NIEUWE Raad Noordscharwoude Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 52 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NT. 52 DONDERDAG 4 MEI 1933 42e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Opening Christelijke Tuinbouw school Broek op Langendijk Plaatselijk Nieuws imüDUKiR courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprUs: per S maanden 1.11. Uitgave: Firma i. H. KEIZER - .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cem GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Men moet tegenwoordig de berichten, die ons uit net nieuwe Duitschland geworden met bui tengewone opmerkzaamneid en aandacht le zen, om na veel verworpen te nebben als zon der eigenlijke beteekenis, iets over te houden, dat inderdaad als van feitelijk belang kan wor den beschouwd. Nemen wij als voorbeeld de viering van den 1 Mei dag in Duitschland. Dat het psychologisch juist gezien is van de nationaal socialisten om juist den eersten Mei 'te kiezen voor den dag van algemeene verbroedering in de leer, zal nie mand ontkennen. Het zou allicht veel minder indruk gemaakt hebben, wanneer een willekeu rige andere datum was gekozen. De eerste Mei heeft nu langzamerhand, zelfs afgescheiden van het socialistische element, een eigen inhaerente beteekenis gekregen, die op tactische wijze door de nationaal socialisten is uitgebuit. Wat s er nu verder eigenlijk dien dag gebeurd en voor de toekomst aangekondigd. Een vuurwerk, veel ge praat over nationale en andere gevoelens, etc. etc., altemaal zaken die propagandistisch mis schien hun waarde hebben, maar die toch met den dag verstreken zijn. Wat blijft er dan na zoo'n dag over, wanneer niet voldoende feite lijks door het publiek mee huiswaarts wordt genomen om geen ontnuchtering te doen volgen Met andere woorden, hoe ziet het economische programma er uit, dat Hitier thans, tenminste voor een deel heeft onthuld. Hoe stelt Hitler zich voor de economische toestanden in Dtaitsch land te verbeteren. D&t de nationaal socialisti sche revolutie tot stand is gekomen, het lijdt gee'n twijfel, is in hoofdzaak te danken aan de wereldcrisis. De conclusie zou dus kunnen luiden dat alléén door een overwinnen van die crisis, althans voor zoover het Duitschland betreft, het 'nationaal socialisme kan in stand houden. Eerlijk gezegd, wat Hitier ter bestrijding van den economischen nood aankondigde, was te leurstellend. Hij deed een beroep op de eigenaars van huizen, om die te laten opknappen, opdat meer handen werk zouden vinden. Hij kondigde een groot plan tot aanleg van wegen aan. Nu, daar waren de nationaal socialisten, daar was Hitier niet voor noodig. Datzelfde is in andere landen al bij herhaling en zohder succeis gedaan. De arbeidsdienst plicht moge op zich zelf een prijzenswaardig idee vormen, het moge toe 'te juichen zijn jonge menschen op de praktijk voor te bereiden door hen in plaats van militairen dienstplicht ar beidsdienstplicht te Jaten vervullen, daarmede is de Duitsehe arbeider diet geholpen, daarmede wordt het bedrijf van den boer niet loonend, daar mede gaan nog geen fabriekssehoorsteenen rooken Wij zitten, gelukkig mag men wel zeggen, niet in Duitschland, 'doch het wil ons voorkomen, dat het niet kan uitblijven of 'het publiek moet op een zeker oogenblik genoeg krijgen van en thousiasme van vergaderingen, van demonstra ties, betoogingen en radioredevoeringen. Wat wordt de eenvoudige man wijzer van nationale verheffing, wanneer daardoor geen sier verbe tering komt in zijn benarde omstandigheden? Eln daarom, ook' al heeft de Hitlerbeweging zich thans een politieke macht geschapen, die groo- ter is dap wélke andere ook, moet worden gecon stateerd, dat de fundamenten van deze macht broos en gebrekkig zijn, zoolang de crisis niet is bestreden of zichtbaar succesrijke wijze, of wel uit zich zelve verdwenen is. Em het heeft er allen schijn van, dat Hitier niet