Ongunstige wending Langedijker Groenlecentrale Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 51 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. DINSDAG 2 MEI 1935 42e Jaargan Oitgaie: Firma I, H. KEIZER - Redacteur I. H. KEIZER. Burul Mciiidsciianouda. Colijn Kabinetsformateur. Sproeten komen vroeg in het NIEUWE m lyfiEDIJKER UIIIHVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.11. ADVERTENTIEN 7an 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 ceni GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE De nieuwe protectionistische maatregelen der Duitsche regeering vinden in de vetverordening van 23 Maart wellicht hun hoogtepunt. Of ook het pro tectionisme daarmede zijn dieptepunt bereikt heeft, valt te betwijfelen. De Duitsche landbouwers gaan blindelings verder met hun eischen, waarvoor zij bij de Hitler-regeering blijkbaar een gewillig oor vinden. Het heeft waarlijk ook in Duitschland niet aan stemmen ontbroken, die gewaarschuwd hebben tegen den doodenrit van dit verderfelijke protectio nisme. Zelfs de Deutsche Allgemeine Zeitung, het blad van de conservatieve Duitsch-nationale rich ting, schreef eenige maanden geleden nog, dat men nu toch eindelijk moest gaan inzien, dat men bij de eoo zeer gedaalde koopkracht van de groote massa geen prijzen voor landbouwproducten bij noodver ordening kan voorschrijven. En ook de vorige Duit sche regeering, onder generaal von Schleicher, was die meening toegedaan. Het zag er inderdaad naar uit, alsof in Duitschland het gezonde verstand op het laatste oogenblik zou terugkeeren. De machti ge landbond, waarin de agrarische groepen zijn ver eenigd, zat evenwel niet stil en wist tenslotte te bereiken, dat de wenschen der agrariërs werden doorgedreven. De regeering von Schleicher viel en het woord was aan Adolf Hitler. TOEN HITLER KWAM In zijn Rijksdagrede kondigde Hitier aan, dat j den particulieren eigendom onaangetast zou laten en dat ook het particuliere initiatief in het bedrijfsleven grondslag van het Duitsche zakenle ven zou blijven. Hiermede sprak hij geheel in den trant van de Duitsche agrariërs, die men moeilijk als voorstanders van de opheffing van het parti culier initiatief zal kunnen beschouwen. Integen deel, zij zijn daarvan warme verdedigers, al zal men daarbij steeds moeten bedenken, dat zij in hun stre ven naar meerdere welvaart vrijwel uitsluitend het oog gericht hebben op hun eigen bezit, zonder acht te slaan op de nadeelen, welke de welvaart van anderen van hun protectionistische politiek kan ondervinden. Het laat zich nog niet overzien, welke gevolgen de nieuwe vetverordening niet alleen voor Duitsch land, doch ook voor de overige wereld nog zal hebben. Duitschland kan bij lang na niet in zijn vetbehoeften voorzien, hetgeen aanstonds blijkt uit de invoercijfers, welke doen uitkomen, dat van een jaarlijksche behoefte van rond 1.32 millioen ton, er tot in den jongsten tijd 60 procent door buiten- landschen invoer werd gedekt. Zoo werden nagenoeg voor de geheele margarine-productie in Duitschland welke circa 500.000 ton per jaar bedroeg, alle grond stoffen, ingevoerd, terwijl daarnaast nog een groot kwantum plantaardige oliën benevens reuzel en na tuurboter, uit het buittenland in Duitschland wer den geïmporteerd. Het land zelf leverde slechts 400.000 ton boter en 120.000 ton reuzel. De Duitsche WEG MET DE MARGARINE! agrariërs willen nu de margarine, welke zij als den gevaarlijk sten concurrent voor hun eigen boter en vet beschouwen, buiten het land houden. Er werd teveel margarine geconsumeerd, meende men, en