Hike Breijer's Wat Dr. Colijn van plan is Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 0 MEI 1933 42e Jaarjran. Uitam: Firma I. H. HIM - .litem I. II. 1EIZFH. Z2— Bunal Irtdntwifc Geen Woorden maar Daden. De toestand in Duitschland In dit nummer o.a.: NO 53 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 NIEUWE UN GE DIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG eü ZATERDAG. Abormmentsprljs: per 3 maanden 1.16. AD VERTE NTIEN Van 1—6 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Het- sociale vraagstuk, aan de oplossing waar van zooveel tijd en moeite, maar te veel wootöen worden besteed, is nog altijd niet opgelost. Ei ken dag nieuwe klachten. Die ontevredenheid is en blijft groot. .Steeds nieuwe protesten, verzet, vandalisme, sabotage, in alle standen en krin gen, die de maatschappelijke orde bedreigen of reeds vernietigd hebben. Men zou meenen, dat men toch eenmaal raakt uitgedacht, uitgeput, uitgeraasd, maar eiken dag hoort men van nieu we wandaden op elk gebied. Eu. wij vragen ons af of dit de oplossing kan brengen. Het woord hu maniteit is uit het woordenboek geschrapt. Op geestelijk, zedelijk en stoffelijk gebied is er een depressie, duidelijker gezegd eene inzinking te bespeuren, zóó groot, dat waarlijk moet worden gevreesd voor eene algeheel© demoralisatie, waar door gezag, discipline en moraliteit ten gronde gaan. In deze ontredderde en ontwrichte maat schappij leeft men als op een vulkaan, die tenslot te na zoovele erupties, die reeds hebben, plaats gehad, tot eene geweldige uitbarsting moet ko men. De z.g.n. internationale samenwerking is tot, eene bespotting geworden. Die vele conferen ties, die het nationaal bestel moesten verbeteren en de volkeren tot elkaar brengen, zijn even zoo vele mislukkingen geworden. De waanzin der zelfzucht is naar het hoofd geslagen passez moi le mot en heeft het, diepste wantrouwen gewekt. Men wroedt naar de oplossing van het vraagstuk om te komen uit het labyrinth van verdwazing en diep verval, maar de hervorming, die men zoekt, bestaat alleen in woorden en in woittig—of- -geen. daden. He-oplossing der crisis wordt gezien door te veel politieke brillen, van welke er nog velen beslagen zijn. Die achter den rug liggende verkiezing heeft ons dit klaar en duidelijk doen zien. Hervorming! Als het uiterlijk kleed een zwar te ziel bedekt. Dlaar hebt ge de zedelijkheid. Hoe machtig veel laat zij niet te wenschen over. Met de waarheid e'n de gerechtigheid neemt men het zoo nauw niet. Nauwgezetheid stiptheid en eerlijkheid wordt in onzen tijld als dwaas heid veroordeeld. Diat het anders moet weten wij, er wordt, om dit te erkennen en te waardeeren, genoeg, zelfs veelvuldig op gewezen. Maar, de leuze: Gerechtigheid verhoogt een volk, doch de zonde is een schandvlek der natiën" hoe schoon ook, is een uit het harte verbannen wacht woord geworden. Onze tijd, zal er sprake kunnen zijn van een ernstige hervorming, vernieuwing en verbetering moet persoonlijkheden hebben, niet zoozeer man men van het woord, maar boven alles mannen van de daad'. Van stelsels wordt de wereld niet beter, wel van voorbeelden. Ojnze tijd is vol, overvol van theorieën en stel sels, die tot verbetering van de vele wanver houdingen in onze maatschappij worden aanbevo len. en uitgesproken, maar gebaat zijn wij alleen door praetische menschen, die de daad voegen, bij het woord. Ein er valt wat te bered deren! De aanvallen zijn niet van de lucht. In verschillende bijeenkomsten, waar de atmosfeer beklemmend aanvoelt en bezwangert is met een drukkende en bijtende critiek, alsof