Binnenlandseh Overzicht Het Congres van den Neutralen Bond Van alles en nog wat Die nieuwe Kamer. Het Nederlandsche volk heeft het pleit bij de stembus beslecht. De verkiezingen hebben over het algemeen een opschuivirg naar links te zien gegeven. JJieze is vooral ;en goede gekomen aan ae communisten, wieyzetJltal van twee op vier omhoog sprong. JUje j/voiutionair socialisten groep sneevliet A de christelijk democrati sche Unie hebben voor het eerst, elk met een zetel hun jitrede in het parlement gedaan. He r.k. volkspartij verschijnt na een onderbreking van vie;; jaren ziet een zetel opnieuw in de Kamer, v oorts zagen de anti-revolutionairen zich een winst toebedeeld van niet minder dan twee zete\s- Deze vooruitgang is toe te schrijven aan het feit, dat velen, ook ai behoorden zij niet tot het aoti-ievolutionaire volksdeel, hun hoop en vertrouwen op'den anti-revolutionairen leider hebben gesteld, wien zij de krachtige iigviur achten om een einde te maken aan den toestand van economische ontreddering, waarin ons land langzamerhand is geraakt. Met' de verkiezing van mr. dr. .Westerman als afgevaardigde van net Verbond voor Nationaal Herstel, heeft de eerste fascist zijn intrede in de Kamer gedaan. Hie Nationale Boerenbond komt met een zetel in de Kamer en neemt daarmede .de plaats in van den heer Braat van den .Plattelanders bond» Laatstgenoemde heeft het tengevolge van de om oordeelkundige samenstelling der candidaten- lijsten moeten afleggen tegen zijn partijgenoot Mr. Ver voorn hoewel hij hem in stemmenaantal verre overtrof. Behalve de Staatkundig Gereformeerde Partij en de Hervormd Gereformeerde Staatspartij, die zich met resp. 3 en 1 zetels wisten te handha ven, leden alle andere partijen verliezen. Lie E.K. Staatspartij en de S.D.A.P. verloren elk 2 zetels, de Christelijk Historische Unie de Vrijheidsbond en de Vrijzinnig Diemocraten ver loren elk een zetel. Zooals reeds te voren met absolute zekerheid was te voorspellen hebben de tientallen snip- perpartijtjes nagenoeg geen schijn van kans op een zetel gekregen. JUe Onafhankelijke Socialisten zijn er nog het best vanaf gekomen. Zij kwamen slechts enkele honderden stemmen tekort voor een zetel. Be andere partijtjes hebben echter hun onlevensvatbaarheid wel degelijk aangetoond Be Kamer heeft tengevolge van de uitspraak der kiezers eenige belangrijke figuren uit haar midden zien verdwijnen, in de eerste plaats noemen wij mr. dr. G. van den Bergh, een der knapste juristen die de oude Kamer telde, Voorts verdwijnen o.m. uit het parlement de heeren baron van Wijnbergen die zijn candi- datuur introk mevr. Be VriesBruins, de heem Beumer, prof. van der Bilt, prof. Eerd- mans en mevr. van Itallievan Embden. Tot de nieuwe leden behooren o.m. Theo Thijssen, de bekende onderwijsman, en C. J. van Kempen, oud gouverneur van Sumatra's Oostkust. Wat zal er gebeuren Wij zullen ons niet aan voorspellingen wagen ten aanzien van de samenstelling van het te vormen nieuwe kabinet. Daaraan wordt thans hard gewerkt. Of het gemakkelijk zal zijn een nieuwe regeering in elkaar te zetten, betwijfelen wij ten zeerste. Het komende ministerie toch zal een uiterst moeilijke taak te vervullen heb ben. B|e groote vraagstukken, die het zal krij gen op 'te lossen zijn die van net economisch herstel, de bezuiniging, de versterking van het gezag en van het Belgisch verdrag. Lang niet over al deze problemen hebben de verschillende partijen zich uitgesproken. Of er een rechts coa litiekabinet te vormen is hoewel er een recht sche meerderheid aanwezig is moet ten sterk ste worden betwijfeld. Er wordt van verschil lende zijden tot nog toe in andere richtingen gehengeld. Welke combinatie aan