Nieuwsblad v. Ho 11. Noorderkwartier ZAERDAG 29 APRIL 19S3 42e Jaarsranor Uitgave: firma J. H. KEIZER Jedacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Derde blad |Na den strijd Wat niet iedereen weet Kleine Kwaje Krabbeltjes, De vroolijke kant. NO 50 TELEFOON INTERCOMMUNAAL N<\ 52 NIEUWE M it LilGEDIJkER (III111VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. A oomnnentsprys i»er 3 maantleo 1.12. ADVERTENTCEN Van 15 regels 75 cent: elke regel meer 15 ceni GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE ZULLEN DE NIEUWE BEZEMS SCHOON VEGEN? DE TELEGRAAF BEKENT KLEUR. IOE ZAL HET MET DE GEMEENTERADEN GAAN? „Vader, wat is nu eigenlijk stemmen", vroeg onze eelbelovende vijfjarigeEn nadat we al ons pedagogisch kruit verschoten hadden, om haar ia Moeder, Opoe, Oom en Tante, waarvan de één ppeltjes wilde eten, en de ander roode kool, waar- mtrent gestemd moest worden, deze puzzle op te ossenen terwijl we ijverig zochten naar het teeds onvindbare roode potlood, teneinde op voor- leeld van den beroemden Bodegraver schoolmeester lanschouwelijk onderwijs te geventoén, ja toen wam het vernietigend oordeel „Ik vind er niets an, ik ga met Grietje spelen". (Grietje is de pop ienfavoriet). Kinderen en andere exemplaren van len, die zich menschen noemen, spelen de waar- En zoo kwam onwillekeurig de vergelijking usschen deze mislukte les, en de opvoedkundige roorden, die de partijen, middels de één-millioen- egenhonderd drie en negentig duizend vier hon- .erd drie en dertig verkiezingspamfletten tot het éderlandsche volk gesproken hebben. Of het „er at aan vindt, zullen wij buiten beschouwing la- en, maar dat het evenals onze kleine meid ók precies doet wat het wil, en er al of niet stie- :um een eigen meening op na houdt, staat voor ns als de bekende paal boven het bekende water. Het is maar gelukkig ook dat in ons Nederland enminste nog één plaats is, waarop het schoone iet „Wij leven vrij, wij leven blij", eenigszins toe- asselijk is. Vrij en blij zijn we, als we ons stem- okje verlaten. Leuk is het, eens de gezichten van je ledekiezers te observeeren. Het meerendeel,. kijkt ls het „gedaan" is, vergenoegd naar den voorzitter an het stembureau, en schijnt te denken: „Die zit!" Ir zijn er, waarvan het uiterlijk het innerlijk ver- aadt, een Colijnkiezer is een andere kiezer als een ►uyskiezer, hij is vult U zelf maar in, al naar het lijkt, maar de verrassingen moeten komen uit de eurlooze middenstof. Dat is het soort menschen, aarvan men niet wéét, wat zij zijn, die om één jf andere reden, om den broode bijvoorbeeld, geen eur bekennen". Jveel verrassingen zijn er overigens niet geweest, fat de communisten vier zetels veroverd hebben en is wat meer in de melk te brokken krijgen, is te erklaren. In den ouden tijd, stemde men rood, dat was één kleur. Maar de S. D. A. P. is velen let rood genoeg meer. En zoo gauw de S. D. A. P. pgon in te zien, dat niet alleen afbraak maar ook libouw noodig is, om de wereld te redden, verloor voor velen de aantrekkelijkheid van strijdbare P'kspartij. En de communisten kwamen, en de polutionnairen en de onafhankelijke socialisten, allemaal kluitjes gingen opvisschen uit de flink Ivulde schotel van de S. D. A. P. Er zijn vele joedeloozen, die maar al te graag de ooren open tten voor de welklinkende woorden van de com munistische agitatoren, en aan den anderen kant, ragen velen naar den sterken man, die zij in den per Colijn meenen gevonden te hebben. De groei |r