anders kan, dan het er op laten aankomen, niet anders weet dan te wachten tot de crisis uit eigen beweging gaat luwen en intusschen het publiek zoet te houden met politieke opwinding en enthousias me en groote woorden over levensvernieuwing enzoovoorts. Die-eerste Mei is in geheel Duitschland met alle kracht gevierd. Moge.. de dag der nationale arbeid ook inderdaad een dag zijn, waarop wer kelijke arbeid wordt ingezet. Tenslotte mag niet wordea vergeten, dat hoe belangrijk ook de po litiek moge z'iin deze toch eerst waarde krijg door haar beteekenis voor het dagelijksche even. Wanneer het dagelijksche leven er de as a - én aangename - gevolgen niet van onder vindt. wordt vroeg of laat, de politiek over boord gezet, of het nu Hitier dan wel een ander is. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig. „npnj. de De voorzitter jhr. A. L. v?nvf^^felkom waarna vergadering met een woord van welKom de secretaris de notulen las der vorige vergadering welke onveranderd werden ^goedgekeurcL K Ingekomen was een schrpven van d benoe_ Bierman, houdende schoolcommissie mïng tot lid van de plaatselijke scnooiw aannam. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat de vergadering eigen lijk voor de behandeling der Mosselenbrugkwestie was bijeengeroepen. Spr. ging het verloop van deze zaak nog eens na. 29 Juni 1927 heeft men besloten om voor vernieuwing van het brugdek der brug ƒ2500 te bestemmen, wat toen door de weigering van het Geestmerambacht om in dit bedrag bij te dragen niet is doorgegaan. GeestmerambaGht is toen in beroep gegaan bij Ged. Staten en is verleden jaar in hoogste instantie uitgemaakt, dat het Geestmer ambacht geen bijdrage kon worden opgelegd. Het Banne bestuur heeft toen besloten om tot vernieu wing over te gaan, waarmede B. en W. behoudens de goedkeuring van den raad, zich konden vereeni gen. 22 November 1932 heeft een conferentie plaats gehad op het gemeentehuis met de Banne, waarbij tegenwoordig was de hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat. Er zijn toen voorstellen ge daan om de geneele brug te vernieuwen in een vaste brug van beton, aanvankelijk met een door- vaartwijdte van 5.50 meter, waarop men echter na ingewonnen advies is teruggekomen en het op 8 meter heeft gebracht. Men heeft goedgevonden dat de Banne het werk in uitvoering zou nemen. Er zijn door den gemeente-opzichter met adviezen van den Prov. Waterstaat teekeningen gemaakt. Het onderhoud van den weg, den bovenbouw is voor rekening der gemeente en dat v. d. onderbouw voor de Banne, wat ook op andere plaatsen zoo is geregeld. Als de vernieuwing heeft plaats gehad kunnen maatregelen worden genomen dat onder houd en beheer in 1 hand komen. B. en W. hebben een kostenverdeeling aangevraagd van den hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, die heeft ge adviseerd, dat de kosten van oprit en bovenbouw voor de gemeente en de onderbouw voor rekening der banne komen. Er is een begrooting deb kosten opgemaakt en zullen de totale kosten f 20.000 be dragen. De gemeente zal in het totaal ,'3 moeten bijdragen en de banne 2/3. B. en W. stelden voor het benoodigde bedrag in de kosten bij te dragen. De heer Kwadijk vroeg wat er moest gebsurer. met het opengekomen terrein, komen de huizen aan de gemeente of aan de banne? Voorzitter antwoordde, dat men dat nog niet onder de oogen had gezien, doch mocht de grond worden verkocht, zal wel weer rekening worden gehouden met de verdeeling van 1/3 en 2/3. Volgens voorzitter maak het dan niet veel uit wie de hui zen verkoopt. Voorzitter deelde nog mede dat m het bestek nog is opgenomen, dat 50 pet. der benoodigde werklieden over het arbeidsbureau der gemeente moeten worden betrokken. De heer Kansen vroeg hoe lang een leening voor dit doel kon loopen. Spr. zou het gewenscht vinden, om met het oog op de slechte tijden, op zoo lang mogelijken termijn te leenen. Voorzitter