het bewind zal komen? Het antwoord op die vraag is niet af te leiden uit het resultaat der verkiezingen. Be heer Colijn maakte als „sterke man" een goede kans om in de nieuwe regeering te worden opge nomen. Terwijl wij dit schrijven komt juist het bericht binnen, dat de heer Colijn tot kabinets formateur is benoemd. Be a.r. leider heeft vlak na de verkiezingen met nadruk te kennen gegeven dat hij niet tot conoessies bereid is jegens dat deel zijner kiezers welke niet uitsluitend uit principeele a.r. over wegingen hun stem op hem hebben uitgebracht Toch mag worden verwacht, nu een beroep op hem is gedaan om het roer in handen te nemen, dat hij bereid zal zijn om zich op een ruimer standpunt te plaatsen dan dat zijner enge par tijpolitiek. Het handelsverdrag met DiuitschLand. Be besprekingen tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeeringen over een nieuw handelsi- verdrag tusschen beide landen hebben eindelijk tot .een positief resultaat geleid. Be Duitsche regeering heeft blijkens de nieuwe overeenkomst alle verplichtingen op langen termijn losgelaten, het verdrag eindigt reeds op 31 December van Hit jaar. Het verdrag heeft een geheel ander ka- Takter dan het voorgaande. Niet alleen zijn maxima vastgesteld voor de invoeren, ook zijn minimumprijzen vastgesteld. Hoewel door deafsluiting van dit verdrag de Buitschers hun al te starre houding hebben prijs gegeven, moet toch voorop worden gesteld dat de Duitsche politiek in het algemeen geen duimbreed afwijkt van den door het nieuwe re giem ingeslagen weg. Men blijkt echter daarbij op. het standpunt te staan, dat ofschoon Diuitsch land blijft streven naar autarkie men goede vrien den moet blijven met zijn beste klanten en als men dan toch uit het buitenland moet invoeren, dit zal doen uit die landen, dje een belangrijke hoeveelheid Buitsche goederen importeeren. Zoo is men niet blind voor het evidente belang dat Duitsehland bij Nederland heeft als afzet gebied voor 5ijn industrieproducten, waarbij de export zich verhoudt tot den import' als 2:1. Dieze overwegingen liggen aan de nieuwe over eenkomst ten grondslag. Het ,is niet mogelijk geweest om ons land de gewenschte invoeren geheel toe te staan. Bij de eieren is Diuitschland ons echter tegemoet geko men omdat het behoefte heeft aan import van eieren. Voorts is zulks geschied bij de kool en de spruitjes e.i de klapbessen. Ten aanzien van de aardappelen kon van Buitsche zijde geen' con cessie worden gedaan. Als tegenprestatie neemt ons land een tegemoetkomende houding aan op het gebied van den Euitschen uitvoer en ver- laagt het den rentevoet vameen crediet, doof ons 1 aan de Duitsche industrief verstrekt. - Dit nieuwe verdrag geeft allerminst aanlei ding iot hoezeegeroep. Want al moge de nieu we overeenkomst eenige verlichting brengen wat in vele kringen op het platteland ten zeerste wordt betwijfeld op het stuk van den tuin bouw" heeft Duitsehland zoo goed als geen toe nadering betoond. Daarbij zijn wij op onover winnelijke tegenstand gestooten. En te ver wachten valt er op dit punt heelemaal niets,» want men is in Duitsehland druk doende een speciale wet te ontwerpen, ter bescherming van den geheelen Duitschen tuinbouw. En men be grijpt wat dat voor ons zeggen wil. Na de pauze volgen de punten van de jaarver gadering die aangehouden zijn tot het congres. Als eerste punt A: afdeeling Beemster. De jaarvergadering besluit het hoofdbestuur op te dragen, over te gaan, tot uitgave vhn een vlug schrift in groote oplage, gericht tot den geheelen Necerlandschen tuinbouw. Het hoofdbestuur adviseert afwijzend om den financieelen kant van dez aak. De heer Kennedy (Beemster) deelt mede, dat oe afdeeling overtuigd