Zaterdag 13 i '33 De actie van den Middenstand geneesten v&itfiaa-huid Buitenland De toestand in Duitschland Oorlog tusschen Paraguay-Bolivia Het mysterie vao lasteel Hyeirrode Onze lezers, speciaal onze leden herinneren zich ongetwijfeld zoo schrijft het orgaan der L.| .W- N. en V. V. de in ons blad gevoerde actie tneeinde te komen tot hulp \fan den handeldrij- venden en industrieellen middenstand, welke ac tie gezamenlijk uitging van onze Winkeliers-, Nering en vakvereeniging, de r.k. Middenstands vereeniging Be Hanze, de chr. Middenstandsver eeniging, allen te Langendijk en de Winkeliers, Nering en Vakvereeniging Ons Aller Belang te Sint. Pancras. Mede op advies van den Koninklijken Nederl. Middenstandsbond werd begin Februari 11. dioor de geheele handeldtrijvende en industrieele miidlden Broek op Langendijk Oudorp Oudkarspel Gem. Koedijk Zuidscharwoude Noordscharwoude Sint Panoras Uit een eerder gesteld onderzoek voor War- menhuizen bleek, dat het bedrag aan vorderin gen, daar circa 80.000 gulden bedraagt. Commentaar op deze cijfers achten wij over bodig. Maar dat de eenmaal ingezette actie van den Middenstand, gezien deze ontstellende cijfers met kracht moet worden doorgevoerd, zal duidelijk zijn. En in de Koninkl. Nederl. Middenstands bond hebben de plaatselijke vereenigingen zeker een actief vertegenwoordiger, aan wien deze ac tievoering zeker is toevertrouwd. Echter dienen de plaatselijke bestuurderen pa raat te blijven en niets onbeproefd te laten om do zoo noodige hulp te verkrijgen voor den ge troffen middenstand. Vragen van het Kamerlid Vos. Intusschen heeft het kamerlid dr. Vos schrif telijk gevraagd aan den minister van Economi sche Zaken en Arbeid: stand van Langendijk en Sint Pancras een circu laire toegezonden waarin opgave werd verzocht van de uitstaande vorderingen over 1930, 1931 eni 1932. Alhoewel niet door allen aan dit ver- Spek werd voldaan, konden toch verscheidene gesloten enveloppen gezonden worden naar de Commissie van Advies, ingesteld door den minis ter en waarin iedere middenstandsorganisatie ver tegenwoordigd is. Llit onderzoek heeft inmiddels plaats gehad en een dezer dagen mochten wij via den Koninkl. Middenstandsbond de volgendie opgave van de uitstaand© vorderingen over deze drie jaren ont- i vangen. 1930 1931 1932 f 17.570.215 f 22.274.55 f 18.817.04 780.— - 1.089.— - 4.233.— - 14.890.26 - 21.182.336 - 26.481.23 - 1.413.41 - 1.933.41 - 6.634.26 - 12.755.06 - 12.904.60 - 17.007.60 - 13.249.44 - 19.645.63 - 27.982.38 - 15.164.71 - 13.498.34 - 22.596.34 f 75.823.096 f 92.527.896 f) 123.751.85 f 291.102.81 Wil de minister mededeelen, of het onderzoek dat blijkens zijn mededeeling in de vergadering der Tweede Kamer van 8 December 1932, door de Begeering is ingesteld naar de wenschelijk- heid van bijzondere credietverleening aan Hoor de crisis getroffen bedrijven reeds is geëindigd? Zoo ja, wil de minister dan onverwijld me dedeeling doen van het resultaat zijner overwe gingen te dezer zakezoo neen, wil de minister dan dit onderzoek bespoedigen, opdat aan die toenemende finantieele moeilijkheden, waarin tal van middenstandsbedrijven verkeeren, kan wor den tegemoetgekomen, hetgeen mede zou kun nen geschieden door bij de tenuitvoerlegging van steunmaatregelen ten behoeve van agrari sche bedrijven in voldoende mate rekening te doen houden met de dringende oorzakelijkheid, I dat voor regelmatige aflossing van schulden aan I middenstandsbedrijven wordt zorggedragen Het autodafé van verboden boeken in Duitschland. De zwakke