%J*'° Het Congres van den Neutralen Bond Radio Programma's PROGRAMMA VOOR WOENSDAG. HILVERSUM, V. A. R. A.: 8.00 gr .muziek 10.00 VPRO morgenwijding 10.15 VARA uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 WARA-klein-orkest 12.45 orgelspel 1.15 VARA-klein-orkest 145 verzorgen zender 2.00 vrouwenuurtje 3.00 voor de kinderen 5.30 Amsterdamsche salon orkest 6.30 R. V. U. Mevr. Dr. J. C. Proost— Thoden van Velzen 7.00 VARA: SDAP-kwartier 7.15 Brahms-herdenking 8.00 herhaling S.O. S.-berichten 8.02 VAR-tooneel 9.30 gr.mu- ziek 9.45 VARA-orkest 10.30 Vaz Dias 10.45 VARA-klein-orkest 11.15 De Flierefluiters 12.00 sluiting. HUIZEN, N. C. R. V.: 8.00 schriftlezen en meditatie 8.15 gr.muziek 10.30 morgendienst 11.00 liederen-recital 12.00 politieberichten 12.15 gr.muziek 12.30 Trio van der Horst 2.00 landbouwuurtje 2.45 verzorgen zender 3.00 lezen van chr. lectuur 3.30 concert 5.00 kinderuur 6.00 bespeling van het Studio-orgel 6.30 onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.00 politieberichten 7.15 ned. chr. persbureau 7.30 gr.muziek 7.45 spreker A. Stapelkamp 8.00 Evangelisatie-sa- menkomst in de Kerkzaal der Baptiste-Gemeente te Haarlem 9.30 Vaz Dias 9.45 Amsterd. Salon-orkest 11.00 gr.platen. DONDERDAG 4 MEI. HILVERSUM, A. V. R. O.: 8.00 tijdsein 8.01 grmuziek 10.00 tijdsein 10.01 morgenwijding 10.15 gr.muziek 10.30 cello-recital 11.00 cursüs knippen 11.30 zang voordracht 12.00 Tijdsein 12.01 lunchconcert 2.15 verzorgen zender 2.30 gr.muziek 3.00 naaicursus 3.45 gr.muziek 4.00 halfuur voor zieken en ouden van dagen 4.30 vioolrecital 5.00 voor de kinderen radiotoneel 5.30 Kovacs Lajos 6.30 sportpraatje 7.00 Kovacs Lajos 7.30 cyclus vacantiegangers attentie 8.00 801 Vaz Dias 8.05 gr.muziek 8.45 omroep orkest 9.10 zang 9.30 omroeporkest 10.00 AVRO-radio-tooneel 10.30 omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.10 gr.muziek 12.00 tijdsein en sluiting. 8.00 morgenconcert 11.00 gr.muziek 11.30 godsd. halfuur 12.00 politieberichten 12.15 KRO-orkest N. C. R. V.: 10.00 gr.muziek 10.15 morgendienst 10.45 gr.muziek 2.00 cursus 3.00 vrouwenhalfuur 3.30 verzorgen zender 4.00 bijbellezing 5.00 piano-recital 5.45 cursus handenarbeid 6.15 D. Scholtz, onze Nederlandsche monumenten 6 45 cursus knippen 7.00 politieberichten 7.15 ned. chr. persbureau 7.30 weekoverzicht 8.00 concert 9.00 P. J. v. Mullem 9.30 vervolg- concert 11.15 gr.muziek. taeelvereeniging gelegenheid voor het voetlicht te komen met „Getrapte®" drama in vier .be drijven van Ernst Preczang, uit het Duitsch ver taald door Inte Onsman. Nadat het scherm voor den laatsten maal gevallen was, werd een attrac tie gehouden en "gecollecteerd ten bate' van de stakingskas van de IJmuider zeelui „iGetraptejni" door de arbeiderstooneelveneen. De arbeiderstooneelvereeniging had hoog ge grepen dit Euitsch vertaalde product op haar re pertoire te nemen, niet zoozeer omdat dit melo dramatische drama een hoogstaand literair werk is, maar omdat sommige i&fenes een samenspel vragen waarvoor 'haast beroepsspel geëischt •wordt om ze tot huu récht te laten komen. Niettemin kan de tooneelvereeniging tevreden zijn, hoofdzakelijk omdat de spelers hun rollen doorvoelden, hetgeen natuurlijk een belangrijke •factor bij dergelijke tendenzstukken is. Het vlot geschreven stuk, met soms rake en felle dialogen geeft het leven in een huurkazerne te Berlijn. Het leven van een familie, waarvan de vader arbeidsongeschikt geworden is, en als wraak voor een destijds door hem aangenomen houding bij een staking is ontslagen, en thans mee eet uit de schamele pot, waarvoor moeder èn dochter, met strijken, kranten bezorgen en naaien 'hebben te zorgen. De moeder staat in het gezin alleen door steeds denken aan eigen-ik, zonder solidariteitsbesef en belet daardoor ook de dochter zich uit te leven, totdat de dochter zich uiten moet-een partij meemaakt en in be schonken toestand een kostganger van de familie