NIEUWE i» Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Oe toestand in Ouitschland 42e Jaargang üitoave: firma I. H. KEIZER - .Redacteur 1. KEIZER. Bureel Hopfdscharwouds. Buitenlandsch Overzicht GEOPEND op 10 MEI het FOTOSRAFISCH-ATEUER EN AMATEURS FOTOHANDEL KLIN K ERT HUfHhacdtfs Poeder Buitenland een ge- rmond NO 55 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. 52 DONDERD AG 11 MEI 1933 mi.lllIJklll COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmcntsprJJs: per 3 maanden 1.11. ADVERTENTIEN Van 1S regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De internationale diplomatiek werkt langzaam. Macdonald en Herriot zijn re&ds weer eenigen tijd uit Washington, waar zij mef-.Roosevelt voor bereidende beseprekingen gehoucfëh hebben voor de economische wereldconferentie, huiswaarts ge keerd. Er zijn tal van belangrijke problemen bespro ken, waaronder wel in de eerste plaats de kwestie der oorlogsschulden en der tariefmuren. Hoewel de geheele wereld reikhalzend uitziet naar een oplos sing der voor de crisis zoo belangrijke genoemde problemen, die in waarheid pestilenties kunnen worden genoemd, schijnt het resultaat nu niet be paald schitterend te zijn geweest. De officieele com muniques, die na dergelijke gedachtenwisselingen gepubliceerd worden, zijn uiteraard optimistisch van toon en vaag van inhoud, zoodat men gewoonlijk niet te veel houvast daaraan heeft. Een uitlating echter, gelijk Macdonald Dinsdag in het Lagerhuis deed, toen hij de hoop uitsprak, dat niemand in het Lagerhuis zich illusies zou vormen betreffende de moeilijke dagen, die nog te wachten staan, licht even een tipje op van den sluier, die over de be reikte feitelijkheden ligt, en laat een niet bemoedi gend verloop der besprekingen duidelijk worden, te meer waar de Britsche premier er in één adem op wees, dat zijn besprekingne met Roosevelt slechts een gedachtenwisseling geweest zijn. «Als een nood lottige ban werkt het al te langzame "én al te voor zichtige en daardoor onvoorzichtige tempo der der internationale diplomatiek. Het is een algemeen erkend feit, dat in Duitschland het nationaal so cialisme, misschien niet zoo zeer in wezen als wel practisch, een gevolg is van het verdrag van Ver sailles en de traagheid, waarmede daarin de in de practijk duidelijk en steeds duidelijker gebleken feilen zijn verbeterd. Als een losgebroken Golem raast de crisis over de wereld en in de werkplaat sen, waar de ketenen gesmeed zouden moeten wor den om het monster vast te leggen; en in te too rnen, worden meer van gedachten gewisseld dan werkelijk gesmeed, d.w.z. dat in de laatste jaren met meer animo is gesproken over de noodzakelijke verbeteringen in de internationale economische ver houdingen, dan dat er aan deze verbetering is ge werkt. Dit is het noodlot van de overmatige voor zichtigheid en van den angst zelf een stapje verder te gaan dan anderen en daardoor in het gedrang te komen. Een hechte vicieuse cirkel. De vicieuze cirkel is sinds Hitler in Duitsch land aan het bewind kwam hechter dan ooit. Wanneer Roosevelt de Amerikaansche stelling wenscht te handhaven, dat een herziening der oor logsschulden en der tarieven mede afhankelijk be hoort te worden gesteld van een voldoende ontwa pening der Europeesche staten, wanneer de Euro- peesche staten thans plotseling alle haast, zoo die ooit aanwezig geweest is, om tot ontwapening te komen, onder den druk van een rechtsgelijkheid en evenredige bewapening eischend Duitschland heb ben verloren, wanneer de tariefmuren alleen worden bestreden met moties en afkeuringen, maar niet met waarlijk doortastende internationale overeen komsten; ja, wanneer al de thans het menschdom als een sleepende ziekte ondermijnende kwalen der wereld wel uitvoerig worden bestudeerd en bespro ken, maar niet met eenige juiste, d.w.z. practische middelen worden aangetast, hoe moet dan ooit een einde komen aan de aan zich zelf overgelaten onver minderd voortwoedende crisis? Het is ten slotte een feit, dat het