Antirevolutionaire fractie is dus te verklaren, let omdat verschillende Nederlanders ineens de llirevolutionaire beginselen zijn toegedaan, of de psdienstige inzichten deelen van de aanhangers ser partij, maar omdat zij in Colijn „den flinken |rel" zien, die wellicht in staat is een „nationale |littek" te voeren. Colijn geeft dit trouwens zelf toe, willen wij aan- Imen wat het Handelsblad hieromtrent schrijft: l.JDat de botsende machten zich in ons volk scher- |r beginnen af te teekenen. Het is van ontegen- Bgelij k belang dat het land door de onmiskenbare fmeming van het aantal communistische en soc.- B'- stemmen, tijdig gewaarschuwd wordt voor een 'aar dat tot dusver ongetwijfeld is onderschat, lar tevens is het van groote beteekenis da er daartegenover een nationaal-convergeerende tegen- strooming ontstaat, zooals die ditmaal uiting heeft gevonden in de extra stemmen, welke de lijst van dr. Colijn heeft tot zich getrokken, en waarvan de anti-rev. leider zelf erkend heeft dat zij kwamen van velen die niet uit beginsel tot de anti-rev. partij behooren." De min of meer rechtsche groote pers pers begint zich nu begrijpelijkerwijze, achter Colijns zegenwagen te scharen. Eigenaardig is het echter bijv. te zien, dat het dag blad „De Telegraaf" met haar bijwagen „De Cou rant" hieraan ook begint mede te doen, en thans openlijk haar vijandige gezindheid ten opzichte van de S. D. A. P. doet blijken. „De Courant" telt dui zenden lezers in arbeiderskringen goedkoop, uit gebreide berichtendienst en een tikje sensatie len was daardoor nog wel eens wat gereserveerd in haar hoofdartikelen, maar het is afgeloopen. Wij lezen o.a: „Dat de Sociaal-Democraten een échec zouden lijden, lag voor ledereen, die een open oog had, voor de hand. In alle landen der wereld takelt het soci alisme af en waarom zou het dat bij ons niet doen? Deze aftakeling is des te meer opvallend daar zij plaatsgrijpt in tijden van materieel verval, die, toen de partij nog gezond was, haar steeds gunstig waren Het was een zonderling denkbeeld der Sociaal-De mocratische propagandisten, dat zij Woensdagavond de uitslagen projecteerden op de bekende ruine van de „Bisschop". Als zoovele Sociaal-Democratische partijen in het buitenland puinhoop en zijn gewor den, dan had men eigenlijk voor zulk een symbo lische ruine wel wat huiverig moeten zijn. Er was veel bouwvalligheid in den Sociaal-Democratischen propagandadienst. Met leugens en vervalsching wer ken slechts zij, die een bankroet zien aankomen." Verbrokkeling en scheuring zijn ook de oorzaken van den achteruitgang van de R. K. Staatspartij. De groote macht, de Kerk, heeft de Katholieken in politiek opzicht niet meer bij elkaar kunnen hou den. Er is een R. K. Volkspartij ontstaan, met doel zonder verwaarloozing van geestelijke plichten, meer de belangen van „den minderen man" te dienen. In de verkiezingscampagne stond deze partij echter nog fel tegenover de S. D. A. P., hoewel de programmapunten veel overeenkomst vertoonen. Leuk was het bijvoorbeeld, dat op een ingezon den stuk van een S. D. A. P.'er in de Enkhuizer Courant, die zijn partijgenooten vermaande, geen borden te verwijderen van de R. K. Volkspartij, deze partij opmerkte, dat ze zelfwaar strijd wel voeren zou, en de Pastoor - die ook een veeg kreeg - er heelemaal buiten stond. Overigens is het bondge nootschap in den tegenspoed tusschen S.D.A.P. en R.K. Staatspartij veelzeggend. Of echter de nieuwe Kamer het crisisprogramma - bestrijding