Modern en degelijk Maat-Costuums J. B. KöSTER steeds terug vindt Nieuwstijdingen De Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor Hollands Noorderkwartier hield Woensdagmiddag in het Stadhuis be Alkmaar haar Openbare ledenverga dering. De Opening. Dc heer Arntz opende de vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomenvan de heeren Moens, Kluitman, Colthof en Leber. In zijn openingswoord dat door de leden staande werd aangehoord, bracht Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van mr. Verdam, destijds een dei- meest actieve leden die o.a. een zeer werkzaam aandeel heeft gehad de oude Kamer te hervormen in de huidige Kamer van Koophandel. Ingekomen stukken Ingekomen was: a. mededeeling van het overlijden van den oud secretaris der Kamer van Koophandel, mr. J. Ver dam. Voor kennisgeving aangenomen, b. een adres van de K.v.K. te Rotterdam inzake de omzetbelasting. In dit adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, werd gewezen op de groote geva ren welke de K. v. K. vreest van deze belasting voor het Ned. bedrijfsleven. Deze belasting toch houdt ernstige bedreigingen in, omdat zij op elk artikel dat den verbruiker bereikt, niet slechts éénmaal wordt geheven, doch zoo vaak als het in ons land is verplaatst bij invoer of ingevolge een omzet, in den zin der wet. De gevolgen, die wij, aldus het daers, voor handel en nijverneia vreezen, acnten wij daarom zeer ern stig, ornaat het juist de moemjkneaen zijn, waarmee het bedrijfsleven reeds tnans neeft te worstelen, die moeten worden beschouwd ais voornaamste oor zaak van de ongunstige omstandigneaen, waarin ons land verkeert en daarmede van den slechten toestand van 's-rijks geldmiddelen. c. Een vragenlijst van de Ned. K. v. K. te Parsij betreffende een eventueels regeling van de Ned. invoeren in verband met den stand van de handels balans tusschen ons land en andere landen. Voor kennisgevig aangenomen evenals eenige stukken betreffende frankeering en bezorging van telegrammen. g. een artikel over verruiming van wederzijdsch handesiverkeer tusschen Nederland en koloniën en Amerika. Dit artikel der Ned. Amerik. K. v. K. begint met te wijzen op het feit, dat president Roosevelt en zijn minisers van buitenlandsche zaken en handel zich tot voorstanders hebben verklaard van verlaging van tarieven op basis van riciproviteit. Deze hoop gevende strooming naar werkelijk crisisherstel heeft ook bij de publieke opinie haar invloedrijke pleit bezorgers. De Ned. Am. K. v. K. heeft bij de regeering van ons land belangstelling gevraagd en gevonden voor de verruiming van wederzijdsch handelsverkeer tus schen Nederland en Amerika. Ons land heeft reeds relatief lage tarieven en geen kwesties van oorlogsschulden of gedepreci- eerde valuta. De problemen beperken zich dus al leen tot tariefsverlaging in indirect protectionisme hetwlek nog steeds een zoo hinderlijke rol speelt in de telkens weer verbroken stabiliteit van ons han delsverkeer met Amerika. De oplossing door wederzijdsche tegemoetkoming schijnt dus eenvoudiger dan voor de meeste landen het geval is, temeer omdat de producten der beide landen elkaar meer aanvullen dan beconcurreer en. De Ned. Am. K. v. K. denkt o.m. aan een herstel van den stroo-cartonexport, aan een herstel van onzen lijnolie-export tegen evenredige import van Amerikaansche lijnkoeken, aan verruiming van on zen tuinbouwexport door verruiming van afname van graan uit Amerika ter dekking van ons import surplus, om tevens de door onze Tarwewet door Amerika verloren meelexport weder goed te maken. aan aanvaarding van rijkscontrole dezerzijds op de kwaliteit van bollen, planten en zaad, opdat de vrees voor indircet protectionisme daaruit ver dwijnt. Ook wederzijdsch