zie ori boi 12.' HUIÏ 8.04 Go lUE zee 2.34 Boi ten spo Yel gr.i Nat Rotte Midd< tuind* Dirks: zijn l zullen worde Het onder Loeff< zaak De den g van d teerer tuindf een b door t Het Haag op de de ka zoude: man dat d De w< maar door de tui Een den g schatt drach delhai sen O] f 13004 ander verme steld, dat de koopai niet a Late dracht veel is Naa: ten V£ den a Dirksl: weest, wraak dinger, deze t met h zijn gi loopen bij des V( De 1 den in onder i Aanf voikinj voor oi sche vi meenirig onze markt te stichten, houdt het toch bü lange na geen steek om hieruit te concludeeren dat er bij dezen meerderen omzet, een stuk brood zou zijn verdiend, of dat onze markt zich heden met dit bedrag zou kunnen bedruipen. Alles is sinds dien zóó enorm gewijzigd, niet alleen in eigen bedrijf, doch in niet mindere mate aan onze markt. Toen veilden we speciaal onze zomerproducten, ter* wijl de winterkoolsoorten nog voor het overgroote deel onderhands werden verkocht, en juist deze producten brachten bij een normaal verloop het meeste voor ons op. Zetten we hier tegenover, dat nu alles geveild wordt en het aangevoerde kwantum, door uitbreiding der cub tures, juist in dit tijdvak zeer sterk is toegenomen, komen we al direct tot de conclusie dat onze omzet van het vorigejaar, bij lange na niet toereikend is om in ons onderhóud te voorzien, en om al onze verplicht tingen na te kunnen komen. Eveneens is het zoo gegaan met onze marktaange» legenheden. Bij het alles veilen werden ook de eischen steeds hooger gesteld en werden de uitgaven daaraan evenredig waaruit U zal blijken, dat de inkomsten, bij dezen lagen omzet, geen gelijken tred houden met alle uitgaven aan onze instelling verbonden. Na deze inleiding wil ik even met U nagaan, hoe of het is gegaan met onze gewassen, maar vooral met den afzet hiervan. Met het eerste aangevoerde product de vroege aards appelen, ging het een paar weken nogal aardig goed en konden de vroege telers nog een Toonenden prijs behalen, doch, het duurde maar slechts kort, na deze enkele dagen gingen de prijzen met sprongen naar beneden om zich niet meer te herstellen. Veelvuldig was over het algemeen de opbrengst, wat tengevolge had, dat er veel moest worden ingekuild, vooral van pootgoed. Ook de vraag naar dit mooie product was, geoor» deeld naar het groote kwantum dat lag opgeslagen, niet voldoende om nog slechts een matig prijsje te bedingen, althans is dit maar voor enkelen gelukt, welke de tijdes lijke aanvraag te baat hebben genomen. De overigen konden geen koopers vinden tenzij: als veevoeder. Eveneens is het gegaan met onze vroege koolsoorten. De eerste vroege konden nog een prijsje opbrengen, doch, zoodra de aanvoer van eenige beteekenis werd, was het met de afname gedaan en zijn deze voor een groot gedeelte op het land gebleven en voor zoover dit vroege witte betreft later nog door de inmaakfabri» kanten aangekocht. Was er bij een goede opbrengst van uien een les vendige handel waar te nemen en konden in den herfst reeds goed loonende prijzen besteed worden, allengs werd ook dit minder, waarschijnlijk wel voor het groots ste deel door de sterke contingenteeringen door Franks rijk, waar dit product een goed afzetgebied gevonden had, liep de Prijs sterk terug totdat de minimumprijs soms niet meer te maken was. De gehouden inventarisatie van onze stapelproducten op 1 December 1932, gaf aan onze markt de volgende uitkomsten: 1022 wagons Roode kool. 542 wagons Gele kool. 