hoop dat de Nazi's hun plannen niet zouden verwezenlijken is vernietigd. Donderdag om 11 uur des avonds arriveerden de eerste studenten in bruine hemden getooid met de corpskleuren, gp den Opernplatz en wierpen hun brandende fakkels op den brandstapel. Hier op vormde zich een lange keten van studenten, die elkaar de boeken overhandigden en om 11.20 werd het eerste van de 20.000 boeken op den brandstapel geworpen. Na de verbranding nam minister dr. Goebels het woord. „(De tijd van een overdreven Joodsche intellec aliteit" aldus de Tiel. omtrent deze rede, ,,is voorbij.' 'Deze revolutie onderscheidt zich prin cipieel van die van 1918. Toen heeft het mate rialisme de overhand gekregen en 14 jaar van smaad en onwaardigheid zijn over ons volk ge komen. De revolutie van 1933 komt van onder af en is de uitvoering van den volkswil. Veer tien jaar hebt ge de vernedering van die No- vemberrepubliek moeten ondergaan. In plaats van een Duitsche opvoeding te geven verschans te zich de hooge wetenschap achter bepalingen en dossiers. Intusschen heeft het Duitsche volk ©en nieu wen normalen juridischen toestand hersteld. Be wil van de Duitsche jeugd is doorgedrongen tot het volk. Die nieuwe wereldbeschouwing zal geen gebied onaangetast laten. Gij jonge studenten zijt de pioniers van de jonge revolutionaire ideeën van dezen staat. Thans hebt gij tot taak dan dezen staat nieuwe waardigheid te geven. Een revolutionair moet even groot zijn in het sloo- pen als in den opbouw. Nu gij die geestelijk© viezigheid," aldus Goe bels ,„in de vlammen werpt, nebt gij den plicht in plaats daarvan vrij baan te geven aan den werkelijken Duitschen geest. Deze handeling moet aan de geheele wereld toonen, dat gij wenscht dat uit deze puinhoopen een nieuwe Djuitsche geest opstijgt." Met een drievoudig Heil op Hitier besloot Goebels zijn rede. Ook elders, bijna overal in Duitschland, wa ren brandstapels opgericht. In Bonn sprak prof. Naumann over de symboliek der vlammen, in Munchen werd vooraf het nieuwe studenten- Nog nooit is in Europa zulk een 'oud over blijfsel in zoo gaven toestand teruggevonden. Men gelooft dat de ceintuur van eeu Indo- Germaansch volk is, dat waarschijnlijk uit het Noorden naar dit deel van Oostenrijk is geko men. f Honderdtwintig deaden in Kentucky. Tengevolge van een tornado. Het aantal door den tornado om het leven gekomen personen is tot dusver gestegen tot honderdtwintig. E?n optimistisch bankier. Het getij is gekeerd, zoo verklaarde de be kende' bankier Sir Francis Goodenough, presi dent van Barclay's Bank Ltd., volgens de Tel. in ©en rede, waarin hij zich optimis tiseh uitliet over den terugkeer van de internatio- 1© welvaart. De verandering voltrekt zich aan vankelijk langzaam, zeide hij, doch als er na de eb inderdaad vloed komt, zal die menschheid ©en voorspoed genieten als nooit te voren. Voor de menschheid veel ouder is geworden, zal zij zien dat de productie weer ongestoord plaats heeft en dat er welvaart komt voor de geheele wereld. Volkenbondslid.Tractaten.. Vodjes papier.. Paraguay heeft gisteren aan Bolivia den oorlog verklaard, hebben wij reeds gemeld. Het Hbld. merkt bij dit bericht op, dat dit de eerste oorlogsverklaring is als zoodanig door een Volkenbondslid sinds den wereldoorlog. Niet, dat er sinds 1918 niet gevoch ten is, maar tot dusver gaven de oorlogvoerenden er de voorkeur aan, hun troepen tegen elkaar in het veld te zenden zonder het „ouderwetsche" ge bruik te volgen, om daarvan officieel gewag te maken. Zulk een niet-verklaarde