antwoordde, dat als tot een geldlee- ning moest worden overgegaan, B. en W. met t.en desbetreffend voorstel zullen komen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aange- Gistermiddag had de. officieele opening plaats van de Chr. Tuinbouwschool te Broek op Lan gendijk, gevestigd in de Chr. Lagere school. Onder de aanwezigen merkten wij op B. en W. van Broek op Langendijk, het kamerlid v.d. Heuvel, de hoofden van openbare en bijzondere- scholen, den rijkstuinbouwconsulent ir. Haze- loop, den heer S. de Boer als vertegenwoordiger van de veiling, den heer E,. Vlug voor Bloem bollencultuur en vele anderen. Ook de leerlingen waren aanwezig. Tevens merkten wij nog op den heer Schel haas gemeentesecretaris. De heer BALD EU verzocht de aanwezigen een psalm te zingen, waarop deze voorlas psalm 127 de zegen des Hemels afsmeekte. Namens het bestuur spreekt nu de heer Bal der zijn blijdschap uit dat zoovelen aanwezig zijn. Het is ©en belangrijke dag, deze opening. Nieuwe cultures zijn noodig en daarvoor moet weer nieuwe kennis opgedaan worden. Het spijt spr. dat ir. Huizinga, inspecteur van dein land bouw niet aanwezig is om hem te verzoeken den dank uit te spreken aan den minister voor de verleende subsidie. In het bijzonder heet spr. nu welkom de heeren v.d. Heuvel, die de school zal openen, den heer Hazeloop en den Burgemees ter, van wien spreker opmerkt, dat de gedachte van een tuinbouwschool van dezen laatsten is uitgegaan. Spr. betreurt het, dat wethouder Glas, die veel voor de school heeft gedaan door ziekte afwezig is. Verder dankt de heer Glas den heer Schelhaas en het chr. schoolbestuur, die het comité in s'taat gesteldhebben, op weinig kostbare wijze de school te stichten. Het wel kom wordt nog toegeroepen aan de aanwezige besturen van zusterorganisaties en tuinbouw- vereenigingen. Van het betibemde hoofd der school hoopt spr., dat hij onder Gods zegen hier werkzaam zal zijn. Spr. is dankbaar dat de school met 21 leerlingen zal aanvangen, waar onder leerlingen van "buiten en van andere rich ting. 1 Die heer v.d. Heuvel spreekt. Spr. noem thet eigenlijk verklaarbaar, waar het heden zooveel vraagt, men het oog op de toekomst zou vestigen, en bovendien men de ach teruitgang wijst juist aan de ontwikkeling van de landbouwwetenschap. Deze opvatting is ech ter onjuist. Overproductie is er niet, eerder on derconsumptie door de verminderde koopkracht. Mén zoekt thans overal naar ontwikkeling van bedrijven en daarom kan mén in den landbouw ook niet achter blijven. Ondanks dé bange zorg is liet verheugend dus dat er nóg veerkracht is onf aan de toekomst te denken. Goed tuinbouw v£ kon der wijs is een van de belangrijkste dingen di$ de regeering in normale tijden aan het plat teland geven kan. Spr- meent dat er in dezen tijd veel te veel geleerd wordt. Zeer middelmatige leerlingen be zoeken gymnacia en Lycea. Wat moet er van hep komen? Er is een overcompleet van half geleerde menschen. Geleerde werkloozen zijn ge vaarlijk en spr. buigt niet voor de intellectua listische afgod onzer dagen. Met vakonderwijs is?dit heel wat anders. Dit kan wat beteekenen voor de wetenschap en de uitoefening van het bedrijf, omdat het zich baseert .op de praktijk vaïi 'het leven. Hiervoor is een belangrijke dosis theoretische kennis noodig, al is goed bedrijfs inzicht, soberheid en vlijt voor den landbouwer mij de toekomst belangrijker. Waarschijnlijk is dzpe school de laatste die binnen afzienbaren tijd •toj stand komen zal, 'cloor den nood, die zui nigheid ook op dit onderwijs noodig maakt. Het is verheugend dat de school juist op tijd er'nog gekomen is. Spr. waardeert de school, omdat het een lagere tuinbouwschool is, die tus- schen de andere scholen instaat, als winterscho- lep e.d. Spr. noemt deze schoolvorm de beste omdat hij aansluit direct op de lagere school, erfde jeugd aan tucht en schoolorde gewend raakt Néder zet spr. de