zij met elec- triciteit was geladen, worden de heftigste en diepste verwijten elkander tegengeslingerd. En de resultaten dier bijeenkomsten, waar ophitsing net parool is, zijn lang niet altijd vruchtbaar. Dlaar is de wereld weer, die nu eenmaal be drogen wil wezen, waar het heet, dat ieder zich zeiven tenslotte toch het naaste is en zoo laat men zijn goeden naam zijn goeden naam, zijn eer zijn .eer, en sluit men weer opnieuw een verbond met de wereld. Een wereld, waarin het is gebleken, dat de eenheid van een volk nimmer verkregen zal worden door stelsels en richtingen maar langs den weg van het gemeenschapsgevoel, die de keten moet vormen der eenheid, van wel ken elke individu een schakel is. Zeggen wij niet: wij leven in een tijd van overgang, want iedere tijd is een tijd van over gang. Zeggen wij liever: wij gaan «ver,, zonder ons bewust te zijn, dat die overgang ons brengt op een terrein, waarop wij ons zelf verliezen. Die hand aan den ploeg en niet omgezien; ge daan) wat er nog te doen is; het is niet |de hoe veelheid, maar de kwaliteit waar het op aan komt. Die daad bij het woord. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mien! C17 Alkmaar Iel. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN. RECHTIIOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. Biiifienlar.fi Dir. Colijn heeft zich, naar het Corr. Bur. meldt, ia verband met de hem verleende op dracht tot vorming van een. parlementair kabi net, gewend tot de navolgende Tweede-Kamer fracties: de R,. Kl, de A. B., fde C. H., de Libe rale en de V. Dl., met verzoek zoo mogelijk a.s. Dinsdagavond hun opvatting te mogen verne men over een door hem ontworpen regeeringsi- program. In „Het Volk" bepleit de voorzitter der so ciaal-democratische Kamerfractie, ir. J. W. Al- barda, de formatie van een democratisch kabi net onder leiding van den katholieken afgevaar digde Van Schaik. Het meest belangwekkende in dit pleidooi is de voorzichtgé mededeelng^' dat de S. DA. P. eventueel aan deze combi natie zou willen deelnemen. Na voor verschil lende partijen de bezwaren te hebben opgesomd gaat de heer Albarda aldus voort: Bte moeilijkheden zouden allerminst bespaard blijven aan de S. Dl. A. P., die zich rekenschap zou hebben te geven van de zeer groote bezwa- reni en risico's voor haar, vooral in een tijd als dezen aan deelneming aan een regeering ver bonden. Maar al deze moeilijkheden mochten toch niet doen terugdeinzen voor een ernstige poging. Die heer J. M. Krijger Jr. blijft Kamerlid De voorzitter vau bet Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aan- toemen van zijn benoeming door jhr. Beelaerts van, Blokland, thans tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard den heer_J. M- Krijger ,'Jr-, te Vriezenvefen. DlEi AETHEBSTBIJD. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon omtrent de radio-uitzendingen doorpolitieke partijen voor de jongste verkie zingen heeft minister Beijmer ó.m. gezegd, dat hij zijn toezegging om zelf nog ©en beslissing over de politiek in den aether te nemen wenscht gestand te doen. Onder, dagteekening van heden heeft hij dan ook aan den voorzitter der Tweede Kamer een schrijven doen toekomen ,dat verge zeld is van het advies van "den Badio-raad met bijlage betreffende de door hem genomen be slissing ten opzichte van de politiek in den oradio-omroep met het verzoek die stukken ter vertrouwelijke inzage van leden ter Griffie ne der te leggen. D|e DuiCch—Poolsche verhoudingen. H et is onmogelijk een goede poltiiek tusschen twee landeh te voeren in een atmosfeer van las- la ster