voor de staatslieden en diplomaten, die op de verschillende conferenties bijeen komen, gaat om kwesties, die misschien wel in de eerste plaats worden afgewogen op hun invloed op de machtspositie van ieder afzonderlijk land ten op zichte van alle anderen en niet, zooals de eenvoudige burger misschien wel eens kon denken om de op heffing van de crisis of het verschaffen van werk aan een dertigtal millioenen werkioozen. Zeker, ook over hen, ook over de malaise wordt gesproken, maar toch altijd met op den zeer nabijen achter grond de staatkundige bijgedachte aan interna tionale politieke machtsverhoudingen. En in dit spel laat niemand 2ich een vlieg afsnoepen, met het gevolg, dat ieder zoo degelijk let op de intenties van den ander, dat een werkelijke activiteit ten slotte tot de onmogelijkheden gaat behooren. Her riot is naar Washington gezonden, omdat hij daar goed gezien is in verband met zijn bereidheid tot betalen van de Decemberannuiteiten der Fransche schulden aan Amerika. Intusschen is de huidige Fransche regeering, die Herriot ten slotte toch af vaardigde, geenszins bereid, deze betaling te ver richten. Hoe moet er op deze wijze werkelijke poli tiek worden gevoerd. PRaatseiijk Nieisws LANGENDIJK. Naar wij vernemen, bestaat er niet veel animo voor het te velde keuren van aardappelen. Den 15den Mei zal de inschrijving worden gesloten. Naar men ons mededeelde is tot heden veel minder inge schreven dan verleden jaar. De behaalde resultaten met den handel in goed gekeurde pootaardappelen van verleden jaar zul len hieraan zeker niet vreemd zijn. OUDKARSPEL. Wielerclub „Onderling Genoegen". Zondag 14 Mei zal door bovengenoemde vereeni- ging een peleton trainingsrit worden gehouden. Er zal gereden worden vanaf Roskambrug naar Pur- merend en terug. De route der rijders is als volgt; Roskambrug, Waarddijk, Hasselaarsweg, Midden weg, Rustenburg, Ursem, Avenhorn, Beemster, Pur- merend. De afstand is ruim 80 K.M. Er wordt gereden in 3 peletons: peleton C ver trekt om 9 uur en bestaat uit 5 rijders en wel: A. Kossen, F. Schrijer, A. de Vries, J. Wittebol, J. v. Zijl. Peleton B vertrekt om 9.20 uur en bestaat uit; P. Nap, J. Smit, G. Zeeman, A Willemse en J. v. d. Molen, Peleton A vertrekt om 9.32 en bestaat uit: J. Re- naud. J. Langedijk, C. Kos, C. Jongsma en H. Quant. Ongeveer kwart voor elf worden de eersten weer terug verwacht LANGENDIJK. Dinsdagavond hield de Langedijker Bridge-club eij bridge-drive in het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langedijk. Er waren 28 deelnemers. De heer J. Deutekom opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot hen die van buiten Langendijk waren gekomen aan dezen wedstrijd deel te nemen. De wedstrijd heeft een aangenaam verloop gehad en werd gespeeld volgens een nieuwe puntentelling, terwijl de einduitslag niet werd verkregen door het totaal aantal punten, doch volgens den rangnum mers aan de verschillende tafels, welke werden sahiengesteld. daaraan eens terugdenkt, kan men een groot ver schil opmerken. Toenw as men van gedachte, dat onze producten, al zouden de prijzen dan altijd niet even hoog zijn, toch altijd per spoor zouden worden vervoerd. Ze worden thans wel vervoerd, maar niet per spoor. Ze worden thans aan het vee vervoerd. Spr. ziet er nog geen gat in. De huidige toestand brengt mede, dat de productie wordt beperkt, waar door de N.V. minder vervoer zal hebben, waardoor invloed. Spr. wil niet al te pessimistisch zijn, doch de exploitatierekening ongunstig zal worden be ziet nog niet, dat het spoedig zal veranderen en wees daarbij op de hooge tarieven, die den handel in den weg worden gelegd. Als deze tarieven werden opgeheven zag spr. er echter nog niet in, dat de afzet in Duitschland beter zou worden, want spr. is van meeniing, da Duitschland dan zelf een groote concurrent voor ons zal zijn en dat men daar voor het eigen land kan zorgen. Alleen bij een misoogst zal Nederland aan Duitschland kunnen leveren. Wat de toekomst zal brengen, weet men niet, doch spr. is er van overtuigd, dat er na deze slechte tijd een betere zal volgen. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer Deutekom, werden vastgesteld. De Rekening van den penningmeester, den heer P. Deutekom werd, nadat heer J. Ootjers na mens ide commissie had medegedeeld, dat alles in orde iyas bovenden, goedgekeurd. De iekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 12.175.21. Hetjcafe met inventaris en erf stond op de balans voor fi).— aangegeven, terwijl een reservefonds van f 10001— aanwezig is. De balans sloot in totaal met f201.790.21. Het bestuur stelde voor een dividend uit te kee- ren van 2pet., waarmee de alg. verg. accoord ging. Tot nazieners der rekening werden voor het vol gende jaar de heeren J. Ootjers, J. Kliffen en K. Opperdoes aangewezen. Van den pachter der scheersalon was een ver zoek om reductie van huur ingekomen. Het bestuur werd gemachtigd, met den pachter der scheersalon en die van het cafe in onderhandeling te treden en naar goedduunken te hundelen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het af trede.1,-'. bestuurslid, de heer Jb. de Boer te Oud karspel met bijna algemeéne stemmen herkozen. Langestraai S3 - Alkmaar - Tel. 302 Ter gelegenheid van de OPENING van onze nieuwe zaak, wordt gedurende één week hij bestelling van 6 Fotokaarten I KAB. CADEAU GEGEVEN De uitslag was als volgt: Oneven nummers: Eerste prijs: de heeren P. de Boer en T. Leex te Obdam met 21 punten; tweede prijs: de heeren W. Visser en Jb. Holdewijn te Koedijk met 27 punten; derde prijs: de heeren P. Beers en C. Jes te Noord scharwoude met 28 punten; vierde prijs: de heeren G. Kooy te Noordscharwoude en A. van der Welle te Zd.-Scharwoude met 28 punten; vijfde prijs: de heeren P. IJfs en P. Stam te Koedijk met 29 pun ten; zesde prijs: de heeren P. en Abr. van der Welle te Zuidscharwoud, 30 punten; zevende prijs: de heeren C. Vijzelaar te Broek op Langéndijk en P. Bierman te Zuidscharwoude met 33 punten. De uitslag der even nummers als volgt: Eerste prijs: de heeren G. en J. Deutekom te Nrd.- Scharwoude 23 punten; tweede prijs: de heer en mevr. Wagenaar Broek op Langendijk 24 punten; derde prijs: de heeren A. Kroon en P. Pronk, War- menhuizen 26 punten; vierde prijs: de heeren G. Sevenhuijzen en L. Kalverdijk, Warmenhuizen 28 punten; vijfde prijs: de heeren P. Schagen Broek op Langendijk en P. Deutekom Noordscharwoude 30 punten; zesde prijs: de heeren P. van der Molen en C. Smit Broek op Langendijk 31 punten; zevende prijs: de heeren J. Swan en J. Vlam te Warmenhui zen 34 punten. NOORDSCHARWOUDE. N.V. SPOORLIJN STATION-DORP NOORDSCHARWOUDE. Bovengenoemde N.V. hield Woensdagmiddag hare algemeene jaarvergadering ten huize van den heer G. Hop te Noordscharwoude. De Voorzitter, de heer G. Barten, opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom. De ongunst der tijden zal zich ook aan de N.V. doen gevoelen, al zal het dit jaar nog niet direct op de exploitatie-rekening te ziee zijn, In de toekomst zal het zich echter wel doen gevoelen. Spr. herinnerde aan een bezoek bij de Spoorwegen waarbij verzocht werd, het laadterrein te willen uitbreiden. Als men Bij de rondvraag merkte de heer J. Kliffen op, dat er in de vorige alg. vergadering op is gewezen, dat er zeer vele ringen aan de laadplaats ontbre ken. Spr. heeft er dit jaar weer heel wat gemist. Zijn er wel nieuwe aangebracht? De heer P. Deutekom antwoordde, er met den heer Langendijk over te hebben gesproken, die hem mededeelde, er reeds over te hebben geschreven. Of er echter nieuwe ringen zijn aangebracht, wist spr. niet. Er zal nog eens over worden gesproken. De heer J. Ootjers vroeg hoe het stond met het uitdiepen van de vaart bij het spoor. Is dat voor rekening de N.V,? De heer Deutekom antwoordde, dat dit laatste niet het geval was. Er zal nog eens op worden aangedrongen. Spr. ried den heer Ootjers aan, om namens den Noordermarktbond bij de Spoorwegen aan te dringen. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. ■ïddL groot aantal firma's in 25 bondsstaten loonen en salarissen verhoogd. Bij de autofabrieken van FFord te Detroit zijn de loonea der arbeiders met 5 prooent verhoogd, terwijl een aantal ka toenspinnerijen in Zuid Carolina de loonen van haar personeel met 10 procent heeft verhoogd. flpt dusverre profiteeren ongeveer 50.000 ar beiders van deze loonsverhoogingen, welk ge tal in den eerstvolgenden tijd echter waarschijn lijk zeer aanzienlijk zal stijgen. Leidende economen verwachten als gevolg der door Roosevelt genomen maatregelen een blij vende verbetering der economische situatie en een merkbare afneming van het aantal werkioozen. in dezen zin uitte zich de automobielkoning Henry Ford die verklaarde dat Amerika thans weer met hoop de toekomst inziet. De president der Remingtonmaatschappij Rand gaf als zijn overtuiging te kennen dat het aantal werkioozen tegen-September a.s. met niet minder dan 3 millioen zal zijn afgenomen. is bestand tegen een Per stuk 8 ct.- Doos 45 ct. Bij Uw drogist Bijzondere tijden. Amerika, het 'land der onbegrensde mogelijk heden waar de gouden standaard, tot aller ver bazing werd verlaten, waar de boeren een boy- cott beweging op touw hebben gezet, waar de nood het hoogst is, waar in sommige steden in vele staten de ambtenaren een jaar wachten op uitbetaling van hun salaris, in dat land gaat men over tot loonsverhooging Binnen het kader der door den president voor gestelde maatregelen tot herstel der Amerikaan sche economische toestand heeft een tamelijk Het derde (revolutionaire) Diuitsehe Rflk. Bol voort rol voort gevangenwagen. H,et Hjtierregiem gaat door, wat het in den weg staat, wordt onder den voet geloopen en ver nietigd. D|e Jodenvervolging, die in alle lan den üe grootste verontwaardiging heeft gewekt wordt nu gevolgd door den genadeslag, dien men dq S.DI.A.D. toebrengt door het vermogen der geheele Liuitsche S.D.A.P], in beslag te nemen. Naar wij gisteren reeds bulletinneerden heeft het Pruisisch ministerie van J ustitie verordend, dat het vermogen van de geheele sociaal democratische partij Duitschland en van haar dagbladen, alsmede van de geheele Rijksbanier in beslag wordt genomen. De rede nen hiervan zijn de talrijke gevallen van cor ruptie welke bij de overname van de vakvereeni ginger, en de arbeiders banken door de NjSJDi. A.F. zijn ontdekt. iWat in Duitschland geschiedt, gebeurt hier met-, zal men zeggen. Maar de relletjes tusschen de Communisten, Fascisten en S.D>.A.F.-ers zullen er stellig niet door verminderen. Noorsch Journalist gearresteerd. De officieele Pruisische persdienst deelt mede; op 6 Mei werd in Warnemuende de sociaal de mocratische journalist Olaf Larsen gearresteerd die werkzaam is als correspondent van Noor- sche bladen in Duitschland. Larsen beeft in het Noorsche blad Nordlys onder den titel „ver schrikkelijke terreur van nabij gezien" een be richt verspreid dat „klaarblijkelijk verdraaide kwaadwillige mededeelingen bevatte betreffende de toestanden in Duitschland" Bovendien kondig de Larsen een aantal artikelen aan vaji „dezelfde ophitsende tendenz.' Hierdoor beoogde 'Larsen die lid der sociaal democratische partij is, en volgens zijn wijze van schrijven klaarblijkelijk communistische neigin gen heeft „de gruwelcampagne in het buitenland opnieuw voedsel te geven." Paraguay verklaart Bolivia don oorlog, wegens conflict over den Gran Ckaeo. Reuter seint uit Asuncion de hoofdstad van Parag,ay dat Paraguay officieel den oorlog ver klaard heeft aan Bolivia wegens het geschil over den'Gran Chaco. Het conflict over hét grensgebied tusschen beide landen, den Gran Chaco, dagteekent reeds van eenige jaren geleden. Ondanks de bemoeiin gen van andere staten en ook van den Volken bond bleef tusschen beide landen een feitelijke oorlogstoestand bestaan, blijkend uit berichten zoo nu en dan omtrent krijgsbedrijven. Een der laatste berichten luidde dat Bolivia voornemens waA Asuncion uft de lucht te bombardeeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1