oorlog, aldus schrijft het blad verder, wordt in het Verre Oosten gevoerd, waar Japan zijn expeditie tot verovering van het Mandsjoerijsche protectoraal stelselmatig voortzet en daartoe eenerzijds China, anderzijds Rusland van het begeerde object wegdringt. Duizenden men- schenlevens worden vernietigd bij de gewapende tenuitvoerlegging van deze expansiepolitiek; steden worden verwoest; luchtbombardementen' leiden ge vechten in op groote schaal. Maar oorlog is en wordt niet verklaard. De diplomatieke betrekkin gen tusschen de in conflict liggende partijen duren voort. Sinds twee jaren eigenlijk bestrijden deze staten elkaar in verband met de vage grensregeling in het Nieuwstijdingen Dy burchtheer was d© daider. 'IMettiv© en inbrekers als dief en diefjesmaat In de zaak van de geheimzinnige inbraak op het kasteel Nyenrode te Breukelen, waar ruim een jaar geleden miniaturen en schilderijen wer den gestolen, is thans licht gekomen, zegt de Tel. Het geheele geval bleek ©en aaneenschakei- ling te zijn van misdaden, bedreven door een uit gebreid© groep personen. Het gevolg is geweest, dat gearresteerd zijn de burchtheer M. Onnes van Nyenrode, een particulier detective JC. Johanknegt Mzn., diens secretaresse mej. Nög- gerath, voorts een zekere J. W. Koning, ren stal bezitter te 's-Gravenhage, een zekere Wibraat eigenaar van een bloemenmagazijn hier ter ste de, een inbreker F. Biesing, alsmede drie andere inbrekers. In totaal zijn dus negen personen wegens dit misdrijf in arrest. Nadat het politioneel onderzoek aanvankelijk zonder resultaat bleef, werd ©en belooning van 1000 gulden uitgeloofd. T ot plotseling twee maanden later bekend werd, dat er onderhandeld weridl tusschen de ver zekeraars en vertegenwoordigers van de daders, althans van de personen die de schilderijen en andere zaken in handen hadden. Eenigen tijd later werd bekend, dat een ge deelte der schilderijen was teruggevonden en dat overeenstemming was bereikt tusschen de da ders en de expertisefirma A. Kievit, waarvan di recteur is de heer D. v.d. Dussen. De zaak zou vcor 70.000 gulden worden af gedaan. 1 'Een klein onderzoek omtrent een andere zaak gaf den officier van Justitie te Amster dam, mr. J. A. van Thiel den sleutel tot dit doolhof van sporen en raadselen. Zoo bereikten eenige maanden geleden het parket geruchten, dat er valsche sigarettenbons, z.g. Turmac-bons vervaardigd werden en de lieden op deze wijze de firma voor cadeaux oplichtten. Lp bons ble ken in Belgie gemaakt te zijn en ze werden uit gegeven door een combinatie die er op ongeoor loofd© wijze van profiteerde. D© centrale hier ter stede zat er achter heen en zoo leidde een spoor naar het detectivebu reau van Johanknegt, gevestigd aan de Stadhou derskade. Het resultaat was een huiszoeking, waarbij de nieuwe officier mr. van Thiel, die met deze belangrijke zaak naam zou maken, tegen woordig was. Bij hetgeen ontdekt werd viel de geheele affaire der Turmacbons in het niet. Men vond namelijk in ©en kast van het kantoor twee miniaturen afkomstig van de inbraak op het kasteel Nyenrode, alsmede een aantal brieven die er op wezen dat de detective Johanknegt iets van het gebeurde wist. Uit hetgeen de Jus titie en de ambtenaren van de Centrale Becher che lazen kon de gevolgtrekking gemaakt wor den, dat het hier een schijninbraak betrof. Andere sporen leidden naar den Haag en zoo kwam men terecht bij een zekeren J. W. Ko ming in de residentie iemand die totaal aan lager wal was en die' in velerlei opzichten een schar relaar genoemd kan worden. Hij was de bezitter van renstallen geweest en was nu .nog bij rennen hier te lande geïnteresseerd. 