van werk loosheid en redding uit economisch verval, zal ten uitvoer leggen, is naar onze bescheiden meening een andere vraag, en ook, hoe de verschillende fracties tegenover elkaar zullen staan. In de oude Kamer had de coalitie een betrekkelijk gering over wicht, en - wat is er feitelijk veranderd? Véél tesul- taat naar links of rechts, zoodat van een „verplet tende" meerderheid gesproken kan worden, is er., niet. De Nederlandsche leeuw, opgeschrikt door het ontzettend verkiezingsgedaver, heeft even z'n manen geschud, aan staartwiepen en oogen fonkelen kwam hij niet toe, want hij dommelde terstond weer in. De Vrijheidsbond zal wel een hap gehad hebben, van „Nationaal Herstel" Fascisten in diverse kleu ren en andere, wellicht goedwillende maar weinig bekende partijtjes. Wél is gebleken, dat onze klee- dingindustrie zich voorloopig nog wel niet op de vervaardiging van bruine of zwarte hemden behoeft te gaan toeleggen. Het is ook eigenlijk niet onze aard, en de huisvrouwen doen ons óók liever bij voorkeur een gesteven helder overhemdje aan waar je éér van hebt dan een donker hemd, waar je soep van koken kan, voor je de vlekken ziet. Wat zegt nu, degene, die toch algemeen als „the coming man beschouwd wordt, voorzoover hij er al thans nog niet muurvast in zit, wij bedoelen Co lijn? „Naar het mij voorkomt", aldus dr. Colijn, „kun nen uit deze uitslag drie conclusies worden getrok ken: ten eerste, dat er in de Kamer een meerder heid is, die een regeering wenscht welke rekening houdt met de christelijke volksaspiraties: ten tweede dat bij deze stembus tevens gebleken is van een be geerte naar een regeering, die in nationalen zin het bewind voeren zal; ten derde, dat de versplin tering van de volksvertegenwoordiging zich heeft voortgezet. Er zijn nu veertien partijen tegen elf in de zittende Kamer. Daarin ligt naar mijn mee ning een vingerwijzing dat regeering en Kamer er voor zullen hebben te zorgen, dat de groote tijd vragen in onderlinge samenwerking op bevredigende wijze tot oplossing worden gebracht, omdat anders een volgende keer de parlementaire ontreddering nog veel grooter zal worden". Deze meening zal wel weer fel bestreden worden, maar een feit is het, dat wij - waarschijnlijk ook wel naar buitenlandsch voorbeeld - langzaam maar zeker een scheiding „nationaal" en „anti-nationaal" zullen krijgen. De Kamerzittingen zullen er inmid dels niet oninteressanter op worden, en wij raden onze lezers de lectuur hieromtrent bijzonder aan. Het Communistisch kwartet zal zich dapper roeren, en de daverende dingen dezer dagen zullen ook wel in daverende zinnen door de Kamer daveren. On sympathiek zien de twee Indonesiërs, waarvan de een in Parijs vertoeft, als uitgewekene, en de ander in Bovendigoel geïnterneerd is, er niet uit, en ze zullen hun weetje wel weten, zoodat deze groei der fractie, wel een versterking is, en Kamer en Regee ring de communistische heeren, niet meer als en- fants terribles heeft te beschouwen, zooals ze tot heden vrij wel gedaan hebben. In den Kieskring Helder heeft de S.D.A.P. weinig verlies te boeken, in 1929 waren er 45726 en in 1933 45298 stemmen. Daarbij moet eenige rekening wor den gehouden dat in verhouding tot 1929, de partij iets méér stemmen gekregen zou moeten hebben, door een vermeerdering van het aantal stemgerech tigden. De groei van de communisten is geweldig, van 3509 op 6873. Hoeveel plattelandsstemmen zou den daar wel niet bij zijn? Ook de partij van Snee vliet steeg van 