Naar den Vrijhandel Geneve en de Ontwapening Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 56 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NC. ZATERDAG 13 MEI 1933 42e Jaareans Idealisme - Realisme De toestand in Duitschland NIEUWE lANGEDUKER mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Ahonnmentsprljs: per 8 maanden 1.15, Uitgave: Firma I. H. KEIZER .Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Onder de boeken, die als on-Diuitsche lectuur warden beschouwd en op de brandstapel te Ber lijn) werden verbrand, kwam ook voor het werk van Erich Maria Remarque, den bekenden schrij ver van het grootsche anti-oorlogswerk „lm Western nichts Neues". Heeft dit werk vele van zijn enthousiaste bewonderaars lichtelijk ver baasd, anderen ontstemd en een enkeling tot doffe woede" gebracht, het werk is gelezen en, naar wij meenen, algemeen bekend. Ejn toch herinneren wij ons zijn antwoord, dat hij aan net Fransche blad „l'Oeuvre" zond, op een en- quelc-vraag, af de Duitsche oud-strijders we- der ten oorlog zouden trekken, indien er nieuwe strijd tusschen de volkeren zou ontbranden. Re- j marque schrè&f o.m.: v,jC|6 oorlog is voor mij de meest volmaak- j te negatie van het leven geweest, de wreedste j vorm van den dood, van het niet-leven, waar tegen) ik mij verplicht heb gevoeld te reagee- ren. Doch ik ben geen politiek ideoloog. In dien vandaag vijandelijke legers Westphalen mochten binnendringen, zal ik morgen op nieuw soldaat worden. Ik ben een vredelie vend man maar ik ben geen pacifist.' Het valt niet te ontkennen ,dat zulk een ant woord wel eenige ©ogenblikken tot verbazing stemt. Immers, hebben wij, die den oorlog niet hebben meegemaakt, ons deze verschrikkingen niet juist door Riemarque's boek gerealiseerd? Hebben de citaten uit zijn werk velen onzer niet tot het teekenen van het petitionnement voor algemeene ontwapening geleid? En toch zou dan, als hét moest, die man weer naar de wapenen grijpen? Ja, als het moest Men kan van Remarque's oprechte vredesge zindheid overtuigd wezen; anders zou hij 'niet zoo over den oorlog hebben kunnen schrijven. De meeste menschen houden er gelukkig niet van om anderen pijn te doen, te dooden. Maar als we straks worden aangevallen door een boos wicht, die ons dreigt: „Je geld of je leven" en we zouden dan de kans krijgen om den kerel een tik; op zijn hoofd te. geven. Wat de vredesbeweging betreft, onderscheiden wij 'ijveraars voor algemeene en gelijktijdige ont wapening en daarnaast menschen, die ook, ja allereerst eenzijdige, eigen ontwapening propa- geeren. De laatste zijn zeer zeker beste brave menschen, uitnemende idealisten. Maar wat de gezindheid voor den vrede betreft, doen die eer sten voor de laatsten niet onder, al zijn ze voor alles) realisten, 't Is heel mooi, om te prediken: zelfsi al vallen ze ons aan, doen we toch niets terug, verzetten we ons niet, maar zal zulke ideologie tegen de nuchtere zakelijkheid van de praktijk opgewassen blijken?? Zal, als het er op aankomt, de natuur haar rechten niet boven de leer laten gelden? We vreezen van wel en Remarque komt er recht voor uit, dat hij hoe zeer hij ook den vrede mint niet hen naar de wapenen zal grijpen, die worden aangevallen. Hij is er ons niet minder om. Wij gelooven zelfs niet, dat degenen, die zich geërgerd hebben over Remarque's woorden, an ders zullen handelen als het er op aankomt. El ke oorlog gaat met bedreigingen en bruut ge weld {giiepaard. En nu reeds te zeggen, dat men in geen geval tegenweer zou bieden, al komen vijandelijke legers het land binnen, al zouden ze hier onze landgenooten, onze families, onze ge zinnen,, de eer der onzen bedreigen, dat lijkt een miskenning der realiteit, een miskenning van het karakter, dat we toch heusch wel be zitten. Was het niet Schaper, het S.E.A.P. Kamerlid, die beweerde en er rond voor uitkwam, naar de grenzen te trekken als het moest? Dlaarom behoeft onze vredesactie nog geens zins te verslappen. Integendeel, ons gevoel voor realiteit moet ze nog versterken; we moeten za dragen tot ver over de grenzen. Het vredes- ideaal moet een bezieling worden van alle be schaafd heetende volkeren. Dan zullen er geeti aanvallers' meer zijn en kunnen dus ook de ver dedigers thuis blijven. En de eenzijdige ontwa- penaars behoeven de kracht hunner idealen niet aan de werkelijkheid te toetsen. Het tarievenbestanil gesloten. De voorbereidende commissie der economische wereldconferentie heeft heden daartoe met alge meene stemmen een besluit