fnaar diens kamer vergezelt. Men begrijpt de rest. Be vader, die inmiddels een aanjbod baas te worden, terwijl de makkers staken, van de hand gewezen heeft, berooft zich, ten einde raad van het leven en het gezin blijft achter. De schrij ver laat ons in onzekerheid of de dochter zal trouwen met den man die haar meetroonde, of dein man dien zij liefheeft, maar die te laat be greep dat hij eerder gesproken moest hebben. Zooals gezegd, een zwaar stuk, soms het Heijer- mansgenre benaderend, zonder evenwel tot de- zoj hoogte te kunnen komen, een stuk, dat soms pakt door een scherpe visie op het leven der grooi te-stads-proletariers. Over het 4 algemeen hebben da dames en heeren zich zeer verdienstelijk van hun taak gekweten. Vrouw Gensicke (mw. Dirks v.d. Abeele) was de beste, in toon ën gebaar Het karakter van verbitterde volksvrouw, die alle gemeenschapsgevoel verloren heeft, werd goed volgehouden. Ook haar dochter Klara (mw Gr. Schouten), had vele goede momenten. Die andere dames en heeren vulden op een wijze aan die het spel zeer genietbaar maakte. D|e regie moet eens op de. uitspraak letten van sommige spelers. De sch werd nogal eens ök, maar deze foutjes zal het enthousiaste groepje, door veel spelen en oefenen vanzelf wel overwinnen. Steeds maar bergopwaarts. GiR|. Broek op Langen dijk. Aan het concours te Weesp op Hemelvaarts dag zal o.a. door het Chr. Fanfarecorps Adven do worden deelgenomen. Broek op Lamgendijk. - Dezer dagen zAl weder vergaderd,.worden, met het doel binnen enkele weken weer voor Ouden van dagen van Zuidseharwoude en Broek op Langendijk een autotocht te organiseeren. Noordseharwionde. Gfficieele huldiging van ons Langedijker Kamerlid. - Be® avond van goede wenscbeu. Ben politieke speech in zakformaat. Gisteravond is in de Zaal van hotel D|a jBurg officieel gehuldigd hij, dien wij thans als den Hoogedelgestrengen, Heer Groen, lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal behooren te be schouwen. De zaal was tjokvol vrienden én be langstellenden uit de parochie en de vroolijke muziek van het rik. fanfarecorps zorgde voor een "gezellige stemming. Op het podium hadden plaats genomen, in de eerste plaats de gekozene zelf, dan de heeren geestelijken en enkele min of meer officieele personen, waarvan velen het woord namen om den heer Groen te compli menteeren. Wij waren in de gelegenheid aan te hooren den voorzitter van de r.k. kiesvereeniging te Z,uid' scharwoude die speciaal de politieke carrière van deii heer Groen naging, den voorzitter van den JL-ffiJB., die van oordeel was, dat het tot stand komén van de steunwetten ook voor een deel gekomen is door de actie van den L.Ti.B., waarin de heer Groen dan een leeuwenaandeel had gehad. De voorzitter van de Boerenleenbank roemde in het bijzonder de prestaties van den hr.', Groen in den Noordermarktbond, terwijl de hr. kapelaan, naast alle gelukkige gevoelens, een gevoel van leed niet kon onderdrukken zoo hij mededeelde omdat de heer Groen nu voor idle Jeugdbeweging wel voor een groot deel verloren zon zijp. Hij bood hem een actetasch aan. (Voor bode van de ministersportefeuille verslagg.)| Ook de voorzitter van den Ned. r.k. politiebond complimenteerde den heer Groen. Van te voren hadden reeds de Zeer Eerw. Heer Pastoor van Noord en de heer Wilmink als vice voorz. van de federatie van r.k. kiesverenigingen den heer Groen in hartelijke bewoordingen toegesproken. Toen was de beurt aan het nieuwe kamerlid zelf om te antwoorden. Hij dankte voor de vele goe de wenschen, en al mocht men niet feestvieren omdat de verkiezingsuitslag niet een voordeel had gebracht, moest men niet wanhopen, ómdat de eenheid bewaard is gebleven. Spreker hoop te dat de dissidenten op de dwalingen huns weegs terug zouden komen. Dan dankte de heer Groen de verschillende sprekers in het bijzonder en hoopte met den Pastoor, dat God het hem mocht geven een blijvertje te zijn, maar zoo het anders