Binnenlandsch Overzicht FEUILLETON Onschuldig verbannen. Binnenland Een woord van de Koningin. De heer Coiijn heeft het niet kunnen klaar speleji om voor de opening van de buitengewone zitting der Staten Generaal een nieuw kabinet samen te stellen. Zoodoende is ons de troonrede onthouden, doch toch heeft het Koninklijk woord op den negenden Mei niet ontbroken. Ge Konin gin heeft nl. een verklaring doen publiceeren* waarin zij zich persoonlijk richt tot het volk en wel in verband met de Willem de Zwijger herden king. Hare Majesteit constateert daarin, dat de figuur van de Vader des Vaderlands voor ons allen geen nevelige historische persoon is ge bleken te zijn, maar dat hij daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Met bezorgdheid gaat R.M. dan verder denk ik aan de ongunst der tijden, waardoor alle dee- len des Rijks getroffen zijn en ik ben met deer nis vervuld over den zwaren druk en de moei lijk te brengen offers, die een ieder opgelegd wor den, een nood, wélke het wereldgebeuren om ons buiten ons toedoen heeft in iiet leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan, op ons door aanpassen, taaie volharding en eensgezindheid, de greep van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht, die de omstandigheden gebie den, de handen ineen te slaan en allen tezamen te offeren en te arbeiden voor, wat God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. In het middelpunt van de aandacht staat in middels nog steeds de vraag: hoe zal de nieuwe regeering er uit zien? Wij zijn in dit verband nog niet veel wijzer geworden dan de vorige week. In, zooverre hebben we een houvast, dat bekend is geworden, dat de anti revolutionaire leider een door hem ontworpen regeeringsprogram heeft voorgelegd aan de Tweede Kamerfracties der 3 rechtsche partijen alsmede aan de vrijzinnig de mocraten en de liberalen. Git contact heeft hij gezocht aan het einde van de vorige week. Daar voor zal de heer Coiijn ongetwijfeld hebben ge tracht eenige persuitlatingen doen dit althans vermoeden een zuiver rechts ministerie te vormen. Een ministerie dat berust op een par lementaire meerderheid. Immers de opdracht, aan den heer Coiijn verstrekt, spreekt van de vorming van, een parlementair kabinet. Dat er niet veel kans bestaat, dat de formateur erin zal slagen een rechtsch coalitiekabinet te vormen, schreven we al eerder. Z,ulk een kabinet heeft in 1925 ook al geen leven gehad. Het is na drie maanden ko men te struikelen over de kwestie van het ge zantschap bij den Paus. Hoewel er momenteel geen dergelijke kwestie bestaat, zou de positie van zulk een kabinet toch uiterst wankel zijn. Die meerderheid die er achter zou staan, zou slechts over 52 zetels beschikken en berusten op een stemmenpercentage van 50.5. Daarbij moet in het oog worden gehouden ,dat drie van de 14 anti revolutionaire zetels niet door anti revolu tionaire stemmen zijn verkregen. Dat heeft de verkiezingsuitslag duidelijk aangetoond. Zoo be schouwt daalt 'het percentage rechtsche stemmen tot beneden de 50. Indien nu toch zou worden vastgehouden aan een rechtsch coalitieministerie zou men moeten trachten in de Kamer een groo- tere meerderheid te vinden dan a.r. c.h. en r.k. staatspartij. Maar dan zou het te vormen kabi net geen aanspraak mogen maken op parlemen tair te zijn. Men ziet de groote moeilijkheden, waarvoor de heer Coiijn zich ziet geplaatst. On getwijfeld zal hij zijn best doen een parlementaire regeering te vormen, daar duidelijk genoeg geble ken is