o, neen. Op het veld is de herkenning niet zoo moeilijk, maar iets anders is het toch een ziektebeeld te beschrij ven. Toch zullen we een poging daartoe wagen Zoodra de tulpen hun bladeren uit gaan sprei den neemt men bij de aangetaste exemplaren waar, dat enkele of alle bladeren niet recht om hoog gaan of plat op den grond doch dat ze meer een kronkelig uiterlijk hebben zoodat de bladpunt niet recht tegenover het aanhech- tingspunt van het blad komt te staan. Vervolgens en dat is een duidelijker kenmerk komen op die bladeren, vooral in een late* 'stadium, ito de lengterichting van het blad lichtere par tijen voor, die den indruk maken van lichtge kleurde strepen te zijn. In een nog later stadium gaan die lichter gekleurde strepen afsterven en dan kunnen die strepen soms zelfs heel breed worden tot wel 1 cm. breed toe. Aan de bollen in den grond is niet veel te zien, maar aan den stengel, juist onder den grond treft men ook toogal eens strepen aan, die echter meer met rim pels te vergelijken zijn. Op den oningewijde kan dit geheele verschijn sel wel eens den indruk maken van „vuur" doch ieder tulpenkweeker zal bij goed toezien spoe dig genoeg opmerken, dat het vuur wel anders is Verder is het mozaiek, evenals het vuur wel besmettelijk en dus vindt men veelal een plekje van bv. 4 tot 6 planten bijeen die aangetast zijn Over de oorzaken zullen we ons hier niet uit laten, dat is, evenals bij alle ziekten van deze soort, veel te vja^ag. Wat de aangetaste soorten betreft hebben we reeds verteld, dat de oudere soorten het meeste last hebben en verder staat de oude soort La Beine als erg vatbaar bekend. Beleefd verzoek ik nu ieder tulpenbouwer ziifn kraam na te zien en als hij twijfelt, of hij mozaiek in zijn gewas heeft, mij te waarschuwen of mij wat aangetaste planten, in gras verpakt, op te zenden. Indien noodig en wenschelijk kom ik persoon lijk kijken. Die ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen dienst VAN HEEWUNEN. Sint Pancras.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 13