beschkit zou worden, hij zich weer zou buigen voor Zijn wil. Vervolgens hield de heer Groen, zooals hij het zelf noemde een politieke speech „lin zakformaat", waarin hij aanstipte wat tot dusver gedaan was en wat gedaan moeft worden Ten opzichte van de plaatselijke politiek en het geestelijk; leven maakte de spreker o.a. een ver gelijking tusschen 20 jaar geleden en nu, en noem de het gelukkig, dat ttians een fraaie kerk en 6cholen er stonden, als getuigen van een bloeiend katholiek leven. Daarna hleèf men nog eenigen tijd gezellig Oudkarspel. Wielersport. Doordat D.TjS, van Zaandam af bericht had gezonden, kon de uitgeschreven trainingsrit Alk maarHelder voor peletons niet doorgaan. Er is toen een wedstrijd ingelascht over 60 kilometer persoonlijk met handicap, waarvan de uitslag is 1. H. Kwant 6. min. voorgift 1.44.12 2. J. Schrijder 27 min. voorgift 1.44.16 3. C. Kos 6 min. voorgift .148.13 Oudkarspel. DlTJS. verloting. Zaterdag 29 April had de trekking der Bi.TjS. verloting plaats. De winnende nummers waren: le prijs no. 217, 2e 1382 3e 590 '4fe 1576 5e prijs 702 6e prijs 703 7e prijs 881 8e prijs 75 9e prijs 934 10e prijs 645 11e prijs 1027 12e prijs 875 13e prijs 59 14e prijs 1137 15e prijs 1355 16e prijs 83 17e prijs 367 18e prijs 1309 19e prijs 877 20e prijs 1313 '21e prijs 1093 22e prijs 1190 23e prijs 596 24e prijs 487 25e prijs 1252 De prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer C. Vis te 'Oudkarspel. Prijzen welke niet binnen 14 dagen worden afgehaald, vervallen aan de vereeniging DtT.S. Zuidseharwoude. Tusschen het bestuur van de kolfclub „(Ge zellig Samenzijn en het Hoofdbestuur van den Nederlandschen kolfbond zal deze week dó eer ste bespreking gehouden worden, betreffende na tionale kolfwedstrijden in September hier te houde®. EEN VRUCHTBARE VERGADERING. NOGMAALS HET BOERENCOMITé. )HE VOORZ CHT. Bestuursvoorstellen. Een standaardloon van f 18.— per week, dit te ver werken in de garantieprijzen voor de tuinbouw- steunwet 1933. De Voorzitter licht dit punt nader toe. De rege ling wil steun geven door garantieprijzen. In het wetsontwerp wordt weer 5 millioen gelimiteerd, en is strijd noodig, dit te voorkomen, en de normen te wijzigen. In geen geval is echter te rekenen op een zuivere gezinssteun van achttien gulden, en moet het gevonden worden in de garantieprijzen. De heer Regter (Beemster) merkt op, dat de ver gadering algemeen belang moet voorstaan, en geen socialisme en communisme. Spr. acht het onge- wenscht telkens deze punten naar voren te brengen, omdat deze punten doordacht op het strijdprogram- ma zijn geplaatst. Aangaande pun tl neemt het be- Ook Buikbanden Buik cars ets en Gcrdeis. Uw adres Leverancier Ziekenfonds Voor Maak gebruik 100 Sectie- Rittenksarten Geldig op alle H.A.B.O Autobuslijnen. Fa. R Kwaliteit hoog Prijzen laag Kwaliteiten hoog Prijzen laag OUDES, ii Firma et bdttoer IIdif Heeren Weitle Cosinus zijn tuil Het adres MUM. n. SCHEIE G. GEUS' TABAK van 25 cf. p. V2 pond is zoowel geschikt voor 't rooken als voor pruimen Magdalenenstraat 14, Alkmaar HERM. DU GROCQ Langestraat 80 - Telefoon Heeren-Modes ONDERGOEDEREN, REGENJASSEN. HOEDEN stuur reeds weer een afbrekende houding aan, om dat 20 gulden eerder reeds gewenscht is. Er is een spreekwoord .Bezint eer gij begint''. We hebben ons blind gestaard op den steun, verwachtingen zijn niet beantwoord, egoisme vierde hoogtij, en er wordt nog te veel gedacht „als ik het maar heb". Maar als men zoo spreekt wordt men ten onrechte commu nist genoemd. Spreker werpt een blaam op het Bestuur, dat teruggang naar het lagere levenspeil voorstaat. De Voorzitter beantwoordt den heer Regter in het kort. Het bedrag is bepaald op de normen van den steunwet, en geenszins wordt overgang naar een lager levenspeil toegejuicht, ofschoon het vrijwel vaststaat. De kwestie lager levenspeil is opper vlakkig beschouwd, meer is op den verderen in houd gelet. Wanneer iets bereikt moet worden is steun van andere organisaties gewenscht en is het noodig wel eens wat van de eischen te laten vallen. Voorzitter geef toe, dat het bestuur anders moest lezen, en wil gaarne berichten, dat het met de be treffende zinsnede niet accoord gaat. De heer D. Regter gaat accoord en vraagt hoe het Bestuur zich voorstelt het uit de garantieprijzen te halen. De heer Davidson, Wijk aan Duin, zegt, dat 18 gulden te weinig is. Het is werkverschaffingsloon en moet f 24.