zal de kamer aan Amerikaan sche bezwaren tenvolle tegemoetkoming moeten schenken. Zij denkt bv. aan kwaliteittsklachten, aan vermijding van dubbele belasting. Nederland ligt tvoor dergelijke onderhandelingen lang niet ongunstig. Hollands import uit Amerika bedroeg in de laatste jaren rond 300 procent van onzen export ook te zamen met de koloniën wijst onze handelsbalans nog een belangrijk passief aan terwijl wij ook kwantitief en in waarde in geenen deele tot de voor Amerika onbelagnrijke staten behooren. Voor kennisgeving aangenomen evenals verschil lende departementale missives, omtrent handels verkeer met andere landen, o.a. de Fransche con- tingenteeringsmaatregelen. De missives liggen voor belangstellenden op het secretariaat ter inzage. De heer Wagenaar merkt op, dat het contingent kool klein was gebleven, doch dat het misschien wel goed was. om dit voor het volgend seizoen on der de oogen te zien. Op dit oogenblik is dat niet noodig, omdat eerst na nieuwjaar de uitvoer ter sprake komt. Lijst van de léden en kantoren van het Ned. In stituut van Accountants. Voor belangstellenden ter inzage Afschrift van een adres der vereeniging van Groothandelaren in groeten en aardappelen „De Koophandel" omtrent regeeringssteunmaatregelen aan den tuinbouw. De heer Wagenaar vroeg of een afschrift was binnengekomen waarna hij opmerkte, dat van De Koophandel eenzelfde adres naar de regeering is ge gaan als dat wat de K. v. K. gezonden heeft, nl. om in de deviescommissie van den regeeringssteun ife handelaren niet uit te sluiten. Verder deelde hij mede, dat juist thans bericht is binnengekomen dat in deze commissie vier handelaren zitting zul len nemen w.o. spreker zelf. De voorzitter merkte met voldoening op dat dus aan het verzoek der K. v. K. door de regeering is voldaan. Een adres der Ned. Kamer van Koophandel inzake verlaging van paspoortkosten zal gesteund worden. Ter kennisname een dres van de K. v. K. te Tilburg betreffende de handelspolitiek van Duitseh- land. In dit adres heeft de Tilburgsche Kamer geprote steerd tegen de jongste tariefsverhooging in het Diutsche rijk, in het bijzonder voor eieren-en kaas. Naar de meening dier kamer mag onze regeering dezer gang van zaken niet langer lijdelijk aanzien. Niet langer kan worden geduld dat met onzen land- en tuinbouw, ook met een groot deel der Nederlandsche industrie door de Duitsche maatre gelen van invoerbeperking eenerzij ds en export- subsidieering anderzijds wordt afgeslacht twee eigenschappen welke gij in ons Alkmaar De Kamer doet een krachtig beroep op den mi nister omdat thans de tijd van oneindig gerekte steeds vruchtelooze onderhandelingen voorbij is en thans daden moeten worden gesteld. De heer Wagenaar zeide dat voor de groenten van den Langendijk niets is bereikt. Alleen, als in Duitschland de groenteteelt dezen zomer zou mis lukken, zou er eenige kans zijn op invoer. De voorzitter kwam na eenige verdere bespreking tot de conclusie dat voor de bloembollenexport wel wat bereikt was, voor de kaas en de zuivel ook iets doch voor de groenten niets, zoodat dit district heel weinig voordeel heeft gehad va nde onderhandelin gen Dc heer Wagenaar merkte nog op, dat de Koop- hci del een telegram aan de minister van binnen lai.t'&che zaken gestuurd heeft, om te protesteeren tegen dit handelsverdrag. Dé omzetbelasting. De voorzitter begon op te merken, dat hij ver wacht had, dat de geheele handel en industrie da delijk een scherp adres bij de regeering had in gestuurd Spr. noemde eenige hoofdbezwaren tegen deze omzetbelasting in den vorm, zooals de redactie er thans van luidt. Allereerst is een groot gevaar, dat Nederland door buitenlandsche goederen over stroomd zal worden, omdat men dan 23 keer de omzetbelasting