1684 wagons Deensche Witte kool. 141 wagons Uien. 28.5 wagons Peen, met een totaal van 3417.5 wagons Stapelproducten. Zetten we hier tegenover de telling van 1931 op hets zelfde tijdstip, dan komen we tot de conclusie dat er minder aanwezig was aan: Roode kool 847 wagons, Gele kool 147 wagons en Deensche witte 202 wagons, totaal 1196 wagons minder aan kool. Met deze cijfers zag het er oogenschijnlijk voor den afzet niet slecht uit, maargezien de belemme» rende maatregelen welke den Nederlandschen tuinbouw in den weg werden gelegd, liep het vanaf den beginne al niet vlot genoeg van stapel. Konden we voor onze Roode en Gele Kool nog een matig prijsje maken, met onze Deensche witte liep het geheel mis. Deze moesten worden afgenomen door het In® en Verkoopbureau, voor de bekende minimumprijs zen van 60 cent per 100 kilogram. Hoe treurig het ook genoemd moet worden, met dezen prijs naar huis te moeten gaan, verheugen we ons er toch over dat door onze marktvereeniging het inis tiatief werd genomen om tot een fondsvorming over te gaan waaruit met Provincialen steun, de gestelde minimumprijs kon worden uitbetaald, in tegenstelling met het voorgaande jaar, toen we telkens weer met onze producten aan de markt terug kwamen om deze tenslotte, troosteloos, en zonder eenige uitbetaling, te vernietigen. Zooals boven aangehaald is dit in hoofdzaak mogelijk gemaakt door ons Provinciaal Bestuur, welk Bestuur een woord van dank toekomt voor het medeleven in de tuinbouwaangelegenheden, maar ook vooral voor den finantieelen steun, bij herhaling geboden. Nu we het toch over steun aan onze tuinbouw hebben kan ik niet nalaten erop te wijzen, dat wij in veel mins dere mate steun gevonden hebben bij onze Lands»Re» geering. Hierbij wil ik U even in herinnering brengen ons voorstel, geformuleerd in onze Buitengewone Als gemeene Vergadering van 14 December 1931, nl.: om 1. toeslag op onze bewaarkool, als een rechtvaardige steun bij onze Regeering te bepleiten. Dit voorstel, door onze vergadering gedaan, werd door alle bij den „Viers bond" aangesloten vereenigingen overgenomen en ter bevoegder plaatse, zoowel mondeling als schriftelijk met den meesten klem verdedigd, waarop de door U bekende uitspraak kwam na zeer lang wachten dat er voor een bepaalde streek en voor een bepaald product geen toeslag kon worden verleend. Mocht dit bericht zeer teleurstellend zijn geweest voor alle betroks kenen, zeker niet het minst voor degenen welke zich hiervoor zeer hebben beijverd. Ook andere organisas ties welke zich eerst later met deze aangelegens heid hebben ingelaten is het evenmin mogen gelukken het beoogde doel te bereiken. Daarna werd de zoo hoog noodige tuinbouwsteunwet aanhangig gemaakt en tenslotte door de beide Kamers aangenomen. Al betreuren we het dat er aan een vasts gestelde limiet van 5.000.000.werd vastgehouden, hier hadden we toch een tastbaar resultaat. Febr. Maart April Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Bitter is het ons tegengevallen dat de belofte, door onzen Minister in de beide Kamers afgelegd, nl. om zoo noodig de toegestane ƒ5.000.000— alsnog te vers hoogen, niet ten uitvoer is gebracht. Want noodig is het toch wel gebleken en noodzakelijk bovendien, om den tuinbouw in tact te houden, zooals toch in de bes doeling dezer wet was vastgelegd. Alle pogingen door onze Landelijkes en neveneorganisaties, alsmede de drang uitgeoefend op onze Regeering door een 50stal Westfriesche