als gevolg daarvan daalde de boter- en vetprijs. De waarheid is echter, dat het koopvermogen van de groote massa, men denke aan de 7 millioen werkloozen die Duitschland heeft zoodanig ge daald is, dat men eenvoudig wel gedwongen is zijn toevlucht tot de allergoedkoopste vetsoorten te ne men, waartoe in de eerste plaats de margarine ge rekend kan worden, welke in Duischland tegen een winkelprijs van circa 25 pfennig per pond verkocht wordt. De margarinetrust der Unilever welke vrij wel de geheele Duitsche margarineindustrie in han den heeft, zal nu gedwongen worden, haar produc tie met 40 procent in te krimpen. Deze beperking met ongeveer 185.000 ton komt dat hebben de heeren uitgerekend ongeveer «overeen met het surplus aan natuurboter, hetwelk volgens de be trokken autoriteiten op de Duitsche botermarkt drukt. DOOR PROTECTIE GEEN VERMEER DERDE KOOPKRACHT. Met den besten wil van de wereld kan men in deze maatregelen geen enkele goed gefundeerde economische gedachte vinden. De koopkracht van een volk is een vaststaande grootheid, welke zich met van vandaag op morgen laat veranderen, omdat net nu eenmaal uitgesloten is om met behulp van protectionistische maatregelen de kofopkracht te vermeerderen, zoogoed als het ook uitgesloten is, dat men met goocheltoeren rijkdom schept. Zal men mogen aannemen, dat de Duitsche massa plot- nn! i di€per m haar portemonnaie zal gaan tasten rP mplaats van margarine natuurboter te gaan eten? veieer is aan te nemen, dat het vetgebruik P.» v ,hland zal verminderen en dat groote lagen oer bevolking in plaats van margarine marmelade ken surr°gaten op de boterham gaat gebrui- een verordening met tegen strijdigheden. diwKQi1*euwe verordening bevat tal van tegenstrij - vJiti ÜP z,°°als alle protectionistische maatregelen, nnoM mtgaan van den toestand op een be- L.„Jdosenblik, zonder rekening te houden met de wrPPn?gen' welke als gevolg van die maatrege- e?' en die elke vooropgezette berekening meestal wederom in de war sturen. Zoo is het de bedoeling van de Duitsche regeering om de arme klassen der bevolking tegemoet te komen door hei uitreiken van vetkaarten, welke het beschikbaar- stellen van goedkoop vet beoogen. Aan niet minder dan 20 tot 30 millioen menschen, dit is ongeveer de helft van de Duitsche bevolking, zullen dergelijke kaarten worden uitgereikt, waarvan de kosten be streden moeten worden met een extra belasting op de margarineproductie van 25 pfennig per pond. Men behoeft waarlijk geen econoom te zijn om het onzinnige van deze regeling in te zien. Immers ligt het voor de hand, dat de margarineprijs, ook zonder den accijns, belangrijk zal stijgen, aangezien het de margarine-industrie niet mogelijk zal zijn om bij een zoo groote inkrimping harer productie tegen dezelfde productiekosten te blijven leveren. De mar garine-industrie werkt namelijk met zeer groote vaste kapitalen en haar vaste kosten vormen der halve een zeer belangrijk element van den totalen kostprijs. Dit element blijft derhalve inveranderd bij een inkrimping van de productie en zal dus over een veel geringer aantal producten moeten worden omgeslagen. Het is een ijzeren wet voor elke onderneming, dat de kostprijs stijgt bij inkrimping van de produtcie en met name geldt dat voor een industrie, zooals de margarinenijverheid, welke met een vrijwel onveranderlijke post vaste lasten werkt. Uit dezen hoofde zal men derhalve een stijging van den 'margarineprijs mogen verwachten, want indien de Duitsche regeering een dergelijke stijging zou ver bieden, zou de margarinetrust genoodzaakt zijn, haar