voordeden van dagscholen boven avondscholen uiteen, waarbij en onder wijzer en leerlingen als afgewerkte stoom zijn tel beschouwen, omdat zij den heelen dag al gewerkt hebben. Verblijdend noemt spr. dat de school chris telijk is omdat in chr. scholen chr. onderwijs gewenscht is. Tuinbouwonderwijs dat ontstaan en scheppen dag en dag behandelt, kan niet neu traal zijn, omdat men- dan weer de evolutie theorie van den groei der aarde te onderwijzen krijgt. Tientallen zijn op een neutrale school gaan twijfelen door deze verkeerde theorie. Spr. dringt er op aan, alles te doen om deze school te doen slagen. -Dit doet spr- vooral als i oofdbestuurslid van den Chr. boeren- en tuin- dersbond, die het als een eerezaak beschouwt de school te doen bloeien. Spr. merkt op, dat tuinbouwscholen juist in tuinbouwcentra niet floreeren en hoopt dat dit in deze streek niet het geval zal zijn, ofschoon de omstandigheden den tuinders zeer tegen zijn. Overigens mogen de tuinders wel eens iets leeren van andere I volksgroepen, die meer over hebben voor de ontwikkeling hunner kinderen. Spr. wekt op j te werken voor de verheffing van het platte- J land. Voor den invloed die in bestuursfuncties j en op landsbestuur komen kan van chr. zijde, moet men zich chr. organiseeren en de jeugd ontwikkelen in chr. zin. Dat Kersten en Braat en ikse zooveel aanhang hebben op" het platte land, komt nog door de geringe ontwikkeling van het platteland. Spr. hoopt, met betrekking tot de vruchten, die de arbeid van den heer Witteveen, hoofd der school, zullen afwerpen, dat hij de verkeerde eigenschappen van liet plat teland zal keeren, als individualisme, geen ge meenschapsgevoel en zal bevorderen vlijt, spaar zaamheid en soberneid naast technische kennis. Spr. hoopt dat God den arbeid zal zegenen, pn dat deze zal medewerken het platteland ta doen zijn een voortbrenger van al het goede en nuttge idat de wereld tot zegen kan zijn< Geve God het nerstel van de verbroken welvaart dia dit alleen geven kan, waar" de knapste eco nomen en staatslieden machteloos zijn. De heer BALDER dankt den heer van den Heuvel en geeft het woord aan dein heer Burgemeester van Br. op Lang. die den voorzitter dankt voor zijn hartelijke woorden. Spr. brengt een woord van hulde aan de regeering, hoewel hij dit niet alle dagen doet. Spr. hoeft alleen maar te zeggen, steun wétten vijf millioen. Langedijk heeft geschiedenis ge maakt met de tuinbouwscholen. In Alkmaar 4slaagde de school niet en werd opgeheven we gens gebrek aan belangstelling. Ook spr. heeft zijn zonen .niet heen gestuurd, wat toch ver keerd was. Men had deze .tuinbouw-winterschool niet zoo met den nek aan moeten zien. Echter vond spr. direct deze lagere tuinbouwschool be ter, omdat deze aansluit. Reeds lang heeft spr. er op aangedrongen dezen .weg te bewandelei^ en geeft ,het. verloop van de stichting en de vzoorbereidiugen daartoè nader aan. Spreker her innert aan heV woord „eerezaak", dat de heer v. d. He.uvel gebruikt heeft. Nu de regeering zoo welwillend en vriendelijk is geweest aan de stichting mede te werken, doet spr. een be roep pp de ouders mede ie willen werken.) Tot het hoofd, den -heer .Witteyeen, zich rich tend, hoopt spr., dat de leerlingen even rustig zullen zijn als heden middag ,als toehoorders, De heer S. de Boer merkt op, dat een oud spreekwoord, zegt „Kennis is macht", .al is op zekere plaatsen de drang naar kennis wel wat heel groot wordt. Spreker roemt het tot stand komen van de Leerplichtwet en roemt den moed van het Bestuur een tuinbouwschool aan te vra gen. Met hoop op de toekomst zou het nu een verkeerde zuinigheid zijn, de kennis ,voor de be drijven te beperken, en daarom Loopt spr. dat de tuinbouwschool mag slagen. De heer Hazeloop gaat de geschiedenis van het land. en tuinbouwonderwijs na ,en de land- deiijke verdeeling van de scholen. Noord-Holland kwam daarbij tekort. Daar de ituinbouwcursus