ontgaat. Dan zullen de coop, inkoop vereenigingen een uitbreiding ondergaan, omdat deze worden vrijgesteld van de nieuwe belasting. Eveneens zullen het rijk, gemeenten en de provincie in grootere mate den tusschènhandel passeeren en zuilen deze organen zelfs ernstige concurrenten worden van den handel. Verder zal de directe le vering van bron aan particulier een veel gropteren omvang aannemen, terwijl tenslotte de geheele belast ng door den verkooper zal moeten worden gedragen, aangezien geen dwingende voorschrif ten zijn opgenomen, dat de verkooper de belasting op rekening moet stellen. Het gevolg van een en ander zal dus zijn dat de groohandel vernietigd wordt en ook de buitenland sche handel gevaar loopt. De leden der Kamer waren algemeen van oordeel dat deze belasting een onrechtvaardige daal is, maar nu zij zeker komt, moet men trachten verschil lende artikelen geredigeerd te krijgen ande :s aan ze nu zijn. Er staan te veel onmogelijkheden in. Tot afgevaardigden van de Kamer bij het con gres van den N.K.B. werden benoemd de heeren Grunwald en Endel. Rondvraag. Tijdens de rondvraag werd o.m. besloten op advies van den secretaris om contact te zoeken met de twee zuivelbonden in dit district en met de K. v. K. voor Westfriesland en daarna door de handelscom missie een adres te laten opstellen. Nadat de heer Kolster nog verzocht had de re geer ing opheffing van de certificatie voor den ex port naar Frankrijk van Zuiderzeeharing te vragen werd de vergadering gesloten. Plaatselijk Nieuws - B ro ek op La ndend ij k Donderdagavond te half acht werd in de zaal van den heer J. de Boer een vergadering gehou den, waarin bij monde van den heer P. Zwetsman van Koedijk het pleit werd gevoerd voor een zijdige nationale, ontwapening, terwijl de heer ASlotBlom vg,n Broek op Langendijk een con tra betoog hield. Be heer Zwetsman betoogde dat de tijd van conflicten tusschen kleine volken voorbij is. Eein volgende oorlog zal geweldige afmetingen aannemen en de kans op ongemoeid gelaten te wordeln is illusoir. Nederland is practisch tegenover groote mo gendheden onverdedigbaar. Spr. somde de verschrikkingen van den mo dernen oorlog op als gasaanvallen, snelle vliegtui gen, bommen, tanks, gtoote bewegelijkheid door inschakeling van den motor in het luguber oor logsbedrijf. Geschilderd worden de leugenachtige voorstel lingen van regeeringen ,door de pers, waardoor het volk vergiftigd wordt. Laat Nederland een voorbeeld nemen aan Denemarken. De Volk enbond is .onbetrouwbaar, wijl het in stituut is ingesteld door de overwinnaars uit den wereldoorlog. D|e wapenfabrikanten moeten er maar vrede mee nemen dat hun goede dagen voor bij zijn. De heer Slot daarentegen plaatste zich op het bijbelsch standpunt en bezag het standpunt prin cipieel van het a.r. standpunt. Een leger of een vloot kunnen op zich zelf dat niet zijn, evenmin als het slot op de deur oorzaak zou zijn van diefstal. Die oorzaak ligt z.i. elders, én moet gezocht in het feit der zonde, wat nader werd belicht. Ook de grenzen kunnen op zichzelf geen oor logsoorzaken zijn wel aanleiding er toe. Spr. ver werpt zoowel als de anti-militairisten den oor log als middel tot oplossing van een conflict. Als oplossing is "hij wederrechtelijk, wijl hij macht stelt boven recht, dus is oorlog als zoodanig rechtsverkrachting te noemen. Echter kan het machtsmiddel tot handha ving van het recht niet gemist worden. Nederland is bij uitstek vredelievend. Op ze Nederlandsche regeering beijvert zich door middel van den Volkenbond in samenwer king met andere staten rechtsregelen vast te stel len tot oplossing van conflicten. 