is, dat dit veel kosten zal, maar desondanks acht de afdeeling het noodig, met het oog op de internationale crisispolitiek, die de afzet mogelijkheid voor den Tuinbouw steeds slechter maakt. Wij staan eigenlijk nog aan het begin van de crisis en schetst spreker den toekomst in som bere kleuren. Een manifest aan alle tuinders in het land zal de actie verlevendigen. Door een slappe actie, conferenties enz. wordt de uitbouw belem merd. Het verheugt spr. dat thans de vergadering zoo goed verloopt, en moet thans ook blijken, .dat in tegenstelling met de vergadering in Alkmaar, de Neutrale Bond is voor directen strijd in het belang van de leden. De heer Groet wil het manifest in zeer wijden kring verspreiden. Het punt wordt aangehouden tot de propagandabesprekingen voor punt 1. Afdeeling Wijdenes: punt A. De algemeene vergadering van oordeel dat het gewenscht is, dat voor de Ontwaking een redacteur wordt aangesteld, draagt het Hoofdbestuur op hier na te streven. De Ontwaking heeft behoefte aan een leidende kracht, die behoorlijk bekend moet zijn, met de theoretische en practische vraagstukken. Het tot nu toe gevolgde systeem brengt o.i. te kort voorlichting aan de leden op dit gebied. Natuurlijk zal voor deze kracht eenige vergoeding gegeven» moeten worden, b.v. f 4.a f 5.00 per maand. Prae-advies Hoofdbestuur: *t Bestuur wenscht de bestaande toestand te handhaven. De Afd. Bovenkarspel amendeerde de redactie commissie te handhaven, en daaraan een lid toe te voegen. De heer Singer (Wijdenes) acht de Ontwaking geen strijdorgaan. Er moet naar buiten blijken dat de Bond een principieel strijd voert. Een aparte kracht is daarvoor noodig. Het orgaan wordt slor dig geredigeerd en zit vol taal- en stijlfouten. De heer Groet vindt dat de heer Singer dit eerder had moeten zeggen. De Ontwaking moet een dis cussie-orgaan worden. De afd. Bovenkarspel achtte het oorspronkelijk voorstel niet uittvoerbaar, omdat er geen vakkun dig redacteur voor vijf gulden per maand wil wer ken. Zou een redacteur in staat zijn alle meeningen in één punt te vereenigen? Thans geeft bij verschil van meening tusschen de redactieleden de drukker den doorslag, terwijl hij toch niet met het strijd- programma op de hoogte is, en bovendien niet capa bel blijkt de taalfouten eruit te halen. De afdeeling adviseert den drukker als adviseerend lid te hand haven; maar daarnaast een vakkundig lid toe te Bovenkarspel. De heer A. de Geus, (Noordscharwoude) heeft vorigen keer reeds voorgesteld den heer Singer toe te voegen, als vast medewerker, en vraagt dit staan de de vergadering te behandelen. De heer A. Hoogland is het meegevallen dat geen actie is gevoerd tegen den naam. Het had spreker altijd verwonderd, dat niet eerder crititek op den inhoud is geoefend. De verantwoordelijke redactie leden waren eenvoudige tuinders, en spreker dacht dat het nogal rommelde. Als er nu een redacteur komt, heeft deze de verantwoording en komen er twee machten tegenover elkaar, de redacteur en de redactie-commissie. Als de redacteur een princi pieel mensch is, zooals de heer Singer bijv. over tuigd S.D.A.P.-er, zal hij steeds de krant zijn kant uitdrijven. Er is nimmer verschil van meening, en de druk ker beslist niet, maar corrigeert, en moet men niet op een enkel taaifoutje vallen, want dat komt in alle bladen voor. Een derde lid zal overigens weinig in te brengen hebben. (Gelach) Gebrek aan tijd geeft wel eens oppervlakkige copie. De heer Roselaar Hoorn, raadt het af een redac teur te benoemen, omdat de verantwoordelijkheid wat moeilijker zal worden. Het benoemen van een derde redactielid vindt spreker niet zoo erg, maar is men gebonden aan den Langendijk. Men moet den