praatjes zoo schrijft de officieuze „Ga- zeta Polska naar aanleiding van de ontspatnning ia de PoolschDiuitsche betrekkingen. De bespre kingen, aldus het blad, waartoe de Poolsche regedrmg het initiatief heeft geno-men, hebben eoliter een officieele opheldering van de situatie tot resultaat gehad. Wij kunnen deze opheldering als eien gunstig toeken beschouwen, gezien het feit, dat de wederzijdsche Ppolsch Diuitsche be trekkingen in de eerste plaats op eerbiediging van de bestaande verdragen moeten berusten. Polen heeft;steeds duidelijk doen uitkomen, dat het geen enkelen aanval zou duldeu op de verdragen, die de, Poolsch—Dfuitsche relaties regelen, terwijl het tegelijkertijd heeft getraent om binnen de grenze.n der verdragen de wederzijdsche betrekkingen in het belang van beide landen zoo goed mogelijk te doe:u zijn. Mgr. Kaas treedt af als Centnimleider. D© voorzitter van de Duitsche Centrumpartij mgr. Kaas heeft, naar de „Berliner Zieitung am Mittag" verneemt, zijn functie ter beschikking Hugenberg stelt de portefeuillekwestie. Van de zijde der Diuitsch nationaSEn wordt blijkbaar aan de kwestie of dr. Hugenberg al njan lot Pruisisch minister van Landhnuw zal worden benoemd, de portefeuillekwestie verbon den, zegt de ..Tel." D(e „Deutsche Zeitung" wijst er op, dat dr. Hugenberg en de Djuitsch nationalen hun mede werking hebben verleend aan de op 30 Januari jl. gevormde regeerfng op grond van de alge meen bekende overeenkomst, dat de geheele eco nomische politiek in het rijk en in Pruisen n handen van dr. Hugenberg zou worden gelegd. Het blad twijfelt er niet aau, dat, wanneer deze overeenkomst niet wordt nagekomen, dr. Hugenberg uit de regeering zal treden, te meer jaar zijn positie zeer bemoeilijkt is door de seteds weer uit verschillende deelen des lands binnenkomende berichten omtrept een onvriend schappelijke achteruitzetting van beproefde Diuitseh nationale persoonlijkheden. Heb blad merkt tenslotte op dat omtrent een benoeming van den nat. socialist Willikens tot Pruisisch minister van landbouw niets met zeker held bekend is. Naar. „Die Crt." meldt, heeft Bijkskanselier Hitier aan de „Daily Telegraph" o. a. de vol- .gcade mededeelingen gedaan: „Verdragsherziening zal, naar ik hoop, tot stand, komen door vreedzame onderhandelingen, over de zeeën opgegeven. Wij wenschen geen Wij hebben het idee, van een Duitsche expansie wedloop met Engeland aan te gaan wat de bewa- peing ter zee betreft. Ons lot is niet gebonden aan kusten of dominions, maar aan onze Oos telijke grens." „Het Verdrag van Versailles", a'ldus de rijks kanselier, heeft ons een langdurige moreel© degradatie opgelegd. Wij wilier niervan verlost worden niet do,or een groot leger in het leven tie roepen, maar door het verkrijgen van rechts gelijkheid. Liever zie ik een vermindering van de Entente-legers dan een vergrooting van het Diuitsche.". Met veel klem .betoogde Hitier, dat Duitsch land geen oorlog wil, en toen de interviewer den rijkskanselier in herinnering bracht, dat de andere landen met bezorgdheid de militairistische golf gadeslaan, die thans over Duitschland rolt en zich afvragen, of dit de voorbereiding is voor een nieuwen oorlog, antwoordde Hitler met een stentor-stem, alsof hij een enorme vergade ring in de open lucht toesprak: „(Niemand in dit land, die den laatsten oorlog heeft meegemaakt, wil hetzelfde nog eens on dergaan. Het drillen en de discipline, die thans gekweekt wordt, moeten de jonge Duitsche man- jnen redden van de moedeloosheid waarin zij de afgeloopen veertien jaar hebben geleefd. Hun kracht zal herleven