sen echter succes hadden, verdienden zij beter geoutileerd te zijn. Spreker gaat nu de voordeeien van de van de gaschoien ais deze na, boven de cursussen, en verneugt zich daarom, dat deze school als 2e. in Noord-Holland tot stand ge komen "iè. Broek op Langendijk is ook de eerste plaats geweest waar tuinbouwcursussen werden opgericht, en is thans "ook weer de eerste, waar uit spr. constateert, dat hier waardeering voor het onderwijs bestaat. Men heeft den moed aan den Langendijk nog niet verloren, door de aan komende tuinders, ondanks alles, vakkennis bij te brengen. Ook deze crisis zal voorbij gaan; en dan zal een goed met theoretische kennis toegeruste landbouwer eerder uit de moeilijk heden zijn. Ook met het oog op de buitenlandsché concurrentie is goed tuinbouwonderwijs nood- zakelijk. Spr. wenscht daarom het Bestuur hulde Over kies- of hoofdpijn klagen OnzinI 'n Mijnharat'ö Poeder vragen! te brengen en den heer Witteveen te feliciteeren. Hij hoopt, dat hij meer succes zal hebben dan in Zwijndrecht. De heer S. Wagenaar spreekt namens het chr. schoolbestuur en het personeel. Niet zon der aarzelen heeft het bestuur Let gebouw af gestaan waarop hij niet nader .ingaat. Echter was het niet omdat het bestuur hei chr. en gewoon onderwijs niet voorstaan. Spr. wenscht de school veel succes. De heer DE GRAAF feliciteert namens de vereeniging Groentecultuur, welke vereeniging de stichting van de school een verheugend feit noemt. I De heer DE GRAAF hoofd der openbare school richt zcih tot de jongens en hoopt dat zij begrepen hebben dat dit onderwijs voor hen van groote beteekenis is en er daarom een goed gebruik van zullen maken. Verder feliciteert spreker het bestuur en hoofd der school. De heer WITTEVEEN. hoofd der tuinbouw school spréékt een laatste woord. Hij staat voor een mooie en ook voor een moeilijke taak. Daar om wil hij er niet veel van zeggen, maar hoopt onder biddend -opzien tot God, dat de goede wenschen van hedenmiddag in vervulling zullen gaan. Spreker dankt al degenen, die tot zijn benoeming hebben medegewerkt Spr. doet een beroep op al degenen die hem kunnen helpen, zijn taak te vervullen zooals hij zich dat voor stelt. Spr- noemt het verkeerd zich te speciali- seeren op enkelle cultures, maar er moet zijn theoretische ontwikkeling als basis voor de prac tische kennis van meerdere cultures. Tot de leerlingen richt spreker eenige harte lijke woorden. D© "voorzitter daöfct nu allen, die gesproken hebben, en herhaalt het verzoek van den heer Witteveen hem alle steun en medewerking te geven. De heer van den Heuvel gaat voor in dank gebed, waarna den officieele personen een ver- frissching wordt aangeboden. Oudkarspel. Lentefeest. Hoewel wij gewoonlijk de predikbeurten zonder eenig commentaar opnemen, willen wij hier de zen keer graag van afwijken, om de belangstel ling van onze lezers te vestigen op een onzer ad vertenties in dit nummer. Het is die van het Len tefeest, een bijzondere kinderdienst eigenlijk in de kerk te Oudkarspel. De kinderen van de Zon dagsschool zullen daar lenteliederen zingen met orgelbegeleiding, terwijl ds. van Dijk een toepas selijke rede hoopt te houden. Komt, kerkgangers ook gij, die wel eens overslaat, toont thans uw belangstelling in dit Lentefeest, en laat het ook al bevindt gij u temidden der criÜsstormen ook in 'uw hart tenminste lente worden. Oudkarspel. Jong Leven naar Haarlem. Geinviteerd door de Kon. Letterlievende ver eeniging J. J. Cremer, hebben de werkende le den van Jong Leven gisteravond met hun dames in de Stadsschouwburg te Haarlem een voorstel ling bijgewoond en door Cremer „De ridder van den Kouseband" zien spelen. Onze medewerker J. Observer is ook van de partij geweest én vragen wij de aandacht van belangstellenden voor een speciaal artikeltje in ons a.s. Zaterdagnummer, aan dezen prettigen avond gewijd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1