drukker niet uitschakelen, omdat de samenwerking zeer nauw moet zijn. De verdiensten van den druk ker zijn niet zoo klein. Het bestuur moest blij zijn dat er stukken kwamen, zij het ook met drukfou ten. Spreker stelt de vereeniging in gebreke, omdat zij niet eens een blaadje als de Ontwaking kan vullen. De afdeeling Wijdenes trekt het voorstel in, ten gunste van Wijdenes. De heer Beemsterboer merkt op, dat zoo dikwijls in één krant artikelen elkaar tegen te spreken. Beter is het redactioneele medewerkers te kiezen uit alle categoriën, om steeds cople te hebben. De redactiecommissie moet echter verantwoording hou den. Men zou dan de krant moeten scheiden in een redactioneel gedeelte en een gedeelte „Het vrije woord". Er komt dan meerl ijn in. De heer Kennedy (Beemster), acht het voorstel Beemsterboer buitengewoon goed. De heer Kaan (Hoofdbestuur) vraagt of de Re dactiecommissie vrij is in de keuze van medewer kers. Spreker acht het mogelijk specialisten te krij gen, omdat het heel wat zal ontlasten. Besloten wordt een derde lid toe te voegen, en een staf van medewerkers te kiezen. De heer Hoogland zegt, dat er wel eens stukken komen, waar alles aan mankeert, aan stijl, taal, en inhoud. De heer Kaan wil vooral goed vastleggen dat in hit vrije gedeelte stukken worden geplaatst, die niet persoonlijk beleedigend zijn. Besloten wordt een vrij gedeelte in de Ontwaking op te nemen. B. De algemeene vergadering overweegt dat het tegenwoordige werkprogram in hoofdzaak een crisisprogram is, van oordeel dat het in de toekomst noodzakelijk is, dat de bond een goed beginselpro gram heeft, draagt het hoofdbestuur op een com missie te benoemen, die voor de eerstvolgende alge meene vergadering een ontwerp beginsel program indient. Toelichting wij zijn van oordeel dat het met het oog op de toekomst, noodzakelijk geacht moet wor den, dat onze bond beschikt over een weloverwogen beginselprogram. Prae-advies Hoofdbestuur: Einddoel is een menschwaardig bestaan. Directe actie vereischt onze geheele aandacht;- dit wordt zooveel mogelijk op de algemeene ver gadering vastgesteld. Op voorstel A van Wijdenes was een amende ment ingediend van afd. Bovenkarspel, wat ook nu op 't Congres in behandeling komt, n.l. de re dactie commmissie te handhaven, doch een derde lid er aan toe te voegen, deze te benoemen door het Hoofdbestuur, t' zij een hoofdbestuurslid of een gewoon lid, doch niet de drukker. De afgevaardigde van Wijdenes, meent dat ook na de crisis welk genoeg zal zijn. De vraag is, langs welke wegen men een menschwaardig bestaan'wil bereiken. Er heerscht thans 'n Babylonische spraak verwarring, en een beginselprogramma is noodig om houvast te hebben. De heer Groet (Warmenhuizen) acht het beter een strijdprogramma te nemen, want beginselen zijn er slechts in politiek en godsdienst. De heer Harmsen adviseert het voorstel van het Hoofdbestuur te aanvaarden, en is het eens met den heer Groet. Politiek en godsdienst zijn in den bond uit den booze. De heer Roselaar acht het eveneens onmogelijk dat de Bond een „beginselprogramma vaststelt, ge zien dat de leden uit zeer verschillend denkenden zijn. Als Wijdenes beginselprogramma wenscht, zal het noodzakelijk zijn, dat de afdeeling een nieuwe Bond sticht van gelijkdenkenden. De afdeeling Wijdenes trekt hierop het voorstel in. Besproken wordt nu de actie om de programma punten te verwezenlijken. Het Bestuur meent, dat, om de voorstellen in de Tweede Kamer te krijgen, men zich tot bevoegde autoriteiten moet wenden, met name druk uit te oefenen op de Kamerleden. Bespreking met de Kamerfracties en samenwerking met andere organisaties is noodig, en actie moet langs legalen weg gaan. Op een