Gemeentebesturen, hebben tot heden niet mogen baten dat deze toezegging, bij herhaling gedaan, werkelijkheid is geworden. Toch is deze steun als een welkome gast in ontvangst genomen en al zal zij in vele gevallen niet gebruikt kunnen worden, waars voor ze werd verstrekt, de mond heeft men er toch mee open kunnen houden, en het allernoodzakelijkste zal er toch mee afgedaan zijn. Maar voldoende, om er opnieuw mee te beginnen, daarvan is, althans voor de meesten onzer geen sprake. Dan zouden de gestelde richtprijzen, welke wij nooit gekend hebben, eerst dienen te worden uitbetaald. Omdat er nogal scherpe grenzen in de wet Waren ges trokken, waardoor er, jammer genoeg, velen moesten worden afgewezen, waaronder, die het zeer hard noodig hadden, was het werk voor hen, die met de uitvoering werden belast, vaak geen gemakkelijke taak en een ondankbare bovendien. Ook hier zullen ongetwijfeld fouten zijn gemaakt al maken wij ons sterk dat er eerder uitkeering is gedaan ten onrechte wellicht, alss dat iemand door ons ten onrechte zou zijn uitgesloten. Reusachtig is het werk hieraan verbonden geweest voor onzen Betaalmeester en diens personeel. Als we eens aannemen, dat er 3500 posten van aanvoerders aan onze markt behandeld moesten worden, behoeft het wel geen nader betoog, dat er voor de uitwerking hieraan verbonden, zeer veel van hen geëischt werd. Wij meenen dan ook dat een woord van onze erkentes lijkheid voor de accurate en vlugge afwerking, voor zoover hem dit mogelijk gemaakt werd, volkomen op zijn plaats is en als wel verdiend mag worden bes schouwd. In het gescheiden jaar kwam het Dagelijksch Bes stuur uwer veiling 7 maal bijeen. In deze bijeenkoms sten werden de aangelegenheden de markt betreffende overwogen, terwijl er tevens controle gehouden werd over de boeken van den betaalmeester, voor zoover dit den omzet der veiling van elke maand afzonderlijk betreft. Deze bescheiden werden als steeds in volkos men orde aangetroffen. Het geheele Bestuur kwam in het afgeloopen jaar 5 maal in vergadering bijeen, om markt en nevenaanges legenheden onder de oogen te zien. De samenwerking is steeds bewaard gebleven ook al waren we soms zeer verschillend van meening, de ernst waarmee de verschillende meeningen naar voren werden gebracht, dwong steeds het respect af, en de onderlinge vriendschapsband werd hier nimmer door gestoord, juist hierdoor kwamen de marktbelangen en de belangen der leden in het bijzonder volkomen tot haar recht. Twee veranderingen hadden in het marktbestuur plaats, ten eerste: door het jammerlijk overlijden van ons medesbestuurslid, den heer C. de Boer, als vertes genwoordiger van den L. T. B. afd. 't Veld. Geheel onverwacht werd genoemde uit ons midden wegges nomen. Hoewel geen man van veel woorden, waren zijn opmerkingen vaak zeer te pas en heeft hij getuiges nis afgelegd van een goed inzicht op den gang van zaken. Vervolgens is van ons weggenomen ons jongste bes stuurslid, de heer Jac. Gutter, welke de vereeniging „Nieuw Leven" vertegenwoordigde. Gedurende den korten tijd dat de heer Gutter deze plaats gegund werd, heeft hij zich steeds beijverd om zich als lid van ons marktbestuur te ontplooien en zich voor zijne Vereen, verdienstelijk te maken, en was juist hij het mee, welke steeds op de bres stond om voor de tuinders te bereiken wat er in dezen moeilijken tijd ook maar, lans wettelijke wegen, te bereiken viel. De leden van de Vereeniging „Nieuw Leven" hebben hier een