806 tot 2378. Handig is hij niet ge weest, dezen heer door zijn gevangenneming een aureool van martelaarschap te geven, en er ligt bepaald humor in het geval dat deze afgevaardigde via Hotel de houten lepel, op stadskosten verkie zingspropaganda maakt voor de Rechtbank, en netjes de Kamer binnentippelt! De antirevolutionairen sprongen van twaalfdui zend op zeventien duizend. Bij ons is ook een sterken groei van het commu nistisch element te constateeren, en zal hiermede met de komende gemeenteraadsverkiezingen terdege rekening te houden zijn. Wij gelooven, dat vele zoogenaamde „wilde" kiezers, die zich bijv. van Vrijzinnig Demcraten als in Oudkarspel, afscheidden thans lijst 14 gestemd hebben, en achten het vrij waarschijnlijk, dat de groote strijd om hier het ge stoelte der eere te bezetten tusschen deze partijen zal gestreden worden. De verkiezingen zijn hier kalm verloopen. Bijzon dere incidenten hebben zich op de stembureaux niet voorgedaan. Een enkele dichtader is geopend en is o.a. een dezer ontboezemingen heden in ons blad opgenomen. Wij hebben er een paar regels in gemist, en wel hoe de dichter of dichteres zich dan voorstelt hoe het moet.Het is wel gemakkelijk om te zeggen, „landopeters" en dergelijke, maar deze, overigens geestige inzender (ster) praat eigenlijk toch niet verder dan haar of zijn neus lang is. Verder mogen wij wel vertellen dat ook de Nieuwe Langedijker Courant op bescheiden wijze getracht heeft het Langedijker publiek met vroege uitslagen van dienst te zijn. Een plaatselijk blad kan dit niet doen met de kleur en verve, die de groote bladen daaraan brengen - muziek, loudspeakers e. d. - Dat ook wij echter op een geslaagden „verkie- zingsdienst kunnen terugzien moge blijken uit het overzicht onzer werkzaamheden: zeven minuten over vijf gaf Vaz Dias de uitslagen doorom zes uur werd begonnen met bulletinverspreiding en hingen deze inmiddels reeds in elk dorp één exem plaar, door telefonische opgave aan bevriende rela ties. En om 7.45 uur - dus nog vóór dé ochtend bladen verschenen, hingen onze bulletins in de vier gemeenten en den omtrek. J. OBSERVER. het 25-jarig jubileum van een schouwburgdirecteur. Speech op speech werd afgestoken eindelijk staat een aan het eind der feestdisch zittende tooneel- knecht op en tikt aan zijn glas. Waarop alleen in groote verwachting zwijgen. En de wakkere man zegt: „Er zijn hier geen aardappelen genoeg!" en ging bedaard weer zitten. De gunsteling van den koning van Tituana heeft heel wat op zijn kerfstok. Zijn ergste vijand,, degene wiens ambt hij nu aan het hof inneemt, staat hem naar het leven. „Wees maar gerust," zegt de koning, „als hij het mocht wagen je om te brengen, dan laat ik hem den volgenden dag ophangen." „Wijze koning," zegt de gunsteling, „ik zou eigen lijk liever hebben, dat gij hem den dag te voren opknoopen liet. Logisch. „Geld heb ik niet, goede man, maar werk kan ik je wel geven!" „Nee, dankje, als u toch geen geld hebt, om mij voor mijn arbeid te betalen Ofschoon reeds in het jaar 235 v. Chr. muntstuk ken van nikkel gemaakt voorkwamen, zoo vond dit metaal eerst in de tweede helft der vorige eeuw ingang in het muntwezen. Sedert dien bedienen zich 24 staten van zuiver-nikkel muntstukken terwijl 70 andere nikkellegeeringen in hun muntstelsel ge bruiken. De eerste „natte" dag in de Vereenigde Staten eindigde met een verbruik van rond anderhalf mil- lioen vaten bier. De Berlijnsche schupo's krijgen thans reeds on derricht in vele