Md 5 Mei i Algemeenejaarvergadering Groep Veilingsvereenigingen Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen UIT DEN NEDERLANDSCHEN TUINBOUWRAAD (CENTRAAL BUREAU) TÈ UTRECHT IN HET JAARBEURSGEBOUW OP 4 MEI 1933. „DE NEUTRALE BOND MOET MAAR IN NOORD- HOLLAND BLILJVEN" VINDT DE HEER VALSTAR. OP VOORSTEL VAN NOORDSCHARWOUDE VUUKIAHIV JLtEj VtUv«jAU£lUl>IUCiA UfUMliJldit. De Voorzitter, de heer F. V. VALSTAR opmt mei een ungeoreiae oescuouwing over aen nuiaigen toe- siuna. unaer moeilijker omstandigheden dan ooit te voren aiaus de neer Vaistar, Komen wij ditmaal in aigemeene vergaaering Dijeen. Sinas onze laatste aigemeene vergadering op 30 Jan ii. heelt de donKere sluier der toekomst zien nog verder verdicht en het is heaen voor den tuinbouw nog troosteioozer dan ooit. net zijn niet enkele tuinbouwcentra meer, zooals een jaar geleden, waarin een noodtoestand heersent, het is de geheele tuinbouw, welks bestaan wordt bedreigd. Naar schier alle landen is onze export onmogelijk geworden. Ook onze twee grootste atnemers, Enge land en Duitschland zijn niet achtergebleven om onzen export te beletten. De export van tomaten liep terug van 49 millioen in 1931 tot 28 millioen kilogram in 1932. Het afloopen van het douaneverdrag met Duitsch land en de daarvoor in de plaats gekomen tarie- venovereenkomst, is een nieuwe ramp, die den tuin bouw getroifen heeft. Zelfs zonder tarieven zou de afzet in het buitenland niet meer zijn wat deze nog voor enkele jaren voorden tuinbouw beteekende. Er is steeds verder teruggaande koopkracht die in hooge mate den te betalen prijs ongunstig beinvloedt Het wordt steeds duidelijker, dat het vraagstuk van het land- en tuinbouwcrediet niet zonder krach- tigen steun van de regeering kan worden gered. De fmantieele.Toestand ten plattelande saat voor een debacle. Een krachtige hulp der regeering aan den land- en tuinbouw komt de geheele Nederlandsche volksgemeenschap ten goede. Voor het in stand houden van den tuinbouw is het noodig, dat de overheid over verstrekkende bevoegdheid beschikt om den noodzakelijk geworden steun aan den tuinbouw te verleenen. Het platteland gaat ten gronde als het algemeen levenspeil niet wordt verlaagd. Een maatregel die voor den tuinbouw van het allergrootste belang moet worden geacht is de beper king van de cultuur. Reeds eerder hebben wij onze waarschuwing doen hooren tegen het gevaar, dat er 'schuilt in de cultuur van tuinbouwproducten op landbouwland. De eerste stap om daaraan paal en prek te stellen is gezet door de verruiming van tarwe en suikerbieten teelt, ten einde tot ver mindering van den koolbouw te geraken. Nederland moet met de werkelijkheid rekening hou den en er voor zorgen, niet verder onder den voet geloopen te worden. De jongste onderhandelingen met Duitschland hebben bewezen, dat wij aan het kortste einde'trekken, omdat ons de middelen ont breken om belangen tegenover belangen te stellen. Hierna worden de notulen goedgekeurd., van de vergaderingen van 7 April 1932 en 30 Januari 1933 Als commissie voor vaststelling der notulen voor het jaar 1933 worden benoemd de vereenigingen Lei den, Harlingen en Warmenhuizen. Het Jaarverslag werd goedgekeurd; en de penning meester voor gehouden beheer gedechargeerd, op voorstel van het Accountantsbureau van het Cen traal Bureau voor de Veilingen. Begrooting 1933 Deze wordt goedgekeurd. Besloten wordt geen con- tributieverhooging toe te passen, maar het tekort te dekkerr uit het reservefonds Nadat de finan- tieele commissie 1933 benoemd was, kwam ter spra ke de Handelspolitiek. Allen wilden een onderhandelingstarief. Ook boy cot kwam ter sprake Warmenhuizen stelde voor een motie naar het Parlement te zenden, en hierin erop aan te dringen