— worden. De heer Harmsen, Aalsmeer, deelt mede, dat voor de Haarlemmermeer f 600.000 steun is uitgetrokken en f 16.als noodzakelijk levensonderhoud genoemd is. Men moet omhoog, en moest het f24.zijn. Aalsmeer is om practische redenen dan ook voor f 20.—. De heer Bakker, Oude Niedorp, verklaart geen communist te zijn, maar de aijand is het kapitalis me. Men moet met geen schooibriefje gaan, maar men moet willen. (Applaus). De heer Mulder, Koedijk, zegt, dat het standaard- loon van de arbeiders te laag is, en er geen werk- verschaffingsloonen van 20 gulden zijn. De heer Blom, Andijk, vindt ook het bedrag van f 18.te laag. Als echter de garantieprijzen het onmogelijk maken, welken weg moeten wij dan op? Kan men het eischen? Een eisch in de lucht heeft geen waarde, en als de 5 millioen blijft bestaan wordt het resultaat nihil. Men moet staken van de veilingen en staking van den arbeid organisa- torisch voorstaan. De Voorzitter vraagt of de vergadering algemeen j f20.voorstaat, en merkt op, dat men rekening moet houden met wat bereikt kan worden. Daling van het loonpeil heeft weer plaats gehad en daarmede, moest ook met het oog op de vorige steunregeling rekening gehouden worden. Het bedrag waarvoor geageerd zal worden wordt op f 20.per week bepaald. Een staatshypotheekbank met rentevoet, gelijk aan de Rijkspostspaarbank. Voorzitter merkt op, dat het eerste punt, alle punten opheft, wanneer de actie hiervoor resultaat- zou hebben. Dit blijft echter de vraag, en daarom meende het bestuur ook andere punten te moeten bespreken. Voorzitter licht toe, dat de staat dan bij voor komend geval de hypotheek moet overnemen. Een comminssie moet het bedrijf schatten, en daarop moet hypotheek bepaald, die aan den geldgever wordt uitgekeerd, zonder recht op navordering. Me delijden hoeft men niet te hebben, want de geld gevers hebben in die gevallen ook geen medelijden, en zou bij andere belegging toch ook geld verlie zen. De heer Keesen, Aalsmeer, staat wat wantrouwend tegenover dit punt, als de staat rechtstreeks zou handelen; en wijst op de bepalingen die b.v. bij crediet worden gemaakt. De staat verleent steun aan levensvatbare bedrijven en die het noodig heb ben, zullen er wel koud van blijven. Langs andere organen, als Boerenleenbanken, zou het beter gaan. De heer Groet is gloeiend voor een Staatshypo theekbank, als de voorzitter van den N. B. het in handen heeft. In Noordscharwoude was een man, .die om f 180.kwam en 6 gulden kreeg. De rest ging naar de belasting. We zijn in slecht gezelschap, want de chr. en L. T. B. willen ook staatshypo theekbank. De rijke boeren zullen het wel weer krij gen. De heer Kramer, Zuidseharwoude, merkt op, dat men praat zooals men graag zou willen. De hypo theeken zijn ontstaan in een tijd van hoogconjunc tuur, en de staat kan alleen uitkomst brengen. Spreker gaat accoord, met het bestuursvoorstel Men moet geweldig actie voren; want het kleinbe drijf is onmisbaar, en de Staat moet dit leeren in zien. Men moet denken om eigendomsrecht, en toch het oog houden op betere tijden. De Voorzitter acht den Neutralen Bond in goed gezelschap, als de anderen meedoen, omdat dan iets bereikt kan worden. We zitten eenmaal in de kapi talistische staat, en hierin moet iets bereikt wor den. De heer Harmsen, Aalsmeer, wijst nogmaals op het gevaar. De staat helpt de groote tuinders, en met staatshypotheekbank bezorgt men zich zelf de strop. De regeering wil