productie in Duitschland voorgoed te staken. Hiermede zou echter tevens het geheele stelsel van de goedkoope vetkaarten in elkaar vallen, aange zien het juist de bedoeling is de kosten daarvan te bestrijden met een accijns op margarine, waaruit men een bedra'g van Mark 200 millioen hoopt te Met dat al wordt vrijwel de geheele Duitsche vet- voorzoening in een staatsmonopolie ondergebracht. Behalve oliezaden, veekoeken e .d. zullen ook de grondstoffen voor de margarineproductie, zooals oleo-margarine, premier-jus, visch- en robbenspek, traan, geharde vetten en voorts alle plantaardige oliën en -vetten gemonopoliseerd worden. Van grondstof tot eindproduct zal niets meer op vrije wijze kunnen worden verhandeld, doch uitsluitenü onder het directe toezicht van den Staat, die ook alle bevoegdheden ten aanzien van de productie in handen heeft genomen. Dit noemt men Planwirt- schaft, het ideaal, dat ook door het socialisme en communisme wordt nagestreefd. Hitler en de Duit sche agriërs hebben elkaar derhalve gevonden, met een mengelmoes van protectionistische maatregelen ten behoeve van een naionaal-socialistische Plan- wirtschaft, waarmede de landbouw op zijn beurt zijn bezit tracht te redden. Te vreezen is het echter dat men juist het tegendeel bereikt. De groote massa van de bevolking onthoudt men voedzame en goed koope vetten uit de tropen, zonder daartegenover iets anders te stellen dan goedkoope vetkaarten, welke voorloopig nog slechts op papier bestaan, doch welke stellig in de praktijk geen lang leven zullen hebben indien de vetverordening wordt uitgevoerd, zooals de huidige machthebbers in Duitschland zich dat voorstellen. Dit is het protectionisme in zijn meest naakten vorm. Waarin het trouwens als poli tiek systeem het beste zichtbaar is. Bestuursvergadering op Maandag 1 Mei 1933, des middags 2 uur in het L.G.C. gebouw. L|e voorzitter de heer P. Slot openit met een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Jb. Kramer als afgevaardigde van Die Toekomst te Zuidscharwoude. Notulem, De secretaris, de heer S. de Boer leest vervol gens de notulen, welke zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. Verslag kantoor. Totaal is geveild 69076.58 over Maart, waar van Broek op Langendijk 13285.82 Koedijk 12579.76, Simt Pancras 9874.39, Sint Pancras Zuid 1599.73, Hugowaard 2943 59, Hugowaard L.T.B. 9203.65, Zuidscharwoude 1150,10. Zuid scharwoude L.T.B. 3308.80, Schermer 2445.46, Ursem707.87. Hensbroek 971.86. Oterleek 232.06, diversen! 943.5.1 Dte keuringslijst bevatte 3 keuringen tot 20 April. Een en ander werd zonder* op- o'f aan merkingen goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de tweede uitkeering over 19332 163.000 bedroeg Ingekomen stukken Afd. Schermer vraagt het veilingspercentage zoo hoog mogelijk op te voeren voor bloemblL len, bv. 1 procent beneden het maximum. Het veilimgspercentage zal zoodanig gesteld worden dat de veiling er geen nadeel van heeft; Van den Vierbond dat 500 ha. bieten bebouwd kan worden met regeeringssteun, waaromtrent inmiddels een vergadering gehouden is. Veel uitwerking heeft het hier niet gehad, daar de voorwaarden, nogal bezwarend'zijn. Er is 15 ha. opgegeven. Volgens besluit alg. vergadering omtrentvoor komen executie is een schrijven aan den minister gericht. Deze heeft geantwoord dat de regee- ring nog niet heeft kunnen besluiten een wet telijke bepaling te maken, maar het heeft haar volle aandacht. Schrijven Koophandel basculehuur belangrijk te verlagen. D|e secretaris acht het schrijven wat erg en deelt mede dat de onkosten