het pas vastgestelde handels tarief niet te bekrachtigen. De afdeelingen uit Zd. Holland verklaren zich hiertegen, en werd deze mo tie hierop verworpen. Wel 2al de regeering erop ge wezen worden dat het bedoelde verdrag voor den tuinbouw niets beteekent. v'-: Steunwet 1933. Over dit punt wordt lang gediscussieerd. De Zuid- li ollaivjsche afdeelingen meenen een oplossing ge vonden te zien in verhoogde minimumprijzen. Een derafgevaardigden van Zuidholland wist blijkbaar niet af van het bestaan van den Neutralen Bond en merkte op dat naast de Christelijke en R. K Bon den een Neutrale dito wellicht goed werk kon doen. De heer A. HOOGLAND, hoofdbestuurslid van den Neutralen Bond, die hieromtrent den spreker wilde inlichten werd terstond door den Voorzitter, den heer VALSTAR tot de orde geroepen, met de woor den: „Blijf met den Neutralen Bond maar in Noord holland." Bestuursvoorstel inzake reclame 1933 De vergadering besloot-een vijftigste van den om zet van 1932 hiervoor te bestemmen. Bestuursvoorstel eenmalig fust. Hieromtrent is geen besluit gevallen. Een nadere conferentie zal woraen gehouden. Voorstel Purmerend herziening minimum prijzen. Het bestuur van genoemde vereeniging is van oor deel dat de minimumprijzen zoodanig moeten zijn, dat zij tenminste moeten dekxen ae oogstxosten, kosten van vervoer en kosten van emoanagenuur. Bij de thans heerschende minimumprijzen is dit niet het geval. Het bestuur laat in zijn prea-advies uitkomen, dat waar de kosten ten laste van het regeeringsfonas komen de beslissing op welk peil de minimumprijzen worden gesteld, bij de regeering moet liggen. De vergadering besluit volgens voorstel Purmerend actie te voeren. Voorstel Deventer met alle mogelijke midde len te bevorderen, dat de invoer van Ame- rikaanscli fruit belast wordt met invoer rechten even hoog als onze invoer van kooi in Amerika belast is of wordt. Dit voorstel wordt aangenomen. Voorstel Kapelle-Biezelinge. De vergadering draagt het Centraal Bureau op om voor 1 Mei 1933 zich met voorstellen tot de re geering te wenden betreffende maatregelen tegen aen nog steeds toenemenden invoer van buitenland- schë vruchten en wachte daarmede niet tot de in voer reeds heeft plaats gevonden zooals in 1932 het geval is geweest. De afdeeling verwacht dat het Groepsbestuur zich beslist zal uitspreken Een verklaring dat het Groepsbestuur in deze di ligent zal zijn, zooals vorig jaar werd medege deeld, in antwoord op ons voorstel inzake contin- genteering achten wij in verband met de steeds moeilijker wordende tijdsomstandigheden niet meer voldoende. Het Groepsbestuur zegt in zijn prae-advies dat het niet meer kan dan „diligent" blijven. Niet vergeten dient te worden, dat zoolang de Nederlandsche fruitteelt niet in staat is om zelf in voldoende mate te voorzien in de behoeften van het Nederlandsche publiek van kwaliteits-fruit, ie der beroep op de regeering om bescherming ij del moet zijn en iedere bescherming ook uit den booze zou wezen, omdat de prikkel om de kwaliteit van het fruit op te voeren er door zou verslappen. Bij de behandeling van dit punt maakt voorzitter VALSTAR zich zeer boos en spreekt van een inci dent. Een bepaald besluit werd niet genomen. Voorstel Goes. De veilingsvereenlging Zuid Beveland te Goes stelt voor: De aigemeene vergadering drage het Groepsbest. op, meer aandacht te schenken aan de beharti ging van de fruitteeltbelangen en wel door: 1. Te bevorderen dat de door de Fruitscommissie ontworpen standaardisatie van sorteering, verpak king en verpakkingsmiddelen voor fruit meer alge meen wordt ingevoerd en het Nederlandsche fruit in beter toestand op de markt komt en dat het daar toe samenwerking zoekt met andere telersorganisa ties, die op dit gebied werkzaam zijn en met den georganiseerden handel. 