genomen. Wat de 'leden-staten der conferentie zelve betreft, zal het- bestand onmiddellijk van kracht kunnen worden. Zij zullen er tevens bij alle andere sta ten op aandringen zich aan te sluiten'en zij spre ken de hoop uit, dat alle andere regeeringen, die op de economische wereldconferentie vertegen woordigd zullen zijn, in overeenstemming met den geest van deze afspraak zullen handelen. Na langdurige discussies is dus toch een ver heugend resultaat bereikt, en de Amerikaan- sche regeering kan met voldoening op deze be kroning van haar werk terugzien, want het ini tiatief der Ver. Staten heeft inderdaad, zij het na eenig voorbehoud en bezwaren, weerklank gevonden. Niet alleen werd algemeene overeen stemming omtrent het principe van het tariefbe stand bereikt, doch een in besliste termen opge stelde resolutie werd met algemeene stemmen, aangenomen. Djeze resolutie luidt: Die regeeringen van het Vereenigd Konink rijk. Duitschland, Belgie, de VereenigÜe Staten van Noord Amerika, Frankrijk, Italië, Japan, en Noorwegen, vertegenwoordigd in de voor bereidende commissie voor de monetaire en economische conferentie, zijn er van over tuigd, dat het voor het met succes beëindigen vani de conferentie voor alles noodzakelijk is, dat de maatregelen van allerlei aard, die op het huidige tijdstip den internationalen handel in de verkeerde richting dwingen en verlam men, niet zullen worden versterkt en uitge breid, totdat de conferentie de gelegenheid ;heeft gehad op doeltreffende wijze de pro blemen die hierdoor geschapen worden, op te lossen. Zij erkennen derhalve, dat het drin gend noodzakelijk is, om van den aanvang der conferentie af, een tariefbestand te aan vaarden, waarvan de bepalingen in gemeen overleg zullen worden vastgesteld. Wat reeds lang vermoed werd staat helaas óp het punt werkelijkheid te worden, nl., dat de Ontwapeningsconferentie een mislukking zal worden. Er wordt weer druk gepraat en het gaat tegen Duitschland. Tijdens de discussies was men het er algemeen over eens, dat de Duitsche afweerorganisaties over geen wapenen beschikken en geen wa penoefeningen kunnen houden, doch hier tegen over wees men van velschillende kanten op het feit, dat een groot deel dezer organisaties thans als hulppolitie dienst deed en daardoor een zui ver militair karakter had gekregen. De Duitische vertegenwoordiger generaal Schoenheinz noemde de gemaakte opmerkingen over de Dluitsche afweerorganisaties zuiver ten dentieus. SPECIAAL CORSETTENMAGAZIJN Mient Clï Alkmaar Iel. 526 Ontvangen de nieuwste modellen CORSETTEN CORSELETS, BUSTEHOUDERS, ENZ. BUIKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN. RECHTHOUDERS Leverantie Ziekenfonds. Vakkundige bediening. In dit nummer o.a.: IDEALISMEREALISME DE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN HET GEHEIM VAN DEN FITSELPOT VAN KLAAS URSEM (J. Observer) DE EXPLOITATIE VAN BEDELKINDEREN BELANGRIJK BINNENLANDSCH NIEUWS OUD NIEUWS le blad. Ie blad Se blad 2e blad. le blad 3e blad Bij eerste voorloojnge stemming werd met ne gen 1 >gen tweo stemmen, bij acht onthoudingen besloten, de Duitsche weerorganisaties tot or ganisaties met een militair karakter te verkla ren. I Tegen het voorstel stemden Duitschland en Hongarije. Voor stemden Belgie, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen, Roemenie, Tsjecho Slowakije, Portugal en Joego Slavic L'e Vereenigde Staten, Italië, Oostenrijk, Spanje, Zweden, Finland, Japan en Turkije ont hielden zich van stemming. Dit besluit wordt aan zijde geens zins als bindend beschouwd. Bij de berekening der getalsterkten der Dluit sche weerorganisaties, welke de grondslag zul len vormen voor de berekening van de Duit- sche legersterkte, deelde kolonel Lucien, de Fran scha vertegenwoordiger mede dat de SA en SS- organisaties 600.000 man sterk zijn de Stahl- helm 250.000 man, de Weerwolf 150.000 man. Volgens Fransche berekeningen moeten de weer organisaties op 1 millioen man sterkte geschat worden. f i Die Duitsche vertegenwoordiger maakte bezwa ren tegen deze cijfers. Volgens het W. B. heeft de crisis van de ontwapeningsconferentie hiermede haar hoogte punt bereikt. Over een verdaging is tijdens de bespreking van heden niet gesproken. Geneve confereert vender. Die Tel. bericht hedenmorgen, dat het bu reau der ontwapeningsconferentie gistermid-dag het bemiddelingsvoorstel van Henderson met al gemeene stemmen heeft aangenomen. Hierdoor wordt voortzetting van de conferentie moge lijk: gemaakt. Het voorstel van Henderson