het klein bedrijf weg heb ben, en nu werkt men zelf mee aan vernietiging. De heer Kennedy acht het absurd dat punt 1 op den achtergrond is geschoven. De dag wordt weer als altijd zoek gebracht met kleinigheden. Aangenomen wordt te ageeren voor staatshypo- theekbnken. Wettelijke bescherming tegen gedwongen verkoop. De heer Groet, Warmenhuizen, vroeg, hoe wordt gehandeld, als nog geen wettelijke bescherming aan wezig is. De Voorzitter antwoordde, dat men dan zal trach ten dergelijke verkoopen te verhinderen. Er zijn echter verschillende gevallen. Als echter een lid der N. B. zich in het geval mocht komen te worden verkocht, zal deze zich tot zijn afdeelingsbest.uur moeten wenden, welke dan maatregelen neemt om deze verkoop te verhinderen. Mocht men dit niet kunnen doen, stelde voorzitter zich voor, dat de koopers door een boycot worden uitgesloten van het gemeenschappelijk leven. De heer Harmsen, Aalsmeer, wenschte door mid del van den boycot door de veiling een verkoop te verhinderen. De Voorzitter gaf den leden in overweging bij de veilingsvereenigingen 'een dergelijk voorstel in te dienen. (Applaus). Wettelijke verlaging van alle rente type. Voorzitter licht dit punt nader toe. De regeering zal het wel niet doen. De heer Groet zegt, dat de regeering aan de Duit- sche magnaten heeft toegestaan, en kan men haai daarmede ten schande maken. De vergadering gaat accoord. Actie te voeren voor een moratorium van schul den, en adhasie betuigen aan desbetreffende voor stellen. De heer Groet, Warmenhuizen, noemt het vragen van gevaarlijke dingen. We „barsten" al van uitstel van schulden. Er moet kwijtschelding komen. De heer Harmsen zegt, dat de kleine tuinders wettelijk geregelde schulden zullen moeten betalen zoo gauw er een kleine opleving komt. De heer Beemsterboer stelt voor dit punt af te voeren. Aldus besloten. Overname van Sociale lasten door de Staa>, en ischaffing van Grond- en Personeele belasting, deze heffen naar inkomen en vermogen. De Voorzitter merkte op, dat geen scheiding moet worden gemaakt tusschen grooten en kleinen. Spr. wees op de vele belastingen, die reesd op de bedrij ven rusten, tengevolge van een slechten toestand van de gemeente-finantiën wordt de personeele be lasting in dezen slechten tijd nog verhoogd. Er zal Er zal een minimuminkomen moeten worden vastgesteld, waar beneden geen belasting enz. moet worden betaald. De heer Jb. Kramer, Zuidseharwoude, zeide er steeds voor geweest te zijn, dat de arbeider houdt, wat hij heeft, doch dat de lasten daarvan moeten worden gedragen door hen, die meer dan f1500.— inkomen hebben. Het hoofdbestuur stelde voor den norm op f 1200.per jaar te bepalen voor de vrij stelling van sociale lasten. Aldus besloten. Directe vrijstelling voor hen die onmachtig zijn deze te betalen. Dit aansluitende punt wordt aangenomen. De heer Mulder, Koedijk, merkt nog op dat grond en personeele belasting, gemeentebelastingen zijn en de gemeenten eventueel voor tekorten komen te staan. Het Hoofdbestuur meent, dat de gemeenten dan op andere wijze, via het Rijk gefinanceerd dienen te worden. De heer Groet merkt op, dat als men totaal geen inkomen heeft, men geen personeele belasting hoeft te betalen. Daarvoor moet men propageeren. De heer Breed, St. Maarten, zegt, persoonlijk doof actie ontheffing gekregen te hebben, en raadt leden aan, dit na te volgen. Het punt wordt aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat de omzetbelasting ter sprake gekomen is op een gecombineerde vergade ring. Coöperatieve veilingen wrden .vrijgesteld de onbillijkheid tegenover andere niet-cooperatieve weer weggenomen. Hierna wordt gepauzeerd. Plaatsruimtegebrek noodzaakt ons het verslag hierbij af te breken. Wij meenden interessenten een beteren dienst te bewijzen, een zeer uitvoerig verslag in tweeën te plaatsen, dan een kort verslag ineens (Red. N. L. Crt.).

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 2