2. Niets onbeproefd te laten wat de verwerking kan bevorderen van de mindere kwaliteit fruit, die niet voor consumptie in verschen toestand behoort te worden aangeboden, door samenwerking te zoe ken met het Laboratorium voor Tuinbouwplanten- teelt te Wageningen dat op dit gebied onderzoekin gen doet. Het prae-advies van het bestuur luidt: Het Gr. bestuur bereid is om dit vraagstuk opnieuw bij den Raad van Advies aanhangig te maken. De Raad van Advies zal zich bij zijn beslissing zeker laten leiden door het groote belang het welk de fruitteelt heeft in de verwerking van het product tot vloeibaar fruit. Het voorstel werd aangenomen. Voorstel Avenhorn een fonds te vormen om te komen tot ondlerlinge verzekering tegen inbraak en berooving. Het bestuur doet in zijn prae-advies uitkomen, dat verzekeringsbedrijf niet in een achtermiddag te lee- ren is, maar zal de zaak gaarne onderzoeken en be- studeeren. Aldus besloten. Voorstel Purmerend. De veilingsvereeniging Beemster Purmerend en Omstreken stelt aan de aigemeene vergadering voor dat wanneer er een eventueel conflict ontstaat bij een der aangesloten veilingen, er gerekend kan wor den op den daadwerkelijken finantieelen en moree- len steun van de overige aangesloten veilingsvereeni gingen. Het Groepsbestuur meent, dat een blanco volmacht als door de V.V. te Purmerend verlandg wordt door de aigemeene vergadering nimmer kan worden verleend. Er kunnen zich immers tal van conflic ten voordoen die uit tal van redenen kunnen ont staan. Alvorens daarbij steun te verleenen zal het noodig zijn de oorzaken welke tot het conflict heb ben geleid, volledig te kennen. Vooral in de tegenwoordige moeilijke tijdsomstan digheden dient alles in het werk te worden gesteld om conflicten zooveel mogelijk te voorkomen. Het Groepsbestuur is te all^n tijde bereid om daarbij zijn medewerking te verleenen. Aldus besloten. Voorstel Noordscharwoude. De veilingsvereeniging De Noordermarktbond te Noordscharwoude stelt aan de aigemeene vergade ring voor om te besluiten, dat alle aigemeene ver gaderingen van onze organisatie voor de pers toe gankelijk zu'len worden gesteld. Dit voorstel gamendeerd door de L.G.C. werd aan genomen. Oeheime punten op de agenda zullen van te voren ook door de afdeelingen in besloten zitting zitting moeten worden behandeld. Een voorstel van Ter Aar sluit hierbij aan. Voorstel Terneuzert. De Coöperatieve Vruchtenveiling Zeeüwsch Viaan deren G.n. te Terneuzen stelt voor om te besluiten dat aan de aangesloten veiiingsvereemgingen bij bezocK aan de aigemeene vergaaering van minstens éen aigevaaraigae 'üe reis- en veroujfKosten van wege net Centraal Bureau woraen vergoed. Uvereenkomstig het prae-advies van "net bestuur wordt dit voorstel verworpen. Te ongeveer zes uur werd de vergadering geslo ten. SINT P ANC RAS. DEMON STRATIETOCHT NAAR HET ARMBESTUUR. EEN TRIEST BEELDi Toen de raad van Sint Pancras als eenigen weg voor noodlijdende tuinders aangegeven heeft, „den weg naar het'Armbestuur" zijn er pogingen in het werk gesteld, den Armvoogd een avond per week zitting te doen houden in het raadhuis. Verzocht is, hierbij een lid van het dagelijksch bestuur der ge meente te doen tegenwoordig zijn, om aan de zaak een „officieel" tintje te geven en den gang*minder zwaar te maken. Dit verzoek kon niet ingewilligd worden aldus onze zegsman en begaven zich nu gisteravond twaalf menschen tuinders en bloc naar den administreerend armvoogd, den heer P. Groen, Den menschen werd alle medewerking togezegd, en ieder ontving van hen vijf gulden. „Schaemt u niet t' armoedig schijnen" zegt een bekend lied, maar deze gang is een zware gang. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Vanaf heden wordt door advertenties in dit blad de aandacht gevestigd op de practische opleidingen voor het meisje. Is het niet een eisch des tijds te zorgen dat men die richting kiest, waarvoor men een uitgesproken aanleg bezit? En dat is voor het meisje in de meeste gevallen een aanleg op huishoudelijk en vooral op practisch gebied. Laat haar die aanleg ontwikkelen in een opleiding of een cursus aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar. Zij zal daarmede een kennis opdoen, die hr-.ar in het verdere leven ongetwijfeld tot steun zal zijn en waarmede ook haar toekomst voor een groot deel verzekerd is. Na de voltooide studie aan haar inrichting van meer uitgebreid of middelbaar onderwijs is een prac tische opleiding voor menig meisje de weg, die het meest met haar aanleg overeenkomt en reeds eer der, op 12-jarigen leeftijd bestaat er, ook wanneer zij nog leerplichtig is, gelegenheid om toegelaten te worden tot een van de practische opleidingen welke met September weer een aanvang nemen. De dagen van aangifte zijn in de advertentie bekend gemaakt. MOTIE AANGENOMEN OP HET CONGRES VAN DEN NEUTRALEN BOND VAN BOE REN, LAND- EN TUINBOUWERS, GEHOU DEN OP 29 APRIL 1933 IN „DE KEIZERS KROON TE HOORN. Het congres samengesteld uit afgevaardigden van de afdeelingen van bovenstaanden bond, arme boe ren en tui|ndejrs, protesteert fel tegen het regiem van Hitier Hugenberg en c.s. Dit regiem dat zoowel Hollandsche als Duit- sche arbeiders en boeren en tuinders naar den on dergang bregnt. Dit regiem dat de oorlogsvoorbereidingen onder voor de werkers van alle landen. Ditregiem dat de oorlogsvoorbereidingen onder steunt en de volkenhaat aankweekt. Tevens protesteeren wij tegen de grenzelooze on- dredrukking en vervolging van allen, die zich niet volledig willen onderwerpen, arbeiders, boeren, tuin ders, kunstenaars en Joden. Het Congres besluit de Motie op te zenden aan het Duitsche Consulaat, aan de groote en provinciale pers en gaat over tot de orde van den dag. GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE VOOR NOORDHOLLAND EN ZUIDHOLLAND. ZITDAGEN VOOR TARWETELERS. De Tarweorganisaties voor Noord- en Zuidholland maken bekend, dat de Tarwebelers die willen profi- teeren van de Tarwewet, met hun oogst 1933 ook dit jaar weder verplicht zullen zijn om een inventari satieformulier in te vullen. Voor de invulling zullen in Noord- en Zuidholland in de week van Maandag 8 Mei tot Zaterdag 13 Mei, zitdagen door de dls- tiictsbesturen worden belegd. Op deze zitdagen zullen de formulieren aanwezig zijn voor invulling, terwijl zooveel mogelijk op lede ren znaag eeinge vertrouwensmannen aanwezig zul ien zyn om van vooracnung te Kunnen menen. z,ij aie zooaanig ïnventaiisaoieiormuner met. wjuig invunen en van nun nanuieeKenmg voorzien or ae invuiiing op onjuiste wijze vemen ten, xuunen in moenijKiieaen Kamen. ut jaar zai niet aueen de opperviaxte gevraagd woraen van ae perceeien, met tarwe Deoouwu, uoon van aire gewassen en van net geneeie oeariji. Voor net overige verwijzen wij ae tarweteiers in ons geDiea naar ae aa ver tenue in ons blad, waarin ae zituagen zyn opgegeven. Wy rauen onze lezers ten zeerste aan, om voor zoover zy tarweteler zyn, er voor zorg te aragen, aen Zitaag, weixe net meest in zyn naoyneiü worat genouaen, te Dezoexen. Daar er in verscninenae gemeaen personen zijn, die art jaar voor net eerst eemg tana met tarwe beteien, veraient het wei aanDevenng om inzonaer heia ae aanaaent van aeze personen op dit oericnt en op ae genoemae aavertenue te vestigen. Buitenland JJ|ö wraak van de misdadigers wiepeld. lu liet begin van verleden jaar, bij h.et gevan- genisoproer van Dartmoor, reaae een der veroor deelden, Graham