nooit gedekt waren en nu door geringe verlading de ontvang sten veel minder zijn. Daarom wordt geadvi seerd hier niet op in te gaan. In het seizoen heeft de basculehuur opgebracht 161 gulden; waartegenover reeds staat f 200 aan de transport arbeiders voor toezicht. Schrijven Centraal Bureau inzake minimum prijzen om deze voorloopig te handhaven en uitvoeren als verleden jaar. Aan kolen zijn verbruikt iu de veilingoen tra 1253- ton gietcokes, 1059 ton gasookes en 479 ton 'nootjes 4. Sciirij ven d.d. 20 April waarin verzocht werd de doorgedraaide producten telefonisch op te ge ven'en te wachten inet het geven van een be stemming» tot er een controleur komt. Thans kan, er weer over beschikt worden. Dp heer A. Hoogland vraagt welke bestem ming de doorgedraaide producten krijgen en wijst ,op onjuiste verdeeling door het Leger der Heds in Amsterdam. lie voorzitter noemt dit onjuist want h©4 percentage voor menschelijk voedsel was niet zoo groot. Behandeling agenda Jaarvergadering v. het Centraal Bureau. Eïó "heer A. Hoogland wil het voorstel van den Noordermarktbond steunen, om de pers toe te laten. Het groepsbestuur staat hier afwijzend tegenover. Van de vergadering in Utrecnt is een verkeerde indruk naar buiten gekomen. Het leek wel of alles zonder meer aangenomen was. De gedachte van den heer Hoogland wordt door meerderen gesteund. De voorzitter zegt, dat het geweuscht is, dat het bestuur het recht voorbehoudt de zitting met geslóten deuren voort te laten duren. Wan neer dit noodig blijkt om de zaak niet te Bcha- den. f D,e heer S. de Boer wil voorstellen, bevoegd heid te houden de Pers in sommige gevallen niet toe te laten maar dit van tevoren aan te kon digen. Maar dan mag er ook niets van uitlekken en, openbare vergaderingen moeten openbaar zijn Aldus besloten. De heer Madderom wil het voorstel Deventer steunen, Amerikaansch fruit zoodanig belast trachten te krijgen tot een bedrag gelijk aan de invoerrechten op onze kool in Amerika Agenda U.O.B. Wordt goedgevonden. Als afgevaardigden worden gekozen naar de vergadering voor het Centraal Bureau de heeren S. de Boer, bestuur, en A. Hoogland St. Pancras De vergadering heeft plaats in Utrecht a.s. Donderdag. Als afgevaardigden naar de vergadering van het U.C.B. op Vrijdag aanstaande worden aan gewezen de heeren S. de Boer en W,. Visser Schilderwerk Het dagelij ksch bestuur stelt voor het schil derwerk uit te besteden. Dit betreft het schil deren van de zuidelijke kap. Schilders in den kring van de Li.G.C. kunnen daaraan mede dingen. Rofnidvraag. D© heer Jb. Kramer dankt voor het welkom op deze voor hem eerste vergadering. Die heer W. Smit oefent critiek uit op de controle van de bloembollenmanden. De heer S. de Boer doet mededeelingen over de controle die nauwkeurig is, in het algemeen. De heer Vet vraagt waarom in Ursejm de steun later was dan in Avenhorn. De secretaris licht dit toe. Dö heer Madderom zou wenschen dat de pre sentiegelden voor het bestuur werden betaald door de veilingen en niet meer door de L.. G. C. Die voorzitter noemt dit standpunt onjuistj daar het bestuur marktbestuur is eti de L. G. C. het ook moet betalen. De heer A. Hoogland vrtiagt of de afdeelingen ook het éen tiende pet. van den steun krijgt, evenals de twinti'g pet; Die secretaris merkt op, dat het buiten de zaak omgaat. De betaalmeester ontvangt een half pet. De heer Hoogland acht het niet juist. Gerekend wordt op de steungelden. Die ver schillende afdeelingen zijn arm, en de 20 pet, is heel hoog. Allen hadden de éen tiende pet. ver wacht, en het valt zeer tegen. Verder