hield in, een zeer algemeene discussie te houden over het oorlogs materiaal der landmacht, waarin eveneens de effectieven en de duur der eerste ontwapenings conventie betrokken konden worden. Na de korte formeele zitting van het bureau heeft Henderson de hoofdcommissie tegen Maandag bij eengeroepen, welke dan in een algemeene beschou wing over bovengenoemde onderwerpen zal tre- |den. In het verloop der discussie zullen geen airendementen op het Britsche plan ingediend worden. Deze besluiten schijnen eenige ontspanning te hebben gebracht, maar in Fransche kringen wordt de thans gevonden oplossing slechts als een uit stel van executie beschouwd; in Engelsche en ook in Dluitsche kringen is men daarentegen hoop voller gestemd. Dit is begrijpelijk. De Engel- schen hebben immers evenals Amerikanen steeds den nadruk gelegd op het nauwe verband tus schen de ontwapeningsconferentie, terwijl de Duitschers thans het zwaartepunt van het debat naar het oorlogsmateriaal zullen trachten te ver plaatsen. Dte Duitschers zien in, dat zij op dit oogenbflik nagenoeg geheel alleen voor eene mis lukking verantwoordelijk gesteld zouden wor den. i Objectief bezien schijnt het voorstel van Hen derson op het oogenblik de aangewezen weg. Mien zal vóór de economische conferentie wel is waar niet veel kunnen bereiken en hoogstens Overspannen Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen ■de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth: en Drogisten een meer in details uitgewerkte resolutie dan 0 dio van 23 Juli van het vorig jaar kunnen op stellen, doch Je mogelijkheid van verdere on derhandelingen ook tijdens de conferentie van Donden blijft open. Die factor speelt nu eenmaal in de inter ac tional® politiek een belangrijke rol. Niet langer dan een kwartier heeft de zitting van het bureau geduurd, waarin Henderson's voorstel werd aangenomen. Na een korte uit eenzetting van den voorzitter der ontwapenings conferentie vond een kleine discussie plaats, waar in de Duitsche gedelegeerde Nadolny met klem betoogde dat de Duitsche delegatie positief en mot den besten wil bezield aan de werkzaam heden der conferentie zal blijven deelnemen. Gedurende de volgende week verwacht men een interessant debat in de hoofdcommissie, waar bij de delegaties waarschijnlijk geen blad voor den mond zullen nemen. D|e gedelegeerden heb ben de geheele weekend om zich hierop voor te bereiden. Van Duitsche zijde wordt er reéds op gewezen, dat ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan, wanneer naar verluidt, de ge- dachte wordt overwogen den looptijd der ont wapeningsconventie, die in het Engelsche plan op vijf jaar is bepaald, met 'nog vijf jaar te ver lengen. f DE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN. Geheel onverwacht is de Rijksdag door den voor zitter Göring, na overleg met den rijkskanselier, voor Woensdag 17 Mei bijeengeroepen. Als eenig punt staat op de agenda het afleggen van een regeeringsverklaring over de ontwapenings besprekingen te Genève. Daar geen debatten wor den verwacht, zal de zitting waarschijnlijk niet lan ger dan een dag duren. HITLER HEFT NU OOK DE COÖPERATIES OP. Aan de werkzaamheid der verbruikscoöperaties, die in Duitschland in den loop der jaren een groote ontwikkeling hebben genomen, zal door de natio- naal-socialisten een einde worden gemaakt. De af wikkeling der zaken dezer coöperaties zal geschie den door den leider der Arbeidersbank dr. Muller, die daartoe door dr. Ley is aangewezen. De „Nationalsozialistische Zeitungsdienst" publi ceert in dit verband het volgende bericht: Bij het uitvoeren van maatregelen, die noodig zijn om de spaarpenningen van arbeiders en employé's in stand te houden, kunnen de verbruikscoöperaties niet voorbij gezien worden. Ten einde de groote bedra gen, die in de instellingen dezer coöperaties zijn belegd en die ongetwijfeld in gevaar verkeeren, niet teloor te doen gaan, is het naar de meening van den leider van hef rijksministerie van Economische Zaken en de overige bevoegde instanties geboden, deze coöperaties tot aan de afwikkeling harer zaken in veilige handen te nemen. Het ligt in de bedoe ling dat de bedoeling, dat de coöperaties gedurende de afwikkeling der zaken niet in haar activiteit worden belemmerd, doch anderzijds wordt er de nadruk op gelegd, dat een voortwerken niet mag plaatshebben. Het doel der actie is, de affaires zoo veel mogelijk zonder verliezen te liquideeren. Te..

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 1