vraag van den heer Regter (Edam) zegt de voorzitter dat het verkrijgen van een minimum inkomen via de garantieprijzen, moet geschieden door verhooging van de steunwet. De heer Veltrop (Hoofdbestuur) constateert, als men nu geen besluiten neemt de programmapunten te regelen, de dag verloren is, Verzoeken hebben tot heden niets geholpen, men moet nu daadwerkelijk gaan strijden, zooals dat indertijd tijdens de de monstratie in Alkmaar bepaald is. Steunwet 1932 heeft bittere ontgoocheling gehad, doordat maar 40 pet. van de richtprijzen is uitbe taald. Wederom is de weg naar de Kamer in het verschiet. Confereeren geeft niets meer. De christelijken en Katholieken zijn goed, maar niet strijdbereid. Spr. is ook een geloovig mensch, maar toch heeft hij zich niet bij de chr. organisaties aangesloten. De opstand is heilig. Wat is beter, wettelijke onder gang, of de heiligheid van den opstand tegen ar moede? Nu moet men besluiten, conferentie of audiëntie met den weg naar de Kamer in het ver schiet, die nooit komt, of nu beginnen met het hei lig verzet. Als de meerderheid dezen weg niet wil, zullen wij ten ondergaan. Colijn heeft gezegd, wij moeten 50 jaar terug. Er is één keuze, ondergang, of heilig verzet, plicht tegenover den ouden vader en kinderen. Wij zijn geen heethoofden, zooals Jb. de Vries heeft gezegd. Wij willen zijn een apparaat dat de regeering dwingt. Als wij waterleiding en elêctra niet betalen, zullen deze bedrijven gaan klagen bij de regeering, over een nadeelig saldo, en zal dit meer effect sorteeren, dan dat wij klagen en vra gen. De heer Tuyn, (Assendelft), wil samenwerking met den bond van landpachters. De afd. Aalsmeer onderstreept het betoog van den heer Veltrop, maar wil eerst nog een poging wagen bij de regeering, om dan tot lijdelijk verzet over te gaan, met alle middelen, belasting, electra en ver hindering van groenten zenden naar de grootte steden. De heer Groet, Warmenhuizen, meent dat het kapitalisme geen wettelijke middelen oelaat, en an ders kan men er niet uitkomen. De afd. Warmen huizen voelt de houding van het hoofdbestuur als een zachte wenk eruit te loopen, maar dat doet hij niet, ondanks alle zachte wenken! (Gelach). De heer P. Kramer, Zuidscharwoude, wil voor- loopig den wettelijken weg blijven bewandelen. Kan dat niet, dan komen de andere maatregelen. Men moet eerst nog zijn goeden wil toonen. De heer Kennedy (Beemster) meent, dat de andere organisaties zelfs niet voor de elementaire eischen .willen estrijden, als dit maar eenigszins tegen him prinpipe is. Een organisatie is er, die strijdvaardig is, en dat is het „beruchte" boeren- comité. Waarom dan geen samenwerking? Spreker is voor conferentie en audiëntie, maar daarnaast moet daadwerkelijk strijd getoond worden. In de groote Pers noemt men de winst der communisten, gekomen door actie, op het platteland een waar schuwing. Men gaat dus rekening houden met het platteland. Daarom moet ook een manifest uitge geven worden. De heer Blom (Andijk), acht maar één weg mo gelijk, die van de staking, en wil hiertoe met de veilingen onderhandelen. Misdadig noemt spreker het echter de groote steden geen producten meer te leveren, omdat men dan vele onschuldigen zou tref fen. Een week staking zou echter reeds resultaat hebben, méér dan niet betalen van electra en wa terleiding, waarvan de solidariteit niet groot ge noeg is. (Applaus). De heer Davison, (Wijk aan Duin), vraagt finan- tieelen vanh et bestuur, om protest vergadering te beleggen tegen de vrienden van Valstar, die zeggen dat het zoo slecht in Kennemerland niet is. De heer Mulder, (Koedijk), meent dat de maat regelen van Veltrop zich geleidelijk zullen vol trekken. Wanneer de