'Tenslotte teekende spreker de verwachting van het christendom. De oorlog finaal uitbannen kan niet al blijft strijd er tegen geboden. Eens zullen en grenzen en oorlogen ophouden, als nl. de oorzaak van alle leed en ellende, de over treding van Gods gebod, de zonde zal hebbeji op gehouden, te bestaan. Een vijftal aanwezigen maakte van de gele genheid gebruik hun zienswijze, hetzij pro of contra uiteen te zetten, waarop beide inleiders elk nog een kwartier tijd kregen om op de ge maakte opmerkingen te antwoorden. B|e vergadering die geleid werd door den voor- voorzitter der a.r. kiesvereeniging te Broek op Langendijk, den heer Schelhaas, had een zeer ge- animeerd verloop en werd gekenmerkt door een uiterst welwillenden en hoffelijken geest en mag zeer zeker ah geslaagd worden, beschouwd. Broek op Langendijk. Het chr gemengd koor „Hallelujah'' en het chr.. mannenkoor ,,,de Lofstem" beide onder leiding van den heer Paul Kok, zullen aan het te houden concours te Alkmaar op den 2den Pinksterdag deelnemen, warbij eerstgenoemde vereeniging zal uitkomen in de superieure afdeeling en het man menkoor in de afdeeling uitmuntendheid. BOEKEN OP DEN BRANDSTAPEL. Boeken van Joodsche schrijvers in Duitschland, aanwezig in bibliotheken enz., gaan binnenkort, zooals gemeld, op den brandstapel. Wat dat betee- kent, heeft een der grootste boekhandelaren in de residentie op aanschouwelijke wijze gedemon streerd. Een flink gedeelte van zijn etalage heeft hij afgeschoten en daarin een brandstapel opge richt. Er op en er om heen liggen tientallen boeken opgetast. Alle op de zwarte lijst geplaatste boeken konden er niet eens bij. Deze brandstapel trekt groo te belangstelling van het publiek. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN DE RESIDENTIE. In tegenstelling met de vorige driemaandelijksche berekening van de kosten van levensonderhoud voor arbeiders- en ambtenaarsgezinnen heeft, blijkens ie publicatie van het gem. statistisch bureau, die voor Maart j.l. tot resultaat, dat zoowel de totale kosten als die voor eetwaren en dranken afzonder lijk voor beide groepen van geziiinnen eenigermate zijn gedaald, n.l. resp. met 1 en 1.4 en met 2.1 en 2.9 pet. Voor de beide groepen zijn gedaald de posten melk, kaas, eieren, vleesch, boter en aardappelen; lager werden bovendien voor d^ arbeidersgezinnen de post grutterswaren en voor de ambtenaarsgezin nen de posten chocolade, koekjes enz., groenten en fruit. De invloed van deze verlagingen tezamen is het grootst bij laatstgenoemde gezinnen. Intusschen staan tegenover de verlagingen eenige verhoogingen en wel voor de posten visch en suiker voor beide groepen en van de post koffie, thee en cacao bij de arbeidersgezinnen. De overige wijzigingen waren van gering belang. Voor het eerst gaf het onderzoek door het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht naar de wo- ninghuren een kleine verlaging te zien en wel van 11.5 pet. in December 1932;. tot 11.4 pet. in Maart j.l. -Hfet indexcijfer der totale kosten van levenson derhoud bedroeg in Maart ji. voor de arbeiders gezinnen 66.3 en voor de ambtenaarsgezinnen 64.2 pc.t berekend op den grondslag van 1921. OPBRENGT EMMABLOEMCOLLECTE. De Emmabloemcol'lecte, op 20 April j.l. te 's-Gra- venhage gehouden, heeft in totaal opgebracht f 9.475.41. waaronder begrepen de giften van alle leden van het Koninklijk Huis (iets meer dan het vorig jaar) BEPERKT PLAN VOOR VLIEGVELDT TE DELFT. Naar het Corr. Bureau ve.rneemt, zal de volgende week een conferentie van 3e dagelijksche besturen der gemeenten Rotterdam en s-Gravenhage worden gehouden er bespreking van het beperkte plan voor den aanleg en de inrichting van een gemeenschap pelijk vliegveld op een terrein bij Delft. KORDATE VROUW REDT EEN KIND. Door een bijzonder groot toeval werd heden middag een anderhalfjarig kind, dat in levens