geheeten, het leven van een ge vangenbewaarder, als belooning waarvoor hij gratie kreeg. Thans bevindt deze man zich te Londen, na elders twee maanden gevangenisstraf te hebben ondergaan wegens een diefstal te Brighton. Zijn geval heeft te Bonden groote belangstelling ge wekt. Zoo bracht een schrijfster hem met naar auto van de gevangenis naar de hoofdstad. Thaus tracht men werk voor hem te vinden. Aan de livening Standard vertelde Granam, dat hij door in Dartmoor de behulpzame hand te bieuen de ernstigste schending gepleegd had van de „crimineele code" Hij wist dat üij ie mand was waarop de misdadigers wereld loer* die. D|it beteekende niet slechts het gewone type van misdadiger maar ook de hoogere kringen van de nusdaad. ieder is er op uit hem leed aan te doen. Van het oogenblik af dat hij den ge vangenbewaarder redde, zjjn al zijn bewegingen gadegeslagen. Hij weet nooit wanneer hij een aanval kan verwachten. Toen hij in JUiartmoor herstellende was en na vier maanden in het hos pitaal te hebben gelegen, was hij aangevallen en toen hij die gevangenis verliet werd hij aange. vallen door een bende die in den trein had weten te komen. Soldaten in den coupe hielden hem en de mannen werden uit den trein gezet. Hij kwam naar Brighton vast besloten niet in de gevangenis terug te keeren. Hij was nog pas 24 uur in Brighton, toen hij er door de mis- dadigerswereld ontdekt werd. Hij had een be trekking gekregen, bij iemand, aan wien bij alles had opgebiecht- Baze was. genoopt, hem te -ont slaan daar zijn klanten ingelicht waren over Grahams identiteit. Zij dreigden de klandizie op te zeggen. Graham probeerde het opnieuw. Ditmaal hield hij zijn verleden geheim maar reeds enkele dagen later werd zijn werkgever omtrent hem ingelicht Nadien was het hem onmogelijk werk te krij gen en om aan geld te komen voor eten, pleegde hij diefstal. Hij werd daarvoor tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Terwijl hij in Brighton was werd hij viermaal op straat aangevallen. Zelfs in de gevangenis waar hij zijn twee maanden uitzat was hij niet buiten gevaar. Eir waren speciale maatregelen genomen om hem van de andere gevangenen af gezonderd te houden. Hij werkte in zijn cel met de- deur open. Iedere gevangene wist daar dat Graham er was. Er bestaat zoo deelde hij nog mede een doo deJijke vijandschap tegen iedereen als gevangene die de autoriteiten in Dartmoor helpt. Hoe komt het, zoo vroeg Graham, dat bijna ieder die we gens moedig gedrag in Dartmoor vrijgelaten weid sedert den weg naar de gevangenis terug heeft gevonden Maar hij zou blijven probeeren buiten de ge vangenis te blijven. De misdadigerswereld is machtig en heeft merkwaardige bronnen van inlichting. Maar ik hoop ze te verslaan, zoo besloot Graham zijn relaas. EEN GEVAARLIJKE WOESTELING. Een 34-jarige kantoorbediende uit Overschie be ging de overtreding, dat hij met zijn auto in de Parkstraat te Den Haag stil hield tusschen trottoir en vluchtheuvel. Agenten van de motorbrigade maakten daarover een opmerking. De automobilist was hierover blijkbaar zeer vertoornd en. gaf vol gas. Met groote snelheid reed hij over Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Binnenhof en plein, dat hij n.b. dwars overstak langs het monument naar de Lange Houtstraat. Op het Voorhout voor het paleis van de koningin-moeder gekomen, reed hij tegen de stee- nen paaltjes. Intusschen had de agent in de zijspan twee schoten op de banden van de auto gelost, evenwel zonder te treffen. Terwijl de auto voorloo- pig werd achtergelaten, brachten de beide agenten den woesteling naar het politie-bureau Prinsestraat, waar tegen hem drie processen-verbaal werden op gemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 7