regering het vraagt te loonen in werkverschaffing te verlagen,z ullend e arbeiders weigeren belasting te betalen, en zal men geza menlijk moeten optrekken. De heer Kaan (Hoofdbestuur) weerlegd dat de Neutrale Bond als onwettig middel verkoopingen verhinderd heeft. De Bond voelt dit als wettig. Voor groote maatregelen is solidariteit noodig, en sluiting der veilingen kan niet zonder andere organisaties. Maar ookd aar wordt de drang grooter, en zal het oogenblik komen, dat de Neutrale Bond het initiatief zal nemen. De heer Veltrop, (Hoofdbestuur) acht veilings sluiting onuitvoerbaar, omdat deze actie nooit lan delijk kan zijn, gezien de verschillende geloofs- principes. Er is veel te veel groente, en er blijft altijd genoeg over. Bovendien heeft men vorig jaar de hulp van de groote steden, de volksgroepen in geroepen, en nu wou men ze bestrijden? Dan laat men ons zeker zitten. Zonder leiding zullen de ar beiders ons niet steunen. De Voorzitter merkt op, dat de Neutrale Bond niet zal rusten, als de eischen langs legalen weg niet zullen worden ingewilligd. Dan zal een nieuwe vergadering worden belegd. De tijd is thans nog niet rijp, doordat de leiding in de andere bonden teveel op afwachten aandrin gen. Ook het pamflet uitgeven is thans niet ver antwoord, en zal later behandeld worden. De heer Blom wil de groote pers voor de actie interesseeren. Het Bestuur zegt, dat de groote pers geen nota van de actie neemt. De afdeeling Beemster trekt zijn voorstel in, thans een pamflet uit te geven. Zij propageert sa menwerking met het Boerencomite. De Voorzitter: Dat kan niet na de jaarvergade ring. Het bestuur meent dat de strijd van den Boerenbond het Boerencomité, niet de strijd van den Neutralen bond is. De heer Kennedy verlangt een besliste uitspraak, waarom wel naar rechts en niet naar links sa menwerking gezocht wordt. De heer Groet wil een motie indienen, en thans nog samenwerking met het Boerencomité aannemen. Algemeen merken de afgevaardigden op, hiervoor geen mandaat te hebben. De heer Kennedy, iwl dan nadrukkelijk consta teer en,dat het Bestuur een zeer gevaarlijke tactiek volgt, en alle uitbreiding stelselmaig voorkomt. De heer Harmsen merkt op, dat de uitgifte van -een vlugschrift niet stranden mag op de dubbeltjes. De afdeeling Beemster trekt haar voorstel in Een motie, ingediend door den heer Groet van Warmenhuizen, inhoudendee en protest tegen het Hitlerregime in Duitsehland werd aangenomen met doel om dit protest te zenden naar Duitsche con sulaten. Na rondvraag volgde sluiting. Plaatselijk Nieuws Einisdagavond kwam het comité Zuidschar woudeBroek op Langendijk voor ouden van dagen bijeen in het cafe van den heer J. de Bioer onder presidium van den heer J. Kramer, welke hoopte dat de besprekingen én besluiten welke genomen zouden worden mogen zijn in het be- lang der vereeniging. Na rekening en verantwoording van den pen- ningmeester kwam allereerst aan de Orde de vraag of het gewenscht is in verband met den slechten economischen toestand een autotocht voor de ouden van dagen te organiseeren. Na breedvoerige discussie waaruit bleek dat de meeningen dienaangaande nogal uiteen liepen werd tenslotte besloten, eerst de eigenaren van auto's te vragen of deze wederom hun auto be schikbaar wenschen te stellen voor 'heWoel Mocht zulks wel het geval zijn, dan zal aan de betrokken autoriteiten vergunning gevraagd worden om bij de burgerij met lijsten rond te gaan teneinde iets voor het goede doel te offe ren. Mocht dit alles slagen dan zal de tocht gehouden worden op Donderdag 1 Juni a.s. etrwijl bepaald werd dat deze voorloopig zal gaan over Haarlem, 'Noordwijk aan Z,ee en om streken en terug langs de bollenvelden. Niets meer van belang aan de orde zijnde sluit voorzitter de vergadering met de hoop en het vertrouwen dat de burgerij er wederom het ha re toe moge bijdragen dat deze dag slaagt. Het is altijd zoo geweest en het zal ook altijd wel zoo blijven. Oude liefde roest niet. Een 75- rige lord St. Levan en de 72-jarige gravin Julia van Dartrey zijn met elkaar getrouwd. Ze had den vroeger al zin in elkaar, zou men hier zeg gen, maar ze kregen elkaar niet. 