ander oordeel over geveld en meenden voor hem een ander te moeten aanwijzen. Wij van onzen kant kunnen dit slechts betreuren en willen van deze plaats getuigen dat de heer Gutter in 't marktbestuur een goeden indruk heeft achtergelaten. In verband met de tuinbouwsteunwet werd uit Uw bestuur een commissie van 10 personen benoemd, uit elke aangesloten vereeniging één, welke met elkander hadden na te gaan wie er al dan niet voor steun in aanmerking kwamen, hierbij rekening houdende met de bepalingen welke in deze wet waren vastgelegd. Eeni» ge malen is deze commissie bijeen geweest om haar niet gemakkelijke taak te vervuilen. Telken male was uw bestuur, of een gedeelte ervan vertegenwoordigd op de vergaderingen, bijeen geroepen door 't Centraal Bureau van Veilingen,onze Provinciale Organisatie, den „Vierbond" en de vereeniging „De Koophandel." Waar noodig heeft het steeds de belan» gen der organisatie naar beste weten behartigd en met woord en daad bijgestaan. Als een van de grootste besluiten welke dit jaar in Uw marktbestuur genomen zijn, behoort wel in de eer* ste plaats de nieuwe regeling welke is getroffen met onzen betaalmeester inzake het hem toekomende markt» percentage, als zijnde zijn honorarium. Hierbij zij even aangestipt, dat zijn garantie, indien de veilingsomzet beneden het vastgestelde minimum is gebleven, niet meer zal worden uitgekeerd. Zooals U uit de rekening zal zijn gebleken was Uw bestuur tot heden verplicht, aan de hand van de vorige regeling, hem voor het af» geloopen jaar 1.955.32 tegemoet te komen. Hoewel Uw bestuur de moeilijkheden aan deze func» tie verbonden niet onderschat, heeft het toch gemeend dat deze waarborg te zwaar begon te drukken en heeft daardoor, geheel in overleg met den betrokkene, voor dit jaar de volgende regeling aangegaan: Voor den omzet van het eerste millioen 0.5 procent. Voor den omzet van het tweede millioen 0.4 procent. Voor den omzet van het derde millioen 0.3 procent. Voor den omzet van het vierde millioen 0.2 procent. Voor den omzet van het vijfde millioen 0.1 procent. Vervolgens werd als ingrijpende maatregel genomen het besluit om een half procent extra van de aange» voerde producten te heffen en dit bedrag te reserveer rtreu aaiig'evra-agu en gratis aiii ue- ren voor het te vormen fonds waaruit de minimum» prijzen konden worden uitbetaald. Hiervoor werd tot 31 December 4932 een bedrag van 740.53 voor onze markt gevormd en als een aparte post geboekt. Hieronder laat ik volgen een overzicht van den gel» delijken omzet van elke maand afzonderlijk en de totaalcijfers van het afgeloopen jaar. Ter vergelijking dienen de cijfers van de drie voorgaande jaren, welke hiernevens aan worden toegevoegd. Uit een en ander zal U blijken hoe sterk het in dalende richting gaat: f 438.117.30 f 219.007.95 f 216.948.07 f - 513.846.39 - 354.553.75 -1.011.601.74 - 570.348.19 - 971.683.28 - 267.963.47 - 261.700.82 - 69.240.13 - 14.098.30 289.797.44 208.856.75 181.395.57 141.466.68 88.126.56 259.331.89 109.796.56 99.168.78 146.367.