dat men beu is van een extra parlementair ministerie. Voorloopig zitten we voor een puz zle. Toch behoeft het niet uitgesloten te zijn, dat, wanneer deze regels zijn afgedrukt, het nieu we ministerie reeds bekend is. Het conflict bij de K. L. M. Voor de tweede maal is het in betrekkelijk korten tijd tot een conflict gekomen tusschen de piloten van de K.fL.M. en- hunne directie. Was er de vorige maal sprake van een door de vliegtuigbestuurders afgekondigde staking, nu hebben zij op twee na, tegen 1 Juli hun ontslag ingediend. Wij gelooven dat het zoo een vaart niet zal loopen met dit ontslag. Voor dien tijd zal men wel tot overeenstemming komen, moe ten komen zelfs,, want anders zou op genoem den datum het geheele vliegtuigbedrijf zijn lam geslagen. En wij gelooven niet dat een van de partijen het zoover zal laten komen. De vliegers beklagen zich ernstig over het gebrek aan medewerking, die over hét algemeen door de directie wordt betoond. Er is voorts bij d6 piloten onrust gerezen en onzekerheid onjt staan over wat de dag van morgen zal brengen, door het groot aantal kortingen dat den laatsten tijd is toegepast, hoewel zij het geenszins onbil lijk' achten dat in verband met de tijdsomstandig heden normale kortingen worden toegepast. Te genover de steeds nieuwe kortingen staat dan volgens de vliegers de onevenredige verhooging van de arbeidsprestaties der piloten. Fr wordt thans steeds meer van hen geëischt. Er wordt nu onder vrijwel alle weersomstandigheden gevlo gen ook na het invallen van de duisternis. Hon derden kilometers moeten regelmatig worden ge vlogen over zee, woestijn en gebergten, zonder landingsmogelijkheid. Het reglement waarin de arbeidsvoorwaarden der vliegers zïjn geregeld, gefft hen echter geen enkele zekerheid, daar dé directie er steeds van kan afwijken. Die piloten hebben derhalve niet het minste vertrouwen meer in hun directie. Dé directie heeft de klachten van de piloten trachten te weerleggen met een uit voerig betoog, waarin o.a. staat, dat nog niet ,kan worden overgegaan tot de betaling van een vast salaris zonder vliegpremie, als door de vliegtuigbestuurders geëischt. Het is niet te ver wachten, dat de piloten met het antwoord tevre den, zullen zijn. Er zal nog wel langen tijd on derhandeld moeten worden voor de partijen tot elkaar kunnen worden gebracht. Het oonflict bij de K.L.M. doet velen eigen aardig aan. Zij hadden het uitgesloten geacht, dat dde helden van de lucht het midfdiel der wer'ksta king zouden hanteeren. Men spreekt hier en daar dan ook van een kleingeestige taktiek, die ir.en. niet zou hebben verwacht bij menschen, die zich dagelijks boven het kleine gedoe van deze deze wereld verheffen. Echter dezulken mogen niet vergeten dat de K.L.M. tenslotte een ge woon bedrijf is als ieder ander, al speelt de ro mantiek er een grooter rol dan ergens anders. Conflicten als deze zijn dan ook niet anders dan een gewoon verschijnsel, hoe vurig men ook hopen mag, dt>t rfj spoedig zullen worden opge lost in het belang der K.L.M. en onze nationale luchtvaart. „Ik vertrouw je, Alexa; maar zou het niet beter zijn dat je mij alles vertelde. Ik vrees dat de een of andere ellendeling, dien je wellicht toevallig op reis hebt ontmoet, zich aan je heeft opgedrongen Je vader is te ver van hier dan dat hij je met raad en daad kan bijstaan; daarom zeg mij of lady Wolga alles. Denk er dezen nacht eens over na en weet wel, dat de raad van hen, die de wereld beter ken nen dan jij, je voor veel kwaads kan behoeden." Alexa