en hun liefde voor het va derland zal er door vernieuwd worden. Dit nieuwe ontwaken van Duitschland is van groot belang, ©en feit, dat, naar ik geloof, niet ten volle in de andere landen begrepen wordt. Die menschen willen sterke dingen voor Duitschland doen, maar VERGADERING CENTRAAL BUREAU BELANGRIJK BUITEN- EN BINNEN LAND SCH NIEUWS le en 2e EEN BEKEND LANGEDIJKER OP HET TOONEEL IN HAARLEM (Jong Leven naar Cremer) FEUILLETON (dubbel) OUD NIEUWS BOERENSTAKING IN AMERIKA? MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten niet door een oorlog." In Bet onderhoud ,dat een uur duurde, kwam ook Hitier s binnenlandsche politiek ter sprake. „Groote rijkdommen moeten verdwijnen en om conflicten tusschen kapitaal en arbeid te voor komen worden corporaties gesticht, zooals dat in Italië is geschied. In de toekomst zal er al leen maar een aristocratie van den arbeid bestaap. Werk is kostbaarder dau bezit. Elke jonge man, hoe ook ziju positie moge zijn, moet een jaar in een arbeiderskamp doorbrengen. Klassever- schil moet verdwijuen. De wer'kloozensteun zal in loon gewijzigd worden." D.Ei DUITgCHEi VLOOTPLANNEN. Duitschland wil wat den aanbouw van schepen betreft, welke dienen ter vervanging van ver ouderde schepen, niet verder gaan dan toegestaan ia door het verdrag van VersaliesHet wil niet meer da éënn schip op stapel zetten ter vervan ging van een verouderd linieschip. Hoewel ia het Engelsche ontwerpconventie geen vermindering der vloot woiidt voorgesteld, heeft Duitschland toch, in de verwachting dat de zwaar bewapende maritieme mogendheden op de conferentie van 1935 zullen besluiten tot een aanzienlijke vermindering van haar maritieme bewapening over te gaan, besloten tot 1935 het aantal oorlogsschepen te beperken tot het aan tal, dat voorgeschreven is in het verdrag van Versailles. Volgens dit verdrag heeft Duitsch land het recht .nieuwe schepen voor verouderd© linieschepen te laten bouwen. Om een vermini dering van maritieme bewapening mogelijk te maken, is Duitschland bereid van dit recht ge deeltelijk af te zien. ALLE LEDEMATEN VERSTIJFD. Door verwaarloosde rheumatiek. De kleine dagelijksche dosis brengt redding. De ervaring van dezen man bewijst weer eens, hoe belangrijk Pet is om met Kruschen door te zetten, wanneer het tegen rheumatiek gaat. Hij schrijft: „Ik was meer dan 7 jaar buitenslands, toen ik terugkwam kreeg ik last van rheumatiek, vooral in voeten en armen. Drie jaar geleden werd mijn rheumatiek veel erger en ik moest tenslotte in he ziekenhuis worden opgenomen, niet meer in staat armen of beenen te bewegen. Na twee maan den verliet ik het ziekenhuis, toen ik wat beter was. Men had mij geraden Kruschen Salts te nemen en dat heb ik ook geregeld gebruikt. En sindsdien ben ik langzamerhand mijn rheumatiek kwijt geraakt, terwijl ik nu geheel van die verschrikkelijke pijnen bevrijd ben. Voor niets ter wereld zou ik mijn Kru schen willen missen.' M- B- Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende wer kingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroor zaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het li chaam; c. voorkoming van verdere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu ver richten alle drie genoemde functies. Twee der ingre diënten in K'uschen vormen het meestt werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen heb ben een aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten, en maken daardoor on mogelijk dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag(Adv

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1