'Daarvoor was hij in ©en tabakshandel. Tenslotte arresteerde men nog een verdachte, ©en eigenaar van een bloemenzaak in de van Woustraat, Wibraat* geheeten, vroeger werkzaam bij een tabaksmakelaar, daarna in een veem. Bij beide personen wer.d een omvangrijke huis zoeking ingesteld, die geleid werd door mr. van Thiel. De huiszoeking in Amsterdam ver schafte de Justitie verder materiaal. Een vondst achter een spiegel, bestaande uit een tweetal briefjes, aan den eigenaar van het kasteel, waarin om geld gevraagd werd, zei de recherche genoeg om verder in te grijpen en werd d« burchtheer M. Onnes van Nyemwde gearresteerd. Het was een publiek geheim dat deze zich in moeilijkheden bevond, en daarom zalen uit zijn slot verhuurde, aan exposanten van schil derijen. Die burchtheer werd in hechtenis geno men, toen hij vanuit Duitschland naar den Haag terugkeerde om zijn vrouw te bezoeken, die ten gevolge van een armbreuk aldaar verpleegd werd. Die aanleiding tot het ontdekken van deze misdaad, die praehtkopy voor een dubbeltjesro man vormt, of voor een super sensatiefilm, schijnt zooals dat meer gaat, oneenigheid tus schen de daders te zijn en een moeilijk te vinden afzetgebied voor de gestolen waar. De niet al te zeer vlottende onderhandelingen tusschen de daders en de verzekeringsmaatschap pij die liever haar ton verzekerd kapitaal bewa ren wilde, maar ook niet genoeg aan „de jon gens" bood heeft de rest gedaan. Hiermede is het gordijn gevallen voor een misdrijf, waarover heel Nederland verleden jaar sprak. Het onderzoek dat geleid wordt door mr. v. Thiel gaat echter met kracht voort en er is reden om aan te nemen dat er over eenigen tijd nog meer onthullingen gedaan kunnen worden omtrent dit veel besproken mysterie van het oude kasteel Nyenrode. recht overhandigd, in Neurenberg werd medege deeld, dat de handelshoogeschool voortaan den naam van Hindenburg zal dragen en prof. Born- liausen hield in Breslau een feestrede, tijdens het verbranden van 2000 kilogram boeken.- Negen lenzen. Bij de verbranding van boeken van een groot aantal auteurs te Berlijn werden de boeken door verschillende sprekers in het vuur geworpen, waarbij1 zij van tevoren vastgestelde leuzen uit riepen. Deze negen leuzen luidden: /Tegen klassestrijd en materialisme, voor volksgemeenschap, en idealistische levenshouding Ik geef den.vlammen de geschriften van Marx en Kautzky over." /Tegen decadentie en moreel verval. Voor lucht en zedelijkheid in gezin en staat. Ik geef den vlammen de geschriften van H-einrich Mann Ernst Glaeser en Erich. Kaestner over." „Tegen gevoelsvervalsching en politiek ver raad, voor overgave aan volk en staat. Ik geef den vlammen de geschriften van Friedrich Wil helm Förster over." /Tegen de ziel vernietigende overschatting van de menschelijke complexen. Voor den adel van de menschelijke ziel. Ik geef den vlammen de geschriften van Siegmund Freud over." Tegen vervalsching onzer geschiedenis en ont eering onzer groote figuren. Voor eerbied voor ons verleden. Ik "geef den vlammen de geschrif ten van Emil Ludwig en Werner Flegemann." „/Tegen het volk vreemde journalistiek, de mocratische Joodsche vervalsching. Voor mede ewrking en verantwoordelijkheid aan het werk van den nationalen opbouw. Ik geef den vlam men de geschriften van Theodor Wolff en Georg Bernhard over.' /Tegen het literaire verraad aan de soldaten uit den wereldoorlog. Voor opvoeding van het volk in dén