fluisterde een goeden nacht en ging naar hare kamer. „Lady Wolga zal nu de waarheid wel reeds ge hoord hebben," sprak zij bij zich zelf; „want Felice zal hare meesteres niet beliegen. Wat moet zij van mij denken? Ik ben bang van Pierre Renard. Hij vermoedt de waarheid; ik zag het aan zijn lachen. Wat zal hij doen en wat zal er van mijn vader geworden?" Terwijl zij zoo dacht en de vrees haar pijnigde, deelde Felice de ware toedracht der zaak aan lady Wolga mede. „Een man bij haar?" riep zij, niet kunnende ge looven dat zij goed gehoord had. „Is haar dan geen ongeval overkomen? Heeft zij mij dan de waarheid niet gezegd?" „Neen, Milady. Pierre Renard sprak onwaarheid. Mademoiselle was zeer stil. De arme jonge lady zou dit niet gedaan hebben. Pierre Renard verzon een Uitvoer naar Duitschland Kjool. De St.Crt. van eergisteravond bevat de minis- teriëel'e beschikkingen houdende regeling van den uitvoer naar Duitschland van roode, witte en sa- vuye kaal. Met ingang van 10 Mei zullen certifi caten afgegeven worden, met de afgifte waar van belast is mr. L. Niemöller te 's.Gravenhage. De heffing aan het uitgeven dezer certificaten verbonden is bepaald op 5 cent per 100 kilogram met een minimum van 50 cent per certificaat. 'Efcewav Voorts zullen certificaten worden uitgegeven voor den uitvoer van kippen en eendeneieren naar Duitschland. Deze certificaten werden slechts verleend voor kippeneieren die voldoen aan be paalde kwaliteits en gewichtsvoorschriften van de Duitsche Eier Verordnung. Met het afgeven der kwaliteitsverklaring is belast ir. J. C. Tuk ker, hoofd van den rijksvoorlichtingsdienst v pluimveeteelt te Beekbergen. Die kosten aan het uitgeven der certificaten ver bonden zijn bepaald op 15 cept per 100 kilo gram netto. Goede resultaten van de tuinbouwmeelame in 1932. In 1932 is de reclame voor Ned. Tuinbouw producten gevoerd door het Centraal Bureau leugen, om haar alle vragen en opmerkingen te sparen, milady. Wat zou mademoiselle gezegd hebben indien zij had moeten spreken van haar onderhoud met een minnaar?" „Een minnaar?" herhaalde lady Wolga, aan den graaf denkend. „Hoe zag hij er uit?" „Dat kon ik niet zien. Pierre hief de lantaarn omhoog, maar hij sloeg hem uit de hand Ik zag alleen een vollen, zwarten baard, milady." „Vertel niemand iets van dit voorval." zeide lady Wolga na eenig nadenken. „Ik wil er geen gepraat over." „Kan ik aan dit meisje twijfelen?" vroeg ladv Wolga zich af toen zij alleen was. „Onmogelijk' Zii is rein en onschuldig als een engel. De een of andere ellendeling-heeft zich aan haar opgedrongen en zij schrikt er nu voor terug mij dit te bekennen Wan neer ik haar weer zie zal ik bij haar aandringen het mij mee te deelen. Ik zal haar zoo aanspreken, dat zij niet in staat is haar geheim langer voor zich te houden; ik wil en moet het weten." Terwijl lady Wolga me zulke gedachten hare kamer onrustig op en neer liep. terwijl lord Kings- court zich uitputte om eene verklaring te vinden voor Alexa's verdachte handelwijze, terwijl Alexa zich aan hare smart overgaf werd er in eene kamer van Montheron een tooneel afgespeeld dat wel in staat was meer licht te verspreiden over het duistere drama der familie Montheron. De markies van Montheron was naar zijn biblio theek gegaan, waar hij bleef tot alle bewoners van het huis zich ter ruste hadden gelegd. Toen zocht hij ook zijn eigen kamer op. Langzaam en zacht schreed hij naar het raam en keek naar bulten; hij zag echter niets dan den don keren nacht. Rilland