— 127.851.69 70.831.71 582.013.06 478.375.81 63.158.07 47.058.69 147.666.24 108.288.58 445.089.78 94.366.26 75.276.06 58.612.14 481.01 596.90 43 ,370.43 ,370.43 586.52 102.24 583.97 147.51 144.49 279.12 f4.436.953.99 f 2.382.587.68 f2.273.747.35 f 1.117.453.59 Hiernevens gaat een overzicht van de aangevoerde producten aan onze markt. Roode kool Gele kool Deensche Witte kool Witte kool Uien Peen Kroten Aardappelen Zilver uien Slaboonen Rapen Spruitkool Peulen Tuinboonen Rammenas Peen (bos Bloemkool Aanvoer 1932 18880064 kg. 6344081 15847635 3971010 2915059 256892 387500 13535364 470187 340823 1425 530 432 4320 2200 4500 bos 43210 stuks Nog zij U gemeld dat er geen veranderingen in het personeel hebben plaats gehad. Wel is door ziekte lan» gen tijd de nummerafgever afwezig geweest, echter heeft dit voor onze instelling geen noemenswaardig finantieel nadeel gebracht, daar deze functie, voor zoo ver mogelijk, door onzen keurmeester bereidwillig werd waargenomen, en derhalve geen stagnatie bracht, waarvoor onzen keurmeester een woord van dank toe» komt. De samenwerking met het geheele personeel is goed geweest en klachten van beteekenis hebben ons niet bereikt. MIJNE HEEREN, Ik meen dat ik hiermede, zij het dan beknopt, aan mijn verplichting hen voldaan, en dat U uit dit verslag zal blijken, dat er ook in het afgeloopen jaar vrucht» baar werk is geleverd, ook al was Uw Bestuur niet bij machte datgene te verschaffen, waarop een ijverige tuinder aanspraak zou mogen maken. Ik mag niet nalaten U er ook dezen keer op te wijzen, dat het aanvoeren der producten bij velen nog geen elodrado is, maar integendeel nog veel te wenschen overlaat. Telkenmale moeten we constateeren, dat er nog steeds producten worden aangevoerd, welke al reeds lang van de hand gedaan moesten zijn. Dit laatste komt nog veel te vaak voor met onze winterkoolsoor» ten. Menigmaal vragen we ons af of sommigen het dan nooit zullen leeren, om hun kool goed over te houden. We zouden vanaf deze plaats nog eens willen zeggen: wilt ge U en anderen bevoordeelen, schiet Uw kool dan op tijd door en doe het goed, zóó goed, dat de han» del ook met dit product met succes kan werken. Ook het zeer ongeregelde aanvoeren neemt elk jaar grooter afmetingen aan, zoodat we practisch gespro» ken maar 34 dagen veilen, waarvan het gevolg is dat we op die dagen een overvoerde markt hebben. Al zijn hiervoor verschillende redenen aanwezig, meenen we toch er op te moeten wijzen, dat het voor den goeden gang van zaken niet bevorderlijk kan zijn. Zal hier» voor een goede oplossing gevonden kunnen worden welke bevrediging zal kunnen geven, zoowel voor de aanvoerders als voor de koopers? Veel is er waar nog een vraagteeken achter gezet moet worden. We denken dan al direct aan het komen» de jaar. Zal de tuinbouw ook dan weer op steun aan» gewezen zijn om het hoofd boven water te kunnen houden? Enzoo dit weer noodzakelijk zal blij» ken, zal het dan bevrediging kunnen geven? Gehoord het bedrag, dat hiervoor uitgetrokken is, moet dit in twijfel worden getrokken. Zullen alle belemmeringen, den tuinbouw in den weg gelegd, onveranderd blijven gehandhaafd, of zoo moge» lijk nog verscherpt worden? Zullen de naties onderling tot bezinning komen en een werkelijke verruiming geven, waar momenteel aan gedacht wordt? Zullen we een droog of een nat jaar krijgen, hetgeen op onze bedrijfsuitkomsten van zoo'n grooten in» vloed is.? Zullen wij als tuinders elkander weten te waardeeren, of zullen we onze kracht breken door een afkammerij van het goede werk dat door anderen is geleverd, maar door ons zelve niet is verbeterd.? Alle vragen, die bij ons opkomen en waarmede wij, vairaf deze plaats, met de beste wenschen voor 1933 dit overzicht wenschen te sluiten. J. KLIFFEN, Bondssecretaris. gearresteerd, uie aaaers zijn de 23-jange L.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4