gevaar verkeerde, door een vrouw gered. Het be treft hier een ongeval dat zich afspeelde in de Izak Hubertstraat te Roterdam waar op de eerste etage van een pand een anderhalf-jarig zoontje van de familie Van der Putten kans had gezien een raam te openen. Juist toen het ventje van de venster bank naar beneden tuimelde, schoot een buurvrouw mej. Verhoeven, toe. Het mocht de vrouw gelukken het vallende kind, dat eerst nog op eenige droog lijnen terecht kwam, in haar schort op te vangen. Een tweede toevalligheid was het dat slechts en kele seconden later een dokter passeerde, die het kind onmiddellijk onderzocht, doch geen enkel letsel constateerde. KNOEIERIJ VAN TUINDERS MET HYPOTHEKEN. Te Dirksland zijn gearresteerd de tuinder L. en de landbouwer P. beiden aldaar woonachtig. Zij worden verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid bij de opgave van de werkelijke waarde van land, dat zij gekoct hadden, en van de schuren, die zij op die landerijen hebben laten bouwen. Een en ander zou zijn geschied om een hoogere nypo- theek te verkrijgen. Beide verdachten zijn ingesloten in het gemeentehuis te Dirksland en hadenmorgen op transport gesteld naar Rotterdam, om ter be schikking te worden gesteld van de justitie. Intus schen is he onderzoekt in deze zaak in vollen gang en men verwacht, dat nog meer personen, die bij deze zaak betrokken zijn, gearresteerd zuilen wor den. Naar men zich herinnert werd twee weken geleden geconstateerd, dat de tomatenplanten van den tuin der L. alle vergiftigd waren. De inwoners van Dirks land hebben toen een inzameling gehouden om de schade eenigermate te vergoeden. De recherche is thans eveneens bezig om e enonderzoek in te stel len, of deze laatste aangelegenheid mede in verband Staat met de andere feiten, waarvoor L. is gearres teerd. iCrt.). ONTTREKKING UIT EEN FAILLISSEMENT. Als verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillissement zijn te Gemert gearresteerd zekere N. en diens zoon wonende aldaar. Beiden werden gehoord door den officier van Justitie te Den Bosch. De zoon werd op vrije voeten gesteld en de vader kwam achter slot en grendel. De ge meentepolitie van Gemert heeft de aan het faillis sement onttrokken goederen in beslag genomen. DE RAADSELACHTIGE BRIEFSCHRIJVERIJ IN WINTERSWIJK. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. Crt.: Van dr. Hesselink, die deskundige is geweest in de zaak van de anonieme briefschrijverij tegen ds. R., is dezer dagen in de Winterswijksche en Amers- foortsche courant een ingezonden stuk verschenen, waaruit blijkt, dat aan hem verzocht is de onlangs tijdens de gevangenschap van ds. R. ingekomen kaarten te willen onderzoeken. Dr. Hesselink wenscht daaraan niet te voldoen, o.m. omdat deze kaarten in blokschrift zijn geschreven en het hem mogelijk voorkomt, dat ze zijn nagebootst. Het bevreemdt hem, dat anonymus zich niet bediend heeft van ge woon schuin schrift, waarin de vroegere briefkaar ten geschreven waren. Of anonymus hierop heeft willen reageeren is moeilijk uit te maken, maar een feit is, dat gister morgen aan het adres van den heer Robol éen briefkaart is gepost uit Amersfoort, thans geschre ven in gewoon schrift en bevattende overgeschre- van berichten uit de Amersfoortsche courant van Dinsdag. Ook was deze kaart gemerkt met een olie vlek, zooals er vroeger verscheidene zijn ontvangen. Op dat oogenblik zat de heer R. nog in de gevan genis, die hij, naar wij vernemen, heden zal ver laten. SNEEVLIET BLIJFT GEVANGEN. De Vierde Kamer van het gerechtshof te Am sterdam heeft reeds gisteren beslist inzake het ver zoek tot invrijheidstelling van den heer Sneevliet. Het gerechtshof wees het verzoek af.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 8