trad hij terug, liep eenige voor de Veilingen in Nederlanjd, dat daartoe in staat werd gesteld door bijdragen van de aange sloten veilingsvereenigingen voortgezet. Het totaal van die bijdragen beliep ruim 39.000 gld. Verder werd 7500 gulden ontvangen van de Prov. Staten van Noordholland. Met het saldo dat zich nog in de reclamekas bevond, stond in het vorige jaar een bedrag van 50.000 gdulden ter beschikking voor de propaganda voor groen ten en fruit. De oorzaken die in 1931 het Centraal Bureau 1 er toe brachten, de reclame vooral in het bin- 1 henland te voeren hebben zich in 1932 nog ster- 1 ker doen gevoelen. De uitgesproken verwachting j dat in ons land bij eenige reclameuitbreiding van den afzet mogelijk was, is o.a. duidelijk gebleken uit de vermeerdering van de consumptie van druiven. Terwijl de aanvoer van dit product steeg liep de totale export achteruit, waaruit j volgt, dat een grooter deel van den aanvoer door het binnenland is opgenomen. Op dit oogenblik. 1 zijn groenten en fruit gewilde artikelen. De propaganda in het binnenland heeft zich voor namelijk langs dezelfde lijnen bewogen als in 1931. Zij werd gevoerd door middel van ten toonstellingen, reoeptenboekjes, reclame op pa pieren zakken, cultuurfilms, reclameplaten en rl ïieuw object door middel van autoreclame Vier auto's met geschilderde linnen reclame door kruisten het land, waarbij overal receptenboek!- jes werden verspreid. De uitwerking van deze reclame miste haar doel niet. In verband met de economische moeilijkhe den en uitvoerbelemmeringen in en naar het buitenland is de reclame in het buitenland ui teraard op zeer bescheiden wijze gevoerd. Groothandelsprijzen. De indexcijfers der groothandelsprijzen in Ne derland over April vertoonen wederom daling. Bij beschouwing der indexcijfers op basis van 1913 is 100, wordt duidelijk dat in vergelijking met Maart het algemeen indexcijfer in de vorige maand met 1 punt tot 71 en dat der voedings middelen alleen met 2 punte nfot 72 is terug geloopen. De dienstweigeraars bij de Marine. 9 Mei stonden voor den zeekrijgsraad 18 Eu- ropeesche matrozen terecht wegens dienstwei gering. j Tegen een der beklaagden werd een gevangenis straf van een jaar géëischt, tegen twee beklaag- den tien maanden en tegen de 15 anderen acht maanden, allen met aftrek van den tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis. Bovendien werd voor acht beklaagden verwij dering uit den militairen dienst gevraagd. D. de Visser wil een noodwetje Ia «en Dinsdagavond in het Voiksgebouww te aen Haag gehouden vergadering van de Comma- nistische partij Holland, afdeéling. den Haag deelde de spreker, het Tweede Kamerlid L. .die Visser o.m. mede dat door hem heden bij den voorzitter der Tweede Kamer een voorstel is in gediend ,ten éinde de artikelen 129, 131 en 132 van de Kieswet in dier voege te wijzigen, dat de daarin genoemde termijnen, binnen welke de gekozen Tweede Kamerleden de in die arti kelen genoemde stukken en bescheiden moeten inzenden, worden gebracht op drie maanden. Die bedoeling hiervan is, thans een oodwetje in het leven te roepen waardoor het mogelijk wordt dat de bij de jongste verkiezingen tot Kamerleden gekozen Indonesiërs oök werkelijk zitting zul len. kunnen nemen. - Het bloc in bollen bed rijt'. •Naar wij vernemen zal de door de regeering noodig bevonden registratie der bedrijven en in ventarisatie van de beplante oppervlakte met hy- acmthen, narcissen en tuilpen zeer spoedig ter hand genomen worden. Door het Departement