geest van weerbaarheid. Ik geef den vlammen de geschriften van Erich Maria Be lt arque over." „(Tegen verminking van de Duitsche taal. Voor het behoud van het kostbaarste goed van ons volk. Ik geef den vlammen de geschriften over van Alfred Kerr." „Tegen onbeschaamdheid en aanmatiging. Voor achting en eerbied voor den onsterfelijken Duitschen volksgeest. Verslindt vlammen, °°k de geschriften van Tucholsky en Ossietzky." Een oud© ceintuur. In een graf te Sieding bij Wiener Neustadt is een prachtig bewerkte ceintuur gevonden, die, naar de meening van deskundigen 3000 jaar oud moet zijn en dateeren moet uit het Brons,- tijdperk. z.g. Gran-Chaco gebied, waarop beide aanspraak maken, omdat de exploitatie van dit territoir, het welk verschillende belangrijke grindstoffen moet bevatten, voordeelen belooft, terwijl het bovendien heet, dat Columbia via de rivier de Paraguay een uitweg zoekt voor zijn handel. Hier zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om de partijen tot elkaar te brengen en hen over te halen door arbitrage hun geschillen te laten oplos sen. Hoewel het soms scheen, dat de bemiddelaars succes zouden hebben, mislukten de pogingen op het laatste oogenblik telkens weer en grepen de tegenstanders weer naar de wapenen. Doch het was tot dusver oorlog gebleven zonder oorlogsverklaring. Daarin is thans verandering gekomen en de eerste oorlogsverklaring sinds 1918 is door Para guay in zee gestuurd. Aan den feitelijken toestand verandert dit na tuurlijk niets. Met of zonder oorlogsverklaring is de realiteit, dat twee partijen met wagengeweld den tegenstander tot onmacht te dwingen en hem den wil van den overwinnaar op te leggen. Voor de mogendheden echter, die tot dusver getracht hebben verzoenend op te treden, is de toestand, in theorie althans, wel veranderd, en dezen kant van de zaak gaat daaarom, van een algemeen standpunt be- eien, in belangrijkheid uit boven de op zich zelf overigens niet gewichtige aangelegenheid van de ruzie tusschen twee miniatuurrepubliekjes. Er vallen reeds doodeti Van Paraguaansche zijde wordt medegedeeld, dat Paraguaansche troepen nabij Fort Gondra in den Gran Chaco hebben verslagen, waarbij tachtig Bo- livianen zijn gedood, terwijl aan de andere zijde slechts één officier en negen soldaten gewond wer den. Het Boliviaansche Campero-regiment heeft zich teruggetrokken. Bolivia deed het niet Van officieele zijde werd gisteren verklaard, dat Bolivia den aanval van Paraguay niet met een officieele oorlogsverklaring zal beantwoorden. De regeering heeft echter de Centrale Bank van Bolivia verzocht, haar binnen 48 uur een bedrag van on geveer 2 millioen dollar te verstrekken ten behoeve van de nationale verdediging. In tegenstelling tot het door de regeering van Paraguay verspreide bericht deelt de Boliviaansche regeering mede, dat de Paragueesche aanval bij Fort Gondra werd afgeslagen met groote verliezen voor de aanvallers, terwijl Boliviaansche artillerie de vijandelijke stellingen nabij Fort Nanawa zoo goed als geheel vernield heeft. Plaatselijk Nieuws De zwem vereeniging H. Z„ V. Uitslag gehouden aanbesteding op Woensdag 10 Mei jl. door den bouwkundige J. M- de Jong te Broek op Langendijk, zijnde het maken van. een bassin en uit elkaar neembare kleedkar mers met steigers enz. voor rekening van de zwemvereeniging H.Z.V A. Kalf te Heerhugowaard f600. Lugtig te Heerhugowaard f550.Begrooting 584. Deze besteding geschiedde onder leden van die zwemvereeniging H.Z.V

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3