vraagt da neer Hoogland of de Betaalmeester niet elke (Per telegraaf. - Vaz Dias,) DEN HAAG. - Koningin heeft Dr. COLIJN opdracht gegeven vorming Parlementair Kabinet. Colijn heeft verzocht opdracht in beraad te mogen houden. maand met de afdeelingspenningmeesters kan af rekenen. Die secretaris noemt dit plicht van den- betaal meester eri zal dezen erop wijzen. Ten opzichte van het andere punt kan de heer Hoogland op de volgende vergadering met voor stellen komen. De heer H. Glas Broek op Langendijk' zegt,, dat er op de laatste vergadering van het Centraal Bureau hard gevochten is voor minimumprijzen en steunregeling. De steunregeling ligt nu weer in het verschiet. Spreker geeft den aigevaardigc den naar de algemeene vergadering in overweging hier nogmaals voor te strijden en aandringen op meer steun voor de producten van 1932, waar van een gedeelte niet is uitbetaald, in tegenstel ling met Zuidholland waar de heele oogst ver kocht is. Bedoeld wordt de 'kool geteeld in 1932 die in 1933 verkocht wordt. De voorzitter zegt dat de steunwet 1933 nog niet is aangenomen. De heer A. Hoogland zegt dat 1932 en 1933 scherp gescheiden blijven. Zoo gauw de produo- etn weg zijn wordt uitgekeerd. Hierna sluiting. voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten. Plaatselijk Nieuws Zuidscharwoude. Feestelijke Meivergaderiug S.Di.A.P. Zeer velen waren opgekomen naar deze Mei vergadering, gisteravond gehouden in het lokaal van den heer P. Kramer, waar al heel spoedig een gezellige stemming heerschte, waaraan de pittige muziek van de heeren «Kist en van der Weerdt niet weinig bijdroeg. De voorzitter van dezen avond, de heer J. van den Abeele deelde in zijn openingswoord me. de, dat het niet gelukt was voor dezen avond een spreker te vinden. In een goed gedocumen teerd betoog zette de heer Abeele nu uiteen, dat hoewel men over den uitslag van de verkiezin gen teleurgesteld kon zijn, men geenszins behoef, de te wanhopen aan de toekomst van de partij. Spreker herinnerde aan de christenvervolgingen ten tijde van Keizer Nero en de Hervorming met hare martelaren. Hij stelde zich voor dat er een lijd komen gaat, die zwaar en neerdrukkend voor het socialisme zal zijn, maar al zal men misschiefu de lichamen dooden, aldus spreker, de geest vau het socialisme blijft, en evenals Christendom en Hervorming teekenen des tijds waren, zag spr. ook in het socialisme een teeken des tijds en een strooming die niet te keeren is. Tn breede trekken behandelde de heer Abeele. de hedendaagsche crisis en was van oordeel, 'dat voor twintig jaar het kapitalisme er wel raad op ge weten had door een oorlog uit te lokken, waar door het millioenenleger der werkloozen belang rijk zou inkrimpen en automatisch een eoonomi. sche opleving het gevolg zou zijn. Dbor den steeds toenemenden invloed van de arbeiderspartijen, valt het echter moeilijker oorlogen uit te lokken omdat de arbeiders nu achter dot schermen kij ken en het bedrog doorzien. Men kan niet meer op de volksmassa's rekenen. Het socialisme ziet uitkomst in veertigurige werkweek en socialisa tie der bedrijven ten bate van de gemeenschap» zooals dat thans door internationale trusts ep "kartels geschiedt ten bate van de brandkasten der aandeelhouders. Met een opwekking trouw te blijven en te gelooven aan de toekomst van het socialisme besloot spreker zijn rede, die aandach tig werd aangehoord en waarop men luid applan diseerde. Staande werden twee .coupletten van de Inter nationale gezongen en kreeg nu de arbeiderstoo-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1