vreemde talen, om zich daarvan bij gelegenheid der a.s. Olympiade vlot te kunnen be dienen. De tafelrede. Er werd een banket gegeven ter gelegenheid van Onze kleine kwade krabbelaar is werkelijk over troefd! End aarom ruimt hij graag zijn plaatsje in voor de dichteres of dichter, die onderstaand pro duct stiekum in zijn stembiljet vouwde, en het in Oudkarspel in de stembus deponeerde. Wij staan voor de waarheid in en nemen het geheel ongewij zigd over, dus ook ongecorrigeerd: Roomsch, of Chr. historie's, platteland, of volkspartij, ook V. d. en Cominlsten ieder droeg een steentje bij, om de kiezers op te wekken voor hun Candldaat partij te trekken. En vooral het tuinbedrijf liepen ze allen mee op hun lijf. Voor de tuinders zullen zij strijden en die menschen straks verblijden, met een gift in geld, zoo groot! dat geleden is de nood. Zitten zij eenmaal weer op 't kussen, spoedig gaan zij 't brandje bluschen. Dat zien wij na iedere verkiezingsstrijd en vier jaar is een heele tijd. vier jaar hebben zij brood op de plank, en zij brengen het stemvee hun hartelijke dank. is 't wonder dat die lui zoon propaganda maken en steeds de boer op gaan om hun wat voor te praten? De één nog meer belovend dan den ander en toch! bedonderen zij de kiezer, en elkander. Maak dus je hokje rood, en leg je erbij neer maar wees verzekerd, wijw orden weer bedrogen deze keer. Want Rood, of Zwart, of groen of grijs, Zij doen het om de centen, en maken 't volk wat wys. Met deêz gedachte in 't verschiet ben ik zoo wys en ik stem niet. [2.30; kropsla 2—6.70; komkommers ïz— l*; prei i.iu —-•■10 postelein 0.67—0.93; rabarber 2.50—4; raap- fre'en 0.50—1.10; radys 1.50—4.20; roode koo! 2.50— 13.50; selderie 1.60—3.30; spinazie 10—27; snyboonen I -7.0Csperc.boonen 0.450.49; uien 0.991.60; wor telen 6—12.50; witlof 4—6; idem II 1.50—3. j Marktbericht van de Amsterdamsche Veiling van „and- en Tuinbouwproducten, Marnixstraat 282. Amsterdam C. Aardappelen: Zeeuwsche bonte 80—110; idem [blauwe 80—100; nieuwe muizen 25—32 per kg. Groenten: holl. lof 11—13; 2e 6—8; andyvie 5—8: sia o u-uauu bloemkool 1620; komkommers gele 14.0016.C0; groen 12.00—14.00 stofsia 15—25; postelein 12—18; spercieboonen 45—50; snyboonen 8090; asperges 67—70 p. kg. Fruit Goudreinetten 3238 smeetappelen 89; pa rades 8—14; sinaasappelen 300 p. kist 5.105.80; 240 p. kist 5.205.60. Bloemen rozen 35, briarciif 35; edith Helen 46; roselandia 34; Anjelieren 58; seringen le 12—46; 2e 812; blauwe 1014 p. tak snügroen 35 ct. per rank tulpen: Copland 50— 150; Elisabeth 100—J150; krelage 150—200; cram raria^s 18—28; coleus l420; tradescantia 1217; diverse varens 4—7; Azalea's 70—140; per stuk Vio len: 40—60; Primula's 30—55 per bak; graniums: Paul Grampel 15—18; Rubin 14—16, dubb. roze 12—14. Marktbericht van dé Amsterdamsche vei- liiif van Lani.d' end Tuiribduwproducteli; .Gemeen telijk veilingsgebouw, Marnixstraat' 282, Amster dam West. 26 April. Aardappelen. Z. bonte 80—110 Z. ïïöt> J viei 5—8 per kg., pieterselie 710, selderie 8 10, prei 3—6 per bos, uien 120—240 per 10 Okg. radijs 250350 per 100 bos, roode kool 800900 gele' kool 450—600 per 100 stuks, spinazie 4— Spinazie 4—8, raapstelen 1.50—2.00; per 100 bos; sla le 3.00—5.00; 2e 1.502.50; rabarber 3.004.50r Holl. bloemkool 16—20: komkommers gele 14.00— 16.00; groene 12.00—14.00; Stoofsla 15—25; postelein 1218 Spercieboonen 4550; snyboonen 80—90; Asperges 6770 per kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 15