zijn de voorbereidende maatregelen reeds aan gevangen. De registratie zal gemeentegewiize geschieden onder leiding van de burgemeesters, die door vakkundige controleurs zullen worden bijgestaan. malen de kamer door en zette zich vervoleens In een leunstoel aan den schoorsteen neer Hii had geene aangename gedachten; hy bémertte St dat tochll binnp^tr en Flierre Renard met een ëpnlt f, ?trad", P6® naderde zyn heer op de der vallen e€nsklaPs zUne hand op diens schou- nnLpprn» spr?n5 °P en sidderde alsof hy ware betrapt geworden. Hij staarde Sm gegrepen Verwilderd aan als hadda de dood de'ZkSyj,g1'eentd,ra8en m11 aal> rate°?" "W De bediende lachte opnieuw en nu. nog honender dan de eerste maal. „Wees toch zoo dwaas niet," qntwoordde hy. .Het was maar een beetje vertrouwéiykheid van me Je zou beter doen met te gaan zitten en het kalm op te nemen." De markies ging weer zitten, zyne knieën knikten hij moest wel wilde hy niet neêrzygen. Je bent zoo zenuwachtig als eene vrouw," spotte Pierre. „Het verwondert me, da je nog niet van je zelve valt. Ba! Ik ben een man met gezonde zenuwen, zinnen en krachten; met zulke laffe men schen kan ik my niet vereenigen." De oogen van den markies bliksemden van woede „Ellendeling!" riep hy. „Niet zoo hard, mijn vriend," zeide de bediende kalm. De markies beet zich op de lippen en voer met niet minder ergernis, maar toch op kalmer toon voort: „Wanneer je my nog eens met zulk eene onbe schaamdheid aan boord komt, zal ik je ontslaan, nu heb ik er genoeg van! Ik verdraag het niet lan- Verder vernemen wij, dat te Haarlem een bu- -oseau voor den regeringscommissaris wordt in- gericht van waaruit voorzien wordt in de rege- j ling van het toezicht op den export. Alles wordt met den meesten spoed voorbereid om de ver traging die reeds ontstaan is, zooveel mogelijk 1 ongedaan te maken, meldt het „Wbld. voor BI." Zaandam gaat bezuinigen. Men kent de finantieele moeilijkheid van de gemeente Zaandam. De regeering heeft ingegre pen en gezegd „zóó moet het." En nu gaat het ook zoo. D|e begrooting, zooals zij was op- gemaakt,, kon de goedkeuring niet erlangen van Ged. Staten, maar de gemeenteraad heeft nu te doen wat hem bevolen wordt. Na aangegeven te hebben welke van de door Ged. Staten aangegeven bezuinigingen naar het oordeel- van B. en W. niet kunnen worden door gevoerd, komen zij tot de volgende voorstellen le. verlaging van presentiegelden voor de le den van den raad van f8.op f6.per zitting met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933. 2e. het beëindigen van het lidmaatschap van verschillende vereenigingen. 3e. het laten vervallen van bijdragen aan ver schillende vereenigingen, o.m. aan de vrijwillige reddingsbrigade, malaria-bestrijding, drankbestrij ding. 4e. geen gratificatie aan het polderpersoneel met de kermis. 5e. geen belooning aan plaatsvervangende hoof den van scholen. 6e. opheffing van toezicht van gemeentewege op het maken van huiswerk door leerlingen van het Lyceum. 7e. vermindering van het subsidie aan de O. Leeszaal nogmaals met f500.— 8e. opheffing van de avondschool voor vol wassenen. Op deze wijze wordt f9000 bespaard. Voortsj stellen zij voor in plaats van f 50.000 wegens afschrijving op het crisistekort 1932 f 25.