'Toch trouw den zij en hij, maar met een ander, hij met een zij, zij met een hij, doch zij werd weduwe en hij weduwnaar. Zij vonden elkaar weder en bei. den werden vereenigd. Waartoe een mensch al niet komen kan. Gandhi, onze lezers zullen dezen Mahatma wel kennen, vast weer of is het van plan te doen. Nu is er een zekere, dr. Margarete Spiegel, een DuitschJoodsche vrouw uit Duitsehland naar Indië gevlucht en die tracht nu Gandhi van zijn plan te doen afzien, door zelf te gaan vas ten. Zij deed een beroep op Gandhi om er toch maar niet toe o-ver te gaan, aoch. hij weigerde Wat doet zij nu, zij is in de veranda buiten zijn cel in de gevangenis Jeravda gaan zitten, vast ook en is van oordeel dat Gandhi haar volgens zijn leer niet mag laten sterven, zoodat hij zijn vasten moest opgeven. Wij gaan nu naar eigen land. Men weet, dat het veroordeelde Kamerlid Sneevliet nog al tijd in de gevangenis zit wegens opruiing en vijf maanden moest brommen na aftrek van de pre ventieve hechtenis. Mr. Benno J. Stokvis heeft nu bij het gerechtshof te Amsterdam namens den heer Sneevliet een verzoek tot invrijheid stelling ingediend. Het verzoek is o.m. gegrond op het feit, dat hij tot lid van de Tweede Ka mer is gekozen en zich nu gedrongen voelt zijn plicht als Kamerlid te vervullen. In Venezuela schijnt het wel botertje op den bodem te zijn. Die president van dit land, waarmede wij eens in minder aangename verhou ding stonden, dat dit land, niettegenstaande de wereldcrisis voortgaat op den weg der welvaart- Buitenlandsche schulden heeft (dit land niet, de binnenlandsche bedragen slechts pngeveer 8 mil' lioen en de burgerij betaalt gemiddeld slechts tmgeveer f10 belasting per hoofd en per jaar, uitsluitend indirecte. Land van belofte dus. Onrust bij de KiL.M- men de piloten bij de K.L.M- vraagd verklaarden de piloten salaris over het algemeen wel doch zij hebben zich ten zeerste gebrek aan medewerking van rectie. Bovendien hebben tal geachte verlagingen van het onrust gewekt. Hommelus dus. Tegen 1 Juli ne- ontslag. .Bcsge- dat zij met hun tevreden warenj te beklagen over de zijde der di van willekeurig zuiver inkomen Een glaasje is voor vele menschen nog een genotmiddel. Een reden .dus om te trachten er wat aan te verdienen. Smokkelaars zijn daar voor de aangewezen personen en maken er een beroep van. Te Diemen heeft in den nacht van Maandag op Einsdag de marechaussee een auto aangehouden waarin twee personen gedistilleerd vervoerden, doch zonder geleide-blijet. Natuur lijk werden zij in arrest gesteld. fet*MÈ#": a De W. C. was zijn redding. Een Inbreker trachtte zijn slag te slaan en brak in in de wo ning van S. te Lutterade.-Geleen. Eerst kwam hij in de kamer van dienstbode en daarna in die van mevrouw. Deze werd wakker en schreeuw de om hulp. Zij sloeg den dief met de sche merlamp en tenslotte raakte zij met hem slaags Toen koos hij het hazenpad en moest een ha mer en een das achterlaten. Hij verdween door een raampje van de W.C. In de venen js de toestand tusschen de ar beiders en de verveners zeer gespannen. Te Vrie zenveen is een groote hoeveelheid turf verbrand hetgeen aan kwaadwilligheid wordt toegeschre ven. Die polittie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4