|000 op de begrooting uit te trekken. VVerder wenschen B. en W. f45.400 te put ten uit de winstreserve van de gasfabriek en achterwege te laten de 10 pet. winstreserve die telken jare moét worden gestort. Diaarnaast begrooten zij uit een te sluiten overeenkomst met de radiodistribuanten in de gemeente een ontvangst van f8000. Ten slotte stellen zij voor de verlofstoelagen aan de gemeente-ambtenaren en werklieden te laten vervallen waardoor f15.000 bespaard wordt en bovendien opnieuw een loonkorting in te voeren van 3 procent, besparing f30.000, even eens met terugwerkende kracht. B. en W. deelen mede dat omtrent deze voor stellen de meerderheid en de minderheid! in het college het eens zijn geworden, waarbij opge merkt dient te worden dat de laatste de moti veering niet in alle opzichten juist acht. MR. VAN SCHAIK WEER VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Naar de „Tel." meldt zyn van 97 Tweede-Kamer leden thans de geloofsbrieven ingekomen en in orde bevonden. Die van de heeren Sneevliet, Alimin en Sardjono ontbreken nog. Hedenmiddag hebben 91 leden in handen van den voorzitter de voorgeschre ven eeden of beloften afgelegd. Dat gaat Vry vlug. De leden gaan op hun plaatsen zitten en de voor zitter leest de formules voor. Daarna roept een der commiezen-griffier de namen af en hetl id, wiens naam genoemd wodt, staat op en zegt: „Zoo waar- ïyk helpe my God almachtig" of „Dat beloof ik.'. Vervolgens werd de nominatie voor het voorzit terschap opgemaakt. Met 84 van de 92 uitgebrachte stemmen (8 blanco) plaatste de Kamer den tegen- woordigen voorzitter, mr. Van Schaik weder boven aan. Mr. Van Schaik zal dus weder tot voorzitter worden beneomd. De Kamer begroette dien uit slag met een hartebjk applausje, waarna de heer Van Schaik met een nekel woord dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Schaper (s.d.a.p.) kwam, evenals vorige jaren, als tweede uit de bus. Hy kreeg 62 van de 89 stemmen. Er waren 5 stemmen blanco 19 vielen opp rof. Slotemaker de Bruine. Voorts kregen de heeren Cohjn, Van Dyk en De Geer ieder 'n stem. De heer Beumer placht vroeger de derde plaats te bezeten. Hy is thans echter geen lid meer en prof. Slotemaker de Bruine staat nu in zyn plaats als derde op de nominatie. Prof. Slotemaker heeft 59 stemmen, de heer Van Dyk kreeg er 12 en de heer Marchant 5 De bediende lachte weder. Hy scheen pleizier te hebben in den toorn van zyn heer. „Ben ik voor het oog der menschen niet onder danig genoeg?" vroeg hy. „Wanneer.het iemand ziet vergeet ik nooit da jy mijn heer bent, de trotsche mylord, wien ik dien, en dat ik slechts een worm ben onder zyne voeten. Is dat niet zoo?" De markies vloekte. „Wat beteekenen echter al die kunstjes als wy alleen zyn?" vervolgde de bediende. „Wij zyn beiden menschen de een niet beter en niet slechter dan de ander ha! ha. ha Wy zyn twee broeders! Ik ben communist van principe: de laaggeboren man is volgens myne meening evengoed als de hoogge borene. Wat je boosheid betreft, je kunt die gerust voor je houden, want in het openbaar zal ik niet vergeten dat jy de heer bent en ik slechts te dienen heb." De markies zweeg; om zich in te houden beet hy zich in de lippen dat zij bloedden. Op zyn gelaat lag eene duivelsche uitdrukking. De bediende liep onverschillig de kamer op en neer. Een blik op zyn heer werpende lachte hy boosaardig. „Wanneer je woede bedaard is," zeide hy einde hjk, „heb ik je iets te zeggen." De markies antwoordde niet. hy zag den bedien- ook niet aan en hield zich alsof hy zyne woorden niet had gehoord. Er ontstond eene lange pauze, welke de markies eindelijk verbrak met de vraag. „Wat moest de zaak op Clyffebourne heden avond beteekenen?" „Welke zaak?" Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 6